MR9

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (3)

Recommended Posts

کدوم مجلس؟

این حق قانونی مجلس هست که به توافقات و قراردادها نظارت داشته باشه!

لازم نیست که اکثریت در این زمینه متخصص باشن! مطمئنا تعدادی از نمایندگان در این زمینه تخصص دارن! بعد از توافق ژنو هم دیدیم که تعدادی از نمایندگان محتوا رو به صورت دقیق مورد نقد قرار دادن! همینکه این افراد و کمسیون های مربوطه توافق رو مورد بررسی قرار بدن و بعد جزئیات رو در اختیار نماینده ها قرار بدن کافیه! در همین سایت اکثریت یا حتی تمام کسانی که در این زمینه نظر دادن در زمینه حقوق  و حقوق بین الملل اطلاعات چندانی ندارن اما  همونطور که شاهد بودید به صورت دقیق محتوا رو مورد بررسی قرار دادن و ایرادات مهمی رو هم کشف کردن!  

• Upvote 7
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولا، سر این قضیه موشکی، من دیگه دلم می خواد خودم رو از اولین تیر برق، دار بزنم! می تونم بگم که دیگه مطمئن شدم که هیچ گونه استدلال و بحثی جوابگوی دوستان نخواهد بود، چون هرچی گفتنی بود، گفته شد( الان یکی میاد از اون طرف می گه، بالاخره کم آوردین، آقا اتفاقا منم با شما موافقم و عمیقا به خاطر این پایداری تبریک می گم، اصلا فکر کردین برا چی اسمشون شده جبهه پایداری؟!)

:winking:

ثانیا، آقا درباره این قضیه مجلس، خود مجلس محترم تصویب کرده با توجه مصوبات شورای امنیت و الحمدالله کلیه مقامات از مقام رهبری گرفته تا شورای ریاست مجلس و تک تک

نمایندگان عزیز قوه  تکلم و تحرک دارن. اگه کسی احساس می کنه خطری در شرف وقوع هست، می تونه آزادانه به هرجایی که می خواد شکایت بکنه.

"ولی انصافا کسی به حرفتون وقعی ننهاد، بی خیال بشید. نه اینکه بگید وامصیبتا، تحت فشاربوده، نتونسته به وظیفه ش عمل کنه. "یا سگ فلانی به این آدم شرف داره

با تشکر 

ویرایش شده در توسط Dolphin
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولا، سر این قضیه موشکی، من دیگه دلم می خواد خودم رو از اولین تیر برق، دار بزنم! می تونم بگم که دیگه مطمئن شدم که هیچ گونه استدلال و بحثی جوابگوی دوستان نخواهد بود، چون هرچی گفتنی بود، گفته شد( الان یکی میاد از اون طرف می گه، بالاخره کم آوردین، آقا اتفاقا منم با شما موافقم و عمیقا به خاطر این پایداری تبریک می گم، اصلا فکر کردین برا چی اسمشون شده جبهه پایداری؟!)

:winking:

ثانیا، آقا درباره این قضیه مجلس، خود مجلس محترم تصویب کرده با توجه مصوبات شورای امنیت و الحمدالله کلیه مقامات از مقام رهبری گرفته تا شورای ریاست مجلس و تک تک

نمایندگان عزیز قوه  تکلم و تحرک دارن. اگه کسی احساس می کنه خطری در شرف وقوع هست، می تونه آزادانه به هرجایی که می خواد شکایت بکنه.

"ولی انصافا کسی به حرفتون وقعی ننهاد، بی خیال بشید. نه اینکه بگید وامصیبتا، تحت فشاربوده، نتونسته به وظیفه ش عمل کنه. "یا سگ فلانی به این آدم شرف داره

با تشکر 

گفتنی ها مهم نیست چیزی که اهمیت داره جواب های مستدل و منطقیه! همونطور که دیدیم وزیر امور خارجه آمریکا به صورت مستدل ادعای عراقچی رو رد کرد! 

