GOLDEN-CROWN

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه - بخش دوم ( از July 2015 )

Recommended Posts

ظاهرا متن توافق بین طرفین درگیر به این صورت هست. بیشتر مطالب قابل فهم هست ولی بهتر است دوستانی که به عربی مسلط هستند کامل ترجمه کنند.

‫#‏إقرأ_بنود_الاتفاق_كاملة‬ ‫#‏الفوعة‬ ‫#‏كفريا‬ ‫#‏الزبداني‬ ‫#‏مضايا‬
1- الاتفاق يتضمن ‫#‏مرحلة_أولى‬ يبدأ تطبيقها فورا بعد توقيع الاتفاق، و ‫#‏مرحلة_ثانية‬ تبدأ فور انتهاء المرحلة الأولى.
2- المناطق التي يشملها وقف إطلاق النار بداية، ولاحقا الهدنة لمدة ستة أشهر:
أ- الجنوب: #الزبداني، #مضايا، ‫#‏بقين‬، ‫#‏سرغايا‬، والقطع_العسكرية المحيطة بها.
ب- الشمال: #الفوعة، #كفريا، بنش، تفتناز، طعوم، معرة_مصرين، مدينة إدلب، رام_حمدان، زردنا، شلخ.
3- خروج كامل المقاتلين من بلدة الزبداني مع الراغبين بالخروج من عائلاتهم من منطقة الزبداني.
4- الوجهة الوحيدة لخروج كافة الشرائح من منطقة الزبداني (مسلحين - جرحى - عوائل ) هي ادلب حصراً.
5- تعمل حكومة إيران مع الحكومة اللبنانية على اخراج عائلات الزبداني التي هربت بطريقة غير قانونية إلى لبنان واعادتهم اما الى سوريا مباشرة او الى تركيا شرط ان يكون العدد بين اربعون وخمسون عائلة فقط، وأن يتم ذلك خلال المرحلة الأولى.
6- خروج الراغبين من النساء والأطفال دون الثامنة عشر والرجال فوق الخمسين من ‫#‏الفوعة_وكفريا‬ بحيث لا يزيد العدد عن عشرة آلاف مواطن سوري.
7- خروج ‫#‏كامل_الجرحى‬ قيد العلاج في الفوعة وكفريا على ان يحتسب الذين يمكن معالجتهم في الفوعة وكفريا حال خروجهم من سقف العشرة الاف.
8- التعهد والالتزام باطلاق سراح 500 ‫#‏معتقل‬ من سجون الدولة بعد انجاز المرحلة الاولى والبدء بمباحثات المرحلة الثانية وتفصيل هذا العدد 325 امرأة 25 حدث 150 رجل دون الالتزام باسماء محددة او مناطق معينة، على أن تكون تواريخ اعتقالهم سابقة ل 01-07-2015
9- يعتبر ساعة الصفر لسريان وقف اطلاق النار وقت البدء بتنفيذ المرحلة الاولى .
10- يشمل وقف إطلاق النار الأمور التالية والالتزام من الطرفين :
أ- وقف كامل العمليات العسكرية واطلاق النار من داخل مناطق "التهدئة" إلى خارجها، ومن خارجها إليها.
ب- وقف ‫#‏الطيران_الحربي_والمروحي‬، بما في ذلك إلقاء المساعدات من الطيران المروحي.
ج- وقف أي تحصين للدشم والمقرات على الخط الأول من الجبهة.
د- وقف أي تقدم في المناطق الفاصلة على خطوط التماس.
11- تشمل التهدئة إضافة إلى لوقف إطلاق النار إيقاف الخطوات العدائية كإغلاق الطريق الإنساني إلى الفوعة وكفريا، أو إغلاق منافذ مضايا وبقين وسرغايا.
12- يتم خروج المسلحين من ‫#‏بلدة_الزبداني‬ بالسلاح الفردي الخفيف مع الجعب وحقيبة كتف واحدة (لا تحتوي سلاح او ذخائر). يشمل السلاح
13- الفردي الخفيف المسدس، وأحد الأسلحة التالية: "البندقية بأنواعها، القناصات بأنواعها، رشاش PKC، قاذف RPG" مع الوحدة النارية لها.
14- يتم تدمير ‫#‏السلاح_الثقيل‬ في منطقة الزبداني.
15- يتم تنفيذ الاتفاق برعاية وإشراف وحضور ‫#‏الأمم_المتحدة‬.
16- يضمن كل طرف الأمن والسلامة خلال سير العمل داخل مناطق سيطرته.
17- تم الاتفاق ان تكون نقطة الاستلام والتسليم للداخلين الى منطقة ادلب او الخارجين منها هي بلدة ‫#‏مورك‬, اما في الزبداني فيتم الاتفاق على نقطة من خلال ضباط الارتباط من الطرفين.
18- يتم خلال 48 ساعة من تاريخ الموافقة على الوارد اعلاه التحضير اللوجستي لبدء تنفيذ الاتفاق.
19- لا يشمل هذا الاتفاق خروج ‫#‏مسلحي_مضايا‬، ولكن يسمح باخراج الجرحى ذوي الحالات الصعبة الذين لا يمكن علاجهم داخل مضايا ويحدد ذلك من خلال الهلال الاحمر تحت اشراف الامم المتحدة .
20- عوائل مسلحي الزبداني الراغبين في الخروج : يشمل كافة العوائل الراغبة بالخروج المتواجدة في الزبداني - مضايا - بقين - سرغايا.
21- بعد احتساب العدد الاجمالي الذي سيخرج من الفوعة وكفريا (‫#‏نساء‬ - ‫#‏اطفال‬ -# عجز - ‫#‏جرحى‬) والزبداني (جرحى - مسلحين - عوائل ) يتم تحديد ل دفعة من المنطقتين بما يتناسب والاعداد المحددة وتكون نقطة مورك هي نقطة التبادل بالاتجاهين.
22- يتم دخول فريق طبي الى الفوعة وكفريا (تحدده الامم المتحدة) لتحديد الجرحى الذين يمكن علاجهم داخل الفوعة وكفريا ويرغبون بالخروج لاحتسابهم ضمن سقف العشرة الاف.
24- يتم تشكيل مجموعة عمل تشمل مندوب من الامم المتحدة مندوب من ‫#‏ايران‬ ومندوب من طرف ‫#‏المسلحين‬ ، تعتبر مرجعية لمتابعة تنفيذ الاتفاق وحل اي مشاكل قد تطرأ ويتواجد مندوبي الامم المتحدة وايران في دمشق ويكون التواصل مع مندوب المسلحين.
25 - مع إنتهاء المرحلة الأولى، تبدأ المرحلة الثانية التي تشمل إطلاق سراح ال٥٠٠ ‫#‏معتقلة_ومعتقل‬، وتثبت هدنة لمدة ٦ أشهر في المناطق التي ذكرت في البند رقم 2. يتم مناقشة تفاصيل الهدنة وآليات ضبطها أثناء اللقاء وجها لوجه.

خروج پسران زیر 18 سال و مردان بالای 50 سال و زنان و بچه ها به تعداد 10000 نفر و همچنین خارج کردن زخمی های بد حال که امکان معالجه در منطقه را ندارند و همچنین رسیدن کمک پزشکی به داخل منطقه ، انصافا بار خیلی زیادی از روی دوش مدافعین برمیداره .

با این توافق کار زبدانی هم پایان یافته حساب می شود و خیلی زود نیروهایی که در آنجا مشغول بودند ، آزاد می شوند ! ( نیروهای محاصره شده داخل زبدانی تقریبا به طور کامل از منطقه خارج می شوند . 

اون قضیه مذاکرات بین هیات ایرانی و هیات مسلحین با حضور نمایندگان سازمان ملل جالب است ! الان میشه مفهوم اون پرچم ایران در فوعه را متوجه شد :)

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ترجمه هفت بند اول توافق‌نامه:

1. توافق در دو مرحله اجرا میشود. مرحله اول بلافاصله بعد از امضای توافق و مرحله دوم بعد از اتمام اجرای مرحله اول.
  2. مناطقی که شامل این آتش بس میشوند و به مدت شش ماه خواهد بود:

الف. جنوب: زبدانی، مضایا، بقین، سرغایا و بخش‌های نظامی اطراف آن.

ب. شمال: فوعه، کفریاة بنش، تفتناز، طعوم ، ادلب و ...

3. خروج همه مسلحین در زبدانی به همراه هر کسی که تمایل داره با خانواده‌اش اونجا رو ترک کنه.

4. کسانی که از زبدانی خارج میشن فقط حق دارن به سمت ادلب برن و نه جای دیگه.

5. دولت ایران با دولت لبنان همکاری خواهند کرد تا خانواده‌های اهل زبدانی که به لبنان فرار کرده بودند مستقیما به سوریه باز گردند یا به ترکیه بروند به شرطی که تعداد این خانوارها از 54 خانوار تجاوز نکنه.

6. از فوعه و کفریا فقط زنان و بچه‌های زیر 18 سال و مردان بالای 50 سال حق خروج دارند. تعداد اینها هم نباید از ده هزار نفر بیشتر بشه.

7. خروج کامل مجروحان از فوعه و کفریا... مجروحانی که امکان مداواشون در فوعه و کفریا باشه، در صورت خروج جزء ده هزار نفر محسوب میشن.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خروج پسران زیر 18 سال و مردان بالای 50 سال و زنان و بچه ها به تعداد 10000 نفر و همچنین خارج کردن زخمی های بد حال که امکان معالجه در منطقه را ندارند و همچنین رسیدن کمک پزشکی به داخل منطقه ، انصافا بار خیلی زیادی از روی دوش مدافعین برمیداره .

با این توافق کار زبدانی هم پایان یافته حساب می شود و خیلی زود نیروهایی که در آنجا مشغول بودند ، آزاد می شوند ! ( نیروهای محاصره شده داخل زبدانی تقریبا به طور کامل از منطقه خارج می شوند . 

اون قضیه مذاکرات بین هیات ایرانی و هیات مسلحین با حضور نمایندگان سازمان ملل جالب است ! الان میشه مفهوم اون پرچم ایران در فوعه را متوجه شد :)

الان بالاخره چی شد ؟ زنا و بچه ها و ناتوان ها از فوعه کفریا آزاد میشن میرن یعنی ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با نپرداختن عجیب و غریب شبکه های تلویزیونی ایران به ماجرای این دو شهرک به نظر میرسه حالا شاید واقعا چون از لحاظ نظامی امکانی وجود نداشته و از لحاظ سیاسی هم مذاکره با تروریستها وجهۀ مناسبی برای ایران نداشته و البته برای تروریستها یک پوئن محسوب میشده، شاید ایران سعی داشته به هر حال این مذاکرات را بی سر و صدا انجام بده که البته عمال ترکیه با یک حرکت حساب شده و هجوم همه جانبه شاید در دقایق آخر باعث بالاتر بردن وزن امتیازاتشون شدند ( مثلا مقصد خروج تروریستهای زبدانی که مقاومت نمیپذیرفت ادلب باشه و حالا شاید پذیرفته شده و همچنین اینور تنها خروج غیر نظامی ها و اونور خروج نظامی ها که به قول یکی از دوستان شاید چند تایی مهره مهم هم بینشون باشه )

در ضمن ترکیه هم بازی را خوب بلده، میدونه اگر این وحشی ها وارد شهرک ها بشند و جنایاتی در حق زنان و کودکان انجام بدند ( هر چند تمام تلاششون را بکنند که مخفی بمونه و البته این با هدف رسانه ای و تبلیغاتیشون هم منافات داره و پس به ناچار! تصاویری منتشر میشه ) به هر حال برای اون تبلیغات اردوغانی که این ها را القاعده های خوب و میانه رو معرفی میکنه و برای هدف نهاییش ضرر خواهد داشت و پس ترجیح میده اینور امتیازاتی بگیره و اونور با پوزه بندی بهانه شهوت خونریزی تروریستها را هم ازشون بگیره ( هر چند قطعا با این کینه ای که داره بدش هم نمیاد چند هزار نفری شیعه سلاخی بشند که تنها عاملی بودند که باعث شدند مجبور باشه تا حالا وضوش را نگه داره! :))

به هر حال عرف مذاکره نکردن با تروریستها داره اینجا شکسته میشه ( حالا شاید به ناچار ) و این سبب میشه از این دست برنامه ها خصوصا اردوغان برای مناطق دیگه و امتیاز گیری هر چه بیشتر استفاده کنه و چون نفوذش هم روی داعش و هم النصره و ارتش آزاد و کلا همه تروریستهای درگیر در سوریه هست هم فرقیز نمیکنه فوعه و کفریا باشند یا نبل و الزهرا یا حلب و لاذقیه!!

• Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به هر حال عرف مذاکره نکردن با تروریستها داره اینجا شکسته میشه ( حالا شاید به ناچار ) و این سبب میشه از این دست برنامه ها خصوصا اردوغان برای مناطق دیگه و امتیاز گیری هر چه بیشتر استفاده کنه و چون نفوذش هم روی داعش و هم النصره و ارتش آزاد و کلا همه تروریستهای درگیر در سوریه هست هم فرقیز نمیکنه فوعه و کفریا باشند یا نبل و الزهرا یا حلب و لاذقیه!!

سلام

همچنین عرفی که شما می فرمائید ، اگر هم وجود داشته خیلی قبل تر شکسته ، جون این اولین مذاکره با اونها برای خروج از جایی یا برقراری آتش بس با اونها نبوده و طبیعتا آخری هم نخواهد بود .

در مورد مذاکرات هم اینو بگم که این گله گرگ اگر ناچار نبود مذاکره را نمی پذیرفت و اگر می توانست کل اون منطقه رو با خاک یکسان می کرد ! البته اگر می توانست.

:)

الان بالاخره چی شد ؟ زنا و بچه ها و ناتوان ها از فوعه کفریا آزاد میشن میرن یعنی ؟

بله تا سقف 10000 نفر 

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

همچنین عرفی که شما می فرمائید ، اگر هم وجود داشته خیلی قبل تر شکسته ، جون این اولین مذاکره با اونها برای خروج از جایی یا برقراری آتش بس با اونها نبوده و طبیعتا آخری هم نخواهد بود .

در مورد مذاکرات هم اینو بگم که این گله گرگ اگر ناچار نبود مذاکره را نمی پذیرفت و اگر می توانست کل اون منطقه رو با خاک یکسان می کرد ! البته اگر می توانست.

:)

بله تا سقف 10000 نفر 

سلام

بیشتر منظورم مذاکره با کشور ایران بود ( حالا به طور غیر مستقیم ) قبل تر ها به نظرم اکثر مذاکره ها با دولت سوریه و نماینده هاش و در نهایت شاید حزب الله بود.

حالا مهم نیست زیاد باید حواسمون باشه این حربه بهشون خوش نیاد. معنای شرط گذاشتن برای باقی موندن تعدادی در این دو شهرک را متوجه نمیشم. یعنی اون کشتار را بالاخره دوست دارند انجام بدند؟ این منطقه اگر بدون خونریزی براشون ازاد بشه اثرات بهتری نداره؟ در مورد مذاکره هم حق با شماست ولی چون به هر حال از حیث استراتژیک بودن زبدانی و با توجه به این توافق اگر اشتباه نکنم خروج همه مسلحین و اشغال کاملش تنها حدس میشه این باشه که شاید واقعا تروریستهای اونجا نه از حیث نفرات ( که به لطف اردوغان کم ندارند ) که از جهت دیگه ای براشون اهمیت داره. مگر اینکه معنای توافق این باشه که حزب الله دیگه در اون نقاط مرزی و قلمون و خصوصا مضایا لااقل برای مدتی عملیات تصرف نداشته باشه و اون تعداد داخل شهرک ها را هم گروگان همین مووضع میخوان؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حالا این توافق قطعی و تائید شده هست توسط طرفین یا صرفا توسط رسانه یا رسانه های خاصی منتشر شده و باید منتظر تائید و رسمی شدنش باشیم ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام... من برخلاف برخی دوستان خوشبینم...........

یه استراتژی قبلا این بود که سعی بشه تروریست ها در یک منطقه جغرافیایی جمع شن... پراکنده نباشن بهتره....

مجروحان و افراد ناتوان فوعه و کفریا خارج میشن....

ولی مدافعان و بروبچ حزب الله و ... هستن....

خب این خودش خوبه که فوعه وکفریا دودستی تقدیم تروریست نمیشن.... درسته شاید رزمندگانمون قتل عام بشن ولی میدونیم که تا پای جان خواهند ایستاد و تلفات بسیار بالایی از تروریست ها خواهند گرفت وتوان تروریست ها مطمئنا تحلیل خواهد رفت. 

به شخصه خیلی خوشحالم که زنان و بچه ها و سالمندان و مجروحان قراره خارج بشن....

البته اگه پایبند باشند....

وتاحدودی ذهن ما و مقاومت از اینخیال راحت میشهو به مناطق استرتژیک دیگه متمرکز میشه.....

نظر شخصی بود.........

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط REZAT1980، 29 شهریور 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط REZAT1980، 29 شهریور 1394 - دلیلی ارایه نشده است

خلاصه این مزاکره این که تکفیریها  100  ما    :-x صفر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

چه بندهای تبعیض آمیزی داره اونها میتوانند جنگجویانشون رو از مهلکه  خارج کنند اما نیروهای ما نمیتوانند از شهرکها خارج شوند حتی این تروریستهای درنده برای خروج غیرنظامی ها هم سقف و بازه ی سنی تعیین کردن

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یعنی چی؟ نیروهای مدافع فوعه و کفرایا نمیتونن از اونجا خارج بشن؟ بمونن که چی کار کنن؟ اون دو شهرک کوچک هیچ اهمیت استراتژیکی نداره و همانطور که مسلحین از زبدانی خارج میشن، نیروهای مدافع هم باید از فوعه خارج بشن.

بعد چرا این توافقنامه شامل بیشتر استان ادلب میشه؟ یعنی دیگه ارتش سوریه نمیتونه مواضع اینها رو در خیلی از مناطق ادلب بمباران کنه، من جمله خود شهر ادلب، بنش، تفتناز؟

یعنی اینها اگر بخوان به هر دلیلی دوباره به نیروهای موجود در فوعه حمله کنن، اهرم ما برای مذاکره چی خواهد بود؟ حتی مضایا هم تخلیه نمیشه از مسلحین.

واقعا چه نابغه ای این توافقنامه ای  از طرف ایران یا دولت سوریه قبول کرده؟ یا شاید من اشتباه متوجه شدم؟

اگر شهر ادلب جزو توافقنامه هست، نباید مثلا شهر درعا هم میومد ذیل این توافق؟

یعنی هم از جنگ در فوعه و کفرایا باید بکشیم و هم از آتش بسش؟

500 تا زندانی هم که قراره آزاد کنن.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط REZAT1980، 29 شهریور 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط REZAT1980، 29 شهریور 1394 - دلیلی ارایه نشده است

اگر  توافقنامه این هست واقعا خاکر برسرشون.................................

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اتفاقا اگر زنها و بچه ها از فوعه و کفریا خارج بشن، دیگه این شهرکها به امید خدا غیر قابل تصرف میشن
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.