Recommended Posts

در ابتدا لازمه که عنوان بشه که منظور بیشتر در حوزه پیشران های راکتی هست!
برای اثبات این ادعا میشه به موشک ماهواره بر سوخت جامد قائم استناد کرد!

حتی در زمینه پهپاد هم هوافضای سپاه هست که در نقطه اوج قرار داره و علی رغم توانایی های وزارت دفاع ، قرارگاه خاتم الانبیاء ارتش ، پهپادهاش رو با مشارکت هوافضا تامین میکنه!
اینکه پهپاد مسلح در سوریه به صورت محدود استفاده میشه ، طبیعی و عادی محسوب میشه! چراکه با وجود سابقه نسبتا طولانی در زمینه تولید و بکارگیری پهپادهای نظارتی ، مدت زمان کوتاهی هست که این قابلیت (پهپادهای MALE و تسلیحات هدایت شونده) فراهم شده و همچنین رونمایی یک‌ جنگ افزار به معنی عملیاتی شدنش نیست!هم موضوع تحقیق و توسعه مطرحه و هم موضوعاتی نظیر تعریف جایگاه این جنگ افزار در سازمان رزم نیروهای مسلح و .....

حالا امید هست که با نمایش خط تولید شاهد و تسلیحاتش ، روند عملیاتی شدن این پهپاد و‌ خروج از فاز تحقیقاتی مورد تسریع قرار بگیره! جا داره اینجا یادی کنیم از پهپاد فطرس که بعد از چند سال از رونماییش ، حتی یک فیلم از پرتاب سلاح توسط این پهپاد نمایش داده نشده!

اول از همه برخلاف شما من نقد به هر دوی این دو نهاد برای پروزه های موهوم و به سرانجام نرسیدشون دارم!!

فضایی:

1- از موشکی به اسم "قائم" اسم میبرید در صنعت فضایی و منتسب میکنید به داشته های سپاه (که هنوز از نظر من وجود نداره) و به طور عجیبی سازمان فضایی کشور و پرتاب های ماهواره ای متعدد این سازمان که متعلق به هوا فضای وزارت دفاع هست رو فراموش میکنید.

سپاه علی الخصوص به دلیل تحریم ها و عدم توان ادامه بکارگیری مشاوره فنی و تامین تجهیزاتی در این عرصه عملا ورودی نداشته و نخواهد داشت!

هوایی:

1- رونمایی  فطروس و پتروس و دهقان فداکار یاداوری میکنید (که خود ما منتقد اینها بودیم ) و ارزوی عملیاتی شدن در روزی برای پهپاد سپاه (که قبلا باهاش انواع سناریوهای نابودی تمام منطقه رو مطرح کرده بودید) بدون اینکه یادتون باشه در زمینه هوایی دست اوردهایی وزارت دفاع بر پهپادها خلاصه نمیشه و باید اسم برد از پروزه جنگنده صاعقه و اذرخش، رعد و برق و ..... پروزه های بالگردهای طوفان و گردبادو سونامی و ... (که هم اینها هم مورد انتقاد ما هستند میزان تبلیغات با واقعیاتشون)

پروزه (غیر واقعی از نظر من) جنگنده قاهر از طرف وزارت دفاع که شخص شما براش اینجا دهها پست "جانم فدایت شود" نوشتید و ازش تعریف کردید!! الان شما فراموش کردید همه اینها رو و عجیبه یادتون نمی اید بزرگی زیرساختهای وزارت دفاع رو در طیف بسیار وسیع پروزه هاش!

و در نظر شما صرف ساخت یک پهپادکه هنوزغیر عملیاتی هست در حوزه رزمی و نوعی شکست در هدف پروزه محسوب میشه؛ دست بالا رو در توان تحقیقات هوایی تخصیص میدید به این ارگان !! که همین حوزه رو هم در جا میزنه چند ساله سپاه و بیشتر ترجیح شما به بزرگ کردن همین موضوعات و نادیده گرفتن سایر حوره های هوایی هست ظاهرا

بالستیک:

این تنها بخشیه که سپاه مستقلا پروزه هایی داره و بخوبی پیش برده و در این بخش وزارت دفاع از مرحله ای دیگه ورود پیدا نکرده. یادتون باشه موشکی مثل فاتح از تولیدات وزارت دفاع هست!! پس بی تجربه در حوزه راکتی نیست (در کنار خیل راکت های متنوع ساخته شده)  اما در بردهای بلند ترموشک بالستیک این وزارت خانه ورود پیدا نکرده.

به عنوان تذکر کمبود بودجه 2000 میلیاردی وزارت دفاع رو یادآوری میکنم به همه و اینکه خیل عطیم پروزه های انجام شده در حال انجام رو ببینند و اینکه چرا در پستهای قبل گفته میشد خیلی انتظارات بیش از حدی با این بودجه وجود داره از وزارت دفاع؛  اگه در این پست لیست میشد بیشتر از 200 پروزه مهمتر وزارت دفاع مشاهده می کردید که برای ادامه تولید یا پیگیری پروزه ها تا چه حد این نهاد کمبود بودجه داره!!

همچنین رونمایی یک‌ جنگ افزار به معنی عملیاتی شدنش نیست!

این جمله از طرف ما گفته میشه معمولاً و باهاش برخود عدم التزام قلبی به سخنان ملکوتی برخی فرماندهان میشه!!

وقطعاً اونی که میره عکس یک رونمایی میزاره اینجا و باهاش اعلان جنگ علیه امریکا میکنه قطعا من نیستم!

حالا که این جمله از طرف جنابعالی هم گفته شد باید سر در انجمن یه جایی نصبش کنن بلکه در طیف فکری " اهالی گالری پسند"  بجای واقعیت پسند، مقبول بیفته که بفهمند صرف چند عکس خبری-تبلیغاتی نمیشه برداشت دستاوردی واقعی روبرای تحویل به نیروهای مسلح داشت!!

ویرایش شده در توسط Muting
  • Upvote 21
  • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام، البته آکاش برخلاف سام-6، که فاز اول دستوری و فاز دوم نیمه فعال راداری هست، بصورت کاملا دستوری در اومده. سوخت هم در هر دو جامد هست، همونطور که گفتید، رهگیری هدف تو سامانه سام-6 دربرابر با اخلال آسیب پذیر بود که تو رعد1، به جز شرایط بد آب و هوایی، اصل سامانه بر رهگیری پسیو الکترواپتیکی طراحی شده تا دربرابر اخلال مقاوم بشه، پس قاعدتا هدایت نیمه فعال راداری فاز آخر 3ام9 باید تغییر کنه، چند احتمال پیش میاد، یا مثل آکاش کاملا دستوری شده، یا هدایت پسیو حرارتی در فاز آخر یا هدایت اکتیو راداری در فاز آخر افزوده شده، به نظر همون هدایت کاملا دستوری محتمل ترین گزینه باشه یا ترکیبی از احتمالات، از اونجایی که تو رعد2، هدف پروژه رو افزایش برد نسبت، به رعد1، اعلام شده، و برد موشک طائر-2آ که تو رعد2 استفاده شده 50 کیلومتر هست، پس برد حدود 25-30 کیلومتری برای رعد-1، منطقی هست، چون قاعدتا باید از سامانه رعد-2 کمتر باشه.

مطلبی عرض کنم

اول موضوع برد که رسما اعلام میشود با برد واقعی متفاوته - اما درسیستمهای صادراتی اینطور نیست چون به نوعی دانگرید می شوند و همچنین کاربران مختلف از برد واقعی اون خبر می دهند - پس برد 30 کیلومتری برای سام 6 درسته اما 50 کیلومتری برای طائر ممکنه درست نباشه  - برد واقعی میتونه 80 تا 100 کیلومتر باشه - اما از طرفی میتونه همین برد هم با فرض نوع هدف فرق کنه - به عبارتی اگر هدف با مانورپذیری کم فرض بشه - موشک میتونه پس از اتمام سوخت هم به سمت هدف بره و بدون مشکل مانور دهی اون رو شکار کنه - این نوع اهداف تقریبا دیگه وجود ندارند و الان با اهداف بسیار مانورپذیر طرف هستیم - پس فرض برد کمتر با امکان شکار هدف با لااقل یکبار جاگذاشتن اون و به عبارتی امکان روشن موندن موتور مطرح میشود که دراین صورت برد 50 کیلومتر میتونه درست باشه

البته من طرحی برای حل مشکل مانورپذیری به همراه برد زیاد دارم که تو دنیا هم داره روی اون کار میشه و میشه گفت موشکهای نسل جدید با این طرح راندمان عالی خواهند داشت - شاید مقاله اش رو گذاشتم

درمورد رهگیری پسیو : بحث بنده روی هدایت موشک بود نه هومینگ - طبعا وقتی رادار به هردلیلی خاموش بشه - هدایت موشک نیمه فعال راداری به سمت موشک فاقد نتیجه است - شکل دماغه موشک هم نشون میده موشک فاقد جستجوگر تصویری -فروسرخ است - پس یا سیستم راداری فعال داره یا رادار هم باید درنهایت هدف رو روشن کنه تا موشک بتونه روی اون قفل کنه

درصورت نبود رادار اصلی احتمال وجود رادار فعال روی موشک دراین وضع بیشتره  - البته اگر هدف اقدام به جمینگ فعال بکنه - بودن یک سیستم هموینگ روی جمینگ هم جواب میده اما این سیستم به تنهائی کافی نیست چون با قطع جمینگ موشک هدف رو گم میکنه - لذا در موشکهای جدید ترکیب هردو سیستم رادار فعال و هوم روی جمینگ روی موشک دیده میشود.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درمورد رهگیری پسیو : یا سیستم راداری فعال داره یا رادار هم باید درنهایت هدف رو روشن کنه.

با تشکر از توضیحات، چرا احتمال هدایت کاملا دستوری رو بین احتمالات قرار ندادید، یعنی منتفیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنده که دیگه از این قیمت هایی که دوستان اعلام میکنند خسته شده ام. می خوام بدونم کسی می تونه با مدرک مستدل

و مکتوب قیمت دقیق تسلیحات تولیدی وزارت دفاع یا حداقل بخشی از اونرو برای ما از همه جا بی خبران روشن کنه؟  :-(  :-( 

براساس چیزی که بنده در مورد قیمت گذاری تجهیزات نظامی اطلاع دارم اینجوری نیست که قیمت برای هر مشتری یکی

باشه بلکه نسبت به مشتری فرق می کنه. در قیمت گذاری یک سامانه تسلیحاتی فاکتورهای بسیار زیادی تاثیر گذارند.

ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اول از همه برخلاف شما من نقد به هر دوی این دو نهاد برای پروزه های موهوم و به سرانجام نرسیدشون دارم!!

فضایی:

1- از موشکی به اسم "قائم" اسم میبرید در صنعت فضایی و منتسب میکنید به داشته های سپاه (که هنوز از نظر من وجود نداره) و به طور عجیبی سازمان فضایی کشور و پرتاب های ماهواره ای متعدد این سازمان که متعلق به هوا فضای وزارت دفاع هست رو فراموش میکنید.

سپاه علی الخصوص به دلیل تحریم ها و عدم توان ادامه بکارگیری مشاوره فنی و تامین تجهیزاتی در این عرصه عملا ورودی نداشته و نخواهد داشت!

هوایی:

1- رونمایی  فطروس و پتروس و دهقان فداکار یاداوری میکنید (که خود ما منتقد اینها بودیم ) و ارزوی عملیاتی شدن در روزی برای پهپاد سپاه (که قبلا باهاش انواع سناریوهای نابودی تمام منطقه رو مطرح کرده بودید) بدون اینکه یادتون باشه در زمینه هوایی دست اوردهایی وزارت دفاع بر پهپادها خلاصه نمیشه و باید اسم برد از پروزه جنگنده صاعقه و اذرخش، رعد و برق و ..... پروزه های بالگردهای طوفان و گردبادو سونامی و ... (که هم اینها هم مورد انتقاد ما هستند میزان تبلیغات با واقعیاتشون)

پروزه (غیر واقعی از نظر من) جنگنده قاهر از طرف وزارت دفاع که شخص شما براش اینجا دهها پست "جانم فدایت شود" نوشتید و ازش تعریف کردید!! الان شما فراموش کردید همه اینها رو و عجیبه یادتون نمی اید بزرگی زیرساختهای وزارت دفاع رو در طیف بسیار وسیع پروزه هاش!

و در نظر شما صرف ساخت یک پهپادکه هنوزغیر عملیاتی هست در حوزه رزمی و نوعی شکست در هدف پروزه محسوب میشه؛ دست بالا رو در توان تحقیقات هوایی تخصیص میدید به این ارگان !! که همین حوزه رو هم در جا میزنه چند ساله سپاه و بیشتر ترجیح شما به بزرگ کردن همین موضوعات و نادیده گرفتن سایر حوره های هوایی هست ظاهرا

بالستیک:

این تنها بخشیه که سپاه مستقلا پروزه هایی داره و بخوبی پیش برده و در این بخش وزارت دفاع از مرحله ای دیگه ورود پیدا نکرده. یادتون باشه موشکی مثل فاتح از تولیدات وزارت دفاع هست!! پس بی تجربه در حوزه راکتی نیست (در کنار خیل راکت های متنوع ساخته شده)  اما در بردهای بلند ترموشک بالستیک این وزارت خانه ورود پیدا نکرده.

به عنوان تذکر کمبود بودجه 2000 میلیاردی وزارت دفاع رو یادآوری میکنم به همه و اینکه خیل عطیم پروزه های انجام شده در حال انجام رو ببینند و اینکه چرا در پستهای قبل گفته میشد خیلی انتظارات بیش از حدی با این بودجه وجود داره از وزارت دفاع؛  اگه در این پست لیست میشد بیشتر از 200 پروزه مهمتر وزارت دفاع مشاهده می کردید که برای ادامه تولید یا پیگیری پروزه ها تا چه حد این نهاد کمبود بودجه داره!!

این جمله از طرف ما گفته میشه معمولاً و باهاش برخود عدم التزام قلبی به سخنان ملکوتی برخی فرماندهان میشه!!

وقطعاً اونی که میره عکس یک رونمایی میزاره اینجا و باهاش اعلان جنگ علیه امریکا میکنه قطعا من نیستم!

