adelkhoje

سازمان رزم ارتش ایران در دوره آخرین فاتح شرق (نادر شاه)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسیار عالی... فقط دو سوال: یک منبع رو اگه لطف کنید.

و دوم اینکه نقل قول مشهوری هست که نادر قلمروی ایران را هشت برابر کرده! با اون نقشه بالا و قلمرو صفویان این جور در نمیاد. 

توضیح مخنصری میدید! چی راسته چی دروغ؟

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

نکته ای که میخواستم در مورد نادر به آن اشاره کنم نبوغ خاص او در استفاده از سلاحهای آتشین بود و اینکه او متوجه شد برای استفاده بهینه از این سلاحها احتیاج به آرایه های پیاده نظام دارد. تا آنجا که میدانم نادر اطلاعی از تحولات نظامی غرب نداشت و یکتنه نوآوریهایی کرد که در غرب برای رسیدن به آن سه قرن زمان نیاز داشتند .

صد البته منظور من مقایسه ارتش نادر با ارتش های مدرن آنزمان اروپایی نیست ولی به هر حال دید ، نوآوری و جسارت او در ایجاد روشهای نوین نبرد قابل تحسین است . جالب آنکه اکثر نوآوریهای او با مرگش فراموش شد تا در سده بعد در زمان عباس میرزا با استفاده از مستشاران فرانسوی و انگلیسی نظام نوین ایجاد شد .

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسیار عالی... فقط دو سوال: یک منبع رو اگه لطف کنید.

و دوم اینکه نقل قول مشهوری هست که نادر قلمروی ایران را هشت برابر کرده! با اون نقشه بالا و قلمرو صفویان این جور در نمیاد. 

توضیح مخنصری میدید! چی راسته چی دروغ؟

درود هم ولایتی ... :rose:

منبع کلی این مطلب همون طوری که در پایان تاپیک ذکر شد کتاب تاریخ چهارهزار ساله ارتش ایران ؛تالیف اسد الله معطوفی می باشد ...

94809-500x500.jpg

با تشکر از توضیحات ارزشمند و کامل جناب مولتکه عزیز  :rose:  :rose:  :rose:

ویرایش شده در توسط adelkhoje
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون نقشه ای که اولش گذاشتین رو ببینین.اگر الان اون بودیم چقدر از جعرافیای سیاسی با الان فرق داشتیم.اصلا یه قدرت عجیبی بمون میداد این جغرافیا
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من اون حكومت نظامى نادر جداى از شخصيت نادر مقدار زيادى به اوضاع زمان خودش بر مى گشت كه مهمترينش اشغال ايران توسط روس ها و ازبكها و عثمانى برمى گشت بعد از ازاد كردن اون مناطق هم با قدرت نظامى از اشغال دوباره اونها جلوگيرى مى كرد. در كل بهترين حالت تو اون شرايط بود
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظر من اون حكومت نظامى نادر جداى از شخصيت نادر مقدار زيادى به اوضاع زمان خودش بر مى گشت كه مهمترينش اشغال ايران توسط روس ها و ازبكها و عثمانى برمى گشت بعد از ازاد كردن اون مناطق هم با قدرت نظامى از اشغال دوباره اونها جلوگيرى مى كرد. در كل بهترين حالت تو اون شرايط بود

من موافقم با حرفتون.

من حداقل معتقدم راجع به تاریخ نباید قضاوت کرد باید ازش درس گرفت!

سال های آینده آیندگان ما رو به خاطر برخی مسائل سرزنش میکنند اما چرا پس ما الان اونها رو انجام میدیم؟

اونها شرایط ما رو ندارن ما هم شرایط گذشتگان رو. همه ما شاهان قاجار رو سرزنش میکنیم در حالی که نبودیم ببینیم آیا راه دیگری هم بوده یا نه؟ من معتقدم جای قضاوت کردن باید درس گرفت و اجازه ایجاد شرایط عهدنامه هایی مثل ترکمانچای یا گلستان رو نداد!

یا قاتلان امام حسین رو لعنت میکنیم و میگیم اگه ما بودیم فلان میکردیم! در حالی که ممکنه اگر ما هم تحت تاثیر عقاید مردمان آن زمان بودیم ما هم گمراه میشدیم!

مهم ترین دلیل هم راوی هست! مثال میزنم: فرمانده ای در جنگی پیروز شده.

حالا دو راوی میان و روایت میکنن اولی موافق فرمانده هست و دومی مخالف

اولی: این فرمانده شجاع با تدبیر صحیح و استراتژی مناسب موفق به شکست دشمن شد و دل همه را شاد کرد. مردم هم از او در شهر استقبال کردند.

دومی: این مردک احمق با استراتژی بسیار خطرناک نزدیک بود همه را به کشتن دهد و اتفاقی پیروز شد مردم هم از ترس این خونخوار در شهر از او استقبال کردند.

میبینید! هر کدام از این دو که به من و شما برسد نظری خاص راجع به این فرمانده خواهیم داشت.

فلذا به جای این که بگوییم چه خدمتی کرد. یا چه مرد بدی یا خوبی! بهتر است فقط درس بگیریم!

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.