blender

تحلیل و پیگیری تحولات اوکراین

تنش میان روسیه - اوکراین 2022   

44 votes

این نظرسنجی برای رای جدید بسته است
  1. 1. 1- به نظر شما ، وقوع درگیری میان روسیه و اوکراین محتمل است ؟

• بله
      32
    • خیر
      12
  2. 2. 2- به نظر شما سطح درگیری میان دوطرف در چه مقیاسی خواهد بود ؟

• گسترده
      7
    • نیمه گسترده
      24
    • محدود
      13
  3. 3. 3- به نظر شما ، حد پیشروی ارتش روسیه در داخل خاک اوکراین تا چه اندازه ای خواهد بود ؟

• محدود به مناطق همجوار با مرزهای شمالی ، جنوبی و غربی روسیه
      33
    • پیشروی تا پایتخت اوکراین ( کیف )
      8
    • پیشروی تا غربی ترین مرزهای اوکراین
      3

Recommended Posts

آمار جدید تلفات نیروهای مسلح اوکراین

تلفات نیروهای مسلح اوکراین از رقم 50 هزار نفر گذشت و تا 12 ظهر امروز 4 می به محموع 50132 نفر تلفات شامل کشته، زخمی، اسیر و مفقودی رسید که البته این آمار نیروهای نئونازی و مبارزان خارجی را شامل نمیشود.

https://s6.uupload.ir/files/photo-22_9z4i.jpg

همچنین در 24 ساعت گذشته اوکراینی ها 493 تلفات انسانی جدید متحمل شده اند که در آمار ذکرشده است:

بر اساس گزارش داخلی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین امروز 4 دستگاه تانک، 17 دستگاه خودروی زرهی، 14 قبضه توپ صحرایی و خمپاره انداز، 2 دستگاه راکت‌انداز، 5 سامانه پدافندی برد بلند، 4 سامانه پدافندی کوتاه‌برد، 3 سیستم راداری، 25 دستگاه خودرو و تجهیزات ویژه و 12 فروند پهپاد مسلحین این کشور نابود شده است.

مسکو: محموله تسلیحات ناتو در اوکراین هدف مشروع ارتش روسیه است

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه: هرگونه محموله تسلیحات ناتو که وارد اوکراین شود، هدفی قانونی برای تخریب است. ارتش روسیه به همراه یگان‌های «لوهانسک» و «دونستک» در حال گسترش کنترل بر این قلمروهاست.

اسرائیل نظامیان مجروح اوکراینی را مداوا میکند

سفارت اوکراین در تلایو: اسرائیل با مداوای سربازان اوکراینی زخمی شده در نتیجه تجاوز (جنگ اوکراین) روسیه موافقت کرده است.

پینوشت: اسرائیل در جنگ سوریه تکفیری ها را هم در بیمارستانهای خود تحت معالجه قرار میداد!

• Like 1
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
18 hours قبل , Argada گفت:

با سلام خدمت دوست عزیزم. والا ما اینجا فقط اخبار و تحلیل جنگ رو بررسی میکنیم 

اگر هم طرفداری کنیم فقط از منافع کشور و نظام طرفداری میکنیم. 

دقت بفرمایید آیا منافع کشور در گسترش ناتو هست؟ ایا در روی کار آمدن دولتی مثل زلنسکی که آرزویش اسرائیلی شدن هست؟  

آیا در شدیدترین تحریم های غرب علیه ایران نگاه به سمت روسیه برای منافع ما بهتر هست یا اوکراینی که می خواهد به ناتو و غرب بپیوندد؟ 

قطعا هر دو حق نیستند اما برای منافع کشور ممکن است ما با یکی رابطه بهتری داشته باشیم! این دیگر الفبای اولیه سیاست و اقتصاد و امنیت هست و چیز عجیبی نیست. 

یکی از دوستان در بالا حرف جالب زدند.  باید تعادل بین ابرقدرت ها حفظ شود.  اما این در شرایطی هست که ما با ابرقدرت ها رابطه یکسانی داشته باشیم و منافع ما بین آنها یکسان باشد نه الان

امام خمینی جایی فرمودند منافع نظام اسلامی(حفظ نظام)  از نماز و روزه هم مهمتر است. 

تشکر از دوستانی که به زیبایی اخبار جنگ رو ترجمه و نشر میدید. 

دوست من من فقط یک سوال دارم آیا هدف وسیله رو توجیه میکنه؟؟ آیا این روح اسلام هست؟؟ پس فرق مسلمون با بقیه چیه؟؟ چون منافع ما هست باید از ظالم حمایت کنیم؟؟ دوستان میگن هر دوی اینها ظالم هستن من تو این جنگ رو میگم روسیه حمله کرده و تا حالا هزاران نفر مردن از زن و بچه و نظامی و غیر نظامی مگه ظلم چیه؟؟ چون در راستای منافع سیاسی ماست دیکه ظلم نیست؟

• Like 1
  • Downvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
40 minutes قبل , headshoter2 گفت:

دوست من من فقط یک سوال دارم آیا هدف وسیله رو توجیه میکنه؟؟ آیا این روح اسلام هست؟؟ پس فرق مسلمون با بقیه چیه؟؟ چون منافع ما هست باید از ظالم حمایت کنیم؟؟ دوستان میگن هر دوی اینها ظالم هستن من تو این جنگ رو میگم روسیه حمله کرده و تا حالا هزاران نفر مردن از زن و بچه و نظامی و غیر نظامی مگه ظلم چیه؟؟ چون در راستای منافع سیاسی ماست دیکه ظلم نیست؟

دوست عزیز ما اینجاییم تا مسائل را تحلیل کنیم و پیرو رسالت این محیط گفتگو کنیم نیامدیم دم از اسلام و حقوق بشر و محکومیت بزنیم جای این‌مسائل هم اینجا نیست توی جنگ هم حلوا خیرات نمیکنن اوکراینی ها راهی را در پیش گرفتن که به اینجا ختم میشد الانم با جدیت دارن پیش میرن !

همانطور که کشور ما از جنگ جهانی اول تا به امروز در کشاکش‌بین قدرت های جهانی و دیدگاه آنها و البته تصمیمات داخلی تلفات مستقیم و غیر مستقیم و آوارگی و مهاجرت میلیونها ایرانی را داشته‌ایم  و هیچ کجای دنیا برای ما دل نسوزوندن! که هیچ ابزار سو استفاده و فشار بیشتر هم بعضا فراهم کردن در جهت منافع خودشون.....

وضعیت فعلی ما هم اینه که در اوج تحریم هستیم طرف غربی حتی با توافق با ما ملزم به تن دادن به تعهداتش نیست و بطور تمامیت خواه فشار همه جانبه مارا افزایش میده! 

این جنگ نه سود ما هست و نه زیان و خسران چشمگیر برامون داشته ولی فرصت مناسبی هست برای ما که بتونیم یسری ضعف های خودمون و مسائل خودمون را با توجه به گرانی و کمیابی سوخت و تنش در سطح جهانی با غرب مرتفع کنیم و تسلیحات لازم را هم توی این فرصت بدست امده از هر منبع قابل دسترس موجود تهیه کنیم!

• Like 5
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , headshoter2 گفت:

سلام

دوستان تا به حال چندین بار به طرق مختلف و خیلی منطقی  و هم از نقطه نظر اسلامی و شرعی و حتی اگر اسلام و شرع را قبول نداشته باشید اخلاقی ( منظور اخلاق اجتماعی و حتی عرفی است که غرب در مقابل مذهب برجسته میکنه ) به این قبیل شبهات و مقایسه های سطحی فضای مجازی پاسخ دادند. هم در گذشته و هم شرایط فعلی ولی گویا برخی عزیزان علاقه ای ندارند مطالب را بخونند و در مقام استدلال بربیان و فقط تکرار میکنند یک سری مسائلی که پاسخ روشنی دارند. من سعی میکنم برای شما دوست گرامی واژه به وژاه پاسخ بدم که خدای نکرده در سفسطه و مغلطه و کلی گویی و ... مسائل باعث ابهام شما نشه. شما هم فکر کنید در مورد استدلال ها و نظر و استدلال و منطقتون را در ادامه بحث عنوان کنید.

مقدمه طور: هر دو چیز مشابه را نمیشه با هم صرف اینکه شباهت واژگانی دارند مقایسه کرد. چیزی که به کرات در فضای مجازی خصوصا اینستاگرام که مشخص هست چه فضای فان و کودکانه ای داره رخ میده. از این منظر یک نفر در دو موقعیت کشته میشه. اسم هر دو عمل کشتن هست ولی یکی قصاص میشه و یکی قتل میکنه پس این کشتن هیچ شباهتی با اون کشتن نداره. و به همین ترتیب و هرچه مسائل پیچیده تر و دارای فاکتورهای متنوع تر طبیعتا بررسی و قضاوت هم سخت تر و دشوارتر و حساس تر. حالا بریم سر اصل مطلب.

نقل قول

آیا هدف وسیله رو توجیه میکنه؟؟

خیر!

نقل قول

آیا این روح اسلام هست؟

این کدوم هست دقیقا؟ دقیقا اشاره کنید و بفرمایید منظورتون از "این" چی هست.

نقل قول

پس فرق مسلمون با بقیه چیه؟

فرق مسلمون این هست که حتما از عقلش استفاده کنه و با تحلیل درست شرایط نه در دام فتنه انگیزی معاویه، نه فریب و فضاسازی عمروعاص و نه زور و زر این و اون بیفته و طبق وجدان و اخلاق و شرع درست تصمیم بگیره، قضاوت و عمل کنه.

نقل قول

چون منافع ما هست باید از ظالم حمایت کنیم؟

چه کسی، چگونه، چطور و چه زمانی از ظالم حمایت کرده. لطفا دقیق و با جزییات و با سند و مدرک حتما توضیح بدید.

نقل قول

دوستان میگن هر دوی اینها ظالم هستن

دقیق و کامل و با استدلال گفتند. شاید حتی اگر دروغ ها و پروپاگاندای رسانه های غرب که حالا برای همه پیشینه و رویکردشون مشخص هست و فریبها و پنهان کاریهای عمیقشون نبود چه بسا ظلم های یک طرف انقدر پس پرده نبود و راحت تر میشد افشاشون کرد.

نقل قول

من تو این جنگ رو میگم روسیه حمله کرده

طبیعتا اینجا از من و شما صحبت نمیکنیم. نمیشه نظرتون را حتما و قطعا و بدون چون و چرا مطرح کنید و بعد انتظار داشته باشید چون بقیه مثل شما فکر نمی کنند پس حتما اونها اشتباه میکنند و شما درست میگید. مضافا دوستان  استدلال کردند و دلیل و منطق اوردند برای ادعاشون.

نقل قول

تا حالا هزاران نفر مردن از زن و بچه و نظامی و غیر نظامی مگه ظلم چیه؟؟

مشکل شما صرفا اینه که روسیه حمله کننده بوده پس طرف مقابل ظالم نیست؟ این چه استدلالی است؟ مثلا در سوریه داعش به النصره حمله میکرد باعث میشد داعش بشه ظالم و النصره مظلوم؟ گویا به سخنان دوستان توجه نکردید، هر دو کشور ظالم هستند. روسیه علاوه بر ظالم متجاوز و قلدر هم هست. اکراین هم علاوه بر ظالم قاتل و نژادپرست و بازیچه هم هست.

پس ظلم هم اینه و هم اون.

نقل قول

تا حالا هزاران نفر مردن از زن و بچه و نظامی و غیر نظامی

بله، از هر دو طرف هم. روسیه مسئول هست و اکراین نبود اگر حق بود و مظلوم که نیست، پس اکراین هم مسئول هست. کشور متجاوز و مورد تجاوز چون هر دو ظالمن پس هر دو قاتلن و مسبب شرایط. ولی ایران با این شرایط و با همه ظلم ها و دوستی های کم و زیادی که کجدار و مریض شده باهاش همون ابتدا هم تجاوز و جنگ را محکوم کرد و هم کشته شدن زنان و کودکان را. برای ما در جبهه ای که هر دو طرف ظالم و قاتل و نژآدپرست و متجاوز هستند این از سرمون هم زیاد بوده خصوصا با دشمنی های اخیر اکراین با ما، تمایلش به دشمن شماره یک ما، حمایتش از جنایت صهیونیستها در فلسطین و شبه صهیونیست بودن زلنسکی و بازیچه دست غرب خونخوار بودنش و اینده تاریکش که از همین حالا دم از اسرادیل شدن میزنه! اون هم با گروه های نشاندار نژادپرستی که ازشون حمایت میکنه.

نقل قول

چون در راستای منافع سیاسی ماست دیکه ظلم نیست؟

نمیتونید در دهان دوستان مطلبی بگذارید و بعد همون را نقد کنید. دوستان میگن رفتار هر دو ظلم هست. همین. همونطور که ولی ما همچنان با اکراین رابطه داریم ( وزیر امور خارجه همین دیشب گفتن تازه میانجیگیری هم کردن و در دو مرحله پیام وزیر خارجه اکراین را به طرف روسی انتقال دادن) با روسیه هم داریم. اینکه روابطمون با روسیه بیشتر هست هم طبیعی است چون اکراین در همراهی با جنایت تحریمی غرب ما را تحریم کرده بود خوشحال طور و بشکن زن و روابط خاصی نداشتیم از قبل هم!

ویرایش شده در توسط alala
  • Like 2
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 hours قبل , headshoter2 گفت:

دوست عزیز این بحث جاش این تاپیک نیست.  با این حال

در اسلام هدف وسیله توجیه نمی کند درست اما اما در اسلام هم بین بد و بدتر فرق هست. 

مگر به ابراهیم علیه السلام نگفتند سر پسر خودش را ببرد و قربانی کند؟  مگر به یوسف ع نگفتند که وزیر مصر و زیر نطر شاه آنجا باش؟  مگر امام رضا ولایت عهدی مأمون را نپذیرفت با اینکه می دانست چه فتنه ای در کار هست؟ مگر امام حسن صلح با معاویه را نپذیرفت در حالی که آن ملعون را می شناخت! ؟ 

دلیلش شرایط جامعه و منافع اسلام بود!  آری منافع اسلام آنقدر مهم هست که در صورت اجبار با کثیف ترین انسان روی زمین صلح میکنیم و یا در صورت لزوم با همان ها عاشورا به پا می کنیم. 

منافع اسلام را با منافع لیبرالیسم و کمونیست یکی ندانید.  منافع اسلام همان منافع الله هست. جایگاه الله از کل کائنات هم مهتر هست. 

از طرفی ما هم از طرفین حمایتی نمی کنیم. اما قطعا گسترش ناتو به نفع ما و اسلام نیست

ویرایش شده در توسط Argada
  • Like 1
  • Upvote 6
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این را مدام باید تکرار کرد در این جنگل کنونی هر شرایطی هم داشته باشی با وضعیتی که جهان پیش رو داره تنها و تنها باید در همه ابعاد از جمله صنعت نظامی و علوم پیشرفته خودت را تقویت کنی. موشک که سهله تا میتونی فشنگ هم باید جمع کنی اصطلاحا!

نقل قول

مسئولان اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌ای اظهارداشت که آمریکا 16 بالگرد نظامی را که برای ارتش حکومت پیشین افغانستان خریداری کرده بود را به اوکراین تحویل می‌دهد.

دراین گزارش آمده است که این بالگردها نوع «می-17 » بوده و به دلیل اینکه خلبانان نیروی هوایی پیشین افغانستان با کاربرد آن آشنایی خوب داشتند، آمریکا آن را از روسیه خریداری کرده بود.

در ادامه آمده است که «در اواسط ماه آوریل رئیس جمهورآمریکا بسته کمک نظامی را به اوکراین اعلام کرد که شامل 11 بالگرد می-17 بود که برای افغانستان در نظر گرفته شده بودند.»

این بالگردها پیش از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و سقوط دولت پیشین این کشور به دست طالبان، برای بازسازی به اوکراین منتقل شده بودند.

این وسط مردم افغانستان و حقوق و دارایی هاشونم انگار کشک هست. جالبه اصلا هیچ اشاره هم بهشون نمیشه گویا اصلا وجود ندارند. بعد غربگراهای افغان سفارتی ( مترددین! در سفارت ها به وقت کادر سازی) و مقامات امریکایی مدام از حقوق بشر امریکایی و حقوق مردمی که امریکا اومده بهشون بده(!) هنوز که هنوزه صحبت میکنند در البانی (بخشی افغان ها هم همینطوری منتقل شدند به البانی بدون دلیل(!)) و سوییس و جاهای دیگه و ایران را ناقض حقوق افغان ها مینامند! تازه اون هم بعد بیست سال اشغال و ویرانه ای که با حاکمان فعلی تحویل مردم نگون بخت افغان دادند (اونهایی که از جنگ و کشتار و بمباران عروسی ها و انتحاری ها ... جان سالم به در بردند البته)

• Like 2
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ارتش روسیه یک بار دیگر حمله تمام عیار وسنگینی را برای کنترل آخرین مقر قوای اوکراینی در این شهر آغاز کرده است. وزارت دفاع روسیه ویدئویی از بمباران سنگین منطقه‌ی صنعتی آزوفستال ماریوپل منتشر کرده است که نشان می‌دهد نیروی هوایی و توپخانه ارتش روسیه در حال بمباران سنگین سوله های این منطقه و محل حضور قوای تحت محاصره اوکراینی است که عمدتا به دلیل عضویت در گردان نئونازی آزوف تنها مرگ یا اسارت در انتظار آنها خواهد بود و بعید است کرملین به آنها اجازه خروج امن از بندر ماریوپل بدهد.

https://aparat.com/v/9H7pM

منبع، ۱

• Like 2
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ورود هویتزر M-777 ساخت آمریکا به اوکراین

normal_lw155-2.jpg

مشخصات کلی:
کالیبر 155 میلیمتر ال 39
مهمات مصرفی گلوله های استاندارد 155 میلیمتری-گلوله های هدایت شونده اکسکالیبور
وزن 4218کیلوگرم
طول  9.30متر (در حالت حمل و نقل) 10.2 متر (در حالت شلیک)
ارتفاع 2.26 (در حالت حمل و نقل)
طول عمرلوله 2650شلیک
سرعت دهانه  827متربرثانیه
نواخت آتش  5 گلوله در دقیقه (سریع) 2 گلوله در دقیقه (مداوم)
برد موثر 24.7 کیلومتر (با مهمات  عادی) 30 کیلومتر (با مهمات بیس بلید)
حداکثر برد با گلوله های اکسکالیبور بلاک2 حدود 40 کیلومتر

استفاده اوکراین از ای تی وی

https://s6.uupload.ir/files/00_2tx7.jpg

استفاده از ATV به همراه موشک های ضد زره StugnaP  ساخت اوکراین

حمله جنگنده های روس به مقر شبهه نظامیان اوکراینی

https://uupload.ir/view/video_2022-05-05_21-51-39_jpdq.mp4/

حمله جنگنده‌های نیروی هوافضای روسیه به یک پادگان شبه‌نظامیان اوکراینی در منطقه شهرک بلوگروفکا جمهوری لوهانسک با استفاده از بمب‌های سقوط آزاد

• Like 5
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 14 اردیبهشت 1401 در 19:17 , headshoter2 گفت:

شاید مثل این جنگ مصداق همون اللهم اشغل الظالمین بالظالمین باشه! در این جنگ درسته روسیه متجاوز محسوب میشه و طبق گفته شما حمایت از متجاوز و ظالم صحیح نیست ولی طرف مقابل هم ناتو هست که هر جور حساب کنیم مظلوم محسوب نمیشه و نوع رابطش هم با ما مشخصه! شاید بهتر باشه ما کلا در مورد این جنگ از هیچ طرفی جانبداری نکنیم که در واقع سودی هم نداره و طبق فرمایش یکی از بزرگواران صرفا بدون دخالت دادن احساسات روند جنگ رو بررسی کنیم! شما هم در این حد راضی باشید که یکی دو نفر بلاخره از یکی از طرفین حمایت کنن ولی در کنارش تعداد بیشتری تحلیل و بررسی خوب و منطقی ببینیم! همینکه اینجا برخی دوستان کارشناس سیاست بین الملل و میلیتاریسم این سایت دور هم به روسیه یا اوکراین و ناتو رسما اعلان جنگ نمی کنن و بخاطر نگرانیهای  ژئوپولیتیکی نقشه حمله و تصرف کیف یا مسکو رو طرح ریزی نمی کنن من راضی هستم! در زمان جنگ اخیر ارمنستان و آذربایجان سطح انجمن مربوط به اون جنگ در حد گروه تلگرام خانوادگی خاله ها و عمه ها پایین اومده بود و در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران اجبارا باید از کشور مسلمان در برابر کشور مسیحی اشغالگر حمایت می کرد تعدادی زیادی از عزیزان با رگهای باد کرده اینجا تکبیر گویان نقشه حمایت از ارمنستان از طریق اتحاد با اسراییل و لشکرکشی به کشورهای همسایه و به توبره کشیدن خاک منطقه قفقاز و تصرف آذربایجان و پیشروی تا مرز روسیه و فتح گرجستان رو مطرح می کردن و هر کسی هم دعوت اونهارو لبیک نمی گفت وسط همون انجمن حکم ارتداد و خارجی و نفوذی بودنش صادر و تیرباران میشد! جسارتا بهتره به همین وضعیت فعلی راضی باشید که با توجه به چیزهایی که ما قبلا دیدیم تازه این بهترین وضعیت ممکنه و اجازه بدید عزیزان زحمتکش و تحلیلگر سایت از موضوع انجمن منحرف نشن!

• Like 1
  • Downvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم