پرش به


تصویر

بررسی آخرین اخبار و تحلیل ها از موشک LRASM و برنامه OASuW


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
5 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   naserr

naserr

  Master Sergeant

 • Members
 • 643 ارسال
 • زیر گنبد کبود

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 10 اوت 2015 - 01:40

*
پست محبوب

               بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

 

VLS-fire.jpg

 

LRASM_Lockheed_Martin_Sea_Air_Space_2015

 

 

با توجه به اهمیت استراتژیک برنامه LRASM تصمیم گرفتم تا تاپیک بررسی تحولات این موشک رو ایجاد کنم . با توجه به این که تاپیک معرفی این موشک در سایت موجود هست ، درباره مشخصات ، توضیحی نمیدهم و مستقیما به سراغ سِیر تکامل و تحول این سلاح میروم.

 

آدرس تاپیک مذکور : http://www.military....وشک-های-ضدسطحی/

 

 

 

مقدمه و پیش گفتار :

 

با نگاه دقیق تر به این برنامه متوجه میشویم که ، موشک LRASM میراث دار تغییرات بزرگیست که ریشه های آن به سالهای میانی دهه 80 میلادی باز میگردد . 

 

در سال 1986 ، نیروی هوایی آمریکا نیاز خود را برای به خدمت گرفتن یک موشک کروز کاملا خودکار به صنایع نظامی اعلام کرد.

 

این در حالی بود که حدود 30 سال از ابداع و به کارگیری سامانه هدایتی تشخیص عوارض زمین و ناوبری بر اسای آن ، در موشک های کروز آمریکایی میگذشت.  MACE اولین موشک کروز آمریکایی بود که از نوع راداری این سیستم استفاده میکرد و به دنبال آن ، عصرِ به کارگیری گسترده از انواع گوناگون این نوع هدایت آغاز شد.

 

پس از موشک مِیس ، تقریبا تمامی کروزهای آمریکایی ، با سامانه هدایتِ عوارض زمینی ساخته و عملیاتی شدند و در بسیاری از موارد ،  این مساله حتی بر روی پایه ای ترین مشخصات موشک در مرحله طراحی تا ساخت ، اثر میگذاشت و صنایع نظامی همواره محدود و مقَیّد به کارگیری این نوع هدایت بودند.

 

با گذشت زمان و پیشرفت علوم الکترونیک ، اُپتیک ، کامپیوتر و..... سخت افزارهای به کار رفته در سامانه های هدایتی ، به سمت هر چه کوچک و سبک تر شدن پیش میرفتند. ولی با این حال ، سامانه های TERCOM یا انواع با عملکرد مشابه ، مانند DSMAC ، همچنان حجیم و سنگین بودند . فضا و وزنی که میتوان آن را به تجهیزات با ارزشی چون موتور بزرگ تر و قدرتمند تر ، سوخت بیشتر ، سرجنگی قوی تر ، سامانه پردازشگر و هدایتی هوشمند تر و سنسورها و جستجوگرهای بهتر ، اختصاص داد.

 

نیروی هوایی آمریکا به این مساله مهم و بنیادین پی برد و پس از سال ها استفاده از چنین سیستم هایی ، تصمیم گرفت تا در دنیای موشک های کروز انقلابی به وجود آید و این سامانه به کلی حذف شود . این مساله مستلزم پیشرفت و توسعه عظیم در سامانه های هدایتی جایگزینِ موجود و یا خلق سامانه های به کلی جدید و نرم افزارهای فوق العاده هوشمند بود. هدف اولیه نیروی هوایی ، استفاده از سامانه هدایت درونی در کنار هدایت GPS در مراحل آغازین و میانی پرواز و بهره گیری از هدایت تصویری فروسرخ  در مرحله پایانی بود.

 

این ماموریت بزرگِ تاریخی بر عهده یکی از غول های صنایع نظامی زمان ، یعنی نورثروپ گذاشته شد . این کمپانی پس از سال ها تحقیق و توسعه در زمینه هوش مصنوعی و ابداع جسجوگرهای انقلابی و پیشرفته ، نتوانست نظر فرماندهان نیروی هوایی را به خود جلب کند و محصول نهایی آنها به ضعف های ذاتی دچار شده بود و در پایان ، پروژه در سال 1994 به حالت تعلیق درامد.

 

در سال 1995 ، در جریان مناقصه ای که با حضور لاکهیدمارتین و مَکدانِل داگلاس صورت گرفت ، کانسپت لاکهیدمارتین برنده اعلام شد و بلافاصله کار توسعه آن آغاز گردید.

