پرش به


تصویر
* * * * * 1 رای

جنگ های نا متقارن (تجارب کوزوو) قسمت 4


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
19 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   worior

worior

  General

 • Administrators
 • 8,986 ارسال

ارسالی 11 سپتامبر 2013 - 11:14

*
پست محبوب

به نام حق


قسمت چهارم

از آنجایی که همه هواپیماهای متحدین دارای یک سامانه ارتباطی نبودند لذا ناچار بودنداولا بر روی فرکانس های باز با یکدیگر در ارتباط باشند و ثانیا به زبان انگلیسی مکالمه کنند که این امر امکان استراق سمع مکالمات خلبانان متحدین را برای ارتش فدرال فراهم میکرد . آنها همچنین از اساتید غیر نظامی زبان انگلیسی برای ترجمه هر چه آسانتر و سریع ترپیام ها بهره میجستند . حتی اگر ناتو تلاش میکرد که کدها را تا جایی که ممکن بود عوض نماید با این حال پس از 24 ساعت رزم این کدها تکرار میشد و یوگوسلاوها قادر میشدند که از این تکرار برای تجزیه و تحلیل ها استفاده کنند . اگر نیروی هوایی در حمله به اهداف تاکتیکی ناتوان ظاهر شد ، نیروی زمینی آمریکا تقریبا خود را به حال خود رها شده احساس میکرد زیرا عملیات زمینی در دستور کار قرار نداشت . لذا آنها تلاش کردند تا نقاطی را برای استقرار بالگرد های آپاچی در آلبانی مشخص کنند .
با توجه به اینکه این عملیات بخشی از تبلیغات ناتو را تشکیل میداد ولی از هر نظر ناکام بود . در حقیقت فرماندهی جنگ روانی آمریکا محاسبه کرده بود که فقط به نمایش دراوردن تصویر این بالگردهای ضد تانک برای ترساندن حریف کافی است . اما ارتش یوگوسلاوی فراموش نکرده بود که آمریکا در ویتنام 5000 بالگرد از دست داد و این هنوز قبل از وجود موشک های ضدهایی سام - 7 بود .
در نتیجه اغلب این بالگردها هرگز وارد خاک البانی نشد و این موضوع در مقابله با زیان از دست دادن یک فروند بالگرد 14 میلیون دلاری و دو افسر آمریکایی در مقابل انهدام فقط یک تانک کهنه و قدیمی روسی از نوع تی 55 و مطمئنا خالی از خدمه صورت گرفت .
عملیات استقرار بالگردهای آپاچی همه ضعف های لجستیکی آمریکا را به نمایش گذاشت . شکست این عملیات تبلیغاتی با این حال این امکان را فراهم کرد تا آمریکایی ها بفهمند که عملیات ناتو مستلزم این است که از چند ماه قبل بتوانند در خاک مقدونیه یا آلبانی استقرار یابند .
سامانه های پیشرفته تر دیگر نیز چندان موثر و کارامد نبود . هواپیماهای E8-JOINT STAR برای اولین بار در جریان جنگ خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفته بود . این هواپیما برای تعیین موقعیت واقعی تحرکات خودروها کارامد بودند ولی قادر به تفکیک و تمایز آنها نبودند .
هواپیماهیا جوینت استار همچنین مسئول اتوبان معروف به اتوبان مرگ بودند . آمریکایی ها قصد داشتند در این اتوبان کلیه تانک ها و نفربر های عراقی خارج شده از کویت را منهدم نمایند . در حقیقت اغلب خودروهای منهدم شده خودرو های غیر نظامی بودند که توسط عراق در رزم در حال عقب نشینی غارت کرده بود .
پس از گذشت ده سال این هواپیماهای پیشرفته هنوز قادر به تشخیص یک ستون تانک از یک کاروان تراکتور آلبانیایی نبودند . تلفات و ضایعات ناچیز ارتش یوگوسلاوی نشان میدهد که این هواپیماها آنچنان که از انها انتظار داشته اند کارامد نبودند .فراموش نکنیم که انها تنها هواپیماهای دیده بانی هوایی نبودند .
بدون سرنشین های هانتر و پریدیتور در ارتفاع پایین پرواز میکردند و چند فروند از آنها نیز سرنگون شدند .
هواپیماهای شناسایی میراژ F-1CR ، اتاندارد 4 و هواپیماهای جنگ الکترونیک (آمریکایی ها کلکسیون عظیمی از این نوع هواپیماها دارند BOEING RC-135S کبرا بال ، RC-135U کومبا سنت ، RC-135V ریورجوینت ، EC-130E کوپاس کال ، و تنها هواپیمای قادر به برخواستن از روی ناو هواپیمابر یعنی EA-6B پراولر ) با پرواز در ارتفاع بین 5000 تا 8000 متری فضای صحنه نبرد را اشغال میکردند .فضای واقع در ارتفاع بین 10 تا 20 هزار متر توسط میراژ 4 و بویژه هواپیما - رادارهایی چون جوینت استار و آواکس مورد استفاده قرار میگرفت و بالاخره در ارتفاع بین 20 هزار تا 30 هزار متر برای هواپیماهای معروف U2 اختصاص یافته بود ، در حالی که در فضای بین 400 تا 36هزار کیلومتری حدود 50 ماهواره وجود داشت که در میان آنها تنها 2 ماهواره اروپایی بودند . این ماهواره ها قبل از حمله ، تمام خاک یوگوسلاوی را رصد کرده و 600 هدف راهبردی را تعیین کرده بودند . ضعف و ناتوانی راهبر آمریکا فقط نتیجه سامانه جنگ افزاری نبود بلکه بویژه از فقدان سرعت پاسخگویی در مقابل تحرکات ارتش فدرال یوگوسلاوی ناشی میگردید .
عملیات کوزوو را میتوان با چرخه OODA توضیح داد ؛ رصد Observation ، جهت یابی Orientation ، تصمیم Decision و اقدام Action .
سرهنگ بوید معتقداست که هر درگیری میتواند به مثابه دوئل بین دو حریف باشد که اقدامات حریف خود را مشاهده و رصد میکنند Observation ، خود را در جهت اقدامی که در جریان است قرار میدهند Orientation ، سپس برای همان عمل یا عکسالعمل تصمیم میگیرند Decision ، و سرانجام اقدام میکنند Action .
حریفی که موفق شود این چرخه را قبل از دشمن خود کامل نماید به یک مزیت قابل ملاحظه دست خواهد یافت . بر اساس این فرمول آشکارا به نظر میرسد که چرخه بمباران آمریکا در سطح راهبردی و عملیاتی AirTasking Order بسیار کند بوده است . در حقیقت این چرخه برای تکمیل شدن سه روز زمان لازم داشت فرصتی قابل قبول برای انهدام اهداف ثابت ، اما ارتش یوگوسلاوی موفق شده بود قبل از آغاز درگیری همه آنها را تخلیه نماید .
در سطح تاکتیکی این چرخه سریع تر بود (حدود 12 ساعت) ، اما این چرخه هم در کوزوو بسیار کند ظاهر شد . ارتش یوگوسلاوی از تناوب زمانی عبور ماهواره های شناسایی به خوبی آگاه بود و از آن علیه ناتو استفادهکرد . از آنجایی که یوگوسلاو ها چرخه تاکتیکی را کاملا میشناختند یکان های تاکتیکی خود ( تانک ها ، توپخانه ها و ...) را برای عکسبرداری ماهواره های جاسوسی نیروهای ائتلاف به نمایش میگذاشتند و پس از عبور این ماهواره ها آنها را با تجهیزات فریبنده جایگزین کرده و تجیهزات واقعی را در محل های مطمئن استتار میکردند .
آمریکایی ها به کندی چرخه خود پی بردند و تلاش کردند و تلاش کردند تا در زمان واقعی و به موقع واکنش نشان دهند . از این رو آنها تصمیم به استفاده از سامانه های دیده بانی و رصد دیگری نظیر هواپیمای OA-10 گرفتند . پرواز این هواپیما بدون وقفه درمیدان نبرد ولی در ارتفاع 15 هزار پایی انجام میگرفت و معلوم شد که چنین هواپیمایی محدودیت های زیادی برای این هواپیما ایجاد میکند .
در زمینه اطلاعات تاکتیکی ابتکار عمل در استفاده از تعداد زیادی هواپیمای بدون سرنشین بود اما اینها نیز کارایی بیشتری نسبت به سایر سامانه های اطلاعاتی از خود نشان ندادند . در تمام طول مدت عملیات ابتکار عمل در دست ارتش یوگوسلاوی بود . در این مورد یک افسر ناتو ، سرگرد هوایی دیوید ویلبای ، میگوید : " ما برای افزایش سرعت پاسخگویی مان و حل مشکلات با بیشترین سرعت ممکن دست به هر کار میزنیم " . بیلانی اسف بار برای بزرگترین اتحام نظامی که تا کنون تشکیل شده است .

