deserthawk

بررسی اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک طرح اتصال دریای کاسپین به آب های جنوب

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام و تشکر بابت تاپیک
عرضم به حضورتون که اولا فکر می کنم هازینه طرح بیشتر از این حرفه ها باشه. امروز که اخبار افتتاح کانال سوئز دوم رو دنبال می کردم، هزینه اش شده بود 8 میلیارد دلار. برای 72 کیلومتر کانال با عرض 400 متر و عمق 25. تناسب ساده از نظر مسافت هم که بگیریم، هزینه اش میشه 160 میلیارد. تازه اون تو یه زمین نسبتا صاف و بی دردسر بوده نه کوهستان با عظمتی مثل البرز یا کویری
با این وضع مملکت حالا حالا پول برا اینا نداریم. کشورهای خارجی هم لطف کنن توی نفت و گاز سذمایه شون رو میارن وسط که یه یه چیز مشخص با سود تضمینی هست
ثانیا من شدیدا بر اثرات محیط زیستیش بیمناکم. از اتفاقات نا معلومی که در مرکز ممکنه رخ بده ـ نمیشه فقط گفت صحراست و چیزی نداره ـ وضع دریای خزر و موجوداتش همین الانم خوب نیست. می ترسم آخرش مثل ارومیه بشه
ثالثا مساله همکاری همسایه ها هم هست، معلوم نبست اونا هم همین نظرات رو داشته باشن
در پایان به نظرم به جای اینکه بخوایم با چنین طرح هایی به زور شبیه هلند و آلمان بشیم، بهتره به واقعیات کشور توجه کنیم. پیشنهاد می کنم در بلند مدت توسعه ریلی کشور اولویت پیدا کنه و در کوتاه مدت هم این پل خلیج فارس رو زودتر بسازن که به نظرم باید الان اولویت 1 عمرانی کشور باشه....یعنی اصلا ساختنش یکی از آرزوهای من به حساب میاد!!ا ویرایش شده در توسط Dolphin
  • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر نقشه زیر را درنظر بگیریم این برای کشور بویژه با بحث خشک سالی یک حرکت بزرگ و خوب است 

http://gallery.military.ir/albums/userpics/10297/iran_rood2015.jpg

علاوه بر بحث ارتباطات و کشتی رانی بر کشاورزی، آب و هوا و ... تاثیر مثبت می گذارد

اما متاسفانه هیچ مطالعه و جمع بندی در این مورد صورت نگرفته است 

که آیا این کار کاری درست و مقرون به صرفه است یا نه 

بویژه در مقایسه با راه های جایگزین

چون برای انتقال آب امکان استفاده از خط لوله را داریم 

و برای حمل و نقل هم خط راه آهن مقرون به صرفه تر است 

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب واقعا جذابی بود. این طرح، در صورت عملی شدن، واقعا یک انقلاب هست، چه از نظر سیاسی، چه اقتصادی و مهمتر از اون، ژئوپولیتیک. این طرح میتونه مناطق مرکزی ایران رو از خشکسالی نجات بده و از نظر آب و هوایی هم ( در صورت ایجاد دریاچه های بزرگ در دشت لوت و کویر) میتونه تاثیر شگرفی داشته باشه. اگر بگیم یکی از بی نظیرترین طرح های اجرا شده در سراسر تاریخ بشر خواهد بود اغراق نکردیم، چون کار مشابهی با این عظمت در هیچ کجای جهان انجام نشده تا حالا.

فراموش نکنیم که بحران آب در کمتر از ۱۰ سال آینده، به یک موضوع امنیت ملی تبدیل خواهد شد و قطع به یقین، منابع آبی ما زودتر از منابع نفتی ما به اتمام خواهد رسید. کشاورزی فاجعه بار و اصراری بسیار احمقانه در خودکفا شدن در همه محصولات کشاورزی و مدیریت واقعا فاجعه انگیز منابع آبی، کشور رو در آستانه یک بحران قرار داده.

این طرح همه مشکلات رو حل نمیکنه، ولی واقعا یک تحول اساسی در تمامی کشور خواهد بود.

در مورد نکات منفی این طرح، غیر از هزینه زیادی که داره (که اون هم پس از مدتی به راحتی جبران خواهد شد)، من چیزی به نظرم نمیرسه که قابل رفع نشدن نباشه و یا بتونه بر منافع این طرح غلبه کنه. امیدوارم، فقط امیدوارم مسئولینی باشن که کمی آن ورتر از نوک بینیشون رو ببینند و این طرح رو دنبال کنند. این پروژه، در صورت عملی شدن، میتونه آینده یک نسل رو کاملا‌ تغییر بده!
  • Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

میشه هدف این پروژه رو برای من بگید؟

اهداف اولیه 

- برقراری ارتباط بین شمال و جنوب بصورت دریایی 

- آب رسانی به مناطق مرکزی 

- تغییر آب و هوا و کاهش خشک سالی 

متاسفانه یک پروژه به این وسعت عوارض م مزایایی دارد ولی هنوز یک جمع بندی در این مورد دیده نشده است

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کویرهای ایران یک اکوسیستم منحصر بفرد در دنیاست و نمیشه یا یک رویای خام اون ها رو از بین برد و به دریاچه تبدیل کرد .

مگه کل تجارت کشورهای حاشیه دریای کاسپین چقدره که بخوایم طبیعت کشور ایران رو بخاطر احداث این کانال یا دریاچه های کذایی نابود کنیم ؟

تا کنون کدوم طرح انتقال آب در ایران موفق بوده که بخوایم به پشتوانه این توان مهندسی و زیست محیطی داخلی و این کانال رو بسازیم ؟

متاسفانه در کشور ما ارگانی مانند قرارگاه خاتم الانبیاء که سود حاصل از پیمانکاری این طرح رو از الان برای خودش کنار گذاشته ، این طرح رو از زباله دان فجایع مهندسی بیرون کشیده و با قراردادی که برای امکان سنجی این طرح با دولت منعقد کرده به دنبال پیدا کردن یک آبشخور دیگه برای چند سال آینده ی خودشه !

واقعا برای من همیشه سوال بوده که این آقایان و یا شرکت های مشاور طراح همچین پروژه هایی بر اساس کدوم طرح و یا پژوهش زیست محیطی این پروژه رو طراحی میکنن ؟ تا اونجا که ما یادمونه تمامی مطالعات قبل از ساخت پروژه ها در ایران فقط و فقط برای خالی نبودن یک زونکن در بایگانیه ........

در زمان حال هم دو موجود بیگانه به نام آزولا و نرم تن شانه دار که از طریق رود ولگا به این دریاچه وارد شد تبدیل به بلای خانمان سوز شیلات و مزارع تولید برنج خطه شمال شده بطوریکه وجود این نرم تن در آبهای دریا و تغذیه اون از تخم ماهیان خزری مانند کیلکا تمامی کشتی های مخصوص سید این ماهی رو در بندر انزلی اسکله نشین کرده و گیاه آزولا هم با هجوم آوردن به مزارع تولید برنج و با گسترش سطحی که در سطح آب پیدا میکنه جلو ورود نور خورشید رو به اعماق آب گرفته و سطح اکسیژن رو در آب به شدت کاهش داده ..... در این صورت طبعات اتصال اب اقیانوس به اکوسیستم بسته دریاچه کاسپین پیزی بجز فاجعه نخواهد بود .

دقیقا به نکته خوبی اشاره کردید 

بیابان های ایران نمونه بی نظیر در دنیا هستند که قیمت ندارند 

ولی چیزی به نام پژوهش در مورد عوارض تغییر وجود دارد  که متاسفانه ما در کشور از آن استفاده نمی کنیم و فاجعه ای مثل سد گتوند را ایجاد می کنیم

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این پروژه امروز یه ابتکار تاثیرگذار پُرریسکه و در 50 سال آینده (به دلیل بحران آب) یک اجبار به تمام معنا!

دو راه حل وجود داره... یکی این که خودمون از همین الان جسارت کنیم و به جای مانع سازی و مانع تراشی و متهم کردن این و اون، قدم به سمتش برداریم! یا اینکه میتونیم بشینیم تا اون زمانی که مجبور به اجرای همچین پروژه ای بشیم!

ویرایش شده در توسط Marine101
  • Upvote 6
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من در مجلات قدیمی مقاله مهندس هومان فرزاد را دیده بودم. تا حدی که به خاطرم میاد طرح اتصال دو دریا درش نبود. فقط ایجاد دریاچه های کویری ایران با استفاده از ابهای دریاهای جنوب بود. استدلال ایشان این بود که این کویرها هزارها سال پیش دریاچه بودند که بتدریج خشک شده اند. بر مبنای گفته ایشان در ان دوران ها اب و هوای ایران معتدل تر بوده است و میتوان با احیا این دریاچه ها اب و هوای ایران را عوض کرد. اتصال دریای خزر به جنوب بعدا به این طرح اضافه شد. که البته قطعا اکو سیستم این دریا ها را زیر و رو خواهد کرد.

طرح دیگری که در این زمینه وجود دارد طرح شور ورزی است. این هم توسط تعداد زیادی اساتید ایرانی مقیم خارج در حال پیگیری است. جند استاد داخلی نیز سعی میکنند انرا به گوش و یا تایید مقام رهبری و یا حداقل تشخیص مصلحت نظام برسانن.

این طرح به صورت محدود در امریکا اجرا شده است. گیاهان و درختانی وجود دارند که میتوانند از اب و یا خاک شور تغذیه کنند. و حتی شوری اب و خاک را به داخل خود بکشند. این درختان و گیاهان میتوانند به مصرف دام ها و یا بعضی کاربردهای صنایع چوبی برسند. این طرح تبدیل کویرهای ایران به جنگل با اب دریا های جنوب است. البته بر مبنای گفته طراحان ان میتواند در کنار طرح ایران رود و یا دریاچه ای کویری انجام شود. اشتغال ایجاد شده انرا هم میلیون ها نفر ذکر میکنند 

ویرایش شده در توسط sasasasa
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اینا راست میگن بیان واسه یه دریاچه کوچولو یه کاری بکنن بعد برن سراغ کویر به اون بزرگی

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.