Ahmad6644

تحلیل و پیگیری تحولات افغانستان ( از اوت 2007 )

Recommended Posts

history_403m.jpg

برگی از خاطرات ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام وقت

مشخص است که وقایع با تفاوت های کوچک و بزرگ تکرار می شوند و سیاست ها هم.

• Like 1
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 5 تیر 1400 در 21:04 , parsneet گفت:

بافت جمعیتی ، قومی ، مذهبی و جغرافیایی افغانستان بسیار پیچیده است .

یک نمونه از این پیچیدگی که ذهن بنده حقیر را در این چند روزه درگیر نموده همین موردی هست که برادر ارجمند @powerman1  با ارائه خاطرات آقای رفسنجانی به آن اشاره کردند . 

سلام من با تمام حرف های شما موافق نیستم. در رابطه با پشتیبانی هوایی از حمله به طالبان من فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد. نکته اول اینکه به نظر من برای پشتیبانی از نیروهای عمل کننده این زمانه پهبادها مناسب تر از هواپیماهای جنگی هستند مگر اینکه نیاز به بمباران با بمب های سنگینی باشد که حمل انها از عهده پهبادها خارج باشد. اذربایجان با توان پهبادی ارتش ارمنستان را متلاشی کرد. همین کار را ما میتوانیم با حمله گسترده پهبادی انجام دهیم. علاوه بر این موشک های سری فجر که با پهباد هدایت میشوند و موشک های سری فاتح کاملا می توانند موثر باشند. همانطوریکه یک بار قرارگاه های داعش با حمله موشکی منهدم شد. 

از هواپیماهای فانتوم هم می توان در کنار این امکانات استفاده نمود. هواپیمای فانتوم علیه داعش در عراق هم استفاده شد. مشکلی برای استفاده از این هواپیمای قدیمی وجود ندارد چون طالبان فاقد پدافند موثر است. فقط دارای دوش پرتاب هستند که در صورتیکه هواپیما در بالای سقف پروازی انها پرواز کند خطری انرا تهدید نمی کند. از ارتفاع و فاصله مناسب می تواند اقدام به پرتاب انواع بمب ها و موشک های هدایت شونده کند.  طبیعتا اینکار در صورت درگیری با یک ارتش مدرن که دارای پدافند موثر است امکا نپذیر نیست. نیاز به استفاده گسترده از تانک نیست. کل جنگ تحمیلی و نبرد سوریه و یمن و... نیروهای ما و یا نیروهای وابسته به ما مناطقی را بدون استفاده گسترده از تانک پاکسازی کردند. 

نباید تصور کرد دوستان ما فقط شیعیان هزاره هستند. تاجیک ها فارس هستند. هرات تا حدود بیش از صدسال پیش جزو خاک ما بوده بسیاری از این اقوام به ما دلبستگی دارند و از داعش وحشت دارند. کلا اقوام شمال افغانستان فارسی صحبت میکنند و فرهنگ ایرانی دارند. با مسلح کردن انها و با کمک نیروهای زمینی و هوایی ما خیلی زود می توان شمال افغانستان را از طالبان پاک نمود جنوب هم بماند برای طالبان و پاکستان. جنوبی که هیچ چیز ندارد.

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شاید به بحث اینجا مرتبط نباشد ولی  چون بنده مطالعاتی در مورد ژنتیک و اقوام دارم چند مطلب در مورد نژاد مردم افغانستان را که با بررسی مقالات جمع اوری کرده ام بیان میکنم. شاید بعضی علاقمند باشند که بدانند. 

داده های ژنتیک شمال افغانستان در عصر مفرق یعنی حدود 3500 سال به قبل نشان میدهد که ژنتیک انها مشابه ژنتیک ایرانیان امروزی بوده است ولی ژنتیک فعلی مردم افغانستان  ترکیب نژاد ایرانی با چند نژاد دیگر است.

برادران هزاره ها و ازبک ها کاملا نوادگان مغولان هستند. تاجیک ها به ما نزدیک هستند ولی انها هم درصدی با مغولان ترکیب شده اند. اصولا حمله مغول بیشتر از نظر نژادی بر روی خراسان بزرگ تاثیر گذاشته و تاثیر ناچیزی بر نژاد ایران امروزی گذاشته. پشتون ها هم نژاد اقوام سکایی هستند برای همین در انها هنوز موهای بور و چشم ابی مشاهده میشود. سکاها اقوامی خشن و خون ریز بودند ظاهرا پشتون ها هنوز این روح خشن را حفظ کرده اند.  سیستانی ها هم از همین نژاد هستند که البته ژن بور انها خیلی مغلوب شده است. 

• Like 1
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یک نکته که بنده باید اشاره کنم این است که جنگ سوریه به اتمام رسیده. ما زمان اوباما درگیر سوریه شدیم و زمان بایدن در گیر افغانستان. سیاست این دو یکسان است ولی به نظر من به مانند سوریه میتوان اوضاع را به نفع خود تمام کنیم و حتی شمال افغانستان را رسمی و یا غیر رسمی به اغوش وطن برگردانیم. کار در افغانستان راحت تر از سوریه است. 

علت ترک افغانستان توسط امریکا این اعلام شده که امریکا حاضر به تقبل هزینه های سنگین حضور در افغانستان نیست. این هزینه ها سالانه صدمیلیارد دلار اعلام شده که از نظر من دروغ و عدد سازی است. با نصف این پول میشود یک ارتش کامل امروزی شامل نیروی هوایی زمینی و دریایی ساخت و با نصف دیگرش میتوان افغانستان را اباد کرد. هزینه امریکا در این ابعاد نیست. هدف ایجاد مشکل برای ایران است. یک راه این است که به قول بسیاری وارد این باتلاق نشویم ولی در ان صورت بعد تثبیت طالبان بر کل افغانستان و قتل عام شیعیان مشکل حادتر میشود. 

تا فرصت است باید کار طالبان را ساخت.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
18 minutes قبل , sasasasa گفت:

یک نکته که بنده باید اشاره کنم این است که جنگ سوریه به اتمام رسیده. ما زمان اوباما درگیر سوریه شدیم و زمان بایدن در گیر افغانستان. سیاست این دو یکسان است ولی به نظر من به مانند سوریه میتوان اوضاع را به نفع خود تمام کنیم و حتی شمال افغانستان را رسمی و یا غیر رسمی به اغوش وطن برگردانیم. کار در افغانستان راحت تر از سوریه است. 

علت ترک افغانستان توسط امریکا این اعلام شده که امریکا حاضر به تقبل هزینه های سنگین حضور در افغانستان نیست. این هزینه ها سالانه صدمیلیارد دلار اعلام شده که از نظر من دروغ و عدد سازی است. با نصف این پول میشود یک ارتش کامل امروزی شامل نیروی هوایی زمینی و دریایی ساخت و با نصف دیگرش میتوان افغانستان را اباد کرد. هزینه امریکا در این ابعاد نیست. هدف ایجاد مشکل برای ایران است. یک راه این است که به قول بسیاری وارد این باتلاق نشویم ولی در ان صورت بعد تثبیت طالبان بر کل افغانستان و قتل عام شیعیان مشکل حادتر میشود. 

تا فرصت است باید کار طالبان را ساخت.

اتفاقا با طالبان راحت تر ميشه كار كرد

پس در اين درگيري ورود ما اصلا معنا ندارد 

ولي اين نظر رو نبايد به عنوان بي عملي در نظر گرفت 

بايد ارتباطات با طالبان برقرار كرد 

و از سوي ديگر شيعيان را تقويت كرد 

در اين بين فتنه انگيزي زيادي رو خواهد داد

حفظ اين شرايط سخت ولي مفيد خواهد بود 

به شخصه كل افغانستان را بايد ديد نه فقط شيعيان رو 

ما ميتونيم تو خود طالبان هم متحد پيدا كنيم 

ویرایش شده در توسط arminheidari
  • Like 1
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, arminheidari گفت:

ولي اين نظر رو نبايد به عنوان بي عملي در نظر گرفت 

بايد ارتباطات با طالبان برقرار كرد 

و از سوي ديگر شيعيان را تقويت كرد 

در اين بين فتنه انگيزي زيادي رو خواهد داد

حفظ اين شرايط سخت ولي مفيد خواهد بود 

به شخصه كل افغانستان را بايد ديد نه فقط شيعيان رو 

ما ميتونيم تو خود طالبان هم متحد پيدا كنيم 

اتحاد جناح هایی از طالبان با ما به صورت مقطعی و از روی اقتضا و نیاز  است. وگرنه یک وهابی که طبق عقایدش شیعه کافر است و خون او حلال هیچ وقت برای همیشه و به صورت طولانی متحد ما نمی ماند. این را بدانید. 

هدف طالبان و پشتون ها پشتون سازی و سنی سازی کل افغانستان است. افغانستانی که جزوی از فرهنگ و تاریخ این سرزمین است. بلخ پایتخت شاهان افسانه ای کیانیان است. ما نباید مقطعی به تاریخ فکر کنیم بلکه نسبت به تاریخ خود دارای مسئولیت هستیم. اگر زمانی شاهان قاجار به راحتی هرات را واگذار کردند ما نباید اجازه بدهیم ان پروسه تکمیل شود و در اینده در مرزهای شرقی خود یک کشور پشتون وهابی داشته باشیم.

ویرایش شده در توسط sasasasa
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر طالبان برای تاجیکستان تهدید محسوب بشه ، میشه از کمک اونها هم استفاده کرد؟

1 ساعت پیش, arminheidari گفت:

من فکر میکنم مقابله با طالبان سخت تر از سوریه هست... البته از نظر تاکتیکی دارم میگم ... توی سوریه جبهه ها تقریبا مشخص بود ولی در افغانستان اصلا مشخص نیست ... شما باید در پدافند کلیه جانب ها رو تامین کنی ... از طرفی مناطق کوهستانی به خودی خود بسیار مشکله ... در سوریه ما شهر حلب رو کامل پاکسازی کردیم ، روحیه مخالفان ریخت . اما در افغانستان نقطه اتکایی برای طالبان من نمیبینم.در سوریه میبینید بعضی مناطق کویری در دیرالزور یک سری عناصر داعشی که بومی اون مناطق هستند چطور اون مناطق رو نا امن کردن یا در درعا .... اما افغانستان اکثر مناطقش معتقد به وهابیت هستند ، بعضی مناطق دیگه هم که تفکرات خاص دیگه رو دارن و با ما حاضر به مصالحه نیستند  ... یک زمانی هست نیروی دشمن نفوذ کرده به بعضی مناطق و اشغال کرده ، اما وقتی که بعضی مناطق معتقد به تفکرات اون دشمن متجاوز باشن کار سخته.

ویرایش شده در توسط saeedpi
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
14 minutes قبل , saeedpi گفت:

تا جیکستان قدرت نظامی خاصی نداره احتمالا فقط مراقب مرزهایشان خواهند بود. 

در افغانستان علاوه بر هزاره ها و تاجیک ها،آیماق ها هم فارسی زبان هستند بلوچ هم دارند که زبانشان نزدیک به فارسی هست. 

ازبک ها هم زبانشان خیلی کلمات فارسی داره و تاثیر زیادی از فارسی گرفته و بیشتر زبانشان ترکی/فارسی هست. 

در کل زبان فارسی تنها زبان ملی افغانستان هست ولی پشتون ها با زور طالبان و قدرت نظامی و حکومتی زبان محلی خودشان را در حد فارسی بالا آوردند و زبان رسمی کردند.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , sasasasa گفت:

مشکلی برای استفاده از این هواپیمای قدیمی وجود ندارد چون طالبان فاقد پدافند موثر است.

با سلام و درود خدمت شما جناب @sasasasa

1- طالبان در کارنامه شان شکست عبرت آموز یکی از ابر قدرت های دنیا را در کارنامه خود دارند . ( البته که باید از این به بعد بگوییم هر دو ابر قدرت دنیا را ... !!!! )

2- بهتر است محاسبات خود را به تنهایی بر اساس لجستیک فعلی و در لحظه ایشان قرار ندهید . مهمترین امر پیش از هر عملیات نظامی  برآورد دقیق "استعداد " طرف مقابل است !

3- طالبان به شدت با پاکستان ، قطر و عربستان ارتباط تنگاتنگ دارد ( و چه بسا ازین پس با آمریکا ...! )  و هر دوی این کشور ها ید طولانی در دادن تجهیزات مناسب به شبهه نظامیان تحت امرشان را دارند .

4- هر گز خود را با جنگ آمریکا در افغانستان مقایسه نکنید . به محض ورود ایران بسیاری کشور ها که قبل از این اهمیتی به افغانستان نمی دادند سراسیمه پای کار خواهند آمد ( و دو برابر آن صد میلیارد شما را هزینه خواهند کرد برای عدم نتیجه ایران )

و اما در رابطه با نیروی هوایی 

البته شخصاً به علت تخصص کمتر خودم در این حوزه بهتر میدانم از دیگر برادران در رابطه با این تحلیل کمک بگیریم تا کمی شرایط یک جنگ احتمالی شفاف تر گردد .

ولی همین مقدار عرض نمایم  شروع یک جنگ مانند شکستن شیشه همسایه نیست که بعد از آن در صورت اوضاع نا مناسب پا به فرار بنهیم !  باید محاسبه کنید چه بسا برای 5 سال و یا یک دهه استقامت لازم را دارید یا نه ؟! ( صدام هم گمان می کرد 48 ساعته کار تمام است ولی ... ! )

به عنوان مثال روسیه فقط و فقط در سه سال اول ورود به درگیری سوریه ( با اینکه یکی از نیرو های هم پیمان بود و تمام فشار هم  روی دوش ایشان نبود ) از سال 2015 تا 2018 نزدیک به 40 هزار سورتی پرواز را در سوریه به انجام رساند و حدود 120 هزار پرتابه منجر به انهدام را به ثبت رساند !!! ( بعید می دانم در حالی که  ایران از جانب عدم دسترسی مناسب به خدمات پشتیبانی و قطعات یدکی به مدد غیرت نیروی هوایی و ده ها  راه و روش غیر معمول دیگر توانسته این چند دهه را سر پا بماند و تحمیل یک درگیری غیر ضروری به ایشان خدا می داند که این باقیمانده ارزشمند از دارایی ها را به چه سرانجامی خواهد رساند )

ویرایش شده در توسط parsneet
  • Like 1
  • Upvote 13
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, parsneet گفت:

با سلام و درود خدمت شما جناب @sasasasa

1- طالبان در کارنامه شان شکست عبرت آموز یکی از ابر قدرت های دنیا را در کارنامه خود دارند . ( البته که باید از این به بعد بگوییم هر دو ابر قدرت دنیا را ... !!!! )

2- بهتر است محاسبات خود را به تنهایی بر اساس لجستیک فعلی و در لحظه ایشان قرار ندهید . مهمترین امر پیش از هر عملیات نظامی  برآورد دقیق "استعداد " طرف مقابل است !

3- طالبان به شدت با پاکستان ، قطر و عربستان ارتباط تنگاتنگ دارد ( و چه بسا ازین پس با آمریکا ...! )  و هر دوی این کشور ها ید طولانی در دادن تجهیزات مناسب به شبهه نظامیان تحت امرشان را دارند .

4- هر گز خود را با جنگ آمریکا در افغانستان مقایسه نکنید . به محض ورود ایران بسیاری کشور ها که قبل از این اهمیتی به افغانستان نمی دادند سراسیمه پای کار خواهند آمد ( و دو برابر آن صد میلیارد شما را هزینه خواهند کرد برای عدم نتیجه ایران )

و اما در رابطه با نیروی هوایی 

البته شخصاً به علت تخصص کمتر خودم در این حوزه بهتر میدانم از دیگر برادران در رابطه با این تحلیل کمک بگیریم تا کمی شرایط یک جنگ احتمالی شفاف تر گردد .

ولی همین مقدار عرض نمایم  شروع یک جنگ مانند شکستن شیشه همسایه نیست که بعد از آن در صورت اوضاع نا مناسب پا به فرار بنهیم !  باید محاسبه کنید چه بسا برای 5 سال و یا یک دهه استقامت لازم را دارید یا نه ؟! ( صدام هم گمان می کرد 48 ساعته کار تمام است ولی ... ! )

به عنوان مثال روسیه فقط و فقط در سه سال اول ورود به درگیری سوریه ( با اینکه یکی از نیرو های هم پیمان بود و تمام فشار هم  روی دوش ایشان نبود ) از سال 2015 تا 2018 نزدیک به 40 هزار سورتی پرواز را در سوریه به انجام رساند و حدود 120 هزار پرتابه منجر به انهدام را به ثبت رساند !!! ( بعید می دانم در حالی که  ایران از جانب عدم دسترسی مناسب به خدمات پشتیبانی و قطعات یدکی به مدد غیرت نیروی هوایی و ده ها  راه و روش غیر معمول دیگر توانسته این چند دهه را سر پا بماند و تحمیل یک درگیری غیر ضروری به ایشان خدا می داند که این باقیمانده ارزشمند از دارایی ها را به چه سرانجامی خواهد رساند )

سلام دوست عزیز

شکست شوروی بیشتر با تلاش مجاهدین به رهبری احمدشاه مسعود و ژنرال دوستم صورت گرفت و طالبان نقش زیادی در این شکست نداشت. خود شما میگوید که عربستان و پاکستان به طالبان کمک می کنند ایا فکر میکنید این کار بدون اجازه امریکا بوده است؟؟ سیاست امریکا در چند دهه اخیر این بوده که به تمام طرفین  جنگ کمک میکند و من مطمئن نیستم واقعا میخواسته طالبان را شکست دهد.

طالبان بیشتر پشتون هستند و در جنوب افغانستان زندگی میکنند. در شمال طالبان محبوبیتی ندارد. به نظر من شکست طالبان در جنوب افغانستان مشکل است ولی در شمال که بومی نیست خود بومیان منطقه اگر ایران کمک کند میتوانند از عهده ان برایند. 

تکرار میکنم ایران یک قدرت پهبادی بسیار بزرگ است. با اشباع کردن فضا با پهباد  میتوان هر جنبنده ای را شناسایی و نابود کرد. اذربایجان دقیقا با ارمنستان این کار را کرد. قدرت ها به طالبان کمک میکنند ولی بعید است سامانه های بزرگ ضدهوایی و رادار که نیاز به اموزش افراد تحصیل کرده و امکانات دارد در اختیارش قرار دهند.  

ویرایش شده در توسط sasasasa
  • Like 2
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , saeedpi گفت:

من فکر میکنم مقابله با طالبان سخت تر از سوریه هست... البته از نظر تاکتیکی دارم میگم ... توی سوریه جبهه ها تقریبا مشخص بود ولی در افغانستان اصلا مشخص نیست ... شما باید در پدافند کلیه جانب ها رو تامین کنی ... از طرفی مناطق کوهستانی به خودی خود بسیار مشکله ... در سوریه ما شهر حلب رو کامل پاکسازی کردیم ، روحیه مخالفان ریخت . اما در افغانستان نقطه اتکایی برای طالبان من نمیبینم.در سوریه میبینید بعضی مناطق کویری در دیرالزور یک سری عناصر داعشی که بومی اون مناطق هستند چطور اون مناطق رو نا امن کردن یا در درعا .... اما افغانستان اکثر مناطقش معتقد به وهابیت هستند ، بعضی مناطق دیگه هم که تفکرات خاص دیگه رو دارن و با ما حاضر به مصالحه نیستند  ... یک زمانی هست نیروی دشمن نفوذ کرده به بعضی مناطق و اشغال کرده ، اما وقتی که بعضی مناطق معتقد به تفکرات اون دشمن متجاوز باشن کار سخته.

تو افغانستان وهابیت انچنان نفوذ نکرده است

بیشتر در پاکستان هست

از طرفی همانطور که نوشتی طالبان با داعش و النصره خیلی فرق داره و مهمتر از همه جایگاه مردمی و سنتی داره

همچنین میدونیم امریکا میخواد طالبان رو با ما سرشاخ کنه که به نفع ما نیست 

برای همین روش مقابله کاملا فرق میکنه 

در نتیجه رسیدن به راهکاری میانه و ایمن رو باید در دستور کار بذاریم

اول توافق با طالبان برای پرهیز از افراط و آدم کشی که به نظر هماهنگ شده است چه از سمت مذاکرات با ایران و چه از سمت تجربه این ده ساله 

دوم تقویت شیعیان افغانستان برای حفاظت از خود و بر قراری امنیت خود

سوم پرهیز از سواری گرفتن شیعیان

• Like 1
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, arminheidari گفت:

تو افغانستان وهابیت انچنان نفوذ نکرده است بیشتر در پاکستان هست

بسم ا... 

یک تبصره کوچولو ... 

بخش قابل توجهی از سران قبلی و فعلی طالب ها ..... طلبه مدارس دینی مستقر در پاکستان بودند که بودجه اش مستقیم از سعودی بود در دهه هشتاد میلادی ( یک برنامه ای داشت شبکه الجزیره به نام " الاتجاه المعاکس "که سال 2001 یا 2002 یک ویژه برنامه را تولید کرده بود در خصوص همین مساله ... 

• Like 2
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از ظواهر به نظر میاد کشور ما توافقاتی با طالبان داشته است. اینده ثابت خواهد کرد که طالبان قابل اعتماد نیست

• Like 1
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.