تجزیه قوا
" تجزیه قوا " هنر تبدیل کردن نیروی دشمن به کمترین و بی ارزش ترین مقدار ممکن است .برای مثال اگر تیرباری بر روی موضع یک یکان پیان اتش بگشاید این یکلان بلافاصله با سنگر گرفتن در حفره های زیر زمینی خود را با حمله انجام شده تطبیق داده ، قدرت تیر بار را ناچیز و بی ارزش و در نتیجه تجزیه مینماید . در خلال جنگ کوزوو ، ارتش فدرال یوگوسلاوی با پراکنده کردن و استتار تمامی یکانهای خود ، نیروی هوایی متحدین را تجزیه نمود . چهار نوع تجزیه قوا را میتوان بر شمرد :
موضعی ، عملکردی ، زمانی و روحی
در " تجزیه قوای موضعی " ، بردن قوای دشمن به زمان و مکان نا مناسب آن را تجزیه و بی ارزش میکند . نیروهای متحدین اگر قادر بودند تعدادی کافی از نیروهای خود را برای تظاهر به یک تک زمینی از سمت شمال با عبور از دشت های واقع در مرکز یوگوسلاوی و مجارستان ، به مجارستان اعزام نمایند ، می توانستند این نوع تجزیه قوا را اجرا کنند . به این ترتیب ارتش یوگوسلاوی ناگزیر میشد نیروهای خود را تقسیم کرده و با بسیج نیروها در ویودین (شمال صربستان)خود را برای پاسخ به حمله زمینی احتمالی آماده کند . بنابراین این نیروها برای عملیات جاری در کوزوو غیر قابل استفاده شده و بدین ترتیب اجرای عملیات آفندی زمینی تسهیل میشد .
در" تجزیه قوای عملکردی " ، قوای دشمن با افزایش حملات همزمان تضعیف میشود . این کار میتوان با به کاری گیری سامانه های مختلف جنگ افزاری اجرا شود . در اینجا مجدد موضوع یکان پیاده که با سنگر گرفتن در حفره های زیرزمینی کارایی تیربار دشمن را تضعیف نموده باداور میشویم .
این یکان هر چند از اتش مستقیم تیربار دشمن محافظت شده است اما در مقابل تیر منحنی خمپاره حفاظت ندارد ، اگر تیر مستقیم تیربار با چند تیر متحنی خمپاره ترکیب شود ، این یکان پیاده را بر سرو دوراهی قرار خواهد داد و تردید خواهد نمود که آیا زیر اتش غیر مستقیم خمپاره باقی بماند و یا اینکه با خروج از سنگرها اتش تیربار را تحمل کند .
در " تجزیه قوای زمانی " با دستگاری زمان از طریق اصل غافلگیری قوای دشمن را تضعیف میکنند . امروزه هم به دلایل سیاسی و هم به دلایل لجستیک اجرای غافلگیری راهبردی عملا غیر ممکن است . اینکه آمریکایی ها نتوانستند ارتش یوگوسلاوی را غافلگیر کنند به این ارتش امکان داد تا به اسانی خود را متفرق سازد . این پراکندگی نه تنها شامل یکان های رزمی شد بلکه تمام یکان های پشتیبانی و تمام ذخایر از جمله ذخایر مهمات ، ذخایر قطعات یدکی و همه گونه سوخت را نیز در گرفت . پراکندگی ذخایر با حرکت به سمت مواضع موقت سه روز قبل از آغاز بمباران ها شروع شد و در تمام طول جنگ این تدبیر برای دخایر مهمات ادامه یافت .
اگر چه ارتش یوگوسلاوی طرح های پراکندگی زیادی داشت ولی با مسایل متعددی مواجه بود : بعضی از ذخایر به لحاظ آماده نشدن نتوانستند قبل از شروع بمباران جابجا شوند چراکه وسایل نقلیه و مواضع موقت به اندازه کافی وجود نداشت ، تعداد زیادی از ذخایر پالت بندی نشده بود و از این رو حمل و نقل آنها مشکل بود . همچنین تعداد زیادی از رزمندگان برای حفاظت از این مواضع موقت به کار گرفته شده بودند و لذا نمیتوانستند در اقدامات پراکنده سازی شرکت نمایند .
به طور کلی این عملیات توام با موفقیت بود زیرا ارتش یوگوسلاوی موفق شده 8000 تن مهمات ، 15 هزار متر مکعب سوخت در142 محل ، اغلب پمپ های بنزین و نیز 800 تن قطعات یدکی ، تایر و باتری و انواع وسایل نقیه را پراکنده سازند .
سرانجام " تجزیه قوای روحی " ؛ که شامل تضعیف دشمن با حمله به روحیه او صورت میگیرد .آمریکایی ها بای اجرای این نوع جنگ ، یکان ویژه ای به نام یکان " جنگ روانی " دارند که به هر حال نتوانست روحیه حریف خود را تضیف نماید . نگرانی سربازان یوگوسلاوی حاضر در صحنه نبرد د مورد افراد خانواده آنها که در معرض خطر کشته شدن در بمباران های هواپیماهای آمریکایی قرار داشتند ، بسیار بیشتر از بمباران مواضع خودشان انها را مشوش و آشفته میکرد .

پایان قسمت چهارم
ادامه دارد انشاللهۀینک قسمت 1-2-3 و ... ؛

http://www.military....ب-کوزوو-قسمت-1/
http://www.military....ب-کوزوو-قسمت-2/
http://www.military....ب-کوزوو-قسمت-3/
http://www.military....و-قسمت-5-پایان/


منبع ...؛

برگرفته از کتاب جنگ های نامتقارن ، نوشته کورمونت و بارتلمی ، ترجمه علی سجادی و غلامرضا آتش افروز ، نشر آجا (انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی ارتش) ص 151 - 157
استفاده از مطلب تنها با ذکر آدرس صفحه میلیتاری http://www.military.ir و منابع اقتباسی بلامانع است
.

تصاویر و توضیحات ....؛


میراژ F1-C

تصویر
.
.


بدون سرنشین هانتر ، هانترها بیش از 4000 ساعت ماموریت در جنگ کوزوو انجام دادند
.

تصویر
.
.


هواپیماهای شناسایی و جنگ الکترونیک ... ؛
RC-135U COMBAT SENT
.

تصویر
.
RC-135S COBRA BALL
.
تصویر
.
RC-135V RIVER JOINT
.
تصویر
.
Northrop Grumman EA-6B Prowler
.
تصویر
.
E-8 JOINT STAR
.
تصویر
.
تصویری از داده های میدانی رادار جوینت استار که به جستجوی اهداف متحرک بر روی زمین پرداخته است - GMTI : GROUND MOVING TARGET INDICATOR
.
تصویر
.
RC-130E Compass Call
.
تصویر
تصویر
.
OA-10
.
تصویر
.
نمایی از چرخه OODA جان بوید
.
تصویر
 • 36

#2 OFFLINE   mohammaddanger

mohammaddanger

  Master Sergeant

 • Members
 • 726 ارسال

ارسالی 11 سپتامبر 2013 - 11:46

با تشکر ؛ E8-JOINT STAR نمونه جدید تری داره یا نه ؟

امروزه هم به دلایل سیاسی و هم به دلایل لجستیک اجرای غافلگیری راهبردی عملا غیر ممکن است

صد البته بستگی به شرایط داره ؛ امروز آمریکا میتونه سوریه رو غافلگیر بکنه !
عمق استراتژیک سوریه محدود شده و تهدید به حملات دریاپایه باعث محدود تر شدن این مناطق گشته ؛ نیروهای رزمی سوریه عملا در حالت انجماد قرار دارند ؛ ذخایر تسلیحاتی جابجا شده اند ؛ اگر آمریکا در دو هفته گذشته خوب مشاهده کرده باشه ؛ امروز گذینه های مختلفی برای حمله داره !
حتی برای ایران !
تئوری آشوب راه رو برای غافلگیری سنگین باز میکنه ...
ما نه اردوغان رو میشناسیم و نه السیسی رو ! نه حتی اهداف بندر بن سلطان رو ! نه الهام رو ! نه پوتین رو ! و .... و آیا اینکه اینها راس کار هستند یا یک شو برای ما !
همه اینها قابلیت هایی دارند که اگر یک نفر در موقعیت زمانی مناسب این قابلیت ها رو بهم برسونه میتونه هر کاری بکنه ...
کار دنیا دوز و کلک نداره ؛ وقتی تاس میندازی تا آخرین لحظه از نتیجه اطمینان نداری
همین فرصت ها برای همه وجود داره ؛ بخصوص برای ایران ؛ اگر ازش درست استفاده بکنیم
 • 2

#3 OFFLINE   mahdishata

mahdishata

  Master Sergeant

 • Members
 • 331 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 سپتامبر 2013 - 11:49

سلام
دسستون درد نکنه.برای یکی مثل من تقریبا هیچی نمی دونه خیلی خوب و اموزنده بود

هواپیماهیا جوینت استار همچنین مسئول اتوبان معروف به اتوبان مرگ بودند . آمریکایی ها قصد داشتند در این اتوبان منهدم نمایند .

کلا اینو متوجه نشدم!
چی تو اتوبان باید منهدم میشد؟

در حقیقت اغلب خودروهای منهدم شده خودرو های غیر نظامی بودند که توسط عراق در رزم در حال عقب نشینی غارت کرده بود .

خودرو غیر نظامی و رزم در حال عقب نشینی؟منظور اینه نیروهای عراقی در حین عقب نشینی یه سری خودروی غیر نظامی رو غارت کرده بودن و امریکایی ها اینا رو زده بودن؟

بنابراین این نیروها برای عملیات جاری در کوزوو غیر قابل استفاده شده و بدین ترتیب اجرای عملیات آفندی زمینی تسصیل میشد .

منظور تسهیل هستش؟


---
مواردی که فرمودین اصلاح شد ، با تشکر worior
 • 1

#4 OFFLINE   mohammaddanger

mohammaddanger

  Master Sergeant

 • Members
 • 726 ارسال

ارسالی 11 سپتامبر 2013 - 11:55

منظور بزرگراه ۸۰ ( بصره - کویت ) در عملیات طوفان صحرا هستش که آمریکایی ها نیروهای عراقی در حال عقب نشینی رو به شدت کوبیدند. لینک


تصویر

تصویر


 • 2

#5 OFFLINE   death

death

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: VIP, Approved Posting
 • 3,074 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 سپتامبر 2013 - 11:56

منطقا ناتو هم باید در شرایط مشابه بوده باشه یعنی شاید نتونه تجهیزات رو با دقت بالا بزنه اما در مورد تسهیلات یک بحث دیگه هست خیلی راحت میتونست مراکز فرماندهی و ... رو بزنه تا جلوی ادامه این شرایط رو بگیره و خیلی سریع یک ارتش متحد نظام مند رو به جوخه هایی بی ربط از هم تبدیل کنه درست همون اتفاقی که تو عراق افتاد (البته در عراق نابود کردن فرستنده های رادیویی خیلی موثر بود ا)
 • 1

#6 OFFLINE   mohammaddanger

mohammaddanger

  Master Sergeant

 • Members
 • 726 ارسال

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:06

منطقا ناتو هم باید در شرایط مشابه بوده باشه یعنی شاید نتونه تجهیزات رو با دقت بالا بزنه اما در مورد تسهیلات یک بحث دیگه هست خیلی راحت میتونست مراکز فرماندهی و ... رو بزنه تا جلوی ادامه این شرایط رو بگیره و خیلی سریع یک ارتش متحد نظام مند رو به جوخه هایی بی ربط از هم تبدیل کنه درست همون اتفاقی که تو عراق افتاد (البته در عراق نابود کردن فرستنده های رادیویی خیلی موثر بود ا)

کدام مراکز فرماندهی ؟
الان شما در خونه خودتون میتونید با یک دستگاه تلفن مخصوص .... یک مرکز فرماندهی ارشد راه بیاندازید !
جدای از این بحث شرایط ارتش یوگوسلاوی با ارتش های منسجم و خشک شرقی تفاوت داره ؛ دادن خود مختاری به یگان ها میتونه در مقابل اینگونه حملات بسیار مفید باشه ...
 • 1

#7 OFFLINE   bigdelimohamad9

bigdelimohamad9

  Master Sergeant

 • Members
 • 1,696 ارسال

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:07

یک نکته انحرافی :
عرض بزرگراه ! بصره-کویت از راه های روستایی ما کمتره icon_cheesygrin
 • 0

#8 OFFLINE   lordashrafi

lordashrafi

  Master Sergeant

 • Members
 • 710 ارسال
 • کهکشان راه شیری!

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:16

من خوش حال میشدم که آمریکا در این جنگ بسیار قدرتمند عمل میکرد!!ولی متاسفانه نشد چون حالا اونا در چنین شرایطی قرار گرفتن و میدونن باید چه کار بکنن ولی دشمنانش...اگه توجه کنید در جنگ جهانی دوم جنگ ویتنام این جنگ و جنگ عراق به ترتیب با ضعف های خودشون رو برو شدن و اگه به آمار تلفاتشون توجه کنیم متوجه میشیم که در هر جنگ ضعف هایی از خودشون نشون دادن ولی به ترتیب ابعادشو کم کردند !!!چاره چیست؟؟؟دشمن داره شرایط واقعی رو تجربه میکنه و هر روز ضعف هاشو کم میکنه !!!باید یه کاری انجام داد!ااما چه؟؟
 • 1

#9 OFFLINE   death

death

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: VIP, Approved Posting
 • 3,074 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:26

کدام مراکز فرماندهی ؟
الان شما در خونه خودتون میتونید با یک دستگاه تلفن مخصوص .... یک مرکز فرماندهی ارشد راه بیاندازید !
جدای از این بحث شرایط ارتش یوگوسلاوی با ارتش های منسجم و خشک شرقی تفاوت داره ؛ دادن خود مختاری به یگان ها میتونه در مقابل اینگونه حملات بسیار مفید باشه ...

برای مدیریت یک ارتش اونم انجام فعالیت های به این پیچیدگی شما بیش از یک دستگاه تلفن نیاز دارید گو اینکه مخابرات هم جزو هدف های اولیه هست قطعا از روز دوم روی برق هم نمیتونید حساب کنید که همینطور امکانات مورد نیاز افزایش پیدا میکنه و با افزایش تعداد تماس ها با مقر ها این مشکل افزوده میشه خصوصا اینکه دیگه مقر تیپ ها هم خیلی سریع زده میشن و اصولا شالوده نظامی خیلی سریع از هم میپاشه این مورد برای ارتش های کلاسیک خیلی طبیعیه در مورد افزایش خودمختاری یگان ها بحث اینه ک یگانی که از شرایط صحنه نبرد اگاهی نداشته باشه عملا کارایی کمتری داره ما دیدیم تو خود عراق زمانی که بصره هنوز کامل فتح نشده بود ارتش امریکا به دروازه بغداد رسید منهای جنگ موزاییکی علتش این بود هر نیرویی برای خودش میجنگید و منطقه خودش و عملا یک سپاه ایستا نا کارامد تبدیل شده بود ! تو یوگوسلاوی هم سوالم اینه که چطور جلوی این مشکل رو گرفتن و نیرو ها ارتباط رو با هم حفظ میکردن خصوصا اینکه یک ارتش کلاسیک بودن نه یه گروه چریکی که به این کار ها عادت داشته باشند
در ضمن فکر کنم خود یوگوسلاوی از زمان مارشال تیتو یک ارتش شرقی به حساب میامده !
 • 1

#10 OFFLINE   HHL

HHL

  Master Sergeant

 • Members
 • 1,421 ارسال
 • در مسیر تندباد

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:43

یک نکته انحرافی :
عرض بزرگراه ! بصره-کویت از راه های روستایی ما کمتره icon_cheesygrin


همچینم کوچلو نبود!
تصویر
 • 0

#11 OFFLINE   Lord-Soldier

Lord-Soldier

  Master Sergeant

 • Members
 • 968 ارسال

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 06:20

مرگ عزیز!
یک ارتش و یک تلفن نبود!
شما فرض کن یک سرهنگ، از طریق سرگردهایش، گردانها را از طریق یک تلفن اداره می کند.
به نوبت خودش، خود این سرهنگ و چند سرهنگ دیگر نیز با یک سرتیپ در ارتباطند.
همینطور به بالا.
به این ساختار، ساختار درختی می گویند. ( 2 نمره! ) icon_cheesygrin

از اونجایی که دکترین یوگوسلاوی جنگ در عمق بود، احتمالا چندین مرکز مخابراتی رزرو و مخفی هم در اختیار داشتند.
کلا مارشال تیتو یک آدم قدی بود که زیربار هیچ کسی نمی رفت. با وجود اینکه سوسیالیست بود جزو پیمان ورشو هم نبود و یکی از تاسیس کنندگان جنبش عدم تعهد بود. دکترینش هم با دکترین شرقی تفاوت داشت. (همونطور که دیدید)
 • 1

#12 OFFLINE   Bowman

Bowman

  3rd Sergeant

 • Members
 • 43 ارسال
 • کرج

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 11:01

آمریکا نفهمیده است که در بعضی کشورها هر منزلی با یک میز و هر صندلی با یک تلفن میتواند تبدیل به یک مرکز C2 (فرماندهی و کنترل) شود . پیدا کردن و انهدام این مراکز فرماندهی و کنترل از طریق هواپیماهایی که در ارتفاع بالا پرواز میکنند غیر ممکن است . کلیه مراکز فرماندهی و کنترل ارتش یوگوسلاوی پراکنده و متفرق شده بود ، چرا که ستاد ارتش سه روز قبل از آغاز حمله ساختمانهای خود را ترک کرده بود .

ناتو هرگز نتوانست ارتباطات رادیویی ارتش یوگوسلاوی را مختل نماید ، به دلیل اینکه این ارتباطات از طریق خطوط تلفنی غیر نظامی انجام میشد .

ساختمانهای مخابراتی یوگوسلاوی در تمام طول دوره عملیات هوایی از نظر آمریکا اهداف ثابت اولویت دار بوده و مورد حمله قرار میگرفتند و این بدین خاطر بود که توان مخابراتی به دو بخش تقسیم شده بود . مرکز مخابراتی ثابت بر اثر بمباران متحمل دو کشته و پنج زخمی گردید و خسارت مادی آن بالغ بر 51میلیون 458 هزار دلار براورد گردید .


یاداوری :rose:
 • 1

#13 OFFLINE   death

death

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: VIP, Approved Posting
 • 3,074 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 11:55

به این ساختار، ساختار درختی می گویند. ( 2 نمره! )

خوب تا اینجاش درسته این خودش ساختار کلاسیک ارتشه من میگم اگه یک شاخه این درخت قطع بشه که قطعا هم شده چه جوری برگ ها رو حفظ کردن صرب ها در حدود 80 روز مقاومت کردن که خودش رکوردی هست ! با توجه به اینکه قطع لجستیک و ارتباط یگان ها هم اسانتر و هم تاثیر گذار تر از زدن یه گردان تانک چطوری صرب ها جلوی این قضیه رو گرفتن
 • 1

#14 OFFLINE   worior

worior

  General

 • Administrators
 • 8,986 ارسال

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 12:26

با تشکر ؛ E8-JOINT STAR نمونه جدید تری داره یا نه ؟

صد البته بستگی به شرایط داره ؛ امروز آمریکا میتونه سوریه رو غافلگیر بکنه !
عمق استراتژیک سوریه محدود شده و تهدید به حملات دریاپایه باعث محدود تر شدن این مناطق گشته ؛ نیروهای رزمی سوریه عملا در حالت انجماد قرار دارند ؛ ذخایر تسلیحاتی جابجا شده اند ؛ اگر آمریکا در دو هفته گذشته خوب مشاهده کرده باشه ؛ امروز گذینه های مختلفی برای حمله داره !
حتی برای ایران !
تئوری آشوب راه رو برای غافلگیری سنگین باز میکنه ...
ما نه اردوغان رو میشناسیم و نه السیسی رو ! نه حتی اهداف بندر بن سلطان رو ! نه الهام رو ! نه پوتین رو ! و .... و آیا اینکه اینها راس کار هستند یا یک شو برای ما !
همه اینها قابلیت هایی دارند که اگر یک نفر در موقعیت زمانی مناسب این قابلیت ها رو بهم برسونه میتونه هر کاری بکنه ...
کار دنیا دوز و کلک نداره ؛ وقتی تاس میندازی تا آخرین لحظه از نتیجه اطمینان نداری
همین فرصت ها برای همه وجود داره ؛ بخصوص برای ایران ؛ اگر ازش درست استفاده بکنیم


سال گذشته صحبتهایی برای بازنشسته و از رده خارج کردن جوینت استار مطرح شد ولی موافقت نشد و تاریخ ماموریتش تا 2030 تمدید شد ...
در حال حاضر جایگزینی که مد نظر دارند p-8 posidon هست که هواپیمایی جدید تر و با قابلیت بیشتر هست که گویا همین امسال عملیاتی خواهد شد ....

----

موضوعی که در مورد غافلگیری وجود داره این هست که سوریه میداند قرار است حمله شود ، الان که بیشتر از 10 روزه ، پس توی این مدت امکانات وسیعی رو فراهم خواهد کرد که قدرت آفندی و پدافندی خودش رو در بمباران اولیه حفظ بکنه ،و سایر اقدامات ، چون آمریکا مجبور هست برای شروع جنگ توافقات بین المللی کسب کنه و این موضوع رو بدقت آشکار خواهد کرد ... حتی اون کشورهای عربی که فرمودید احتمال حمله اشون به سوریه و یا حتی ایران هم میره ، اما برای این کار کافیه نیروهاشون رو روی زمین جابجا کنند و چند تا مانور مشترک بگذارند ، اطلاعات بسیار دقیقی از فعالیت هاشون به ما خواهد رسید ، و هم دلایل سیاسی داره و هم دلایل تکنولوژیکی و اطلاعاتی ....منطقا ناتو هم باید در شرایط مشابه بوده باشه یعنی شاید نتونه تجهیزات رو با دقت بالا بزنه اما در مورد تسهیلات یک بحث دیگه هست خیلی راحت میتونست مراکز فرماندهی و ... رو بزنه تا جلوی ادامه این شرایط رو بگیره و خیلی سریع یک ارتش متحد نظام مند رو به جوخه هایی بی ربط از هم تبدیل کنه درست همون اتفاقی که تو عراق افتاد (البته در عراق نابود کردن فرستنده های رادیویی خیلی موثر بود ا)


مشکل اینجاست که اونها شیرازه فرماندهی و کنترل هدف رو از هم میپاشند ولی خودشون همچنان چنین قدرتی رو حفظ میکنند ، بنابراین پایداری عملیاتی و سرعت عمل به مراتب بالاتری نسبت به هدفی که بهش حمله میکنند دارند ..

مرگ عزیز!
یک ارتش و یک تلفن نبود!
شما فرض کن یک سرهنگ، از طریق سرگردهایش، گردانها را از طریق یک تلفن اداره می کند.
به نوبت خودش، خود این سرهنگ و چند سرهنگ دیگر نیز با یک سرتیپ در ارتباطند.
همینطور به بالا.
به این ساختار، ساختار درختی می گویند. ( 2 نمره! ) icon_cheesygrin

از اونجایی که دکترین یوگوسلاوی جنگ در عمق بود، احتمالا چندین مرکز مخابراتی رزرو و مخفی هم در اختیار داشتند.
کلا مارشال تیتو یک آدم قدی بود که زیربار هیچ کسی نمی رفت. با وجود اینکه سوسیالیست بود جزو پیمان ورشو هم نبود و یکی از تاسیس کنندگان جنبش عدم تعهد بود. دکترینش هم با دکترین شرقی تفاوت داشت. (همونطور که دیدید)

