salar_jetline

سامانه دفاع هوایی سام-1 ، دروازه رویاهای ارتش سرخ (SAM-1/S-25 Berkut)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

SA-1 Guild S-25 Berkut

تاریخچه :

سامانه ی پدافند هوایی اس25 برکوت را می توان اولین سامانه ی مدرن دفاع هوایی شوروی نامید . سام 1 که یک سیستم موشکی زمینبه هوا است ابتدا در 9 آگوست 1950 توسط شوروی و تنها برای دفاع هوایی کوتاه برد از مسکو طراحی شد .عقیده بر این است که این سامانه برای مقابله با بمب افکن های دور پرواز بی-52 آمریکا وارد خدمت شده است زیرا تنها چند سال پس از پروازاین بمب افکن رونمایی گشت .

تصویر[/align]

روند ورود به خدمت :

در مارچ 1954 بیشتر سایت ها ، آماده ی نصب لانچرها و موشک ها شدند و کمی بعد اولین مجموعه ی عملیاتی اس 25 تحویل نیروی هواییشوروی گشت . تست های نهایی و هماهنگی لانچر ها و رادار مرکزی تا سال 1955 به طول انجامید . تا پایان دهه ی پنجاه حدود 56 سایت S-25در اطراف مسکو ساخته شد به طوری که 22 سایت در فاصله ی کمتر از 40 کیلومتر و 34 سایت در فاصله ی 40 تا 90 کیلومتر از مرکز پایتخت استقراریافت . هر سایت دارای 60 فروند موشک بود و در کل 3000 موشک آماده ی دفاع از این شهر گشته بود .اولین شلیک آزمایشی SA-1 در 2 نوامبر 1952 با استفاده از هدف های شبیه سازی رها شده از هواپیماهای توپولف Tu-4 و ایلیوشین Il-28
انجام گشت و تا 18 می 1953 مجموعا 81 شلیک آزمایشی انجام شد .

ویژگی ها و قسمت های اصلی :

مهمترین قسمت این مجموعه شامل رادار مرکزی B-200 و موشک های V-300 می باشد . رادار مرکزی B-200 و سیستم کنترل آتش آن قابلیترهگیری 10 هدف مختلف و درگیری همزمان با 2 هدف از آن ها را دارد . موشک V-300 این مجموعه مجهز به موتور راکتی شوخت مایع می باشد.حداکثر سرعت موشک در حین شلیک به 2.5 ماخ می رسد و حداکثر بردی معادل 30 کیلومتر دارد .در کل این موشک قابلیت های محدودی در درگیری با هواپیماهای مافوق صوت و با قدرت مانور بالا دارد و بیشتر به منظور مقابله با بمب افکن های غربی ساخته شده .بسیاری از سیستم های سام 1 تا سال ها مورد بهینه سازی های گوناگون قرارگرفتند اما در نهایت پس از 30 سال آخرین نمونه ی اس25 ( S-25M )در سال 1982 از خدمت خارج شد و S-300P جایگزین آن گشت .

تصویر

مشخصات :

نوع : پدافند زمین به هوای کوتاه برد / میان برد
قابلیت : رهگیری 10 هدف مختلف و درگیری با 2 عدد از آن ها
پیشرانه : موتور تک مرحله ای شوخت مایع
حداکثر برد : 30 کیلومتر
حداقل و حداکثر ارتفاع اثر : 900 متر - 18000 متر ( در مدل نهایی 24000 متر )
حداکثر سرعت : 2.5 ماخ
سر جنگی : 200 تا 320 کیلوگرمی از نوع انفجار شدید ( قابلیت نصب کلاهک هسته ای هم دارد )
شعاع تخریب :
20 متر
کاربران : شوروی ( 100+ مجموعه )

مترجم:salar_jetline

منابع :
wikipedia.org
5ta.ru

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب جالب و مفیدی بود. من به نوبه خود از زحمات شما در گرداوری مطالب علمی جهت افزایش سطح علمی مخاطبان تشکر میکنم. :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از شما بخاطر این مطلب و دیگر مطالب جالب و مفید

مطلب جالب و مفیدی بود. من به نوبه خود از زحمات شما در گرداوری مطالب علمی جهت افزایش سطح علمی مخاطبان تشکر میکنم

ایشون از زمانی که در سایت حضور یافتن مطالب بسیار مفیدی ارسال کرده اند، لازم است بگونه ای شایسته از ایشان و دیگر زحمت کشان سایت تشکر بعمل آوریم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطلب جالب و مفیدی بود. من به نوبه خود از زحمات شما در گرداوری مطالب علمی جهت افزایش سطح علمی مخاطبان تشکر میکنم.

با تشکر از شما بخاطر این مطلب و دیگر مطالب جالب و مفید

ایشون از زمانی که در سایت حضور یافتن مطالب بسیار مفیدی ارسال کرده اند، لازم است بگونه ای شایسته از ایشان و دیگر زحمت کشان سایت تشکر بعمل آوریم

خواهش مي كنم . قابلي نداره . اينقدر خجالت زدم نكنيد. :|
من هم متقابلا از شما و بقيه ي نويسندگان قدر داني مي كنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از شما دوست عزیز

درحقیقت نمونه ای برگرفته از طرح آلمانی واسر فال بحساب می آمد 

http://www.military.ir/forums/topic/10538-wasserfall-آبشار-زمین-به-هوای-آلمان/

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون جناب MR9

خيلی عالی بود. دو تا پرسش:

1- مگر ECCM در سال 1952 هم وجود عملياتی داشته؟ توسعه اين سيستم در سالهای قبل از آن برای مقابله با چه خطری بوده است؟

2- رادار تال کينگ واقعاً اينقدر قديمی است؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون جناب MR9

خيلی عالی بود. دو تا پرسش:

1- مگر ECCM در سال 1952 هم وجود عملياتی داشته؟ توسعه اين سيستم در سالهای قبل از آن برای مقابله با چه خطری بوده است؟

2- رادار تال کينگ واقعاً اينقدر قديمی است؟

در اصل منظور متن ECM بوده فکر کنم

سیستمی که موجب اخلال در موشک های زمین به هوا و سامانه های پدافندی میشه ECM (اقدامات متقابل الکترونیکی) هست که روی بمب افکن های B-29 هم در اون زمان سیستم چف و تجهیزات اخلال باند VHF برای اخلال در رادارهای GCI دشمن نصب بود (هرچند تا 1951 ، B-29 ها حق رهاسازی چف نداشتند) 

اما در مورد ECCM احتمالا اولین مورد عملیاتی ، افزایش توان رادارهای آلمانی در مقابل جمینگ انگلیسی ها بود. در همین سال 1952 هم پدافند چین و کره شمالی از تکنیک های ECCM مختلفی استفاده میکردند برای مثال از سیگنال های ECM بمب افکن های B-29 برای DF کردن و یافتن جهت بمب افکن استفاده میکردند که با اطلاعات تکمیلی از یک رادار ارتفاع سنج که تا پیش از جمینگ روشن نشده بود ، موقعیت بمب افکن رو تحت شرایط جمینگ تشخیص میدادند. 

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اول با تشکر از مطالب جالب جناب mr9  که این سیستم را به خوبی شرح دادند

ممنون

به نظر می آید این موشک کارنامه ای خالی دارد که نه موفق بودن آن و نه نا موفق بودن آن را نمی توان تشخیص داد

حال کارنامه خالی این موشک ناشی از عدم ورود به صحنه درگیری است یا ضعف این موشک نسبت به زمان خود؟

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.