MR9

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (2)

Recommended Posts

دوستان بابت این پست اشتباه از حمتون پوزش میخوام ، کلا اشتباهی فرستادم ، پوزش پوزش پوزش :rose:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر میشد بچه ها میلیتاری رو جمع کرد و خودمون ترجمه کنیم خیلی بهتر بود . شایدم امشب خودم بشینم ترجمه کنم ! باید ببینم ارزش داره یا نه !

اگر این کار رو بکنید عالی است  :rose:

اشکال کار این است که ارجاعات کمی زیاده و این کار رو کمی مشکل میکنه .

اون متنی رو که می گفتند خود تیم هسته ای ترجمه کرده و دو بار هم مطابقت داده شده ( دیشب )  رو اگر بشه گیر آورد یا اگر منتشر بشود که عالی میشه ! 

یعنی تیم مذاکره کننده ، محدودیت ها نامحدود رو پذیرفته و تا ده سال دیگه ما دستمون توی پوست گردوست ... همون راستی آزمایی ده ساله که یک بنده خدایی توی ایران باهاش به شدت مخالفت کرد و خط قرمز کشید .

میشه منظورتون رو از اون یک بنده خدایی رو واضح تر بیان بفرمائید ؟

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عزیز دلم ، بر فرض برداشت اشتباه بنده از این پاراگراف ، حداقل دو یا سه بند دیگه توی همون کلیات هست که حسابی ما رو نقره داغ می کنه ...

این پست در ادامه تکمیل می شه .

رهبر انقلاب ، حضرت آقا فرموده اند که :

- ما اعتقاد به بمب اتم و سلاح اتمى نداريم؛دنبالش هم نخواهيم رفت. برطبق مبانى اعتقادى و دينى ما، بكار بردن اينگونه وسائل كشتار جمعى اصلا ممنوع است،حرام است؛ اين، ضايع كردن حرث و نسل است كه قرآن آن را ممنوع كرده. ما دنبال چيزى ميرويم كه قدرتهاى سلطه‌گر حقيقتا از آن بايد بترسند،الان از همان ميترسند و آن،بيدار كردن روح حماسه و عزت اسلامى است در همه‌ امت اسلام

- ما خواستار بمب اتم نيستيم و حتّى با داشتن سلاحهاى شيميايى مخالفيم.حتّى زمانى كه عراق ما را مورد حمله‏ شيميايى قرار مى‏داد، اقدام به توليد سلاحهاى شيميايى نكرديم. اين مسائل با اصول ما موافق نيست.

- سياست هسته‏اى‏ ما واضح است؛ ما اهل استفاده‏ى از سلاحهاى مخرب جمعى نيستيم؛ اما آن‏ها هم بدانند كه در مواجهه‏ى با ملت، از اين‏جور تهديدها و اين‏جور گنده‏گوئى‏ها طرفى نخواهند بست

- جمهورى اسلامى هرگز در پى تسليحات هسته‌اى نيست، و نيز هرگز از حق ملّت خود در استفاده‌ى صلح‌آميز از انرژى هسته‌اى چشم‌پوشى نخواهد كرد. شعار ما «انرژى هسته‌اى براى همه، و سلاح هسته‌اى براى هيچكس» است.

- بين فناورى هسته‌يى و سلاح هسته‌يى، خلط مبحث مى‌شود؛ حقيقت قضيه غير از اينهاست، در حالى كه اين دو ربطى به همديگر ندارند. سلاح هسته‌يى بر غناى بالاى نود درصد اورانيوم و با تكنولوژى پيچيده متوقف است و كسى دنبالش خواهد رفت كه انگيزه‌اش را داشته باشد. ما انگيزه‌اش را نداريم؛ ما احتياجى به بمب هسته‌يى نداريم. ما تا امروز اگر بر دشمنان خودمان غلبه كرده‌ايم، با بمب هسته‌يى غلبه نكرديم.

- ما اصلًا، منطقاً و مبنائاً با سلاحهاى كشتار جمعی به اين شكل موافق نيستيم. در زمان جنگ هم ما سلاحهاى ميكربى و شيميايى را ممنوع دانستيم.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

رهبر انقلاب ، حضرت آقا فرموده اند که :

- ما اعتقاد به بمب اتم و سلاح اتمى نداريم؛دنبالش هم نخواهيم رفت. برطبق مبانى اعتقادى و دينى ما، بكار بردن اينگونه وسائل كشتار جمعى اصلا ممنوع است،حرام است؛ اين، ضايع كردن حرث و نسل است كه قرآن آن را ممنوع كرده. ما دنبال چيزى ميرويم كه قدرتهاى سلطه‌گر حقيقتا از آن بايد بترسند،الان از همان ميترسند و آن،بيدار كردن روح حماسه و عزت اسلامى است در همه‌ امت اسلام

- ما خواستار بمب اتم نيستيم و حتّى با داشتن سلاحهاى شيميايى مخالفيم.حتّى زمانى كه عراق ما را مورد حمله‏ شيميايى قرار مى‏داد، اقدام به توليد سلاحهاى شيميايى نكرديم. اين مسائل با اصول ما موافق نيست.

- سياست هسته‏اى‏ ما واضح است؛ ما اهل استفاده‏ى از سلاحهاى مخرب جمعى نيستيم؛ اما آن‏ها هم بدانند كه در مواجهه‏ى با ملت، از اين‏جور تهديدها و اين‏جور گنده‏گوئى‏ها طرفى نخواهند بست

- جمهورى اسلامى هرگز در پى تسليحات هسته‌اى نيست، و نيز هرگز از حق ملّت خود در استفاده‌ى صلح‌آميز از انرژى هسته‌اى چشم‌پوشى نخواهد كرد. شعار ما «انرژى هسته‌اى براى همه، و سلاح هسته‌اى براى هيچكس» است.

- بين فناورى هسته‌يى و سلاح هسته‌يى، خلط مبحث مى‌شود؛ حقيقت قضيه غير از اينهاست، در حالى كه اين دو ربطى به همديگر ندارند. سلاح هسته‌يى بر غناى بالاى نود درصد اورانيوم و با تكنولوژى پيچيده متوقف است و كسى دنبالش خواهد رفت كه انگيزه‌اش را داشته باشد. ما انگيزه‌اش را نداريم؛ ما احتياجى به بمب هسته‌يى نداريم. ما تا امروز اگر بر دشمنان خودمان غلبه كرده‌ايم، با بمب هسته‌يى غلبه نكرديم.

- ما اصلًا، منطقاً و مبنائاً با سلاحهاى كشتار جمعی به اين شكل موافق نيستيم. در زمان جنگ هم ما سلاحهاى ميكربى و شيميايى را ممنوع دانستيم.

رهبری خط قرمز هم وضع کرده بود ... ولی خب ...

اگر این کار رو بکنید عالی است  :rose:

اشکال کار این است که ارجاعات کمی زیاده و این کار رو کمی مشکل میکنه .

اون متنی رو که می گفتند خود تیم هسته ای ترجمه کرده و دو بار هم مطابقت داده شده ( دیشب )  رو اگر بشه گیر آورد یا اگر منتشر بشود که عالی میشه ! 

میشه منظورتون رو از اون یک بنده خدایی رو واضح تر بیان بفرمائید ؟

همون که این چندماه ابزار شما شده در جواب دادن به پست های ما ...

ویرایش شده در توسط Juicer
  • Upvote 3
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

نوشته بودید که ادامه دارد ؛ منتظر ادامه پستتون بودیم گرامی .  :applause:

همون که این چندماه ابزار شما شده در جواب دادن به پست های ما ... 

رهبری احترام دارند و اون اصطلاحهای  " یه بنده خدایی "  و " ابزار : شما متاسفانه ... !

اگر می خواهید از رهبری حرف بزنید همه مواضعشان را ببینید و نه اون جایی رو که دوست دارید !

ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آقای juicer ملت علاف شما نیستند !

یا قرار رو به جلو نداشته باشید یا درست حرف بزنید ! اگرم نمی تونید لطفا برای افزایش تعداد پست ، پستی ارسال نکنید...

یا مستقیم و رک حرفتون رو بزنید و بگید بنا به فلان حرف رهبری نقض شده و حقوق ملت نقض ! این نحوه گفتگو نیست ...

معنی این چیه؟

درست صحبت کنید.

من خودم نظرم اینه که نباید دلخوش شویم ولی این طور برخورد که فروختن فروختن نخ نما شده !

الان یا یک استارت قدرتمند میزنیم و اونقدر خودمون رو قدرتمند می کنیم که جلوی هر بدخواهی رو بگیریم ! اسرائیل اعراب یا هرچیز ! یا اینکه میشیم امارات ! ...

• Upvote 10
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آقای juicer ملت علاف شما نیستند !

یا قرار رو به جلو نداشته باشید یا درست حرف بزنید ! اگرم نمی تونید لطفا برای افزایش تعداد پست ، پستی ارسال نکنید...

یا مستقیم و رک حرفتون رو بزنید و بگید بنا به فلان حرف رهبری نقض شده و حقوق ملت نقض ! این نحوه گفتگو نیست ...

معنی این چیه؟

درست صحبت کنید.

خب ،  ... عملا صحبت از اینکه محدودیت های ده ساله ، 15 ساله و نامحدود رو قبول نمی کنیم ، اجازه ی بازرسی از تاسیسات و سایت های نظامی رو نمی دهیم ، هیچ محدودیتی در تحقییق و توسعه رو نمی پذیریم .... این ها خطوط قرمز بودند که با فارسی سلیس گفته شدندن .... 

پس این ها چی هستند !؟

24. For 15 years, Iran will not engage in producing or acquiring plutonium or uranium metals
or their alloys, or conducting R&D on plutonium or uranium (or their alloys) metallurgy,
or casting, forming, or machining plutonium or uranium metal.

این متن پر از چنین مواردی هست که فقط همین یکی جلوی دستم بود که بلافاصله کپی و پیستش کردم ...

For 15 years Iran will not, and does not intend to thereafter, develop, acquire or build
facilities capable of separation of plutonium, uranium or neptunium from spent fuel or
from fertile targets, other than for production of radio-isotopes for medical and peaceful
industrial purposes.

مثلا این فاجعه چی هست !؟

Iran will declare all locations and equipment, namely flow-forming machines, filament-winding machines and mandrels that are used for production of centrifuge rotor tubes
or bellows, and will permit the IAEA to implement continuous monitoring, including
through containment and surveillance on this equipment, to verify that this equipment is
being used to manufacture centrifuges only for the activities specified in this JCPOA.

همین یک بند یعنی تمامی مکان ها و شرکت ها و اشخاصی و تکنولوژی های پیشرفته ی ما بر باد می ده.

سلام

نوشته بودید که ادامه دارد ؛ منتظر ادامه پستتون بودیم گرامی .  :applause:

رهبری احترام دارند و اون اصطلاحهای  " یه بنده خدایی "  و " ابزار : شما متاسفانه ... !

اگر می خواهید از رهبری حرف بزنید همه مواضعشان را ببینید و نه اون جایی رو که دوست دارید !

هدف این بود شان رهبری رو توی بحث در مورد توافقی که سراسرش گذشتن با بلدوزر از خطوط قرمز ایشان بود ، پائین آورده نشه .... ولی خب ، رهبری هم حرفهاشون رو به فارسی زدند و هم زنده اند و شما دارید نظراتشون رو اینجور تحریف می کنید ، وای به حال اینکه ...

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

رهبری گفتند من در جزئیات وارد نمی شوم.

حق غنی سازی رو گرفتند ولی محدودیت هایی اعمال شده و با تجهیزات فعلی در سایت های مشخص شده ادامه داره، اما میشه خود سوخت رو از بازار جهانی تهییه کرد اگر نیاز داشتیم وقتی تحریم نباشیم !  همون اراک که پلوتونیوم تولید می کرد هم همون آب سنگین باقی مونده .

بیشترین کاربرد پلوتونیوم چیه که این چند بند در موردش بود ؟ تسلیحات هسته ای ! استفاده نخستشه ! بله بعضا باتری های فضایی هم باهاش ساخته می شوند ... . این قضیه اعتماد سازیست ! کارایی که ایران خواست رو انجام دادند تقریبا ! بالاخره ما هم چیزایی رو خواهیم داد اون هم نه برای همیشه ...

قبول داریم تحقیق روی سانتریفیوژ ها و بعضی قطعاتشون محدود شده و چیز خوبی نیست ولی انتظار دارید وقتی با 6 تا سگ درنده توافق می کنی هیچ چیزی هم ندهید ؟!

ولی باز هم نا محدود نبوده اند !

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
خیلی مواقع در خیلی موضوعات باید صبر داشته باشیم وقتی متن لوزان منتشر شد خیلی احساسات مثبتی در جامعه به وجودامد بعد اشکالات ان بیان شد ، الان برای احضار نظر کمی زود است باید متن توافق به طور کامل و دقیق ترجمه شود با خطوط قرمز برسی شود دوستان چه دلواپسان مثل من و چه دیگران زود نتیجه گیری نکنید .
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فارس داره ترجمه فارسی را به مرور قرار میده. بهتره قدم به قدم از ابتدا تحلیل بشه. یک مورد که من نگرانش بودم میخوام نظر دوستان را هم بدونم :

کلیه مفاد و اقدامات مندرج در این برجام صرفاً برای اجرای آن بین گروه 1+5 و ایران می‌باشد و نمی‏‌بایست به منزله‏ ایجاد رویه برای هیچ دولت دیگری، یا برای اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و حقوق و تعهدات وفق معاهده‏ عدم اشاعه هسته‌ای و سایر اسناد مربوطه و همچنین اصول و رویه‏‌های شناخته‏ شده‏ بین‌المللی تلقی شود.

این یعنی کشورهایی چون عربستان و اعراب و مثلا حالا شاید بر فرض ترکیه دیگه نمیتونند به بهانه برنامه ایران درخواست غنی سازی کنند اون هم بدون تحمل هیچ فشار و مقاومتی؟  آیا این برداشت درست هست؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام
خیلی مواقع در خیلی موضوعات باید صبر داشته باشیم وقتی متن لوزان منتشر شد خیلی احساسات مثبتی در جامعه به وجودامد بعد اشکالات ان بیان شد ، الان برای احضار نظر کمی زود است باید متن توافق به طور کامل و دقیق ترجمه شود با خطوط قرمز برسی شود دوستان چه دلواپسان مثل من و چه دیگران زود نتیجه گیری نکنید .

عزیز من نه دلواپس داریم و نه هیچ چیز دیگه !

همه ما بهترین رو واسه مملکت می خواهیم ولی با دیدگاه های متفاوت !

همه هم محترمه ولی از فاز تحلیل نباید در بیاییم !

دوستان من بعد با این دید پیش بروند که احساسات رو کنترل کنیم و به دور از تعصب بحث کنیم ! ممنون میشم !

:rose:  واسه همه دلواپسان مصطلح ! :rose:

البته افرادی که واسه منافع حزبی کار می کنند رو باید دار زد !

فارس داره ترجمه فارسی را به مرور قرار میده. بهتره قدم به قدم از ابتدا تحلیل بشه. یک مورد که من نگرانش بودم میخوام نظر دوستان را هم بدونم :

این یعنی کشورهایی چون عربستان و اعراب و مثلا حالا شاید بر فرض ترکیه دیگه نمیتونند به بهانه برنامه ایران درخواست غنی سازی کنند اون هم بدون تحمل هیچ فشار و مقاومتی؟  آیا این برداشت درست هست؟

دقیقا نظر من هم چنین چیزی بود ! معناش اینه که یک نوع پرونده خاص بوده از نظر من ....

All provisions and measures contained in this JCPOA are only for the purpose of
its implementation
between E3/EU+3 and Iran and should not be considered as
setting precedents for any other state
or for fundamental principles of
international law and the rights and obligations under the NPT and other
relevant instruments, as well as for internationally recognised principles and
practices.

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

رهبری گفتند من در جزئیات وارد نمی شوم.

حق غنی سازی رو گرفتند ولی محدودیت هایی اعمال شده و با تجهیزات فعلی در سایت های مشخص شده ادامه داره، اما میشه خود سوخت رو از بازار جهانی تهییه کرد اگر نیاز داشتیم وقتی تحریم نباشیم !  همون اراک که پلوتونیوم تولید می کرد هم همون آب سنگین باقی مونده .

بیشترین کاربرد پلوتونیوم چیه که این چند بند در موردش بود ؟ تسلیحات هسته ای ! استفاده نخستشه ! بله بعضا باتری های فضایی هم باهاش ساخته می شوند ... . این قضیه اعتماد سازیست ! کارایی که ایران خواست رو انجام دادند تقریبا ! بالاخره ما هم چیزایی رو خواهیم داد اون هم نه برای همیشه ...

قبول داریم تحقیق روی سانتریفیوژ ها و بعضی قطعاتشون محدود شده و چیز خوبی نیست ولی انتظار دارید وقتی با 6 تا سگ درنده توافق می کنی هیچ چیزی هم ندهید ؟!

ولی باز هم نا محدود نبوده اند !

شما چیزی در مورد غنی سازی به وسیله ی لیزر شنیدی !؟

یکی از بندهای جزئیات  این توافق مشخص می کنه که ایران باید  کار روی هر گونه تکنولوژی که می شه ازش توی غنی سازی استفاده کرد ، رو به مدت 15 سال محدود کنه ... 

شما چیزی در مورد پدافند لیزری چیزی شنیدی !؟

باید منبع متن بالا رو توی توافقنامه پیدا کنم

بند G جزئیات توافقنامه رو بخونید تا متوجه بشید که به صورت عملی ما تحقیق و توسعه رو برای 15 سال متوقف کردیم ...

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دقیقا نظر من هم چنین چیزی بود ! معناش اینه که یک نوع پرونده خاص بوده از نظر من ....

البته غنی سازی حقی است که از ایران دریغ شد شاید بشه گفت به بهانه هایی. شاید برای مثال ترکیه برای برخورداری از این حق مشکلی نداشته باشه ولی اعراب قطعا به خاطر عدم اعتماد غرب دیگه به راحتی نمیتونند با استناد به این توافقنامه چیزی طلب کنند. هر چند واقعا محدودیت هایی که به گستره عمر یک نسل شاید پذیرفتیم کم نیست در این زمینه و واقعا انصاف نیست ترکیه بیاد و از روز اول غنی سازی صنعتی راه بندازه.

بعید هم میدونم معنی این پاراگراف منحصر کردن ایران و اجازه به سایر کشورها باشه برای داشتن برنامه عادی غنی سازی!

//////

در مورد تحقیق و توسعه حق با juicer هست. به نظر حتی با برخی جا به جایی ها در خطوط قرمز شرایط سخت تری تحمیل شده. محدود کردن تحقیقات غنی سازی تنها در قالب سانتریفیوژها اون هم نه به صورت یک آبشار کامل. / عدم تحقیق و توسعه در فردو که قبلا بهش اشاره شده بود و برچیدن زیر ساخت های اصلی حتی کابل ها و لوله ها و پمپ ها.

ویرایش شده در توسط alala
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما چیزی در مورد غنی سازی به وسیله ی لیزر شنیدی !؟

یکی از بندهای جزئیات  این توافق مشخص می کنه که ایران باید روی هر گونه تکنولوژی که می شه ازش توی غنی سازی استفاده کرد ، رو به مدت 15 سال محدود کنه ... 

شما چیزی در مورد پدافند لیزری چیزی شنیدی !؟

بند G جزئیات توافقنامه رو بخونید تا متوجه بشید که به صورت عملی ما تحقیق و توسعه رو برای 15 سال متوقف کردیم ...

رشته من اپتیک و لیزر هست ! اگر شما شنیده اید غنی سازی لیزری ! من می گویم Nd:Glass با ابعاد متری در جهت غنی سازی سریع و زیاد 1

ولی پدافند لیزری ربطی به غنی سایش نداره ! شما چرا همه چیز رو به همه چیز مربوط می سازید؟

لیزر در تله پورت کوانتومی هم میشه استفاده بشه ! ولی چه ربطی به هسته ای دارد !

در هم تنیدگی که برای اتم و لیزر و امواج هست هم برای رادار قابل استفاده است ! ولی چه ربطی به هسته ای داره !

الفاظ قبل و بعد از هر بند بسیار مهم هستند و با این پیش ذهن باید خونده بشند که یک توافق هسته ای را داریم می خونیم !

البته غنی سازی حقی است که از ایران دریغ شد شاید بشه گفت به بهانه هایی. شاید برای مثال ترکیه برای برخورداری از این حق مشکلی نداشته باشه ولی اعراب قطعا به خاطر عدم اعتماد غرب دیگه به راحتی نمیتونند با استناد به این توافقنامه چیزی طلب کنند. هر چند واقعا محدودیت هایی که به گستره عمر یک نسل شاید پذیرفتیم کم نیست در این زمینه و واقعا انصاف نیست ترکیه بیاد و از روز اول غنی سازی صنعتی راه بندازه.

بعید هم میدونم معنی این پاراگراف منحصر کردن ایران و اجازه به سایر کشورها باشه برای داشتن برنامه عادی غنی سازی!

Successful implementation of this JCPOA will enable Iran to fully enjoy its right
to nuclear energy for peaceful purposes under the relevant articles of the
nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT) in line with its obligations therein, and
the Iranian nuclear programme will be treated in the same manner as that of
any other non-nuclear-weapon state party to the NPT.

دوران این توافق که تموم بشه دیگه واسه همیشه راحتیم از هر ابعاد غنی سازی و نوعش ....

من برم مرغ سوخاری کنم ! :|

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.