Arash

لغو قراردادهای نظامی ، قبل از انقلاب یا بعد از انقلاب ؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام و ممنون بابت تاپیک

نکته جالبی است چون یکی از اشتباهات فاحش آن زمان بوده است و هیچ گاه بطور دقیق بیان نشده است که علت این کار و عواملش که بودند

آیا بی خردی بوده است ؟

یا مسائل پشت پرده؟

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سابق همه دارایی شما را می‏بردند و عوضش   این کار امریکا   نفت ما را می‏بردند و به جای نفت،  ازای نفت به ما اسلحه‏ هایی می‏دادند که نتوان آن اسلحه ‏ها را با آن اعمال کنیم، برای چه می‏دادند؟ برای اینکه پایگاه درست کنند آنجا. عوض نفت ما برای خودشان پایگاه اینجا درست می‏کردند. مستشاران اینجا حاکم بر ما بودند. و ما یک مملکتی شده بودیم پایگاه برای امریکا. و الان هم در خیلی جاها می‏گویند هست این پایگاهها، نه اینکه آنها تصرف دارند، لکن جاهاشان هست. آن روز نفت ما می‏رفت به مفت و مجان برای امریکا، و یک مقداری هم که می‏خواستند عوض به ما بدهند، عوضش اسلحه بود، و آن چیزهایی بود که برای خودشان در اینجا فایده داشت، نه برای ما. این اسلحه‏ هایی که آوردند. برای خودشان فایده داشت، برای ما هیچ فایده‏ ای نداشت. حالا در عین حالی که باز یک سلطه حسابی پیدا نشده است، باز استقرار پیدا نکرده حکومت ما، در عین حال، نفت دیگر آن طور رایگان نمی‏رود. برای هیچ جا رایگان نمی‏رود و مال خود شما هست. در ازای نفت، دیگر نمی‏توانند تحمیل کنند که باید حتما آهن پاره بردارید. برای ما پایگاه درست کنید.

بیانات آیت الله خمینی  آبان 58

ویرایش شده در توسط komsomolets
  • Upvote 16
  • Downvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چیزی که نوشتم از خودم نبود بیانات آیت الله خمینی در آبان 58 بود که منبع رو فراموش کرده بودم اضافه کنم! :winking:

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چیزی که نوشتم از خودم نبود بیانات آیت الله خمینی در آبان 58 بود که منبع رو فراموش کرده بودم اضافه کنم! :winking:

یعنی میخوای بگب امام خمینی فارسی اش اینطوری بوده ؟

من خیال کردن روسی نوشتی دادی گوگل ترنسلیت ترجمه کرده

• Upvote 9
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اشتباه جالبی بود 

چون منفی ها تا حد زیادی نشان می دهد بعضی از رفتار ما تابع احساس است تا خواندن درست متن و منطق

بازم به اقا فرید که به متن و نگارش متن توجه کرد

ویرایش شده در توسط arminheidari
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من فکر می کنم واقعا قضیه ملی بود نه در حد تصمیم گیری یه گروه تقریبا بغیر از نظامیان باقی مانده از تصفیه تمام جناح های سیاسی اون زمان از لغو این قرارداد ها حمایت می کردن 

بدون شک پیدا کردن مقصر اصلی فقط برای فرار پاسخگوئی از تاریخ و بعهده نگرفتن مسئولیت توسط دیگر گروه ها انجام می شود 

کل ادبیات اول انقلاب ما گرایشات قالب اون دوره رو داره گرایشات مارکسیستی که پیشرو و بروز تلقی می شدن نتیجه اش هم غیر این قرار نبود چیزی باشه 

این تسلیحات بدرد نمی خورن عوض این تسلیحات بروید صرف ابادانی مملکت بکنید این پول ها را و ...

نتیجه اش هم شد نامه آخر جنگ محسن رضائی به ایت الله خمینی

ما اینقدر هوایپما و تانک لازم داریم 

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سابق همه دارایی شما را می‏بردند و عوضش   این کار امریکا   نفت ما را می‏بردند و به جای نفت،  ازای نفت به ما اسلحه‏ هایی می‏دادند که نتوان آن اسلحه ‏ها را با آن اعمال کنیم، برای چه می‏دادند؟ برای اینکه پایگاه درست کنند آنجا. عوض نفت ما برای خودشان پایگاه اینجا درست می‏کردند. مستشاران اینجا حاکم بر ما بودند. و ما یک مملکتی شده بودیم پایگاه برای امریکا. و الان هم در خیلی جاها می‏گویند هست این پایگاهها، نه اینکه آنها تصرف دارند، لکن جاهاشان هست. آن روز نفت ما می‏رفت به مفت و مجان برای امریکا، و یک مقداری هم که می‏خواستند عوض به ما بدهند، عوضش اسلحه بود، و آن چیزهایی بود که برای خودشان در اینجا فایده داشت، نه برای ما. این اسلحه‏ هایی که آوردند. برای خودشان فایده داشت، برای ما هیچ فایده‏ ای نداشت. حالا در عین حالی که باز یک سلطه حسابی پیدا نشده است، باز استقرار پیدا نکرده حکومت ما، در عین حال، نفت دیگر آن طور رایگان نمی‏رود. برای هیچ جا رایگان نمی‏رود و مال خود شما هست. در ازای نفت، دیگر نمی‏توانند تحمیل کنند که باید حتما آهن پاره بردارید. برای ما پایگاه درست کنید.

بیانات آیت الله خمینی  آبان 58

از هیچ جای این متن نمیشه استنباط کرد که امام موافق لغو قرارداد بودند. در ضمن باید شرایط اون موقع ایران رو هم درنظر گرفت حال و روز اون موقع ایران مثل الان این عربها هست (حالا یکم بهتر) که کلی آهن پاره میخرند 

درضمن امام بعنوان رهبر انقلابی نظرات خودشونو منتقل میکردند و تصمیم گیری در هر مورد خاص رو به افراد متخصص ارجاع میدادند. مثل نمونه زیر

کد خبر: ۲۳۵۶۱۵
تاریخ انتشار:۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۶

یک تامل/
چه بر سر اف-۱۶ های ایرانی آمد؟ +پاسخ ابراهیم یزدی
صبح داشتم می‌رفتم اداره ، دیدم که دکتر یزدی در رادیو اعلام کرد که دولت ایران تمام قراردادهایش را با دولت آمریکا فسخ کرد.
126389_573.jpgبه گزارش پارسینه، سپهبد خلبان عبدالله آذربرزین (متولد 1308-خرم آباد) در کتاب خاطراتش که تحت عنوان "فرماندهی و نافرمانی" منتشر شده به ماجرای لغو قرارداد نظامی ایران و آمریکا برای خرید جنگنده های اف 16 اشاره کرده است که بازخوانی آن خالی از لطف نیست.

سبهید خلبان عبدالله آذربرزین قبل از انقلاب سمت هایی چون فرمانده پایگاه هوایی دزفول، معاونت عملیاتی و جانشین نیروی هوائی ارتش شد.آذربرزین پس از انقلاب در دوره کوتاهی به فرماندهی نیروی هوایی ارتش منصوب، مدتی را زندانی و به توصیه بازرگان آزاد شد. او اکنون در بورلی هیلز کالیفرنیا زندگی می کند. 

مدتی پیش از انقلاب آمده بودند یک ماده‌ به قراردادها اضافه کرده بودند که اگر یکی از طرفین،‌ این قرارداد را کنسل کند ، اگر ایران باشد ، مبلغ پیش پرداختی که تا قبل از تحویل پرداخت کرده است از بین می رود و اگر دولت آمریکا زیر قرارداد بزند ، باید معادل مبلغی که ما پیش پرداخت کرده‌ایم روی آن پول بگذارد و به ما پس دهد. 

این قرارداد را نوشتیم و همه هم گفتند که عادلانه است ، دو طرفه است. اما نمی دانستند که ما در مملکتمان آدم‌هایی داریم که کارهایی می کنند که بقیه نمی فهمند.

چهارمین روز نخست‌وزیری بازرگان بود ، من را هم دعوت به کار کرده بود که ضمن اینکه فرمانده نیروی هوایی باشم ، مشاور عالی نخست وزیر در امور دفاع و امنیت ملی هم باشم. صبح داشتم می‌رفتم اداره ، دیدم که دکتر یزدی در رادیو اعلام کرد که دولت ایران تمام قراردادهایش را با دولت آمریکا فسخ کرد. بقیه که می شنوند چیزی نمی گویند و می گویند بارک‌الله ! اینها نمی دانند که چه خبر شده ، نخست وزیر هم نمی داند چه شده ، هیچ کس نمیدانست.

تلفن را برداشتم و به بازرگان گفتم که شما خبر را شنیدی؟ گفت چه خبر؟ گفتم الان یزدی اعلام کرد که دولت ایران یک طرفه قراردادهایش را با آمریکا فسخ کرد. گفتم این مسئله فقط در مورد نیروی هوایی نزدیک به ده میلیارد دلار خسارت می‌شود. حالا من در مورد نیروی زمینی و بقیه نمی‌دانم. گفت: بیا اینجا.

رفتم سراغش ، نشستم و کاغذ گذاشتم و قرارداد رو توضیح دادم که اگر یک طرفه فسخ شود ، کل پولی که داده ایم بدون بازگشت به آمریکایی ها می رسد. تلفن کرد به یزدی گفت: آقا این چی بوده؟ من ناسلامتی نخست وزیرم ، من باید این اعلامیه رو بدانم یا نه؟ خلاصه نمی دانم بین اینها چه گذشت ، که گوشی را گذاشت زمین.

بازرگان رفت پیش (امام)خمینی ، به من هم گفت اینجا باش تا من برگردم. رفت و ماجرا را به خمینی گفت. (امام) خمینی هم گفت بگو حرفش را پس بگیرید. او هم نمی‌دانست که چه شده. آمد در دفتر من را صدا کرد و گفت آذربرزین یک افسر که در مورد این قرارداد مطلع باشد را بفرست برود پیش یزدی.

صفیری که الان در واشنگتن است یکی از افسرهای عالی فنی‌مان بود که رئیس بسیاری از پروژه‌ها نظیر بود. به او گفتم که شما با دکتر یزدی برو آنجا. او مذاکراتی می کند ،‌ شما هم شرکت کنید. مسئله را به او گفتم. رفت آنجا و به فاصله ۲۴ ساعت به من تلفن کرد. گفت : این یزدی می‌رود درون اتاق ، من را بیرون می‌نشاند ، من با داخل اتاق نمی‌روم ، بنابراین کاری از دست من برنمی‌آید!

به بازرگان گفتم و او را برگرداندم. یزدی رفت آنجا ، حرفش را هم نتوانست پس بگیرد و با کمال رشادت پول‌ها را به باد داد.

ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت در پاسخ به این مطلب نوشت:

پاسخ به ادعا های نادرست آقای آذر برزین 

آقای آذر برزین در خاطراتی که به کوشش آقای حسین دهباشی  با عنوان : فرماندهی و نا فرماندهی" نوشته شده ادعا کرده است که لغو قرارداد خرید جنگنده های اف 16  توسط من  صورت گرفته است. برخی از سایت های وابسته به گروه های شکست خورده از انقلاب و نیز سایت های وابسته به گروه های افراطی به اصطلاح اصولگرای ایران نیز با خوشحالی آن را منعکس کرده اند. متاسفانه نه آقای حسین دهباشی و نه سایت های منعکس کننده این ادعا ها کوچکترین توجهی به مطالب آقای آذر برزین نکرده اند.    

ادعاهای آقای آذر برزین  بکلی و از بیخ و بن نادرست است. 

1-    آقای مهندس بازرگان در 15 بهمن 1357 حکم نحست وزیری خود را دریافت کرد. در آن تاریخ اگرچه من عضو شورای انقلاب بودم و لی هنوزدولت موقت شکل نگرفته بود تا من سمتی یا مسئولیتی درآن داشته باشم. در آن تاریخ، دولت بختیاردر نزد دولت های خارجی، از جمله آمریکا، دولت قانونی ورسمی ایران بود. دولت موقت پس ازپیروزی انقلاب در 22 بهمن از طرف دولت های خارجی به رسمیت شناخته شد.
2- در یک روزقبل از معرفی اقای مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر، دولت بختیار طی تفاهم نامه ای نه تنها قرارداد خرید هواپیماهای اف 16 بلکه  اقلام دیگری را هم لغو کرد، که اخبار آن در روزنامه های یومیه ایران منتشر شد و در منابع متعددهم در باره آن نوشته شده است. انتظار این بود که راویان سخنان آقای آذر برزین این خبر ها را می خواندند:  

15 بهمن 1357– اطلاعات : لغو قراردادهای خرید اسلحه ایران از آمریکا 

AP: بنا به گزارشی که در واشنگتن انتشار یافته است دولت ایران که از نظر مالی به دلیل از دست دادن درآمد فروش نفت آسیب دیده، تصمیم گرفته است که قراردادهای خرید جنگ افزار از آمریکا را به میزان 10 میلیارد دلار لغو کند.  گزارش واشنگتن پست در شماره امروز توافق درباره فسخ سفارش های خرید اسلحه بین اریش فن ماربد فرستاده نظامی آمریکا و فرماندهان نظامی ایران – نامبرده بعد از دو روز به واشنگتن برگشت.   طبق گزارش مزبور، موارد شامل: 160 فروند جت اف 16 ساخت جنرال دینامیکس به ارزش 5/3 میلیارد دلار .   7 فروند هواپیمای پیچیده اخطار هوابرد از محصولات بوئینگ حدود 3/1میلیارد دلار . دو فروند ناوشکن به ارزش4/1 میلیارد دلار.   حدود 20 فروند هواپیماهای جنگنده و شناسائی ماک دونالد داگلاس هر یک  = 500 میلیون دلار -   400 فروند موشکهای فینیکس به ارزش یک میلیارد دلار.    

لغو قراردادها-   از:  کتاب لدین – لوئیس . ص 190 -  سفر اریک فون ماربد به تهران:   در اواسط دسامبر پنتاگن اریک فون ماربد – قائم مقام آژانس خدمات امنیت دفاعی D.S.A.A. را به تهران فرستاد. هدف اولیه از اعزام وی آن بود که اقساط عقب افتاده را وصول کند. دولت ایران به دلیل اعتصابات نفت و قطع صدور نفت نمی توانست تعهدات خود بپردازد. ( این ادعا درست نیست. چرا که ایران 14 میلیارد دلار ذخائر ارزی داشت و می توانست از آن محل بپردازد) .  ماربد، به جای پیگیری مسئله و وصول مطالبات و حل آن، او پیشنهاد ژنرالهای عالیرتبه ایران را پذیرفت و به مذاکره برای امضای تفاهم نامه ای M. O. U. پرداخت که به موجب آن برنامه های فروش اسلحه به میزان 10 میلیارد دلار را لغو کرد. این یک توافق نامه بسیار عالی و مفیدی بود. برای آنکه ایران را از زیر بار تعهدات سنگین آزاد می ساخت و همچنین روابط آینده دو کشور را از بقایای چسبنده روابط گذشته آزاد می ساخت.

حداقل، و نه کمتر از بقیه این بود که دولت آمریکا را از مشکلات عمده مالی و کاغذ بازی فراوان نجات داد. چرا که اگر خمینی روی کار می آمد دولت آمریکا مجبور بود این قرارداد ها را یک طرفه لغو کند.  اما برژینسکی عمیقاً نگران مذاکرات بود و تفاهم نامه را به مدت یک هفته نگه داشت او نگران آینده ارتش ایران بود.   اما وزیر دفاع،ژنرال براون روی آن اصرار و تاکید داشت و بالاخره رئیس جمهوری کارتر آنرا بعد از 11 ساعت در سوم فوریه 79  یعنی دو روز بعد از ورود خمینی به ایران امضا کرد.   اریک فون ماربد، قبلاً هم در ایران بوده است و از طرف وزارت دفاع آمریکا و مسئول نظارت بر سفارشات تسلیحات نظامی آمریکائی برای ایران بوده است .

لغو قرارداد ها - یادداشت تفاهم 

اصل انگلیسی این تفاهم نامه (MOU=Memorandum of understanding) در 3 فوریه 1979، برابر با 14 بهمن 57 توسط اریک فون باربد، از جانب وزارت دفاع آمریکا و تیمسار توکلی، معاون تسلیحاتی وقت وزارت دفاع ایران امضاء شده است. برگردان فارسی این تفاهم نامه به شرح زیر است: 
تفاهم نامه بین ایران و آمریکا در دولت بختیار
وزارت جنگ- معاونت تسلیحاتی وزارت جنگ
سلطنت آباد - تهران - ایران
14 بهمن 1357

یادداشت تفاهم-   Memorandum of Understanding

این یادداشت تفاهم میان دو دولت ایالات متحده و دولت ایران تجدید نظرها در سفارشات خرید و پذیرش فروش های نظامی خارجی   Foreign Military Sales (FMS)   معتبر میان دو دولت را مقرر میدارد.

دولت ایران و دولت ایالات متحده موافقند که دولت ایالات متحده با سرعت (و مصلحت) مراتب زیر را به اجراء گذارد:
تمامی اقدامات مربوط به سفارش برنامه ها و اقلام زیر را پایان داده و لغو نماید

-    برنامه صلح زرافه    Peace Zebra Program   تمام اقلام فروش های نظامی خارجی شامل 160 فروند هواپیمای اف 16/B/A لوازم یدکی، MODS, AGE و کمک ها، آموزش ها و پشتیبانی های فنی (انبارها و قراردادها )

-    برنامه صلح آسمان   Peace Sky Program   تمام اقلام فروش های نظامی خارجی شامل هفت فروند هواپیمای E3-A، لوازم یدکی، MODS, AGE و کمک ها، آموزشها و پشتیبانی های فنی (انبارها و قراردادها)

-    برنامه چرخش صلح   Peace Roll Program  : تمام اقلام فروش های نظامی خارجی شامل 16 فروند هواپیمای RF-4، لوازم یدکی، MODS, AGE و کمک ها، آموزش ها و پشتیبانی های فنی (انبارها و قراردادها)

تقلیل تحویل ها به مقادیر معین شده در زیر:

شرح    تقلیل کمیت
    ناوشکن اسپرانس       CG9486-Spruance    2
    زیر دریایی تانگ7-Tang    1
    موشک فینیکس AIM-54A- 8-Phonix    444
    موشک هارپون RGM-84 -9-Harpoon    209
    موشک استاندارد SM-1 -10-Standard    258
    موشک هاک Xmin-23B-11-Hawk    360
    موشک سایدویندرAIM-9-Side winder    362
    اژدر MK46    214
    اژدر MK57    174
    ECM-ALQ-119    تماماً
    بارکش M548    113
    پل گذار1-Bridge Launcher    1
    هوتیزر M-110 85P2-Howitger    9
    ضد تانک تو3-Tow    1182
    ضد تانک دارگون4-Dragon    10937
    آی پی سی M-113    108
    جیپ M825    99
    تریلر 6 تنی M116 A1    117
    تریلر 5/3 تنی M353    6

مهمات - تعلیق تحویل خودبخود تمام اقلام. تحویل تنها با درخواست:
90 م م، 155 م م، 175 م م، 105 م م (هویتزر)

105 م م (برای تانک M60) و 100 م م (نیروی زمینی)

تقلیل تمام سفارشات لوژستیک ادامه پشتیبانی فروش های نظامی خارجی دولت ایران، به انضمام تقلیل و تجدید ساختمان تمام قراردادهایی که تحت سفارشات فروش های نظامی خارجی با کنتراکتورها بسته شده است. خدمات و پشتیبانی در سطح زیر ارائه گردد:

طرف قرارداد    سفارش FMS    سیستم    سقف کارمندان
هلیکوپتر بل    WA/VZZ    هلیکوپتر    500
اینترناسیونال (BIH)    WAL/WDC    هلیکوپتر    
گرومن    GFZ    اف14/فنیکس    60
هیوز            
پرات و ویتنی            
هریس کورپوریش –PRD بخش الکترونیک            
تلکوم سیستم اینک            
بوزآلن    VSJ WCC    موشک هاک    20
ری تئون    VUU    TSG73    
لیتون    WAG.WDM        
کرافت سرویس    ZAA    Peace log    97
متعدد    GJJ    خدمات مهندسی - فنی    50

تقلیل 730 کارمند نظامی و غیر نظامی دولت ایالات متحده (در برابر تعداد 969 نفری که وزارت دفاع آمریکا اجازه داده است) که در حال حاضر مأمور در ایران هستند و توسط دولت ایران، تحت پوشش سفارشات فروش های نظامی خارجی برای ماگ MAAG تیم های کمک فنی و پشتیبانی، پرداخت می شوند، به تعداد حداکثر 250 کارمند واحد صلاحیت. دولت ایالات متحده که از طریق معاونت آزانس امنیت دفاع و دولت ایران، از طریق وزارت جنگ، موافقت می کنند که حداکثر در مدت 30 روز بررسی و مرور تمام سایر سفارشات فروشهای نظامی خارجی مربوط به اقلام در جریان را آغاز نمایند تا اطمینان حاصل شود که تنها آن اقلام دفاعی و خدماتی تهیه و تحویل ایران داده خواهد شد که به بهترین وجهی برای امنیت مبرم و فوری ایران ضروری هستند و عاقلانه ترین مصرف وجوه حساب تنخواه گردان ایران محسوب می گردد.
دولت ایالات متحده و جوهی که برای اقلام در مورد سفارشات ختم یا لغو شده، برروی اقلامی که تحویل آنها تقلیل داده شده اند، برای قراردادهای خدمات و پشتیبانی تقلیل داده شده، برای سفارشات و پذیرشها، مصرف شده اند و به حساب تنخواه گردان دولت ایران قابل جبران هستند وصول نموده و به حساب تنخواه گردان واریز خواهد نمود. تمام اسناد لازم برای توجیه وجوه غیر قابل جبران جهت مطالعه و تصویب در اختیار دولت ایران گذارده خواهند شد.

دولت ایالات متحده، به میزان ممکن، هر یک و یا تمام سرمایه های باقیمانده غیر قابل تحویل به ایران را به حساب وزارت دفاع آمریکا و یا سایر حساب های برنامه فروش های نظامی خارجی منتقل می سازد تا جبران کامل و منصفانه آن را به حساب تنخواه گردان دولت ایران حاصل شود. اگر چنانچه بهایی که بابت جبران اقلام منتقل شده در نظر گرفته می شود کمتر از بهایی است که دولت ایران در ابتدا پرداخته است. دولت ایالات متحده مراتب را به ایران اطلاع می دهد و موافقت دولت ایران را قبل از انتقال، جلب می نماید.  دولت ایران، دولت ایالات متحده حداکثر تا 30 جولای 79، برنامه های تجدید نظر شده سفارشات و تقلیل برنامه های معلق شده، به انضمام تأثیر آنها بر هزینه ها و برنامه های تحویل را متفقاً بررسی می کنند تا دولت ایران بتواند درباره آن برنامه هایی که باید ادامه پیدا کنندیا ختم و یا لغو گردند،

در چهارچوب  شرایط عمومی نامه های سفارش و پذیرش، اتخاذ تصمیم نماید. دولت ایالات متحده موافقت می کند، دولت ایران را در هر نوع برنامه ای که به علت پایان پیش بینی تولیدشان، باید کلاً لغو گردند، به موقع و به طور کتبی تا قبل از 3 جولای 79 مطلع سازد دولت ایالات متحده همچنین موافقت می کند که درباره آن دسته از برنامه ها که به علت عدم دسترسی به مقررات دولت ایالات متحده یا سایر مقررات فروش های نظامی خارجی، نفع ادامه سفارش آنها بیشتر است از عواقب ختم و لغو اقلام توصیه های لازم را به دولت ایران بنماید.
همچنین تفاهم شده است که به منظور پیشگیری از لغو قرارداد و تحصیل تمام و منصفانه پرداخت مخارج (به حساب تنخواه گردان ایران)از محل انتقال سرمایه های باقیمانده غیر قابل تحویل، تا زمانی که مجوزی برای وزارت دفاع دولت ایالات متحده کسب نشده یا یک مشتری دیگری از طریق فروش های نظامی خارجی پیدا نشود که مسئولیت تعهدات و مخارج اقلامی که باید منتقل شوند را برعهده گیرد. ممکن است برای دولت آمریکا (در طی دوره کوتاه انتقال) ضروری باشد که به پرداخت تعهدات و مخارج از حساب تنخواه گردان ایران ادامه دهد.
دولت ایالات متحده برای وجوهی که به حساب ایران بازپرداخت می شود و به واریز کردن آنها در حساب تنخواه گردان، جهت پرداخت تعهدات دولت ایران نیازی نیست، حسابی با بهره، که سودی برای دولت ایران حاصل گردد، باز خواهد نمود. همچنین دولت ایالات متحده تمامی وجوه متعلق به دولت ایران را که در جمله وجوه بازپرداختی نیستند، به این حساب واریز خواهد کرد. دولت ایران اجازه داده خواهد شد که موجودی این حساب را به هر حساب دیگری و برای هر مقصودی که توسط دولت ایران تعیین گردد انتقال دهد.

دولت ایالات متحده دولت ایران را به طور کامل از وضعیت حساب تنخواه گردان دولت ایران و حساب جدیدی که باز می شود، مطلع خواهد ساخت.

این یادداشت تفاهم بلافاصله نافذ بوده و تا زمانی که تغییر ننماید یا لغو نشود به قوت خود باقی است. تهران -        14/11/57                                  3 فوریه 1979
 دولت ایران- معاون تسلیحاتی وزارت جنگ-     توکلی                  
 دولت ایالات متحده ،معاون مدیریت آژانس امنیت دفاع DSAA-     اریک فون ماربد

دربه امضا رساندن این تفاهم نامه، هویزر و اریک فون ماربد و ویلیام سولیوان نقش کلیدی مهمی داشتند (در آخرین تلاش ها در آخرین روزها (صفحات 209-250) به طور مبسوط به سفر هایزر و لغو قراردادهای فروش اسلحه پرداخته ام. سولیوان در خاطرات خود (مأموریت در ایران) می نویسد امضای این تفاهم نامه و لغو قراردادها میلیاردها دلار به نفع دولت آمریکا بود.

هایزر در خاطرات خود، (مأموریت مخفی هایزر در تهران – خاطرات ژنرال هایزر ترجمه محمد حسین عادلی - انتشارات رسا 1365) می نویسد:

" وظیفه من در گام اول امضای یک یادداشت تفاهم بود". دستورات واشنگتن به اریک کاملاً واضح بود: "تهیه و انعقاد یک یادداشت تفاهم با ایران". هویزر سپس در چند جا اشاره می کند که طوفانیان با امضای چنین یادداشتی موافق نبود. اریک به براون گزارش داده بود که: "اما در مورد تهیه یادداشت تفاهم این کار به نظر عملی نمی آید."

"دولت آمریکا نگران آن است که دولت ایران به علت وضع بحرانی اقتصادی قادر به انجام پرداخت های خود برای خرید سلاح های جدید و یا سایر وسایل پشتیبانی نخواهد بود." مقامات آمریکا می گویند: در آینده آمریکا مجبور است برخی فروش های خود را منجمله معامله 6/1 میلیارد دلاری مربوط به 4 نابود کننده موشک های هدایت شونده و معامله بیش از 9 میلیارد دلاری مربوط به جنگنده ها را لغو نماید. (مقاله نیویورک تایمز 28/1/1979- 8 بهمن 1357 ص 41) "اظهار ناراحتی عمیق خود را در فشار واشنگتن برای انعقاد یادداشت تفاهم ابراز داشتم و کمی به خاطر اصرار آنها به آنان طعنه و کنایه زدم."

در شرایط بحرانی روزهای انقلاب هایزر به براون می گوید: "در مورد برنامه فروش تسلیحات و یادداشت تفاهم گفتم که اریک فون ماربد با چند تن از مسئولان ملاقات دارد. در 14/11/57 با تیمسار قره باغی درباره امضای یادداشت تفاهم خریدهای نظامی صحبت کردم. ....پیش از این قره باغی علاقه زیادی به این کار نشان نداده بود. اما این بار سخنان مرا مثل یک دستور قبول کرد. به تیمسار طوفانیان نگاه کرد و خیلی کوتاه به او گفت که کار را انجام دهد." اما به موجب اسناد و مدارک موجود آقای طوفانیان حاضر به امضای این تفاهم نامه نشد و به دستور قره باغی تیمسار توکلی آن را امضا کرد. 

لغو این قراردادها، به ظاهر عملی "ملی" و "انقلابی" محسوب می شد، بختیار با انگیزه سیاسی این قراردادها را لغو کرد. اما لغو این قراردادها میلیاردها دلار به ضرر ایران تمام شد. دولت آمریکا هزینه لغو قراردادها را از محل موجودی ایران در حساب مخصوص تنخواه گردان ایران، برداشت نمود.

2- آقای آدر برزین این داستان را چگونه و با چه هدفی ساخته است؟ آیا پیری موجب فراموشی و سخافت ذهنی شده است؟ درست است که در دوران شاه ترفیع درجات افسران بر اساس دانش یا شجاعت نبوده است اما شنیدن این سخنان از یک سپهبد نیروی هوایی، خیلی سئوال برانگیز است. 

آقای دهباشی چرا این سخنان بی اساس را به عنوان " تاریخ ایران معاصر" پذیرفته و چاپ کرده است؟  

پناه می برم به خدای لا یزال از شر خناسانی که بی وقفه یوسوس فی صدورالناس. 

تهران- 15 اردیبهشت 1394
ابراهیم یزدی

لیه حقوق این سایت متعلق به سایت پارسینه می باشد
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در ادبیات روابط بین الملل ، به دولت رسمی دوژور و به دولت واقعی دفاکتو گفته میشه . دوژور دولتی هستش که از طرف کشور ها یا مجامع بین المللی به رسمیت شناخته میشه و دفاکتو دولتی هستش که درواقع در کشور حاکم است .

اولا انقلاب اسلامی ایران رسما در 22 بهمن 57 پیروز شده و نه 12 بهمن . شب 14 بهمن 57 کل انقلاب ، مدرسه رفاه و پشتش بود . یعنی اون موقع هنوز در داخل کشور عوامل بختیار حاکم بودند .

ثانیا آمریکا بعد از 22 بهمن به صورت ضمنی و در 2 اسفند در ملاقات سالیوان و بازرگان به صورت رسمی انقلاب اسلامی ایران رو به رسمیت شناخت . پس قبل از آن هیچ قراردادی با دولت موقت امضا نشده بود .

ثالثا شخص نماینده ایران در این قرار داد ، نماینده دولت پهلوی است نه نماینده دولت موقت .

.

.

.

اما اگر جنگ نمیشد یا تسخیر سفارت انجام نمیشد ، بر مبنای قواعد حقوقی ، تصمیمات دولت قبلی که به ضرر و زیان مردم بود در صورت پیگیری قابل لغو شدن بود . یعنی اگر جو بین المللی به هم نمیریخت میتونستیم این قرارداد رو برگردونیم البته باز هم الزامی بر روی آمریکا ایجاد نمیشد .

پس قرارداد در زمان بختیار امضا شده ، اساسا برای امتیاز گیری بود در مقابل برخی درخواست های مد نظر کارتر . در مورد گذشته نمیشه حسرت خورد فقط میشه تجربه کسب کرد . الحمد لله از فراز و نشیب های بسیار سختی عبور کرده ایم .

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام 

والا بزرگان فامیل ما همه به خاطر دارند که ایت اله خمینی گفت ما با اهن پاره نمیجنگیم ما با مشت و الله اکبر میجنگیم و تقریبا هر وقت اف 16 های کشوری رو توی تلویزیون میبینن این جمله رو تکرار میکنن حالا نمیدونم شاید کل ملت دروغ بگن و بعضی ها راست

نظر سنجی کامل نیست لطفا رضایت رهبر کشور و بقیه سران رو هم بهش اضافه کن

ویرایش شده در توسط mani1370
  • Upvote 11
  • Downvote 29

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام 

والا بزرگان فامیل ما همه به خاطر دارند که ایت اله خمینی گفت ما با اهن پاره نمیجنگیم ما با مشت و الله اکبر میجنگیم و تقریبا هر وقت اف 16 های کشوری رو توی تلویزیون میبینن این جمله رو تکرار میکنن حالا نمیدونم شاید کل ملت دروغ بگن و بعضی ها راست

اگه اقای خمینی هم مصوب این داستان باشن...............مقصر کسانی هستن که به ایشون اطلاعاته غلط دادن.........نه ایشون.....ایشون روحانی بودن....سر لشکر که نبودن............درضمن من ذره ایی شک ندارم که اگه این قرار دادها هم لغو نمیشد...نه پولی میدادن...نه تجهیزاتو..........

• Upvote 4
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم تعالی

اکثریت قزیب به اتفاق اعضای سایت از برنامه نویسی کامپیوتری اطلاع کافی دارند و میتوانند از این طریق یک روبوت را کنترل کنند . منطق موجود در برنامه نویسی از طرف موجودی هوشمند بنام انسان طراحی و اجرای روال این منطق برعهده روبوت میباشد و هیچگاه عکس آن صادق نخواهد بود . اما همین انسان هوشمند برای یادگیری همین منطقی که درطراحی و برنامه ریزی آن روبوت بکار میگیرد نیاز به سالها آموزش و کسب علم و مهارت دارد .

اگر ما به عنوان موجود هوشمند تصمیم بگیریم بجای روال نویسی منطق حقیقی ( مثلا مهره سپید را بردار و در حفره سیاه بیانداز و روال آن را هم بر همین منطق برقرار نماید) ، روال معکوس را و یا غیره مرقوم کند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ در منطق عکس بافرمان مثال بالاروبوت مهره سیاه را برداشته و داخل حفره سفید خواهد انداخت و یا در روال غیر شاید با صدور فرمان بالا روبوت شروع به رقص عربی نماید ! این اعمال به لحاظ منطق موجود در داخل برنامه روبوت مربوطه کاملا منطقیست ، اما از نظر موجود هوشمند دیگری غیر از برنامه نویس روبوت ، کاری که روبوت در ازای این دستور انجام میدهد کاری کلا غیر منطقیست ! مقصر اصلی کیست ؟ برنامه نویس روبوت یا خود روبوت ؟

همین انسان هوشمند برای یاد گیری همین منطقی که رهگشای زندگیش میباشد ، میباید بسیاری چراها و باید ها و نبایدها را ، چه در دوران طفولیت و چه بالاتر بیاموزد و مسلما برای آموزش این روبوت هوشمند ( انسان ) نیاز به برنامه نویسی بسیار بسیار هوشمندتر ( از هر دیدگاه و هر عقیدهای : خدا ، طبیعت و تجربه و یا هر چیز دیگری همچون شیطان ) میباشد . از آنجائیکه خلقت انسان به گونه ایست که مخیر بوده و پس از طی مقداری از عمر بخوبی میتواند برنامه ریزی های اشتباه را بر حسب تجربه تشخیص و به اصلاح آنها بپردازد و یا حداقل از اجرای آنها ممانعت نماید ، بدینوسیله قادر است تا راه سعادت و یا سفالت آینده خویش را خود رقم بزند . برخی زودتر ، برخی دیرتر ، و برخی هرگز .

هستند افرادی که با منطق سعادت غربی بزرگ شده ( یا بهتر بگویم انتخاب نموده و برنامه ریزی شده است ) و سعادت خود و اجتماع خود را در گرو فقر ، گرسنگی ، بیگاری ، بندگی و بردگی سایر افراد و یا ملتها دانسته و خود را مصر به دفاع از آن میدانند .

تا این قسمت کلام هیچ ربطی به تاپیک نداشت اما قسمتی که به تاپیک مربوط است جو سازیهایست که برخی به سود و برخی به ضرر جمهوری اسلامی و یا رژیم پهلوی و آمریکا و غیره ایجاد مینمایند که به نظر میرسد دقیقا منطبق بر همان برنامه ریزیست که از قبل درروال این افراد جایگشت گردیده و هنوز که هنوز است پس از اینهمه سال که از عمر واگزاشته اند راه حل ، ایده و جایگشت نو تر ، تجربی تر ، واقع بینانه تر و در کل منطقی حقیقی تر ارائه ننموده اند و همانند روبوتهائی بی اختیار فقط بدنبال کوبیدن یکدیگرها ، کشورها ، ملت ها و دولتها هستند و دقیقا هم مانند همان روبوتها خود را محق و واقعی حس میکنند و نمیدانند که شاید موجود هوشمندتر دیگری ( به عنوان شخص سوم شاهد ) بر این عمل آنها دید مستهزئانه داشته باشد .

بسیارعلاقمندم اختلاف پاسخ این افراد را در قبال این سؤال بدانم : اگر بجای جمهوری اسلامی مثلا جمهوری کمونیستی و یا جمهوری کاپیتالیستی بوجود می آمد چه پاسخی به موضوع تاپیک میدادید و نظرتان چه میشد ؟

با عرض پوزش و با تشکر

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام 

بزرگای فامیلتون اف 16 رو تشخیص میدن ؟ تلویزیون اف 16 نشون داده ؟ بلاک چند بودن ؟

والا میگن دروغ بزرگ باشه ، درسته . دیگه نگفتن که ضایع هم باشه .

• Upvote 13
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.