Commandant

سلاح مخفی تجسس زیرسطحی ، SOSUS

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با تشکر از مطلب خوبتون .
بنده کاربرد مثلث بندی رو در اینجا متوجه نمیشم ... وقتی گیرنده ها در یک خط و در طول ساحل در مقابل منبع تولید صدا قرار دارند چطور میشه مثلث بندی انجام داد ؟ مگر اینکه گفته بشه به دلیل کروی بودن زمین هرچه بین سواحل غربی و شرقی ایالات متحده باشه قابل رهگیری هست ... منظور اینه که اگراز مثلا ساحل شرقی شروع کنیم و دور زمین بچرخیم پس از یک دور ، دور دنیا به ساحل غربی خواهیم رسید . مشکل اینجاست که بین سواحل شرقی و غربی فقط آب نیست بلکه چندتا قاره هم قرار داره . همچنین فاصله ، در اینصورت خیلی بیشتر از ارقام ذکر شده برای رهگیری امواج عمیق هست .
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='sedmammad' timestamp='1408344680' post='402733']
با تشکر از مطلب خوبتون .
بنده کاربرد مثلث بندی رو در اینجا متوجه نمیشم ... وقتی گیرنده ها در یک خط و در طول ساحل در مقابل منبع تولید صدا قرار دارند چطور میشه مثلث بندی انجام داد ؟ مگر اینکه گفته بشه به دلیل کروی بودن زمین هرچه بین سواحل غربی و شرقی ایالات متحده باشه قابل رهگیری هست ... منظور اینه که اگراز مثلا ساحل شرقی شروع کنیم و دور زمین بچرخیم پس از یک دور ، دور دنیا به ساحل غربی خواهیم رسید . مشکل اینجاست که بین سواحل شرقی و غربی فقط آب نیست بلکه چندتا قاره هم قرار داره . همچنین فاصله ، در اینصورت خیلی بیشتر از ارقام ذکر شده برای رهگیری امواج عمیق هست .
[/quote]

خواهش میکنم سید جان
در مورد مثلث بندی ، اطلاعات فنی ای اشاره نشده بود ، صرفا گفته بود که از تاکتیک triangulation استفاده میشه ، ولی با توجه به اطلاعاتی که خودم بدست آوردم توی گردآوری این مطلب ، ایستگاه های SOSUS اون ابتدا فقط سواحل شرقی و بعدا غربی رو در بر می گرفتن ولی به مرور در خیلی از جاهای کره ی زمین این مراکز ایجاد شدن ، مثلا توی بریتانیا (محل دقیقش اشاره نشده) و الان که دیگه حتی روی یک سری شناورها هم هایدوروفون ها نصب هست و کار ایستگاه ها رو انجام میدن

تا جایی که من از روش مثلث بندی اطلاع دارم ، وقتی شما چند ایستگاه رو داشته باشی که یک صوت رو ثبت کنن ، با توجه به سرعت صوت (توی متن به سازوکار سرعت صوت و محاسبه ی سرعت توی عمق ها و دماهای مختلف اشاره شده) میشه فاصله ی منبع صوت رو از ایستگاه بدست آورد و وقتی فواصل مختلف از هر ایستگاه رو به مرکز میدن ، مرکز به راحتی محاسبه می کنه ، چون که فقط یک مختصات میتونه وجود داشته باشه که از ایستگاه X , Y , Z و ... مختصات مشخصی رو داره

حتی اگر ایستگاه ها روی خط هم واقع باشن ، مشکلی ایجاد نمیکنه
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر نواحی دیگه ای هم غیر از خطوط ساحلی سرزمین خودش باشه که مشکلی نیست ... بالاخص که ایالات متحده در سراسر سیاره ، جزیره داره ... فقط از طریق هاوایی میتونه کل اقیانوس ارام رو پوشش بده .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
گیرنده ها به صورت آرایه ای قرار گرفتند به کمک دو المان دریافت کننده و یک منبع، مثلث سازی قابل انجام هست ..
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

با تشکر از مطلب شما

منبع هم اعلام میکردید ممنون میشدیم.

با توجه به مطب ارائه شده و تاریخ ها و صحبت های پایانی من اینجور برداشت کردم که این سیستم داره منسوخ و جمع آوری میشه 

آیا در مورد سیسیتم های جدید که جایگزین این سیستم جهت شناسایی و رهگیری زیر دریایی ها اطلاعاتی دارید؟

در مورد کاربرد سونار فعال در زیردریایی اطلاعاتی دارید؟ با توجه به ماموریت زیردریایی که باید مخفیانه کار کنه استفاده عادی از سونار فعال غیر منطقی به نظر میرسه ومن تنها موردی که شنیدم واسه غوص و صعود زیردریایی اونم واسه جلوگیری از حادثه هست؟ 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.