blender

تحلیل و پیگیری تحولات اوکراین

تنش میان روسیه - اوکراین 2022   

44 votes

این نظرسنجی برای رای جدید بسته است
  1. 1. 1- به نظر شما ، وقوع درگیری میان روسیه و اوکراین محتمل است ؟

• بله
      32
    • خیر
      12
  2. 2. 2- به نظر شما سطح درگیری میان دوطرف در چه مقیاسی خواهد بود ؟

• گسترده
      7
    • نیمه گسترده
      24
    • محدود
      13
  3. 3. 3- به نظر شما ، حد پیشروی ارتش روسیه در داخل خاک اوکراین تا چه اندازه ای خواهد بود ؟

• محدود به مناطق همجوار با مرزهای شمالی ، جنوبی و غربی روسیه
      33
    • پیشروی تا پایتخت اوکراین ( کیف )
      8
    • پیشروی تا غربی ترین مرزهای اوکراین
      3

Recommended Posts

17 minutes قبل , SniperElite گفت:

عزیزم قرصاتو تا به تا انداختی خودت بحث رو تو این تاپیک باز کردی الان جواب نداره داری فرار رو به جلو میکنی سوال پرسیدم جواب میخوام

14 minutes قبل , Argada گفت:

منطق موج میزنه...  خدا روشکر 

جواب سوالت رو هم دادم.  درست نخوندی

بسم ا... 

احترام خودتون را حفظ کنید ... بحث را درست ادامه بدید ... درصورت ادامه این شیوه ، محرومیت قابل توجه در انتظار هردونفر خواهد بود .

این اولین و آخرین اخطار برای هر دونفر هست 

• Like 6
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
13 hours قبل , MR9 گفت:

بسم ا... 

احترام خودتون را حفظ کنید ... بحث را درست ادامه بدید ... درصورت ادامه این شیوه ، محرومیت قابل توجه در انتظار هردونفر خواهد بود .

این اولین و آخرین اخطار برای هر دونفر هست 

من این مدل بحث ها رو هیچ وقت ادامه نمیدم.   کما اینکه اینجا هم ادامه ندادم. 

اما الان کجای حرف های من بی احترامی بوده؟؟  اینجا اگر هم بی احترامی ای شده به من شده.  

ویرایش شده در توسط Argada

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من از مدیران محترم سایت می خوام این بحث را به یه تاپیک دیگه منتقل کنند و روند اطلاع رسانی و بی طرفی این تاپیک را بر هم نزنند.واقعا این تاپیک وزین داره خطشه دار می شه.

ممنونم

• Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 minutes قبل , Argada گفت:

من این مدل بحث ها رو هیچ وقت ادامه نمیدم.   کما اینکه اینجا هم ادامه ندادم. اما الان کجای حرف های من بی احترامی بوده؟؟  اینجا اگر هم بی احترامی ای شده به من شده.  

بسم ا..

وقتی قرار هست تذکر داده بشود ، برای هر دوطرف دعوا هست ...

پی نوشت :

این رفتارهای تلگرامی ، اینستاگرامی و توئیتر مابانه را در میلیتاری فراموش کنید ...

• Like 4
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خب طبق گفته منابع خبری دیروز 30 تا 35 پهپاد شاهد136 به اوکراین حمله کرده و طبق اخبار الان میگن 16 پهپاد ساقط شده خوب اگر حرف خود اوکراینی ها رو منبع قرار بدیم حدود 50% پهپادهای شلیک شده رو پدافند میزنه و 50% به هدف اصابت میکنه

ویرایش شده در توسط ldmdff
  • Like 1
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از اخبار صحنه نبرد از زاویه دید روس ها و اکراینی ها

در مورد خرسون برام جالبه که چرا روس ها اینقدر بی اهمیت در مورد این منطقه رفتار میکنن

خرسون کلید فتح اودسا هست و اودسا کلید پیروزی روسیه چرا که با قطع راه دریایی اکراین و بعد با زدن راه های لجستیک و انرژی اکراین، عملا اکراین دچارکمبود منابع در داخل شده و توان خودش رو از دست میده و نمیتونه اینجوری در جنگ ظاهر بشه و علاوه بر این هزینه تامین اکراین برای اروپا خیلی زیاد میشه

واقعا جای سوال بحث هست 

دفعه قبل زدن نیروگاه ها و منابع سوخت رو با شاهد گوش دادن

امیدوارم تو حفظ خرسون و فتح اودسا هم گوش کنن

• Like 1
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
12 minutes قبل , arminheidari گفت:

واقعا جای سوال بحث هست 

دفعه قبل زدن نیروگاه ها و منابع سوخت رو با شاهد گوش دادن

امیدوارم تو حفظ خرسون و فتح اودسا هم گوش کنن

ای اقا این روس ها اگر حرف گوش کن بودن روز اول جنگ نیروی های بدبخت svd را اونجوری به فنا نمی دادند جنگ هم تا حالا تموم بود.

• Like 1
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد كمك هاي نظامي و غيرنظامي ايران به روسيه در جنگ اكراين يك سوال و نگراني براي مردم و مخاطبين وجود دارد 

ايا كمك هاي ايران به روسيه همام شرط بندي روي اسب بازنده نيست؟

امريكا و ناتو كامل پشت اكراين در امده اند و روسيه در حال شكست هست و با پايان جنگ سراغ ما مي ايند و به نا حق اموالمون رو هر جا گير بيارن صادره ميكنن 

اكراين سر قضيه هواپيما كم نذاشت و حالا بعد جنگ دشمن جري خواهد شد 

اين صحبت درست هست 

بويژه با تجربه تاريخي حمايت رضاشاه از نازي ها و قدرت رسانه اي دشمن در شرايط روز 

ولي گفتن چند نكته خالي از لطف نيست

- تجربه جنگ هاي جهاني نشون ميده انفعال ايران هميشه كار دستش داده، و حتي تو قضيه رضا شاه و تمايلش به هيلتر باز براي ايران بهتر از انفعال بود

- تجربه سوريه با ان اوضاع نااميد كننده نشان داد كه چنين چالش هايي رو نبايد راه كرد و تسليم شد ، حتي با پيمان هايي از ظرفيت ديگران استفاده كرد

- جنگ ها بهترين ظرفيت و بازار فروش هستن و تو اون شرايط ميشه به بازار تسليحاتي ورود كرد جايي كه اجازه ورود به كسي داده نمي شود 

- منازعات در اروپا و خاص جنگ اكراين بهترين جا براي زمين گير كردن ظرفيت ناتو و امريكا هست تا ان توان مخرب به خاك خودمون نرسه و الان جنگ اكراين تبديل به جنگ نيابتي ايران و امريكا شده

- تركيه بسياري از تكنولوژي رو از اكراين ميگرفت و اكنون اون منابع رو از دست داده و نميتونه با تكنولوژي اكرايني زمينه تهديد منافع ايران رو بيشتر كنه 

- اكراين در عمل يك كشور متحد امريكا بود كه در جنگ تحميلي ، حمله به عراق و …  عليه ايران و منطقه وارد ميشد و بدون دادن هزينه ، خسارت هاي جاني و مالي زيادي به ما وارد كرد 

- تجربه حمله روسيه به اكراين ، زوايايي از جنگ هاي نوين و استراتژي و فناوري هاي ناتو و امريكا رو نشون داد كه براي ما و چين خيلي اموزنده بود 

- مطابق با استراتژي خط اوراسيا ، براي اقتدار امريكا خط زميني ايران، روسيه ، چين و تركيه و سوريه بايد نامن و تحت كنترل امريكا باشند تا خطوط دريايي امريكا بتوانند مانند قديم تنها راه ارتباطي شوند 

الان روسيه با اكراين

تركيه با يونان 

چين با تايوان 

سوريه كه صاف شده اگرچه كامل سقوط نكرده

ايران و هزار بازي 

———-

در مقابل اين نظريات اين صحبت مطرح هست كه به جاي تقابل چرا با اكراين همكاري نميكنيم بويژه با سابقه قديم در ايران ١٤٠ و …

• Like 5
  • Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام و وقت دوستان بخیر 

واقعیت مطالبی که دوست عزیزمونarminheidari مطرح کردن یکجورایی حرفهایی بود که من از اول این جنگ میخواستم بگم...اما با در نظر گرفتن چند نکته دیگه 

اینجا تعدادی از دوستان عزیز صحبت از حق و مظلوم و اینجور چیزا میکنن ....

برادرای عزیز توجه کنن ..درسته مردم اکراین و در کنارش حتی روسیه در این نبرد زخم میخورن و مورد ستم واقع میشن ...اما این اولین و مهمترین خاصیت جنگه متاسفانه ...همونطور که ما در طی تاریخمون بارها مورد ظلم و ستم سربازان اجنبی قرار گرفتیم ...قدیم و کار ندارم ولی حداقل این چند ساله بعد فروپاشی شوروی همین دو کشور چه رویه ای در مورد ما داشتن ...غیر از چند صباح محدود که از روی بی پولی سمت ما اومدن بقیش در جبهه ظلم بر علیه مردم ما بودن ...روسیه و اوکراین هم نداره ...کمی تاریخ بخونیم حداقل معاصرشو..و از تجربیات دیگران و خودمون درس بگیریم..ما در این جنگ اگر لشکرهامونم میفرستادیم کمک اکراین و یا از جنوب در حمایت اکراین به روسیه اعلام جنگ میدادیم باز هم برای دنیا چوب دو سر نجسیم ....چراشو ..یکم مرور استراتژیهای غرب و در راسش امریکا برامون توضیح میده ...از کمربند بحران تا ..همین اوراسیا ..قبول ندارین تجربه سوریه که در جنگ اول شاخاب پارس در کنار امریکا بر علیه عراق جنگید و عاقبت سرنوشتشو دیدیم ...جسارتا کمی باید بیشتر ببینیم ...چه پشت سر و چه پیش رو و بعد تحلیل کنیم 

عده ای از دوستان نظرشون بر بیطرفی کامله ...واقعیت در این دوران و جهان چیزی به اسم بیطرفی وجود نداره مخصوصا برای ما ..ما سوییس و اسپانیا نیستیم در قلب اروپا ...ما ایرانیم همان جایی که ریس جمهور امریکا در کنفرانس سه جانبه تهران با چرچیل و استالین ...حقیقت نظر دنیا را در موردمون بیان کرد ...خودمون به خواب نزنیم .....بی طرفی در این دنیا یعنی اشغال در جنگ دوم جهانی اونهم بدون گناه .....یعنی اشغال در جنگ اول جهانی و قتل عام نیمی از جمعیت ایران از گرسنگی و بیماری در هولوکاست حقیقی تاریخ ...برادرم فریاد وا اسلاما رو خیلی وقته در این کشور عزیزان جیره بگیر غرب تکرار میکنن ...در تاریخ معاصرمون مثال زیاده یه نمونش مستر جیکاک  ...پس خواهشن ربطش ندین  به دین و خدا 

دشمن دشمن من دوست من است ......اینو همه شنیدیم و واقعیت در حال حاظر با تمام نفرتی که از این عروسک خرسی دارم بهترین کار همین حرکت ایرانه ....غرب هیچوقت به ما روی خوش نشون نمیده و ما رو ضعیف و تجزیه شده میخواد ...خواهشن خودمونو گول نزنیم ..همه هم میدونیم با توجه به علمش به انفعال چین در مورد روسیه و ایران این جنگ و استارت زده تا پس از فراغت از روسیه ضعیف و فقیر شده و درگیر اشوب و جنگ داخلی ..سراغ ما بیاد و خاورمیانه جدید و شکل بده ...فقط نگین اغازگر این جنگ روسیست که واقعا به درایت دوستان شک میکنم ...کمی و فقط کمی پیگیری رویدادهای این سی سال و صحبتها و کمکها و مداخلات غرب در اوکراین کاملا نشون میده که غرب این جنگ ناگزیر به روسهای خوشخیال احمق تحمیل کردند 

1 hour قبل , arminheidari گفت:

در مقابل اين نظريات اين صحبت مطرح هست كه به جاي تقابل چرا با اكراين همكاري نميكنيم بويژه با سابقه قديم در ايران ١٤٠ و …

اما این صحبت 

والا یه مثلی هست میگه هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره  و این دقیقا شامل حال اکراین هزار رنگ هم میشه ...تحقیق کنین سر همین مثلا نیمچه همکاریها چقدر ما رو پیچوندن و چقدر تلکمون کردن و بعدش ناقص ول کردن و هر روز برای خوشایند ارباب یه لیچار بارمون کردن و یک زیر پا بهمون زدن ....کم دشمنان منطقه ای ما رو تقویت کردن 

والا الانم کمک ما فقط در حد تسلیحاتیه بنا بر تصاویر و نه گفته ها و گیریم گفته های غرب درست باشد فوقش مستشاری و اموزشی که معلوم نیست شاید این خریدها اصلا مال قبل است و فقط تحویلش همزمان شده با جنگ ...یکم تحقیق کنیم در مورد روند خرید و بخدمت گرفتن یک سلاح به ثواب نزدیکتره.....

واقعیت همین روند فعلی در مورد این جنگ بهترین روشه برای ما ...مخصوصا اگر با ورود تجهیزات و تسلیحات و تکنولوژی جدید همراه باشه ..فرقی هم نمیکنه چه روسی چه غربی ....اولین ثمرش همون سویچبلید اسلام بود که رونمایی شد غیر مستقیم ..غیر از اون اموختن شیوه نبردهای نوین شاید بهترین ماحصل این جنگ برای ما باشه و صد البته درس گرفتن و درس پس دادن 

.

.

.

چه بسیارند عبرتها و چه اندکند عبرت گیران 

ویرایش شده در توسط archersarash
  • Like 4
  • Upvote 10
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ارسال «سلاح» و پهپاد به روسیه و «مشارکت» در جنگ؟

برخی عنوان می‌کنند: «اسلام و اهل‌بیت اجازه فروش سلاح حتی به کفار برای قربانی کردن انسان‌ها را نمی‌دهد».

آری کما اینکه رهبر معظم آیت الله خامنه ای نیز در دیدار با پوتین، تصریح کردند: «جنگ یک مقوله خشن و سخت است و ایران از اینکه مردم عادی دچار آن شوند به هیچ وجه خرسند نمی‌شود»(1)

اما درباره فروش سلاح و ادوات نظامی به برخی کشورها، قاعده بسیار مهمی از سوی امام معصوم بیان شده است که در کتب فقهی نیز گفتگو می‌شود:

قلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ... إِنِّي كُنْتُ أَحْمِلُ السِّلَاحَ إِلَى أَهْلِ الشَّامِ فَأَبِيعُهُ مِنْهُمْ فَلَمَّا أَنْ عَرَّفَنِيَ اللَّهُ هَذَا الْأَمْرَ ضِقْتُ بِذَلِكَ وَ قُلْتُ لَا أَحْمِلُ إِلَى أَعْدَاءِ اللَّهِ فَقَالَ احْمِلْ إِلَيْهِمْ فَإِنَّ اللَّهَ يَدْفَعُ بِهِمْ عَدُوَّنَا وَ عَدُوَّكُمْ يَعْنِي الرُّومَ وَ بِعْهُمْ فَإِذَا كَانَتِ الْحَرْبُ بَيْنَنَا فَلَا تَحْمِلُوا(2).

به امام باقر گفتم: ... من اسلحه به منطقه شام صادر مى‏كردم و به آنان مى‏فروختم. از وقتى كه خداوند ولايت شما را به من شناساند، من از اين كار ناراحت و دلتنگ شدم و با خود گفتم: از اين پس اسلحه در اختیارشان قرار نمی‌دهم. نظرتان چيست؟ امام فرمود: اسلحه به سوى آنان ببر و به آنان بفروش؛ زيرا خداوند دشمنان ما و شما يعنى روم (غربی‌ها) را به وسيله آنان دفع مى‌‏كند. اما هرگاه ميان ما و آنان جنگ در گرفت دیگر اسلحه به آنان ندهيد.

طبق گزاره حدیثی فوق که در کتب معتبر شیعی نیز نقل شده است(2)، از امام معصوم درباره فروش سلاح و کمک نظامی به برخی از طرف‌های درگیر -که البته در جبهه حق قرار ندارند- اما در حال جنگ با دشمن اصلی شیعه هستند، استفسار می‌شود.

امام معصوم، پاسخ می‌گویند: حتما سلاح بفروشید و در اختیارشان قرار دهید. زیرا به‌واسطه این کار، دشمنان اصلی شیعه (رومی‌ها)، از مرزهای بلاد شیعی دور و نقشه‌های آنان دفع می‌شود(3)

اکنون نیز با توسعه ناتو به شرق از سوی مثلث «غربی، عبری، عربی» و جنگ روسیه با کشورهای غربی، اتخاذ تدابیر نظامی از سوی محور شیعی در صحنه تحولات شطرنج حهانی، امری ضروری است.

وقتی در زمره مبانی «سیاست خارجی» آمریکا، حمله به ایران و عراق، گنجانده شده است و حتی با رنگ و لعاب مذهبی نیز آغشته می‌شود، چه باید کرد؟ آیا باید صرفا نظاره‌گر بود.

ضمن اینکه ایران در عرصه جنگ اوکراین، از پهپادها برای آزمایش و حمله به اسرائیل استفاده می‌کند. قدرت‌نمایی نظامی ایران، باعث گردیده، مسئولین رژیم صهیونیستی عنوان کنند: اسرائیل تمایلی به ارسال سلاح به اوکراین ندارد و در حالتی از خوف به سر می‌برند.

پی‌نوشت:

1. https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=50657

2. کلینی، الکافی، ج۵، ص۱۱۲. صدوق، من لایحضره الفقیه، ج۳، ص۱۷۵. طوسی، تهذیب الأحکام، ج۶، ص۳۵۳.

3. امیری، کتاب آتش آذربایجان، ص۸۴-۸۵.

ویرایش شده در توسط pckho0r
  • Like 3
  • Upvote 9
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
5 hours قبل , arminheidari گفت:

- منازعات در اروپا و خاص جنگ اكراين بهترين جا براي زمين گير كردن ظرفيت ناتو و امريكا هست تا ان توان مخرب به خاك خودمون نرسه و الان جنگ اكراين تبديل به جنگ نيابتي ايران و امريكا شده

سلام.

یعنی پوتین رو ایرانی ها تیر کردند فرستادند جلو و اوکراین رو هم آمریکایی ها فرستادند جلو؟ این تفسیر با کدوم یک از فکتهای جنگ اخیر می خونه؟ حتی اگر بر روی کلمه ی "الان" هم تکیه کنیم و بگیم از اولش این طور نبود و حالا این طوریه شده بازهم با فکتها نمیخونه. نه روسیه پاپت رژیم ایران هست (مثل حوثی های یمن و برادر بزرگوار اسد) و نه تا حالا هزینه های جنگ رو بر روی دوش ایران گذاشته (که اصلا معنی اصلی جنگ نیابتی همینه حالا چه هزینه ی انسانی و چه اقتصادی). کمکهای غرب به طور عام و امریکا به طور خاص به اوکراین هم هیچ ربطی به ایران نداشته و نداره. اگر این طور بود اول به سعود کمک می کردند که ترتیب حوثی های یمن رو بده (که مثل الاغ توی گل یمن گیر کرده است) و بعد هم داعش رو تار و مار نمی کرد که همیشه برای مقابله با ایران شیعه ی سلفی یه حکومت سنی سلفی توی آستین داشته باشه. توی شطرنج میگن هر حریفی که امکانات خودش رو دست بالا بگیره دست آخر می بازه... بد نیست که در تحلیل شطرنج بین المللی جایگاه خودمون رو فراتر از یه قدرت منطقه ای در حال افول تصور نکنیم که قافیه رو بعدا باختیم.

اگر هم کسی قراره ان قلت بیاره که  ایران قدرت منطقه ای در حال افول نیست می تونه یه نگاهی به عملکرد سیاسی کشور و سیاستمداران ارشدمون بندازه که از یه قتل ناخواسته چطور تونستند یه بحران با ابعاد ملی درست کنند تا دستش بیاد که نظام سیاستگذاری ایران چند مرده حلاجه

• Like 2
  • Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
8 minutes قبل , RezaKiani گفت:

سلام.

یعنی پوتین رو ایرانی ها تیر کردند فرستادند جلو و اوکراین رو هم آمریکایی ها فرستادند جلو؟ این تفسیر با کدوم یک از فکتهای جنگ اخیر می خونه؟ حتی اگر بر روی کلمه ی "الان" هم تکیه کنیم و بگیم از اولش این طور نبود و حالا این طوریه شده بازهم با فکتها نمیخونه. نه روسیه پاپت رژیم ایران هست (مثل حوثی های یمن و برادر بزرگوار اسد) و نه تا حالا هزینه های جنگ رو بر روی دوش ایران گذاشته (که اصلا معنی اصلی جنگ نیابتی همینه حالا چه هزینه ی انسانی و چه اقتصادی). کمکهای غرب به طور عام و امریکا به طور خاص به اوکراین هم هیچ ربطی به ایران نداشته و نداره. اگر این طور بود اول به سعود کمک می کردند که ترتیب حوثی های یمن رو بده (که مثل الاغ توی گل یمن گیر کرده است) و بعد هم داعش رو تار و مار نمی کرد که همیشه برای مقابله با ایران شیعه ی سلفی یه حکومت سنی سلفی توی آستین داشته باشه. توی شطرنج میگن هر حریفی که امکانات خودش رو دست بالا بگیره دست آخر می بازه... بد نیست که در تحلیل شطرنج بین المللی جایگاه خودمون رو فراتر از یه قدرت منطقه ای در حال افول تصور نکنیم که قافیه رو بعدا باختیم.

اگر هم کسی قراره ان قلت بیاره که  ایران قدرت منطقه ای در حال افول نیست می تونه یه نگاهی به عملکرد سیاسی کشور و سیاستمداران ارشدمون بندازه که از یه قتل ناخواسته چطور تونستند یه بحران با ابعاد ملی درست کنند تا دستش بیاد که نظام سیاستگذاری ایران چند مرده حلاجه

سلام . حقیقتش این است که من از ابتدای تابستان منتظر چنین بحرانی بودم . آن به قول شما قتل ناخواسته صرفا یک بهانه بود . چند بار دیگر هم به بهانه های مختلف تلاش کردند کار را به اینجا برسانند که نگرفت و جامعه همراهی لازم را نداشت . اتفاقا این بحران ها را راه می اندازند که قدرت منطقه ای ما را رو به افول نشان دهند . قدرت منطقه ای مجموعه ای از پارامترهای مختلف است . شاید شما در زمینه ای ضعف داشته باشی ولی در جای دیگری قدرت و قوت داشته باشی . عرصه شطرنج مهره های مختلف با توانایی های مختلف دارد ولی تنها یک مهره است که اگر به آخر صفحه برسد ارتقا پیدا می کند و آن سربازی است که بسته به نیاز شطرنج باز تبدیل به هر مهره ای به جز شاه می شود . به نظر من برای اینکه بگوییم قافیه را باخته ایم هنوز زود است . ما از بحران های فراگیرتر از این عبور کرده ایم که شرایط فعلی در برابر آنها هیچ حساب می شود . یک زمان کل سفرای کشورهای اروپایی جمع کردند و از ایران رفتند . آخرش چه شد ؟ الان قدرت منطقه ای هم تراز ایران چه کشورهایی هستند ؟ و چرا تمام کشورهای منطقه دارند با رژیم صهیونیستی می بندند و شعارهای سابقشان را زیر پا می گذارند ؟ چه کسی باور می کرد عربستان در یمن محاصره شده تحریم شده گیر کند ؟ چه کسی فکر می کرد اسد در قدرت بماند و طرف مقابلش منکوب شود ؟ از آن طرف چه کسی فکر می کرد روسیه اتمی در اوکراین کم بیاورد ؟ و وضع طوری شود که پای پهپادهای ما وسط بیاید ؟

زمانی ما تحریم بودیم که سلاح نخریم . الان می خواهند تحریممان کنند که سلاح نفروشیم .

• Like 5
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    1 member