MOHAMMAD

بررسی اثرات برخورد و انفجار یک گلوله HE کالیبر 155 م.م به یک تانک مدرن

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

خب حالا انرژی جنبشی در دهانه رو برای گلوله ام 107 و کوپر هد بدست بیار و مقایسه کن حاجی(!)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت دوستان
دوستان در مورد خرج مورد استفاده باید عرض کنم که این مواد مثل سایر مواد اشتعال پذیر فاکتوری به اسم زمان احتراق دارن به این معنی که از زمان اعمال تحریک تا زمانیکه این مواد منفجر میشن مقداری طول میکشه که این مساله رو هم باید لحاظ کرد. حالا باید دید در مورد مواد مورد استفاده در گلوله های بیان شده این زمان چقدره. در صورتیکه سرعت برخورد و ازهم پاشیدن گلوله روی بدنه تانک از این زمان کمتر باشه قبل از اینکه بخواد منفجر بشه همگی به اطراف پخش میشن و هیچ نتیجه ای نداره.در صورت استفاده از پوسته قویتر برای گلوله هم باید حساب کرد و دید که با توجه به سرعت برخورد و زمان مورد نیاز برای احتراق موثر خرج گلوله آیا اصلا میشه روی این مساله مانور داد یا خیر.
به نظر من استفاده از گلوله سنگینتر با خرج بیشتر و گود بهتر جواب میده. اگر به موشک آرپی جی 29 نگاه کنیم با حدود 1/5 کیلوگرم خرج میتونه در حدود 700 میلیمتر فولاد یکپارچه بذون زره واکنشگر نفوذ کنه و کالیبر اون هم 105 میلیمتره. بنابراین با تغییر در ساختار داخلی گلوله به نحوی که مثلا شبیه گلوله های آرپی جی 29 بشه منتها با کالیبر بالاتر و خرج بیشتر و تغییر در شکل خارجی به نحوی که هم بتونه ساختار داخلی مناسب برای خرج گود رو درون خودش جا بده و هم از لحاظ آیرودینامیکی مناسب باشه در این صورت گلوله مورد نظر میتونه اهدافی در فاصله 2000 متری رو هدف قرار بده و قدرت نفوذی بسیار بیشتر از آر پی جی 29 داشته باشه.
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1390390096' post='360934']
خب حالا انرژی جنبشی در دهانه رو برای گلوله ام 107 و کوپر هد بدست بیار و مقایسه کن حاجی(!)
[/quote]

حاجي جون ! گفتم سرعت دهانه كوپرهد رسما اعلام نشده ! من با محاسبه انرژي چند گلوله مختلف ، دوباره فرمول را برعكس كردم و از انرژي ها براي بدست آوردن سرعت گلوله استفاده كردم براي همين هم سرعت را بين 520 تا 560 متر نوشتم big_grin عموم پرتابه ها بالاي ده ميليون ژول انرژي دارند .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ظاهرا آقا محمد منظورش اینه که انرژی جنبشی گلوله کاپرهد کمتر از گلوله های معمولیه. یعنی خرجش کمتره و برای همین M109 میتونه شلیکش کنه و برای لوله اش مشکلی پیش نیاد.

به نظر من هم اگر از انرژی جنبشی به نفع حجم مننفجره سرجنگی صرف نظر کنیم می ارزد. چرا که درصد کمی از انرژی جنبشی به هدف منتقل می شود و بقیه آن در هوا تلف می شود یا در برخورد منحرف می شود. پس می ارزد که گلوله ما سرعت کمتر و وزن بیشتر داشته باشد.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Lord-Soldier' timestamp='1390979475' post='362200']
ظاهرا آقا محمد منظورش اینه که انرژی جنبشی گلوله کاپرهد کمتر از گلوله های معمولیه. یعنی خرجش کمتره و برای همین M109 میتونه شلیکش کنه و برای لوله اش مشکلی پیش نیاد.
[/quote]

[url="http://uxoinfo.com/blogcfc/client/includes/uxopages/Mulvaney_Details.cfm?Ord_Id=P015"]http://uxoinfo.com/b...cfm?Ord_Id=P015[/url]

The M712 projectile is designed for use with M109A1/A2/A3, M198, and M114A2 howitzers.
.
.
.
Propelling charges M3, M4, M119
اينها خرجهاي متعارف هستند .

با نظر شما كاملا موافق هستم . ویرایش شده در توسط warjo
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چرا منتظر هستیم سر جناب علی اصغر کمی خلوت تر بشه!
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1392496159' post='365705']
چرا منتظر هستیم سر جناب علی اصغر کمی خلوت تر بشه!
[/quote]
شرمنده همه...
درحال مراحل پایانی انجام دفاع پایان نامه هستم...و انشاالله اگه مشکلی پیش نیاد هفته بعد دفاع دارم
بعدش در خدمت دوستان هستم
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خب با تشکر از برادر علی اصغر عزیز و سینا خان با یه وقفه نسبتا زیادی دوباره میاییم سراغ این تاپیک( البته اگر تحولات عراق و غزه و سوریه و اکراین و ... اجازه بدن!)

سوال 1: برای کدوم توپ حساب کردید؟ ام 185؟یا ام 126آ1؟ با چه خرجی؟ خرج 7؟

سوال 2: با توجه به اینکه نوک تخت در نظر گرفتن گلوله در نتیجه بدست آمده موثر است، در صورت مخروطی در نظر گرفتن آن چه میزان حدودا بر نفوذ افزوده می شد؟

سوال 3: اگر ممکن است برای گلوله های M864 و M483A1 هم یه مقایسه بفرمایید.

سوال 4: اگر از توپ HM41 یا همون KH179 با همان گلوله ام 107 استفاده می شد، چه تغییری در نتایج به وجود می آمد؟

ببخشید اگر زیاد شد.
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان عزیز بنده در دوران خدمت افسر هدایت اتش توپخانه 130 ام46 و همچنین کار هدایت اتش خمپاره 120 و هویتزر 105 هم در مقطعی انجام می دادم و به انواع گلوله های توپخانه ای اشراف کامل دارم بابت این موضوع نفوذ گلوله به تانک که دوستمون دارن توضیح میدن باید بگم که در توپخانه گلوله ضدزره رو فقط به صورت تیر مستقیم شلیک می کنن نه کشیده یعنی اینکه در صورتی گلوله ضدزره شلیک میشه که توپ در خط مقدم باشه که همچین امری بعیده یا توپخانه مورد حمله ناگهانی دسته تانک قرار بگیره که در اونصورت اگر تانکی مورد اصابت گلوله ضدزره قرار بگیره هر چقدرهم قوی باشه به علت حجم زیاد تی ن تی موجود تو گلوله و اینکه گلوله ماسوره ته هست یعنی بعد از تخلیه انرژی جنبشی منفجر میشه صد در صد اگه تانک نابود نشه دیگه نمی تونه به ماموریت ادامه بده و در صورتی که از تیر کشیده بخوایم استفاده کنیم گلوله مون میشه سوخت دار شدید که در اون صورت بستگی به نقطه اصابت داره و احتمال داره اصلان گلوله منفجر نشه و ماسوره اش قبل از انفجار له بشه ولی در کل اگر در حدود 50 متری تانک به زمین برخورد کنه به احتمال قوی شنی تانک رو پاره میکنه خلاصه مطلب این کار یه ابر رایانه با یه برنامه می خواد تا تمام زوایا و احتمالات و بسنجه اینجوری نمیشه

دوست من گلوله نوک تخت همون گلوله ضد زره هست و ماسوره از ته گلوله بسته میشه و علاوه بر تی ان تی دارای خرج گود نیز می باشد. وگلوله سر تیز گلوله سوختدار شدید است و اون سر تیز ماسوره است و ما اگر بخوایم گلوله سوختدار شدید رو با ماسوره تخت ببندیم درصورتی که کارخانه سازنده توپ اینکار رو نکرده باشه کار خیلی مشکلی داریم و بالستیک گلوله جدید باید محاسبه بشه و حداقل به 1000 تا شلیک نیاز داره تا بتونیم جدول تیر جدید رو محاسبه کنیم
خب با تشکر از برادر علی اصغر عزیز و سینا خان با یه وقفه نسبتا زیادی دوباره میاییم سراغ این تاپیک( البته اگر تحولات عراق و غزه و سوریه و اکراین و ... اجازه بدن!)

سوال 1: برای کدوم توپ حساب کردید؟ ام 185؟یا ام 126آ1؟ با چه خرجی؟ خرج 7؟

سوال 2: با توجه به اینکه نوک تخت در نظر گرفتن گلوله در نتیجه بدست آمده موثر است، در صورت مخروطی در نظر گرفتن آن چه میزان حدودا بر نفوذ افزوده می شد؟

سوال 3: اگر ممکن است برای گلوله های M864 و M483A1 هم یه مقایسه بفرمایید.

سوال 4: اگر از توپ HM41 یا همون KH179 با همان گلوله ام 107 استفاده می شد، چه تغییری در نتایج به وجود می آمد؟

ببخشید اگر زیاد شد.

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایده و تاپیک خوبیه، کاش ادامه بدین.
مشکل اصلی تاپیک عدم مدل سازی در ابتدا و ساده سازی مسئله در ادامه هستش که کار رو سخت می کنه.
در مرحله اول باید فاکتور های موثر مورد آزمایش (یک گلوله توپ) مشخص بشود؛ سرعت، شکل، وزن، جنس و ... ؛
در مرحله دوم باید سایر عوامل موثر بر پدیده (مستقل از مورد آزمایش) مشخص بشوند مثل زاویه برخورد، جنس زره و ...؛
در مرحله سوم باید شیوه (فرمول و مدل ریاضی) سنجش پدیده تعیین بشود، مانند فرمول حرکت بالستیک پرتابه و انرژی جنبشی و ... .
جناب آر پی جی 7 ظاهرا فرمول ها در قالب اکسل در آوردند و اگر ممکنه منتشر بکنند تا کار رو ادامه بدیم.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.