crazy-doctor

راکتی , تاریخچه , فناوری - قسمت اول

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

داستان هایی هست در مورد استفاده گسترده از مستراح های عمومی در انگلیس در زمان جنگ دوم برای استحصال نیترات ... چقدر واقعیت داره ؟
در ضمن جایی خواندم بانوانی که در هردو کشور آلمان و انگلیس در کارخانه های استحصال نیترات کار میکردند همیشه موهای سرشون بیرنگ ( دیکالرد) میشده واونهایی که سابقه بیشتری داشتن موهاشون کلا میریخته ...
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
ظاهرا در زمان ساسانيان نيز ارتش ايران عليه دشمنان خود از اين نوع سلاح ها استفاده مي کرده است . اگر اشتباه نکنم بهرام چوبين عليه چينيها استفاده کرده باشد .
[url="http://parsiandej.ir/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85-%DA%86%D9%88%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86/"]http://parsiandej.ir/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85-%DA%86%D9%88%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86/[/url]
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون، سالها بود می خواستم مطلبی پایه ای در مورد راکتها بنویسم ولی هیچ وقت همت نمی کردم، الان که شما زحمت کشیدید گفتم به نوبه خودم از زحمت اساسی شما تشکر کنم.
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر , قسمت اولش خیلی خوب بود. :rose:
ولی چرا از جومونگ و استاد موپالمو چیزی ننوشتی؟ icon_cheesygrin
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='sedmammad' timestamp='1396946397' post='371983']
داستان هایی هست در مورد استفاده گسترده از مستراح های عمومی در انگلیس در زمان جنگ دوم برای استحصال نیترات ... چقدر واقعیت داره ؟
در ضمن جایی خواندم بانوانی که در هردو کشور آلمان و انگلیس در کارخانه های استحصال نیترات کار میکردند همیشه موهای سرشون بیرنگ ( دیکالرد) میشده واونهایی که سابقه بیشتری داشتن موهاشون کلا میریخته ...
[/quote]
سید جان بنده به چنین مطلبی بر نخوردم حقیقتا... ببینید قضیه شوره در تاریخ اروپا بعضا خیلی جدی بوده مثلا در تاریخ بریتانیا مشکل هم سر همین فرایند تولید ان بوده اما در قرن 19 معادن گسترده و وسیع نیترات سدیم در شیلی و پرو کشف شد و حدودا تا 1930 تامین صنعتی این مواد در اروپا بر عهده [size=4]همون معادن در امریکای جنوبی بود در واقع المان ها به علت نیازی که به این ماده داشتند و قطع واردات ان در جنگ جهانی اول به دنبال روش صنعتی و پر بازده برای تثبیت ازت جو رفتند که نتیجه ان شد فرایند هابر ... ( قبل از هابر هم روش دیگری در اروپا استفاده میشد که بازده مناسبی نداشت ) اما در طی جنگ جهانی دوم عملا فراینده های صنعتی به بازده و گستردگی زیادی رسیده بودند گرچه بعید نیست صحت داشته باشه این قضیه [/size]اگر منبعی هست بگید بنده کنکاوی میکنم در این مورد .

[size=4]اما مورد دوم ....در علائم مسمومیت با نیترات چنین موردی را مشاهده نکردم لااقل در مسمومیت های خوراکی ( در تماس پوستی هم میتونه منجر به ملتهب شدن و خارش پوست بشه )....)تاثیر نیترات ها و نیتریت ها ( به عنوان یک رادیکال )به طور خاص بر هموگلوبین خون هست که باعث عدم توانایی در جذب اکسیژن میشه و از سردرد و اضطراب و تنگی نفس در علائم اولیه به تشنج کما و مرگ در موارد حاد میرسه ..[/size]

[size=4]ولی احتمال میدم منظور شما زنان شاغل در کارخانه های مهمات سازی بریتانیا باشند که عموما علائم بیماری انها مربوط به مسمومیت با TNT بوده که تغییر در رنگ پوست به زرد روشن و نیز تغییر رنگ مو که اینها از نشانه های تماس با تری نیترو تولوئن هست ( حالت تهوع یبوست دردهای شکمی شدید و امثالهم هم از دیگر علائم هست ) واژه " دختران قناری " به همین علت به این زنان اطلاق می شده و البته در ان سالها قربانی های زیادی هم داشته ...[/size]
========

[quote]
[right][background=rgb(248, 248, 255)]با سلام خدمت همه دوستان گرامي[/background][/right]

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]ظاهرا در زمان ساسانيان نيز ارتش ايران عليه دشمنان خود از اين نوع سلاح ها استفاده مي کرده است . اگر اشتباه نکنم بهرام چوبين عليه چينيها استفاده کرده باشد .[/background][/font][/color][/right]

[url="http://parsiandej.ir/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85-%DA%86%D9%88%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86/"]http://parsiandej.ir...-دوازده-هزار-ن/[/url]

[/quote]

و سلام بر شما
بله البته جنگ با چین نبوده و در نبرد ایران با خاقان ترک غربی هست که سپاه ایران از نفت اندازها برای اتش باری روی مواضع دشمن استفاده کرده که از جمله ابتکارات بهرام چوبین هست منتهی این نفت اندازها راکت نبودند و به وسیله کمان پرتاب می شدند می توان انها را با تیره های اتشین چینی ها مقایسه کرد با این تفاوت که در انها از نفت خام به عنوان ماده اتش زا استفاده شده بود [size=4]و اگر توجه کنیم این نبرد اواخر قرن 6 میلادی بوده و اولین کاربرد ثبت شده نظامی برای راکت در چین را منابع 1232 ذکر کردند ( به هر صورت ما ایرانی ها تاریخ نگاران خوبی نبودیم هیچ گاه و حتی اگر سابقه ای از این مطلب هم باشه متاسفانه به دست ما نرسیده )[/size]

[quote]ممنون، سالها بود می خواستم مطلبی پایه ای در مورد راکتها بنویسم ولی هیچ وقت همت نمی کردم، الان که شما زحمت کشیدید گفتم به نوبه خودم از زحمت اساسی شما تشکر کنم. [/quote]

خواش میکنم استاد عزیزم ... فی الواقع راکتی موضوع بسیار گسترده و پر شاخ و برگی هست ( مثلا همین موضوع شوره و باروت پتانسیل تبدیل شدن به چند تاپیک سنگین را دارد
بنده فعلا بر سر دوراهی هستم که مطلب را ساده و جمع و جور کنم یا ان را بسط بدم ( به هر حال کمک های دوستان را با کمال میل خواستاریم )

[quote]

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]تشکر , قسمت اولش خیلی خوب بود. [/background][/font][/color][/right]
:rose:

[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]ولی چرا از جومونگ و استاد موپالمو چیزی ننوشتی؟ [/background][/font][/color][/right]
icon_cheesygrin

[/quote]

خواهش میکنم شهاب جان اتفاقا کره ای ها هم دستی بر زمینه راکتی داشته اند !و راکت اندازهای خوبی را درست کردند ( جدیدا هم یکی دو تا فیلم تاریخی در این باره در کره جنوبی ساخته شده )
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1407309406' post='399362']
دکتر جان ما منتظر ادامه اش هستیم ها!
[/quote]

سلام محمد جان

فی الواقع قرار بود با امدن تابستان سر بنده خلوت بشه و برسم به ان چند تا موضوعی که در نظر داشتم اما از انجایی که سرکنگبین صفرا فزود الی الحساب به انلاین شدن اخر شب و یواشکی! بعد از ظهر راضی شدم !
حجم مطالب هم یکم بالاست اگر بشه چند تا از این جوان های هیئت تحریریه را اغفال بکنم خوبه ! :mrgreen:
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.