mehran55

نیروی هوائی عراق از گذشته های دور تا به امروز

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

این چند تصویر هم به نظرم هنوز در این تاپیک قرار نگرفته بودند

584df760a08d70f0cc9244addc011641.jpg

یکی دیگر از دیفندرهای عراقی با رنگ سفید

7e7983035074068cbcf76383f2e85b55.jpg

thumb_079d9427df2fdb070dc1295457221d47.j

thumb_3f15f9fdb76aabad4278a91fb5e0f712.j

هلیکوپترهای گازل (غزال)

877861594f885961603db5ab80a047b2.jpg

هواپیمای SB7L-360 Seeker سی برد با اصالت اتریش و اردن در خدمت ارتش عراق جدید

دوستان اگر از وضعیت گازل ها و بقیه هلیکوپترهای رزمی عراقی اطلاع دارند ممنون میشم اگر توضیح بیشتری بفرمایند

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

میراژ بدشانس

thy27r-lsyd.jpg

زمان :29 ژانویه 1991

مکان : پایگاه شاهرخی

میراژ F-1 EQ

اسکادران نود و یکم

پس از تصمیم عراق مبنی بر اعزام بخشی از توان رزمی نیروی هوایی این کشور به ایران به جهت جلوگیری از نابودی آن ، تعدادی از جنگنده های میراژ این کشور به ایران فرار نمودند . با این وصف ، بدلایل مختلف ، تعدادی از این پرنده ها درمیانه راه ساقط شده و از میان رفتند . برهمین اساس ، جنگنده میراژ ستوان خلبان سلیمان السید النعیمی نیز پس ازورود به خاک ایران ، بدلیل پایین بودن بیش از حد ارتفاع پروازی  در نزدیکی پایگاه شاهرخی به زمین برخورد نمود  و خلبان آن نیز در دم  جان خود را ازدست داد .

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به احتمال 99 درصد ، همان IL-76 MD عراقی بود که یکدستگاه رادار فرانسوی چرخان " تایگر " روی آن نصب شده بود .( البته در مورد نوع رادار شک دارم ، ولی هواپیما همان ایلوشین بود

سلام برادر

بعید می دونم که آنتن نصب شده بر روی تایگر چرخان بوده باشه. فکر کنم توی کتاب سوداگران مرگ درباره ش خونده م

به هرحال از عزیزانی که این تاپیک را پربار و غنی کردم تشکر می کنم و چند نکته را اضافه می کنم

الف- دوست رزمنده ای که در سالهای 65 و 64 به جبهه رفته بود می گفت این هواپیماهای ملخی رو عراق برای بمباران مواضع ایران می فرسته(احتمالا پشتیبانی نزدیک) و ما هرکاری که می کردیم نمی تونستیم اونها رو بزنیم(احتمالا پوکارا بوده)

ب- دوستانی که به نیروی هوایی عراق علاقه دارند می تونند یک فروند هیند عراقی رو توی کاخ موزه ی سعد آباد از نزدیک ببیند. اینکه چطوری این هیند مهمان این کاخ شده رو البته من نمی دونم

ج دیدن این ویدئو کلیپ هم کم بدک نیست

http://www.aparat.com/v/OrZkD

ویرایش شده در توسط RezaKiani
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

بعید می دونم که آنتن نصب شده بر روی تایگر چرخان بوده باشه. فکر کنم توی کتاب سوداگران مرگ درباره ش خونده م

عراقی ها  ، یک دستگاه رادار فرانسوی تایگر را در بخش انتهایی رمپ بارگیری  یکفروند کاندید نصب کرده بود ( عدنان یک ) و در نسخه عدنان دو ، آنتن رادار به پشت سازه ( شبیه به نسخه های روسی ) منتقل شد 

525925167.jpg

عدنان 2

1-10-2016_10-02-25_PM.jpg

این هم عدنان یک ، که در حال حاضر مشغول استراحت هست 

الف- دوست رزمنده ای که در سالهای 65 و 64 به جبهه رفته بود می گفت این هواپیماهای ملخی رو عراق برای بمباران مواضع ایران می فرسته(احتمالا پشتیبانی نزدیک) و ما هرکاری که می کردیم نمی تونستیم اونها رو بزنیم(احتمالا پوکارا بوده)

البته پوکارای آرژانتینی ظاهراً هیچ گاه وارد سازمان رزم ارتش عراق نشد ، پرنده ای می فرمایید ، PC-7 سویسی هست که بلای جای هوانیروز ارتش شده بود . 

ب- دوستانی که به نیروی هوایی عراق علاقه دارند می تونند یک فروند هیند عراقی رو توی کاخ موزه ی سعد آباد از نزدیک ببیند. اینکه چطوری این هیند مهمان این کاخ شده رو البته من نمی دونم

این هایندعراقی ،  که ظاهراً براثر نقص فنی ناشی از اصابت مهمات کالیبر کوچک در میان خطوط جبهه ایران و عراق فرود اضطراری کرده بود توسط یگانهای ارتش به پشت جبهه منتقل شد . تلاشهایی برای عملیاتی کردن آن شد ( با اعزام یک هیات لیبیایی ) اما به نتیجه ای نرسید و این بالگرد به موزه سعد آباد منتقل شد و براساس یکسری شایعات ، آسمانه آن هم توسط پنها تعویض گردید . 

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درباره پی سی 7 حق با شماست. پوکارا رو عراق علاقمند بود بخره که ارژانتین نفروخت بهش

عراقی ها  ، یک دستگاه رادار فرانسوی تایگر را در بخش انتهایی رمپ بارگیری  یکفروند کاندید نصب کرده بود ( عدنان یک ) و در نسخه عدنان دو ، آنتن رادار به پشت سازه ( شبیه به نسخه های روسی ) منتقل شد

درباره چرخان بودن انتن رادار عدنان هنوزم فکر می کنم که انتن ش ثابت باشه . حداقل عکس که چرخان بودنش رو نشون نمی ده

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

درباره چرخان بودن انتن رادار عدنان هنوزم فکر می کنم که انتن ش ثابت باشه . حداقل عکس که چرخان بودنش رو نشون نمی ده

در ارتباط با چرخان بودن رادار عدنان-2 ، سالها پیش یک فیلم کوتاه از رژه مشهور 1988 نیروی هوایی عراق دیده بودم (درست در همان سالی که بزرگترین نمایشگاه نظامی این کشور در بغداد برگزارشد) .

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

همانطور که جناب MR9 فرمودند آنتن رادار در عدنان 2 قابلیت چرخیدن داشته است و تصاویر زیر هم ثابت کننده همین ادعا هست. (به حالات مختلف رادار در عکس های مختلف توجه کنید)

Untitled~11.jpg

thumb_Untitled1~1.jpg

thumb_Untitled2~5.jpg

thumb_Untitled3~5.jpg

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط MR9، 1 اسفند 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط MR9، 1 اسفند 1394 - دلیلی ارایه نشده است
دوستان بنده يك سوال داشتم و سوال من هم اينه كه علت ناكارآمدى اين نيرو با توجه به هواگردهايى كه داشت در مقابل ائتلاف چه بوده
بنده در يك جا خونده بودم كه اين نيرو در آن زمان ششمين نيرو هوايى جهان را تشكيل مى داده
با تشكر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

از اول تا آخر این تاپیک رو خوندم، واقعا چیزی که میتونم بگم، چطور یکی از جنایت کار ترین، و پر قدرتترین نیروهای هوایی به این روز افتاده.

واقعا درس بزرگی هست، نه فقط برای ما که برای همه قدرت های دنیا!!! اینکه چطور نزدیکترین و جنایت کارترین دشمن ما بدست یکی دیگه نابود شد!!! یعنی به معنی واقعی نابود شد!!!

این که spectrum analyzer ها وnetwork analyzer هاشون تا مدت ها بیاد تو ایران فروخته بشه به شرکتهای خصوصی ما اونم با قیمتهای نازل!!! چیزایی که کنج انبارها موندن، و یه عده واسطه زرنگ میدونستن اینا چی هستن!!!

اولیش خودم هم هستم، اینکه در برابر عظمت این نیروهای هوایی دیگر کشورها گاهی خوف دل آدم رو میگیره، چیزی که من فهمیدم قدرت خدا بالاتر از همه چیز هست. اگرچه ما ضربه هم خوردیم و قتل عام و فیلم هایی که از بیرون آوردن جنازه های زن و بچه و کودک از زیر بمباران های شهرامون، از خاطرم هرگز پاک نمیشه... اما مشخصا قدرت برتری حاکم بر این دنیاست، و بسختی در جای معین، حتی در همین دنیا حساب میکشه. و اینکه عالم حساب کتاب داره، و خون های پاک ریخته شده، بالاخره راهش رو باز میکنه!!!!

نکته دوم این هست، که اگرچه بایست به پیشرفته ترین تکنولوژی ها مجهز بشیم، اما بایست تکیه ما به خودمون باشه.

باورش برای من خیلی سخت بود که عراق موشک هدایت لیزری داشته!!!! اونم رو میراژ، نمیدونم چیزی مونده بوده که بهش نداده بودن......

نکته سوم حتی اگر بالاترین و بهترین تجهیزات هم داشتیم، و ما رمیت!!!

نکته چهارم من کاری به سیاست ها، و کسایی که جنگ رو هدایت کردن ندارم، اما، رزمنده های واقعا کاری کردند که آدم میمونه، و البته چه ها کردند، در برابر خیلی ابزارهای ناشناخته....

ویرایش شده در توسط pyaghoubi
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام - ضمن تشکر فراوان بابت تصاویر

توپولوف -16

thumb_IraqiAF-Tu-16-H-6D_-1.jpg

البته این تصویر ، اصل جنس نیست ، بلکه  این دوفروند جزء 4 فروند پسرعموی چینی توپولف هست (H-6D )  که با توجه به زائده زیر دماغه که برای کنترل موشکهای ضد کشتی مورد استفاده قرار می گرفت ، ازنمونه روسی باز شناخته می شد .

بالگردهای BK-117 هم توسط آلمان غربی سابق ، در اختیار رژیم بعث گذاشته شد

در سال 1983 : 6 فروند

درسال 1988 : 16 فروند

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

اسکادران چهل وهفتم شکاری نیروی هوایی عراق و پچ ویژه این اسکادران 

DDDD.jpg

پی نوشت :

باز سازی پچ : MR9

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

اسکادران چهل وهفتم شکاری نیروی هوایی عراق و پچ ویژه این اسکادران 

پی نوشت :

باز سازی پچ : MR9

خانواده سوخوی 7 (تصویر) با میگ 21 (پچ) قاطی شده است. این بایستی اسکادران بمب افکن باشد.

ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

خانواده سوخوی 7 (تصویر) با میگ 21 (پچ) قاطی شده است. این بایستی اسکادران بمب افکن باشد.

تشخیص شما درست هست ، بدلیل اینکه آسمانه (کانوپی) فیشبدها ، به گونه دیگر باز می شوند 

Untitled~41.jpg

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم