DeathStalker

چطوری برای تانک زره خوب بسازیم؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ارسال شده در (ویرایش شده) · مخفی شده توسط siavash75، 24 آذر 1393 - ????
مخفی شده توسط siavash75، 24 آذر 1393 - ????

حذف 

ویرایش شده در توسط DeathStalker
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
ارسال شده در · مخفی شده توسط siavash75، 24 آذر 1393 - ????
قراره توی این تاپیک بحث فقط علمی کنیم، برای همین سعی کردم اساس همه چیز رو اینطوری بگم. قبلا هم گفتم که این تخمین ها توی بحث علمی ارزش زیادی ندارن، چون وقتی ما دقیقا ندونیم یه زره چطوری درست شده (خیلی زره ها رو حتی دقیق نمیدونم چه ماده هایی داره!!) اصلا نمیتونیم بگیم که مثلا معادل چقدر فولاد هست. و همین معادل فولاد گذاشتن هم باز خودش اشتباهه. باور کنین اونهایی که سلاح یا زره طراحی میکنن، اصلا اینطوری نه تخمین میزنن نه چیزی رو محاسبه میکنن، با اینکه کلی روش هست که یه گلوله میتونه به زره نفوذ کنه یا نه. (توی یه تاپیک 1-2 سال پیش فکر کنم درباره ش نوشتم طولانی.) این تخمین ها برای ماده های homogeneous material باز خیلی درست تر هستن تا isotropic. توی زره های تانک ها جدید که اصلا قضیه کلا فرق میکنه.

مشخصا از مفهوم تخمین بی اطلاعید (به جهت مشکلات در زبان فارسی که خودتان معترف هستید)

عرض کردم صحبت درستی یا نادرستی یک قضیه (مقاومت زرهی) نیست صرفا مطرح کردن شماری احتمال است به صورتی ساده و کلی تا بتوان پایه ای برای بحث و گفتگو ایجاد کرد

الزاما قرار نیست ما اینجا از ماهیت زره ادوات زرهی اطلاع دقیق و جامع داشته باشیم تا در موردش بحث کنیم ، هر چند بحث علمی ارزشمنده ولی در همه موارد ما امکان تجزیه و تحلیل به صورت علمی و دقیق نداریم

به عنوان مثال در زره فلان تانک چه ترکیباتی استفاده شده ، نحوه چینش صفحات به چه صورتی است ، مقاومت هر صفحه چه میزان است و بر چه اساسی و ........ دانستن این مسائل هم الزاما سودی برای ما ندارد و بحث را از دامنه عمومی به تخصصی میبرد نتیجه اش هم مشخصه (ما یعنی کاربران یک انجمن). اینجاست که تخمین مطرح میشه

تخمین صرفا یک اطلاعات اولیه و ساده است جهت به کارگیری در بحث و گفتگوها ، ما اینجا قرار نیست دانشکده زرهی تاسیس کنیم و در اون سطح صحبت کنیم اگر قرار بود با اطلاع از همه جوانب تسلیحات در موردش بحث و گفتگو کنیم که هیچ فروم نظامی در جهان ایجاد نمیشد

این مسئله در نفی کار علمی شما و منظور علمی شما نیست البته

تاپیک هم درباره تانکهای نسل جدید هست (زره های سرامیکی)

مشکل اینجاست که زره تانک های نسل جدید صرفا سرامیکی نیست ترکیبات متعدد و مختلفی دارد ، پس این رو هم حساب کنید

این تخمین ها برای ماده های homogeneous material باز خیلی درست تر هستن تا isotropic. توی زره های تانک ها جدید که اصلا قضیه کلا فرق میکنه.

منظورتون رو اشتباه بیان کردید

مواد همگن یا homogeneous material با مواد دارای خواص فیزیکی مشابه یا isotropic  در مبحث زرهی یکسانند براساس این تعریف :

ماده همگن : به ماده ای گفته می شود كه تركیب شیمیایی، خواص فیزیكی و مكانیكی آن در سراسر جسم مشابه باشد

احتمالا منظور شما به جای isotropic مواد ترکیبی یا همان composite است

زره های کامپوزیتی (composite armor) در نقطه مقابل زره های نورد شده همگن (Rolled homogeneous armour ) هستند وگرنه زره های isotropic در دسته زره های همگن و با خواص زرهی فیزیکی مشابه هستند

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

حذف 

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

اگه دو قسمت قبلی تاپیک رو میدیدین، توی همون اولین صفحه گفتم که چند نوع زره داریم. که آخرین چیزی که قراره درباره ش صحبت کنیم هم Combination هست، یعنی هم فولاد، هم سرامیک و هم ...! برای همین گفته بودم که عکس ها دقیق نیست، فقط برای این انتخابشون کردم که توی سایت بودن و مجبور نباشم اپلود کنم.

سرکار خانوم هلیا

شما به هیچ وجه در ابتدای تاپیک صحبتی از زره سرامیکی و این مسئله که موضوع بحث صرفا این نوع زره ها هستند نکرده اید حالا که بنده عرض کردم تاپیک رو ویرایش کردید!!!

ضمنا اگر قرار است دو تاپیک دیگر شما هم خوانده شود و مورد اشاره باشد بهتر نیست لینکش را برای دوستان قرار بدید؟ چه بسیار دوستانی که تاپیک های قبلی شما رو دنبال نکرده باشن و برای همین شما باید ادرس بدی

یکبار مطلبی که نوشته اید را نقل و قول میکنم :

گلوله هایی که سرعتشون بیشتر از 1800-1700 متر به ثانیه هست، تقریبا توی هر چیزی میتونن نفوذ کنن چون از مقاومت ییلد زره بیشتر هست قدرتشون. همچنین، میزان نفوذشون به اندازه طولشون هست. یعنی اگه سرعت رو به 5000 هم افزایش بدیم، نفوذ بیشتر نمیشه، فقط قطر سوراخی که توی زره درست کردیم بیشتر میشه.

فرموده اید زره! این زره هر جنسی میتواند داشته باشد

وقتی میتوانید انتظار داشته باشید از صحبت شما مخاطب برداشت صحیحی داشته باشد که به درستی و به صورت کامل منظور را بیان کرده باشید

ضمنا این بخش رو تصحیح بفرمایید :

این تخمین ها برای ماده های homogeneous material باز خیلی درست تر هستن تا isotropic.

درباره همه ی ماده ها خیلی کلی گفتم اون رو که فقط درباره ماده های isotropic ها میشه تخمین خوب داشت و نه حتی درباره ی ماده های homogeneous. چه برسه به زره های تانکهای جدید! ولی توی تایپ کردن اشتباه نوشتم جای اون دو تا رو. ممنونم از اصلاحی که کردین. 

ولی نه، اصلا درباره کامپوزیت ها ننوشتم اون قسمت رو. نوشتن کامپوزیت برام سخت نیست. فکر نکنم کسی هم فکر کنه فرق اینها رو نمیدونم. یه اصل کلی بود برای تخمین و مقایسه ی ماده ها.

خیلی عذر میخوام ولی اون دو ماده ای که گفتید یکسان هستند برااس تعریف ماده همگن  و منظور شما تفاوت بین نوع زره بود که زره همگن میتوان تخمین زد ولی زره ترکیبی را نمیتوان

حالا دارید حرفتون رو عوض میکنید چون ماده ای که خاصیت فیزیکی یکسانی داشته باشد در تعریف همگن میگنجد و در مورد زره هم منظور خواص فیزیکی است

--

درباره ی قسمت قرمز رنگ هم بهتره چیزی نگم ... ولی همین چیزهاس که من رو از سایت بیرون فرستاده

صرفا به این دلیل عرض کردم که شما با ادبیات فارسی مشکل دارید مشخصا و تعاریف در این ادبیات هم  ..........

فرق این تاپیک با بقیه تاپیک ها هم این هست که میخوایم علمی روی این قضیه زره صحبت کنیم، اینکه واقعا چطوری یه زره درست میشه. من هم که اصلا detailed روشها رو نگفتم که اینجا بشه کالج! ولی برای اینکه بچه ها بتونن بهتر از تاپیکهای دیگه ی زرهی (مثل تاپیک های خوب خود شما و جناب سیاوش و بقیه بچه ها) استفاده کنن و نتیجه گیری های اشتباه توی سایت هم کم بشه، باید تاپیک های اینطوری هم باشه

صد درصد این فرمایش شما رو بنده تایید میکنم

منظور بنده عدم نیاز به کار علمی نبود منظورم تاکیدی بود که شما در رد تخمین ها و صرفا بر کار علمی دارید در حالی که هر دو لازم هستند

ولی اگه شما و بقیه مدیرهای سایت و بقیه بچه های محترم سایت فکر میکنین به درد نمیخوره اینطوری بحث کردن، تاپیک رو قفل یا حذف کنین. من هم راحت تر هستم که تاپیک ننویسم.   درباره ی قسمت قرمز رنگ هم بهتره چیزی نگم ... ولی همین چیزهاس که من رو از سایت بیرون فرستاده

این چه فرمایشاتی است؟ قطعا کار شما  در نظر بنده و همه دوستان ارزشمند است

اگرم عرض کردم مبحث علمی مخاطب عام نخواهد داشت و مخاطب عام عمدتا به دنبال تخمین ها و مسائل حدودی است دلیلش را شما خود بهتر میدانید

-------

با قدرت به کار خودتون ادامه بدید  اگرم بنده حرفی زدم نه برای نا امید کردن شما و توقف روند تاپیک بلکه صرفا اظهار نظری بوده در مورد موارد درج شده در تاپیک

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

حذف 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

جناب Goebbels، شما اصلا اجازه دادین که تاپیک تموم بشه؟ با اینکه توی استتوس هم گفتم یک ساعت دیگه تموم میشه، ولی شما از همون اول و قبل از اینکه من اسم این تاپیک رو بنویسم و هدلاینها و سکشن هاش رو بنویسم (مثل تاپیک قبلی) و شما شروع به ایراد گرفتن کردین. توی تاپیک های قبلی هم دیدین که خیلی ادیت میکنم قبل از اینکه کامل بشه تاپیک. اشتباه ها رو درست میکنم، (چه خودم پیدا کنم چه بچه ها بگن اشتباه بوده. همیشه هم تشکر میکنم اگه اشتباهم رو کسی بگه) یا اگه بچه ها نظری داشته باشن اضافه یا کم میکنم، توضیح بیشتر میدم یا چیزهای دیگه.

شما مطالبی رو مطرح کردید در تاپیک و بنده میتوانم براساس مطالبی که تا اینجا عنوان شده نظر بدم

هر زمان تاپیک به صورت یکپارچه ارائه شد به صورت یکپارچه هم نظر خواهم داد

حالا چرا؟ چون بنده صرفا در مورد مطالب عنوان شده و نه آنچیزی که گفته خواهد شد صحبت کردم

الزاما نیازی نیست تاپیک به اتمام برسه و بنده آن موقع نظر بدم هر وقت شما مطالب دیگری را هم عنوان کردید براساس آن ها نیز نظراتی خواهم داشت

به طور کلی قرار دادن مطلب با ویرایش متعدد و گاه به گاه تاپیک کار صحیحی نیست یا به صورت یکپارچه در یک بخش یا در چند بخش نه با ویرایش بخش اول

توی تاپیک های قبلی هم دیدین که خیلی ادیت میکنم قبل از اینکه کامل بشه تاپیک. اشتباه ها رو درست میکنم، (چه خودم پیدا کنم چه بچه ها بگن اشتباه بوده. همیشه هم تشکر میکنم اگه اشتباهم رو کسی بگه) یا اگه بچه ها نظری داشته باشن اضافه یا کم میکنم، توضیح بیشتر میدم یا چیزهای دیگه.

باز هم باید جمله ای مشابه جملات پیشین رو تکرار کنم الزاما نیاز نیست که صبر کنیم تا تمامی مطالب ارائه بشه و بعد رفع اشکال به خصوص که ایرادات در مطلب دنباله دار شما موجبات برداشت اشتباه از ابتدای مطلب خواهد شد

--------

لینک به تاپیک های قبلی بگذارم،

کار صحیح این است که شما در پست ابتدایی تاپیک لینک بدهید به مطالبی پیشتر گفته شده و نه در آخر تاپیک چون مطالب مرتبط هستند نه منفصل

توی پست 3 هم باز خواستم که بگذارین تموم بشه، ولی نگذاشتین. شما جای من باشین چه فکری میکنین؟ من اگه قبلا قول نداده بودم این سری تاپیک زره ساختن رو تموم کنم، همین الان درخواست میکردم از مدیر این قسمت که کل تاپیک ها حذف بشه. و متاسفم که قول دادم چون اشتباه کردم. سعی میکنم امروز این دو تا تاپیک رو تموم کنم که روز دیگه ای اینقدر مجبور نشم با ناراحتی کاری کنم و اینطوری برخورد بشه.

با وجود اینکه بنده منظورم رو آشکارا بیان کردم باز هم اینگونه برداشت میکنید ، مشخصا مشکل جای دیگری است (ناراحتی از اینکه کسی ایرادی بگیره البته نه مثل همیشه نگارشی و ترجمه ای)

بنده برای اینکه شما راحت باشید و ناراحتی نداشته باشید دیگر بحث رو دنبال نمیکنم و در این تاپیک پستی نخواهم داد

ضمنا من با شما برخوردی نداشتم صرفا نظراتم رو در مورد موارد درج شده در تاپیک عنوان کردم

با سپاس از تاپیک ارزشمندتان ، موفق باشید

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
دست سرکار هلیا خانم بابت تاپیک و سینا خان عزیز بابت بحث ها درد نکند

بنده سر رشته ای در متالورژی و سرامیک ندارم. قسمتی که برای من سوال شد این بود که فرمودید گلوله های پرسرعت ( بیش از 1700) به اندازه طول خود در زره نفوذ میکنند. چرا؟ مبنای علمی این مساله چیه؟
من قبلا فکر میکردم گلوله های انرژی جنبشی به این دلیل دراز ساخته میان که پرواز دقیقتر و البته انرژی بیشتری داشته باشند
آیا مساله نفوذ به اندازه طول، مستقل از مسایلی مثل جنس و وزن گلوله ( به جهت میزان انرژی جنبشی ) و جنس زره است

سوال دوم من هم درباره structural integrity برای زره های سرامیکی است. آیا امکان داره که اصابت یک گلوله انرژی جنبشی کوچک، چیزی مثل ترک خوردن سراسری یا تخریب ساختار به بار بیاره؟ و آیا برای جلوگیری از این مساله میشه از ترکیب سرامیک و الیاف فلزی یا فیبر کربن و ... استفاده کرد؟
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنده سر رشته ای در متالورژی و سرامیک ندارم. قسمتی که برای من سوال شد این بود که فرمودید گلوله های پرسرعت ( بیش از 1700) به اندازه طول خود در زره نفوذ میکنند. چرا؟ مبنای علمی این مساله چیه؟
من قبلا فکر میکردم گلوله های انرژی جنبشی به این دلیل دراز ساخته میان که پرواز دقیقتر و البته انرژی بیشتری داشته باشند
آیا مساله نفوذ به اندازه طول، مستقل از مسایلی مثل جنس و وزن گلوله ( به جهت میزان انرژی جنبشی ) و جنس زره است

سوال دوم من هم درباره structural integrity برای زره های سرامیکی است. آیا امکان داره که اصابت یک گلوله انرژی جنبشی کوچک، چیزی مثل ترک خوردن سراسری یا تخریب ساختار به بار بیاره؟ و آیا برای جلوگیری از این مساله میشه از ترکیب سرامیک و الیاف فلزی یا فیبر کربن و ... استفاده کرد؟

سلام برادر حسین.....

دلل نفوذ پرتابه های پرسرعت، همون سرعتشون...حالا میپرسین چرا؟

زمانی که سرعت یک جسم از 3 ماخ بگذره، در هنگام برخورد به یک جسم سخت شرایط هیدرودینامیکی پیش میاد

شرایط هیدرودینامیکی، یعنی اینکه وضعیت تحلیلی مواد سیال هستند و دیگه جامد نیستند...به صورت ساده زمانی که جسمی سرعتش

از 3 ماخ بیشتر میشه، هنگام برخورد به یک جسم سخت، انگار گلوله به داخل یک سیال نفوذ کرده و تنش و نیرو و پارامترهای

مدنظر باید پارامترهای سیال باشن...

===========

بحثش خیلی گسترده و همچنین پیچیده است که در مبحث بالستیک نهایی در موردش بحث میشه

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام. جناب rpg7 گفتن دلیلش رو، من هم سعی کردم توضیح خودم رو توی خود تاپیک بنویسم. هنوز تاپیک کامل نیست، برای همین چیزهای دیگه هم بهش اضافه میشه.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام برادر حسین.....

دلل نفوذ پرتابه های پرسرعت، همون سرعتشون...حالا میپرسین چرا؟

زمانی که سرعت یک جسم از 3 ماخ بگذره، در هنگام برخورد به یک جسم سخت شرایط هیدرودینامیکی پیش میاد

شرایط هیدرودینامیکی، یعنی اینکه وضعیت تحلیلی مواد سیال هستند و دیگه جامد نیستند...به صورت ساده زمانی که جسمی سرعتش

از 3 ماخ بیشتر میشه، هنگام برخورد به یک جسم سخت، انگار گلوله به داخل یک سیال نفوذ کرده و تنش و نیرو و پارامترهای

مدنظر باید پارامترهای سیال باشن...

===========

بحثش خیلی گسترده و همچنین پیچیده است که در مبحث بالستیک نهایی در موردش بحث میشه

برادر علی اصغر عزیز

علیکم السلام و رحمه الله

سوال بنده اینه که به چه دلیل به اندازه طول پرتابه نفوذ انجام میشه و نه بیشتر.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام و با تشکر از شما.

نسل جدید زره های ارمور ها

زره ها یا آرمورها.

یعنی نمیشه اینها رو به هم تبدیل کرد که مقاومت سرامیک رو به مقاومت فولاد تبدیل کنیم

چرا میشه مقاومتها رو تبدیل کرد، منتها مشکل اونجا بروز میکنه که در عمل دقیقا شرایط مطابق شرایط آزمایشگاهی پیش نمیره و در عمل تئوری ها با مشکل مواجه میشن.

همچنین، میزان نفوذشون به اندازه طولشون هست. یعنی اگه سرعت رو به 5000 هم افزایش بدیم، نفوذ بیشتر نمیشه،

جسارتا مدرکی برای این قسمت از فرمایشتون ارائه میدید؟ لینکی چیزی.

اگه شکسته نشه گلوله، همونقدر توی سرامیک نفوذ میکنه که توی چوب یا فولاد!! 

یا للعجب!

شبیه همین قضیه برای گلوله های HEAT و HESH هم هست که فکر نمیکنم توضیح بخواد.

نه اونها قضیه شون و روابط فیزیکی حاکم بر اون کاملا متفاوت هست و فرق می کنه( بخصوص گلوله HESH ) البته در HEAT شبهاتهایی هست ولی بحث رفتار سیال هم پیش میاد، برای پرتابه جت.

زره رو طوری طراحی میکنیم که وقتی گلوله بهش برخورد کنه، به طرف دیگه ای  غیر از مرکز تانک منحرف بشه. این کار رو هم با تغییر توی ساختار موادی که توی ساخت زره داریم انجام میدیم. این کار توی ساختن قطعه های سرامیکی انجام میشه، اینطوری نه فقط از مقاومت زیاد سرامیک ها استفاده میکنیم، از طراحی خودمون هم برای بهتر شدن زره میتونیم استفاده کنیم!

بله کاملا درسته، اصلا یکی از وظایف لایه های چندگانه زره های ساندویچی همین هست.

همچنین، حتی وقتی که یه گلوله یکسان به قسمت خاص دو تانک یکسان (مثلا ابرامز) برخورد میکنه، چون ساختار سرامیکی زره هاشون امکان نداره دقیقا مثل هم باشه، نمیتونیم انتظار داشته باشیم حتما یه نتیجه توی هر دو تا تانک داره!

خواهر من بحث نانو ساختاری می کنی؟!

با توجه به اینکه جنس سرامیکمون چی هست، یه نوع binder رو به اون اضافه میکنیم توی دستگاه filter press. این کار باعث میشه پودرهای سرامیک به هم بچسبن و یه ماده محکم رو درست کنن. اینجا هم خیلی چیزها تاثیر دارن توی کیفیت، مثل سرعت انجام کار، rheological behavior اون مایع، density اون و چیزهای دیگه.

افزودنی ها از همه مهمتر هستند، اونها رو هم بگید و بگید که اضافه کردن اونها (هریک) چه اثری روی زره داره(اگه اینو نگید تقریبا تاپیک بی فایده ای خواهد شد) والا سرامیک معمولی و بدون افزودنی که در منزل همه هست.

باز هم تشکر.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر علی اصغر عزیز

علیکم السلام و رحمه الله

سوال بنده اینه که به چه دلیل به اندازه طول پرتابه نفوذ انجام میشه و نه بیشتر.

عدد نمیشه آورد برادر.....ولی یک نکته ای که اینجا وجود داره اینه که

بلندی مهم نیست...ولی نسبت طول به قطر مهمه

در محاسباتی که ما باهاش سروکار داریم، همیشه نسبت طول به قطر یا L/D مهمه

که یک عدد بی بعد میشه...مثل عدد ماخ

که هرچی بیشتر باشه، قابلیت نفوذ پرتابه داخل هدف بیشتر میشه...یعنی یک نسبت هست و نه یک عدد

مثلا پرتابه های APFSDS نسبت طول به قطر بالایی دارن که باعث نفوذشون میشه

البته پارامتر سرعت و چگالی هم مهمه که با دارا بودن این 3 پارامتر باعث نفوذ خوبشون میشه

=====================

حالا میپرسین دلیلش چیه؟!

خوب... وقتی جسمی باریکتر باشه، هنگام برخورد به جسم دیگه تنش تو نقطه کوچکتری متمرکز میکنه

یعنی سطح مقطع تنش کمتر میشه...این یعنی چی؟ یعنی نیروی بیشتری به سطح کمتری اعمال میشه

یعنی اگر دو پرتابه داشته باشیم پرتابه P1  با طول L و سطح مقطع A

پرتابه P2 با طول L و سطح مقطع 2A حالا بر اساس قانون تنش و نیرو، اگر هردو پرتابه به هرسطحی بخورن

نسبت نیرویی که این دوتا به یک سطح وارد میکنن در شرایط مساوی معادل زیر میشه:

P1/P2 = 2A/A یعنی دقیقا دوبرابرش نیرو وارد میکنه

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسیار عالی بود این سلسله تاپیکتون جناب DeathStalker

لازم بود بیشتر از یک مثبت خالی تشکر کنم

بیان این مطالب مشکلی برای شما ایجاد نمی کنه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بلندی مهم نیست...ولی نسبت طول به قطر مهمه

در محاسباتی که ما باهاش سروکار داریم، همیشه نسبت طول به قطر یا L/D مهمه

که یک عدد بی بعد میشه...مثل عدد ماخ

که هرچی بیشتر باشه، قابلیت نفوذ پرتابه داخل هدف بیشتر میشه...

البته این نسبت یه مقدار بهینه داره چون اگه خیلی نسبت طول به قطر رو بالا ببریم در هنگام برخورد پدیده کمانش پیش میاد به عبارتی پرتابه مقداری خم میشه و انرژی پرتابه توی یه ناحیه کوچک متمرکز نمیشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته این نسبت یه مقدار بهینه داره چون اگه خیلی نسبت طول به قطر رو بالا ببریم در هنگام برخورد پدیده کمانش پیش میاد به عبارتی پرتابه مقداری خم میشه و انرژی پرتابه توی یه ناحیه کوچک متمرکز نمیشه

بله... ایشون صحیح می فرماین

در صورت بلندی بیش از حد پدیده کمانش شاید رخ بده

به همین دلیل باید نقطه بهینه یا به قول ما مهندسا اپتیمومش! پیدا بشه :mrgreen:

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.