امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

فکر کنم در بحث ردگیری وشناسایی بهتر است دشمن را دست بالا گرفت و در حد خود وبه سمت بالا فرض نمود
و اگرنه پهباد های ما دچار سرنوشت آر کیو 170 می شوند

یادمان نرود که یکی از قدرت هایمان در برابر دشمنان همین پهبادها هستند که باید این توان را حفظ و توسعه بخشید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اما درمقابل نیروهای یه کشور همسایه که حتی در ایرسوپریوریتی (برتری هوایی) اونها هم شک وجود داره (به دلایل بسیار، غیر از مساله نوع پرنده ها. اگه نیاز بود توضیح خواهم داد.)[/quote]

میثم جان در این مورد نیاز به توضیحه. تنها کشورهایی که به نظر من روی آسمون ما برتری هوایی نخواهند داشت اینان: آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان، قطر، بحرین و تا حدی عراق و کویت. ترکیه، امارات، عربستان و پاکستان به راحتی میتونن نیروی هوایی و پدافندی فعلی ما رو زمین گیر کنن. عمان هم تا سال 2017 توانایی بسیار خوبی پیدا میکنه.
  • Upvote 2
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1371114194' post='315766']
[quote]اما درمقابل نیروهای یه کشور همسایه که حتی در ایرسوپریوریتی (برتری هوایی) اونها هم شک وجود داره (به دلایل بسیار، غیر از مساله نوع پرنده ها. اگه نیاز بود توضیح خواهم داد.)[/quote]

میثم جان در این مورد نیاز به توضیحه. تنها کشورهایی که به نظر من روی آسمون ما برتری هوایی نخواهند داشت اینان: آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان، قطر، بحرین و تا حدی عراق و کویت. ترکیه، امارات، عربستان و پاکستان به راحتی میتونن نیروی هوایی و پدافندی فعلی ما رو زمین گیر کنن. عمان هم تا سال 2017 توانایی بسیار خوبی پیدا میکنه.
[/quote]
شما اصلا به نوشته های خودت تسلط فکری و مبنایی نداری...
جنابعالی الان به تمام نیروی هوایی ایران توهین کرده ایی...که آقا شما این توانمندی را ندارید در برابر مهاجم ایستادگی کنید .. شما و پدافند هوایی را آنی در هم کوبیده و بر ما برتری هوایی پیدا میکنند...
حتی به جامعه ی علم و دانش و فن کشور هم، داری توهین میکنی .. که شما بی جربزه اید و آنقدر از علم و فن نتوانستید بهره گیرید که کشور را در برابر مهاجم بیمه کنید...
عقلت کجا رفته؟ دوست من...تو نمیدونی وقتی میگی مرز هوایی پر یعنی همه چیز این مملکت پر پر...
داری چیزیو میگی و بر رویش پا فشاری میکنی که قدرترین نیروی نظامی جهان هم جسارت گفتنش را ندارد...
شاید منظورت این نبوده باشد، ولی یکی از مضامین کلامت این است...
  • Upvote 6
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام مجدد.

[quote name='013579' timestamp='1371115901' post='315776']

[/quote]
جنابعالی الان به تمام نیروی هوایی ایران توهین کرده ایی...که آقا شما این توانمندی را ندارید در برابر مهاجم ایستادگی کنید .. شما و پدافند هوایی را آنی در هم کوبیده و بر ما برتری هوایی پیدا میکنند...
حتی به جامعه ی علم و دانش و فن کشور هم، داری توهین میکنی .. که شما بی جربزه اید و آنقدر از علم و فن نتوانستید بهره گیرید که کشور را در برابر مهاجم بیمه کنید...
عقلت کجا رفته؟ دوست من...تو نمیدونی وقتی میگی مرز هوایی پر یعنی همه چیز این مملکت پر پر...
داری چیزیو میگی و بر رویش پا فشاری میکنی که قدرترین نیروی نظامی جهان هم جسارت گفتنش را ندارد...
[/quote]

برادر عزیز؛ این حس میهن دوستی شما قابل تحسینه؛ اما بهتر بود قبل از ارسال پستی آتشین، کمی تامل می فرمودین و راجع به اعضا شناخت بهتری پیدا می کردین.

جناب اسپهبد جزو دوستانی هستند که بنده به شخصه همواره از علم و دانش ایشون بهره مند شدم و در وطن پرستی ایشون ذره ای تردید ندارم. این بحث هم از روی حس مسئولیت ایشون نشات گرفته و کل این مباحثه به خاطر دلسوزی برای کشوره.