حالا که این جمله از طرف جنابعالی هم گفته شد باید سر در انجمن یه جایی نصبش کنن بلکه در طیف فکری " اهالی گالری پسند"  بجای واقعیت پسند، مقبول بیفته که بفهمند صرف چند عکس خبری-تبلیغاتی نمیشه برداشت دستاوردی واقعی روبرای تحویل به نیروهای مسلح داشت!!

عزیز جان چرا با کنایه صحبت میکنی؟

اگر فکر میکنی لازمه هر از گاهی از این مدل پست ها ارسال کنیم تا بلکه شما کمی استفاده کنی؟!

در خصوص قائم شما برید تحقیق کنید ببنید این پروژه توسط چه مرکزی تعریف و مورد اجرا قرار گرفته و اساسا برای اولین بار توسط چه کسی این پروژه معرفی شد!و اینکه شهید تهرانی مقدم در زمان حیات در کدام سازمان مسئولیت داشتند!

اینکه شما پروژه ای رو موهوم خطاب کنید در وضعیت این پروژه تغییری ایجاد نمیکنه! همونطور که ماهواره بر سیمرغ پس از چندین سال به اون نحوی که شاهد بودیم در حاشیه رونمایی شد و امروز هم هیچ خبری از تست های این موشک ماهواره بر سوخت مایع داده نمیشه!حالا شما حساب کنید که ماهواره بر سوخت جامد برای مدار GEO (دارای فناوری مشترک با موشک های قاره پیما) چه تاثیری بر روی برجام و توقف وضع تحریم های جدید خواهد گذاشت! اونهم با در نظر گرفتن نحوه واکنش غربی ها به پرتاب سفیر امید و فجر و...

اما در مورد قاهر بنده الان هم روی گفته هام هستم و این پروژه رو برای آینده صنعت هوایی مفید میدونم! هرچن اگر در حد هواپیماهای آموزشی مانند تذرو و درنا با فرم پنهانکارها باشه و بعد از تست هاش برای همیشه زمین گیر شده و کنار گذاشته بشه!

درباره پهپاد فطرس هم چنین وضعیتی وجود داره و بنده به این پروژه خوشبین هستم اما چیزی که دیده میشه اینه که از پروژه شاهد 129 عقب تره و امروز ما می بینیم که برای شاهد خط تولید چند فروندی دایر شده اما فطرس فعلا در مرحله تحقیق و توسعه باقی مونده! البته شاید هم با توجه گفته های وزیر دفاع , برنامه ای برای تغییر پیشران به توربو پراپ وجود داشته باشه! 

در ضمن از پیشینه صنایع دفاعی وزارت دفاع غافل نشید! اصلا اسم وزارت دفاع پیش از این وزارت سپاه بود و الانم راس و بسیاری از مدیرانش از این نهاد نظامی انتخاب شدن! بحث ما بر سر این بود که توانایی جهاد خودکفایی سپاه در زمینه تولید پیشران های راکتی از سایر نهاد ها بالاتره و با این فرض , مشارکت این مرکز در تولید موشک های سیستم باور محتمل عنوان شد! همونطور که در خصوص دو موشک طائر 2 و صیاد 2 چنین چیزی دیده میشه!

و همچنین جهت اطلاعتون موشک فاتح 110 با همکاری چندین مجموعه و ارگان طراحی و ساخته شده که یکی از اونها نیروی هوایی سپاه بود!

• Upvote 17
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عزیز جان چرا با کنایه صحبت میکنی؟

اگر فکر میکنی لازمه هر از گاهی از این مدل پست ها ارسال کنیم تا بلکه شما کمی استفاده کنی؟!

چند وقت پیش به جناب چکا گفتم بازم میگم که اگه من برای کسی احترام قایل نباشم پستش رو نقل قول و باهاش بحث نمیکنم! پس فکر نکنید هرچی گفته میشه قصد و منظور "کنایه" زدن به شما یا چیزهای دیگست!

در ثانی این همه با مثال و اسم بردن از سسله کارها و توجیه و ارائه استدلال بحث شد نه برای اینکه ما استفاده ای ببریم بلکه خواننده استفاده باید بکنه که انشالله کرده باشه. قبل از شروع بحث هم هدف از بحث گفته شد که شما دارید یک طرفه خیلی خیلی بیش از حد پر رنگ میکنید یک نهاد رو و با الفاظ بهترین، بزرگترین، با کیفیت ترین... خواسته یا ناخواسته خواننده رو که ممکنه نوجوان باشه دارای ذهنیتی میکنید که انگار در کشور فقط یک ارگان کار میکنه و باقی در تعطیلاتن!!

پس مشخصاً هدف من برخورد با این رویه شما بود و البته کم کردن از حجم تبلیغات که شما حق دارید راجع بش بحث کنبد ایضا ما هم. اینا توضیح داده شد که بدونید چرا وارد این بحث شدم پس جواب سوالتون رو گرفتید انشالله : که هر وقت پستهایی اینچنین یک طرفه زدید ما هم مزاحم شما در جواب پستها خواهیم شد طبق قوانین و بحث منطقی انشالله.

و اما بعد،

ما هم پستهای شما و شخص سهیل از پروزه های مخفی از چشم ما ادمهای عامی رو دنبال میکنیم و برای دانشمندان کشورمون هم چه شهید و چه زنده احترام قایلم (سعی نشه اینها مقابل هم گذاشته بشه که کار قشنگی نیست) ...

مثال های فراوان گفته شده در پستهای قبل برای این موضع بود تا خود شما به این نتیجه برسید در نهایت که ریشه سپاه و غیر سپاه یکی بوده در ابتدا و حالا که جداگانه کار میکنند انصاف بر تبلیغ مستمر یکی در کنار سکوت برای دیگری نیست!

همونطور که قبلاً هم گفتم هدف میزان کردن کفه های ترازو در بحث پیش امده بود و فکر کنم خواننده هایی با زمینه مطالعات کمتر الان متوجه شده باشند اول و اخر دست آوردهای کشور تنها در یک ارگان نیست و در واقع عمده کارهای انجام شده بر دوش فرزندان وطن در ساختارهایی غیر اون ارگان صورت گرفته. و اگر کسی بر اساس نظر شخصیش یک ارگان نظامی رو پیشرفته ترین، بهترین، کاملترین نهاد نظامی کشورمیدونه تنها نظر شخصیشه و دیگران میتونن انواع مثالها و تناقضات رو برای اون نظر مطرح کنند.

• Upvote 14
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چند وقت پیش به جناب چکا گفتم بازم میگم که اگه من برای کسی احترام قایل نباشم پستش رو نقل قول و باهاش بحث نمیکنم! پس فکر نکنید هرچی گفته میشه قصد و منظور "کنایه" زدن به شما یا چیزهای دیگست!

در ثانی این همه با مثال و اسم بردن از سسله کارها و توجیه و ارائه استدلال بحث شد نه برای اینکه ما استفاده ای ببریم بلکه خواننده استفاده باید بکنه که انشالله کرده باشه. قبل از شروع بحث هم هدف از بحث گفته شد که شما دارید یک طرفه خیلی خیلی بیش از حد پر رنگ میکنید یک نهاد رو و با الفاظ بهترین، بزرگترین، با کیفیت ترین... خواسته یا ناخواسته خواننده رو که ممکنه نوجوان باشه دارای ذهنیتی میکنید که انگار در کشور فقط یک ارگان کار میکنه و باقی در تعطیلاتن!!

پس مشخصاً هدف من برخورد با این رویه شما بود و البته کم کردن از حجم تبلیغات که شما حق دارید راجع بش بحث کنبد ایضا ما هم. اینا توضیح داده شد که بدونید چرا وارد این بحث شدم پس جواب سوالتون رو گرفتید انشالله : که هر وقت پستهایی اینچنین یک طرفه زدید ما هم مزاحم شما در جواب پستها خواهیم شد طبق قوانین و بحث منطقی انشالله.

و اما بعد،
ما هم پستهای شما و شخص سهیل از پروزه های مخفی از چشم ما ادمهای عامی رو دنبال میکنیم و برای دانشمندان کشورمون هم چه شهید و چه زنده احترام قایلم (سعی نشه اینها مقابل هم گذاشته بشه که کار قشنگی نیست) ...

مثال های فراوان گفته شده در پستهای قبل برای این موضع بود تا خود شما به این نتیجه برسید در نهایت که ریشه سپاه و غیر سپاه یکی بوده در ابتدا و حالا که جداگانه کار میکنند انصاف بر تبلیغ مستمر یکی در کنار سکوت برای دیگری نیست!

ما از چه چیز بحث میکردیم و شما چه چیزی رو پیش کشیدید!
بحث ارتش و سپاه و وزارت دفاع اصلا مطرح نبود! هدف از اون صحبت ها صرفا نشون دادن احتمال همکاری بین ارگان های مختلف در ساخت سیستم پدافند هوایی باور بود و اینکه بر همین مبنا میشه احتمال داد که سیستمی مشابه ولی با فرمی متفاوت رو هم هوافضای سپاه درخواست داده باشه که شواهدی هم برای این احتمال وجود داره! یعنی در واقع یک سیستم پدافندی مشابه اس 300 با دو فرم متفاوت تولید شده! حتی زمان نمایش اجزاء و بهره برداری هم یکسانه!

فلذا با دانستن این نکته نباید به مباحث اختلاف برانگیز دامن زده بشه!
ارتش و سپاه و وزارت دفاع ، هرکدام کاری انجام دادند برای این کشور و نظام و اهداف انقلاب بوده و خواهد بود و قطعا اگر هرکدام از این ها زمان و بودجه و ظرفیت هاشون رو در بخشی که ارگان دیگر در اون بخش برتری داره ، قرار میدادن ، نتیجه مشابه حاصل میشد ، اما به اقتضای شرایط و‌ محدودیت ها هرکدام بر روی بخشی خاص تمرکز کردند! و اینکه این ارگان ها در بخشی که ضعف دارند از ارگان دیگر کمک بگیرن ، نه تنها مذموم نیست و بلکه بسیار صحیح و‌ عقلانیه!

البته لازم به ذکر هست که وزارت دفاع به دلیل تاثیر پذیری که از دولتها میتونه داشته باشه (حتی خارج از آیین نامه ها) ، گاهی عملکردش میتونه افت و خیز داشته باشه!
  • Upvote 13
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

http://8pic.ir/images/aob5hx7s8qh7ymqqejix.jpg
http://8pic.ir/images/e8dkfl2my4uyvdv3xeou.jpg

http://8pic.ir/images/b28rpg21gv205ioidcgm.jpg

http://8pic.ir/images/h0msnkgfz2pctqkn9yos.jpg

http://8pic.ir/images/xdmuoxfcfgb2ye5bqd2x.jpg

http://bayanbox.ir/view/6576236056950751848/T-55.jpg

سلام علیکم و خسته نباشید

نمایشگاه خودمان امسال چیز خاصی نداشتیم.

یکی از همکاران را فرستادم یک سری عکس گرفت که اینها نسبتا جالب بود؛ به اشتراک گذاشتم.
امیدوارم قوانین مثل هر ساله باشد و به تاپیک اشتباهی ارسال نکرده باشم

یا حسین

• Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

موشک با برد 100 کیلومتر احتمالاً همان سدید-630 است که چند سال پیش در بازدبد رهبری از دستاوردهای سپاه به نمایش درآمد. موشک 200 کیلومتری هدایت پذیر ادعای خیلی یزرگی است.

علاوه بر موشک سدید-630، چند سال پیش بود که ادعا شد ایران موشک S-200 را با نام "قارع" یا "قارعه" تولید کرده است. این موشک بدون بوستر 200 کیلومتر برد دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ما از چه چیز بحث میکردیم و شما چه چیزی رو پیش کشیدید!
بحث ارتش و سپاه و وزارت دفاع اصلا مطرح نبود! هدف از اون صحبت ها صرفا نشون دادن احتمال همکاری بین ارگان های مختلف در ساخت سیستم پدافند هوایی باور بود و اینکه بر همین مبنا میشه احتمال داد که سیستمی مشابه ولی با فرمی متفاوت رو هم هوافضای سپاه درخواست داده باشه که شواهدی هم برای این احتمال وجود داره! یعنی در واقع یک سیستم پدافندی مشابه اس 300 با دو فرم متفاوت تولید شده! حتی زمان نمایش اجزاء و بهره برداری هم یکسانه!

فلذا با دانستن این نکته نباید به مباحث اختلاف برانگیز دامن زده بشه!
ارتش و سپاه و وزارت دفاع ، هرکدام کاری انجام دادند برای این کشور و نظام و اهداف انقلاب بوده و خواهد بود و قطعا اگر هرکدام از این ها زمان و بودجه و ظرفیت هاشون رو در بخشی که ارگان دیگر در اون بخش برتری داره ، قرار میدادن ، نتیجه مشابه حاصل میشد ، اما به اقتضای شرایط و‌ محدودیت ها هرکدام بر روی بخشی خاص تمرکز کردند! و اینکه این ارگان ها در بخشی که ضعف دارند از ارگان دیگر کمک بگیرن ، نه تنها مذموم نیست و بلکه بسیار صحیح و‌ عقلانیه!

البته لازم به ذکر هست که وزارت دفاع به دلیل تاثیر پذیری که از دولتها میتونه داشته باشه (حتی خارج از آیین نامه ها) ، گاهی عملکردش میتونه افت و خیز داشته باشه!

البته قصد منم کشیدن بحث به اینجا و به این صورت نبود، شایدشما هم بدون قصد و به خاطر علاقه قلبی ناخودگاه روی پاره ای از اشارات تمرکز همراه با ستایش خاص  داشتید که منتج شد که در چند جا تاکیدات قاطعی در مقام قیاس  با سایر نیروها داشته باشید (ناخواسته یا خواسته) و در همون حوزه من هم ابتدا جواب دادم و بعد پای سایر حوزه ها به میان اومد.بهرجانب گفتنی ها گفته شد و این بحث هم تموم .

البته جناب SKy Hawk، از اونجا که مطالب شما همیشه در سطح وسیع خونده میشه ( گذشته از دیدگاه سیاسی) که اون هم بخاطر زحمات طولانی مدت و بازنشر موضوعات نظامی داخلی در طول سالهای سال از سنترال کلابز تا اینجا هست، پست های شما دارای اثر گذاری قابل توجهی هستند. همونطور عزیزانی مثل جناب سینا هم هستند یا دوستان قدیمی دیگه این اثر رو دارند و طبیعیه که نه به خاطر عنوان یا رنگ کاربری بلکه بخاطر همین فعالیت مستمر و شناخته شده بودن،  قلم شما اثر گذاری داره. به همین سبب طبیعیه موضوعاتی که شاید از نظر شما کم اهمیت باشه در دل نوشته هاتون ( یا ناخودگاه روی اونها مانور خیلی زیادی میدید به خاطر باورهای خودتون) وقتی مکرر میشه به واسطه همین اثر گذاری نام کاربری شما،  اون مطالب هم در ذهن خیلی از کاربرهای تازه وارد تر به این محیط ها جا میگیره و به واسطه همون قسمت شاید کم اهمیت در دل پست های مختلف کاربر اثر گذاری مثل شما اون کاربرای جدیدترهم براشون یکسری مسائل مسجل جلوه میکنه.

پیرو توصیه شما هم شاید بد نباشه گفته بشه من هم مثل خیلی از کاربرا سعی بر این داشتم که همیشه با یک متر کلیت توان دفاعی رو در سناریوهای تهاجم خارجی که دوستان مطرح میکنند بسنجم و داشته های کشور در اون تاپیکها منتسب به این اون نمیدونیم و تا جایی یادمه در اینجور تاپیکها اکه ایران مدافع هست خود تجهیزات و داشته ها و روش های مقابله دشمن بحث میشده و میشه و حالا آرم روی اون وسیله که برای کدوم ارگان هست فرقی در برخود مثلا یک جنگنده آمریکایی نداره. پس هم قایق تندرو رو بهش میپردازیم و هم شناوری در کلاس سینا و اینکه چه کسی داره هدایت میکنه این شناورها رو دیگه بحث نشده و نمیشه.

بنده که دیگه از این قیمت هایی که دوستان اعلام میکنند خسته شده ام. می خوام بدونم کسی می تونه با مدرک مستدل

و مکتوب قیمت دقیق تسلیحات تولیدی وزارت دفاع یا حداقل بخشی از اونرو برای ما از همه جا بی خبران روشن کنه؟  :-(  :-( 

براساس چیزی که بنده در مورد قیمت گذاری تجهیزات نظامی اطلاع دارم اینجوری نیست که قیمت برای هر مشتری یکی

باشه بلکه نسبت به مشتری فرق می کنه. در قیمت گذاری یک سامانه تسلیحاتی فاکتورهای بسیار زیادی تاثیر گذارند.

این ارقام بر اساس هزینه تولید و ساخته اکثرا (ارزش گذاری صوری برای حساب کتاب داخلی) چون وزارتی مثل دفاع و پشتیبانی، وظیفه ذاتیش تامین ارقام تسلیحاتی طبق سهمیه مشخص برای نیروهای مختلف هست و اینطور نیست یک پادگان پول داشته باشه بیشتر مثلا بیشتر خمپاره بخره و یکی کمتر بلکه گردانها برای تسلیحاتشون توسط رکن چهارم خودشون سهمیه دریافت میکنن که اون هم با سلسله مراتب از پشتیبانی های منطقه و کل میگیره تا میرسه به خود سازنده.

ارزش گذاری سوری هم برای اینه اگه مثلا شما (کادر یا وظیفه) یک ژ-3 رو زدی داغون کردی مشخص باشه چقدر باید خسارت پرداخت کنی!! ا مثلا ارزش آر پی جی-7 فلان قدر گفته میشه! (این به این معنی نیست اگه فرمانده گردان پول جمع کنه میره 20 تا بیشتر میخره و اینها ارزش گذاری informal هست )

این مسایل حتی برای موشکها و ناوها و ... هم بوده مثلا در مورد یکی از موشکهای کاوشگر سازمان فضایی مسئولی گفته بود این موشک 7 میلیارد تومن (اگه اشتباه نکنم) هزینه داره. اینها قیمت موشک نیست بلکه هزینه تولید اون هست که گفته میشه و مشتری و فروشنده هم درکار نیست.

برای دونستن اطلاعات دقیق هم باید برید آماد پشتیبانی نیروها مثلا ارتش در لویزان تا براتون تا چند صد صفحه لیست اقلام جلتون بزارند ببینید!!

ولی در باب هزینه تولید محصولات:

دوستان فقط یک فاکتور رو میبینند به اسم نیروی کار ارزانتر،  که سهمی داره در کنار بقیه فاکتورها. اما مسایل زیر هم مهمه در هزینه تمام شده محصول:

1- میزان مکانیزه بودن خطوط تولید قطعات مختلف و خط مونتاژنهایی برای تولید یک محصول (ممکنه گاهی چند برابر یک خط تولید خارجی نیاز به نیرو بشه در صورت کمتر مکانیزه بودن)

2- هزینه تهیه مواد مورد نیاز و قطعات بسته به سهم واردات و تهیه از داخل (آلیاژها یا مواد خاص یا قطعات حساس ) این مورد میتونه قسمتی از ارزانی نمیروی داخلی رو کم رنگ کنه

3- میزان تولید! . این مورد از بنیادی ترین بحثهای اقتصادیه که هرچی تولید بیشتر بشه هزینه های اولیه سرشکن میشه و قیمت محصول پایین میاد:

این مورد رو من توضیح میدم. برای خط تولید یک محصول نظامی مثلا از نیازمندی های توپخانه، باید فضایی در داخل داخل مجموعه نظامی انتخاب بشه که نباشه با هزینه زیاد باید ساخته بشه بیرون مجموعه و موارد امنیتس هزینه بشه و سایر مسایل زیرساختیش در کنار هزینه تهیه ابزارهای تولید که در صورت وارداتی بودن مثل ماشین خاص تراشکاری یا... بازهم هزینه اولیه رو بالا میبره  و درنهایت هزینه های بخش 1 و 2 که گفته شد هم اضافه میشه. حالا اگه محصول به تعداد کم تولید بشه مشخصا قیمت تمام شده حتی با کمک دولتی (یعنی نادیده گرفتن هزینه زیرساخت) هم بالا خواهد بود.

حالا در مورد کشور ما از اونجا که حقوق ها و دستمزدها دولتی پرداخت میشه و هزینه زیرساخت هم به حساب بودجه دولتی هست انتظار بر کمتر شدن شدید قیمت هست که متاسفانه به خاطر تولید کم نسبت به نفرات حاضر منسوب به اون محصول و استفاده کمتر از خطوط مکانیزه که (قابلیت اصلیشون تولید سریع و پرحجم هست) اثر کاهش قیمت کم رنگتر از میزان مورد انتظار میشه.

یادمون باشه دستمزدهای ایران و کشوری مثل چین در حالت خوبش نزدیک بهمه. حال اینکه چینی ها خیلی با تیراژ بالا قطعات رو تولید میکنند. پس یه مقیاسهایی برای قیمت وجود داره.

ویرایش شده در توسط Muting
  • Upvote 8
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از توضیحات، چرا احتمال هدایت کاملا دستوری رو بین احتمالات قرار ندادید، یعنی منتفیه؟

منظورتون چه نوع هدایتیه - تو هرنوع هدایتی کار هدایت تا لحظه قفل روی هدف توسط جستجوگر موشک (فعال یا نیمه فعال رائاری- یا حرارتیاب درصورت امکان تعریف هدایت تا نزدیک هدف) انجام میشه

تنها یک مورد در سیستمهای هدایت تا هدف داریم که ظاهرا موشک فقط نیاز به اطلاع از موقعیت لحظه ای هدف یعنی مختصات اون داره و عمل قفل روی هدف دراون انجام نمیشه و اون هم سیستم آیرون دوم اسرائیل است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خط تولید موشک نقطه زن ذوالفقارIran Ministry of Defense Zolfaghar SRBM production line
https://www.youtube.com/watch?v=mf9n17q31cg
https://www.youtube.com/watch?v=wjT1cUW_6vw
ویرایش شده در توسط yavarrr
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منظورتون چه نوع هدایتیه - تو هرنوع هدایتی کار هدایت تا لحظه قفل روی هدف توسط جستجوگر موشک (فعال یا نیمه فعال رائاری- یا حرارتیاب درصورت امکان تعریف هدایت تا نزدیک هدف) انجام میشه

تنها یک مورد در سیستمهای هدایت تا هدف داریم که ظاهرا موشک فقط نیاز به اطلاع از موقعیت لحظه ای هدف یعنی مختصات اون داره و عمل قفل روی هدف دراون انجام نمیشه و اون هم سیستم آیرون دوم اسرائیل است

یعنی پس از رهگیری هدف (راداری یا الکترواپتیکی) ، موشک شلیک میشه، و سیستم کنترل آتش، با توجه به موقعیت و مسیر حرکت هدف، و موقعیت و مسیر حرکت موشک، فرمان اصلاح مسیر رو به موشک ارسال و موشک با توجه به فرمان های دریافتی، مسیر حرکتش رو اصلاح میکنه، درواقع موشک، هدف رو رهگیری نمیکنه و صرفا دستوراتی که مرکز کنترل آتش زمینی بهش صادر میکنه، رو اجرا میکنه. خود موشک مورد استفاده تو سامانه آکاش هم به همین روش هدایت میشه (Command guidance)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه مقاله از انتونی کوردسمن تو csis هست که بروشنی اسم موشک های عماد، فاتح 313(بنام بدر 313) و خرمشهر رو می بره.

این مقاله مال سال 2014 هست!!! این یعنی درز اطلاعات از وزارت دفاع!!!

اسم مقاله: Iran’s Rocket and Missile Forces and Strategic Options

http://csis.org/files/publication/141218_Cordesman_IranRocketMissileForces_Web.pdf ویرایش شده در توسط MTN1917
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.