GOLDEN-CROWN

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه - بخش دوم ( از July 2015 )

Recommended Posts

سلام. اول از همه اینکه امیدوارم خبر شهید شدن نیروهای ما در سوریه بدلیل حمله هوایی آمریکایی ها غلط باشد. ولی اگر خدای نکرده درست بود (البته من متخصص روابط بین المللی نیستم ولی) بنظرم پاسخ ما از اعتراض رسمی به دولت آمریکا از طریق احضار حافظ منافع امریکا در ایران و یا مستقیما از طریق ارتباط شخص وزیر امور خارجه با وزیر امور خارجه آمریکا شروع میشود و احتمالا آمریکایی ها هم عذر خواهی رسمی میکنند و قول میدهند که تکرار نشود. در این صورت ناچاریم مسئله را تا همین حد تمام کنیم و البته اگر امکان داشت درخواست کنیم که هر حمله ای توسط هر کشوری در سوریه با اتحاد ما و روسها و سوریه ای ها هماهنگ شود تا دیگر این اتفاق نیافتد. چنین تقاضایی از یک نظر به معنی پذیرش قانونی بودن این حملات و از یک نظر به منزله پذیرش آمریکا در این اتحاد هم هست  که برای ما سنگین و غیر قابل قبول است. اگر اینکارها را نکردند یا چنین حملاتی را تکرار کردند باید از طریق اتحادی که با روسها (فعلا در حال حاضر) داریم اقدام کنیم و علیه آمریکا به شورای امنیت شکایت کنیم. این شکایت حتی اگر به نتیجه برسد قطعا توسط آمریکا که خودش در شورای امنیت عضو است وتو خواهد شد ولی شاید زمینه را برای اقدامات جدی تر ما بر علیه آمریکا آماده کند مثلا اگر شد با همکاری روسها اجازه ورود جنگنده های آمریکا به حریم سوریه را ندهیم یا به انها اخطار بدهیم یا ... که این مرحله متاسفانه تا حدود زیادی از اختیار ما خارج است و یک جورهایی غیر ممکن بنظر میرسد

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است

مدیریتی که کارش فقط پاک کردن پست ها باشه ، به درد لای جرز دیوار هم نمی خوره .

با سلام - کاربر جویسر ، بعلت اسپم های مکرر ، توهین ، تخریب ، تا اطلاع ثانوی  از تاپیک های تحولات ( سوریه ، یمن ، عراق ) محروم خواهد بود. در صورت تکرار ، برخورد شدیدتری صورت خواهد گرفت  / MR9

پی نوشت 1:

اسپم این کاربر تا 48 ساعت  ، پاک نمی شود تا شخصیت این فرد ، علیرغم تذکرات متعدد ، عیان شود .این کار هشدار قاطعی هست به آن دسته کاربرانی که درتاپیک های تحولات هیچ ردّی جز تخریب از خودشون باقی نگذاشتند .

پی نوشت 2 :  این نخستین ماموریت تمام موفق  سرجنگی فونیکس هست . :winking:

سلام ،

جناب MR9 ، این بنده خدا حرف بدی نزده که شما اینجور برخورد می کنی .

در دو ماه گذشته بیشتر از 10 ویدئو منتشر شده که تروریست ها با تاو نیروها رو در فضای باز میزنن .

این بندگان خدا هویج که نیستن ، آدمن و خانواده هاشون چشم انتظارن فرقی نمیکنه که ایرانی ، افغانی ، عراقی ، پاکستانی ، سوری یا لبنانی باشن ، همشون برادران ما هستند.

اگر واقعا سپاه ضعف آموزش داره یا عرضه ی آموزش دادن نیروها رو نداره بهتره کار رو بدن دست نیروهای حزب الله که در سالهای اخیر توانایی های خودشون رو ثابت کردن .

با سلام - این زحمت را تقبل کنید ، یکسری به پروفایل این کاربر سر بزنید ، آن پستهایی که هنوز مخفی نشدند را مطالعه بفرمایید ، بعد ، خودتان قضاوت کنید .

شخصاً با منطق درست هیچ مشکلی ندارم ولی وقتی یک شخصی که حتی یک روز تجربه صحنه رزم را ندارد ، با ادبیات وقیحانه ، کسی را مورد اهانت قرار می دهد که هم بلحاظ سنی ، هم بلحاظ تجربه ، هم بلحاظ رشادتهای دفاع مقدس و..... سالها با این شخص فاصله دارد ، آن وقت هست که اگر واکنشی صورت نگیرد ، جفا و ظلم خواهد بود .

اگر واقعا سپاه ضعف آموزش داره یا عرضه ی آموزش دادن نیروها رو نداره بهتره کار رو بدن دست نیروهای حزب الله که در سالهای اخیر توانایی های خودشون رو ثابت کردن .

در مورد سپاه هم عرض کنم ، کسی ضعف ها را انکار نمی کند ، ولی یک طرفه قضاوت کردن هم اصولاً درست نیست .

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

سلام مجدد. ببخشید دو نکته را فراموش کردم اول اینکه اول باید ثابت کنیم آمریکا عامل حمله بوده و دوم اینکه اگر راههای مسالمت آمیز جواب نداد و آنها اینگونه حملات را تکرار کردند یک راه میانبر برای جواب دادن به آمریکایی ها این باشد که با انتقال یکسری محموله موشک ضد هوایی (از هر نوعی که امکان داشت و لازم بود) به سوریه و با کمک اطلاعات دریافتی وقتی که فهمیدیم هواپیمای آمریکایی در هوا حضور دارد اگر امکان داشت آنرا سرنگون کنیم.

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در (ویرایش شده) · مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است

سلام ،

جناب MR9 ، این بنده خدا حرف بدی نزده که شما اینجور برخورد می کنی .

در دو ماه گذشته بیشتر از 10 ویدئو منتشر شده که تروریست ها با تاو نیروها رو در فضای باز میزنن .

این بندگان خدا هویج که نیستن ، آدمن و خانواده هاشون چشم انتظارن فرقی نمیکنه که ایرانی ، افغانی ، عراقی ، پاکستانی ، سوری یا لبنانی باشن ، همشون برادران ما هستند.

با سلام - این زحمت را تقبل کنید ، یکسری به پروفایل این کاربر سر بزنید ، آن پستهایی که هنوز مخفی نشدند را مطالعه بفرمایید ، بعد ، خودتان قضاوت کنید .

شخصاً با منطق درست هیچ مشکلی ندارم ولی وقتی یک شخصی که حتی یک روز تجربه صحنه رزم را ندارد ، با ادبیات وقیحانه ، کسی را مورد اهانت قرار می دهد که هم بلحاظ سنی ، هم بلحاظ تجربه ، هم بلحاظ رشادتهای دفاع مقدس و..... سالها با این شخص فاصله دارد ، آن وقت هست که اگر واکنشی صورت نگیرد ، جفا و ظلم خواهد بود .

در مورد سپاه هم عرض کنم ، کسی ضعف ها را انکار نمی کند ، ولی یک طرفه قضاوت کردن هم اصولاً درست نیست .

برادر کار ندارم برادرمون چی گفته.ولی جای سواله حضرت عالی تجربه رزمی دارید؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
خیر ، مگر اینکه شما داشته باشید و انتظار دارم به جای پست های یک خطی که از شما دیدیم ، یک تحلیل درست از شما مطالعه کنیم

http://www.military.ir/forums/topic/28905-اخبار-مرتبط-با-f35/?p=480797

این هم نمونه تحلیل شماست .

برادر کار ندارم برادرمون چی گفته.ولی جای سواله حضرت عالی تجربه رزمی دارید؟
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
خیر ، مگر اینکه شما داشته باشید و انتظار دارم به جای پست های یک خطی که از شما دیدیم ، یک تحلیل درست از شما مطالعه کنیم

من مدعی نیستم.

بنده هم بارها عرض کردم ، صرفاً یک علاقه مند ، // اگر قصد دارید این شکلی ادامه دهید ، تا فردا صبح همین شکلی ادامه می دهیم ولی مشخصاً اگر اکانت دوم کاربر جویسر هستید ، این را درک بفرمایید که همه متوجه هستند نخیر نیستم.بنده باشما دعوا ندارم.حضرت عالی برادر دینی منی. ویرایش شده در توسط kebrit

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

بسم الله الرحمن الرحیم

گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد در تلاش برای دستیابی به موضعی واحد در مذاکره احتمالی با دولت سوریه در عربستان سعودی تشکیل جلسه می‌دهند.

این نشست دو روزه به میزبانی دولت عربستان تشکیل می‌شود و کار خود را از روز سه‌شنبه، ۱۷ آذر (۸ دسامبر) آغاز می‌کند. مقامات سعودی گفته‌اند که از "تمام جناح‌های میانه‌رو مخالف حکومت سوریه وابسته به جریان‌ها و گروه‌های سیاسی، قومی و فرقه‌ای در داخل و خارج سوریه" برای شرکت در این جلسه دعوت به عمل آمده است.

مقامات وزارت خارجه عربستان به خبرگزاری دولتی این کشور گفته‌اند که این نشست "در راستای حمایت عربستان از حل سیاسی بحران سوریه" و بر مبنای توافقات اجلاس وین ۲ مورخ ۱۴ نوامبر سال جاری برگزار می‌شود که در آن از گروه‌های مخالف سوری خواسته شده بود با اتخاذ موضعی مشترک، نمایندگان خود را برای مذاکره به منظور به جریان انداختن "روند انتقال قدرت براساس تصمیمات اجلاس ژنو سال ۲۰۱۲" تعیین کنند.

شماری از گروه‌های عمده سیاسی و نظامی مخالف حکومت سوریه از جمله ارتش آزاد سوریه و گروه اسلامگرای جیش الاسلام دعوت عربستان برای شرکت در این نشست را پذیرفته‌اند. از گروه "جبهه جنوبی" نیز که ائتلافی از تشکل‌های غیر اسلامگرا و فعال در جنوب سوریه است برای شرکت در این جلسه دعوت به عمل آمده است.

تشکل‌هایی که از آنها با عنوان سازمان‌های تروریستی یاد می‌شود از جمله جبهه نصرت و گروه دولت اسلامی (داعش) برای شرکت در این اجلاس دعوت نشده‌اند. همچنین گروه‌های وابسته به کردهای سوریه نیز به این نشست دعوت نشده‌اند. گروه‌های کرد سوریه بر بخش قابل توجهی از شمال این کشور مسلط هستند و در جنگ با نیروهای داعش از حمایت و کمک ایالات متحده برخوردار می‌شوند. آنان گفته‌اند که هیچ نشستی بدون حضور آنان موفقیت‌آمیز نخواهد بود و افزوده‌اند که به موازات اجلاس عربستان، جلسه‌ای دو روزه را برای بررسی چشم انداز آتی سوریه با شرکت نمایندگانی از تشکل‌های کرد، حزب دموکراتیک آسوری و شخصیت‌های ملی و مذهبی از نقاط مختلف سوریه برگزار می‌کنند.

با وجود تاکید عربستان بر اینکه اجلاس ریاض در واکنش به خواست اکثر شرکت‌کنندگان در نشست وین برای حل سوریه برگزار می‌شود، دولت ایران، که حامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، با این نشست مخالفت کرده است. حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که "در وین توافق شد که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با مشورتی فراگیر، برای تعیین فهرست معارضان تلاش کند و اقدامات خارج از بیانیه وین مورد تایید ایران نیست."

جمهوری اسلامی و دولت سوریه گروه های مخالف بشار اسد را تروریست می‌دانند و تنها افراد و تشکل‌هایی را که با مجوز حکومت سوریه در داخل آن کشور حضور دارند "گروه‌های مخالف دولت سوریه" تلقی می‌کنند. ایران گفته است تنها با راه حلی موافق است که متضمن حفظ حکومت فعلی و ادامه زمامداری بشار اسد باشد.

وزارت خارجه عربستان گفته است که برگزاری اجلاس ریاض و انتخاب گروه‌هایی که به آن دعوت شدند با مشورت "اکثر شرکت‌کنندگان متنفذ در اجلاس وین و استفان دو میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه" صورت گرفته و از حمایت آنها برخوردار است.

منبع

---------------------------------------------

ظاهرا همه طرفها قصد دارند مهره هاشون رو یکپارچه کنند

و با همه قدرت به میدان بیاند

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تو حمله امریکای بی شرف به پادگان ارتش سوریه چهارتا از بچه های مازندران شهید شدن.
سه تا از شهر چالوس و یکی از شهر نکا.
لطفا برای برای سلامتی دوستان و رزمندگانی که الان در سوریه هستند دعا کنید.
خانواده هاشون خیلی بی تاب هستن.
البته هنوز تاییده خبر از تهران نیومده.
لعنت به این امریکا.

با سلام - در صورت امکان ، رعایت اخلاق عمومی را بفرمایید . متشکرم  / MR9

طبق اخبار بمباران ٣ نفر كشته داشته نه ٤ نفر بعدشم من تا حالا جايي نشنيدم يا نديدم گفته باشن ما در ديرالزور نيرو داشته باشيم اونجا ارتش حالت تدافعي داره نه هجومي كه به نيروهاي ما نياز داشته باشه لطفاً اگه من اشتباه ميكنم دوستان مطلع من رو روشن كنن ممنون ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داوداوغلو نخست وزیر ترکیه در واکنش به برخی اظهارنظرها در ایران ، واکنش تندی اتخاذ کرد.
به گزارش «انتخاب» ؛ وی اعلام کرد، اگر خصومت ها در ایران علیه ترکیه ادامه یابد آسیب جدی به روابط دو کشور خواهد زد.
ساعتی پیش، نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که اگر اردوغان ادعا، تهدید و هشدار داده، بداند، ظریف به بالاتر از او گفت که هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکند
همچنین ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب نیز در واکنش به اظهارنظر رئیس جمهور ترکیه درخصوص هشدار به رئیس جمهور ایران گفت: هرکس باید در حد و اندازه خودش حرف بزند.
احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنانش تهدید کرده که در صورت نیاز تحریم هایی علیه روسیه اعمال خواهد شد.
وی در عین حال گفت آماده هر نوع گفتگو با روسیه است. اوغلو افزود: دولت ترکیه مجموعه ای از اقدامات احتمالی را علیه روسیه بررسی کرده است.
متن کامل این سخنان در ادامه می آید:
مبارزه با تروریسم مساله مهمی است و ما با جدیت با این پدیده مبارزه خواهیم کرد. این از گذشته برای ما مساله مهمی است و مبارزه با این پدیده ترکیه را از هرج و مرج و گرفتار شدن در حمام خون دور نگه داشته است و این در حالی است که تروریستها تلاش کرده اند ترکیه را به این ورطه بکشانند اما ما هرگز اجازه چنین کاری را نخواهیم داد . برخی محافل تروریستی در پی حفر خندق و جدا کردن برخی از مناطق ترکیه برآمده اند اما ما با آنها مقابله کرده ایم . من بار دیگر می خواهم به آقای قلیچدار اوغلو بگویم تروریستهایی را که خندق حفر کرده اند و به فکر جدا سازی مناطقی از ترکیه بوده اند ، دوست خود نشمارد . من خطاب به کسانی که به حزب جمهوریت خلق رای داده اند بگویم که آقای قلیچدار اوغلو تروریستها را دوست آنان می داند در حالیکه این افراد (تروریستها) به حفر خندقهایی در دیار بکر برای جدا کردن مناطق از یکدیگر اقدام کرده اند. آنها این خندقها را به منظور کشتن نظامیان و نیروهای امنیتی ما حفر کرده اند . آنها از چیزی نمی ترسند و مساجد را خراب می کنند و به کلیساها و عبادتگاهها حمله می کنند . من از آنها می خواهیم به مساله فکر کنند. من از دیار بکر بارها دیدار کرده ام و ساکنان این منطقه مرا می شناسند.من همیشه به دیار بکر سفر می کنم و مساجد و اماکن آنها را جزو میراث خودمان می دانیم. همانگونه که مسجد الاقصی و مسجد نبوی برای من مقدس هستند جامع کبیر در دیار بکر نیز قداست خاصی دارد . من می خواهیم بگویم چرا نام دانشگاه دیار بکر فاتح پاشا است . در سال هزار و پانصد و شانزده ، سلطان سلیم اول یک رهبر کرد را به عنوان والی دیار بکر انتخاب کرد و این رهبر کرد در فتح بسیاری از مناطق با همکاری ادریس نقش داشت. اتحاد کردها و ترکها در این دوره تاریخی باعث فتح بسیاری از کشورها با شروع از دیار بکر شد . این شهر تا ابد بخشی از ترکیه باقی خواهد ماند. به همین خاطر بود که بیوک لی محمد پاشا به فاتح پاشا معروف بود . او بود که همه این مناطق را فتح کرد و شیخ ادریس بتلیسی برادر او بود و نماد وحدت کردها و ترکها به شمار می رفت . به همین سبب دانشگاه دیار بکر به نام فاتح پاشا نام گذاری شده است . اما تروریستهای خائن به سوی این دانشگاه تیراندازی کردند و حرمت آنرا نقض کردند. من به برادران خود در دیار بکر می گویم تیرهایی که به سوی این دانشگاه شلیک شد فقط دانشگاه دیار بکر را هدف قرار نداد بلکه برادری میان کردها و ترکها را هدف قرار گرفت . آنها هرکاری انجام دهند اخوت و برادری میان فاتح پاشا و ادریس در قالب جمهوری ترکیه باقی خواهد ماند تا اینکه برادری در تمام منطقه فراگیر شود .

ما در آینده نیز به دیار بکر خواهیم رفت تا دیوارها و ساختمانها و مساجد آنرا بار دیگر مشاهده کنیم زیرا این منطقه بخشی از تاریخ انسانی ما به شمار می آید که باید از آن در برابر خرابکاران تروریست و دشمنان تمدن محافظت کنیم. کسانی که دانشگاه فاتح پاشا را به آتش کشیدند تفاوت چندانی با سازمان داعش که اقدام به تخریب آثار باستانی در شهر تدمر سوریه کرد ، ندارند . آنها به تاریخ و تمدن احترام نخواهند گذشت . برادران عزیز ما همه خندقها و موانع را در دیار بکر و شهرهای سور، سیلوان و جزره و نصیبین پاکسازی خواهیم کرد . ما می خواهیم ساکنان را از جهنمی که تروریستها در این مناطق بوجود آورده اند نجات دهیم. ما اجازه نخواهیم داد ساکنان این مناطق قربانیان دلالان خونها و تروریستها باشند؛ تروریستهایی که مردم را می کشند . کسانی که طاهر ایلچی را به شهادت رساندند . اگر پدیده تروریسم نبود او شهید نمی شد. زمانیکه ما کمیته ای را برای تحقیق درباره علت قتل او فرستادیم مشخص شد که یک سازمان تروریستی پشت سر این جنایت قرار داشته است و من به همین مناسبت به همه شهدا اعم از نیروهای پلیس و ارتش رحمت می فرستم و تاکید می کنم تروریستها نخواهند توانست به اهدافشان برسند و بذر فتنه را میان شهروندان بکارند. هرچقدر محاسبات و نیرنگهای آنها پیچیده باشد ما با آنها مقابله خواهیم کرد تا امنیت و سعادت را برای این ملت به ارمغان آوریم . من می خواهم یک بار دیگر یادآوری کنم که دوره آینده شاهد اصلاحاتی دائمی با هدف تضمین آینده بهتر برای ترکیه خواهد بود . من به شما نمایندگان تاکید می کنم که شاهد انجام گرفتن اصلاحاتی تاریخی خواهید بود که تاریخ و آینده این کشور را مشخص خواهد کرد . به همین سبب من از شما می خواهم ما را همراهی کنید تا اینکه بتوانیم به مسیر اصلاحات ادامه دهیم . ما نباید فراموش کنیم که همه جوانان ترکیه ما را همراهی می کنند و نعمتهایی که ما از آن بهره مند هستیم از لطف و احسان خداوند است . ما باید بدانیم که روزی در پیشگاه خداوند متعال فراخوانده خواهیم شد و حساب ما رسیدگی خواهد شد .
ویرایش شده در توسط vahidg
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آخه این ترکیه چه فکری کرده جنگنده روسیه رو که میزنه با ایران شاخو شونه میکشه تو عراق نیرو پیاده میکنه این بابا جدن فکر کرده به پشتیبانی ناتو هر کاری دوست داره میتونه بکنه پس بره توریستو گازشم از اوروپا بگیره هرکی داره کوکش میکنه بلده چیکار کنه که منطقرو منفجر کنه اگه ناتو افسار این یارو نکشه بعید نیست درگیریهایی شروع بشه که دامنش کل اوروپا و خاور میانرو بگیره

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مثله اینکه نیروهای متحد بعد از تصرف مزارع اطراف برقومه و خان طومان این دو روستا رو محاصره کردن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گویا نیروهای متحد خودشان را به دروازه‌های شهرک الزربه رساندند مسیر حمله از طرف شهرک زیتان است

شهرک الزربه و ارتفاعات العیس کلید تسلط بر مزارع ایکاردا است. خود این مزارع به علت مسطح بودن برای نیروها تلفات شدیدی دارد

به همین دلیل نیروهای متحد آن را تخلیه کرده و به تل عیس عقب نشسته بودند اما اگر الزربه تصرف شود هم بزرگراه حلب دمشق با پایکاهی مستحکم

قطع می‌شود و هم نقطه‌ای مطمئن از طرفین برای پدافند و حملات بعدی است

در این شهرک بزرگترین نیروگاه حلب قرار دارد و از نظر وسعت از شهکهای تصرف شده در این منطقه بزرگتر است و نبردی طاقت فرسا در آن رخ خواهد داد (دعا کنید)

متاسفانه روستای قلعیجه بین زیتان و خان طومان از نظر پدافندی مستحکم نیست و احتمال حمله از طرف خان طومان به آن وجود دارد. اگر مسلحین اجازه تثبیت به 

ما بدهند عملا خان طومان محاصره خواهد شد.

به نظر می‌رسد به موازات حمله به الزربه باید حمله‌ای ایزایی از قلعیجه به خان طومان انجام شود تا

۱)  قلعیجه تثبیت شود

۲) نیروهای خان طومان به گمان حمله همه جانبه در موضع تدافعی قرار گیرند.

۳) مسلحین  مستقر در قراصی برای جلوگیری از محاصره شدن از خود تحرک نشان دهند یا به خان طومان عقب خواهند نشست و یا به حمیره حمله کنند

یادمان باشد پشت مونیتور صحبت از این طرح‌ها آسان است اما حوادث را اراده مردان بزرگ می‌سازد

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر عراق تقاضای کمک کنه از روسها بهترین فرصت برای اونها هست تا کاملا قانونی انتقام سختی از ترکیه بگیرن.
چقدر احتمال داره عراق درخواست کنه و چقدر احتمال داره روسا پاسخ مثبت بدن؟
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.