hamedof

خداحافظ پنهانکاری، آشنایی با رادارهای کوانتومی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

والا من که چیزی نفهمیدم خواهشا جواب این چند تا سوال رو بدید ببینیم با چی طرفیم
چند سال طول میکشه عملیاتی شه ابعادش چقدر میشه رو هواپیما رزمی گذاشت و اینکه تا چه سطح مقطعی رو در چه فاصله ای و در چه ارتفاعی میتونه رهگیری کنه
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دلیل ناکارآمدی جنگنده های پنهانکار در مقابل این فناوری چی هست؟ آیا نوع پردازش و حساسیت سنسور ها سبب افزایش فاصله کشف میشه یا اینکه به دلیل ماهیت موج ارسالی , جنگنده پنهانکار نمیتونه امواج رو تضعیف و به جهت دیگه منعکس کنه؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SHAHABESAGEB' timestamp='1403773901' post='388413']
دلیل ناکارآمدی جنگنده های پنهانکار در مقابل این فناوری چی هست؟ آیا نوع پردازش و حساسیت سنسور ها سبب افزایش فاصله کشف میشه یا اینکه به دلیل ماهیت موج ارسالی , جنگنده پنهانکار نمیتونه امواج رو تضعیف و به جهت دیگه منعکس کنه؟
[/quote]

در واقع تا جایی که من می دونم این رادارها دو ویژگی دارند :
1- حساسیت بالا
2- جم نشدنی بودن آن ها

اما دلیل اینکه جنگ الکترونیک تاثیری نمی تواند بر روی عملکرد این رادرها داشته باشد چیست؟ دلیل این امر این است که مبنای شناسایی سیگنال ، تغییرات ویژگی های کوانتومی فوتون هاست و به وسیله بررسی نحوه تغییرات ایجاد شده محل هدف را مشخص می کند . و به قول خود آمریکایی ها : این رادارها توانایی مشاهده هدف در پس جنگ الکترونیک انجام شده بر روی سیگنال ها را دارا می باشند .

در واقع زمانیکه که تجهیزات جنگ الکترونیک اقدام به اندازه گیری ویژگی های امواج می کنند ، ویژگی های کوانتومی آن ها را تغییر می دهند و زمانیکه یک پرنده پنهانکار می خواهد سیگنال ارسالی رادار را بررسی کند و سیگنال هایی را ارسال کند تا رادار دچار فریب شود ، این رادار می تواند دخالت پرنده را به وسیله مقایسه فوتون های دریافتی با فوتون ها موجود در منبع رادار تشخیص دهد .

تقریبا میشه گفت این تکنیک رادارهای کوانتومی قصد از بین بردن تاثیرات جنگ الکترونیک را دارا می باشد و می توانند در محیطی که جنگ الکترونیک در حال انجام است به راحتی به انجام کار خود بپردازد ! اهمیت این موضوع در درگیری ناوهای ایرانی با ناوهای آمریکایی مشخص می شود !
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه منم هیچی نفهیمدم

لطفا توضیح بدهید دقیقا چطور کار می کند؟

برای شروع این پاراگراف توضیح می خواهد:

[quote]رادارهای کوانتیک با استفاده از روش درهمتنیدگی فوتون ها می توانند قابلیت کشف با دقت بیشتری را برای ما فراهم سازند . این سیستم ها برا اساس ترازهای کوانتومی نور که در یک برهمنهی مثبت تنیده طراحی شده اند . در واقع در این رادارها نیمی از این (فوتون ها با این) ترازها به سمت هدف پرتاب می شوند و بقیه در داخل دریافت کننده باقی می مانند. سیستم تشخیص سیگنال به این صورت عمل می کند که فوتون های بازگشتی از هدف را با فوتون ها موجود در داخل رادار مقایسه می کند و به وسیه ثبت تغییرات فوتون ها اهداف پنهانکار را کشف و تعیین هویت می کند.[/quote]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب دث منم خودم دنبال جواب سوالی که پرسیدید هستم ، منتظر باشید !

اما جناب آنتی وار
ساده سادش میشه این :

ما یک تولید کننده ذرات داریم که برامون یکسری فوتون با خاصیت های کوانتومی مشخص تولید می کنه . پس از این مرحله ، نیمی از این فوتون ها برای ارسال استفاده میشند و نیمی دیگه در داخل رادار باقی می مونه . چرا ؟ چون مبنای کار رادار بر اساس مقایسه ویژگی های کوانتومی تغییر یافته در اثر برخورد به هدف و یا جنگ الکترونیکه . اینجا نیز پالس هایی از فوتون رو می فرستیم و دقیقا همه ویژگی های تک تک فوتون ها یکسان نیست . به همین دلیله که نیمی ارسال و نیمی در منبع باقی می مونه تا تقریبا میانگین مقدار این ویژگی ها مقایسه بشه ... . بهترین و ایده آل ترین حالت این رادار اینه که یک جفت فوتون داشته باشیم با ویژگی های دقیقا یکسان ، یکی ارسال و دیگری باقی بمونه و فوتون بازگشتی با فوتون اولیه مقایسه شود . در این حالت بهترین نتیجه رو داریم. البته فوتون ها با شیوه های مختلف قطبیده می شوند و ارسال می شوند و هر سری از فوتون ها با قطبیدگی های یکسان با یکدیگر مقایسه می شوند . در نهایت تصویری که به دسم می آید حاصل از یکی کردن تمام تصاویری است که از هر قطبیدگی به وجود می آید .

اگه نفهمیدید باید بیام و دقیقتر بگم ، من هم در درکش مشکلات زیاد داریم پس سوالات طبیعی است ! اگه درست توضیح ندادم بگید تا به صورت کامل تر توضیحات را با شکل ارائه کنم :)
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر میرسه علاوه بر حساسیت بالا ماهیت اموج ارسالی این سیستم هم با رادارهای فعلی تفاوت داره و باید دید که تکنولوژی پنهانکاری فعلی ( که مبتنی بر سطوح مورب و پوشش های جاذب هست ) در مقابل این فناوری جدید چه واکنشی نشون میده!
[url="http://mechanical-group-pnu.blogfa.com/post/8"]http://mechanical-gr...ogfa.com/post/8[/url]
[url="http://www.khabaronline.ir/detail/345968/science/technology"]http://www.khabaronl...ence/technology[/url]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب شهاب ثاقب در پست قبل از شما هم در جواب جناب آنتی وار عرض کردم که بله ، از چندین مدل مختلف فوتون با قطبیدگی های گوناگون استفاده می شود برای تشخیص هدف . بالاخره هر هدف نمی تونه تمام این فوتون ها را داخل خود جذب کنه و اون فوتون ها با قطبیدگی که بازگشت کنند کار پنهانکاری را تمام خواهند کرد حالا مباحثی مثل تداخل سنج کوانتومی و رادارهای لیزری کوانتومی (که دیگه خود رادار کوانتومی حساب نمیشه ! ) هم وجود دارند ... . بحث پردازش حساس تر و دقیق تر هم مطرحه . در واقع خودم هم کمی گیج شده ام ! حالا دوستان لطفا همینطور سوالات خود رو بپرسید تا منم در منابع خودم این موضوع رو چک کنم و جواب سوالات شما عزیزان رو بدم !
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من بازم متوجه نشدم. توضیحات رو می فهمم ولی طرز کار این رادار را نمی فهمم.

به من بگید چطور این رادار یک پرنده را کشف می کند؟ سرعت و مکان را به ما میده.
این تفاوت در فتون ها چطور به این امر کمک می کنه؟
قاعدتا یک سری از فوتون ها هیچ وقت بر نمی گردند و یک سری بر می گردند.
حالا فوتون ها برخی به هوا و اشیای مختلف می خورند و تغییرات بی نهایت متفاوت پیدا می کنند. چطور این ها را تمیز می دهد؟
و در آخر سر چطور تفاوت فتون های ارسالی خودش با فوتون های بیرون و محیط رو تشخیص میده؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با توجه به استقبال دوستان از موضوع و گنگ بودن موضوع تصمیم گرفتم تا گذری داشته باشیم بر مباحثی که فهم کارکرد این رادارها ساده تر خواهد کرد ، بنابراین مباحثی مثل فوتون ها ، پراش فوتون ها و تئوری کار کرد رادار کوانتومی را برای دوستان آماده خواهم کرد ! باشد تا دوستان استفاده کنند ! :rose:[size=4] [/size]
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون.. در صورتی که این رادارها با این اوصاف به تولید انبوه رسیده و عملیاتی شوند شاهد انقلابی در صنایع نظامی خواهیم بود. سیستم‌های اخلال بی‌اثر خواهند شد، سامانه‌های گرانقیمت فریب رادارها به قوتی حلبی تبدیل خواهند شد! و فرقی بین یک ایرباس و بی‌2 برای این رادارها وجود نخواهد داشت.
منتظر ارائه توضیحات پایه ای هستیم ..
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه دوست گرامی حامدوف من توضیحاتی رو اضافه کنم.چیزی که من دستگیرم شد این هست که این رادار تفاوت در روش کشف با رادرهای معمولی نداره امواج و فرکانس کاری نیز مشابه هست. چیزی که این رادار رو متفاوت میکنه عدم جم شدن بالای و مقاومت اون در برابر جنگ الکترونیک هست.در جنگ الکترونیک هدف با دریافت امواج رادار مبدا سعی میکنه با تقلید فرکانس و شکل موج رادار مبدا رو گول بزنه. رادارها برای جلوگیری از این کار سعی میکنند به طور رندوم و تصادفی جهش فرکانسی داشته باشند یا سیگنال رادآر به صورت آنالوگ و دیجیتال کد گذاری میشه که باز هم به صورت تصادفی تغییر میکنه اما باز به آسانی برای هدف قبل جم کردن هست.اگر هدف بتونه سیگنال رادار مبدا رو تقلید کنه و سیگنال مشابه اون رو بسازه رادار مبدا متوجه نمیشه که این سیگنال برگشتی سیگنال خودش نیست.رادار کوانتوم بجای کد گذاری خود سیگنال هر فوتون موج ماکرویو ارسالی رو کد گذاری میکنه به چه صورت؟؟؟ میدونید که در امواج الکترومغناطیسی ما پولورازیسیون عمودی و افقی داریم میشه نور رو به صورت افقی یا عمودی یا مخلوطی از این دو با زاویه مشخص پولاریزه کرد.

در واقع بجای کد گزاری سیگنال،فوتون های سیگنال کد گذاری میشن برای اطمینان از اینکه فوتون برگشتی از خود رادار ارسال شده باشه.
رادآر مبدا فوتون های موج رو به صورت یک الگوی تصادفی که تنها خودش میدونه به صورت تصادفی به صورت عمودی و افقی پولاریزه میکنه مثلا دو فوتون عمودی سه فتون افقی و مابقی با ساختمان رادارهای حال حاضر فرقی نمیکنه. هدف میتونه شکل سیگنال و کد گذاری آنالوگ و دیجیتال اون رو تشخیص بده ولی تشخیص پولاریزاسیون شانسی پنجاه درصد داره که در پروسه بالاخره هدف اشتباه میکنه و موج برگشتی پولاریزاسیون متفاوت با آنچه رادار مبدا فرستاده خواهد داشت که رادار مبدا متوجه میشه این موج،موج ارسالی اون نیست.

قطبش یا پلاریزاسیون

[url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B7%D8%A8%D8%B4_%28%D9%85%D9%88%D8%AC%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%29"]http://fa.wikipedia....i/قطبش_(موج‌ها)[/url]
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از حامد عزیز بابت تاپیک علمی و زیبایی که ارائه دادند :rose:

اون طورها هم که شاره کردید این فناوری غیر قابل مختل شدند نیست...
تکنیک دورنوردی کوانتومی یا quantum teleportation توانایی انتقال این فوتون ها و به جایی به یک مکان دلخواه رو داره.گرچه در حالت فعلی این تکنیک در آخرین موفقیت اش تونسته این فوتون ها رو تنها 3 متر جابه جا بکنه اما در صورتی که این رادارهای گسترش پیدا بکنند،بی شک این تکنیک روند سریع تری رو طی می کنه که قادر خواهد بود رادارهای کوانتومی رو به چالش بکشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الان کدوم کشور ها برنامه ساخت همچین رادارهایی رو دارن ؟
وقتی این رادارها عملیاتی بشن چقدر طول میکشه تا ما هم به جمع دارندگان این رادارها بپیوندیم و تکنولوژی ساختش رو در اختیار داشته باشیم ؟ اصلا این رادارها کی عملیاتی میشه ؟
و اینکه این رادارها فقط در کشف پنهان کارها و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک انقلاب ایجاد میکنن یا در بحث دفاع موشکی و رهگیری بهتر و دقیقتر موشک ها هم کارایی دارن ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ALFARD' timestamp='1403796415' post='388483']
با تشکر از حامد عزیز بابت تاپیک علمی و زیبایی که ارائه دادند :rose:

اون طورها هم که شاره کردید این فناوری غیر قابل مختل شدند نیست...
تکنیک دورنوردی کوانتومی یا quantum teleportation توانایی انتقال این فوتون ها و به جایی به یک مکان دلخواه رو داره.گرچه در حالت فعلی این تکنیک در آخرین موفقیت اش تونسته این فوتون ها رو تنها 3 متر جابه جا بکنه اما در صورتی که این رادارهای گسترش پیدا بکنند،بی شک این تکنیک روند سریع تری رو طی می کنه که قادر خواهد بود رادارهای کوانتومی رو به چالش بکشه.
[/quote]

خوب یک سوال اینجا مطرح میشه انرژی لازم برای چنین کاری چقدر خواهد بود ؟
دوما الان هم مثل رمزگذارهای کوانتومی که در تئوری قابل شکستن نیستند ولی در عمل می توان آن ها را هم فعلا رمزگشایی کرد به دلیل اختلاف تئوری تا عمل ...
بعد از اون هم سوالی که مطرحه اینه که در انتقال کوانتومی آیا ویژگی های کوانتومی تغییر نمی کنند ؟
بعد از اون هم حداقل مسئله اینه که برای جم کردن این رادارها باید نسل جدیدی از دستگاه های فریب ساخته بشه که به قول منابع اینترنتی تا الان چنین چیزی در تئوری به حقیقت نپیوسته ...

--------------------

[quote name='Stuka' timestamp='1403794344' post='388474']
با اجازه دوست گرامی حامدوف من توضیحاتی رو اضافه کنم.چیزی که من دستگیرم شد این هست که این رادار تفاوت در روش کشف با رادرهای معمولی نداره امواج و فرکانس کاری نیز مشابه هست. چیزی که این رادار رو متفاوت میکنه عدم جم شدن بالای و مقاومت اون در برابر جنگ الکترونیک هست.در جنگ الکترونیک هدف با دریافت امواج رادار مبدا سعی میکنه با تقلید فرکانس و شکل موج رادار مبدا رو گول بزنه. رادارها برای جلوگیری از این کار سعی میکنند به طور رندوم و تصادفی جهش فرکانسی داشته باشند یا سیگنال رادآر به صورت آنالوگ و دیجیتال کد گذاری میشه که باز هم به صورت تصادفی تغییر میکنه اما باز به آسانی برای هدف قبل جم کردن هست.اگر هدف بتونه سیگنال رادار مبدا رو تقلید کنه و سیگنال مشابه اون رو بسازه رادار مبدا متوجه نمیشه که این سیگنال برگشتی سیگنال خودش نیست.رادار کوانتوم بجای کد گذاری خود سیگنال هر فوتون موج ماکرویو ارسالی رو کد گذاری میکنه به چه صورت؟؟؟ میدونید که در امواج الکترومغناطیسی ما پولورازیسیون عمودی و افقی داریم میشه نور رو به صورت افقی یا عمودی یا مخلوطی از این دو با زاویه مشخص پولاریزه کرد.

در واقع بجای کد گزاری سیگنال،فوتون های سیگنال کد گذاری میشن برای اطمینان از اینکه فوتون برگشتی از خود رادار ارسال شده باشه.
رادآر مبدا فوتون های موج رو به صورت یک الگوی تصادفی که تنها خودش میدونه به صورت تصادفی به صورت عمودی و افقی پولاریزه میکنه مثلا دو فوتون عمودی سه فتون افقی و مابقی با ساختمان رادارهای حال حاضر فرقی نمیکنه. هدف میتونه شکل سیگنال و کد گذاری آنالوگ و دیجیتال اون رو تشخیص بده ولی تشخیص پولاریزاسیون شانسی پنجاه درصد داره که در پروسه بالاخره هدف اشتباه میکنه و موج برگشتی پولاریزاسیون متفاوت با آنچه رادار مبدا فرستاده خواهد داشت که رادار مبدا متوجه میشه این موج،موج ارسالی اون نیست.

قطبش یا پلاریزاسیون

[url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B7%D8%A8%D8%B4_%28%D9%85%D9%88%D8%AC%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%29"]http://fa.wikipedia....i/قطبش_(موج‌ها)[/url]
[/quote]

ممنون البته این رو هم در نظر داشته باشید که یک تفاوت دیگه هم تا جایی که من خوندم این رادار داره و اینکه خود موج رو هم به صورت کوانتومی کدگذاری می کنه تا تقریبا از این طریق هم موج به صورت کلی غیرقابل تقلید بشه ...
--------------------------------
[quote name='Blanco' timestamp='1403796583' post='388484']
الان کدوم کشور ها برنامه ساخت همچین رادارهایی رو دارن ؟
وقتی این رادارها عملیاتی بشن چقدر طول میکشه تا ما هم به جمع دارندگان این رادارها بپیوندیم و تکنولوژی ساختش رو در اختیار داشته باشیم ؟ اصلا این رادارها کی عملیاتی میشه ؟
و اینکه این رادارها فقط در کشف پنهان کارها و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک انقلاب ایجاد میکنن یا در بحث دفاع موشکی و رهگیری بهتر و دقیقتر موشک ها هم کارایی دارن ؟
[/quote]

در انتهای متن اشاره شد چه موسساتی در حال کار بر روی این رادارها هستند ...

-----------------------------

آلفارد ، محدودیت هایی نیز جابجایی کوانتومی برای ماهیت ذرات انتقال دهنده داره ، اگه بشه نوعی درهمتنیدگی خاص انجام داد که جز محدودیت های ذره ای این جابجایی ها باشه دیگه نمیشه از لحاظ تئوری اون ذره رو جابجا کرد ...

کلا همیشه پنهانکاری و ضدپنهانکاری یک سیر در حال توسعه بوده هست و خواهد بود :winking:[size=4] [/size]
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.