hamidz65

اشنایی با زیردریایی فوق پیشرفته کلاس Borei ساخت روسیه

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

این موشک از سوخت جامد بهره میبرد و سه مرحله ای است و با وزن 36 تنی خود نسبت به همتایانش مثل موشک Trident2 است

ممنون از موضوع خوب و ترجمه روان و عامیانه . جسارتا منظور شما رو از این جمله متوجه نشدم. انگار که جمله ناقص مونده. انگار میخواستین که یه مقایسه با ترایدنت2 انجام بدین ولی یه دفعه جمله به است ختم شده.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون از موضوع خوب و ترجمه روان و عامیانه . جسارتا منظور شما رو از این جمله متوجه نشدم. انگار که جمله ناقص مونده. انگار میخواستین که یه مقایسه با ترایدنت2 انجام بدین ولی یه دفعه جمله به است ختم شده.

سلام و درود

بله متاسفانه در این قسمت مشکل نگارشی بود که تصحیح کردم. در حقیقت قصدم مقایسه نبود فقط خواستم این موضوع را اشاره کنم که این موشک 3 مرحله ای تمام سوخت جامد نیست و مرحله اخر سوخت مایع است ولی در نمونه امریکایی تمام 3 مرحله سوخت جامد است و یکی از دلایل که سرعت کلاهک این موشک نسبت به نمونه امریکایی کمتر است همین موضوع است.

البته این دو موشک تفاوت های زیادی دارد و خیلی ها موشک بولاوا را کپی نمونه امریکایی  TRIDENTمیدانند که این موضوع کاملا غلط است و اگر علاقه ذاشتید بگید تا این تفاوت ها را بیان کنم.

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته این دو موشک تفاوت های زیادی دارد و خیلی ها موشک بولاوا را کپی نمونه امریکایی  TRIDENTمیدانند که این موضوع کاملا غلط است و اگر علاقه ذاشتید بگید تا این تفاوت ها را بیان کنم. 

ممنون از لطف شما . با موشک ترایدنت تقریبا آشنایی کاملی دارم و دربارش مقاله زیاد خوندم . اگر شما تفاوت ها رو توضیح بدین ، برای بالا بردن سطح علمی تاپیک و سایت خیلی خوب خواهد بود .

البته ادعای کپی بودن یک دستاورد نظامی و هوافضایی خیلی پایه علمی و منطقی نداره ( البته به غیر از محصولات چینی که بخش عمده دانش ساخت رو از راه دزدی سایبری به دست میارن ) ولی این مساله که سلاحی ساخته بشه که شباهت بسیار زیادی ( از نظر عملکرد و نقش و جایگاه در سازمان رزم ) به یک سلاح دیگه داشته باشه که 25 سال قبل عملیاتی شده ، خوب جای بحث زیادی داره.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام خدمت استارتر تاپیک!!

بابت تاپیک زیباتون تشکر میکنم...دو ورزی هست که چندین ساعت بابت مطالعه دقیق تاپیک شما اختصاص دادم

یک موردی هست که به نظرم بهش باید بیشتر پرداخته بشه

===========

در مورد سامانه های سوناری این زیردریایی مطلبی دیده نشده...اگه چیزی پیدا کردین زحمتش بکشین...

یک سونار برای زیردریایی مهمترین سامانه ش هست و باید ببینیم که روسیه برای این کلاس از زیردریایی چه سوناری با

چه ویژگی هایی استفاده کرده

مورد دوم..سامانه های جنگ الکترونیک و چنگ اکوستیکی این زیردریایی هست که مطلبی ندیدم....اگه در این مورد مطالبی دیدن

بی زحمت.....لطف بفرمایین تا این تاپیک غنی شما بیشتر غنی بشه

==========

به نظر من....این زیردریایی رقیب کلاس Sea Wolf  امریکا میتونه باشه

https://en.wikipedia.org/wiki/Seawolf_class_submarine

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بر اساس ادعای روسیه،موشک  Bulava پاسخی به موشک Trident II بوده است و برای رقابت با آن ساخته شده است.

( در طراحی این موشک بحث مانور پذیری و عبور کردن از سپر دفاعی موشکی امریکا بیشتر مد نظر طراح این موشک بوده است ).

9- کلاهک موشک بولاوا  ضد اشعه و تداخل الکترومغناطیسی است و از هر نوع اختلال فیزیکی محافظت می شود. بولاوا موشک آنقدر محکم طراحی شده که قادر است انفجار هسته ای در فاصله 500 متری خود را براحتی تحمل کند. بدنه این موشک در مقابل تسلیحات لیزری کاملا مقاوم است ولی  این ویژگی ها در تراندیت 2 به این قدرت دیده نمیشه.

سلام و درود به شما برادر گرامی و تشکر از این که با دقت و حوصله به مسائل پاسخ گو هستید.

همین که خود روس ها ادعا میکنند بولاوا پاسخی به موشکی است که 25 سال جلوتر عملیاتی شده و تازه الان به سطحی از فناوری رسیده اند که موشکی را برای رقابت با آن ساخته اند ، خودش بیان کننده خیلی چیزهاست و هیچ نیازی نمیبینم توضیح بیشتری بدم.

اتفاقا باید خدمت شما عرض کنم که برای نسل اول ترایدنت  یعنی ترایدنت1 ، سرجنگی از نوع MARV با توانایی مانور بسیار سنگین در مرحله ترمینال و باز ورود به جو طراحی شد و در سال 1977 مورد آزمایش واقعی قرار گرفت که تونست در ارتفاع 60 کیلومتری به شتاب جانبی معادل 200 جی دست پیدا کنه. تنها ضعف سرجنگی های MARV کاهش دقت برخورد آنها اعلام شده و عدد CEP را به میزان معناداری افزایش میدهد. 

http://fas.org/ssp/bmd/guide/terminal.htm

http://missilethreat.com/missiles/umg-96-trident-c-4/

و بر طبق این سَنَد ، موشک های ترایدنت1 از اوایل دهه 1980 به توانایی ترَجِکتوری فشرده و پَخ شده دست پیدا کردند و در ترایدنت2 حتی این توانایی بهتر هم شد.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0CEoQFjAH&url=http%3A%2F%2Fscienceandglobalsecurity.org%2Farchive%2Fsgs03gronlund.pdf&ei=sN-PVfHzIqaAywOP64DABw&usg=AFQjCNEDgUthuRp_oWQAP47Y-uZhhtZHDA&sig2=-tOi40-uMq13Mpy9L9HWfg&bvm=bv.96783405,d.bGQ

و هر گز فراموش نکنیم که موشک ترایدنت2 در 25 سال گذشته ، با 155 پرتاب موفق متوالی و پشت سرهم از سال 1989، موفق ترین موشک ساخت دست بشر در طول تاریخ است و شاید هیچ گاه موشک دیگری نتواند به این رکورد دست پیدا کند.

http://www.lockheedmartin.com/us/news/press-releases/2015/february/ssc-space-trident.html

اون ادعاهای عنوان شده در مورد مصونیت و مقاومت به تشعشعات الکترومغناطیس و لیزر و انفجارهسته ای رو هم هیچ اَحَدی نمیتونه تایید یا تکذیب کنه ، همین طور که هیچ اَحَدی نمیتونه همین موارد رو در ترایدنت2 تایید یا تکذیب کنه.

اصولا گفتن یا نگفتن چنین توانایی هایی ، 100% برای تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی و برانگیختن احساسات است . این ها موضوعاتی هست که چندین بار در سایت بهشون اشاره شده که بسیار بسیار محرمانه هستند و طبقه بندی های سنگینی دارند. 

یک سونار برای زیردریایی مهمترین سامانه ش هست و باید ببینیم که روسیه برای این کلاس از زیردریایی چه سوناری با

مورد دوم..سامانه های جنگ الکترونیک و چنگ اکوستیکی این زیردریایی هست که مطلبی ندیدم

احتمالا سیستمی مشابه و یا کمی بهتر از زیردریایی کورسک.  :winking:

بنده قصد ندارم یک طرف را بکوبم و طرف دیگر را بالا ببرم . تنها هدفم اینه که عزیزان به حقایق موجود ، توجه و عنایت بیشتری داشته باشند. ممنون از توجه شما.

• Upvote 13
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام و درود به شما برادر گرامی و تشکر از این که با دقت و حوصله به مسائل پاسخ گو هستید.

اصولا گفتن یا نگفتن چنین توانایی هایی ، 100% برای تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی و برانگیختن احساسات است . این ها موضوعاتی هست که چندین بار در سایت بهشون اشاره شده که بسیار بسیار محرمانه هستند و طبقه بندی های سنگینی دارند.

سلام و درود

دقیقا ، خیلی ها انقدر موشک تراندیت را سطح بالا توصیف میکنند و میگن بهترین موشک بالستیک اتمی دنیاست و بعضی ها هم میگن موشک بولاوا ، وقتی از این افراد سوال میپرسی که علتش چیست رجوع میدن به سایت هایی مثل ویکی و... که این سایت ها اصلا قابل اطمینان نیستند.

طرح و نقشه های این موشک ها ی استراتژیک جز اسناد تاپ سیکرت هستند و هیچ سایت عمومی از این اسناد اطلاع دقیقی نداره و اون چیزی که ما در سایت هایی مثل ویکی و... میبینیم خیلی با حقیقت فاصله دارد .

چیزی که میشه از این دو محصول به درستی  یاد کرد اینه که هر دوتاشون جز پیشرفته ترین ها موشک ها در نظر گرفته بشه

• Upvote 15
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام خدمت استارتر تاپیک!!

بابت تاپیک زیباتون تشکر میکنم...دو ورزی هست که چندین ساعت بابت مطالعه دقیق تاپیک شما اختصاص دادم

یک موردی هست که به نظرم بهش باید بیشتر پرداخته بشه

===========

در مورد سامانه های سوناری این زیردریایی مطلبی دیده نشده...اگه چیزی پیدا کردین زحمتش بکشین...

مورد دوم..سامانه های جنگ الکترونیک و چنگ اکوستیکی این زیردریایی هست که مطلبی ندیدم....اگه در این مورد مطالبی دیدن

بی زحمت.....لطف بفرمایین تا این تاپیک غنی شما بیشتر غنی بشه

==========

به نظر من....این زیردریایی رقیب کلاس Sea Wolf  امریکا میتونه باشه

https://en.wikipedia.org/wiki/Seawolf_class_submarine

با سلام خدمت شما و از وقتی که بابت مطالعه گذاشتید تشکر می کنم

من حقیقت سایت های زیادی را گشتم ولی اطلاعات دقیقی در باره تجهیزات الکتریکی این زیردریایی ارائه نکردن و نمیشه گفت دقیقا از چه تجهیزاتی استفاده میکنه ( این اطلاعات به شدت محافظت میشه و من خودم بعید میدونم نهاد یا سایتی عمومی از این اطلاعات فوق محرمانه اطلاع داشته باشه ) ولی بعضی از سایت ها پیش بینی هایی از تجهیزات این زیردریایی کردن که ان ها در ادامه برایتان معرفی خواهم کرد.

1-رادار سطحی Chiblis. این رادار جستجوی اهداف سطحی زیردریایی در باندهای آی وجی کار می کند.

2-سیستم ناوبری Medvyedista-945 یا Simphoniya-U

3-سیستم مخابراتی ماهواره ا ی Molniya-M

4-سونار مین یاب MG-70

5-سیستم Bukhta ESM/ECM

6-سیستم شبیه ساز و اختلال ساز و پارازیت ساز مدل MG-74

7-سونار رهگیری MT-70

8-سیستم IFF مدل Nikhrom

9-رادار شناسائي MRP-21A

10-سامانه تشخيص دوست و دشمن Nikhrom-M

11-سیستمهای مخابراتی زیرسطحی MGK-80

12-سیستم کنترل رزمی "Omnibus-BDRM" (کلاس بوری  مجهز به سیستم کامپیوتری پیشرفته "Omnibus-BDRM" می باشد که قادر است تمام سیستمهای رزمی ان را هم زمان کنترل کند ( مانند شلیک اژدرها و موشکها ) و فرمان اتش بدهد  (

13-سیستم هیدرواکوستیک "Skat- VDRM" نیز در این زیردریایی وجود دارد

14-کارشناسان معتقدند قرار بود در طراحی های اولیه از سیستم سونار MGK-501 Skat در این زیردریایی استفاده شود ولی با توجه به بروز رسانی هایی که توسط شرکت طراح انجام گرفت این زیردریایی از سونار پیشرفته MGK-503  مجهز شده است . كارشناسان اين سامانه را همرده سامانه سونار آمريكائي AN/BQQ-5/6 ارزيابي مي كنند . گفته میشود که دربدنه اصلی و در زیراتاق اژدرها قراردارد.

15-اگر دقت کرده باشید در انتهای دو طرف زیردریایی یک قسمت تی شکلی وجود دارد که اين ها در واقع دو پيشرانه كمكي OK-300 هستند كه مي تواند سرعت زيردريائي را تا 5 گره دريائي ( حدود 9.3 كيلومتر) افزايش دهند .

16-در زیردریایی کلاس بوری گفته میشود که از حسگرهاي هيدروديناميك موسوم به SOCKS استفاده مي كنند كه تغييرات دما و شوري آب را مي سنجد.

17-ارتقاء محور ( شفت ) چرخشي و نيز سامانه هاي حذف صدا ، نخستين دليل براي كم صدا بودن زيردريائي هاي بوری مي باشد.

18-سامانه ی نظارت اطلاعاتی و هدایت خودکار موسوم به MVU-132 Omnibus

پ ن : این تجهزات قابل تایید نمی باشد و فقط چند کارشناس در سایت های مختلف ان ها را بیان کردند.

...................................

با احترام فراوان خدمت شما باید عرض کنم این زیر دریایی به هیچ وجه قابل قیاس با Sea Wolf امریکا نمیباشد . زیردریایی Sea Wolf بیشتر جز زیردریایی های تهاجمی  بشمار میاید که میتواند موشک های کروز هدایت شونده تام هاواک و.. را شلیک کند ، نه یک زیر دریایی استراتژیک . بنظرم یکی از رقیب های امریکایی این محصول میتونه زیردریایی استراتژیک کلاس اوهایو باشه البته منظورم از سری کد SSBN-730 تا SSBN-743 است که قابلیت شلیک موشک تراندیت 2 را دارن.

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یک سوال همیشه ذهن منو رو درگیر میکنه و این موضوع است که چرا با اینکه چیزی حدود 60 سال از طراحی اولین راکتور اتمی مربوط به زیر سطحی ها گذشته ولی ما هنوز نتوانستیم نمونه ای از ان را برای پیشرفت نیروی دریاییمون بسازیم ، من با افراد زیادی در این رابطه صحبت کردم ولی هیچکی جوابی برای ان نداشتن ،  حال بنظر دوستان علت های این موضوع چه میتونه باشه ؟

بنظرتون از لحاظ فنی گلوگاه ساخت همچین راکتوری چی میتونه باشه که الان اکثر کشورها در ارزوی داشتن ان هستند ولی کشور امریکا توانسته انرا در سال 1948 انجام بده .

یعنی انقدر تکنولوژی این راکتورها بالا است که ما به سمت ساخت ان نرفتیم.

دوستان خواهشن در بحث شرکت کنن و چالش ها و چرایی های این موضوع را بحث کنند.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یک سوال همیشه ذهن منو رو درگیر میکنه و این موضوع است که چرا با اینکه چیزی حدود 60 سال از طراحی اولین راکتور اتمی مربوط به زیر سطحی ها گذشته ولی ما هنوز نتوانستیم نمونه ای از ان را برای پیشرفت نیروی دریاییمون بسازیم ، من با افراد زیادی در این رابطه صحبت کردم ولی هیچکی جوابی برای ان نداشتن ،  حال بنظر دوستان علت های این موضوع چه میتونه باشه ؟

یعنی انقدر تکنولوژی این راکتورها بالا است که ما به سمت ساخت ان نرفتیم.

مشکل اول سازه زیردریایی هست؟ اکنون ساخت زیردریایی همچون uboat هم برای صنایع دریایی ما سخت است

دوم استفاده از راکتوری با سوخت 90 درصد غنی شده که ابعاد راکتور را کوچک می کند

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

با تشکر از شما بابت این تاپیک پر محتوا

یه سوالی که برام پیش اومد. نوع زیردریایی پس زمینه ؟ عجب غولیه.

borei_class_l1.jpg

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مشکل اول سازه زیردریایی هست؟ اکنون ساخت زیردریایی همچون uboat هم برای صنایع دریایی ما سخت است

دوم استفاده از راکتوری با سوخت 90 درصد غنی شده که ابعاد راکتور را کوچک می کند

اخه مشکل اینجاست که ما اصلا دنبال طراحی های اولیه هم نرفتیم که ببینیم چقدر این پروژه شدنی است یا خیر.

من به این اعتقاد دارم کشوری که میتونه یک زیردریایی 500 تنی مثل فاتح را بسازه و ساخت طرح هایی مثل بعثت را داشته باشه و یا حتی بتونه این اورهال سنگین را در زیردریایی کلاس طارق انجام بده ، میتونه یک طرحی مثلا برای 10 سال بعد از یک زیردریایی اتمی ارائه بده.

سلام

ممنون

این کلاس از زیردریایی چیزی حدود 170 متر طول دارد و بزرگتر از ان هم تایفون با 172 متر است . فکر کنم تو این عکس بخاطر بحث پرس پکتیو اینجوری شده.

خود این زیردریایی غولی است واسه خودش

borei_class_l9.jpg

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اخه مشکل اینجاست که ما اصلا دنبال طراحی های اولیه هم نرفتیم که ببینیم چقدر این پروژه شدنی است یا خیر.

من به این اعتقاد دارم کشوری که میتونه یک زیردریایی 500 تنی مثل فاتح را بسازه و ساخت طرح هایی مثل بعثت را داشته باشه و یا حتی بتونه این اورهال سنگین را در زیردریایی کلاس طارق انجام بده ، میتونه یک طرحی مثلا برای 10 سال بعد از یک زیردریایی اتمی ارائه بده.

ممنون

زیردریایی اقیانوس پیمای آلمان در بالای 1000 تناژ داشتند در نتیجه 500 رقم بالایی نیست 

http://www.uboataces.com/uboat-type-ix.shtml

http://www.uboat.net/types/viif.htm

http://www.uboat.net/types/ixb.htm

ممکن است برنامه داشته باشند و تکنولوژی های جانبی را در حال محیا کردن باشند ولی تا زمانی که پایه ها را محکم نکنند تناژ بالا خیلی سخت می شود 

سلام

borei_class_l1.jpg

احتمالا کلاس تایفون 

http://i.imgur.com/SktkYGC.jpg

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

زیردریایی اقیانوس پیمای آلمان در بالای 1000 تناژ داشتند در نتیجه 500 رقم بالایی نیست 

http://www.uboataces.com/uboat-type-ix.shtml

http://www.uboat.net/types/viif.htm

http://www.uboat.net/types/ixb.htm

ممکن است برنامه داشته باشند و تکنولوژی های جانبی را در حال محیا کردن باشند ولی تا زمانی که پایه ها را محکم نکنند تناژ بالا خیلی سخت می شود 

احتمالا کلاس تایفون 

http://i.imgur.com/SktkYGC.jpg

حالا جدای طراحی سازه زیردریایی ، طراحی راکتور هم خودش داستان داره . در طراحی این راکتورها و ساختشون قبلا باید نمونه ای از ان ساخته شود و در روی خشکی تست های زیادی روش انجام بشه و بعد بخوان وارد زیردریایی کنن ، حال با توجه به این مذاکرات فکر کنم برای سال های طولانی با این طرح باید خداحافظی کنیم.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.