"در این نشست با وجود اظهارات باب منندز سناتور دموکرات که تغییر لحن و ادبیات بند ممنوعیت فعالیت موشکی ایران نسبت به قطعنامه‌های گذشته را نشانه رفع قید الزام می‌دانست، کری تأکید کرد که این بند از قطعنامه ذیل بند 41 از منشور ملل متحد تنظیم شده و به همین جهت همچنان برای ایران الزام‌آور است."

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من به شخصه سخنان تیم آمریکایی رو بیشتر از تیم ایرانی قبول دارم برای این کار هم دلیل دارم و فهمیدنش هم اصلاً کار سختی نیست کافیه مصاحبه های تیم ایرانی بعد از توافق رو با تیم آمریکایی مقایسه کنید تفاوت فاحش رو متوجه میشید که در تیم ایرانی هیچ ثباتی وجود نداره و بحث تحریم و موشکی رو هر کدام یک جور تفسیر میکنه ولی تیم آمریکایی مخصوصاٌ آقای مونیز بسیار دقیق و با استدلال سخنان هم قطاری های خودش رو تایید میکنه از شبکه خبر هم تشکر میکنم که جلسات کمیته روابط خارجی سنا رو نشان میده تا واقعاً سطح دیپلماتیک و اختلاف نظر ها رو ببینند و نشه مثل مجلس ما و دولت که هر روز یکی زیر آب اون یکی رو میزنه و اصلاً منافع ملی رو تشخیص نمیدن و زمینه رو برای ایجاد تفرقه ایجاد میکنن و نه رئیس جمهور تذکر میده و نه رئیس مجلس (مصداقش کنفراس خبری دیروز سخنگوی دولت و جلسه دیروز مجلس) حالا این که مشاور رهبری میاد تو شبکه 2 و میگه ما بهتر از این تیم نداشتیم جفا در حق بقیه کارکنان وزات خارجه هست  که من به شخصه تو یکی از مراسم ها چند تا از نخبه هاشون رو دیدم که تجربه بسیار بالایی هم داشتن ولی متاسفانه در پشت پرده هستن و کسی ازشون اسم نمی بره و مورد دیگه سخن رهبری که گفت نظر من را از خود من بشنوید نه از منصوبان من که معلوم بود چه کسانی رو میگه فقط امیدوارم این توافق فرسایشی نشه و زمینه رو برای از بین بردن دیگر دستاوردهای شهدا و فرزندان این سرزمین فراهم نکنه چون وقتی به جای عرش به فرش قانع شدی بدون که همون رو هم زیر پات نمیدازن 

ویرایش شده در توسط Enccomputer
  • Upvote 12
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر عزیز، من این موضوع رو چندین بار اینجا نوشتم، ولی شما و همفکران شما در زمینه این توافق، جوری نگاهتون رو به دهان مسئولین آمریکایی دوختید که اگر حرفی بزنند نعوذ بالله تا آستانه بالا بردن اون تا حد وحی منزل پیش میرید.

شما فرد با سوادی هستی و انشالله در حد کفایت هم زبان انگلیسی بلدید، به جای داشتن امید به صحبت های جان کری، برید متن قطعنامه رو که حی و حاضر جلوتون هست مطالعه کنید. حالا که در این زمینه تنبلی کردید، من براتون این قضیه رو روشن میکنم:

قطعنامه رو مجددا مورد بررسی قرار دادم , در ظاهر چیزی مبنی بر صحت گفته کری پیدا نمیشه ولی به هر حال ایشون در مجلس نمایندگان این رو گفته! باید دید چه دلیلی برای این گفته اش در اختیار داره!

در طی مذاکرات هم مقامات آمریکایی یک سری ادعاهایی داشتن (+) که امروز بعد از انتشار توافق نامه و قطعنامه صحتشون مشخص شده! بنابراین نباید از کنار این ادعا به سادگی عبور کرد!

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله 

البته قبل آغاز بگم که سطح حقیر خیلی پایینتر ازین حرفاست 

دوست دارم یه سوال مطرح کنم و جوابشو بدم تا نظر بزرگواران چی باشه.

1.آیا برجام بعد 15-10-8 سال ((اصلا آخرش هرچی اونا گفتند)) مسئله هسته ایی ایران رو حل میکنه؟؟ بنظرم نه-البته در کوتاه مدت طرف مقابل  شاید-شاید-همکاری لازم رو طبق برجام انجام بده-اما اگر به اونچیزی که میخاد دست پیدا کنه (((به اصطلاح خرش از پل بگذره))) با توجه به راه هایی که برای دبه دراوردن و فرار برای خودشون باز گذاشتند میزنند زیرش -چرا؟؟

چون این یه توافق چند وجهی برای اوناست و اون ها نیم نگاهی به تغییر نظام سیاسی ((بیشتراز نیم نگاه)) کشور و همچنین آسیب جدی به توان دفاعی کشور دارند-چگونه؟؟

-ایجاد تشتت و دودستگی((معتدل -تندرو و...

- توان بخشی به جریان طرفدار سازش 

- خبرگان و رهبری و ......

-زنده کردن فتنه 88 و ایجاد یه فتنه جدید

همچنین که اگر توان ضربه متقابل ((موشکی)) رو از ما بگیرند حاضرند پی درگیری و رویایی مستقیم یا استفاده از ارتش عربی متحد((سپرجزیره یا فراتر از اون رو به تنشون بمالند.........

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خب به واسطه توافق هسته ای الان فرصت خوبیه که تو سیاست خارجی یه حرکت جدیدی برای حل مشکلات خاورمیانه شروع بشه که خوشبختانه شروع شده. الان چندین ساله که  مردم خاورمیانه تو سوریه، عراق، بحرین و یمن درگیر جنگ و خونریزی و آوارگی هستند و بزرگترین جنایتها داره در حقشون صورت میگیره. مصببین این جنایات هم دو گروه هستند:

1- جانیانی که بواسطه تعصبات مذهبی شون که ریشه در باورهای به خیال خودشون دینی و همچنین اختلافات مذهبی داره حاضرند دست به هر جنایت اهریمنی بزنند

2- قدرتهای خارجی که به خاطر رسیدن به منافعشون حاضرند ملت های دیگر رو قربانی کنند.

با وجودی که بحران خاورمیانه دست کمی از بحران هسته ای نداره و شاید پیچیده تر هم باشه من مطمئنم تیم سیاسی وزارت خارجه ایران به رهبری ظریف با لیاقتی که از خودشون نشون دادند این توانایی رو دارند که به این بحران هم خاتمه بدند. 

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اصل شفافیت اطلاعات می گه ، هر موضوع ملی که مخفیانه و « سری » انجام بشه ، منجر به فاجعه ی ملی می شه ....
 و تجربیات ملی ایرانیان ، مهر تائید بر آن می زنه ، حالا شما از یک پروژه ی ساده در نظر بگیر ، تا قراردادهای کلان ...

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حسب دستور دوست عزیز و مدیر گرامی جناب MR9 ، پست حذف و به تاپیک جداگانه تبدیل گردید، با تشکر از ایشان.

http://www.military.ir/forums/topic/29363-ارزیابی-استراتژیک-برجام-و-قطعنامه‌۲۲۳۱-چهارچو/

• Upvote 9
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولا دوباره حسن عباسی....خدایااااااا
ثانیا ما بالاخره اصحاب فتنه جدید، یعنی توافقیم یا کاسبان تحریم...کلا همه چی خیلی قاطی شده
ثالثا متاسفم که جای ادامه. بحث فقط دارم داغ دلم رو می گم، ولی هدف اصلی این پست اعتراض به کپی کردن مطلب رجا بود(البته این خبرگزاری بهتره اسمش رو بذاره بنگاه ناامیدی پراکنی) مگه قرار نبود اینجا آرشیو خبرگزاری ها نشه و دوستان صرفا نظرات و حرف های خودشون رو بگن
اگه این طور نیست بگین، چون من به رجا و فارس سر می زنم، ولی شک دارم برخی به سایت های زنجیره ای(!) اون طرف سر بزنن. احساس وظیفه می کنم که آگاهشون کنم!

با سلام - به ایشان گفته شد ، این پست را بصورت تاپیک ، برای بررسی بیشتر و دقیق تر ، ارسال کنند . ایشان آفلاین هستند و مطمئناً به محض آنلاین شدن ، این کار را انجام خواهند داد //MR9

در ضمن ،اگر نقدی به صحبتهای ایشان دارید ، به جای استفاده از گزینه قرمز پست ، تک به تک و بدون برچسب زدن ، موارد را نقد کنید . علاوه برآن ، قبل از نقد ایشان ، یک جستجوی کامل در مورد پروژهای نظامی  SSR و DDR نموده  ، آن را به فارسی مطالعه و بعد ، متن فوق الذکر را نقد کنید .

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

قطعنامه ۲۲۳۱ بر خلاف ظاهرش، یک قطعنامه کاملا فراهسته‌ای است و به لحاظ راهبردی برنامه هسته‌ای را بهانه‌ای برای ایجاد یک سلسله ترتیبات بسیار دراز‌مدت برای مهار استراتژیک ایران در تمام حوزه‌های مرتبط با فناوری‌های نوین و عرصه‌های منازعه راهبردی با آمریکا، قرار داده است.

یک شاهد بسیار مهم در این زمینه، رژیم دسترسی و بازرسی است که در این قطعنامه تعریف شده است. در ظاهر ادعای مقام‌های آمریکایی این است که هدف از این رژیم دسترسی و بازرسی، کنترل ۲ چیز است:

۱- صلح‌آمیز باقی ماندن برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه (بسته شدن همه راه‌ها به سمت سلاح)
۲- راستی آزمایی اجرای برجام در ایران

وقتی به متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ مراجعه و در آن تامل می‌کنیم، یکی از حقایقی که خیلی زود خود را نشان می‌دهد این است که مکانیسم دسترسی و بازرسی مندرج در این متون، بسیار فراتر از میزانی است که صرفا برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران یا مطمئن شدن از پایبندی ایران به تعهداتش طبق برجام نیاز است. 

در واقع این مکانیسم کیلومترها فراتر از پروتکل الحاقی است و چتری از نظارت بر فراز ایران می‌گسترد که خروجی آن به کنترل درآوردن همه فعالیت‌های دانشی، تحقیقاتی، ساخت‌وساز و تحقیق و توسعه مرتبط با برنامه‌های امنیت ملی ایران در حوزه‌های علمی، صنعتی، فناوری‌های نوین، نظامی، فناوری‌های پیشرفته و... است.

شاید این ادعا در ابتدا کمی عجیب جلوه کند. چگونه یک توافق می‌تواند دسترسی‌های تا این حد فراگیر ایجاد کند؟

پاسخ در سندی نهفته است که هم در برجام و هم در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن ارجاع داده شده است. این سند که در هر دو متن با عنوان ۲۵۴ /INFCIRC به آن ارجاع داده شده، از ایران خواسته یک نظام خرید و کنترل صادرات و واردات را براساس آن، در طول دوران اجرای قطعنامه شورای امنیت (حداقل ۱۰ سال) مستقر و اجرا کند.

من به هیچ وجه قصد ندارم در این نوشته وارد جزئیات پیچیده فنی و تکنیکال شوم. به طور بسیار خلاصه، این سند، فهرستی است که گروهی تحت عنوان «گروه تامین‌کنندگان تجهیزات هسته‌ای» (NSG: Nuclear Suppliers Group) از اقلام دارای کابرد دوگانه (اقلامی که ادعا شده همزمان می‌تواند هم در یک برنامه صلح‌آمیز مصرف شود و هم در یک برنامه تسلیحات هسته‌ای) تهیه کرده و به تایید شورای امنیت هم رسیده است. 

در واقع ادعای NSG این است که اقلامی که در این سند فهرست شده می‌تواند بخشی از یک برنامه نظامی هسته‌ای باشد. وقتی به متن سند دقت می‌کنیم، آنچه جالب است این است که به سرعت مساله هسته‌ای رنگ می‌بازد و عملا با فهرستی طویل از فناوری‌ها، تجهیزات و قطعاتی مواجه می‌شویم که همه حوزه‌های فناوری‌های نوین (نظامی و غیرنظامی) را در بر می‌گیرد. 

در این فهرست طیف بسیار وسیعی از اقلام گنجانده شده است که از پمپ، دوربین، ماشین تراش، ماشین جوشکاری تا دوربین‌های سرعت بالا، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای صنعتی، پمپ‌های تخلیه، انواع فلزات نظیر آلومینیوم و فولاد را شامل می‌شود. حقیقتا مراجعه به فهرست NSG سرگیجه‌آور است و تردیدی در این باره باقی نمی‌گذارد که تهیه‌کنندگان این فهرست به بهانه مساله هسته‌ای به همه حوزه‌های مهم فنی- مهندسی سرک کشیده و بخش‌های کلیدی آن را در فهرست خود گنجانده‌اند.

تعهدی که در متن برجام و قطعنامه شورای امنیت آمده دقیقا این است:

۱- ایران می‌پذیرد این سند مبنای استقرار یک نظام کنترل صادرات و واردات در ایران باشد به این معنا که اگر ایران قصد خرید هر یک از کالاها، تجهیزات و فناوری‌های مندرج در این سند (و اصلاحیه‌های آن) را داشته باشد باید بابت آن از کارگروه خرید (یکی از دو کارگروه کمیسیون مشترک) مجوز بگیرد.

۲- باید نام، مشخصات، آدرس، ایمیل و... نهاد و فرد واردکننده را رسما به کارگروه خرید و آژانس اعلام کند.

۳- باید امکان راستی‌آزمایی این موضوع را فراهم آورد که این کالاها، تجهیزات و فناوری‌ها منحصرا در همان جایگاهی که کارگروه خرید برای آن مجوز داده در حال استفاده است.

۴- باید اجازه بازدید آژانس و حتی کشور صادر‌کننده از مکانی را که این کالاها، تجهیزات و فناوری‌ها در آن استفاده می‌شود و افرادی که درگیر کار با آنها هستند، فراهم کند.

بسیار خب! ببینیم در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد:

اول- قبل از هر چیز دسترسی‌های و بازرسی‌هایی که آژانس و ۱+۵ می‌تواند بر این اساس درخواست کند، به نحو حیرت‌انگیزی از پروتکل الحاقی یا هر سند دیگری در حوزه هسته‌ای فراتر می‌رود. آژانس می‌تواند دسترسی به مکان‌های نظامی، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خصوصی، کارخانه و کارگاه‌های صنعتی، دانشگاه‌ها، پادگان‌های نظامی و... را صرفا به این بهانه که در آنها یک کالا یا قطعه یا ماشین یا تجهیزات یا فناوری مرتبط با فهرست NSG وجود دارد درخواست کند.

دوم- آژانس می‌تواند در همه این مکان‌ها امکانات نظارتی و کنترلی را مستقر کند که هدف ادعایی آن این باشد که می‌خواهد مطمئن شود از آنها در جهت ساخت سلاح هسته‌ای استفاده نمی‌شود ولی در واقع، به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و کنترل هر نوع اقدامی باشد که در مکان‌های کاملا غیرمرتبط با موضوع هسته‌ای در حال انجام است. فقط به عنوان نمونه – که البته مسبوق به سابقه هم هست - کشورهای غربی می‌توانند مثلا درخواست نصب دوربین بالای سر ماشین تراشی را بکنند که در یک پادگان نظامی مشغول ساخت هزاران قطعه است؛ با این بهانه که یکی یا چند عدد از آنها – یا حتی خود ماشین تراش- در فهرست NSG قرار دارد!

سوم- دشمنان ما قادر خواهند بود با تکیه بر این رژیم دسترسی و بازرسی، اطلاعات بسیار وسیع و خطرناکی از همه حوزه‌های فناوری‌های حساس در ایران جمع‌آوری کرده و نقشه جامعی از فعالیت‌های حساس نظامی و پیشرفته ایران و افراد، مکان‌ها و بروکراسی مرتبط با آنها به دست بیاورند. غیر قابل تصور است که این حجم از اطلاعات می‌تواند منجر به طراحی چه نوع عملیات‌های اطلاعاتی یا ایجاد محدودیت‌های تجاری علیه ایران شود.

این فقط گوشه‌ای از اتفاقی است که در متن برجام رخ داده است. همانطور که تصمیم‌گیری درباره این متون نباید صرفا با منطق هسته‌ای انجام شود، در تحلیل محتوای آنها هم باید رویکردی کاملا فرامتنی و در نتیجه فراهسته‌ای، اتخاذ کرد. 

متن قطعنامه شورای امنیت امکاناتی فراهم می‌کند که مشخصا پیشرفت ایران را هدف گرفته نه صلح‌آمیز ماندن ماهیت برنامه هسته‌ای آن را. در بدترین حالت، آنچه ایران حاضر به پذیرش آن است محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای است تا منجر به برداشته شدن تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه آن شود اما مراجعه به متن به ما می‌گوید، اتفاقاتی بسیار فراتر از این رخ داده است.

نوشتاری از مهدی محمدی در وطن امروز.

• Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

قطعنامه ۲۲۳۱ بر خلاف ظاهرش، یک قطعنامه کاملا فراهسته‌ای است و به لحاظ راهبردی برنامه هسته‌ای را بهانه‌ای برای ایجاد یک سلسله ترتیبات بسیار دراز‌مدت برای مهار استراتژیک ایران در تمام حوزه‌های مرتبط با فناوری‌های نوین و عرصه‌های منازعه راهبردی با آمریکا، قرار داده است.

یک شاهد بسیار مهم در این زمینه، رژیم دسترسی و بازرسی است که در این قطعنامه تعریف شده است. در ظاهر ادعای مقام‌های آمریکایی این است که هدف از این رژیم دسترسی و بازرسی، کنترل ۲ چیز است:

نوشتاری از مهدی محمدی در وطن امروز.

جناب محمد، ضمن سلام و احترام مجدد (گرچه اون دفعه شما شستیم رفت)، تا اونجا که ذهنم یاری میکنه اول این تاپیک یا قسمت اول تاپیک هسته ای قرار بر این بود که تاپیک به لینک دونی سایر سایت ها تبدیل نشه... ولی شما درسته لینک را نمیذارید، ولی اکثر پست هاتون کپی پیست مطالب سایر سایت هاست... فکر نمیکنم هدف فقط نگذاشتن لینک بوده باشه... هدف احتمالا ایجاد بحث بین خود بچه ها بوده... وگرنه این تاپیک تبدیل میشه به یکسری کپی پیست از سایت های رجا و مشرق و فارس از یک طرف، و انتخاب و عصرایران و فرارو از طرف دیگه...

//

از جناب ام آر 9 هم تقاضا دارم رو این موضوع مدیریت بیشتری داشته باشند... اگر نکاتی در مطلب کپی پیست شده مورد نظر هر فردی هست بهتره خود فرد اشاره ای بکنه و تحلیلی هم اضافه کنه و مثلا در این مورد یک اشارتی هم به برخی اقلام لیست ۲۵۴ /INFCIRC به طور خاص داشته باشند...

با سلام - فرموده شما صحیح هست ، ولی بهتر بود جمله داخل پرانتز را تایپ نمی کردید( عبارت قرمز شده )  . این عبارت ، در شآن یک بررسی علمی نیست . اختلاف سلیقه وجود دارد ، ولی قرار نیست بخاطر نوع نگاه یا جناح بندی های سیاسی ، طرفین همدیگر را با چنین جملاتی خطاب قرار دهند . از شما بسیار بعید بود //MR9

چشم جناب ام آر 9، البته اون جمله هم واکنشی بود به سری قبلی پاسخ ایشون به نقد بنده، انشاالله دیگه تکرار نمیشه...:)

ویرایش شده در توسط hasanjj2
  • Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

مجدداً از همه دوستان عزیز ، درخواست دارم ، از گذاشتن لینک یا کپی مطالب سایت ها جداً خودداری فرمایند ، دوستان می توانند با مطالعه مطالب دیگران ، تحلیل شخصی خود را با رعایت احترام ، ارائه فرمایند .

متشکرم  :rose:  :rose: 

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

امروز ظاهرا آقای ولایتی ادعا کرده که "ورود هر بیگانه‌ای از جمله بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی یا هر بازرس دیگری به مراکز حساس نظامی جمهوری اسلامی در هر شرایطی ممنوع است!" این حرف با گفته عراقچی یعنی بازرسی از مراکز نظامی انطباق نداره! 

یک نکته دیگه اینکه مثلا در این بازرسی ها به چه صورتی قراره از ابزارهای با ارزشی مثل دستگاه های پرس عظیم و با ظرفیت بالا که هم در صنعت موشک سازی و هم در هواپیما سازی کاربرد دارن و تعدادشون محدوده حفاظت بشه؟ در این رابطه فکر میکنم خوندن مجدد پست ارزشمند جناب MR9 میتونه مفید باشه!

با سلام

بطور مسلم ، پاسخ سئوال شما ، مثبت هست ،اما یک تبصره بسیار مهم دارد وآن ، تفاوت بین  بمباران دقیق ( انچه که به حملات جراحی شده  مشهور شده ) با حملات غیر دقیق ( حتی با استفاده از مهمات هوشمند ) است . به مثابه ماهیت کار یک جراّح و یک قصّاب ، هر دو از ابزارفلزی برنده ( مهمات هدایت دقیق ) برای کار خود استفاده می کنند ، اما ، جراح ، با استفاده از ابزار برنده خود ، دقیقاً غدّه مورد نظر را برش می دهد ، در حالی که دیگری ، علیرغم مجهز بودن به همان ابزار ( مقایسه ابزارها نسبی است ) با دقت کمتری و با هدف دیگری ، بافت هدف را برش خواهد داد .

981219-o-0000m-002-l1.jpg

مرکز توسعه و پژوهش  موشکی الهیثم

981220-o-0000m-002-m.jpg

مرکز تست پیشرانه سوخت مایع شهیهات

این دو تصویر ، بخوبی پروسه یک حمله جراحی شده را نشان می دهد . اطلاعات جمع آوری شده بواسطه استراق سمع مخابراتی ، پروازهای مکرر شناسایی ، تصاویر ماهواره ای با کیفیت بالا ، جمع آوری اطلاعات انسانی و در نهایت جمع بندی آن توسط تیم های اطلاعاتی و تطابق آن با گزارشهای عینی از مدارک ثبت شده نظامی ، مصاحبه با دست اندرکاران طرح ها ( فقط خدا می داند که چه تعداد از کارشناسان عراقی بواسطه این بازرسی ها شناسایی  و در زمان مناسب کشته شدند ) و.... ، یک مجموعه غنی اطلاعاتی را برای اجرای یک حمله بسیار دقیق برای هدف قرار دادن یک ساختمان کلیدی ، در مجموعه ای که شامل چند ساختمان هست رافراهم می کند .

دقت کنید ، در تصویر نخست ، حداقل از چهارده ساختمان ، فقط یکی مورد اصابت قرار گرفته ، این مساله بخوبی نشان میدهد که بمباران ، همین شکلی و براساس اطلاعات درجه دو و غیر موثق و یا به اصطلاح  فنی اطلاعات خام صورت نگرفته است .

در تصویر دوم هم ، از مجموع شش ساختمان ، فقط دو ساختمان بدون تخریب سایر بناها ، مورداصابت قرار گرفته که نشان می دهد ، وجود اطلاعات دقیق ( میدانی و غیر میدانی ) تا چه اندازه تاثیر گذار خواهدبود.

پی نوشت :

واحدهای اطلاعاتی نیروی هوایی ارتش ایالات متحده با استفاده ترکیبی از اطلاعات بدست آمده میدانی و مخابراتی ، در جنگ 1991 یا همین عملیات روباه  صحرا ( بطور دقیق در خاطرم نیست ولی  عملیات روباه صحرا باید درست باشد ) موفق شدند موقعیت  تنها دستگاه پرس فلز ( که برای مونتاژ قطعات جداگانه موشک اسکاد / الحسین )  مناسب بود را کشف و فقط با یک سورتی پرواز ، آن را منهدم کنند . نکته جالب اینجاست که برای عراق حداقل چند سال طول کشید تا یک دستگاه با کارایی کمتر ( برای مونتاژ موشکهای الصمود ) را از بازار سیاه  تهیه کند .

http://www.military.ir/forums/topic/29276-عملیات-روباه-صحرا-،-بازرسی-مقدمه-حمله-نظامی/page-3

• Upvote 15
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.