GOLDEN-CROWN

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه - بخش دوم ( از July 2015 )

Recommended Posts

لازم بود این متن اینجا کپی بشه تا خباثت های ترکیه بیشتر نشون داده بشه.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

منابع اطلاعاتی غربی مدعی شده‌اند که روسیه در ده روز گذشته، هر روز دو بار سلاح‌های ایرانی را به سوریه منتقل کرده است. ادعایی که در صورت تائید با توجه به تحریم‌های تسلیحاتی مصوب شورای امنیت علیه ایران که روسیه خود نیز به آن رای مثبت داده، چرخشی روشن در سیاست روسیه و شکستن تحریم‌هایی است که در چند سال گذشته با جدیت علیه ایران اجرا شده است.

به گزارش «تابناک»، وبسایت شبکه آمریکایی فاکس نیوز در این باره نوشته است که هواپیماهای باری روسیه، محموله‌های تسلیحاتی ایران را به فرودگاهی در لاذقیه سوریه منتقل کرده‌اند.

بنا به ادعای فاکس نیوز، پرواز این هواپیماها ثبت نشده است و نقض دو قطعنامه سالهای گذشته شورای امنیت علیه ایران محسوب می‌شود که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی شدیدی علیه ایران وضع شده بود و با جدیت نیز به اجرا در می‌امد.

فاکس نیوز به نقل از منابعی ناشناس مدعی شده است که این پروازها با هماهنگی فرماندهان ارشد نظامی ایران، ولادیمیر پوتین و سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه صورت پذیرفته است. فاکس نیوز همچنین مدعی شده است که هواپیمایی ماهان نیز در این حوزه مشغول به فعالیت است.

ادعایی که فاکس نیوز به نقل از منابع اطلاعاتی غربی درباره همکاری ایران و روسیه مطرح کرده است، در صورت واقعی بودن به این معنا است که روسیه تحریم‌های تسلیحاتی تقریبا کاملی که تاکنون علیه ایران وجود داشت و به شدت اجرا می‌شد را نادیده گرفته است.

مسئله تحریم‌های تسلیحاتی، نخستین بار در قطعنامه 1747 در نخستین روزهای سال 1385 مطرح شده است. بند 5 اجرایی این قطعنامه، صادرات سلاح‌های متعارف توسط ایران را ممنوع اعلام کرد. سه سال بعد و با تصویب قطعنامه 1929 در ژوئن 2010، ممنوعیت‌های وسیعی نیز بر واردات سلاح توسط ایران تحمیل شد.

بر اساس پاراگراف هشتم از بخش اجرایی این قطعنامه که روسیه نیز به آن رای مثبت داده بود، شورای امنیت تصمیم گرفت که: همه کشورها باید مانع از تأمین و فروش مستقیم و غیرمستقیم هرگونه تانک‌های جنگی، ماشین‌های جنگی زرهی،‌ سیستم‌های دارای کالیبر سنگین، هواپیماهای جنگی، بالگردهای تهاجمی،‌ ناوها، موشک‌ها یا سیستم‌های موشکی که در زمره سلاح‌های متعارف [غیرهسته‌ای] ثبت شده در سازمان ملل هستند، تجهیزات مرتبط با آنها از قبیل قطعات یدکی و اقلامی که توسط شورای امنیت یا کمیته‌ پیگیری کننده قطعنامه 1737 (2006) [موسوم به «کمیته»] مشخص شده‌اند، از خاک این کشورها یا توسط اتباع و شخصیت‌هایی تحت حاکمیت قضایی این کشورها یا تحت کشتی‌ها یا هواپیماهای تحت پرچم این کشورها حتی اگر در خاک این کشورها آغاز شده یا نشده باشد، به ایران شوند.

گزارش‌های رسمی شورای امنیت نشان می‌دهد که این تحریم‌های تسلیحاتی به چه شکل سختگیرانه و مداخله‌جویانه‌ای علیه ایران اجرایی شده است.

از جمله کمیته کارشناسان تعیین شده از سوی شورای امنیت در ژوئن 2012 ( بهار 1391) به توقیف و انهدام محموله‌های تسلیحاتی متعلق به ایران اشاره کرده است. در این گزارش امده است که ترکیه از جمله کشورهایی است که اقدامات زیادی را در این حوزه علیه ایران اجرایی کرده است.

کمیته در گزارش خود به سه مورد مهم اشاره کرده و از جمله مدعی شده است که:

1- نیروی بین‌المللی موسوم در افغانستان موسوم به ایساف، محموله‌ای از تسلیحات ایرانی را در فوریه 2011 توقیف کرده و آن را منهدم کرده‌اند. انگلیس نمونه‌هایی از این محموله را نیز برای بررسی به کمیته تحویل داده است.

2- ترکیه در 19 مارس 2011 (در آستانه نوروز 1390) محموله‌ای شامل 19 جعبه بزرگ تسلیحات ایرانی را در هواپیمای ایلیوشین 76 هواپیمایی یاس ایر که در مسیر پرواز به سوریه بوده است، توقیف کرده و بعدا به بازرسان شورای امنیت اجازه دادند که در شهر دیاربکر از آن دیدن کنند. کمیته شورای امنیت این اقدام ایران را نقض تحریم‌های سازمان ملل تشخیص داد.

3- یک ماه پیش از این حادثه و در 15 فوریه 2011 نیز ترکیه یک کامیون حامل مواد منفجره ایران به مقصد سوریه را توقیف کرده و گزارش آن را یک سال بعد در ژانویه 2012 به شورای امنیت ارائه کرده است. بازرسان شورای امنیت در بازدید از این کامیون در استان عثمانیه در جنوب ترکیه اعلام کردند که ارسال یک کامیون مواد منفجره از سوی ایران برای سوریه نقض قطعنامه‌های شورای امنیت بوده است.

ویرایش شده در توسط vahidg
  • Upvote 4
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عربستان یک کشور متجاوز به سرزمین یمن هست و همراه با امریکا هر دو بسیار محکم  کنار رفتن بشار اسد رو مطرح کردن تا همین الان بنابراین رفتن و با اینها صحبت کردن دور یک میز ضربه ی سنگینی به ملت یمن و سوریه وارد میکنه

ویرایش شده در توسط armagdon
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اینکه آمریکا همیشه مخالف سرسخت حضور ایران در این نشست ها بود و میگفت ایران هیچ نقشی نباید ایفا کنه در آینده سوریه، ولی الان راضی به اومدن ایران شده نشونه خوبیه.

اتفاقا آمریکا خیلی وقت هست که حداقل در ظاهر مخالفتی با حضور ایران نداشته و این طرفهای منطقه ای از جمله عربستان و ترکیه بودن که مخالف حضور ایران بودن و میگفتن ایران باشه ما نیستیم. احتمالا به نتیجه نرسیدن دورهای قبلی مذاکرات و تحولات دیپلماتیک در مذاکرات ایران و ۳+۳ باعث شده این کشورها در مواضع قبلی تجدید نظر کنن و شاید هم عوامل دیگه مثل جنگ یمن.

در بیانیه دیروز حوران که مشترک گروههای اصلی فعال در نبردهای جنوب سوریه بود رسما اعلام شد که این گروهها نتایج مذاکرات قاهره و مسکو رو قبول ندارن و بر مواضع قبلی خود پافشاری کردن که همین نشان میده اوضاع چقدر پیچیده هست و احتمال توفیق این مذاکرات در کوتاه مدت چقدر کمه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اینکه بریم و بر موضع خودمون بایستیم، خیلی بهتر از این هست که نریم در حالی که همه هستن و عرصه جولان به اونها بدیم، هم فرصت تاثرگذاری رو ازدست میدیم و هم به عنوان یک مهره مخالف گفتگو و منطق از جانب اونها معرفی میشیم. از بعد تبلیغاتی خیلی بهتر هست که بریم اتفاقا. اینکه آمریکا همیشه مخالف سرسخت حضور ایران در این نشست ها بود و میگفت ایران هیچ نقشی نباید ایفا کنه در آینده سوریه، ولی الان راضی به اومدن ایران شده نشونه خوبیه.

اینکه عربستان در سکوت جامعه جهانی داره به وحشیگری خودش ادامه میده صرفا به خاطر این هست که متحد غرب هست، هرچند حقیقت تلخه، ولی از اونجا که قانون جنگل حاکمه، اگر متحد اونا باشی هرکاری بخوای میتونی بکنی و از زیر بار مجازات هم در بری. این که عرستان افسار پاره کرده و وزیر خارجه اش این روزها گویا پارچه قرمز رنگ دیده، همش به همین خاطر هست. اگر غرب دست از حمایت از عربستان برداره، خواهید دید چگونه این قدرت پوشالی از هم خواهد پاشید. بر خلاف نظر برخی دوستان، قدرت فقط به فروش نفت و خرید اف-15 ایگل نیست، قدرت شامل خیلی چیزهای دیگه هم میشه.

به نظرم اگر وزیر خارجه عربستان زیاد هارت و پورت کنه در این جلسه، آقای ظریف خیلی خونسرد باید بگه کشوری که تاحالا رنگ انتخابات رو از نزدیک ندیده و انتخاب رهبران اون همیشه بر مبنای "اسپرم" بوده و در حال بمباران و کشتار در یمن هست، آخرین کسی هست که باید در مورد رفتن و موندن بشار اسد و دموکرسی در سوریه صحبت کنه. 

مشکل اینجاست که نماینده ما در نشست مربوط به سرنوشت سوریه شرکت کرده و موضوع تجاوز به یمن در اینجا بررسی نمبشه موضوع سوریه هست فقط

یک نکته ی دیگه هم هست الان نماینده های اصلی امریکا و عربستان و ترکیه در تریبون های  رسمی اعلام کردن بشار اسد قطعا باید برود این صدا هم توسط اسلام گرایان سلفی که دارن روی زمین میجنگن شنیده میشه و قلبشون مطمئن میشه حالا از طرف نماینده ما  در تریبون رسمی صدایی  شنیده نشد که به نظام سوریه قوت قلب بده الان اونها توی دلشون خالی میشه. 

عربستان هم میاد و این پیامو میده به حوثی ها و شیعیان بخرین و داخل حجاز که  بله ببینید ما اینهمه تجاوز کردیم و در بحرین سرکوب کردیم حالا داریم با ایرانیها هم مذاکره میکنیم شما که کوچیکتر از ایرانید چی میگید دیگه

اون روحانی اسیر بنام نمر رو هم که میگفتن اعدامش نزدیکه رو هم دیگه به احتمال قوی بسرعت اعدامش میکنن

حتی شما نگاه کنید دیروز نماینده رهبر انقلاب رفته به سفارت سوریه در تهران که به سوری ها قوت قلب بده که خودشونو نبازن و خبرگزاری سانا هم همون خبر رو کار کرده که نشون میده سوری ها سر این قضیه مذاکره نگران شدن

http://www.sana.sy/fa/?p=49971

ویرایش شده در توسط armagdon
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خدا یا توبه!

جنگ تقریباً شهری سوریه و پژاک جا خوش کرده در دل کوه ها...!!!

این چه سبک قیاس و تحلیله؟؟؟

مراعات کنید عزیزان من... این هماورد و قدرتنماییِ من میدانم و تو نمیدانی، من خبر دارم و تو نداری، من عقلم میرسه و تو نمیرسه رو بذارید کنار لطفاً...

چه حاصلی در بر خواهد داشت این شیوه بحثی مضحک و خصومت ساز؟ :straight:

بارها گفتم! باز هم میگم! ... واقعیت بشر در یک جبهه مشترک اینه که عقلهاشون مکمل یکدیگر هستند! و به وقتش متخاصم نسبت به هم! الان هیچگونه مورد مناسبی برای تخاصم فکری و زبانی مشاهده نمیشه! فقط زخم های همدیگه رو انگُلک میدید!

این مُخی رو که خدا بهتون بخشیده، در راه چالش آفرینی برای دشمنان مملکتمون و چالش زدایی از دستان مدافعان مملکتمون به کار ببرید! خو! نه برای چماق کوبیدن تو سر فکر و شخصیت یک نفر هم جبهه و یا از اون بدتر خود زنی ملی...

• Upvote 15
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خدا یا توبه!

مراعات کنید عزیزان من... این هماورد و قدرتنماییِ من میدانم و تو نمیدانی، من خبر دارم و تو نداری، من عقلم میرسه و تو نمیرسه رو بذارید کنار لطفاً...

بارها گفتم! باز هم میگم! ... واقعیت بشر در یک جبهه مشترک اینه که عقلهاشون مکمل یکدیگر هستند! و به وقتش متخاصم نسبت به هم! الان هیچگونه مورد مناسبی برای تخاصم فکری و زبانی مشاهده نمیشه! فقط زخم های همدیگه رو انگُلک میدید!

این مُخی رو که خدا بهتون بخشیده، در راه چالش آفرینی برای دشمنان مملکتمون و چالش زدایی از دستان مدافعان مملکتمون به کار ببرید! خو! نه برای چماق کوبیدن تو سر فکر و شخصیت یک نفر هم جبهه و یا از اون بدتر خود زنی ملی...

یکم بیشتر دقت کن! گفتی دشمنان مملکت! خب دشمنان مملکت کیان؟ یعنی کسی که از داخل به کشور ضربه میزنه نیست؟ البته نیاز به جواب نیست

من هم راضی ترم که بحث همینجا خاتمه پیدا کنه ولی خب... ( میدونیم که پیدا نمی کنه)

• Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خدا یا توبه!

یکی از ریشه های اصلی بد بختی کشور ما همین این هست که شما گفتید دوست گرامی!

این داستانی که الان اینجا رخ داد!و دوستان مختلف درصدد زدن همدیگه بر امدن!

خیلی خیلی بدترش رو تو سیستم های نظامی مون داریم!

که شاید یکی از علل درجا زدن!و یا مطابق میل پیشرفت نکردن اونهاست!

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط MR9، 8 آبان 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط MR9، 8 آبان 1394 - دلیلی ارایه نشده است

...........

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

ای بابا بازم بحث های پیرامونی راجب چرایی و چگونگی اوضاع و چه باید کرد و ما کجاییم و اونا کجا شروع شده!! لطفا برید یه تاپیک مجزا برای راه حل بحران سوریه بزنید اینجا فقط اخبار رو بگید...مردیم از دلشوره!

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد تیپ 33 المهدی چند صفحه پیش بحث شده بود با توجه به اینکه من یه مقدار شناخت راجع به این تیپ دارم بحث کوچکی راجع بهش می کنم...

اگر دقت کرده باشید اکثریت لشکرها و تیپ های سپاه پاسداران در کنار مراکز استانها مستقر هست اما شهرستان جهرم با توجه به حضور گسترده مردم انقلابی این شهر در جبهه های جنگ تحمیلی  دارای یک تیپ هوابرد می باشد که در 10 کیلومتری شهرستان مستقر می باشند

تعداد شهدای شهر جهرم  (1200 شهید) به نسبت جمعیت  زمان جنگ بسیار بالا و جزو اولین های کشور می باشد  حتی از بعضی استان ها بیشتر شهید داده اند که دو دلیل دارد اول حضور گسترده و پر تعداد در جبهه و دوم اکثرا خط شکن بودن بخصوص گردان همیشه پیروز ابوذر این تیپ می باشد و شرکت در بیش از 30 عملیات کوچک و بزرگ جنگ تحمیلی    

یکی از بزرگترین ضربه های که به لشکر 33 المهدی وارد گردید در عملیات کربلای 4 بود که دو گردان آن با عبور از اروند و سپس لو رفتن عملیات دهها شهید و چندین برابر مفقود الاثر و تعداد زیادی اسیر که در صلیب سرخ جهانی ثبت نگردیدن د بدترین شکنجه ها و زجرها رو در دروان اسارت دیدند می توان ذکر کرد ...

بعضی از تکاوران ویژه این تیپ ار چند سال پیش در سوریه حضور دارند و الان که این مطلب ارسال می شود تقریبا اکثریت بچه های تیپ رد مناطق عملیاتی حضور دارند و مطمن باشید محورهای عملیاتی که در دست این عزیزان قرار دارد به هیچ وجه عقب نشینی یا از دست دادن منطقه به خود نخواهد دید

شهید آوینی در مرود سردار بزرگ و فرماندهی طرح و عملیات خلیل مطهرنیا می گوید : آتش انبوه دشمن بر خلیل گلستان شده است و جز او، بر هر كه از ملت ابراهیم خلیل تبعیت كند.

ویرایش شده در توسط Ali-ss
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فکر کنم طرز فکر فرماندهای ما همون تفکرات  کربلای 4 و 5 هست.آنقدر شهید دادیم که سال 67 نیرو نداشتیم 

• Upvote 7
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

سه سئوال :

نخست : نموداری بود که چند وقت پیش دوستان ، گروه های درگیر را در سوریه به صورت چارت ارائه کرده بودند ، احیاناً در حال حاضر قابل دسترسی هست ؟؟

دوم : آیا برای هر کدام از این گروه ها، یک توضیح مختصر وجود دارد ؟ ( منظور گرایش سیاسی و ایدئولوژیک )

سوم : یک نقشه که مناطق تحت نفوذ هر کدام مشخص باشد 

متشکرم  :rose:

پی نوشت :

1- بنده روز .... یک جلسه توجیهی برای کارکنان مجموعه ...... دارم و دوستان اصرار دارند که ماوقع  و شرایط را از آنسوی جبهه ، ببینند ( بخش تحلیل نظامی اش آماده است )  فقط بحث شناخت مختصر گروه هاست که اگر دوستان این سه مورد را محبت کنند ، قضیه تکمیل خواهد شد .

2- این پست در زمان مقتضی حذف خواهد شد . 

Haj_rezwan,GRIPEN,aminor,7AUP

این افراد بالا فکر کنم هر اطلاعاتی که شما لازم داشته باشی رو میدونن

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مورد تیپ 33 المهدی چند صفحه پیش بحث شده بود با توجه به اینکه من یه مقدار شناخت راجع به این تیپ دارم بحث کوچکی راجع بهش می کنم...

اگر دقت کرده باشید اکثریت لشکرها و تیپ های سپاه پاسداران در کنار مراکز استانها مستقر هست اما شهرستان جهرم با توجه به حضور گسترده مردم انقلابی این شهر در جبهه های جنگ تحمیلی دارای یک تیپ هوابرد می باشد که در 10 کیلومتری شهرستان مستقر می باشند

تعداد شهدای شهر جهرم (1200 شهید) به نسبت جمعیت زمان جنگ بسیار بالا و جزو اولین های کشور می باشد حتی از بعضی استان ها بیشتر شهید داده اند که دو دلیل دارد اول حضور گسترده و پر تعداد در جبهه و دوم اکثرا خط شکن بودن بخصوص گردان همیشه پیروز ابوذر این تیپ می باشد و شرکت در بیش از 30 عملیات کوچک و بزرگ جنگ تحمیلی

یکی از بزرگترین ضربه های که به لشکر 33 المهدی وارد گردید در عملیات کربلای 4 بود که دو گردان آن با عبور از اروند و سپس لو رفتن عملیات دهها شهید و چندین برابر مفقود الاثر و تعداد زیادی اسیر که در صلیب سرخ جهانی ثبت نگردیدن د بدترین شکنجه ها و زجرها رو در دروان اسارت دیدند می توان ذکر کرد ...
بعضی از تکاوران ویژه این تیپ ار چند سال پیش در سوریه حضور دارند و الان که این مطلب ارسال می شود تقریبا اکثریت بچه های تیپ رد مناطق عملیاتی حضور دارند و مطمن باشید محورهای عملیاتی که در دست این عزیزان قرار دارد به هیچ وجه عقب نشینی یا از دست دادن منطقه به خود نخواهد دید

شهید آوینی در مرود سردار بزرگ و فرماندهی طرح و عملیات خلیل مطهرنیا می گوید : آتش انبوه دشمن بر خلیل گلستان شده است و جز او، بر هر كه از ملت ابراهیم خلیل تبعیت كند.

اون اتوبوس نيرويى بود كه اوايل جنگ سوريه صاف رفت وسط تكفيريها يادتونه؟ ميگفتن بازنشسته هاى زيارت رفته اند؟ اونها بچه هاى المهدى بودن :)
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.