اسپهبد عزیز؛ مساله ای که بنده عرض کردم به این دلایله:
1) وسعت کشور و مرز درگیری و عدم امکان کنترل هوایی کل مرز درگیری در تمام مدت. برای مثال، ترکیه نیروی هوایی قدرتمندی داره؛ اما هرگز توان کنترل کل مرز رو نداره و طبیعتا تمرکز اون بر مناطقی خواهد بود که درگیری در اونها بیشتره. بنابراین با کار اطلاعاتی (که فکر می کنم سرنوشت جنگهای آینده رو تعیین خواهد کرد) میشه برای شناسایی مناطقی برای اجرای عملیات در آینده و ... از این نوع پرنده ها استفاده کرد.
2) ترکیه هرگز نمی تونه باوجود پدافند و پرنده های ما (حتی اگه مال ده ها سال قبل باشن) به سادگی در آسمان مناطق درگیری جولان بده و اقدام به شکار هر پرنده ای (از جمله همین پهپادها) بکنه. (چون مثال اولم ترکیه بود با همون هم ادامه میدم)
3) تعداد پرنده های دشمن مرزی (مثلا ترکیه) و بودجه نظامی اون به هیچ وجه قابل قیاس با کل ناتو نیست. (هرچند منظور بنده در پست قبلی ترکیه نبود. چرا که ترکیه عضو ناتو هست و درنهایت پای ناتو هم احتمال زیاد به قضیه کشیده میشه؛ اما مثلا عربستان اینطور نیست.)
4) بررسی برتری هوایی کاملا وابسته به نوع بررسی نبرده. برای مثال، ترکیه درمقابل ما مطمئنا در مجموع دارای برتری هوایی خواهد بود. اما این به معنای برتری دائمی هوایی در هر لحظه و در هر منطقه نیست. تاکتیک های مورد استفاده طرفین در هر زمان می تونه تعیین کننده طرف برتر در بحث هوایی باشه. (برای مثال ممکنه در یک درگیری، ترکیه مساله رو خیلی مهم ندونه و تمرکز هوایی در اون منطقه نداشته باشه، اما فرماندهان ما باتوجه به نقشه ای که دارن، از بخش بزرگی از نیروی هوایی استفاده کنن.)
و...

یا حق
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='maysam2007' timestamp='1371116885' post='315782']
سلام مجدد.

[quote name='013579' timestamp='1371115901' post='315776']

[/quote]
[/quote]

برادر عزیز؛ این حس میهن دوستی شما قابل تحسینه؛ اما بهتر بود قبل از ارسال پستی آتشین، کمی تامل می فرمودین و راجع به اعضا شناخت بهتری پیدا می کردین.

جناب اسپهبد جزو دوستانی هستند که بنده به شخصه همواره از علم و دانش ایشون بهره مند شدم و در وطن پرستی ایشون ذره ای تردید ندارم. این بحث هم از روی حس مسئولیت ایشون نشات گرفته و کل این مباحثه به خاطر دلسوزی برای کشوره.

اسپهبد عزیز؛ مساله ای که بنده عرض کردم به این دلایله:
1) وسعت کشور و مرز درگیری و عدم امکان کنترل هوایی کل مرز درگیری در تمام مدت. برای مثال، ترکیه نیروی هوایی قدرتمندی داره؛ اما هرگز توان کنترل کل مرز رو نداره و طبیعتا تمرکز اون بر مناطقی خواهد بود که درگیری در اونها بیشتره. بنابراین با کار اطلاعاتی (که فکر می کنم سرنوشت جنگهای آینده رو تعیین خواهد کرد) میشه برای شناسایی مناطقی برای اجرای عملیات در آینده و ... از این نوع پرنده ها استفاده کرد.
2) ترکیه هرگز نمی تونه باوجود پدافند و پرنده های ما (حتی اگه مال ده ها سال قبل باشن) به سادگی در آسمان مناطق درگیری جولان بده و اقدام به شکار هر پرنده ای (از جمله همین پهپادها) بکنه. (چون مثال اولم ترکیه بود با همون هم ادامه میدم)
3) تعداد پرنده های دشمن مرزی (مثلا ترکیه) و بودجه نظامی اون به هیچ وجه قابل قیاس با کل ناتو نیست. (هرچند منظور بنده در پست قبلی ترکیه نبود. چرا که ترکیه عضو ناتو هست و درنهایت پای ناتو هم احتمال زیاد به قضیه کشیده میشه؛ اما مثلا عربستان اینطور نیست.)
4) بررسی برتری هوایی کاملا وابسته به نوع بررسی نبرده. برای مثال، ترکیه درمقابل ما مطمئنا در مجموع دارای برتری هوایی خواهد بود. اما این به معنای برتری دائمی هوایی در هر لحظه و در هر منطقه نیست. تاکتیک های مورد استفاده طرفین در هر زمان می تونه تعیین کننده طرف برتر در بحث هوایی باشه. (برای مثال ممکنه در یک درگیری، ترکیه مساله رو خیلی مهم ندونه و تمرکز هوایی در اون منطقه نداشته باشه، اما فرماندهان ما باتوجه به نقشه ای که دارن، از بخش بزرگی از نیروی هوایی استفاده کنن.)
و...

یا حق
[/quote]
دوست عزیزم...کلی تخفیف دادم، شد این...با عرض پوزش .. اینهایی که شما اسمش را گذاشته ایی میهن دوستی، جملاتی کاملا با استدلال و منطقیه...بحث داری .. سر بند بندش، بحث میکنیم...
اما در مورد نظر خودت...موافقم، ولی این چیزهایی که نوشته ایی خیلی جزیی هست...چرا؟
ما بحث مان این است که در نظر فرماندهان نظامی کشور .. نیروی هوایی بعد از سپر موشکی (بالستیک و کروز) ایران، راهبردی ترین و موثرترین راهکار تهاجمی هستش .. جدای از بحث دفاع .. داداش گلم ما نباید بیاییم به فرماندهان نظامی کشور تهمت ببندیم که، شما عوام فریبی میکنید...اگر ما امروز در مورد ساختار علمی و تحقیقاتی و دستاوردهای هوایی نظامی کشور آگاهی کم و اطلاعات بعضا پراکنده داریم .. یکی از دلایلش همین جایگاه فوق استراتژیک این توان و ظرفیته...یکی دیگه از دلایلش اصل غافل گیریه...که موضوعی اساسی است .. نه یک موضوع پیش پا افتاده .. میدونیم که یکی از اصلی ترین راهکارهای تهاجمی دشمن، هواپایه بودن تهاجمه...نیاز به پاسخ به این تهدید کلی از طریق تلفیق و هم آهنگی پدافند قدر با نیروی هوایی مناسب و نیز رعایت کامل اصل غافلگیری، تا درصد بالایی رفع شده...حتی در بدترین سناریو ها...
اما در مورد اصل غافلگیری..یه مثال..RQ-170، که نمودی کامله...به نظر شما اگر آمریکا یک درصد اطلاع داشت که ایران توان پیش بینی مسیر پرواز این پرنده را دارد، نه حتی توان تهاجم بر ضد آن...حاضر میشد، حساس ترین و با ارزش ترین دارایی اطلاعاتی (و شاید جنگ سایبری) خودش را به خاورمیانه بیاورد .. چه برسد به پرواز در ایران....
ایران امروز تصمیم دارد که یک ابرقدرت هوایی شود .. گام بلند قاهر (چیره شونده) 313، نمود کاملی از این حرف بنده است...کلی در حق این رویه ایی که صنعت و بازوان نظامی کشور در پیش گرفته اند، اجحاف کرده ایم...
.............................
اما در مورد بحث اصلی حق با شماست...من هم دل پری از کندی کشور در حوزه ی راهبردی پهپاد دارم...اگر خدا خواست بهش می پردازیم... ویرایش شده در توسط 013579
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]1) وسعت کشور و مرز درگیری و عدم امکان کنترل هوایی کل مرز درگیری در تمام مدت. برای مثال، ترکیه نیروی هوایی قدرتمندی داره؛ اما هرگز توان کنترل کل مرز رو نداره و طبیعتا تمرکز اون بر مناطقی خواهد بود که درگیری در اونها بیشتره. بنابراین با کار اطلاعاتی (که فکر می کنم سرنوشت جنگهای آینده رو تعیین خواهد کرد) میشه برای شناسایی مناطقی برای اجرای عملیات در آینده و ... از این نوع پرنده ها استفاده کرد.[/quote]

قبول دارم که ترکیه اون طور که ناتو میتونه توان کنترل همیشگی آسمون رو نداره. اما اگه یه پهپاد 20 ساعت بالای یه منطقه پرواز کنه احتمال شناسایی و نابود شدنش نمیره؟ به هر حال اونا وقتی رو یه منطقه زوم کنن که باقی مناطقو خالی نمیذارن. یا باید کمتر پرواز کنه، که در اون صورت داریم از یه پهپاد MALE به همون شکلی استفاده می کنیم که از یه پهپاد تاکتیکی استفاده میشه. یا این که قید پهپاد رو بزنیم و بگیم هر چه شد، شد. در اون صورت ما داریم تجهیزات گرونقیمتی رو از دست می دیم که می شد به جاشون از پهپادهای تاکتیکی استفاده کرد. مهاجر 4 مداومت پروازی 5 ساعت داره و میشه از دو تای اون برای جستوجوی منطقه استفاده کرد. اگر هم نابود بشن هزینش کمتر از نابودی پهپاد میله.

[quote]2) ترکیه هرگز نمی تونه باوجود پدافند و پرنده های ما (حتی اگه مال ده ها سال قبل باشن) به سادگی در آسمان مناطق درگیری جولان بده و اقدام به شکار هر پرنده ای (از جمله همین پهپادها) بکنه. (چون مثال اولم ترکیه بود با همون هم ادامه میدم)[/quote]

یه موضوع خود پرنده ها و پدافنده، یه موضوع دیگه میزان آمادگی اون هاست. من نمیدونم چند تا جنگنده ی عملیاتی داریم. ولی مطمئنم همه ی پرنده هامون عملیاتی نیست. وقتی میگ هایی داریم که 10 ساله پرواز نکردن، وقتی یه اف-5 رو بعد از 15 سال دوباره به پرواز در میارن یعنی مشکلات وحشتناکی تو این بخش وجود داره.
یه موضوع دیگه هم موشک های این هواپیماهاست. اصلا معلوم نیست موشک های اینا کار بکنن یا نه. عمر تمام موشک های آمریکایی ما تموم شده و باید حداقل یه دور اورهال بشن. در این مورد هم وضعمون خیلی بده. چقدر توی رزمایشا ما میبینیم که جنگنده هامون موشک شلیک کنن؟
پدافند هم تا موقعی که یه پدافند برد بلند نداشته باشیم نمیتونه کار خیلی خوبی از پیش ببره. چون که تو عملیات های سید از موشک هایی استفاده میشه که 100 کیلومتر حداقل برد دارن. ما تو زمان جنگ هم موشک های مارتل دمار از روزگارمون در آوردن. رادار های اصلی پدافندمون هم هیچ کدوم قابلیت های نوین رو ندارن که مثلا موشک ها رو گمراه کنن. تنها راه خاموش کردن رادار و منتقل کردن اون به به جای دیگست که عملا خود پدافند رو غیرفعال می کنه. به علاوه، پدافند تمرکزش روی نقاط حساس مثل سایت های هسته ای و شهر های بزرگه و نمیتونه همه جا رو پوشش بده.

[quote]3) تعداد پرنده های دشمن مرزی (مثلا ترکیه) و بودجه نظامی اون به هیچ وجه قابل قیاس با کل ناتو نیست. (هرچند منظور بنده در پست قبلی ترکیه نبود. چرا که ترکیه عضو ناتو هست و درنهایت پای ناتو هم احتمال زیاد به قضیه کشیده میشه؛ اما مثلا عربستان اینطور نیست.)[/quote]

قبول دارم. تو قسمت اول توضیح دادم.

[quote]4) بررسی برتری هوایی کاملا وابسته به نوع بررسی نبرده. برای مثال، ترکیه درمقابل ما مطمئنا در مجموع دارای برتری هوایی خواهد بود. اما این به معنای برتری دائمی هوایی در هر لحظه و در هر منطقه نیست. تاکتیک های مورد استفاده طرفین در هر زمان می تونه تعیین کننده طرف برتر در بحث هوایی باشه. (برای مثال ممکنه در یک درگیری، ترکیه مساله رو خیلی مهم ندونه و تمرکز هوایی در اون منطقه نداشته باشه، اما فرماندهان ما باتوجه به نقشه ای که دارن، از بخش بزرگی از نیروی هوایی استفاده کنن.)[/quote]

در مورد هر دوتاش بحث کردیم.

جناب 013579: با توجه به نوشته هاتون به شدت به صنایع دفاع اعتقاد دارین و هر چی هم خبرگذاری ها گفتن رو باور کردین. تنها چیزی که میگم اینه که بهتره همیشه منابع اون طرفی رو هم بخونید چون هیچ طرفی حقیقتو نمیگه و فقط با داشتن یه دید کلی از کل ماجرا از میدان دید هر دو طرف میشه به واقعیت نزدیک شد.

یا علی.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب اسپهبد
برتری هوایی یک بحثه
تسلط هوایی بحث دیگه

ممکنه حالتی شبیه به سالهای آخر جنگ رو برتری هوای عراق دونست اما تسلط چیز دیگریست.

در برابر کشورهایی که نام بردید نیز، مسئله فقط وجود هواپیما نیست. جنگ الکترونیک، تسلیحات هوایی، و صد البته باقی ماندن زیرساختها هم مهم است! باندهای فرود و تأسیسات لجستیک هواپیماها هدفهای خوب و مناسبی برای موشکهای دقیق زن هستند. حتی کلاهکهای خوشه ای هم می توانند به کمک موشکهای با دقت کمتر بیایند.

البته در این مورد به نظر می رسد که ترکیه حریف سخت تری از بقیه باشد. امارات که اصلا قابل این حرفها نیست و باندهای فرود و برخواست که هیچ! جاده هایش را هم می توانیم شخم بزنیم.

در کنار همه این مطالب، جمع بندی آقا میثم بسیار خوب بود. در کنار اینکه این پهپادها چیزی نیستند که به منطقه خطر بفرستیم، برای بعضی مواقع به درد می خورند. لزومی هم ندارد که بودجه توسعه و ساخت آنها خیلی زیاد باشد یا تکنولوژیهای کاملا مجزایی از پهپادهای کوچکتر لازم داشته باشند.

ویرایش : این پست همزمان با پست شما شد.

فرض کنیم این پهپاد در یک منطقه محافظت شده با پدافند در نزدیکی مرز جولان بده و هر از چندی نفوذهایی به خاک دشمن داشته باشه. یا اینکه حتی نفوذ هم نکنه و از ارتفاع بالا مناطق مرزی رو تحت پوشش قرار بده. این میتونه یک مثال از کاربردهای چنین پهپادی باشه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]فرض کنیم این پهپاد در یک منطقه محافظت شده با پدافند در نزدیکی مرز جولان بده و هر از چندی نفوذهایی به خاک دشمن داشته باشه. یا اینکه حتی نفوذ هم نکنه و از ارتفاع بالا مناطق مرزی رو تحت پوشش قرار بده. این میتونه یک مثال از کاربردهای چنین پهپادی باشه.[/quote]

کاری که از پرنده های سبک تر تاکتیکی هم بر میاد تازه بدون نیاز به محافظت. کلا این جور پهپاد ها رو برای کارای مداومت بالا استفاده می کنن. مثلا 15 ساعت یه جا گشت بزنه و تصویر برداری کنه. حالا ما این همه هزینه داریم میدیم این پهپادو بسازیم، کلی هزینه هم میکنیم که اون منطقه رو ازش محافظت کنیم. آیا این هدر دادن منابع نیست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب 013579: با توجه به نوشته هاتون به شدت به صنایع دفاع اعتقاد دارین و هر چی هم خبرگذاری ها گفتن رو باور کردین. تنها چیزی که میگم اینه که بهتره همیشه منابع اون طرفی رو هم بخونید چون هیچ طرفی حقیقتو نمیگه و فقط با داشتن یه دید کلی از کل ماجرا از میدان دید هر دو طرف میشه به واقعیت نزدیک شد.
..................................................
اول از همه دوست عزیزم...جناب عالی یه پوزش طلبی کلان به ملت ایران بدهکاری .. به خاطر توهین به ملت و نیروهای نظامی اش و دانشمندانش .. این باید، اولویت جناب عالی باشد...
و اما بعد...
بله درست حدس زده اید، من به صنعت دفاعی این کشور اعتماد و اعتقاد خوبی دارم...نه به شدت...من هم ایراداتی را به نحوه ی مدیریت فنی و علمی و سرمایه گذاری و همین طور برخی کاستی های تکنیکی و دانشی، این تشکیلات عظیم وارد می دونم، اما نه به این شوری که شما میپنداری و نه به آن شیرینی ایی که برداشتت از نظرات من هستش...
نه خیر کی گفته هر چی خبرگذاری ها گفتند را من باور کرده و یا میکنم...از کجای کلامم، اینها را فهمیدین؟...عقل و شعور و توان تجزیه و تحلیل دارم...مگر اینکه شما مرا نفهم و بی شعور در نظر داشته باشید، که این مشکل شماست...
من و هیچ عقل سلیمی، اسیر جنگ روانی شدن و مغلوب غفلت شدن را افتخار و مزیت نمیداند...بله با نظر شما موافقم که باید نظر آنوری ها را هم کامل و جامع مد نظر داشت و در ذهن من هم نبود، اما آن نظری که شما می فرمایید، نه...
نظر حقیقی و قابل اعتماد آنوری ها، همانی است که در اتاق های فکر و ساختار های تجزیه و تحلیل محرمانه، به دست می آید...
نه آن نظری که ناشی از اطلاعات ناقص و بعضا غلط، بخل و کینه ورزی و حسادت عیان آن طرف آبی ها باشد...
من به معنای واقعی کلمه متنفرم از افرادی که بدون مدرک و دلیل حقیقی و حقوقی مسئولان کشور را به دروغ گویی و عوام فریبی متهم می کنند...مدرک داری بفرما...اگر میگویید نوعی عملیات فریب و منطقی است گوش زد میکنم که، مسئولان نظامی کشور در بیان،.نگفتن را کاملا ترجیح می دهند بر دروغ گفتن...عملیات فریب در حوزه ی نظامی و اطلاعاتی تعریف کامل و دقیقی داره که اگر پیگیر باشید، حتما متوجه خواهید شد که چه تفاوت های اساسی و کلانی با عوام فریبی و دروغ در گفتار دارد...
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='013579' timestamp='1371129008' post='315826']
اول از همه دوست عزیزم...جناب عالی یه پوزش طلبی کلان به ملت ایران بدهکاری .. به خاطر توهین به ملت و نیروهای نظامی اش و دانشمندانش .. این باید، اولویت جناب عالی باشد...
و اما بعد...
بله درست حدس زده اید، من به صنعت دفاعی این کشور اعتماد و اعتقاد خوبی دارم...نه به شدت...من هم ایراداتی را به نحوه ی مدیریت فنی و علمی و سرمایه گذاری و همین طور برخی کاستی های تکنیکی و دانشی، این تشکیلات عظیم وارد می دونم، اما نه به این شوری که شما میپنداری و نه به آن شیرینی ایی که برداشتت از نظرات من هستش...
نه خیر کی گفته هر چی خبرگذاری ها گفتند را من باور کرده و یا میکنم...از کجای کلامم، اینها را فهمیدین؟...عقل و شعور و توان تجزیه و تحلیل دارم...مگر اینکه شما مرا نفهم و بی شعور در نظر داشته باشید، که این مشکل شماست...
من و هیچ عقل سلیمی، اسیر جنگ روانی شدن و مغلوب غفلت شدن را افتخار و مزیت نمیداند...بله با نظر شما موافقم که باید نظر آنوری ها را هم کامل و جامع مد نظر داشت و در ذهن من هم نبود، اما آن نظری که شما می فرمایید، نه...
نظر حقیقی و قابل اعتماد آنوری ها، همانی است که در اتاق های فکر و ساختار های تجزیه و تحلیل محرمانه، به دست می آید...
نه آن نظری که ناشی از اطلاعات ناقص و بعضا غلط، بخل و کینه ورزی و حسادت عیان آن طرف آبی ها باشد...
من به معنای واقعی کلمه متنفرم از افرادی که بدون مدرک و دلیل حقیقی و حقوقی مسئولان کشور را به دروغ گویی و عوام فریبی متهم می کنند...مدرک داری بفرما...اگر میگویید نوعی عملیات فریب و منطقی است گوش زد میکنم که، مسئولان نظامی کشور در بیان،.نگفتن را کاملا ترجیح می دهند بر دروغ گفتن...عملیات فریب در حوزه ی نظامی و اطلاعاتی تعریف کامل و دقیقی داره که اگر پیگیر باشید، حتما متوجه خواهید شد که چه تفاوت های اساسی و کلانی با عوام فریبی و دروغ در گفتار دارد...
[/quote]
دوست عزیز نظر جماب اسپهبد را کمی با تامل بیشتر بخوان

اما توصیه باتجربه ها به من همیشه عدم دست کم و کوچک شمردن دشمن است
بویژه که امارات به عنوان کوچکترین تهدید ما تجهیزات قابل توجهی را خریده است و چشم طمع بر جزایر سه گانه دارد
نمی دانم بحث های مربوط به دفاع ایران را خوانده اید
[url="http://www.military.ir/forums/forum/52-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C/"]http://www.military.ir/forums/forum/52-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C/[/url]

[url="http://www.military.ir/forums/topic/22212-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9"]http://www.military.ir/forums/topic/22212-راه-کارهای-مقابله-با-موج-اول-حملات-احتمالی-آمریک[/url]

یا همین تاپیک همین نمایشگاه استانبول
[url="http://www.military.ir/forums/topic/24747-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-2013-idef/"]http://www.military.ir/forums/topic/24747-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-2013-idef/[/url]

می بینید که همسایگان ما بی کار ننشسته و چشم طمع به این خاک دارند و هر لحظه غفلت شکست است
بویژه جزایر سه گانه

-----------------------
جناب اسپهبد
در بحث اصلی آیا تیراژ این نوع پهبادهای گران ایرانی بالای 10 تا است ؟
اگر حرف شما صحیح باشد پس تولید این نوع پهبادها بیشتر جنبه تست و بهبود تکنولوژی دارد تا کاربرد مستقیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arminheidari' timestamp='1371130893' post='315836']
و اما بعد...
[/quote]

بویژه که امارات به عنوان کوچکترین تهدید ما تجهیزات قابل توجهی را خریده است و چشم طمع بر جزایر سه گانه دارد
[url="http://www.military.ir/forums/forum/52-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C/"]http://www.military....رین-و-استراتژی/[/url]

[url="http://www.military.ir/forums/topic/22212-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9"]http://www.military....ت-احتمالی-آمریک[/url]

[url="http://www.military.ir/forums/topic/24747-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-2013-idef/"]http://www.military....نبول-2013-idef/[/url]

می بینید که همسایگان ما بی کار ننشسته و چشم طمع به این خاک دارند و هر لحظه غفلت شکست است
بویژه جزایر سه گانه

-----------------------
جناب اسپهبد
اگر حرف شما صحیح باشد پس تولید این نوع پهبادها بیشتر جنبه تست و بهبود تکنولوژی دارد تا کاربرد مستقیم
[/quote]
عزیزم منتظر چنین نظری بودم...پس خوب توجه کن...
کسی که برای زدنه، وزنه ی 500 کیلویی تمرین و خود سازی میکنه...آیا توان زدن وزنه ی 50 کیلویی را ندارد؟...
وقتی فرمانده های نظامی ما از آماده شدن برای بدترین شرایط و پیش آمدهای ممکن سخن با پشتوانه ی وجود توان، می رانند...این یعنی چی؟...ما برای جنگ با کی، باید آماده باشیم؟...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من فقط چند پست اول رو خوندم
ولی یه چیزی رو متوجه شدم ، این که جناب اسپهبد به نظرم به دوتا مساله اصلا فکر نکردن

بحث اول ، شما گفتید که بهتره به جای مثلا 100 تا شاهد ، 700 تا ابابیل بسازیم که هزینه ای هم یکی میشه
حالا من میگم بهتر نیست 500 تا ابابیل بسازیم ، 50 تا هم شاهد ؟
کاری که دقیقا داریم می کنیم
بالاخره همه چیز بر پایه تاکتیک رزمی هست ، این جوری نیست که ما یدونه شاهد بفرستیم اونا بزنن ، ما بعدی رو بفرستیم !

دوما ، چند بار مطرح کردین که پهباد های مثل شاهد 129 ما رو درصورتی که بخوایم ازشون استفاده کنیم به راحتی میزنن ، شما چه جور ذهنیتی از جبهه ی هوایی دارین ؟
ما یه دونه شاهد میفرستیم و اونا میزنن ؟
قطعا اگه درگیری پیش بیاد ، آسمون پر میشه از انواع پرنده های ما ، حالا تصور کنید که بین 100 تا پهپاد ما 5 تاش هم شاهد باشه ...

سوما ، در مورد قیمت موشک های ضد هوایی اطلاعاع دارین ؟
در مورد قیمت پهپاد های ما چطور ؟
بذارین یه مثالی بزنم ، قیمت هر موشک PAC سامانه ی patriot بسته به مدلش بین 1 تا 6 میلیون دلار قیمت داره
حالا فکر میکنین پهپادی مثله شاهد برای ما بیشتر از 1 میلیون دلار درمیاد ؟؟؟
به فرض این که با هر شلیک اونا موفق به ساقط کردن یه پهپاد ما بشن ، بازهم ما برنده ایم ...

چهارما ، دوستان توجه داشته باشین که واقعا در مورد قدرت نظامی ایران یه خفقان اطلاعاتی وجود داره ، جز مسئولان بلندپایه کسی از کم و کیف تجهیزات خبری نداره
حتی یک خلبان نیروی هوایی هم در حیطه ی وظیفه ی خودش اطلاعات داره نه بیشتر ، بالاخره اطلاعات طبقه بندی هست و دسترسی بهش محدود

حالا من نمیدونم بعضی دوستان چجوری مارو توی یه بخش ضعیف و از قبل شکست خورده میبینن ! و نتیجه میگیرن که خب دیگه ما بی خیال فلان چیزبشیم و پولمونو هدر ندیم !
غیر از اینه که اطلاعات ما نصفش فقط برپایه ویکیپدیا هست ؟!

اگه هم من بخوام حرفای شما رو قول کم و بخوایم این طور که شما میفرمایید ما بی خیال شاهد 129 و امثالش بشیم ، چون اسمان ایران رسما از نظر شما از پیش فتح شده هست و داشتنش عملا بی فایده
آیا بهتر نیست کلا ما نیروی هوایی و شاید نیروی دریاییمون رو تعطیل کنیم ؟ چون حتما از پیش شکست خورده هستیم دیگه ؟؟؟
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='013579' timestamp='1371131945' post='315841']
[quote name='arminheidari' timestamp='1371130893' post='315836']
و اما بعد...
[/quote]

[url="http://www.military.ir/forums/forum/52-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C/"]http://www.military....رین-و-استراتژی/[/url]

[url="http://www.military.ir/forums/topic/22212-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9"]http://www.military....ت-احتمالی-آمریک[/url]

[url="http://www.military.ir/forums/topic/24747-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-2013-idef/"]http://www.military....نبول-2013-idef/[/url]

بویژه جزایر سه گانه

-----------------------
جناب اسپهبد
[/quote]
عزیزم منتظر چنین نظری بودم...پس خوب توجه کن...
کسی که برای زدنه، وزنه ی 500 کیلویی تمرین و خود سازی میکنه...آیا توان زدن وزنه ی 50 کیلویی را ندارد؟...
وقتی فرمانده های نظامی ما از آماده شدن برای بدترین شرایط و پیش آمدهای ممکن سخن با پشتوانه ی وجود توان، می رانند...این یعنی چی؟...ما برای جنگ با کی، باید آماده باشیم؟...
[/quote]

فرقش اینه که اون 500 کیلو یک بار بالا سر می رود و تمام
و آن یکی را باید 20 بار بالا برد مثلا امارت وقتی پایگاه هایش را زدی می رود هواپیماهایش را می برد خاک عربستان و از آنجا حمله می کند
تازه سیستم های دفاعی اش باید نابود شده ومراکز دفاعی اش هدف قرار گیرد
مهمتر از همه بزرگترش را هم می آورد
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با توجه به صحبت های دوستان ما باید کلی پهپاد رو بریزیم دور !!!

چون از دید این دوستان به درد نمی خورد ... چون از دید این دوستان فرماندهان و استراتژیست های نظامی ما عده ای گلابی هستند ...

دوستان عزیز تا سال 2030 هوش مصنوعی به حدی از تکامل خواهد رسید که پهپاد ها جای تمام جنگنده های سرنشین دار را خواهند گرفت ...

خدا رو شکر که مسئولین اینطور فکر نمی کنند ...

شما دارید ایران رو با ترکیه مقایسه می کنید ؟

همین اسرائیل چند تا راکت توی شهراش فرود آمد تسلیم شد ...

حالا شما ایران رو در نظر بگیرید که از 15 سال پیش (شاید هم بیشتر) سیلوهای پرتاب موشک بالستیک دارد !!!

تنها کسی که در این مملکت از توان تسلیحاتی و صنعتی ایران اطلاع کامل دارد فرمانده ی کل قوا هست ... اگه ایشون میگن ما تلاویو و حیفا رو با خاک یکسان می کنیم شوخی نمی کنن ...

ما به این میگیم عامل بازدارنده ... وقتی عامل بازدارنده وجود داشته باشد جنگی هم اتفاق نمی افتد ...

آمریکاش جرات حمله یا تهدید جدی علیه ایران را ندارد ... حالا شما دارید قدرت هوایی ترکیه رو سبک سنگین می کنید ؟؟؟

شما یک نمونه مثال بزنید که آمریکا به یک کشور قوی یا حتی متوسط حمله کرده باشد ...

عراق ... افغانستان ... ویتنام ... سومالی ...

چرا به ایران نمی تواند حمله کند ؟

دلیل دارد ...

از دریا بیاید تمام ناوهایش را از دست می دهد ... ناو هم نباشد هواپیمایی وجود نخواهد داشت ... ما الان موشک بالستیک ضد کشتی دوربرد داریم ...

از کشورهای اطراف هم این کار را نخواهد کرد ...

مثلا قطر رو در نظر بگیرید !!!

یا بحرین !!!

یا امارات !!!

اصلا همه ی این بحث ها به کنار ... ما با موشک چاه های نفت اینها یا زیر ساخت های ترکیه یا پاکستان و ... بزنیم کار تمام هست ...

این بدترین سناریو برای آمریکا هست چون نیاز شدید به نفت دارد ...

خوب کلی کیبورد فرسایی کردم که به این نتیجه برسم که امنیت ما تامین هست !!!

این بحث ها که ابابیل کافی هست و ما چه نیازی به شاهد - 129 و سفره ماهی و ... اینها داریم به هیچ دردی نمی خورد ...

وضعیت ما در 10 سال آینده کاملا متفاوت خواهد بود ... ما باید پهپادهای پیشرفته و دور پرواز داشته باشیم و به موازات اون توان برتری هوایی رو هم توسعه بدیم ...

اگر الان به فکر نباشیم چند سال بعد خود شماها میاین میگید چرا عقب موندیم !!!

بجای این بحث های بی ارزش به این فکر کنید ما در آینده به چه نوع پهپادهایی نیاز پیدا می کنیم ...
  • Upvote 13
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت دوستان عزیز
تا جایی که من اطلاع دارم پهپادهایی که تا حالا ساخته شدند همگی یا نقش جاسوسی و اطلاعاتی دارن یا در انواع پیشرفته تر دارای تسلیحات هوا به زمین هستند و تا الان پهپادی که بتونه نقش شکاری و رهگیر داشته باشه عملیاتی نشده. البته تجربیاتی که از ساخت پهپادهای فعلی برای کشورهای صاحب اونها بدست اومده راه رو برای پهپادهای شکاری و رهگیر باز خواهد کرد. بنابراین بحثمون برمیگرده به پهپادهای جاسوسی و شکارچیهای اهداف زمینی.
اگر توجه کنیم پهپاد بزرگتر به معنی داشتن ابزار قویتر شناسایی و جاسوسی بعلاوه امکان حمل تسلیحات نقطه زن کوچک. در مورد اینکه پهپاد هرچه بزرگتر باشه شناساییش هم راحت تره درست اما این لزوما به معنی این نیست که پهپادی مثل حماسه و شاهد براحتی آب خوردن شناسایی و منهدم بشن. یک مزیت بزرگ در پهپادها اینه که میشه اونها رو با موادی مثل کامپوزیتها براحتی ساخت و با دادن پوششهای مناسب به تجهیزات داخلی حداقل از دید رادار به مقدار بسیار بسیار زیادی محو کرد و این بخاطر اینه که از فلزات در اونها بسیار کم استفاده میشه. اگر دقت کرده باشین پهپاد RQ-170 توسط سامانه های الکترو اپتیکال شناسایی شد که این سامانه ها هم دارای محدودیت برد اکتشاف نسبت به رادار هستند و هم شرایط جوی بر روی کارکرد اونها شدیدا تاثیر گذاره.(البته شناسایی جانور قندهار فقط کار سامانه های شناسایی ما نبود بلکه یک کار اطلاعاتی کامل هم پشتوانه اون بود)
نکته بعد اینه که قرار نیست ما با این پهپادها به ناو هواپیما بر یا مراکز بسیار مهم که شدیدا محافظت میشن حمله کنیم(حداقل فعلا و با وجود این پهپادها موجود) بلکه پهپادهایی مثل حماسه و شاهد اولا وسایل بسیار خوبی برای شناسایی و مراقبت از برد ایمن هستند و در ثانی میشه از اونها برای حمله به تجهیزاتی که کمتر تحت مراقبت هستند استفاده کرد. البته به تمام این موارد این روهم اضافه کنید که طراحی و ساخت این پهپادها زمینه رو برای ساخت انواع پیشرفته تر مهیا خواهند کرد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.