Recommended Posts

اینکه کسی نخواد چیزی رو باور کنه معمولا کاری نمیشه ش کرد ولی این عکس رو میزارم بهش دقت کنید  عمر حفاظ ضد گلوله سمت راست وزیر دفاع مشخصن واسه 2 یا 3 سال نیست خیلی راحت میتونید این عکس رو در مراسم رو نمایی طوفان 2 پیدا کنید !
255975_955.jpg

این عکس چیزی رو نمی رسونه ، در پروژه طوفان ۲ حفاظ های ضد گلوله عوض شدند، طوفان ۲ چه ساخت کامل باشه چه ارتقا، این عکس نشون میده که حداقل چند سال قبلش این کار انجام شده است
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا میلاد

دوستان مختلفی با استدلال های متفاوت سعی کردن شما رو در این زمینه راهنمایی کنن

حالا شما حرف رو نمیپذیرید جای مناقشه نیست که برادر من که یک دفعه بنده رو متهم کنید به دروغ گویی دفعه دیگه دوستان رو به بی منطقی

در نهایت عیسی به دین خودش موسی به دین خودش! ما نظر خودمون رو داریم شما هم نظر خودتون رو داشته باشید

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظرم یکی از راه های تشخیص اینکه یه محصول نظامی ایران تولید هست یا به روز رسانی محصولات موجود ،اینه که یه نگاهی به رو نمای از محصولات مشابه بندازیم مثلا در این مورد یعنی بالگرد ، زمانی که شما بالگرد شاهد285 رو با آب و تاب رو نمایی میکنی میشه مطمئن شد که بالگرد طوفان که خیلی پیشرفته تر از شاهد هست قطعا یه محصول تولیدی (به معنای تولید از صفر تا صد داخلی)نیست. 

همین طور این مسئله رو میشه برای خیلی از محصولات تعمیم داد. 

به هر حال فکر بدی نیست که دوستانی که اطلاعات نظامیشون بالاست  یه مقاله علمی در این زمینه بنویسند که زمانی که یه محصول رونمایی میشه ویه اسم براش میزارن واقعا چطوری هست

محصول جنبه تبلیغاتی صرف داره

محصول تحقیقاتی هست

محصول پیش نمونه هست

تولید اولیه هست

تولید انبوه هست

به روز رسانی هست

و...

ویرایش شده در توسط ali2008
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

میدونم چی میگی حقیقت تلخ است
شمل هم از دوستانی هستید که بی منطق . بی مدرک . و بی دلیل حرف میزنید

در شان من نیست با شما همکلام بشم 

موفق باشید 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا میلاد

دوستان مختلفی با استدلال های متفاوت سعی کردن شما رو در این زمین راهنمایی کنن

حالا شما حرف رو نمیپذیرید جای مناقشه نیست که برادر من که یک دفعه بنده رو متهم کنید به دروغ گویی دفعه دیگه دوستان رو به بی منطقی

در نهایت عیسی به دین خودش موسی به دین خودش! ما نظر خودمون رو داریم شما هم نظر خودتون رو داشته باشید

دوست عزیز شما و دوستان دیگه براساس نظریات و سلایق شخصی مسائلی رو مطرح کردید و من هم با استناد به گفته های مقامات مسئله ای را مطرح کردم
درضمن اینجا مکان مناسبی نیست که دوستان مقامات را متهم به چیزی کنند و حرف من این است که اگر مدرکی دال بر صحت گفته های مقامات وزارت دفاع مبنی بر ساخت طوفان 2 دارید بیاورید همین .
آیا من غیر منطقی حرف می زنم یا شما دوست عزیز ؟؟؟؟؟؟ ( در نهایت عیسی به دین ........)

در شان من نیست با شما همکلام بشم
موفق باشید

امبر . ارتش بد . سپهبد . جانشین فرمانده کل قوا . بابا شخصیتتتتتتتتت

شرمنده

با سلام - این برای مرتبه دوم هست که به شما تذکر داده می شود ، حرمت همه را حفظ کنید ، در صورت تکرار ، قانون  در خصوص شما اعمال می شود 

ویرایش شده در توسط MR9
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز شما و دوستان دیگه براساس نظریات و سلایق شخصی مسائلی رو مطرح کردید و من هم با استناد به گفته های مقامات مسئله ای را مطرح کردم
درضمن اینجا مکان مناسبی نیست که دوستان مقامات را متهم به چیزی کنند و حرف من این است که اگر مدرکی دال بر صحت گفته های مقامات وزارت دفاع مبنی بر ساخت طوفان 2 دارید بیاورید همین .
آیا من غیر منطقی حرف می زنم یا شما دوست عزیز ؟؟؟؟؟؟ ( در نهایت عیسی به دین ........)

شرمنده

با سلام - این برای مرتبه دوم هست که به شما تذکر داده می شود ، حرمت همه را حفظ کنید ، در صورت تکرار ، قانون در خصوص شما اعمال می شود

اقا اول به من بگید شما کی هستید
بعدش تذکر به چه علته من حرمت حفظ نکردم یا دیگران
بعدش تذکر اول کی بود که این دومیشه

به نظرم یکی از راه های تشخیص اینکه یه محصول نظامی ایران تولید هست یا به روز رسانی محصولات موجود ،اینه که یه نگاهی به رو نمای از محصولات مشابه بندازیم مثلا در این مورد یعنی بالگرد ، زمانی که شما بالگرد شاهد285 رو با آب و تاب رو نمایی میکنی میشه مطمئن شد که بالگرد طوفان که خیلی پیشرفته تر از شاهد هست قطعا یه محصول تولیدی (به معنای تولید از صفر تا صد داخلی)نیست.

همین طور این مسئله رو میشه برای خیلی از محصولات تعمیم داد.

به هر حال فکر بدی نیست که دوستانی که اطلاعات نظامیشون بالاست یه مقاله علمی در این زمینه بنویسند که زمانی که یه محصول رونمایی میشه ویه اسم براش میزان واقعا چطوری هست

محصول جنبه تبلیغاتی صرف داره
محصول تحقیقاتی هست
محصول پیش نمونه هست
تولید اولیه هست
تولید انبوه هست
به روز رسانی هست
و...

والا حرف منم همینه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا اول به من بگید شما کی هستید
بعدش تذکر به چه علته من حرمت حفظ نکردم یا دیگران
بعدش تذکر اول کی بود که این دومیشه

بار نخست 

میدونم چی میگی حقیقت تلخ است
شمل هم از دوستانی هستید که بی منطق . بی مدرک . و بی دلیل حرف میزنید

با سلام - در بحث ها ، حرمت هم را حفظ کنید، این شکلی ، از هم یاد می گیریم و هدف انجمن هم ، همین مساله است . موفق باشید 

مرتبه دوم 

شرمنده

با سلام - این برای مرتبه دوم هست که به شما تذکر داده می شود ، حرمت همه را حفظ کنید ، در صورت تکرار ، قانون  در خصوص شما اعمال می شود 

ادبیاتی که استفاده می کنید را اصلاح کنید / MR9

همه نسبت به رعایت حرمت نیروی های مسلح و حفظ شانیت سلسله مراتب و درجات نظامی موظف هستند 

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همه نسبت به رعایت حرمت نیروی های مسلح و حفظ شانیت سلسله مراتب و درجات نظامی موظف هستند [/quote]

من که منظورم بی احترامی به نیروی های مسلح نبود ولی اون آقایی که جنبه بحث کردن نداره میگه در شان من نیست با شما بحث کنم تذکر نداره به نظر شما ؟؟؟؟؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بالگرد سپاه با شناسه 1408-15 سال 2013

88179177269549363617.jpg

بالگرد سپاه با شناسه 1408-15 سال 2006

94569456858042534687.jpg

بالگرد هوانیروز با شناسه 4495-3 و شماره بدنه 26595 از نمونه های Hueycobra ( فاقد قابلیت استفاده از موشک تاو )

ساخت دهه 1970 قبل از انقلاب

84666464758273438298.jpg

منبع : http://www.worldmilitair.com/country/iran.htm

ویرایش شده در توسط Mohammad74
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="milad47" post="475874" timestamp="1446664557"]

همه نسبت به رعایت حرمت نیروی های مسلح و حفظ شانیت سلسله مراتب و درجات نظامی موظف هستند [/quote]

من که منظورم بی احترامی به نیروی های مسلح نبود ولی اون آقایی که جنبه بحث کردن نداره میگه در شان من نیست با شما بحث کنم تذکر نداره به نظر شما ؟؟؟؟؟؟؟[/quote]

اقا میلاد همه دوستان قصدشون راهنمایی شما بود!!
حالا شما وقتی میگید بی منطق و فلان...خب بچه ها هم ناراحت میشن اما جناب death هم نباید به اون شکل به شما جواب میداد
بهرحال اگه قانع نمیشید در مورد طوفان۲ من پیشنهاد میکنم بحثو همیجا تموم کنیم چون ۱صفحه مطلب نوشتن براتون بچه ها و شما هم نظر دادید که قابل احترامه!!!

یاحق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جناب Hadi77IR  توضیحات شما  عالی بود  :rose:

ولی...

این بیشتر به دلیل مقاومت در برابر آموزش هست. اگه سلاحی مثل S-5.56 جایگزین کلاش و ژ3 بشه؛ باز و بسته کردن سلاح کابوس همه نیروهای مسلح میشه! از ریزترین قطعه تا درشت ترین قطعه رو باید به این جمعیت بزرگ آموزش داد.

قبل از اینکه برم خدمت تقریبا بالای 30 بار بود به جمله ای با این محتوا در بین بحث های انجمن برخورد کرده بودم . فکر می کردم آموزش یک سلاح یک پروسه خیلی طولانی و سختیه 

ولی خدا قسمت کرد زمستان 92 آموزشی افتادیم پادگان مالک اشتر ناجا  اراک. به جرأت میتونم بگم بعد از حداکثر  10 روز ( که خیلی کمتر بود ) آموزش  90 % سربازا  چشم بسته دو سلاح  G3  و Ak-47  رو باز بسته میکردن و همزمان بازو بست و تیر اندازی با تیربار PK  و کلت زعاف را  آموزش دیدیم  .... بخصوص آموزش باز و بست  سلاح کلاشینکف  که  فرمانده گروهان روی هم 20 دقیقه توضیح کوتاهی داد و بعد از اون همه شروع کردن باز و بست اسلحه . هم وطن های کرد و عرب هم که اصلا از فرمانده حرفه ای تر بودن . hee%20hee.gif

شاید بگید اصل میزان حرفه ای بودن در هدف گیری و تیر اندازیه ولی چیزی که من دیدم در چهار مرحله تیر اندازی با کلاش میانگین نمرم 80 بود ( دوستانی که ناجا خدمت کردن می دونن که سازمان چقدر نسبت به نمرها سختگیره )  نمره تیر اندازی با G3  هشتاد و پنج  و یک مرحله کلت زعاف  نود بود و این شامل بیشتر نیرو ها میشد . ( شلیک راکت ار پی جی  و تیربار گرینف محدود و داوطلبانه بود )

یعنی آموزش یک سلاح جدید از آموزش 3 سلاح در 10 روز میتونه سختر باشه ؟ اونم برای یک نیروی سازمانی نه وظیفه ! 

ویرایش شده در توسط un4given1991
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جواب چند سؤال:

1. کیت تبدیل Glock به Carbine توسط شرکت FAB Defense اسرائیل طراحی شده، توسط نیروهای امنیتی عراق استفاده میشه (به چشم دیدم) و فقط به صورت تک تیر عمل می کنه مگر این که از Glock 17 مدل اتوماتیک استفاده بشه که فکر نکنم بشه این کیت رو باهاش استفاده کرد.
کاوه 17 هم در اصل همون Glock 17 کپی شده هست. صائد هم احتمالاً یک کپی از Beretta 92FS هست.

2. سلاح فجر224 دقیقاً CQ-A ساخت چین هست، چون سازمان صنایع دفاع برای ساخت CQ در داخل با چینی ها قرار داد بسته بود.

3. و اما سلاح فجر35 در برابر فاتح: این سلاح احتمالاً مولتی کالیبر نیست بلکه در 2 کالیبر تولید میشه. به سلاحی مولتی کالیبر میگن که شما بتونی سریعاً در میدان نبرد لوله رو عوض کنی و بدون نیاز به تغییر در قسمت خشاب گیری، بتونی خشاب کالیبر دیگه رو استفاده کنی در حالی که این سلاح در اصل یک نمونه ویرایش یافته از کلاشنیکف هست که با رسیور 2 تکه (پیروی از AR15) تولید شده، با دقت در قسمت قرارگیری برگه تنظیم آتش، نوع عملکرد و همچنین قسمت عقب سلاح نشان میده که قنداق تلسکوپی با AR15 to AK Stock Adapter که اونم میتونه ساخت FAB Defense باشه استفاده شده. ایده استفاده از Charging Handle روی بالای کلاشنیکف مثل AR15 در نمایشگاه SHOT Show 2014 برای اولین بار رونمایی شد. به غیر از این مسائل، شباهت هایی نیز با Galil ACE ساخت اسلحه سازی اسرائیل دیده میشه.
بزرگترین ضعف این سلاح، اینه که Bolt Lock نداره و اصلاً نمیشه روی سلاحی با خشاب کلاشنیکف، Bolt Lock گذاشت. عدم وجود Bolt Lock یا همون "ضامن تیر آخر" باعث سرعت در تعویض خشاب میشه، بنابراین استفاده از این سلاح برای نیروهای ویژه توصیه نمی شود.
برای روشن تر شدن قضیه میتونم به HK416 و HK417 اشاره کنم: یکی 5.56 و یکی هم 7.62، همه چی مثل همه ولی بهش نمی گیم مولتی کالیبر، چون نمیشه 416 رو به 417 یا برعکس تبدیل کرد.

در عین حال سلاح فاتح در صورت استفاده از ریل های بیشتر، قابلیت نصب نارنجک انداز هایی مثل M203، خشاب 30 تایی و امکان نصب خشاب های دارای ظرفیت بیشتر مثل Beta-C Mag و سازگاری با AR-15 Lower Receiver می تواند به انتخاب بسیار خوبی برای نیروهای مسلح کشور تبدیل شود. همچنین می توان Upper Receiver را برای کالیبر های مختلف تولید کرد و از یک Lower Receiver مولتی کالیبر استفاده کرد. (همانند آنچه که شرکت کلت در ساخت CM901 انجام داد)

4. دوشکایی که ادعا شده سبک تر و دقیق تر هست اصلاً دوشکا نیست بلکه مسلسل سنگین W85 ساخت چین هست که از فشنگ های 12.7 میلیمتری دوشکا استفاده می کنه. دقت این سلاح به اندازه ای زیاده که در جنگ عراق با داعش ازش به عنوان تک تیرانداز هم استفاده میکنن (با نصب دوربین).

5. نارنجک اندازی شبیه به MGL که مورد استفاده USMC یا تفنگداران دریایی ایالات متحده هست، با قنداق VLTOR دیده میشه. این قنداق ها هم در عراق و افغانستان موجودند. مخصوصاً قنداق های Magpul و SOPMOD.
اما خود نارنجک انداز: همان RG-6 روسی هست.

88083_orig.jpg

6. پروژه سرو یا سرباز ولایت: کاملاً مبنای آن تجهیزات فعلی Delta Force هست. کلاه های موسوم به OPS-CORE که محافظت بالستیکی آن چنان بالایی ندارند اما در بنر نمایش داده شده ادعا شده محافظت بالایی ارائه میدن. این کلاه ها به خاطر Modular بودن، سبک بودن و آزاد بودن گوش ها استفاده میشن. این کلاه ها رو میتونید از میدان گمرک هم تهیه کنید البته بدون تجهیزات.
لباس ها از طرح دوخت ACU و با نقش MARPAT Desert هستند که در عراق و افغانستان به راحتی یافت میشه، این لباس ها دوخته شده و واردات از پاکستان هست به این دو کشور (من خودم با فروشنده ها در عراق صحبت کرده ام) که از اونجا میخرن و میارن ایران.
یک مدل لباس Quarter-zip هم دیده میشه که اونم طرح UCP و طرح دوخت US Navy هست.
IR Strobe Light فقط در صورتی کاربرد داره که از دوربین های مادون قرمز در هدف گیری توسط پهپاد یا هواپیما استفاده کنند و میتونن اینطوری نیروهای خودی رو نشون بدن. البته لباس های خود ارتش آمریکا یک IR Tag روی اون قسمت دارن که به باتری هم نیاز ندارند.
در مورد اسلحه هم اگر Airsoft نباشه (که مطمئنا نیست) باید بگیم CQ-A که شاید در داخل تولید شده باشه چون جهاد خودکفایی سپاه با همکاری سازمان صنایع دفاع S-5.56A1 و S-5.56A3 رو براساس CQ میسازن.
از نظر کامپیوتری: پروتکل ارتباطی روی بستر .NET پیاده سازی شده که اصن دیوونگی محض هست چون کدها قابل مهندسی معکوس هستند! و این امنیت کار رو به صورت وحشتناکی نابود می کنه.
دستکش ها هم همونطور که مستحضر هستند دوستان، همون دستکش های معروف Oakley هست.

در کل نمایش خوبی بوده از کپی های ما. نمی گم کپی بده، اما در کپی هامون دقت کنیم که نقاط قوت رو یادمون نره، در ابداعات خودمون هم وقتی برای نیروهای مسلح داریم تولید می کنیم شرط امنیت و حفاظت اطلاعات رو رعایت کنیم icon_cheesygrin

همچنین محصول وارداتی رو به اسم تولید نمایش ندیم.

این پست رو فقط برای این فرستادم که برخی نقاط تاریک این نمایشگاه روشن بشه، نه این که تولید داخل رو تضعیف کنم؛ من خودم طرفدار سلاح های تولید داخلم اما باید در تولید غیر از کپی و خلاقیت، به کارایی هم فکر کرد.

اما جواب به دوستی که فکر میکنه ارتش داره مقاومت میکنه و نمیخواد ژ3 از رده خارج بشه:
این فقط ارتش نیست که مقاومت میکنه، سپاه هم حاضر نیست S-5.56 رو به یگان های تکاور دیگه بده و قفط تو دست صابرین گذاشته (تنها عیب اون S-5.56 ها نبودن Brass Deflector روی Upper هست که هنوز فکری براش نشده).
اخیراً هم هیچ اثری از سلاح فاتح نیست، حتی دست بچه های نیرومخصوص هم نرسیده.
این بیشتر به دلیل مقاومت در برابر آموزش هست. اگه سلاحی مثل S-5.56 جایگزین کلاش و ژ3 بشه؛ باز و بسته کردن سلاح کابوس همه نیروهای مسلح میشه! از ریزترین قطعه تا درشت ترین قطعه رو باید به این جمعیت بزرگ آموزش داد. البته سلاحی مثل فجر 35 هم با رفع نقاط ضعف میتونه قابلیت جایگزین شدن داشته باشه، به شرطی که در 3 کالیبر مختلف تولید بشه: 7.62x39mm و 7.62x51mm و 5.56x45mm برای کاربردهای مختلف در صورتی که فقط با تعویض لوله و یک یا دو قطعه دیگه بشه کالیبر رو تغییر داد.

اینم آدرس سایت شرکت FD:
سایت FAB Defense

پی نوشت: لطفاً خیلی خشن برخورد نکنید، چون مطمئنم بعد از این پست بعضی ها ممکنه خشن برخورد کنند :blushing:
خیلی ممنون دوست گرامی مطلبتون بسیار بسیار جالب و دقیق بود.
اما ای کاش کمی عامیانه تر و به زبانه ساده تری توضیح می دادین چون مطلبتون کمی گیجم کرد.
چند سوال از لابه لای مطالبتون به ذهنم خطور کرد که خوشحال می شم با توجه به آگاهی و تخصصتون به این سوالام جواب بدین.
در خصوص کالیبره 5.56 واقعا ایراد کار کجاست؟آیا واقعا کالیبره ضعیفه و بدرد نخوریه؟اگه این طوره چرا ناتو دهه هاست داره از این کالیبر استفاده می کنه؟
در خصوص مسلسله سنگینه w85 آیا این مسلسل کلا بهتر از دوشکاست؟آیا جایگزینه مناسبی برای دوشکاست؟قیمته w85 نسبت به دوشکا در چه سطحه؟خوده روسیه چیو جایگزینه دوشکا کرده؟ایران اینو در تعداده محدود از عراق تهیه کرده یا در حجم بالا از چین خریده؟
نارنجک انداز RG6 روسی آیا الان از رده خارج محسوب میشه؟منظورم اینه هزینه به فایدش می صرفه یا خیر؟
این لباس های ACU چرا از پاکستان و عراق وارد میشن؟گاها دیده شده نیروهای ویژه ی ایران هم از لباس های آمریکایی استفاده می کنن.چرا اینطوره؟تولیده اینا مگه کاره سختیه؟
در این دو مورد به خصوص لطفا کمی توضیح بدین بنده اطلاعی در خصوص این واژگان ندارم تشکر
1.Ir strob light
2.بستره net؟؟؟؟منطور چیه که کدها قابله شکستنن؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایده استفاده از Charging Handle روی بالای کلاشنیکف مثل AR15 در نمایشگاه SHOT Show 2014 برای اولین بار رونمایی شد.

اسم طرح رو بگید لطفا .

....................

درمورد فجر 35 فقط یه جمله عرض میکنم : CTMR carbine 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.