mehdisepehri

مهم ترين عوامل شیمیایی و نحوه حفاظت در مقابل آنها

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ضمن تشکر از جناب سپهری، با تکمیلتر شدن تاپیک و درج منابع، منتقل خواهد شد.
إن شاءالله دوستان دیگر هم مشارکت در تکیمل این تاپیک بکنند...

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک سوال آیا گاز کلر هم میتونه از ماسکهای مخصوص حملات شیمیایی عبور کنه؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]تابون[/b]

[b]نوع عامل :[/b]
[b]اعصاب[/b]
علامت اختصاري :
GA
نام عمومي :
تابون
نام شيميايي :
اتيل – N-N – دي متيل فسفرو آمينو سيانيدات
فرمول شيميايي :
C2H6OPO(CN)N(CH3)2
وزن مولكولي :
3/162
حالت فيزيكي :
مايع بي‌رنگ تا قهوه‌اي
بوي ماده :
بوي ميوه تازه
روش پراكندگي :
مايع – گاز
چگالي بخار(Air=1) :
63/5
فشار بخار (mm Hg) :
0/037 در Cْ20
چگالي مايع (g/cc) :
1/073 در Cْ25
فراريت(mg/m3) :
610 در Cْ25
پايداري :
در حرارت زير Cْ25 به صورت مايع تا چند روز پايدار است، در هواي سرد مدت زمان پايداري بيشتر مي شود. در انبار در صورت عدم رطوبت پايدار مي باشد.
گرماي نهان تبخير (J/g) :
1/331
نقطه ذوب (oC) :
5-
نقطه جوش (oC) :
240
نقطه تجزيه (oC) براي 3 ساعت :
Cْ 150 براي 3 ساعت
نقطه اشتعال (oC) :
78
نقطه تصعيد (oC) :
1
دز كشنده(LD50) - (mg-min/m3) :
پوست: 15000 - (بخار) يا (مايع) 1500 - استنشاق: 70
دز ناتوان كننده(LD50) :
استنشاق: 50>
نحوة اثر و علائم مسموميت :
مقدار كمي از راه پوست طي دو دقيقه باعث كشته شدن مي‌گردد. به صورت بخار از راه تنفس نزديك به يك دقيقه عمل مي‌كند. گرفتگي شديد عضلاني، تنگي مردمك چشم، ادرار بي‌اختيار
اقدامات حفاظتي و كمكهاي اوليه
1- حبس نفس
2- زدن ماسك
3- پوشيدن لباس حفاظتي يا بادگير و …
4- رفع آلودگي از البسه با پودر رفع آلودگي
5- رفع آلودگي از پوست با پودر رفع آلودگي، پماد محافظ، محلول رفع آلودگي و حمام رفع آلودگي
6- در صورت ظهور علائم مسموميت، استفاده از آمپول اتوماتيك تزريقي آتروپين، در صورت بهبودي، ديگر استفاده نشود، در غير اين صورت تا 4 عدد هر 15 دقيقه يك عدد.
7- داروهاي اكسايمي مثل فيزوستيگمين
8- رفع آلودگي از چشم توسط آب خالص يا قطرة چشمي
تذكر: استفادة بي‌مورد يا بيش از حد آتروپين موجب گشادي مردمك چشم، شل شدن عضلات بدن، خشكي‌ آب دهان و … مي‌شود.
مواد خنثي كننده :
1- محلول 20 تا 30 درصد هيپوكلريت كلسيم
2- محلول 10 درصد كربنات سديم و 5 درصد تيوسولفات به صورت مخلوط
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام -

ضمن تشکر از شما

در اواخر سال 1936، یعنی سه سال بعد از به قدرت رسیدن نازی ها در آلمان ، دکتر گرهارد شرادر ، دانشمند آلمانی ، که بر روی نوع جدیدی از حشره کش های جدید تحقیق می نمود ، به کشف بسیار مهمی نائل آمد . شرادر و همکارانش بطور ناخودآگاه پرقدرت ترین سلاح شیمیایی جهان تا انزمان را کشف کرده بودند و بعلت آزمایشات مکرر ، خود نخستین قربانیان عوارض آن بودند . قدرت این ماده جدید به حدی بود که یک گرم از این ماده در حالت ذوب شده در 200 هزار گرم آب کافی بود تا میلیونها حشره را از میان ببرد . در یکی از آزمایشات ، با ریختن کمی از این محلول بر روی میز آزمایشگاه ،دکتر شرادر و 20 نفر از همکارانش دچار عوارضی نظیر از کار افتادگی چشم ها ، تنگی نفس شده و بسرعت بستری شدندو حتی یکی از پرسنل علیرغم تزریق پی در پی [color=#ff0000][size=5]لوبلین[/size][/color] ، جهت فعال کردن سیستم تنفس ، جان خود را از دست داد . دکتر شرادر گاز کشف شده را [color=#ff0000][size=5]tabun [/size][/color]نامید . این سلاح جدید علاوه بر موارد بالا ، عوارضی نظیر خیره ماندن مردمک چشم روی اشیای کوچک ، نداشتن رنگ و بو و امکان نفوذ از راه پوست و تنفس را داشت .