مسئله که فقط با یک تلفن حل نمیشه ، بین یگان های متحرک عملیاتی در خط مقدم درگیری و واحد پدافندی باید یک رابط فرماندهی وجود داشته باشه ، این یگانهای متحرک نمیتونند که کابل تلفن رو دنبال خودشون بکشند توی منطقه درگیری ! و از همه مهمتر اینه که چنین تکنیکی فقط در حوزه دفاع داخلی که امکانات مخابراتی با سیم شما قد میده ممکن هست ، در زمان انجام عملیات برون مرزی و تک تهاجمی قطعا نیاز به مخابرات بی سیم دارید و هر چقدرکه نیروهای مسلح شما دورتر عملیات کنند به مخابرات برد بلند تا تجهیزات ماهواره ای احتیاج هست ، البته در ایران اخبار خوبی از سامانه های متحرک ترپوسکتر رسیده که نشانگر دقت نظر به این موضوع هست ...
 • 2

#15 OFFLINE   mohammaddanger

mohammaddanger

  Master Sergeant

 • Members
 • 726 ارسال

ارسالی 12 سپتامبر 2013 - 01:12

سلام

موضوعی که در مورد غافلگیری وجود داره این هست که سوریه میداند قرار است حمله شود ، الان که بیشتر از 10 روزه ، پس توی این مدت امکانات وسیعی رو فراهم خواهد کرد که قدرت آفندی و پدافندی خودش رو در بمباران اولیه حفظ بکنه ،و سایر اقدامات ، چون آمریکا مجبور هست برای شروع جنگ توافقات بین المللی کسب کنه و این موضوع رو بدقت آشکار خواهد کرد ... حتی اون کشورهای عربی که فرمودید احتمال حمله اشون به سوریه و یا حتی ایران هم میره ، اما برای این کار کافیه نیروهاشون رو روی زمین جابجا کنند و چند تا مانور مشترک بگذارند ، اطلاعات بسیار دقیقی از فعالیت هاشون به ما خواهد رسید ، و هم دلایل سیاسی داره و هم دلایل تکنولوژیکی و اطلاعاتی ....

بازی خوردن یعنی همین ؛ یعنی پیش فرض های ذهنی ما به اندازه ای محدود شود که توان درک واقعیت رو نداشته باشیم !
آیا به نظر شما اسرائیل ـ آمریکا و روسیه نمیتوانند منافع مشترکی داشته باشند ؟
اینجا که ما میدونیم امکان حمله بو سوریه وجود داره و اونهم نه فقط از یک راه ؛ اگر بعد از خلع سلاح شیمیایی سوریه بشار اسد ترور بشود چه ؟ ارتشی که نه سلاح استراتژیکی در اختیار دارد و نه فرماندهی منسجمی دارد چه خواهد کرد ؟
اگر فردا به جای اینکه موشک های کروز شلیک بشوند ده ها موشک جریکو و ... از اسرائیل به سوریه شلیک بشوند چه ؟
نکند در اینجا واقعا انتظار دارند که موفقیت های سامانه ای مانند آیرون دام عمومی بشوند ؟
اگر فردا در سکوت رفتاری ناتو ؛ یک فروند بی ۲ اقدام به بمباران سوریه با بمب های EMP بکند چه ؟
اگر فردا روسیه به صورت ناگهانی راه را برای ناتو باز بکند چه ؟
اصلا چرا روسیه در حال تحریک ناتو است ؟ چرا ناگهان دستور ارسال اس ۳۰۰ میدهد و دقیقه ای بعد حرف از خلع سلاح شیمیایی اسد میزند ؟
چرا اردن در حال آماده باش است ؟
اصلا چرا نیروهای نظامی مستقر در اردن به سمت مرز ها حرکت کردند ؟
چرا ترکیه که حامی جبهه غربگرای مخالفان است ؛ به النصره هم کمک میکند ؟
چرا رپیس جمهور ایران حرف از تلاش برای عدم جنگ میزند و دهقان خبر از ارسال خیل سلاح هایی موشکی به سوریه میدهد ؟
ما از تمام اخبار اطلاع نداریم وگرنه این چراها بیشتر هستند !
بصورت کلی وقتی داریم در زمین دیگران بازی میکنیم ( بعد از ۲۰۰۹ ) هر لحظه احتمال غافلگیری وجود دارد ...
و اما این غافلگیری یعنی چه ؟ یعنی اینکه رویدادی حادث بشود که ما انتظار آن را نداشته باشیم ! مثلا هلی بورن سنگین آمریکا در دمشق !
ما میتوانی بسیاری از حالات رو حدس زده و در نظر داشته باشیم ولی نمیتوانیم برای همه آنها آماده بشویم.
 • 1


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی