پرش به


تصویر
* * * * * 4 رای

خداحافظ پنهانکاری، آشنایی با رادارهای کوانتومی


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
36 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 09:41

*
پست محبوب

رادار کوانتیک

تصویر


تصویر تزئینی


در سال های اخیر دانشمندان در حال تلاش هستند تا با استفاده از تئوری های کوانتومی کیفیت دستگاه های پردازش اطلاعات را افزایش دهند و تقریبا می توان گفت در صورت تکمیل زنجیره این شاخه جدید از علم انقلابی بسیار عظیم در زیرساخت های اطلاعاتی رخ خواهد داد. پیشرفت علم اطلاعات کوانتومی باعث شده است تا توسعه سنسورهای کوانتومی و حساسیت آن ها رشد قابل توجهی پیدا کنند. در واقع علم اطلاعات کوانتومی و سنسورهای کوانتومی ارتباطی بسیار عمیق دارند و به شدت به یکدیگر وابسته اند . در واقع هرچه بیشتر با تکنیک های کوانتومی پردازش آشنا باشیم ، توانایی بالاتری در ساخت سنسورهای کوانتومی و افزایش دقت آنها خواهیم داشت. همچنین لازم به ذکر است که سنجش کوانتومی از بلوغ کمتری نسبت به علم اطلاعات کوانتیک برخوردار است اما در حین حال چالش های کمتری را برای توسعه در پیش رو دارد و سنجش کوانتیک می تواند گزینه ای مناسب برای تحقیقات در زمان کمتر باشد.

تصویر تصویر

تصویر سمت راست مربوط به اطلاعات کوانتومی و تصویر سمت چپ متعلق به صنایع حسگرهای کوانتیک است.


یکی از سیستم های سنجش کوانتیک رادارهای کوانتومی می باشند که وظیفه کشف و شناسایی پرنده های پنهانکار در مقابل امواج رادیویی را برعهده گرفته اند . نتایج اولیه نشان داده است که دقت (resolution)رادارهای کوانتومی که از روش درهم تنیدگی فوتون ها کار می کنند نسبت به دیگر رادارهایی که از این تکنیک بهره نمی گیرند چیزی بیش از توان چهار می باشد . با تمام این تفاسیر بحث اصلی ما در حوزه رادارهای کوانتیک را آغاز می کنیم .

تصویر

ساختار یک کدگزار کوانتومی سیار


همه ما اهمیت رادارها را در دنیای کنونی می دانیم ، اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که نیاز به سیستم های راداری پیشرفته تر به چه دلیل است ؟ آیا رادارهای کنونی نیازهای بشر را برآورده نمی کنند؟ جواب این سوال در افزایش سه فاکتور خلاصه می شود : دلیل نیاز به رادارهای پیشرفته تر ، افزایش احتمال کشف ، شناسایی و توان تشخیص اهداف رادارگریز از دیگر اشیا می باشد.
به صورت کلی رادارهای پیشرفته در سه حوزه بیشتر به چشم می آیند:
1- مراکز نظامی : تا اواخر قرن بیستم تقریبا تنها دارنده فناوری رادارگریزی ایالات متحده بود ، اما امروزه کشورهای مختلفی به این فناوری دسته یافته اند و نیاز به رادارهای پیشرفته بیش از پیش به چشم می خورند.
2- اکتشافات فضایی : در سفرهای بی و با سرنشین بشر همیشه یک تهدید جدی وجود داشته است : احتمال برخورد اشیا کوچک و بزرگ به کاوشگر و نیاز به راداری که بتواند کلیه این اشیا را کشف کند به شدت احساس می شود .
3- سیستم های دفاع فضایی : یکی از هداف ساخت رادارهای پیشرفته مقابله با حمله فضایی ها نمی باشد ، بلکه کشف شهاب سنگ ها و دیگر اشیائی است که احتمال برخورد با زمین را دارا می باشند .

از اطلاعات کوانتوکی تا سنجش کوانتومی
ایده حرکت به سمت اطلاعات کوانتومی زمانی به سمت عملی شدن حرکت کرد که بشر به کامپیوترهایی نیاز پیدا کرد که بتواند الگوریت های Shor را برای تحلیل های رمزگشایی اجرا کند. در حال حاضر (سال 2005) این رایانه ها هنوز نیازمند پیشرفت های بسیاری می باشند تا به سطح تجاری سازی برسند.
در کنار پیشرفت های اطلاعات کوانتیک ، شاخه ای رشد کرد به نام سنجش کوانتیک ، راهبرد اصلی چنین سنسورهایی استفاده از پردازش کوانتومی جهت ساخت سنسورهایی دقیق به مانند حسگرهای میدان مغناطیسی ، آشکارسازهای نوری و سنجنده های گرانشی می باشند. در قالب یک مثال چنین می توان بیان کرد که در واقع سنسورهای کوانتیک از همان ریاضیاتی بهره می گیرند که کانال های نویزدار کوانتومی ، همچنین تکنیک پردازش کوانتومی در سنسورهای قابل استفاده می باشند .

تصویر


تکنولوژی رادارهای کوانتیکتصویر


کانسپت یک رادار اسکن فراجوی


رادارهای کوانتومی جهت کشف اهداف رادارگریز در مقبل امواج RF (رادیویی) ساخته شدند. در جنگ الکترونیک این رادارها انقلابی را ایجاد خواهند کرد ! دلیل این امر نیز این است که در کنار دقت بالای این رادارها، تا کنون راهکاری برای اخلال در ساز و کار این رادارها ارائه نشده است!
رادارهای کوانتیک با استفاده از روش درهمتنیدگی فوتون ها می توانند قابلیت کشف با دقت بیشتری را برای ما فراهم سازند . این سیستم ها برا اساس ترازهای کوانتومی نور که در یک برهمنهی مثبت تنیده طراحی شده اند . در واقع در این رادارها نیمی از این (فوتون ها با این) ترازها به سمت هدف پرتاب می شوند و بقیه در داخل دریافت کننده باقی می مانند. سیستم تشخیص سیگنال به این صورت عمل می کند که فوتون های بازگشتی از هدف را با فوتون ها موجود در داخل رادار مقایسه می کند و به وسیه ثبت تغییرات فوتون ها اهداف پنهانکار را کشف و تعیین هویت می کند.
به جز دقت رادارهای کوانتومی که چیزی در حدود توان چهارم دقت رادارهای عادی است ، در صورتی که از رادارهای کوانتیک استفاده شود ، قابلیت "رصد مفید" (احتمالا منظور همان برد مفید می باشد) نیز افزایش می یابد و ساختار رادارهای کوانتیک باعث می شود تا sidelobe ها نیز کانال جدیدی را برای تشخیص اهداف پنهانکار ایجاد کنند.
تصویر

تصویر سازی حاصل از یک رادار کوانتومی


البته به جز چالش های مهندسی ساخت این رادارها ، برخی از اعضای جامعه علمی نسبت به این رادارها با دیده شک و ترید نگاه می کنند ، اما حداقل تا کنون هیچ دلیل تئوری علمی وجود ندارد که فوتون ها در فرکانس 9 گیگاهرتز نتوانند درهم تنیده شوند ، انتقال یابند و سپس شناسایی شوند .
طی مقاله ای که توسط دانشگاه Leiden هلند منتشر شده است ، مکانیسمی برای تولید فوتون های درهم تنیده شده با فرکانس امواج ماکروویو را به وسیله نقاط کوانتومی را ارائه کرده اند. همچنین در دانشگاه del Pais Vasco اسپانیا روشی ارائه شده است که به وسیله آن می توان آشکارسازهایی تک فوتونی در محدوده باند امواج ماکرویو ساخت . در تحقیقات مرکز NRL نیز عملکرد مطلوب رادارهای کوانتومی تحت شرایط نامساعد جوی که خود باعث کاهش عملکرد رادار می شود ، ثبت شد و این رادارها قابلیت کشف اهداف مشخص شده را در شرایط محیطی را نیز دارا می باشند.
در تحلیل هایی که بر اساس فرمول های گروه میتره Mitre Group ( که در مورد نحوه کوانتش میدان های الکترومغناطیسی در شرایط محیطی می باشند ) انجام گرفت مشخص شد که تداخل سنجی بسیار دقیق کوانتومی تا فاصله 300 کیلومتری در شرایط محیطی قابل انجام می باشد .
کاربردهای رادارهای کوانتومی با توجه به فرکانس کاری 8 تا 12 گیگاهرتزی باند ایکس ، در هدایت موشک ها ، رادارهای دریایی ، جاسوسی هوایی و زمینی و کنترل ترافیک هوایی می باشد.
برای آشنایی بیشتر با این رادار نمای شماتیک از قسمت های مختلف یک رادار کوانتومی را برای شما ارائه کرده ایم :

تصویر

شکل شماره 1 : ساختار کلی یک رادار کوانتومیتصویر

شکل شماره 2A : نمایی از یک تولید کننده شکل موج حفره اتمی که می تواند در رادارهای کوانتومی استفاده شود.

شکل شماره 2B : نمایی از تراز های انرژی تولید کننده شکل موج حفره اتمی در شکل 2A

شکل شماره 3A : نمایی از یک تولید کننده شکل موج دیگر که می تواند در رادار مورد استفاده قرار گیرد.

شکل شماره 3B: نمایی از ترازهای انرژی تولید کننده شکل موج شکل 3A


تصویر

شکل شماره 3C : نمایی از یک آلترناتیو برای تولید کننده شکل موج به جای شکل 3A

شکل شماره 3D: آلترناتیو دیگری برا تولید کننده شکل موج به جای 3A

شکل شماره 4 : نمایی از یک تولید کننده شکل موج دیگر که می تواند در رادار استفاده شود . (شکل 1)


تصویر

شکل شماره 5 : شمایی از یک نوع تیوب photomultiplier که می تواند در قسمت انتقال دهنده رادار مورد استفاده قرار گیرد.

شکل شماره 6 : شمایی از یکسری از تجهیزاتی که برای تشخیص ویژگی های فوتون بازگشتی از هدف در رادار مورد استفاده قرار می گیرند.


تصویر

شکل شماره 7: شمایی از یک آشکار ساز تک فوتونی که می تواند در درون سیستم رادار مورد استفاده قرار گیرد.

شکل شماره 8: نمایی کلی از جریان پروسه تولید یک سیگنال از فوتون های در هم تنیده و سپس دریافت سیگنال بازگشتی .


مراکز فعال در زمینه تحقیقات راداری تا سال 2005 :
دانشگاه MIT (ایستیوی تکنولوژی ایالت ماساچوست ، ایالات متحده آمریکا)
آزمایشگاه تحقیقات دریایی ایالات متحده آمریکا (NRL)
دانشگاه ایالتی لوئیزیانا (ایالات متحده آمریکا)
دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا)
دانشگاه مریلند (ایالات متحده آمریکا)
دانشگاه روچستر (ایالات متحده آمریکا)
دانشگاه بریستول (انگلستان)
دانشگاه del pais vasco (اسپانیا)
شرکت لاکهید مارتین
مرکز تسلیحات سطحی دریایی واقع در دالگرن
مرکز ITT Exelis
و در نهایت موسسیه تحقیقات پیشرفته ایالات متحده آمریکا ، دارپا DARPA ، نیز در پروژه های تحقیقات سنجش کوانتومی خود نگاه ویژ] ای به این رادارها دارد.

نویسنده و مترجم : حامد فاتحی
تمامی حقوق این مقاله متعلق به سایت Military.ir می باشد.

منابع :
Lanzagorta M. Quantum Radar (MC, 2012)(ISBN 9781608458264)(O)(141s)_PE_
http://en.wikipedia....i/Quantum_radar
Radar systems and methods using entangled quantum particles
US 20070296953 A1
http://www.theverge....craft-detection
http://www.idokep.hu...d-choice-eraser

فایل های پیوستی


 • 78

#2 OFFLINE   death

death

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: VIP, Approved Posting
 • 3,074 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 11:43

والا من که چیزی نفهمیدم خواهشا جواب این چند تا سوال رو بدید ببینیم با چی طرفیم
چند سال طول میکشه عملیاتی شه ابعادش چقدر میشه رو هواپیما رزمی گذاشت و اینکه تا چه سطح مقطعی رو در چه فاصله ای و در چه ارتفاعی میتونه رهگیری کنه
 • 3

#3 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 12:41

دلیل ناکارآمدی جنگنده های پنهانکار در مقابل این فناوری چی هست؟ آیا نوع پردازش و حساسیت سنسور ها سبب افزایش فاصله کشف میشه یا اینکه به دلیل ماهیت موج ارسالی , جنگنده پنهانکار نمیتونه امواج رو تضعیف و به جهت دیگه منعکس کنه؟
 • 1

#4 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 01:08

دلیل ناکارآمدی جنگنده های پنهانکار در مقابل این فناوری چی هست؟ آیا نوع پردازش و حساسیت سنسور ها سبب افزایش فاصله کشف میشه یا اینکه به دلیل ماهیت موج ارسالی , جنگنده پنهانکار نمیتونه امواج رو تضعیف و به جهت دیگه منعکس کنه؟


در واقع تا جایی که من می دونم این رادارها دو ویژگی دارند :
1- حساسیت بالا
2- جم نشدنی بودن آن ها

اما دلیل اینکه جنگ الکترونیک تاثیری نمی تواند بر روی عملکرد این رادرها داشته باشد چیست؟ دلیل این امر این است که مبنای شناسایی سیگنال ، تغییرات ویژگی های کوانتومی فوتون هاست و به وسیله بررسی نحوه تغییرات ایجاد شده محل هدف را مشخص می کند . و به قول خود آمریکایی ها : این رادارها توانایی مشاهده هدف در پس جنگ الکترونیک انجام شده بر روی سیگنال ها را دارا می باشند .

در واقع زمانیکه که تجهیزات جنگ الکترونیک اقدام به اندازه گیری ویژگی های امواج می کنند ، ویژگی های کوانتومی آن ها را تغییر می دهند و زمانیکه یک پرنده پنهانکار می خواهد سیگنال ارسالی رادار را بررسی کند و سیگنال هایی را ارسال کند تا رادار دچار فریب شود ، این رادار می تواند دخالت پرنده را به وسیله مقایسه فوتون های دریافتی با فوتون ها موجود در منبع رادار تشخیص دهد .

تقریبا میشه گفت این تکنیک رادارهای کوانتومی قصد از بین بردن تاثیرات جنگ الکترونیک را دارا می باشد و می توانند در محیطی که جنگ الکترونیک در حال انجام است به راحتی به انجام کار خود بپردازد ! اهمیت این موضوع در درگیری ناوهای ایرانی با ناوهای آمریکایی مشخص می شود !
 • 8

#5 OFFLINE   Antiwar

Antiwar

  مدیر بخش جنگ

 • War
 • Others: Approved Posting, Magazine, Members, Moderators
 • 1,799 ارسال
 • Earth

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 02:12

با اجازه منم هیچی نفهیمدم

لطفا توضیح بدهید دقیقا چطور کار می کند؟

برای شروع این پاراگراف توضیح می خواهد:

رادارهای کوانتیک با استفاده از روش درهمتنیدگی فوتون ها می توانند قابلیت کشف با دقت بیشتری را برای ما فراهم سازند . این سیستم ها برا اساس ترازهای کوانتومی نور که در یک برهمنهی مثبت تنیده طراحی شده اند . در واقع در این رادارها نیمی از این (فوتون ها با این) ترازها به سمت هدف پرتاب می شوند و بقیه در داخل دریافت کننده باقی می مانند. سیستم تشخیص سیگنال به این صورت عمل می کند که فوتون های بازگشتی از هدف را با فوتون ها موجود در داخل رادار مقایسه می کند و به وسیه ثبت تغییرات فوتون ها اهداف پنهانکار را کشف و تعیین هویت می کند.


 • 2

#6 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 02:28

*
پست محبوب

جناب دث منم خودم دنبال جواب سوالی که پرسیدید هستم ، منتظر باشید !

اما جناب آنتی وار
ساده سادش میشه این :

ما یک تولید کننده ذرات داریم که برامون یکسری فوتون با خاصیت های کوانتومی مشخص تولید می کنه . پس از این مرحله ، نیمی از این فوتون ها برای ارسال استفاده میشند و نیمی دیگه در داخل رادار باقی می مونه . چرا ؟ چون مبنای کار رادار بر اساس مقایسه ویژگی های کوانتومی تغییر یافته در اثر برخورد به هدف و یا جنگ الکترونیکه . اینجا نیز پالس هایی از فوتون رو می فرستیم و دقیقا همه ویژگی های تک تک فوتون ها یکسان نیست . به همین دلیله که نیمی ارسال و نیمی در منبع باقی می مونه تا تقریبا میانگین مقدار این ویژگی ها مقایسه بشه ... . بهترین و ایده آل ترین حالت این رادار اینه که یک جفت فوتون داشته باشیم با ویژگی های دقیقا یکسان ، یکی ارسال و دیگری باقی بمونه و فوتون بازگشتی با فوتون اولیه مقایسه شود . در این حالت بهترین نتیجه رو داریم. البته فوتون ها با شیوه های مختلف قطبیده می شوند و ارسال می شوند و هر سری از فوتون ها با قطبیدگی های یکسان با یکدیگر مقایسه می شوند . در نهایت تصویری که به دسم می آید حاصل از یکی کردن تمام تصاویری است که از هر قطبیدگی به وجود می آید .

اگه نفهمیدید باید بیام و دقیقتر بگم ، من هم در درکش مشکلات زیاد داریم پس سوالات طبیعی است ! اگه درست توضیح ندادم بگید تا به صورت کامل تر توضیحات را با شکل ارائه کنم :)
 • 12

#7 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 02:33

به نظر میرسه علاوه بر حساسیت بالا ماهیت اموج ارسالی این سیستم هم با رادارهای فعلی تفاوت داره و باید دید که تکنولوژی پنهانکاری فعلی ( که مبتنی بر سطوح مورب و پوشش های جاذب هست ) در مقابل این فناوری جدید چه واکنشی نشون میده!
http://mechanical-gr...ogfa.com/post/8
http://www.khabaronl...ence/technology
 • 2

#8 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 02:38

جناب شهاب ثاقب در پست قبل از شما هم در جواب جناب آنتی وار عرض کردم که بله ، از چندین مدل مختلف فوتون با قطبیدگی های گوناگون استفاده می شود برای تشخیص هدف . بالاخره هر هدف نمی تونه تمام این فوتون ها را داخل خود جذب کنه و اون فوتون ها با قطبیدگی که بازگشت کنند کار پنهانکاری را تمام خواهند کرد حالا مباحثی مثل تداخل سنج کوانتومی و رادارهای لیزری کوانتومی (که دیگه خود رادار کوانتومی حساب نمیشه ! ) هم وجود دارند ... . بحث پردازش حساس تر و دقیق تر هم مطرحه . در واقع خودم هم کمی گیج شده ام ! حالا دوستان لطفا همینطور سوالات خود رو بپرسید تا منم در منابع خودم این موضوع رو چک کنم و جواب سوالات شما عزیزان رو بدم !
 • 4

#9 OFFLINE   Antiwar

Antiwar

  مدیر بخش جنگ

 • War
 • Others: Approved Posting, Magazine, Members, Moderators
 • 1,799 ارسال
 • Earth

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 03:10

من بازم متوجه نشدم. توضیحات رو می فهمم ولی طرز کار این رادار را نمی فهمم.

به من بگید چطور این رادار یک پرنده را کشف می کند؟ سرعت و مکان را به ما میده.
این تفاوت در فتون ها چطور به این امر کمک می کنه؟
قاعدتا یک سری از فوتون ها هیچ وقت بر نمی گردند و یک سری بر می گردند.
حالا فوتون ها برخی به هوا و اشیای مختلف می خورند و تغییرات بی نهایت متفاوت پیدا می کنند. چطور این ها را تمیز می دهد؟
و در آخر سر چطور تفاوت فتون های ارسالی خودش با فوتون های بیرون و محیط رو تشخیص میده؟
 • 1

#10 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 03:21

با توجه به استقبال دوستان از موضوع و گنگ بودن موضوع تصمیم گرفتم تا گذری داشته باشیم بر مباحثی که فهم کارکرد این رادارها ساده تر خواهد کرد ، بنابراین مباحثی مثل فوتون ها ، پراش فوتون ها و تئوری کار کرد رادار کوانتومی را برای دوستان آماده خواهم کرد ! باشد تا دوستان استفاده کنند ! :rose:
 • 8

#11 OFFLINE   Electro_officer

Electro_officer

  العبد ..

 • Site Admins
 • Others: Magazine, Members, Moderators
 • 5,482 ارسال
 • زمین خدا...

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 05:46

ممنون.. در صورتی که این رادارها با این اوصاف به تولید انبوه رسیده و عملیاتی شوند شاهد انقلابی در صنایع نظامی خواهیم بود. سیستم‌های اخلال بی‌اثر خواهند شد، سامانه‌های گرانقیمت فریب رادارها به قوتی حلبی تبدیل خواهند شد! و فرقی بین یک ایرباس و بی‌2 برای این رادارها وجود نخواهد داشت.
منتظر ارائه توضیحات پایه ای هستیم ..
 • 2

#12 OFFLINE   Stuka

Stuka

  مدیر بخش جنگهای جهانی

 • Moderators
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Members
 • 2,525 ارسال
 • Luftwaffe

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 06:22

با اجازه دوست گرامی حامدوف من توضیحاتی رو اضافه کنم.چیزی که من دستگیرم شد این هست که این رادار تفاوت در روش کشف با رادرهای معمولی نداره امواج و فرکانس کاری نیز مشابه هست. چیزی که این رادار رو متفاوت میکنه عدم جم شدن بالای و مقاومت اون در برابر جنگ الکترونیک هست.در جنگ الکترونیک هدف با دریافت امواج رادار مبدا سعی میکنه با تقلید فرکانس و شکل موج رادار مبدا رو گول بزنه. رادارها برای جلوگیری از این کار سعی میکنند به طور رندوم و تصادفی جهش فرکانسی داشته باشند یا سیگنال رادآر به صورت آنالوگ و دیجیتال کد گذاری میشه که باز هم به صورت تصادفی تغییر میکنه اما باز به آسانی برای هدف قبل جم کردن هست.اگر هدف بتونه سیگنال رادار مبدا رو تقلید کنه و سیگنال مشابه اون رو بسازه رادار مبدا متوجه نمیشه که این سیگنال برگشتی سیگنال خودش نیست.رادار کوانتوم بجای کد گذاری خود سیگنال هر فوتون موج ماکرویو ارسالی رو کد گذاری میکنه به چه صورت؟؟؟ میدونید که در امواج الکترومغناطیسی ما پولورازیسیون عمودی و افقی داریم میشه نور رو به صورت افقی یا عمودی یا مخلوطی از این دو با زاویه مشخص پولاریزه کرد.

در واقع بجای کد گزاری سیگنال،فوتون های سیگنال کد گذاری میشن برای اطمینان از اینکه فوتون برگشتی از خود رادار ارسال شده باشه.
رادآر مبدا فوتون های موج رو به صورت یک الگوی تصادفی که تنها خودش میدونه به صورت تصادفی به صورت عمودی و افقی پولاریزه میکنه مثلا دو فوتون عمودی سه فتون افقی و مابقی با ساختمان رادارهای حال حاضر فرقی نمیکنه. هدف میتونه شکل سیگنال و کد گذاری آنالوگ و دیجیتال اون رو تشخیص بده ولی تشخیص پولاریزاسیون شانسی پنجاه درصد داره که در پروسه بالاخره هدف اشتباه میکنه و موج برگشتی پولاریزاسیون متفاوت با آنچه رادار مبدا فرستاده خواهد داشت که رادار مبدا متوجه میشه این موج،موج ارسالی اون نیست.قطبش یا پلاریزاسیون


http://fa.wikipedia....i/قطبش_(موج‌ها)
 • 6

#13 OFFLINE   ALFARD

ALFARD

  Master Sergeant

 • Members
 • 702 ارسال
 • 10.7387 59.9138

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 06:56

با تشکر از حامد عزیز بابت تاپیک علمی و زیبایی که ارائه دادند :rose:

اون طورها هم که شاره کردید این فناوری غیر قابل مختل شدند نیست...
تکنیک دورنوردی کوانتومی یا quantum teleportation توانایی انتقال این فوتون ها و به جایی به یک مکان دلخواه رو داره.گرچه در حالت فعلی این تکنیک در آخرین موفقیت اش تونسته این فوتون ها رو تنها 3 متر جابه جا بکنه اما در صورتی که این رادارهای گسترش پیدا بکنند،بی شک این تکنیک روند سریع تری رو طی می کنه که قادر خواهد بود رادارهای کوانتومی رو به چالش بکشه.
 • 0

#14 OFFLINE   Blanco

Blanco

  Master Sergeant

 • Members
 • 700 ارسال

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 06:59

الان کدوم کشور ها برنامه ساخت همچین رادارهایی رو دارن ؟
وقتی این رادارها عملیاتی بشن چقدر طول میکشه تا ما هم به جمع دارندگان این رادارها بپیوندیم و تکنولوژی ساختش رو در اختیار داشته باشیم ؟ اصلا این رادارها کی عملیاتی میشه ؟
و اینکه این رادارها فقط در کشف پنهان کارها و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک انقلاب ایجاد میکنن یا در بحث دفاع موشکی و رهگیری بهتر و دقیقتر موشک ها هم کارایی دارن ؟
 • 0

#15 OFFLINE   hamedof

hamedof

  Master Sergeant

 • Editorial Board
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 2,336 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 ژوئن 2014 - 08:48

با تشکر از حامد عزیز بابت تاپیک علمی و زیبایی که ارائه دادند :rose:

اون طورها هم که شاره کردید این فناوری غیر قابل مختل شدند نیست...
تکنیک دورنوردی کوانتومی یا quantum teleportation توانایی انتقال این فوتون ها و به جایی به یک مکان دلخواه رو داره.گرچه در حالت فعلی این تکنیک در آخرین موفقیت اش تونسته این فوتون ها رو تنها 3 متر جابه جا بکنه اما در صورتی که این رادارهای گسترش پیدا بکنند،بی شک این تکنیک روند سریع تری رو طی می کنه که قادر خواهد بود رادارهای کوانتومی رو به چالش بکشه.


خوب یک سوال اینجا مطرح میشه انرژی لازم برای چنین کاری چقدر خواهد بود ؟
دوما الان هم مثل رمزگذارهای کوانتومی که در تئوری قابل شکستن نیستند ولی در عمل می توان آن ها را هم فعلا رمزگشایی کرد به دلیل اختلاف تئوری تا عمل ...
بعد از اون هم سوالی که مطرحه اینه که در انتقال کوانتومی آیا ویژگی های کوانتومی تغییر نمی کنند ؟
بعد از اون هم حداقل مسئله اینه که برای جم کردن این رادارها باید نسل جدیدی از دستگاه های فریب ساخته بشه که به قول منابع اینترنتی تا الان چنین چیزی در تئوری به حقیقت نپیوسته ...

--------------------

با اجازه دوست گرامی حامدوف من توضیحاتی رو اضافه کنم.چیزی که من دستگیرم شد این هست که این رادار تفاوت در روش کشف با رادرهای معمولی نداره امواج و فرکانس کاری نیز مشابه هست. چیزی که این رادار رو متفاوت میکنه عدم جم شدن بالای و مقاومت اون در برابر جنگ الکترونیک هست.در جنگ الکترونیک هدف با دریافت امواج رادار مبدا سعی میکنه با تقلید فرکانس و شکل موج رادار مبدا رو گول بزنه. رادارها برای جلوگیری از این کار سعی میکنند به طور رندوم و تصادفی جهش فرکانسی داشته باشند یا سیگنال رادآر به صورت آنالوگ و دیجیتال کد گذاری میشه که باز هم به صورت تصادفی تغییر میکنه اما باز به آسانی برای هدف قبل جم کردن هست.اگر هدف بتونه سیگنال رادار مبدا رو تقلید کنه و سیگنال مشابه اون رو بسازه رادار مبدا متوجه نمیشه که این سیگنال برگشتی سیگنال خودش نیست.رادار کوانتوم بجای کد گذاری خود سیگنال هر فوتون موج ماکرویو ارسالی رو کد گذاری میکنه به چه صورت؟؟؟ میدونید که در امواج الکترومغناطیسی ما پولورازیسیون عمودی و افقی داریم میشه نور رو به صورت افقی یا عمودی یا مخلوطی از این دو با زاویه مشخص پولاریزه کرد.

در واقع بجای کد گزاری سیگنال،فوتون های سیگنال کد گذاری میشن برای اطمینان از اینکه فوتون برگشتی از خود رادار ارسال شده باشه.
رادآر مبدا فوتون های موج رو به صورت یک الگوی تصادفی که تنها خودش میدونه به صورت تصادفی به صورت عمودی و افقی پولاریزه میکنه مثلا دو فوتون عمودی سه فتون افقی و مابقی با ساختمان رادارهای حال حاضر فرقی نمیکنه. هدف میتونه شکل سیگنال و کد گذاری آنالوگ و دیجیتال اون رو تشخیص بده ولی تشخیص پولاریزاسیون شانسی پنجاه درصد داره که در پروسه بالاخره هدف اشتباه میکنه و موج برگشتی پولاریزاسیون متفاوت با آنچه رادار مبدا فرستاده خواهد داشت که رادار مبدا متوجه میشه این موج،موج ارسالی اون نیست.قطبش یا پلاریزاسیون


http://fa.wikipedia....i/قطبش_(موج‌ها)


ممنون البته این رو هم در نظر داشته باشید که یک تفاوت دیگه هم تا جایی که من خوندم این رادار داره و اینکه خود موج رو هم به صورت کوانتومی کدگذاری می کنه تا تقریبا از این طریق هم موج به صورت کلی غیرقابل تقلید بشه ...
--------------------------------

الان کدوم کشور ها برنامه ساخت همچین رادارهایی رو دارن ؟
وقتی این رادارها عملیاتی بشن چقدر طول میکشه تا ما هم به جمع دارندگان این رادارها بپیوندیم و تکنولوژی ساختش رو در اختیار داشته باشیم ؟ اصلا این رادارها کی عملیاتی میشه ؟
و اینکه این رادارها فقط در کشف پنهان کارها و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک انقلاب ایجاد میکنن یا در بحث دفاع موشکی و رهگیری بهتر و دقیقتر موشک ها هم کارایی دارن ؟


در انتهای متن اشاره شد چه موسساتی در حال کار بر روی این رادارها هستند ...


-----------------------------

آلفارد ، محدودیت هایی نیز جابجایی کوانتومی برای ماهیت ذرات انتقال دهنده داره ، اگه بشه نوعی درهمتنیدگی خاص انجام داد که جز محدودیت های ذره ای این جابجایی ها باشه دیگه نمیشه از لحاظ تئوری اون ذره رو جابجا کرد ...

کلا همیشه پنهانکاری و ضدپنهانکاری یک سیر در حال توسعه بوده هست و خواهد بود :winking:
 • 5


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی