mister

خلیج فارس؛ ناو عملیاتی-آموزشی کلاس لقمان

امتیاز دادن به این موضوع:

38 ارسال ها در این موضوع

ای کاش از جلو شناور هم تصویر بود

new_mf140011020.jpg?mh=447&mw=980&thn=0

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_45_destroyer

از نمای روبرو به نظر شبیه ناوشکن  Type 45 destroyer باشه  ، در لینک بالا مشخصات این ناوشکن رو نوشته و این نکته جالب هست که طول این ناوشکن  152.4m عنوان شده.....

ویرایش شده در توسط kelardasht
1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

new_mf140011020.jpg?mh=447&mw=980&thn=0

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_45_destroyer

از نمای روبرو به نظر شبیه ناوشکن  Type 45 destroyer باشه  ، در لینک بالا مشخصات این ناوشکن رو نوشته و این نکته جالب هست که طول این ناوشکن  152.4m عنوان شده.....

بله ممکنه.......البته ناوشکن فرانسوی ایتالیایی  Horizon class frigate  بسیار شبیه ناو بالاست

1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نام خدا

با سلام خدمت دوستان

photo_2015-12-25_03-28-20.jpg

(در کل رو این طرح ها زیان نباید حساب باز کرد ولی میشه نکاتی رو ازشون فهمید، من که گمان نمی کنم این طرح نهایی باشه فقط خدا کنه بدتر از این نباشه)

نظر من راجع به این طرح اینه که:

1- اولا جای بسی خوش حالی که ما به طرح های مستقل! و روز روی آوردیم و با وجود اینکه راه طولانیه امیدوارم هرچه سریع تر طی بشه.

2- اما این طرح همونطور که دوستان اشاره کردن شباهت های زیادی به تایپ 45 های انگلیسی و هوریزون کلاس های فرانسوی داره و اگر کپیی از اون ها باشه ، باید گفت که خیلی ناشیانه بوده.

مثلا برجک رادار کنترل آتش (که گمان نمی کنم که خواسته باشن چیزی درونش جای بدن) خیلی بزرگ و پهن هست و برعکس برجک رادار تصلی خیلی کوچه( دوستان به تصاویر گذاشته شده ی ناوشکن های مذکور و ناو خلیج فارس که دوستان عزیز گذاشت دقت کنن متوجه این ختلاف فاحش می شن)  که خدا کنه اشکال طراح باشه.

3- همونطور که دوستان هم اشاره کردن این ناو یک ناو آموزشی رزمی و نباید ازش به انتظار قدرت آتش در حد ناو شکن ها رو داشت (این قبول) اما لازمه که از سامانه ها و تسلیحات روز استفاده کنه که مهم ترین آنها تیوپ های پرتاب عمودی و سامانه ی دفاع نزدیکه که به حمد الله ما شاحد سامانه ی دفاع نزدیک هستیم اما اگر بخوایم از همین طرح برای نوشکن های بعدی استفاده کنیم لازم و ضروری که لانچر های پرتب عمودی هم درش گنجونده بشه که به نظر من بهترین مکان میتونه جلوی برجک رادار باشه البته در اون هنگام با حذف تیوپ های روی پاد بالگرد لازمه برجک کمی عقب بیاد و اینکر آنچنان سختی نیست و کاریه که ما باید انجام بدیم و هرچه زود تر بهتر.

4- از نظر من اگه قرار طرح رادار گریز باشه پس باید بهتر طراحی بشه وگرنه اگه نمی خوان دیگه چه لوزومی داره به خودشون زحمت بدن؟!

5- یکی از نکات مهمی که دوستان بهش اشاره نکردن بحث موتوره که البته بدلیل نبودن اطلاعات کفی فعلا چیزی معلوم نیست. اما من بیشتر احتمال میدم که موتور رو وارد خواهیم کرد که باتوجه به برداشته شدن تحریم ها تا اون زمان گمان می کنم مسولین عزیز بدشون نیاد از این گزینه استفاده کنن(من که چشم آب نمی خوره که ب تولید کنیم).

6- حرف زیاده خسته تون نکنم ، از این طرح ها ما زیاد داشتیم و نمونه های کمی اجرایی شده و اونایی که اجرایی شده هم اصلا اون طرح دیگه نبوده. باید دید چی پیش میاد ولی فعلا نمیشه اظهار نظر دقیقی کرد و البته آخر کلام هم اینکه اگه پروژه الان کلید بخوره گمان کنم باید 7-8 سالی صبر کرد.