[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10284/R3008.jpg[/img][/center]

[center][size=5]فرمول شیمیایی گاز مهلک تابون [/size][/center]

یکی از ترکیبات هم خانواده این گاز نیز ،[color=#ff0000][size=5]ایزوپروپیل متیل فسفو فلوئوریت[/size][/color] بود که بعدها با شناسه [size=5][color=#0000CD]سارین [/color][/size]شناخته شد .

این دو گاز مهلک در حجم انبوهی توسط ورماخت در آزمایشگاه محرمانه ارتش در [color=#ff0000][size=5]اشپاندا [/size][/color]تولید شد و در دپوهای مهمات در دو نقطه راهبردی یعنی در شمال فرانسه در نزدیکی نورماندی و پادوکاله انبار گردید . بخش عمده ای از این گاز در قالب مهمات 155 م.م توپ F.H-18 که قبضه استاندارد یگانهای توپخانه ورماخت بشمار می رفت ، نگهداری می گردید ، اما به دلایل مختلف که می بایست در قالب یک تاپیک مجزا بحث شود ، علیه سرپل های متفقین در نورماندی استفاده نشد . این انبارها و متخصصین آلمانی در پایان جنگ و در قالب عملیات " گیره کاغذ" به ایالات متحده برده شدند و ذخیره گاز ورماخت میان بریتانیا و آمریکا تقسیم گردید .

بریتانیا در آزمایشگاههای سلاح های شیمیایی خود در" پورتون داون" و "اج وود" ، این سلاح را توسعه داد و با حجم بالایی دخیره نمود . ایالات متحده نیز همین راه را برگزید .
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط Skyhawk، 12 خرداد 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط Skyhawk، 12 خرداد 1394 - دلیلی ارایه نشده است
[color=#000000]با تاپیک قبلی ادغام شد.[/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
برادر سپهري عزيز متشكر از اطلاعات خوب شما ... اگر ميتونيد يه تاپيك جامع در خصوص عوامل شيميايي بزنيد و تمام اطلاعات رو يكجا جمع كنيد خيلي عالي ميشه :rose:
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بیش از یک قرن از زمانی که استفاده و نگهداری و آزمایش از عوامل شیمیایی مورد تقبیح قرار گرفته می‌گذرد. بیش از یک قرن می‌گذرد که ساخت سلاح شیمیایی و استفاده از آن بر ضد ملل ممنوع گشته است اما هنوز هم ابرقدرت‌ها و بسیاری از کشورهایی که خود طعم استعمار و ستم را چشیده‌اند دست به تولید و انبار این سلاح می‌زنند. استفاده از سلاح شیمیایی ناجوانمردانه‌ترین شکل استفاده از یک سلاح است. شاید فقط بمب اتمی باشد که استفاده از آن ناجوانمردانه‌تر از سلاح شیمیایی است.

طبق توافقات بین‌المللی استفاده از عامل شیمیایی در کنار برخی سلاح‌های دیگر غیر مجاز بوده و عوامل و آمران بکارگیری این قبیل سلاح‌ها مورد پیگرد قضایی و جنایی دادگاه‌های بین‌المللی قرار خواهند گرفت! اما می‌بینیم که صهیونیست‌ها از بمب‌های فسفری و خوشه‌ای استفاده می‌کنند. بعثی‌ها از انواع عوامل شیمیایی استفاده می‌کنند. آمریکایی‌ها از تمام سلاح‌های ممنوعه در جنگ‌هایشان استفاده کرده و می‌کنند اما باز هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد!

دسته بندی عوامل شیمیایی به چهار دسته کلی تنظیم شده است. که شامل (عامل اعصاب) (عامل تاول‌زا) و (عامل خون است) و (عامل خفه كننده) در ادامه با عوامل مختلف آشنا می‌شویم.

عوامل اعصاب:

1ـ سارین GB

گاز ـ مرگ آور ـ بدون رنگ و بو ـ درجه بندی سمی شدید ـ ساخت آلمان ـ کشورهای دارنده این عامل = آمریکا، روسیه، انگلستان، برزیل (با تردید)، عربستان سعودی (با تردید)

2ـ تابون GA

گاز ـ مرگ آور ـ بدون رنگ و بو ـ درجه بندی سمی شدید ـ ساخت آلمان ـ کشورهایی که دارنده این عامل بوده یا هستند = آمریکا، آلمان، لیبی، روسیه، عراق، سوریه (با تردید)

3ـ وی ایکس VX

مایع ـ مرگ آور ـ نشانه رنگ و بوی این ماده ناشناخته است ـ درجه بندی سمی بسیار شدید ـ ساخت آلمان ـ کشورهای دارنده این عامل آمریکا و روسیه هستند. گفته می‌شود مقدار ذخیره شده این عامل در آمریکا آنقدر زیاد است که می‌تواند بارها زمین را از حیات خالی کند. آمریکایی‌ها قول داده بودند که عامل VX را منهدم کنند اما هنوز در بسیاری از انبارهای آمریکا این عامل بسیار مرگ آور و ضد بشری انبار شده است. روسها هم انبارهای آمریکایی را بهانه قرار داده و اعلام می‌دارند که حاضر نیستند به طور کامل این عامل مرگ‌بار را منهدم کنند. (توضیح: هراس آمریکا از انبارهای شیمیایی سوریه به خاطر این است که احتمال می‌دهد سوری‌ها مقدار قابل توجهی از این عامل را ذخیره کرده باشند)

4ـ سویان GD

گاز ـ مرگ آور ـ با بوی میوه‌ها یا کافور ـ درجه بندی سمی بسیار شدید ـ ساخت آلمان ـ کشورهایی که رسمن دارنده این عامل باشند هرگز اعلام وجود نکردند اما همیشه گمانه‌زنی در مورد اینکه صهیونیست‌ها و برخی اروپایی‌ها دارنده این سلاح هستند وجود دارد.

عوامل تاول‌زا

1ـ خردل HD

گاز ـ مرگ آور و ناتوان ساز (دردناک) ـ زرد رنگ و بوی خردل ـ درجه بندی سمی متوسط تا شدید ـ ساخت آلمان ـ کشورهای دارنده این عامل عراق، سوریه (با تردید)، ترکیه (با تردید)، مصر (با تردید)، عربستان (با تردید)، لیبی (هرگز اثبات نشد)

2ـ لویسایت L

مایع ـ مرگ آور و ناتوان ساز (بسیار دردناک) ـ رنگ سرخ (مات) در برخی منابع گفته شده است که بوی گل شمعدانی دارد‎، البته شاید درست باشد اما من کاملن به این موضوع اعتماد نکردم ـ درجه بندی سمی متوسط ـ  ساخت آمریکا ـ کشورهای دارند آمریکا (منکر تولید بیش از سطح آزمایشگاهی کوچک شده است) و روسیه و سوریه (با تردید)

 

عوامل خون

1ـ سیانوزن سیانید CK

گاز ـ مرگ آور ـ بدون رنگ با گسترش یابی سریع و تحریک کنندگی بالا ـ درجه بندی سمی متوسط ـ سازنده اصلی انگلستان ـ کشور دارنده این عامل روسیه و انگلستان (با تردید) و ترکیه (ترکیه داشتن سلاح شیمیایی را رد کرده است اما بحث‌ها بر سر زد و بند‌های ترکها و دست‌یابی به برخی عوامل شیمیایی وجود دارد)

2ـ هیدروژن سیانید AC

گاز ـ مرگ آور ـ بدون رنگ با گسترش یابی سریع و بوی بادام تلخ ـ درجه بندی سمی متوسط ـ سازنده اصلی کشورهای اروپای مرکزی و احتمالن آلمان ـ کشور دارنده این عامل روسیه (با تردید) آمریکا (با تردید) و انگلستان (با تردید) هلند (به عنوان یکی از مظنونان ساخت این عامل هرگز موضع رسمی خود را اعلام نکرده است) گفته می‌شد از موادی است که صدام ملعون با همکاری هلند قصد ساخت با مقیاس بسیار زیادی از آن را داشته است.

3ـ آرسین هیدرید SA

گاز ـ مرگ آور ـ بدون رنگ با گسترش یابی بسیار و لیمو ـ درجه بندی سمی متوسط ـ سازنده و دارندگان این عامل ناشناخته مانده است؛ اما صحبت‌هایی مبنی بر اینکه فرانسه و رژیم صهیونیستی جزو دارندگان این عامل هستند وجود دارد.

عوامل خفه کننده:

CG

گاز ـ مرگ آور ـ بوی چمن تازه و آب خورده و بدون رنگ با قابلیت گسترش یابی ـ درجه بندی سمی متوسط ـ سازنده اصلی آلمان ـ دارندگان روسیه، عراق (بعثی)

DP

گاز ـ مرگ آور ـ بوی چمن تازه و آب خورده و بدون رنگ با قابلیت گسترش یابی سریع ـ درجه بندی سمی متوسط تا شدید ـ سازنده اصلی آلمان ـ روسیه، عراق (بعثی)، انگلستان، چین (با تردید) کره شمالی (اثبات نشده است، با تردید)

PS

گاز ـ مرگ آور ـ بدون بو و رنگ و گسترش بسیار سریع (گمانه‌زنی در مورد اینکه بوی خفیفی مانند بوی استخر داشته باشد وجود دارد) ـ درجه بندی سمی متوسط تا شدید ـ سازنده اصلی شوروی ـ دارنده این سلاح روسیه، چین (با تردید)

توضیح: بحث سلاح‌های شیمیایی همیشه داغ بوده و خواهد بود. همواره گمانه‌زنی در مورد دارندگان این سلاح‌ها نیز وجود خواهد داشت. اما کمتر ملتی است که به دولتش اجازه استفاده از این سلاح را بدهد. ما یکی از بزرگترین قربانیان سلاح شیمیایی هستیم و در کنار ما ملت ویتنام و عراق نیز مزه این سلاح ناجوانمردانه را چشیده است. در جلوی برخی از نام کشورها نوشته شده (با تردید) چرا که آن کشور رسمن در مورد داشتن آن عامل اعلام موضع نکرده و یا وجود آن را رد یا تأیید نکرده است.

نظر نویسنده مطلب: در زمان جنگ وقتیکه به شهرها و رزمندگان ما حمله شیمیایی می‌شد فکر می‌کردیم که چه خوب است ما هم پاسخی مشابه بدهیم اما امروزه معنی تدبیر حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) را بهتر می‌فهمیم. چه بسا اگر ما هم از سلاح شیمیایی استفاده می‌کردیم خود را تا سطح صدام و ترومن و نیکسون و کارتر تنزل درجه می‌دادیم و امروز وجدان عمومی کشور ناراحت بود. آن روزها آن خشم را نگاه داشته و بغض تلخمان را فرو خوردیم اما عزت و شرافت خود را نگاه داشتیم و نگذاشتیم لکه‌ای بر گستره دامان پاک شرافت تاریخی ملت بزرگمان بنشیند.


1-IMAGE002.jpg

682.jpg

105.jpg

867.jpg

13920422000792-photoa.jpg

پی‌نوشت: اگر عامل شیمیایی دیگری می‌شناسید کمک کنید تا این نوشتار را کامل کنیم.

این مطلب در زمستان 1389 توسط یاور (آرتب) گردآوری شده است.

حق نشر برای این پایگاه و نویسنده محفوظ می‌باشد.

پينوشت: روا نبود با وجود چنين تاپيك مناسبي يك تاپيك جديد ارسال كنم

ويرايش:

سلام

دیروز یک اشتباهی پیش آمد که لازم دانستم عذرخواهی کنم. دسته‌بندی عوامل شیمیایی سه دسته عنوان شده بود که تصحیح می‌کنم. (چهار دسته)

نمی‌خواهم توجیه کنم اما یک مقاله خیلی قبل‌تر از یک تارنمای ارمنی گرفتم که عوامل خفه کننده را زیر مجموعه دیگر عوامل می‌دانست. یک فروم روس هم روی همین تأکید کرده بود. اما در ادامه مقاله دسته بندی به شکل دیگری صورت گرفت. قطعن استحضار دارید که نوشته‌های قدیمی را نمی‌توان درست و حسابی ویرایش کرد. زیرا در ناخودآگاهت احساس می‌کنی که هنگام نگارش با دقت آن را مطالعه کرده‌ای؛ خصوصن اگر چند سال از تاریخ آن نوشته گذشته باشد.

به هر حال عذرخواهی مرا به خاطر دو ایراد نگارشی و این مشکل بپذیرید.

خاک راه عاشقان حضرت ابوالفضل: یاور

ویرایش شده در توسط Nattan
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم