Recommended Posts

ما تا کی باید با این سیاست خود کفایی پیش بریم والا دیگه داریم خیلی عقب می مونیم
ترک ها که همسایه مرزی ما هستن تانکشون رو حالا هرجور ساختن واماده تاخت وتاز ولی ما تازه چند سال دیگه باید بیایم روی ذوالفقار مطالعه کنیم
بابا به خدا تو میدون جنگ کسی نمیاد بگه چون تانک شما بومی است به شما صد امتیاز می دهیم و شما برنده اید تو میدان جنگ فقط با اتش طرفیم
ما مثل دانش اموزی هستیم که می خواهد یک کتاب ریاضی را بخواند ولی خودش باید تمام قضایا را کشف کند
یعنی کاری که هزاران ریاضی دان در طول هزاران سال انجام داده اند را در طول یک سال انجام دهد
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='sinagood' timestamp='1352367897' post='281299']
ترک ها که همسایه مرزی ما هستن تانکشون رو حالا هرجور ساختن واماده تاخت وتاز ولی ما تازه چند سال دیگه باید بیایم روی ذوالفقار مطالعه کنیم
بابا به خدا تو میدون جنگ کسی نمیاد بگه چون تانک شما بومی است به شما صد امتیاز می دهیم و شما برنده اید تو میدان جنگ فقط با اتش طرفیم
ما مثل دانش اموزی هستیم که می خواهد یک کتاب ریاضی را بخواند ولی خودش باید تمام قضایا را کشف کند
یعنی کاری که هزاران ریاضی دان در طول هزاران سال انجام داده اند را در طول یک سال انجام دهد
[/quote]

شما ميگي چكار كنيم؟ كدوم كشور حاضره به ما ادوات نظامي بفروشه حالا انتقال تكنولوژي پيشكش!!!
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینجوری که برخی از دوستان پیش می روند ، احتمالا تا سال آینده باید اینطوری فکر کنیم که آمریکا هم تکنولوژی خودش رو از کره ماه آورده و خودش اصلا به اندازه یک درصد هم تکنولوژی نداره. پس بنابراین فقط ما هستیم که زحمت می کشیم و تحقیق می کنیم و بدون کمک هیچ کشوری صاحب فناوری می شویم.
  • Upvote 14
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='amirattari' timestamp='1352372234' post='281309']
[quote name='sinagood' timestamp='1352367897' post='281299']
[/quote]

شما ميگي چكار كنيم؟ كدوم كشور حاضره به ما ادوات نظامي بفروشه حالا انتقال تكنولوژي پيشكش!!!
[/quote]
غیر مستقیم بهت جواب میدم ببین همین ترکیه چه کار کرده که الان با همه معامله میکنه
تو روخدا سریع نگید که خودش رو فروخته یا نمی دونم با استکبار هم دسته
مهم اینه که الان فقط درامد توریست اش چند برابر نفت ماست تازه اینقدر دم دراورده که هواپیما روسیه رو زمین میشونه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ALI' timestamp='1352374585' post='281318']
اینجوری که برخی از دوستان پیش می روند ، احتمالا تا سال آینده باید اینطوری فکر کنیم که آمریکا هم تکنولوژی خودش رو از کره ماه آورده و خودش اصلا به اندازه یک درصد هم تکنولوژی نداره. پس بنابراین فقط ما هستیم که زحمت می کشیم و تحقیق می کنیم و بدون کمک هیچ کشوری صاحب فناوری می شویم.
[/quote]

جناب علی، کسی گفته که فقط ایران داره پیشرفت میکنه؟ توی کامنتی این صحبت شده؟ اصلا صحبتی درباره پیشرفت ایران شده؟ چرا مخالفت علمی با حرف ترکیه در "بومی" بودن سلاحش (و نه خوب یا بد بودن اون!) میشه طرفداری از ایران و مسخره کردن بقیه کشورها به نظر شما؟

این دو تا، از مهمترین ژورنالهای سرامیک هستن (چون تخصص خودم کامپوزیت و سرامیک هست، این مثالها رو میزنم. در مورد الکترونیک و بایو و بقیه هم همینطوره)

[url="http://www.springer.com/materials/special+types/journal/13404"]http://www.springer....s/journal/13404[/url]

[url="http://www.journals.elsevier.com/acta-materialia"]http://www.journals....acta-materialia[/url]

توش پر هست از مقاله های ایالات متحده. (کسی گفته که امریکا تکنولوژیش رو از فضا آورده؟) ولی شما اثری از مقاله های ایران یا ترکیه میبینید؟

شما برای ساخت محصول نظامی بسیار پیشرفته، نیاز به زیرساخت علمی و صنعتی بسیار پیشرفته دارید. اگر صنعت و علم شما بومی باشه، خودش رو توی تولید علم نشون میده (کسی که مونتاژ کننده س، نمیتونه پیشرفت کنه توی پیشبرد مرزهای علم)
خب شما بفرمایید مقاله های علمی ترکیه که توی سکشن excellent و extraordinary باشن، کجا هستن؟

ترکیه حتما پیشرفت داشته، همینطور که ایران هم داشته، یا چین، یا حتی کره شمالی! ولی این پیشرفت تا چه حد بوده، یه معیار نسبتا دقیق براش داریم.

ایران و ترکیه با فاصله کمی از هم، هر کدوم 30-34 هزار مقاله پارسال تولید کردن. ولی تقریبا همه ش در بازه ایمپکت فکتور زیر 2 هست! یعنی مراحل ابتدایی تکنولوژی یا علم. پس این تعداد، نشون دهنده پیشرفته بودن نیست. (یعنی پیشرفت و تسلط به مرحله های اولیه علم، نه همه مراحلش!)

در صورتیکه این بخش، پر هست از مقاله های ایالات متحده، انگلستان، چین و فرانسه. برای همین هم این کشورها وقتی میگن هواپیمای جدید ساختیم، موشک جدید یا تانک جدید، میشه باور کرد.
ولی تصور کنید کشوری مثل ایران رو که شاید 5 تا مقاله عالی در مورد کامپوزیت و سرامیک نداره، اگه بیاد بگه من تانکم مقاومتش بیشتر از ابرامزه، خب خنده داره. ولی اسرائیل اگه بگه، با توجه به کارهای علمیش، خیلی دور از ذهن نیست.

همین در مورد همین تانک ترکیه هست. مقاله های علمی عالی ترکیه کجا بوده قبل از این؟ یک دفعه معجزه کرده؟

خب نظر شما چیه؟ ترکیه علمش رو از فضا آورده و یک دفعه a miracle happened و آلتای تولید شد به صورت بومی؟

پی نوشت: من اصلا ایران و ترکیه رو توی صحبتم از هم جدا نکردم! هر دوشون رو با تفاوتهای کم، نزدیک به هم معرفی میکنم و میگم توی پله های اول هستن. اینکه چرا حرف من در انتقاد به ترکیه رو به طرفداری از ایران برداشت میکنن یه کم عجیبه. یعنی هر کسی به ترکیه ایراد بگیره میشه طرفدار ایران؟!
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همون طور که ما پیشرفت میکنیم بقیه کشورها هم پیشرفت میکنند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد مقایسه عمق دانش فنی ایران و عثمانی و مقایسه این دو با دانش فنی آمریکا باید به عنوان یک آدم مطلع موارد زیر را عنوان کنم

1. دانشگاههای فنی ترکیه دارای حداقل استاندارد های لازم برای یک دانشگاه هستند اما فاقد دانشجویان با انگیزه فراوان هستند. دانشجویان ترک بیشتر جذب رشته های هنری و ... می شوند که سود آوری بهتری از رشته های فنی دارند.
1.1 برای مثال دانشکده کامپیوتر دانشگاه خصوصی حاجت تپه در نزیکی آنکارا دارای 50 نفر عضو علمی با درجه استاد تمامی است که همگی در زمینه ای که تدریس می کنند دارای مقالات و تحقیقات معتبر هستند و تز دکترایشان هم مرتبط است. اما جذب اعضای علمی دانشگاه در ایران ربطی به تخصص آنها ندارد.
2. در دانشگاهای ایران ما دانشجویان بسیار خوب و ممتازی داریم که آرزوی خیلی از همکاران من در دیگر دانشگاههای دنیا است اما دانشگاههای ما فاقد حداقل استانداردهای لازم برای یک دانشگاه هستند. مثلا در آزمایشگاه تخصصی که من تدریس می کنم، وسایل آزمایشگاه به استثنای آنچه خودم تهیه کرده ام یا با هزینه شخصی توانسته ام که بخرم متعلق به 30 سال پیش و زمان دانشجویی خودم هست و برای موزه مناسب اما برای آموزش دانشجوی سال 2012 کمدی است.
3. صنعت ترکیه دارای مدیران اروپای غربی، آمریکایی و کره ای و ژاپنی و مدیران ترک است.
4. صنعت ایران دارای مدیران حجره ای و مدیران رانتی داخلی است که فوق تخصص در به ورشکستگی کشاندن بنگاههای سود دهی مانند پارس الکتریک و کفش ملی دارند.
5. ایمپکت یک ژورنال گرچه مهم است اما به هیچ وجه نشانه کیفیت بالای علمی یک مقاله نیست. بارها شاهد چاپ مقاله در ژورنالی با ایمپکت بالا بوده ام که بعد از اینکه بیش از چند هزار نفر آن را مورد استناد قرار داده اند، معلوم شده که مقاله نادرست بوده است!!! نقاطی مانند LANL یا دیگر آزمایشگاههای ملی آمریکا تنها در صورتی حق چاپ مقاله دارند که اجازه های دولتی لازم را دریافت کرده باشند و مقاله ارزش استراتژیک خود را از دست داده باشد یا ایتکه در حد علم رقبا باشد. بار ها شاهد چاپ مقالات سالها بعد از نوشته شدن آنها بوده ام.
6. مقایسه ایران با کشوری مثل آمریکا که بر روی رشته هایی مثل مهندسی مواد و فیزیک و دیگر دانشهای استراتژیک سرمایه گذاری های میلیاردی دارد با کشوری مثل ایران که در آن دانشجوی متالورژی مقطع دکترای دانشگاه مادرش (دانشگاه تهران) باید هزینه مواد اولیه و تجهیزات را خود بپردازد و گاها وسایل آزمایشگاه را هم از اساتید محترمی که خود را صاحب آنها می دانند کرایه بکند، کاملا نا به جا و غم انگیز است. یک نگاه به کاریابی دانشجویان فارغ التحسیل رشته های مهم مثل مهندسی مواد نشان می دهد که 2% این افراد نیز در محل های مرتبط بکار گرفته نمی شوند و اصولا کاری برای آنها نیست مگر اینکه خود با ثروت پدری کار ایجاد بکنند یا اینکه از هفت خوان رستم رد بشوند و هیات علمی بشوند. در یک پژوهشگاهی که ما آنجا کار می کردیم یک فیزیک دان را اشتباها استخدام کردند و بعد دیدند که کلی پروژه های بر زمین مانده دارند نتیجه می دهند!!! رئسا تحقیق کردندو فهمیدند که کار این فیزیکدان است و تصمیم گرفتند که چون مهندس برق نیست به خدمتش خاتمه دهند ولی بعدا با التماس ما تصمیم گرفتند که معادل پرسنل اداری و نه پژوهشگران و با یک درجه تنزیل به این آدم حقوق بدهند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

این همه تفرعن و سوء مدیرت که در دانشگاهها دیده می شود در دنیا کم سابقه هست. همین تازگی با کلی التماس یک استاد خارجی آوردیم برای مدعی ترین دانشگاه فنی ایران و اساتید محترم اون دانشگاه برای معلوم نشدن تفاوتها یا هر دلیل دیگر طوری عمل کردند که هیچ دانشجوی دکترایی با ایشان درس بر نداشت و ما از موهبت تزریق علم ایشان در جوانان تشنه علم محروم شدیم.
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من به کمک جاپان درستش کردند
یه دید بفرمایید
http://www.military-today.com/tanks/tk_x.htm

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نمیدونم این کجاش شبیه K2 هست؟ هیچ شباهتی بین ALTAY و K2 Black Panther نیست به جز وزن 55 تن و توپ 120 م.م. حتی نوع موتور هم یکسان نیست. آلتای اتولودر نداره. از نظر ظاهری هم آلتای بیشتر ترکیب لیوپارد و آبرامزه و پلنگ سیاه ترکیب لکلر(برجک) و آبرامز(شاسی). البته نو آوری در تانک کره ای خیلی بیشتره. به نظر من بیشتر باید نگران برنامه بهسازی تانکهای لیوپارد ترکی باشیم تا آلتای.
آلتای
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10027/_altay_02ouzw.jpg[/img]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10027/tank-altay.jpg[/img]
بهسازی لیوپارد به وسیله ترکیه
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10027/AselsanNG.jpg[/img]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10027/dsc03832.jpg[/img]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بازم سلام خدمت برادران عزیزم

واقعا خوشحال شدم بالاخره سعی و تلاش برادر علی و دیگر دوستان جواب داد و دوستان کم کم دارند ترکیه رو در حد پشم در نظر میگیرند .... این خودش کلی کاره ...!!!

نکته جالب کار اینه که دوستان دیگه تقریبا قبول کردن که مهم نیست تانک تحت لایسنس کجا باشه ، مهم اینه که اگه قرار به جنگ باشه همون تانک کره ای -اسرائیلی - آمریکایی - ..... میتونه پدر لشکرهای زرهی ما رو دربیاره ....!

و نکته جالبتر اینه که خیلی ها هم میان میگن دستاوردهای ترکیه رو زیر سوال نبریم و ..... اینم خودش حرفیه و بازم دستاورد بزرگیه ...! :mrgreen:

ولی از همه جالبتر اینه که بعضی از دوستان فکر میکنند ایران کشوری هست که همه محصولاتش 100% بومیه !!!!!!!

خدا رو شکر که ترکیه داره آلتای رو با موتور فلان جا و زره فلان جا و .... تولید میکنه نه مثل ما که با هزار و صدتا خواهش و تمنا خط مونتاژ تی 72 و bmp-2 رو از روسیه گرفتیم .....!

خوبه ما عزت نفس و اقتدار ملی و .... داریم و هر روز پامون به چین و روسیه هست که یا یه خط مونتاژ یا خط تولید یه محصول بی کیفیت و کپی رو بگیریم ...! البته روسیه کمتر و بیشتر چین ..... روسیه فقط واسه خریده و چین واسه گرفتن خط منتاژ و تولید تحت لیسانس.....

ولی چین میزاره چیزایی رو که یه جور کپی ناقص از سیستم های غربی و شرقی هستند در داخل اونم معلوم نیست با چه کیفیتی تولید کنیم ...! آره دوستان این تولید بومی ماست ...! البته نوع تولیدم زیاد مشخص نیست ... مثلا خط منتاژه یا ......

بعضیها توی توهم هستند و عادتشون شده بعضی حرف ها رو باور کنند ..... یکیش برتری سامانه رعد به بوک روسی هست .....! به کسی توهین نشه خودم رو عرض میکنم !!!!
اگه یه روزی فهمیدید این رعد قابلیت هایی تقریبا مشابه یا کمتر از بوک های روسی داره باور کنید ، چون ..... چیزی نمیگم خودتون جای خالی قبلی رو پر کنید .....! :mrgreen:

یه چند تا گزینه میذارم که کمکتون کنم :

الف ) این رعد همون بوک روسی هست که با یکم تغییر در ظاهر و تعویض شاسی به خورد ملت دادند ....

ب ) خودمون تونستیم این سامانه رو به صورت 100% بومی تولید کنیم .... کاری که چین با داشتن رابطه و تعامل با بسیاری دیگر از کشورها نتونست انجام بده و یه سامانه مشابه با بوک تولید کنه ، قبلا گفتم بازم میگم ما نه از چین بیشتر پول داریم و نه بیشتر نخبه و نه بیشتر .... پس چجور میشه ما به صورت انفرادی یه سامانه با قابلیت های بیشتر از بوک تولید کنیم ؟؟

ج ) ما با چین سر این پروژه همکاری کردیم و یا خط منتاژ و یا خط تولید تحت لیسانس از چین گرفتیم و با تغییر در بالچه های عقبی یا دیگر تغییرات مد نظرمون اون رو مطابق با نیازهامون تغییر دادیم .....

د ) دیگه حال ندارم .....

خب دوستان میبینید ما یه کشوری هستیم 100% متکی به داخل و الانم تلویزیون داره آهنگ اقتدار ملی رو میزاره و منم شاد و شنگول دارم به شما حرف های دروغ میزنم و نتایج دستاوردهای دانشمندان این مملکت رو زیر سوال میبرم ....... البته به جای دانشمندان مملکت باید بگم دانشمندان چینی .....

دیدید به همین سادگی بود ..... :mrgreen:

ما در زمینه موشکی کارهای خوبی کردیم با کمک کره شمالی و چین و .....! و الانم این همکاری ها به طور قطع ادامه داره و محصولات خوبی هم داریم چون سرمایه گذاری سنگینی کردیم و چندتا خط تولید و .... گرفتیم و بعد با همکاری اخوی های چینی و کره ای و .... سعی کردیم محصولات خودمون رو ارتقا بدیم و به سجیل و امثالهم برسیم ..... البته الان بعضی ها منبع میخوان و میگن که نه خیر ما سجیل رو به صورت 100000% بومی تولید میکنیم و چینی ها و کره ای ها رنگ سجیلم تا به حال ندیدن ..... البته حق دارن. .... ، کشوری که خط تولید و منتاژ یه موشک رو از کشوری بگیره حتما میتونه اونو تا سطح سجیل ارتقا بده ...... !!!! البته خودمون کارایی کردیم و منکر اون نیستم اما .....

پس میبینید ما هم با دیگر کشورها تعامل داریم و تنها تفاوتمون با ترکیه در اینه که اونا توانایی اینو دارن که با هر کی میخوان همکاری کنن ولی ما فقط چندتا یار و یاور همیشگی داریم ......!

البته بحث موشکی یه بحث سنگینه و 1000 تا مدعی 10000000000% بومی داره ولی میخوایید میتونم برم سراغ موشک های کروز ضد کشتی که اونم عالم جالبی داره ..... خیلی ها معتقد هستند که ما خط تولید رو از چین خریدیم و بعدش با دانشمندانمون اونا رو به سطحی ارتقا دادیم که نه منحرف میشن و نه ..... هی ارتقا دادیم ، هی ارتقا دادیم انشاالله با ارتقا بعدی خاک آمریکا رو با موشک ضد کشتی به توبره میبندیم ....

البته اونا هم میتونن مثل ما بزنن تو کار ساخت موشک با کمک دیگر کشورها ولی در عوضش رابطشون با آمریکا شکرآب میشه و در ضمن اینو یادتون باشه ترکیه میتونه هر سلاحی رو از هر کشوری بخره و برای همین هم نیاز کمتری به بومی سازی اونم از نوع 100% ما پیدا میکنه ....

البته تولیدات 100% بومی ما هم خودش یه عالمی داره از اورلیکن ها بگیر ....تا میثاق 2 و شهاب ثاقب ( FM-80 ) و صیاد 1 و 2 ( HQ-2 رو عرض میکنم ) ...... ! خدا پدر چینی ها رو بیامرزه ..... ! :mrgreen: البته ما آخرش نفهمیدیم اینا تولید داخلی دارن یا تحت لیسانس تولید میشن ......

البته ترک ها هم اشکالات خاص خودشون رو دارن که هممون میدونیم ولی این کشور در خیلی از زمینه ها نسبت به ما برتری داره و درسته که ما سجیل شونصد داریم ( البته با تعامل با کشورهای دوست و برادر ) ولی اونا هم در پروژه های اف 35 و ... همکاری میکنن و خوبه یه اف 16 رو با 30% ساخت داخل تولید میکنند ولی ما چی ؟ ما هم به صورت بومی اف 18 تولید میکنیم اونم با چسبوندن یک سکان عمودی 100% بومی به اف 5 .....!

خدا همه رو مخصوصا ما دروغ گوها و به سخره گیرندگان تولیدات 100% بومی رو به راه راست هدایت کنه .....

چه روزگاری شده .... یه مشت آدم عوضی هی دستاوردهای مملکت رو زیر سوال میبرن ... رعد 100% بومی گوگولی ما رو اذیت میکنن .... واقعا چه روزگاری شده ....

اللهم لعنهم جمیعا ...... :mrgreen:

واقعیت تلخه ولی انشاالله از این به بعد سعی کنید خودتون رو عادت بدید که اگه چند سال دیگه خواستن HQ-9 رو با یکسری تغییر مد نظرشون رونمایی کنند شوکه نشید ....
  • Upvote 15
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان اون تانک اسرائیلی چی بود اسمش که رفقای حزب‌الله‌ی ما زدنش؟!!! اینکه اندازه‌ی اون نیست که هست؟! اگه اونو زدیم(البته اونو نیروهای دست پرورده‌ی ما زدن!!) پس ما هم میتونیم اینو بزنیم!!!!
حالا دعوا سر این هستش که ما چرا تانک درست نمی‌کنیم یا چرا این تانک کره‌ایه؟!!!
چه فرقی داره اصلا؟! تانک تانکه... تا جایی که چرخش؟! می‌چرخه و میره و تاجایی که شلیک میکنه خطرناکه! فرقی هم نداره که بچه‌ی کجاس...
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
امان از دست افراط و تفریط.
هر جا که درست سرمایه گذاری انجام بشه و خوب مدیریت بشه،پیشرفت حاصل میشه حالا می خواد ترکیه باشه یا ایران.
مثل برنامه موشکی ایران که با سرمایه گذاری درست و مدیریت افراد مدیر و مدبری مانند شهید طهرانی مقدم پیشرفت خوب و عالی رو داشته و چشم انداز روشنی داره(مستند صعود رو ببینید متوجه میشید).
در مورد ترکیه هم قضیه همینطوره،حالا اونها کمک خارجی مناسبی هم بهشون میشه اما دلیل نمیشه که موفقیت هاشون رو زیر سوال ببریم.چرا که خیلی جاها هم ما از کمک های خارجی استفاده کردیم.
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب heliaa

عجیبه که پست من 19 امین پست این تاپیک (پیش از ادغام با تاپیک قبلی) بود و اتفاقا اصلا در جواب صحبت شما هم نوشته نشده بود ، اما با این حال شما رو اینطوری دگرگون کرده و با این لحن خشن در حال جواب دادن هستید.

ببین دوست من ، بنده نه می تونم بگم این تانک صد در صد بومیه و اینکه ترکیه اینرو صد در صد به صورت بومی در داخل ساخته و نه می تونم بگم که این تانک حتی یک درصدش هم خلاقیت ترکها نیست و تماما تکنولوژی وارداتی است. از نظر من اصلا مهم نیست که این تانک بومی باشه و یا از تکنولوژی وارداتی استفاده کرده باشه. مهم اینه که کشوری که دشمن سنتی ما در منطقه به حساب می آد ، الان اومده صاحب یک تانک پیشرفته شده. اونهم نه اینکه مثل عربستان فقط خود تانک رو صاحب شده باشه. بلکه توانایی تولید انبوه اونرو هم داشته باشه. اون چیزی که برای من ناراحت کننده است این موضوع است که ترکیه صاحب چنین تانک پیشرفته ای شده است. حالا اینکه خودش ساخته و یا با کمک دیگران ساخته ، مشکل زیادی را حل نخواهد کرد. مشکل اینجاست که ترکیه هم اکنون تکنولوژی و زیرساخت لازم برای تولید انبوه یک تانک مدرن را دارد. حالا اینکه ترکیه این تکنولوژی و زیرساخت لازم برای تولید تانک رو خودش فراهم کرده و یا از کشورهای دیگر وارد کرده ، مساله زیادی را حل نخواهد کرد. چرا که ما فاقد چنین ساختاری هستیم. این مساله ای است که من رو ناراحت می کنه. ولی بقیه دوستان می خواهند با وارداتی خواندن تکنولوژی ترکیه این مساله مهم را نادیده بگیرند و یا شاید هم خود را تسکین بدهند. شما اگر مقاله تانک کی 2 کره جنوبی را هم خوانده باشید ، در آنجا هم این رویه دوستان رو به وضوح خواهید دید. و یا اگر تاپیک بهینه سازی تانک لئوپارد ترکیه را هم خوانده باشید ، با این رویه برخی دوستان بهتر آشنا خواهید شد. جالب اینجاست برخی از این دوستان که کشورهایی مثل ترکیه و کره جنوبی را به وارداتی بودن و وابستگی تکنولوژی متهم می کنند ، دیدگاه کاملا متفاوتی درباره ایران دارند و معتقدند ما توان تولید تانکی مثل آبرامز رو هم داریم ، اما نمی سازیم. باز خوبه که شما ایران و ترکیه رو در یک حد قرار دادی.

در ضمن میزان مقاله های خروجی دانشگاه های یک کشور نمی تواند نشانگر سطح دانش یک کشور در زمینه نظامی بوده باشد. والا میزان تولید علم و خروجی مقاله های ایران از روسیه هم بیشتر است

[url="http://www.msrt.ir/Lists/List10/DispForm.aspx?ID=1882"]http://www.msrt.ir/L...rm.aspx?ID=1882[/url]

اما آیا می توان این موضوع را پذیرفت که دانش و فناوری نظامی ما بیشتر از روسیه است؟

شوروی سابق یک کشور صنعتی نبود و نفوذ صنعت و تکنولوژی در آن در حد متوسطی قرار داشت. در حالیکه آمریکا یک کشور صد در صد صنعتی بوده و هست. اما دیدیم که از نظر محصولات نظامی رقابت تنگاتنگی بین این دو کشور بود.

اصولا نمی توان از سطح تکنولوژی یک کشور به میزان دستیابی آن کشور به فناوریهای روز پی برد.

شما بهتر از من می دونید که حکومت پهلوی یک حکومت صد در صد وابسته به غرب بود. اصلا حکومت پهلوی دوم عضو اصلی پیمان سنتو بود و به عنوان ژاندارم منطقه شناخته می شد. اما ما در آن دوران چه محصولات نظامی را تولید می کردیم؟ به جز تفنگ و تیربار و مهمات اینها چه چیزی را تولید می کردیم؟ در حالیکه همه کشورهای صنعتی جهان از ما حمایت می کردند و ما در واقع زیر چتر حمایتی آنها بودیم. در آن زمان ژاپن در حال طراحی و تولید تانک بود ، اما ما داشتیم از انگلیس و آمریکا چیفتن و ام 60 وارد می کردیم. خب چرا در آن زمان که ما هم همپیمان کشورهای غربی بودیم و وضعیت ما در آن زمان مثل الان ترکیه بود ، از این کارها نکردیم؟

احتمالا می خواهید مثال اف 16 ها رو بزنید که قرار بود در داخل ایران مونتاژ شوند. اما این موضوع کاملا متفاوته. قرار نبود ما مونتاژ کنیم. قرار بود آمریکا یک کارخانه مخصوص مونتاژ اف 16 در اصفهان دایر کند. قطعات اف 16 در آمریکا تولید شده و به ایران منتقل شوند و در ایران اسمبل شوند. البته در ایران هم توسط خود آمریکایی ها این کار انجام می شد و ایرانی ها تنها نظاره گر موضوع باشند. خب حالا شما اینرا انتقال فناوری می دانید؟

حتی اگر بپذیریم که تکنولوژی تولید تانک در ترکیه وارداتی است ، باز هم مسلما این کشور زیرساخت های لازم برای این انتقال را داشته است. والا چرا غربی ها پاکستان را برای این موضوع انتخاب نکردند؟ در حالیکه موقعیت ژئوگرافیک ، ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک پاکستان برای این کار خیلی بهتر از ترکیه است. تا زمانی که یک کشور فاقد زیرساخت های علمی و صنعتی لازم باشد ، نمی توان با کمک کشورهای دیگر آنرا یک شبه صنعتی نمود. به نظر شما اگر همه کشورهای غربی هم جمع شوند می توانند سومالی را تبدیل به ژاپن کنند؟

مساله این است که ترکها خودشان این موضوع را خواسته اند. از قدیم هم گفته اند خواستن توانستن است. ترکها خواهان قدرتمند شدن و احیای مجدد امپراتوری عثمانی هستند. خب مسلما این خواستن توانستن را به دنبال خواهد آورد.

مساله مهم دیگری که وجود دارد این است که کشورهای صنعتی مثل آمریکا و کره جنوبی و ... که برخی دوستان مدعی هستند که ترکیه تکنولوژی خود را مدیون این کشورها است ، تکنولوژی و فناوری خودشان را خیلی ساده و رایگان به دست نیاورده اند که آنرا یک شبه به ترکیه منتقل کنند. کره جنوبی بیش از 15 سال زمان صرف مطالعات طراحی تانک کی 2 کرده است. حالا به نظر شما و سایر دوستان آیا این معقولانه است که این تکنولوژی را یک شبه و بدون هیچ زحمتی به کشور دیگری منتقل کند و در واقع برای خودش هوو درست کند؟ آیا این معقولانه است؟ آیا آلمان و آمریکا و انگلیس که سالهای سال زمان و هزینه صرف گسترش تکنولوژی و فناوریهای خودشان کرده اند ، آنرا خیلی راحت و ساده در اختیار ترکیه قرار خواهند داد؟ کدام عقل سلیمی این موضوع را می پذیرد؟

جناب senaps

اون تانک اسرائیلی در سراسر جهان با نام مرکاوا شناخته می شود. البته در رسانه های ما بیشتر با نام سوسک و قوطی حلبی از اون یاد میشه. رفقای حزب الله ما هم اونها را با فوت کردن از بین می بردن.

دوست من با نهایت تاسف و ناراحتی باید بگم تانک مرکاوا در این نبرد کارآیی فوق العاده بالایی از خودش نشون داد و تقریبا هیچ نقطه ضعف فاحشی در مرکاوا در این جنگ دیده نشد. برخی ضعفهای جزئی این تانک هم با بهینه سازی های پس از جنگ از بین رفتند. مثل آبرامز که در جنگ خلیج فارس یک سری از نقاط ضعف اون آشکار شد و پس از جنگ تقریبا همه اونها از بین رفت و امروزه آبرامز رو یکی از پیشرفته ترین تانک های دنیا می دونن. بهتره شما و همه ما واقع بین باشیم. دیگه انهدام تانک کار ساده ای نخواهد بود. مثل فیلم های جنگی که یک رزمنده یک RPG 7 نثار تانک عراقی می کرد و با همان یک شلیک تانک عراقی از بین میرفت. متاسفانه امروزه نبردها به قدری پیچیده شده اند که نمی توان به این سادگی درباره آن فکر کرد. مقابله با تانک هم به همین سادگی نیست.

برادر مهدی عزیز ،

توضیحات فوق العاده ای دادید و همه ما بی اندازه از صحبت های شما استفاده کردیم.

براتون آرزوی موفقیت دارم :rose: :rose: :rose:
  • Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ابتدا عرض کنم که قبل از فرمایش شما، بیشتر دوستان در مورد خوبی تانک صحبت کرده بودن، برای همین به نظرم منطقی بود که صحبت شما رو توی رد صحبت خودم ببینم.

به خاطر تندی لحنم عذرخواهی میکنم.

[quote]در ضمن میزان مقاله های خروجی دانشگاه های یک کشور نمی تواند نشانگر سطح دانش یک کشور در زمینه نظامی بوده باشد. والا میزان تولید علم و خروجی مقاله های ایران از روسیه هم بیشتر است[/quote]

بنده هم این موضوع رو توی پست 88 عرض کردم.

[quote]ایران و ترکیه با فاصله کمی از هم، هر کدوم 30-34 هزار مقاله پارسال تولید کردن. ولی تقریبا همه ش در بازه ایمپکت فکتور زیر 2 هست! یعنی مراحل ابتدایی تکنولوژی یا علم. پس این تعداد، نشون دهنده پیشرفته بودن نیست. (یعنی پیشرفت و تسلط به مرحله های اولیه علم، نه همه مراحلش!)[/quote]

یعنی ترکیه توی مراحل آغازین، خودش رو تثبیت کرده تقریبا. ولی توی قسمتهای مربوط به تکنولوژی های بالاتر، کار خاصی ازشون دیده نشده. نمیشه که شما مقاله هاتون رو چاپ کنید، بعد مطلب خیلی خوبی در مورد کامپوزیت نباشه، بعد بیاید کامپوزیت عالی توی مقیاس صنعتی تولید کنید! این منطقی نیست. یعنی کشوری که توی مقیاس آزمایشگاه نمیتونه کاری رو انجام بده، بیاد صنعتیش کنه.

روسیه و کره شمالی معروف هستن به مخفی کاری. یکی از مهمترین دلایلش هم همینه که مباحث علمیشون رو خیلی خیلی کم چاپ میکنن، اینها استثنا هستن. برخلاف ایران و ترکیه و چین و بقیه.

بعد دوباره اومدم گفتم که این بحث رو فقط درباره بدنه تانک دارم عرض میکنم. بقیه قسمتها رو تخصصی ندارم و درست نیست نظر بدم. (گرچه چندان تفاوتی مشاهده نمیشه)

این دلایل من بود که این تانک، نمیتونه [b]بومی[/b] باشه. چند بار هم نوشتم که این ربطی به خوب یا بد بودن تانک نداره اصلا. ولی چند نفر از دوستان این رو دوباره ربط میدن به کارایی تانک. این ارتباطی به بحث من نداره اصلا. بله من هم موافقم که مثلا اگه بهمون مرکاوا4 با تروفی بدن، حتما از ذوالفقار بهتره! ولی این بحث درباره [b]کارایی[/b] تانک هست، بحث من درباره [b]بومی[/b] بودن اون.

[quote]حتی اگر بپذیریم که تکنولوژی تولید تانک در ترکیه وارداتی است ، باز هم مسلما این کشور زیرساخت های لازم برای این انتقال را داشته است. والا چرا غربی ها پاکستان را برای این موضوع انتخاب نکردند؟ در حالیکه موقعیت ژئوگرافیک ، ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک پاکستان برای این کار خیلی بهتر از ترکیه است. تا زمانی که یک کشور فاقد زیرساخت های علمی و صنعتی لازم باشد ، نمی توان با کمک کشورهای دیگر آنرا یک شبه صنعتی نمود. به نظر شما اگر همه کشورهای غربی هم جمع شوند می توانند سومالی را تبدیل به ژاپن کنند؟[/quote]

این برمیگرده به همون قسمت اول صحبت بنده. که ترکیه تونسته توی قسمتهای ابتدایی تکنولوژی، خودش رو تثبیت کنه. کاری که پاکستان و خیلهای دیگه نتونستن. این قسمت رو بنده هم عرض کردم که ترکیه خیلی پیشرفت کرده، ولی در مزاحل آغازین تکنولوژی. نه توی مرزهای علم! برای همین بسیار عالی میتونه یه تانک رو تا حدودی بسازه، و قسمتهایی رو مونتاژ کنه. حتی بعضی بهبودها رو انجام بده، ولی در حد محدود

[quote]
حالا به نظر شما و سایر دوستان آیا این معقولانه است که این تکنولوژی را یک شبه و بدون هیچ زحمتی به کشور دیگری منتقل کند و در واقع برای خودش هوو درست کند؟ آیا این معقولانه است؟

[/quote]

یادمون نره که مونتاژ یا حتی تولید یه قطعه توی یه کشور، نشون دهنده ی انتقال تکنولوژی نیست! ممکنه شما توی ایران اف 22 مونتاژ کنید، بعضی قطعه ها رو خودتون بسازید، ولی انتقال تکنولوژی صورت نگرفته باشه.

Technology Transfer also called Transfer of Technology (TOT) and Technology Commercialisation, is the process of [b]transferring skills, knowledge, technologies, methods of manufacturing, samples of manufacturing and facilities[/b] among governments or universities and other institutions to ensure that scientific and technological developments are accessible to a wider range of users who can then further develop and exploit the technology into new products, processes, applications, materials or services.

ما ممکنه یه کامپوزیت رو 30 سال تولید کنیم، بدونیم دقیقا از چی تشکیل میشه، ولی ندونیم هر کدوم به چه صورتی منیوفکچر شدن یا فایبر ما مثلا چند درصد ووید داره و غیره. این انتقال کامل تکنولوژی نیست. به ما فقط اطلاعات محدودی دادن که بتونیم اون کار رو انجام بدیم.

فرض کنیم شما استاد شیمی هستید و من دانشجوی شما . شما به من میگید چه ماده ای بخرم، چقدر بخرم و از کجا. حتی آماده کردن بعضی ها رو به من یاد میدید. قسمتهایی از تولید رو هم به من یاد میدید حتی. ولی آیا انتقال تکنولوژی صورت گرفته؟من میدونم دقیقا استیرر با چه سرعتی باید بچرخه که ماده مورد نظر شما بدست بیاد. میدونم دقیقا چند ساعت توی اون باشه تا خشک بشه. و چیزهایی مثل اون. ولی میدونم کاتالیزوری که اضافه کردم، دقیقا چه کاری میکنه؟ میدونم چرا مثلا 50 دقیقه توی اون بوده و نه 60 دقیقه؟ اینها جزئیاتی هستن که تفاوت بین یک جنس با کیفیت عالی و معمولی رو ایجاد میکنن. همچنین به من نشون میدن که با تسلط به همین نکته های ریز، چطوری میتونم بهبود بدم محصولم رو. من بخشی از علم رو دارم، نه همه ش رو. و با بخشی از علم، نمیتونم کاری که شما به عنوان یه استاد میکنید رو انجام بدم.

ترکیه هنوز نشون نداده که قابلیت انجام این کار رو داره. بله، من هم موافقم که میتونه تحت لیسانس و با کمک، برخی قطعات خیلی خوب و مهم رو تولید کنه، ولی این دیگه تولید بومی نیست! مگه توی ایران، پژو 206 تولید نمیشد؟ چرا سالها گذشت و بعد از رفتن فرانسه، تولیدش متوقف شد؟ انتقال تکنولوژی صورت گرفت؟ پژو 206 شد بومی؟ مطمئن هستم که با من موافق هستید.

همین در مورد تولیدهای ترکیه هست. در مورد پاکستان و ایران و هند و حتی چین هم هست!

پس میبینیم که الزاما قرار نیست انتقال تکنولوژی صورت بگیره. چون مهمترین بخش صنعت، همین انتقال تکنولوژی هست. بومی شدن یعنی همین انتقال تکنولوژی و توانایی تولید همه چیز، نه ساخت و مونتاژ قطعات. (توانایی تولید همه چیز اون وسیله، شما ممکنه به دلایل مالی، ترجیح بدید مثلا چین براتون بسازه، ولی تواناییش رو داشته باشید)
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اخبار برتر دفاعی هفته
اعزام چند ناو روسی به سواحل ایران، افتتاح منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در منطقه جنوب، برکناری وزریر دفاع روسیه و پایان فعالیت اولین ناوهواپیمابر جهان از جمله مهمترین اخبار این هفته در حوزه دفاع و امنیت بودند.
دستاوردهای جدید نیروی دریایی در راهند
فرمانده نیروی دریایی ارتش اعلام کرد دستاوردهای جدید این نیرو در 7 آذر به مناسبت روز نیروی دریایی اعلام خواهد شد.
اعزام ناوهای روسی به بنادر ایران
فرمانده ناوگان دریایی روسیه در دریای خزر از استقرار چندین فروند ناو روسی در سال 2013 در یکی بنادر ایران خبر داد.
افتتاح منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه
منطقه پنجم امام محمد باقر(ع) نیروی دریایی سپاه با حضور فرمانده کل سپاه در شهرستان بندر لنگه افتتاح شد.
تشریح محدوده عملیاتی ناحیه پنجم ندسا
فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: حوزه عملیاتی منطقه پنجم از نقطه انتهایی جزیره قشم به اضافه منطقه جزایر نازعات تا غرب جزیره کیش است.
انتصاب فرمانده ناحیه پنجم ندسا
جانشین سابق فرمانده منطقه یکم دریایی سپاه، فرمانده منطقه پنجم دریایی سپاه شد.
شهادت6عضو اکیپ مین روبی وزارت‌دفاع
6 تن از اعضای تیم مین روبی وزارت دفاع که برای پاکسازی میادین مین به منطقه مرزی مریوان اعزام شده بودند در حین جابجایی مین ها به شهادت رسیدند.
پایان کار اولین ناو هواپیمابر هسته‌یی جهان
اولین ناو هواپیمابر هسته‌یی جهان روز یکشنبه به آخرین سفر خود در دریا پایان داد.
پوتين وزير دفاع روسيه را برکنار کرد
سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه وزیر دفاع این کشور را برکنار کرد.
وزير دفاع جديد روسيه معرفي شد
رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه پس از برکناری وزیر دفاع ، وزیر سابق حوادث غیر مترقبه را جایگزین وی کرد.
اغلب پادگان‌های ارتش به خارج از شهر می‌روند
معاون مهندسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: اغلب پادگان های مستقر در داخل شهرها غیر از بخش ستادی، به خارج از این مناطق منتقل می شوند.
مشاهده زیردریایی روسیه در نزدیکی سواحل آمریکا
مقامات وزارت دفاع آلمان اعلام کردند که یک زیردریایی هسته‌یی تهاجمی روسی را اخیرا در فاصله 200 مایلی سواحل شرقی مشاهده کرده‌اند که نشان‌دهنده‌ تداوم تلاش روسیه برای به رخ کشیدن قدرت دریایی و هوایی‌اش در برابر آمریکا است.
تست موفقیت آمیز پرواز "کوکر1"
نخستین پهپاد عمود پرواز دنیا که با نام تجاری "کوکر1" توسط محققان کشورمان ساخته شده، تست آزمایشی پروازی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و قرار است فاز نخست آن در آذرماه در کیش رونمایی شود.
ساخت هواپیمای 150 نفره ایرانی طی دو سال و نیم آینده
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ارائه گزارش کار طرح‌های کلان این دانشگاه به شورای عالی عتف تا پایان آبان ماه خبر داد.
حقوق سربازان افزایش می‌یابد
معاون انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه قانون وظیفه عمومی کشور کماکان به قوت خود باقی است، از تلاش این ستاد برای افزایش حقوق سربازان خبر داد.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/169060/اخبار-برتر-دفاعی-هفته

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط MR9
      با سلام
      آزمایش سامانه دریاپایه "lora"

طبق اخبار منتشر شده ، صنایع هوا- فضای رژیم عبری (IAI) موفق شده تا آزمایشات سامانه تسلیحات توپخانه ای برد بلند ( Long-Range Artillery weapon system) خود را با موفقیت به اتمام رساند که این تستها ، عمدتاً بعنوان  بخشی از برنامه  تبلیغاتی و همچنین گسترش رزمی  که در نهایت منجر به خرید آن توسط IDF خواهد شد ، در نظر گرفته شده است . در این آزمایش ، یک تیر موشک از روی عرشه یک شناور غیر نظامی ، بسوی یک هدف در عمق دریا شلیک گردید . سامانه تسلیحاتی LORA ، در رده  راکتهای توپخانه ای تاکتیکی  برد بلند قرار دارد  که توسط بخش MALAM از صنایع IAI توسعه پیدا نموده  است .

براساس اطلاعات موجود این سامانه برای انهدام اهداف در بردی فراتر از 400 کیلومتر و با دقتی در حدود 10 متر طراحی و از یک سکوی دریاپایه به مورد آزمایش قرار گرفت . به گفته تحلیلگران دفاعی ، گونه آزمایشی این سامانه راکتی به این دلیل از روی یک شناور غیر نظامی به سوی هدف شلیک گردید تا کارشناسان فنی قادر باشند تا کاراکترهای این سلاح را بطور کامل بررسی و تجزیه و تحلیل کنند . این سامانه رزمی ، از یک تریلر بعنوان پست فرماندهی و یک لانچر زمینی تشکیل شده و می تواند اهداف مورد نظر را در برد مشخص شده ، با دقت مورد اصابت قرار دهد  . در این تست رزمی ، سامانه های اصلی و جانبی و هم راکت شلیک شده ، با موفقیت عمل نموده و رضایت ناظران را برآورده کردند .

بواز لِوی ، معاون اجرایی IAI و مدیر سیستم های تسلیحات راکتی این شرکت در این زمینه معتقد است :
      " این تست ، یکی از پیچیده ترین آزمایشات IAI در یک دهه گذشته بشمار می رود ، چرا که این رویداد ، یک طرح تمام عیار عملیاتی شامل ارزیابی نحوه مانور سامانه ، نحوه عملکرد در مرحله نهایی (ترمینال ) و همچنین دقت در انهدام هدف ، می گردید . وی تاکید نمود که  این سامانه به بلوغ خود نزدیک شده و یک ترکیب بسیار پیشرفته را برای کاربران احتمالی آن به ارمغان خواهد آورد .
      پی نوشت :
      علی الظاهر ، جمهوری اسلامی ایران ، تنها کشوری نیست که روی سامانه های موشکی تاکتیکی با دقت بالا مشغول کار هست !!!!
      صرفاً برای میلیتاری / مترجم  MR9

• توسط Ahmad6644
      اندونزی به دنبال خرید 6 فروند جنگنده‌ی سوخو است

مقامات اندونزی روز گذشته اعلام کردند که به دنبال خرید 6 فروند جنگنده‌ی روسی سوخوی SU-30 هستند. این قرارداد که در کنار نمایشگاه هوایی روسیه (MAKS-2007) و در روز اول آن منعقد شده است ارزشی در حدود 330 تا 350 میلیون دلار در برخواهد داشت. این جنگنده‌ها که تکنولوژی آنها به اواسط دهه‌ی 90 بازمی‌گردد، به صورت تدریجی و از سال آینده تحویل داده خواهند شد.

منبع : AVIA.IR
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.