پس تا 7-8 سال دیگه  icon_cheesygrin

یا حق.

ویرایش شده در توسط MrArhz
2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان سلام

اول کلام

ای کاش مشرق کمی فقط کمی! به سایرین هم احترام میزاشت و اگر چیزی و یا مطلبی رو از جایی بیان میکنه دسته کم نیمچه اشاره ای هم به صاحب سخن بکنه( دسته کم میتونست جمله بندی کلمات این حقیر سراپاتقصیر رو که برای جای دیگه نوشته شده بود (ابتدای مقاله) اصلاح کنه و یا تغییربده)

مثه یه دوست دیگه که ایشون هم عینا جملات این حقیر رواستفاده کردن!

مورد نداره به شخصه حلال میکنم و ابدا مشکل شخصی ندارم منتها بینهایت فرهنگ ضعیف و مریضیه( البته اگه بشه بهش گفت فرهنگ!)

و اما لقمان و دوستان!

یکی از دوستان در باره نام خلیج فارس ایراد گرفته بودن که بنده هم باهاشون هم عقیده ام و میشد این نام رو برای بزرگترین ناو رزمیمون بکار برد و استفاده بجا تری از این نام کرد

در باره بکار بردن واژه " ناوشکن" برای لقمان (یا همون خلیج فارس!!) این نشات گرفته از سواد بسیار بالای دوستان مشرقی است که هر گردی رو گردو میبینن و فقط با خوندن دوسه جمله منطقی که بنا بر دیسپلیسمنته (حرف خود بنده هم است) گفتن این شناور ناوشکنه!!! و.. با این حساب این کشتی نفتکش ما یه "ابرنبردناو" هستش چون دقیقا جابجاییش از بزرگترین نبردناوها هم بیشتره،حتی بیشتراز ناوهواپیمابره! تازه دوتا پد بالگرد هم داره پس میشه " ابر نبردناو بالگرد بر"

کاش کمی هم اطلاعات فنیمونو بالا ببریم و ببینم داریم چی مینویسیم و چی میگیم

اینکه مبنا تناژ یا جابجایی شناوره درسته منتها بعد از لحاظ ماموریت (رزمی، پشتیبانی، آموزشی و...) یعنی اگر یه زیر دریایی هم تناژش 10000 تن بود میشه ناوشکن؟

وقتی میگیم تناز ناوشکنها در این  محدوده هستش یعنی داریم درباره شناورهای رزمی صحبت میکنیم نه آموزشی و پشتیبانی و لجستیکی و کریر و ....

درباره استفاده از این شناور:

اول- اینکه این شناور برای آموزش دانشجویان افسری نیروی دریایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نه ملوانان نیرو که بحث اموزششون کاملا از هم جداست و  اینجا جای بررسی تفاوت اموزشها نیست

دوم- استفاده ای که آقا سینا عنوان کردن بعنوان "شناور پدافند هوایی"، در واقع یکی از بهترین استفاده هاییه که میشه برای این شناوربا این اندازه و تناژمتصور بود ( البته من با تعداد موشکهایی که سینا عنوان کردن مخالفم و معتقدم تعداد باید بسیار بیشتر باشه و کاملا هم اعتقاد دارم که لقمان این توانایی رو داره )

منتها

این شناور فعلی برای هدف آموزش ساخته میشه و این تجهیزات و تسلیحات موجود هم بیشتر برای آموزش هستند در وهله اول و  و بعد از اون برای دفاع از خود شناور و دادن یکمقدار توانایی رزمی به اون جهت خوداتکایی دفاعی و رزمی در دریا، مطلقا هم قرار نیست همچین شناوری به عملیات رزمی و درگیری و نبرد دریای اعزام بشه چون ابدا برای چنین منظوری طراحی و ساخته و سازماندهی نشده منتها باید برای روز مبدای خودش دستش خالی نباشه

در یک مطلب دیگری که بخشیشو مشرق هم اورده بود(خداروشکر کمی ویرایشش کرده بود الحمد الله) نوشته بودم یکی از معضلات نداجا نداشتن شناورآموزشی دارای همه سامانه های رزمی هستش که افسر آموزش دیده (مثلا) تازه بعد از الحاق به یگان عملیاتیش باید دوره آموزش و آشنایی رو توسط یه غیرمتخصص(مبحث آموزش) و بدون رعایت اصول یکسان سازی و.. بر روی همون شناور طی کنه

شناوراول پروژه لقمان که قطعا آموزشیه و اینکه دوستان با استناد به اندازه اون انتظار دارند تسلیحات بیشتری بویژه عمود پرتاب حمل کنه در این ورشن صحیح نیست و میتونه نشات گرفته از عدم اطلاع دوستان از کامپارتمانت بندی و چینش داخلی ناو باشه

الزامات شناورآموزشی منهای فضای استراحت و غذاخوریها و سرویسهای بهداشتی و استحمام و .. شامل انبارهای مواد غذایی بزرگتر و بیشتر، آشپرخانه های بزرگتر، یخچالهای بزرگتر و بیشتر،انبار سوخت و آب بزرگتر و بیشتر، کلاسهای آموزشی، سالنهای سمینار و پروژه و آزمایشگاه و.. هم میشه که عملا بیشترین فضای ناو آموزشی رو بخودش اختصاص خواهد داد

یعنی علاوه بر پرسنل خود ناو (کادر رسمی ثابت) اضافه شدن و همراهی پرسنل کادرآموزشی ، دانشجویان و همراهان همیشگی!!! باعث میشه که اون فضای مد نظر دوستان حذف بشه و عملا نشه اون استفاده های مد نظر دوستان صورت بگیره

راهکار چیه؟

خوب میشه نظرات دوستان رو در باره استفاده از اینکلاس شناور بعنوان "ناو پدافند هوایی" در نمونه های بعدی و نسخه های دوم و سوم  لقمان پیگیری کرد

یعنی بجای استفاده از فضای داخلی به منظوربرنامه های آموزشی با تقویت سامانه های تولید برق شناور، نصب رادارها و سامانه های مورد نیاز، طیف وسیعی از سامانه های پدافندی در بردهای از کوتاه تا بلند رو بر رو ی اون نصب کرد (همون طرح آقا سینا) منتها باید چند مساله رو دراولویت قرار داد:

- سطح مقطع راداری شناور رو باید تا حد امکان کاهش داد

- سامانه های پدافندی باید و باید و باید مجهز به سیستمهای موشک خورانی و بارگذاری مناسب شرایط دریا باشند

- نوع پیشرانه مورد استفاده و سرعت و قابلیت مانور رو باید برای یه شناوررزمی تعریف کرد نه یک شناورآموزشی-رزمی

- بحث ارتباطات و بویژه اشتراک داده ها با شناورهای همرزم در ناوگروه  مفروض پیشرو باید لحاظ بشه

- ساختارو راهکاهرای هماهنگ و مرتبط با نیروی هوایی و پدافند هوایی کشور باید لحاظ بشه

اگر این مسایل رو رعایت کنیم میشه از دل پروژه لقمان یک "ناو پدافند هوایی " خوب بیرون آورد که الان یکی ازنیازهای اصلی و حیاتی نیروی دریایی ماست

جایی که دقیقا پاشنه آشیل دریایی ما بویژه دردریانوردیهای آبهای دوربحساب میاد و خواهد اومد!!!

اینگونه شناورپدافندی یک ضرورت حیاتی و انکار نشدنیه و امیدوارم فرماندهان نیروی دریایی ما بعد از ساخت لقمان بصورت پیگیر و بجد برن سراغ ساخت چنین شناورهایی (دسته کم 3-4 فروند)

اینگونه شناورهای پدافندی باهمراهی شناورهای رزمی سبکترو پشتیبانی یگانهای زیرسطحی وبالگرد، میتونن ناوگروهای رزمی موثر و تاثیر گذاری رو برامون تشکیل بدن

درضمن با استفاده از قابلیت جابجایی اونها میتونیم نقاط کور پدافند ساحلیمونو هم پوشش بدیم

فقط کمی همت میخواد و البته بودجه اونهم خیلی زیاد!!!

درباره سامانه دفاع نزدیک هم خیلی حرفها دارم که بوقتش خدمت دوستان بیان خواهم کرد(آرش جان تحویل بگیر!!)

به امید موفقیت همه و تغییر رویکرد لجبازانه "مشرق"

13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

xyozzjkdqv0maet3jaz7.png

ببخشید اینهایی که علامت گذاشتین  دستگاه آبپاش جهت مقابله با حریق نیستند؟من در کشتی‌های تجاری و مسافربری زیاد دیدم از نزدیک..البته شاید اشتباه می‌کنم،تصویر تار هست

1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جدیدترین ماکت رونمایی شده از ناو خلیج فارس

طول 135 متر  عرض 16 متر

دوستان متخصص چه تغییراتی داشته نسبت به ماکت های قبلی؟؟

636475466471773318.jpg

5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم