Ahmad6644

ارتباطات و قراردادهای دفاعی ایران و روسیه ( خبرها ، حواشی ، تحلیل ها ، احتمالات ! و .... )

Recommended Posts

بر 7 تیر 1398 در 09:45 , MR9 گفت:

برای شروع بحث و تحلیل ، به نظرم با توجه به اثبات کارآمدی سامانه های ایرانی و احتمالا" خبرهای جدید از  باور373 و این بار اعلام آمادگی عجیب روسها برای فروش تسلیحات  ( که از نتایج  قضیه اسقاط گلوبال هاوک باید بوده باشد  ) به جای تاکید روی خرید سامانه های پدافندی ، با یک آینده نگری جدید و  ( اتمام تحریم های شورای امنیت در خصوص خرید سلاح براساس مفاد برجام ) مذاکرات جدی را برای خبر قدیمی خرید 250 فروندی ( کمتر یا بیشتر )  یکی از گونه های خانواده سوخو  ( خرید قطعات ckd ، مونتاژ ، ایجاد تاسیسات بومی مونتاژ و تعمیر و نگهداری ( نظیر آنچه که برای هند در نظر گرفته شد و یا حتی گسترده تر ، مجدد در دستور کار مذاکرات قرار بگیرد . با توجه به نیاز به مذاکرات طولانی برای عقد این قرارداد گسترده ، از همین الان مقدماتش شروع شود ، به نظرم بهتر هست .

خرید 3سامانه اس 400 خوب هست حالا که خود روسا پیشنهاد دادن بهتره بگیریم لاقل با داشتن اس 400 میتونیم کمو کاستیهای فعلی پدافندمونو موقتا بسورت نسبتا خوبی رفع کنیم تا پروژه باور 373 البته ورژن جدیدو اپدیت شدش برای چند سال دیگه با توجه به سامانه اس 400 به رشدو بلوغ خودش برسه تا اونموقع از تجربیات اس 400 تو سامانه باور 373 ورژن دومش استقاده کنیم دیگه میشه یه مقدار رو روسیه حساب کرد درسته قبلا نارو زده ولی الان فرق میکنه ولی در مورد خرید سوخو 30 مدل اس ام که میگید روسیه به ما نمیده باید عرض کنم که ایران سوخو سی رو خریده البته جنگتده رو خریده ولی خط منتاژشو نگرفتن  ما الانم دارای سوخو هستیم ولی هنوز سر تحویلش وچگونگی گرفتن این هواپیماها دارن مذاکره میکنن وقتی ما جنگنده رو از روسیه گرفتیم پس اس 400که سامانه دفاعی هساش چیزی نیستش تعداد دقیقسو نمیدونم ولی احتمال داره زیر 100 عدد باشه حتی اگه مثلا 5 تا هواپیما هم بود بازم باعث رشد نیرو هواییمون میشه انشااله که به زودی تحویل بگیریمو شاهد پرواز این جنگنده فوقلاده تو کشور باشیم این خبر هم از یه بنده خدایی شنیدم که خلبان نیرو هوایی هستش و واقعا ادم میهن پرستی هستش ولی اسمشو نمیارم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 28 فروردین 1398 در 06:15 , baktari گفت:

معذرت میخام شما مگه در زمینه زرهی دانشی دارین اصلا داشته باشین مگه قرارهکه هر چیز جدیدی تولید بشه تکنسین های قبلی از اون سر در بیارن دوست عزیز بنده هم گفتم  اینا همه مقدمه یک پلتفرم اصلی هستن یعنی نمونه هستن که در مورد موشک شاید دیده باشین موشک های مورد تست یا در حال تست رنگ های متفاوتی دارند اگر قرار بود  با حرف های شما جلو بریم الان پهباد رو هم نمیتونستیم بسازیم اینا همه تحلیله اینا همه در حد اظهار نظر هست مگر توی همین تاپیک ها مشاهده نکردین که میگن فلان پهباد ایرانی موتور نمیدونم فلان کشور رو داره که اصلا برای پهباد استفاده نمیشه دوستان هنوز نمیدونن تفاوت ماکت و نمونه رو بعد اظهار نظر میکنن اقا بیخیال حرف شما درسته ........

دوست عزیز بله ما هم میتونیم مثل امریکا تموم بودجه رو روی تجهیزات نظامی بزاریم و هر چند سال یک بار زرادخانه هامونو با جنگ هایی که درست میکنیم به فروش برسونیم ولی به نظر تو ما دنبال این کاریم برین تاریخ رو بخونید ببیند یه کشوری مثل امریکا کی خودشو وارد هر جنگی میکنه .....امریکا یه کشور مرده خوره که حتی به جرات میتونم بگم هیچ جای تاریخ خودش به تنهایی جنگی رو پیروز نشده  ......گسی منکر تجهیزات پیشرفته و به قول خودمون خفنشون نیست ولی ایا به نظر شما امریکا به تنهایی میتونه یک سلاح رو تولید کنه خیر  از لحاظ دانش که امریکا ناسا رو داره که خیل عظیمی از دانشمندان در اون هستن شما میتونی منکر این بشی که امریکا یا شوروی بمب هسته ای رو توسط دانش نازی ساختن دو کشور هم از تجربیات دانشمندان نازی استفاده کردن ولی منکر میشن .......پس تجهیزات ملاک برد یا باخت یک جنگ نیست دوست عزیز قابل توجه اون دوستی که گفته بود ما تو این ۴۰ سال کاری نکردیم اگه نکردیم برای چی دانشمندای ما رو ترور میکنن  ملاک علمه امریکا از علم ایران میترسه نه از تجهیزات و چیزای دیگه چون خودش قدرت علم رو به خوبی در دوران جنگ سرد دیده دوست عزیز ...

شرمنده طولانی شد ....

یا علی 

خیلی بخشید  برد توپ ابرامز 5000 متره میگیم شاید باشه اما برد مفیدش حداکثر2500متره حالا یه چند متر کمتر یا بیشتر بعدش ابرامز که شده ابرامز با بارگذار خودکارش شده ابرامز عجب پس اون نفر چهارم اون وسط تو تانک شونه همکاراشو میماله تا خستگی فرمانده تانکو در بیاره عجب از کی ابرامز دارای بازگذار خودکار شده که ما خبر نداریم یه طرح بود ولی موافقط نشد شما اون طرحو برای تمام ابرامزها اجرایی کردین ممنون لطفا یه دستی هم رو سرو روی تانک ذولفقار بکشین

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هنوز نیت روسها مشخص نیست ....

ولی توجه به این خبر

شرکت دولتی «روس تک » روسیه

بنابه گفته وی، ایران خواستار دریافت هواپیمای سوخو-30 و تانک تی-90 می باشد ولی به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد تحویل این تجهیزات به تهران امکانپذیر نمی‌باشد. ( تاریخ خرداد 95)

و بعد خبر اخیر :

دفاع موشکی اس-400

روسیه آماده است تا مجموعه دفاع موشکی اس-400 را به ایران عرضه کند ولی تابحال در این رابطه از تهران درخواستی دریافت نکرده است.

این تغییرات ادبیات ، جای تعجب دارد ولی یک اتفاقی رخ داده که لحن دگرگون شده ، دنبال این اتفاق باشید

• Like 3
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
19 minutes قبل , masy1987 گفت:

خرید 3سامانه اس 400 خوب هست حالا که خود روسا پیشنهاد دادن بهتره بگیریم لاقل با داشتن اس 400 میتونیم کمو کاستیهای فعلی پدافندمونو موقتا بسورت نسبتا خوبی رفع کنیم تا پروژه باور 373 البته ورژن جدیدو اپدیت شدش برای چند سال دیگه با توجه به سامانه اس 400 به رشدو بلوغ خودش برسه تا اونموقع از تجربیات اس 400 تو سامانه باور 373 ورژن دومش استقاده کنیم دیگه میشه یه مقدار رو روسیه حساب کرد درسته قبلا نارو زده ولی الان فرق میکنه ولی در مورد خرید سوخو 30 مدل اس ام که میگید روسیه به ما نمیده باید عرض کنم که ایران سوخو سی رو خریده البته جنگتده رو خریده ولی خط منتاژشو نگرفتن  ما الانم دارای سوخو هستیم ولی هنوز سر تحویلش وچگونگی گرفتن این هواپیماها دارن مذاکره میکنن وقتی ما جنگنده رو از روسیه گرفتیم پس اس 400که سامانه دفاعی هساش چیزی نیستش تعداد دقیقسو نمیدونم ولی احتمال داره زیر 100 عدد باشه حتی اگه مثلا 5 تا هواپیما هم بود بازم باعث رشد نیرو هواییمون میشه انشااله که به زودی تحویل بگیریمو شاهد پرواز این جنگنده فوقلاده تو کشور باشیم این خبر هم از یه بنده خدایی شنیدم که خلبان نیرو هوایی هستش و واقعا ادم میهن پرستی هستش ولی اسمشو نمیارم

امیدوارم خبر شما در مورد خرید سوخو موثق باشه. چون خبر خوبیه.  ولی  خود نهاجا دیدگاهش این بود که خرید سوخو بدون انتقال دانش فنی کار اشتباهی است. چون اگر انتقال دانش اتفاق نیفته بعدا نیازمند خدمات پس از فروش روس ها هستیم و تو ابین زمینه تو زمان حساس ممکنه بدقولی کنند. بخصوص موتورهای روسی عمر بالایی ندارند و بعد از یک مدت باید تعویض شن. به این علت بارها ناوگان میگ 29  و سوخو 24 ما خوابیده. 

حتی من شنیدم که یکی از دلایلی که نهاجا سوخو 30 را انتخاب کرد و سراغ سوخو 35 نرفت این بوده که روس ها حاظر به انتقال دانش سوخو 30 هستند ولی سوخو 35 چون هواپیمای روز انها است دانشش را نمی دهند

ویرایش شده در توسط sasasasa
  • Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
24 minutes قبل , masy1987 گفت:

ولی در مورد خرید سوخو 30 مدل اس ام که میگید روسیه به ما نمیده باید عرض کنم که ایران سوخو سی رو خریده البته جنگتده رو خریده ولی خط منتاژشو نگرفتن  ما الانم دارای سوخو هستیم ولی هنوز سر تحویلش وچگونگی گرفتن این هواپیماها دارن مذاکره میکنن وقتی ما جنگنده رو از روسیه گرفتیم

از این دست خبرها ، زیاد منتشر شده ،

امضای قرارداد خرید «سوخو 30» از روسیه تا پایان 2016

تولید مشترک سوخو-30

مشکلات مربوط به خرید هواگرد نظامی از روسها

خبر خرید 250 فروند سوخو-30 ( خرداد 86 ) 

• Like 1
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, sasasasa گفت:

امیدوارم خبر شما در مورد خرید سوخو موثق باشه. چون خبر خوبیه.  ولی  خود نهاجا دیدگاهش این بود که خرید سوخو بدون انتقال دانش فنی کار اشتباهی است. چون اگر انتقال دانش اتفاق نیفته بعدا نیازمند خدمات پس از فروش روس ها هستیم و تو ابین زمینه تو زمان حساس ممکنه بدقولی کنند. بخصوص موتورهای روسی عمر بالایی ندارند و بعد از یک مدت باید تعویض شن. به این علت بارها ناوگان میگ 29  و سوخو 24 ما خوابیده. 

حتی من شنیدم که یکی از دلایلی که نهاجا سوخو 30 را انتخاب کرد و سراغ سوخو 35 نرفت این بوده که روس ها حاظر به انتقال دانش سوخو 30 هستند ولی سوخو 35 چون هواپینای روز انها است دانشش را نمی دهند

این طور که اون بنده خدا میگفت هواپیماهارو خریدیم ولی خط تولیدشو نگرفتیم من خودم دوست داشتم خط تولیدشم میگرفتیم شاید وقتی که ایران بازم قرارداد ببنده اونموقع خط تولیدشو بگیریم لاقل الان هواپیمارو داریم همینم بازم جای شکرش هست انشا الله بعدا خبرای خوبی بشنوییم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 minutes قبل , MR9 گفت:

این خبرهارو منم دیدم خودم اینهارو باور نداشتم تاوقتی با این بنده خدا اشنا شدم حرفهایی داشت درمورد وضعیت جنگنده هامون و موشکهایی که ما ارتقا دادیم که واقعا من فکر میکردم نیرو هواییمون  خسته و بی جونه ولی بهم چیزهایی یاد داد که فهمیدم من کجاها بودمو چه فکرهای احمقانه ای در مورد نیرو هواییمون داشتیم مثلا همین فکور 90تو تستاش از فنیکس هم بهتر ظاهر شده تا برد 110 قابل اطمینانه درسته بردش حدود 150تا160 ولی در کل موشک فوقلاده خوبی ساختیم یا موشک چینی پی ال 7 که اشغال بود ایران با یروز رسانیش و نسب سیکر ارتقاش داده به پی ال 7اس فکر کنم جز بهترین موشکهای کوتاه بردمون شده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, masy1987 گفت:

این خبرهارو منم دیدم خودم اینهارو باور نداشتم تاوقتی با این بنده خدا اشنا شدم حرفهایی داشت درمورد وضعیت جنگنده هامون و موشکهایی که ما ارتقا دادیم که واقعا من فکر میکردم نیرو هواییمون  خسته و بی جونه ولی بهم چیزهایی یاد داد که فهمیدم من کجاها بودمو چه فکرهای احمقانه ای در مورد نیرو هواییمون داشتیم مثلا همین فکور 90تو تستاش از فنیکس هم بهتر ظاهر شده تا برد 110 قابل اطمینانه درسته بردش حدود 150تا160 ولی در کل موشک فوقلاده خوبی ساختیم یا موشک چینی پی ال 7 که اشغال بود ایران با یروز رسانیش و نسب سیکر ارتقاش داده به پی ال 7اس فکر کنم جز بهترین موشکهای کوتاه بردمون شده

کسایی که واقعا اطلاعاتی دارن اینطور راحت در موردش صحبت نمیکنن

شما بهتره به حرف های این بنده خدا خیلی توجه نکنید

• Like 1
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 minute قبل , FOCAL گفت:

کسایی که واقعا اطلاعاتی دارن اینطور راحت در موردش صحبت نمیکنن

شما بهتره به حرف های این بنده خدا خیلی توجه نکنید

اون خیلی چیزارو نمیگه شاید بتونی تو پی وی یه ذره سوالاتتو بیشتر نسبت به دیگران جواب بده برو اینستاگرام پیداش میکنی خودت باهاش صحبت کن اسمش سینا تکخال 52 هستش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 9 تیر 1398 در 15:09 , masy1987 گفت:

اون خیلی چیزارو نمیگه شاید بتونی تو پی وی یه ذره سوالاتتو بیشتر نسبت به دیگران جواب بده برو اینستاگرام پیداش میکنی خودت باهاش صحبت کن اسمش سینا تکخال 52 هستش

پیشنهاد می کنم زیاد روی تحلیل ها و اطلاعات اینستا ، تلگرام ، توییتر و ... حساب نکنید ، رسانه های دم دستی و زرد ، اعتبار چندانی ندارند .

ضمن اینکه عضو نیروی مسلحی که اطلاعات خودش را در رسانه ها منتشر می کند را باید بازداشت کرد ، بعد دم دروازه غار ، آویزان کرد تا مایه عبرت سایرین شود

• Like 1
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, MR9 گفت:

پیشنهاد می کنم زیاد روی تحلیل ها و اطلاعات اینستا ، تلگرام ، توییتر و ... حساب نکنید ، رسانه های دم دستی و زرد ، اعتبار چندانی ندارند .

ضمن اینکه عضو نیروی مسلحی که اطلاعات خودش را در رسانه ها منتشر می کند را باید بازداشت کرد ، بعد دم دروازه غار ، آویزان کرد تا مایه عبرت سایرین شود

اگه همه چیزو میگفت که من نمیومدم اینارو بگمو اسمشو بیارم تا خودتون باهاش اشنا نشدین نمیتونید درموردش قضاوت کنین خیلی سوالها داشتم که گفته نمیشه گفت بعضی چیزا که احمیت کمی دارنو میگه برید باهاس اشنا بشید اونموقع ببینید واقعا خیانتکاره یونه من هیچ نظری درموردش ندارم

• Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
18 hours قبل , Brave_Heart گفت:

آدم نمی داند که چه بگوید! تقریبا” تمام دانش فنی نوین پدافند هوایی ما روسی / بلاروسی است و دوستان در حال فحاشی و‌ مسخره کردن روس‌ها می باشند!

در حالی که رادارهای نبو، کاستا، رزونانس، وستوک، پی ۱۲/۱۸، ... و سیستمهای کاب، تور، بوک‌ ام ۱/۲، اس ۲۰۰، اس ۳۰۰ و نمونه های سرهم بندی شده آنها با تغییراتی چند و اسامی ایرانی مشغول‌ حفاظت از آسمان ایران هستند، روس‌ها و نماینده وفادارشان یعنی روسیه سفید شده اند آدم بده! یک ذره واقع بینی و انصاف هم خوب چیزی است! پس از تحویل اس ۳۰۰ های جدید و آشنایی با کارایی شگفت انگیز آن، کارشناسان ایران متوجه شدند که کار هر بز نیست خرمن کوفتن! طرح اولیه باور ۳۷۳ در مقابل سری جدید اس ۳۰۰ های تحویلی هیچ حرفی برای گفتن نداشت و‌ حتی در آزمایش های اولیه به سختی با مدلهای قدیمی اس ۳۰۰ موجود در ایران برابری می کرد، پس از این رویداد بود که اختلافات میان برخی کارشناسان وزارت دفاع و قرارگاه پدافند بالا گرفت و رونمایی از سامانه باور تا بهینه سازی اصولی عملکرد ان بارها عقب افتاده است. حتی برخی دوستان برکتاری فرمانده سابق قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا را به همین موضوع مرتبط می دانند.‌ 

ظاهرا شما از طراحان باور373 بودید ماخبر نداشتیم ( کار هر بز نیست خرمن کوفتن )

شما با کدام اطلاع قبلی نتیجه زحمت یک دهه دانشمندان کشور در طراحی باور373 رو زیر سوال می برید ؟؟ که بله این سیستم درحد مدل ابتدایی اس300 هم نیست یا اینکه رونمایی از باور به دلیل این مشکلات عقب افتاده .........میشه از شما منبع بخوام  ؟

وقتی شما سوم خرداد رو نمونه سرهم بندی ( ؟؟؟؟؟؟؟) که مشغول حفاظت از اسمان کشور است خطاب می کنید عملا طرز تفکر خودتون دارید نشون می دید

برادر محترم محض اطلاعت کسی نگفتع باور در ابتدای رونمایی اس400 خواهد بود ولی قطعا دست کمی از اس300 تحویلی نخواهد داشت که حتی احتمالا در برخی جهات برترم باشه و برای رسیدن به حد واندازه اس400 شاید چندسالی زمان ببره شما هم بهتره حرف برخی افراد خود کم بین داخلی رو اینجا پژواک نکنید

ویرایش شده در توسط Thundar
  • Upvote 11
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 9 تیر 1398 در 14:56 , masy1987 گفت:

این طور که اون بنده خدا میگفت هواپیماهارو خریدیم ولی خط تولیدشو نگرفتیم من خودم دوست داشتم خط تولیدشم میگرفتیم شاید وقتی که ایران بازم قرارداد ببنده اونموقع خط تولیدشو بگیریم لاقل الان هواپیمارو داریم همینم بازم جای شکرش هست انشا الله بعدا خبرای خوبی بشنوییم

اینکه میگید خریدیم یعنی پولش رو دادیم اما هنوز هواپیماها رو به ما تحویل ندادن؟ درسته؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
16 hours قبل , tarique گفت:

اینکه میگید خریدیم یعنی پولش رو دادیم اما هنوز هواپیماها رو به ما تحویل ندادن؟ درسته؟

من سینا دنبال میکنم با اطلاعات اشتباه به دردسرش نندازید اون هیچ چیز مخفی لو نمیده در مورد جنگنده همفقط گفت موافقت ها داده شده  ولی تحریم هستیم تا تموم نشه و جنگنده نیاد معلوم نمیشه . 

بحث خرید نطامی اونم جنگنده مثل خرید ماشین نیست باید قرارداد ببندن اموزش و ساخت مدل مورد توافق این خودش با رنج تولید روسها بسته به تعداد مورد توافق چند سال طول میکشه اونم در شرایط عادی بعد از تموم شدن 5 سال برجامی

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.