 

نقشه راه و فلسفه وجودی پروژه TSSAM و کانسپت لاکهیدمارتین بسیار روشن و ساده بود :

 

حذف سامانه هدایت عوارض زمینی = عدم نیاز به پرواز در ارتفاع پایین برای دیدن سطح زمین = توانایی پرواز در ارتفاع بالا = قرار گرفتن در دید رادارها و احتمال کشف   icon_arrowl  راهکار جبران این مشکل ،کاهش سطع مقطع راداری تا حد ممکن  

 

پرواز در ارتفاع بالا = اتمسفر رقیق و گرانش کم زمین = نیاز کمتر به نیرو و انرژی پیشران و رانش = حداکثر صرفه جویی در مصرف سوخت و در اختیار داشتن میزان زیادی از آن = افزایش بُرد نهایی موشک .

 

و یا میتوان از جهت دیگری به اهداف مورد نیاز نگاه کرد :

 

طراحی پنهانکار و کاهش خارق العاده سطح مقطع راداری = عدم نیاز به ارتفاع در سطح پایین برای پنهان ماندن از دید رادارها = پرواز در ارتفاع بالا = عدم نیاز به سامانه های رَدگیری عوارض زمینی و حذف آن = در اختیار داشتن فضا و وزن اضافی = اختصاص آن به اجزای دیگر مانند موتور بزرگتر و قدرتمند تر و سوخت بیشتر = افزایش بُرد نهایی و به موازات آن قدرت انتخاب بیشتر در افزایش وزن سرجنگی =  افزایش قدرت تخریب و تاثیر گذاری عملیاتی = به کار گیری تعداد کمتری از تسلیحات = کاهش هزینه های تمام شده در جنگ = کمک به اقتصاد ملی

 

 به موازات در اختیار داشتن فضا و وزن بیشتر = به کارگیری سامانه هدایت و کنترل بزرگ تر ، سنگین تر ، هوشمند تر و جستجوگرهای پیشرفته تر و دقیق تر = افزایش قدرت تصمیم گیری و هوشمندی سلاح و انتخاب درست هدف = افزایش دقت در اصابت به هدف = کاهش پرتاب و مصرف تسلیحات برای نابودی هدف = کاهش هزینه جنگ = کمک به اقتصاد ملی

 

 

و این گونه است که یک تصمیم انقلابی در نیروی نظامیِ به کارگیرنده و مشتری یک سلاح ، منجر به چه اثرات گسترده و عمیقی در تمامی عرصه های  تاثیرگذار قابل تصور در خلق آن سلاح و حوزه های دیگرِ درگیر با آن میشود.

 

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 

 

6 ماه پیش ، سومین پرتاب موفقیت آمیز متوالی موشک LRASM انجام شد و دارپا پایان مرحله توسعه نوع پیش نمونه و سازگاری با بمب افکن B-1 را اعلام کرد. در جریان این پرواز آزمایشی ، موشک تمامی مسیر های برنامه ریزی و از پیش تعیین شده را با دقت بالا طی کرد و در مرحله پایانی ، از هدفی که نقش یک سامانه پدافندی خطرناک را بر عهده داشت ، دوری کرد و با انتخاب مسیر جایگزین به طور اتوماتیک ، به هدف اصابت کرد.

 

mfc-lrasm-photo-05-h~0.jpg

 

282ai29_global_nav_-_about_us_-_offices_

 

 

اما حدود 2 ماه پیش ، دارپا قراردادی به مبلغ 104 میلیون دلار را به منظور ادامه کار توسعه موشک LRASM به لاکهیدمارتین اعطا کرد و مجموع مبالغ پرداختی برای این برنامه ، به 307 میلیون دلار رسید. لاکهید مارتین از این مبلغ به منظور آزمایشات پروازی و سازگاری این موشک بر روی جنگنده F-18 و بمب افکن B-1 در طول 3 سال آینده استفاده خواهد کرد. قرار است تا پایان سال 2017 کار توسعه و آزمایشات واقعی این موشک به پایان رسیده و با آغاز سال 2018 به تولید رسیده و بر روی هواپیماهای اشاره شده ، نصب و عملیاتی شود.

 

دو هفته پیش نیز لاکهیدمارتین خبر از اتمام یک سلسله آزمایشات پروازی و میدانی هفت مرحله ای داد که در جریان آن از هواپیمای U-2 به عنوان بَستر ارتباطی و انتقال داده میان چندین نوع هواگرد مختلف و انتقال آن به تسلیحات و موشک های در حال پرواز ، استفاده شد . ارزیابی توانایی های بازپخش فرامین و دستورات کنترلی و تغییر ماموریت و هدف گذاری و سرعت انجام کلیه این وظایف ،  از جمله موارد بررسی شده بود .

 

به منظور اجرای بدون نقص این آزمایش ، امواج در اشکال و خطوط متفاوت با هواپیمای U-2 سازگار شده بودند تا نقش خود را به عنوان دروازه ارتباطی میان جنگنده های  F-22 ، F-18 و موشک های LRASM ، ایفا کند. تمامی اطلاعات سامانه های نظارتی و جنگ الکترونیک با پایگاه های زمینی و مراکز فرماندهی مرکزی و سامانه های هواپایه به صورت یکپارچه با موشک شبیه سازی شده LRASM ، شبکه شدند و تغییر ماموریت موشک ، با موفقیت انجام شد.

 

به این ترتیب که ، اطلاعات هدف گیری که توسط یک فروند F-22 به دست آمده بود ، توسط یک فروند هواپیمای U-2 و پایانه L-3 به ایستگاه زمینی منتقل شد و ایستگاه زمینی آن را به سامانه ماموریتی موشک LRASM که درون یک هواپیمای جت کوچک تجاری به عنوان ایفا کننده نقش  LRASM جاسازی شده بود ،  منتقل و آن را به سمت هدف جدید هدایت کرد.

 

همچنین U-2 اطلاعات را از F-22 به F-18 منتقل کرده که مشابه این کار قبلا از پایانه LINK 16 میان رَپتور و لایتنینگ انجام شده بود . در آینده نزدیک ، پهپادها و کشتی های هوایی ارتفاع بالا ، نقش مورد نظر را به جای U-2 عهده دار خواهند شد.

 

این آزمایشات ، به منظور ارزیابی بخشی از برنامه کلان سیستم آو سیستمز انجام گرفت که چند ماه پیش توسط دارپا معرفی شده و قرار است در آینده ، به استراتژی کلان نیروی هوایی آمریکا مبدّل شود.

 

از دیگر اهداف این سلسله آزمایشات میتوان به  نیازسنجی برنامه MAPS که هدف آن ارتباط داده ای  میان هواپیماهای نسل چهارم و پنجم میباشد ،  جایگزینی هواپیمای E-8C و نقش آموزشی ارتباطی پرنده LRSB ، اشاره کرد.

 

 

آزمایشات خروج موشک از داخل سیلوی MK 41 در محیط آزمایشگاهی و بسته نیز در اواسط سال 2013 با موفقیت انجام گرفت . در این آزمایش ثابت شد که مقاوم سازی های انجام گرفته در قسمت نوک موشک ، کاملا موثر بوده ، به طوری که میتواند با قدرت ،به درون کامپوزیت مخصوص عایق بندی سیلو نفوذ کرده ، آن رابشکافد و بدون هیچ گونه آسیب دیدگی و یا تغییر جهت و انحراف ، از سیلو خارج شود.

 

4ct5_lrasm_lll.jpg

fb9h_lrasm_jjj.jpg

 

در رویدادی دیگر، اوایل سال گذشته آزمایشات خروج موشک از پرتابگر MK 41 و با استفاده از بوستر تطبیق یافته ، با موفقیت به پایان رسید و نمونه زیر دریایی پرتاب آن نیز در مرحله تحقیق و توسعه مطالعاتی میباشد .همین مساله باعث افزایش گمانه زنی های رقبای لاکهیدمارتین درباره تصمیم نیروی دریایی برای به خدمت گرفتن نمونه دریا پایه این موشک شد . 

 

 

LRASM_Lockheed_Martin_Sea_Air_Space_2015

mfc-lrasm-pr1-h.jpg

LRASM_Lockheed_Martin_Sea_Air_Space_2015

 

LRASM_Lockheed_Martin_Sea_Air_Space_2015

 

به گفته مقامات ریثیان ، آزمایش پرتاب از لانچر زمینیِ سلاحی که هنوز نوع هواپرتاب آن عملیاتی نشده فقط یک معنا دارد ، این که نیروی دریایی رسما و علنا چراغ سبز خود را به لاکهیدمارتین نشان داده و LRASM از همین حالا و بدون هیچ رقابتی برنده مناقصه OASUW در سال 2024 خواهد بود . در این گونه موارد ، معمولا رُقَبا یکدیگر را به پرداخت رشوه و مبالغ کلان به نیروهای مسلح و وزارت دفاع متهم میکنند که در بیشتر موارد هیچ گونه مدرکی برای اثبات ادعای خود ندارند.

 

ولی مواردی هم بوده که این نوع فساد مالی کشف شده و هر دو طرف قرارداد مجبور به پرداخت جریمه شده اند. ماجرای اعطای قرارداد ساخت بمب SDB به بوئینگ و شکایت ریثیان ، از موارد معروف میباشد.

 

با آغاز سال 2016 ، سرپرستی و مدیریت برنامه LRASM از دارپا به نیروی دریایی منتقل خواهد شد و به دنبال آن ، طبیعتا رنگ و بوی پروژه از فضای علمی-پژوهشی به نظامی تغییر ماهیت خواهد داد .

 

سازه و بدنه موشک LRASM تقریبا هیچ تفاوتی با موشک JASSM-ER نداشته و در همان کارخانه واقع در ایالت آلاباما ساخته میشود . قرار است در این کارخانه بسیار وسیع ، سالانه 7000 موشک ساخته شود.

 

missile-3b84d672.jpeg

 

 

P1800730.jpg

 

در حال حاضر ، تمرکز لاکهیدمارتین بر روی توسعه و افزایش عملکرد جستجوگر الکترو اُپتیکال این سلاح میباشد. حسگری که نقش حیاتی شناسایی اهداف با اهمیت و هدایت موشک به سمت ضعیف ترین نقطه هدف در ایمن ترین مسیر ممکن را دارد. به موازات آن ، کار بر روی سخت افزار واحد پردازشگر داده های حسگرها که وظیفه تصمیم گیری را بر عهده دارد در حال پیگیری است . نرم افزارها و سخت افزارهای این واحد میتوانند در شرایط نامساعد جوّی و در کمترین دید چشمی ممکن ، هدف خورد را پیدا و نابود کند.

 

پس از آن به ترتیب کار بر روی الگوریتم های نرم افزار خودمختاری ، سامانه هوشیاری محیطی ، خط ارتباط داده و GPS پیشرفته و غیر قابل اخلال و ..... ، انجام خواهد گرفت. 

 

پس از آن ، نوبت به مرحله حساس تطبیق دادن نرم افزارها با سنسور و سخت افزار و بهبود عملکرد فیوز سرجنگی و توسعه مواد منفجره غیر حساس میرسد  که موضوعاتی مهم و حیاتی و با اولویت بالا در تسلیحات مورد استفاده در نیروی دریایی  به شمار میروند .

 

بخش پردازشگر موشک  به گفته کارشناسان نشریه میلیتاری آئروسپِیس ، منطقا باید توان محاسباتی و هوش مصنوعی برابر با یک اَبَر کامپیوتر در اختیار داشته باشد و بزرگ ترین برتری LRASM نسبت به بقیه رقبای خود در جهان ، در حقیقت بهره گیری از همین مغز متفکر خواهد بود. کارشناسان همچنین برای مقایسه تفکر و فلسفه وجودی LRASM با سایر موشک های ضدکشتی موجود در جهان ، لقب نینجا را به آن نسبت میدهند ، در حالی که موشک های بزرگ ، سنگین و مافوق صوت روسی را به مانند یک گاو خشمگین و پُر سر و صدا در میدان گاوبازی تشبیه میکنند.

 

نینجایی که در کمال هوشمندی و زکاوت میتواند بسیار آهسته و مخفیانه ، خود را به پشت سر دشمن رسانده و با یک چاقوی کوچک ، سر او را ببُرّد .

 

همچنین کارشناسان و نویسندگان مجله " اَویِیشِن ویک " در شماره ماه دسامبر سال گذشته میلادی ، در پاسخ به سوال یکی از خوانندگان خود ، پیرامون دیدگاه و حدس و گمان این مجله درباره چگونگی و ماهیتِ تاکتیکی و تکنیکیِ تواناییِ موشک LRASM در غلبه بر سامانه های دفاع فعال بسته ای همچون کاشتان و AK-630  نوشته بود :

 

" تنها استنباطی که به صورت متّفق القول به ذهن کارشناسان ما میرسد ، این است که احتمالا این موشک با بهره گیری از قدرت پردازش تصویری خارق العاده خود ، میتواند تمامی جزئیات و سامانه های تسلیحاتی مستقر بر روی شناورهای هدف را ، پردازش و طبقه بندی کرده ، با اطلاعات ذخیره شده در حافظه خود انطباق دهد تا در نهایت نوع و کلاس شناور را بدون هیچ گونه ارتباط اطلاعاتی با دنیای خارج ، شناسایی کرده و شناورِ با ارزش تر و با اولویت بیشتر را انتخاب و در مرحله بعد ، مسیر حرکتی و نزدیک شدن خود را در محدوده هایی مانند راستای پاشنه و دماغه شناورهای نظامی ، که دارای کمترین و ضعیف ترین پوشش پدافندی سامانه های CIWS هستند قرار دهد ، به طوری که در معرض و دید محدوده سامانه های پدافندیِ شناورهای دیگر نیز قرار نگیرد و تنها در چند ثانیه آخر مانده تا برخورد ، با اجرای مانور سنگین خود را به پهلوی شناور رسانده و در وضعیت عمود بر سطح بدنه ، به پایین ترین نقطه تماس آب ، اصابت کرده و هدف را نابود کند. "

 

c2jb_lrasm_kkk.jpg

 

yt0h_lrasmhhhh.jpg

 

 

با خواندن این شَرح میتوان تا حدودی به ابعاد شگفت انگیز سطح بالای هوشمندی و خلاقیت مغز متفکر این موشک پِی برد. یعنی پس از گذشت نزدیک به 60 سال از زمان پیدایش و به کارگیری موشک های ضد کشتی ، سلاحی خَلق شده که میتواند مانند یک شکارچی ساکت و پنهان ، در میان طعمه های خود حرکت ، گردش و جستجو کند و ارزشمندترین را انتخاب و شکار کند. قابلیتی که تاکنون در این سطح از استقلال و خودکاری ، در هیچ نوع سلاحی دیده نشده است. گویی که یک خلبان زُبده و چیره دست درون موشک قرار دارد و همه تصمیمات و حرکات توسط او اِعمال میشود.

 

لازم به ذکر است که LRASM قبل از ورود به منطقه A2/AD که به صورت پیش فرض دارای حداکثر اقدامات جمینگ و اخلال رادیویی و ماهواره ای و قطع ارتباط موشک با هر گونه منبع اطلاعاتی خارجی در نظر گرفته شده ،  تا آخرین لحظه به وسیله دیتالینک ماهواره ای ، تازه ترین اطلاعات را از منابع گوناگون دریافت کرده و در صورت لزوم در اصلاح مسیر پروازی خود به کار میگیرد .

 

این خط ارتباط داده از امواجی با قدرت سیگنال ضعیف و پهنای باند بسیار پایین و در فواصل بسیار کوتاه زمانی استفاده میکند و کشف و ردگیری آن توسط سامانه های راداری پَسیو و سامانه های SIGINT/ELINT مستقر بر روی ناوگان دریایی و یا هواگردهای دشمن ، تقریبا غیر ممکن است. 

 

در مرحله پایانی نیز ، به دلیل این که موشک از خود هیچ گونه ترَنزمیت راداری نداشته و تنها بر هدایت تصویری خود متکی است ، و از سوی دیگر با داشتن سطح مقطع راداری بسیار کوچک و غیر قابل تصور و همچنین بهره گیری از مواد پوششی اِگزاتیک با رنگ ویژه روی بدنه که باعث افزایش پنهانکاری بصری و دید چشمی در نور روز و کاهش اثرات حرارتی سطحی بدنه و خروجی موتور آن میشود ، از کشف شدن توسط سامانه های جستجو و کشف تصویرساز فروسُرخ و FLIR در امان مانده و با احتمال بسیار بالا هدف خود را منهدم خواهد کرد.

 

سنسورهای تصویری دماغه و کناری بدنه در این عکس به خوبی دیده میشوند :

 

DARPA_LRASM-A.jpg

 

بُرد گونه هواپایه LRASM همانند JASSM-ER حدود 930 کیلومتر و گونه سطح پرتاب آن حدود 400 تا 500 کیلومتر براورد میشود.

 

پژوهشکده RAND در سال 2013 ، مقاله ای بسیار مفصّل و تخصصی درباره تحولات دریای چین در آینده نزدیک و توازن قوا میان کشورهای منطقه ، منتشر کرد که در جریان آن ، به مقایسه توان ضد کشتی چین و کشورهای منطقه در حال حاضر و در آینده و با به کار گیری تسلیحات دوربرد پرداخت.

 

با مطالعه و ارزیابی این تحلیل ، این نتیجه گیری حاصل میشود که ، خریداری و به کارگیری نمونه زمین پرتاب موشک LRASM از سوی کشورهای این منطقه ، باعث تغییرات اساسی در توازن قوای منطقه شده و قدرت نفوذ و توسعه طلبی چین را  به شدت تحت تاثیر قرار داده و مناطق قابل تسلط چین را کاهش میدهد. 

 

z061_sa_asia.jpg

 

mvgc_asia_2.jpg

 

 

مطالعه این مقاله به همه دانش پژوهان توصیه میشود :

http://web.archive.o...RAND_TR1321.pdf

http://web.archive.o...rts/TR1321.html

 

 

 

 

دیگر رقبای حاضر در برنامه OASuW :

 

کمپانی ریثیان با گونه بهینه سازی شده از موشک تاماهاک بلاک4 ، وارد مرحله INCREMENT II این رقابت خواهد شد . جستجوگر راداری فعال + جستجوگر پَسیو هوم آن جَم در دماغه موشک ، خط ارتباطی داده 2 طرفه و کامپیوتر پردازشگر و ترکیب کننده اطلاعات سنسورها ، از جمله مواردیست که به این موشک اضافه شده . 

 

با کمک این خط ارتباط داده ، میتوان اطلاعاتِ به هنگام را در محیط های به شدت آلوده الکترومغناطیس و امواج اخلالگرها ، به موشک منتقل و آن را در هر لحظه هدایت و کنترل کرد و حتی در صورت عدم استفاده از جستجوگرهای راداری اکتیو و پسیو توکار ، با اهداف متحرک درگیر شد و با سرجنگی بهینه شده ،  آن را نابود کرد.

 

این گونه از تاماهاکِ مدرن ، در اولین آزمایش خود که در ژانویه امسال انجام شد ، توانست یک شناور در حال حرکت ساخته شده از کانتیتر را ،  که نقش یک ناوچه نظامی را ایفا میکرد ، با موفقیت و از فاصله دور هدف قرار دهد. اطلاعات هدف از طریق دِیتالینک و توسط جنگنده های نیروی دریایی به موشک منتقل میشد و GPS درونی موشک نیز با دقت تمام ، اقدام به اصلاح مسیر مینمود و در نهایت با به کار انداختن جسسجوگر پَسیو راداری ، موفق به کشف هدف و برخورد با آن شد.

 

Tomahawk_kiss_of_death1021-1021x483.jpg

 

 

tomahawk-missile.png

 

 

http://i.imgur.com/eS3Wi0q.gif

 

 

 

چند روزِ پیش هم نرم افزار جدیدِ طراحی عملیات قابل انعطاف موشک تاماهاک با موفقیت آزمایش شد.

 

در صورت به ثمر رسیدن این پروژه و به کارگیری آن توسط نیروی دریایی ، این نیرو تبدیل به اولین و تنها کاربَرِ دور بُرد ترین موشک ضد کشتی جهان با برد 1600 کیلومتر خواهد شد.

 

نشریه الکترونیکی " برِکینگ دیفِنس " 4 روز پیش مصاحبه ای را با مسئول برنامه OASuW در نیروی دریایی و یکی از ژنرال های بازنشسته این نیرو ترتیب داد که در جریان این مصاحبه ، سوالات متعددِ کلیدی و مهمی از آنها پرسیده شد. 

 

دریادار آکین مسئول برنامه OASuW گفت ، رقابت در این برنامه از ابتدا مساله ای بسیار مهم بوده چرا که فقط با رقابت سالم میتوان شاهدِ پیشرفت و به دست آوردن یک سلاحِ خوب و کارامد بود. ولی به هر حال در مرحله INCREMENT I تصمیم نیروی دریایی گرفته شده و علیرغم اعتراضات  پیمانکاران حاضر در رقابت ، ما در خرید زودهنگامِ محصول لاکهیدمارتین مصمم هستیم.

 

همچنین اضافه کرد ، تاماهاک جدید در برابر LRASM از توانایی کمتری در مواجهه با شرایط سخت رزمی A2/AD برخوردار است و هوشمندی آن هرگز با رقیبش قابل مقایسه نخواهد بود و احتمالا در برابر سامانه های دفاع بسته فعال ، جان به در نخواهد برد. با این حال به دلیل داشتن قیمت پایین تر و بُرد بیشتر ، برای درگیری با اهداف دریایی کمتر پیشرفته و در محیط های با خطر کمتر، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 

ولی افزود که استراتژی کلانِ آمریکا ، به کارگیری تسلیحات کوچکتر و در تعداد بیشتر است. با به کارگیری تاماهاک ضد کشتی میتوان ماموریت پیشین آن را یعنی حمله به اهداف زمینی ، به همان ترتیب و با موفقیت ادامه داد و علاوه بر آن ناوگان دشمن را از فواصل بسیار دور هدف قرار داد. به این ترتیب با به کارگیری یک سلاح واحد برای هر دو نوع ماموریت ، هزینه های خریداری ، تعمیر و نگهداری ، عمر افزایی و به روزرسانی ، به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

 

نکته بسیار مهم و قابل توجه در طول این مصاحبه ، اشاره پُر رنگ و با تاکید هر دو مقام نظامی به موشک دفاع هوایی SM-6 بود.  به گفته ژنرال کلارک ، با افزوده شدن هدایت GPS به موشک های SM-6 که در طول چند ماه گذشته با موفقیت انجام گرفته ، این موشک علاوه بر توانایی  درگیری با اهداف پرنده ، موشک های کروزِ مافوق صوت و بالستیک ، میتواند با اهداف ثابت زمینی و یا شناورهای در حالت سُکون نیز درگیر شود .

 

او با اشاره به این که توانایی ضدکشتی ، از ویژگی های ذاتی موشک های خانواده استاندارد میباشد و به صورت سنّتی و موروثی ، این توانایی در نسل های جدیدتر نیز به طور مستمر در نظر گرفته و پیگیری میشود ،  یادآوری کرد که موشک SM-6 با داشتن قیمت 4 تا 5 میلیون دلاری ، چیزی بیش از 2 برابر گران تر از موشک LRASM فعلی میباشد و قاعدتا نمیتواند گزینه اول نیروی دریایی برای مقابله با ناوگان دریایی دشمن باشد. ولی با داشتن آن ، گزینه های بیشتری در اختیار فرماندهان برای ماموریت های تهاجمی خواهد بود.

 

کمپانی نروژی کونگزبِرگ نیز با موشک NSM که به صورت مشترک با ریثیان ساخته میشود ، در این مناقصه شرکت خواهد کرد. سال گذشته کونگزبرگ یک تصمیم استراتژیک گرفت مبنی بر این که در جهت تولید انبوه و پایین آوردن هزینه تمام شده و قیمت پیشنهادی به مشتریان ، خط تولید خود را به ریثیان واگذار کُنَد تا آنها به ملطف داشتن کارخانه بسیار وسیع و پیشرفته و بهره گیری از نیروی انسانی متخصص پُرشمار و تجهیزات و ماشین آلات اوتوماتیک فوق پیشرفته ، این هدف گونگزبرگ را برآورده کنند.

 

 

اما در طرفِ دیگرِ میدان رقابت ، کمپانی بوئینگ سازنده موشک اسطوره ای هارپون ، حدود 4 ماه پیش اعلام کرد که قصد دارد یک نمونه بهینه سازی شده و پیشرفته از هارپون را برای استفاده در شناورهای کلاس LCS و به منظور درگیری با اهداف ماورای افق ، توسعه دهد. اما ظاهرا هدف و قصد مقامات بوئینگ از توسعه این گونه جدید هارپون ، رقابت در برنامه OASuW نیست و برای این برنامه ، خیالات دیگری را در سر میپرورانند.

 

در این گونه جدید ، با استفاده از یک موتور توربوجت پیشرفته و با مصرف سوخت بهینه  ، بُرد به بیش از 250 کیلومتر افزایش میابد ( در مقایسه با 130 کیلومتر کنونی ) و سرجنگی تماما جدیدی طراحی خواهد شد که با داشتن وزن 130 کیلوگرم ، اثر تخریبی برابری با سرجنگی های 230 کیلوگرمی فعلی هارپون خواهد داشت و با این سبک سازی ، فضا و وزن اضافی برای سوخت موتور افزایش خواهد یافت .

 

تاکنون بیش از 7500 فروند هارپون بلاک2 تحویل مشتریان شده که نیمی از آن متعلق به نیروی دریایی آمریکاست و مقامات بوئینگ امیدوار هستند تا نظر مثبت فرماندهان نیروی دریایی و وزارت دفاع را به منظور به روز رسانی موشک های هارپونِ موجود ، جلب کنند.

 

گونه جدید هیچ نیازی به انجام تغییرات بر روی سامانه های پرتابگر و سامانه های نرم افزاری شناورها ندارد و 27 کشور که از مشتریان خارجی هارپون میباشند ، میتوانند با خیال آسوده اقدام به خریداری این گونه جدید کنند. تاکید بوئینگ ، بیشتر بر روی قیمت پایین این گونه میباشد به طوری که به میزان همان 1,200,000 دلار قیمت بلاک2 باقی خواهد ماند.

 

در طول سالیان دراز به خدمت گیری هارپون ، تاکنون 10 مرحله آپگرِید بر روی آن انجام شده که همگی مربوط به بخش جستجوگر ، واحد هدایت و ناوبری میشده.

 

این کیت بهینه سازی جدید قرار است در اواخر سال آینده میلادی به نیروی دریایی ارائه شود و در آغاز سال 2018 ، قابلیت عملیاتی شدن اولیه را پیدا کند . علاوه بر بهینه سازی های ذکر شده ، احتملا تغییرات دیگری مانند جستجوگر پیشرفته اضافه بر گونه راداری موجود ( احتمالا IIR ) ، افزودن خط ارتباط داده  و امکان پرتاب به صورت عمودی از داخل تیوب های لانچر موجود ، بر روی آن انجام خواهد گرفت.

 

گفته میشود این موشک بدون تردید رقیب موشک NSM برای به کار گیری در کلاس LCS خواهد بود.

 

منابع مورد استفاده :

 

http://www.darpa.mil...ts/2015-02-09-2

http://www.flightglo...missile-414882/

http://www.militarya...ip-missile.html

http://www.lockheedm..._interface.html

http://www.lockheedm...ems-flight.html

http://news.usni.org...missile-contest

http://breakingdefen...le-vadm-aucoin/

http://raytheon.medi...awk-flight-test

http://raytheon.medi...-cruise-missile

http://raytheon.medi...mahawk-Block-IV

http://raytheon.medi...?s=43&item=2555

http://raytheon.medi...?s=43&item=2529

http://news.usni.org...al-combat-ships

http://www.dodbuzz.c...ffered-to-navy/

http://webcache.goog...n&ct=clnk&gl=ir

 

         

 

هر گونه استفاده از این مطلب ، فقط با تَلاوت سوره فاتحه ، ذکر صلوات و نام سایت و نویسنده مقاله مجاز میباشد.


 • 58

#2 OFFLINE   bmosavi

bmosavi

  Master Sergeant

 • Members
 • 247 ارسال

ارسالی 11 اوت 2015 - 12:42

به یاد این افتادم.

https://www.youtube.com/watch?v=bD7xzMpLGWs

 • 0

#3 OFFLINE   MOHAMMAD

MOHAMMAD

  مدیر بخش نیروی هوایی

 • Airforce
 • Others: Approved Posting, Magazine, Members, Moderators
 • 4,044 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 اوت 2015 - 03:46

بسیار از دوست عزیزم بابت این مقاله مفید و نغز تشکر می کنم.

 

مشخصات، ویژگی ها و مبانی طراحی چنین سلاحی، به خوبی نشان میده که چگونه نگرش صحیح و علمی به مسائل می تونه بنیانهای فکری نیروهای نظامی جهان رو تغییر بده. . .


 • 6

#4 OFFLINE   naserr

naserr

  Master Sergeant

 • Members
 • 643 ارسال
 • زیر گنبد کبود

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 اوت 2015 - 09:05

بسیار از دوست عزیزم بابت این مقاله مفید و نغز تشکر می کنم.

 

مشخصات، ویژگی ها و مبانی طراحی چنین سلاحی، به خوبی نشان میده که چگونه نگرش صحیح و علمی به مسائل می تونه بنیانهای فکری نیروهای نظامی جهان رو تغییر بده. . .

خواهش میکنم برادر . ما کم سوادها ، حالا حالاها باید درس هایی رو که از استادانی مثل شما یاد گرفتیم ، پس بدیم.

 

دقیقا همین طوره ، این نوع نگاهِ کلان و هوشمندانه به ماهیتِ جنگ ، رزم ، تسلیحات و اهداف ، به خوبی در کشورهایی مثل آمریکا دیده میشه . آدم بعضی وقتا حیرت زده میمونه که این لامصبا اصلا چه جوری دارن به کُلّ ماجرا نگاه میکنن و اصلا این چیزا چه جوری به ذهنشون خطور میکنه . 

 

انشاالله روزی برسه که شاهد چنین رویکرد و نگاهی در نیروهای مسلح و صنایع دفاعی خودمون باشیم.


 • 3

#5 OFFLINE   zoljenah

zoljenah

  Master Sergeant

 • Members
 • 263 ارسال
 • ایران/ارومیه

ارسالی 13 اوت 2015 - 12:52

خواهش میکنم برادر . ما کم سوادها ، حالا حالاها باید درس هایی رو که از استادانی مثل شما یاد گرفتیم ، پس بدیم.

دقیقا همین طوره ، این نوع نگاهِ کلان و هوشمندانه به ماهیتِ جنگ ، رزم ، تسلیحات و اهداف ، به خوبی در کشورهایی مثل آمریکا دیده میشه . آدم بعضی وقتا حیرت زده میمونه که این لامصبا اصلا چه جوری دارن به کُلّ ماجرا نگاه میکنن و اصلا این چیزا چه جوری به ذهنشون خطور میکنه .

انشاالله روزی برسه که شاهد چنین رویکرد و نگاهی در نیروهای مسلح و صنایع دفاعی خودمون باشیم.

البته با بودجه مناسب
 • 1

#6 OFFLINE   naserr

naserr

  Master Sergeant

 • Members
 • 643 ارسال
 • زیر گنبد کبود

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 28 دسامبر 2016 - 10:17

*
پست محبوب

در تازه ترین ویدیوی منتشر شده توسط لاکهیدمارتین از موشک LRASM ، آزمایش تاریخ 18 جولای نمایش داده میشود . در این رویداد یک فروند موشک LRASM از درون لانچر عمودی MK 41 یک شناور نیروی دریایی پرتاب میشود و مسیر از پیش تعیین شده خود را با موفقیت طی میکند . 

 

 

 

http://www.lockheedm...pabilities.html

https://news.usni.or...hip-launch-test


ویرایش شده توسط naserr 29 دسامبر 2016 - 06:01 .

 • 11


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی