naserr

از دست رفتن ماهواره نظامی روسی KANOPUS ST پس از پرتاب

Recommended Posts

ماهواره KANOPUS ST در اقیانوس اطلس غرق شد

 

 

ماهواره روسی کانُپوس اس تی که در روز 5 دسامبر به وسیله یک فروند راکت سایوز 2-V1 به فضا پرتاب شده بود پس از این که نتوانست با موفقیت از مرحله فوقانی وُلگا جدا شده و در مدار قرار بگیرد ، روز گذشته پس از ورود به اتمسفر متلاشی شده و در آب های اقیانوس اطلس سقوط کرد.

 

به گفته منابع این ماهواره ماهیت کاملا نظامی داشته و به منظور کشف ، شناسایی و ردگیری زیردریایی های متخاصم طراحی و پرتاب شده بود . بر خلاف ادعای منابع روس که این ماموریت را نیمه موفق قلمداد کرده اند ، با توجه به این که هدف اصلی و با اهمیت بسیار بالای این پرتاب ، در واقع قرار دادن ماهواره کانُپوس در مدار محسوب میشد و محموله KYuA-1 فقط یک دستگاه تصحیح و تنظیم رادارهای زمین پایه به منظور بهبود توانایی تشخیص مدار ماهواره های ارتباطی بوده ، این پرتاب فضایی را میتوان یک شکست کامل برشمرد.

 

kanopus_upper_composite_silo_1.jpg

 

وسیله نیم کره ای شکل خاکستری که در بدنه بخش همسان ساز مرحله بالایی وُلگا دیده میشود ، محموله KYuA-1 میباشد و ماهواره کانُپوس در نوک مخروطی قرار گرفته.

 

silo_1.jpg

تصویر گرافیکی از ماهواره کانُپوس با صفحات خورشیدی باز شده.

 

kanopus_vulkan_1.jpg

 

 

راکت سایوز 2-1وی گونه جدیدی از خانواده سایوز میباشد که تغییرات اساسی در آن صورت گرفته. به این ترتیب که مرحله اول راکت به جای داشتن 4 موتور تقویت کننده RD-107/117 و یک موتور اصلی RD-108 ، تنها از یک موتور تک شیپوره NK-33 استفاده میکند و در واقع نمونه سبک سایوز میباشد.

 

موتور NK-33 همان موتوریست که در آخرین پرتاب راکت آنتارس شرکت اُربیتال اِی تی کِی ، پس از ایجاد اشکال فنی در آن باعث انفجار و شکست این پرتاب شده بود . این موتور برای استفاده در راکت شکست خورده N-1 شوروی سابق طراحی و ساخته شده بود.

 

http://spaceflight101.com/re-entry/russias-kanopus-st-satellite-meets-its-end-in-fiery-re-entry-after-failed-launch/

http://www.russianspaceweb.com/kanopus-st.html

 

 

بنده به دلایل نامعلوم قادر به ورود به اکانت گالری خود نمیباشم ( خطای یوزر پسوُرد میدهد ) و به ناچار عکس ها رو به صورت مستقیم قرار دادم . از مدیران تقاضا دارم تا زحمت کشیده و عکس ها را به گالری منتقل کرده و به مشکل اکانت گالری بنده نیز رسیدگی شود. با تشکر

 

تاپیک مرتبط:

پرتابگر سایوز 5 ماهوراه را به فضا برد / اولین ماهواره متعلق به بلاروس در مدار قرار گرفت

ویرایش شده در توسط mahdavi3d
تصاویر به گالری منتقل شد
  • Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم

  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.