امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[size=18]روزنامه رسمي روسيه: ايران مشابه اس -300 را ساخت [/size]
روزنامه روسي در ادامه نوشت: مقام نظامي ايراني ، اين واقعيت كه 'باور-373' سلاح مشابه 'اس-300' است، را پنهان نكرد و گفت كارشناسان ايراني در سلاح ساخت اين كشور، نواقص فراوان موجود در اين سلاح روسي را برطرف كردند.
'راسيسكايا گازتا' روزنامه رسمي روسيه با اشاره به توانمندي هاي بالاي دفاعي كشورمان در گزارشي نوشت، متخصصان ايراني موفق به طراحي و ساخت مجموعه پدافند هوايي مشابه اس-300 شده اند.

به گزارش ايرنا، اين گزارش روز چهارشنبه در تارنماي 'راسيسكايا گازتا' انتشار يافته و در آن از طراحي و ساخت مجموعه هاي 'باور-373' در ايران به عنوان جهش تكنولوژيكي ياد شده است.

روزنامه روسي نوشت: ايران با پايان كار ساخت مجموعه هاي پدافند هوايي مشابه 'اس-300' روسيه به پيشرفت فناورانه در حوزه تجهيزات دفاعي دست يافته است.

در اين گزارش به نقل از 'فرزاد اسماعيلي' امير سرتيپ فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) نوشته شده است كه امور مربوط به ساخت مجموعه پدافند هوايي 'باور-373' به پايان رسيده و به زودي توليد انبوه آن آغاز مي شود.

روزنامه روسي در ادامه نوشت: مقام نظامي ايراني ، اين واقعيت كه 'باور-373' سلاح مشابه 'اس-300' است، را پنهان نكرد و گفت كارشناسان ايراني در سلاح ساخت اين كشور، نواقص فراوان موجود در اين سلاح روسي را برطرف كردند.

راسيسكايا گازتا به نقل از فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) خاطرنشان كرد كه سيستم پدافند هوايي 'باور-373' ايران تكامل يافته تر و پيشرفته تر از مجموعه 'اس-300' است.

در ادامه گزارش روزنامه روسي به راه اندازي خط توليد انبوه موشك هاي دريايي بالدار 'قادر' در ايران اشاره و خاطر نشان شده است كه اين موشك ها داراي برد 200 كيلومتر مي باشند و مي توانند در دريا (بر روي ناوها) و ساحل مستقر شوند.

منبع: :mrgreen:
http://www.asriran.com/fa/news/183078/روزنامه-رسمي-روسيه-ايران-مشابه-اس-300-را-ساخت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خیلی ممنونم واقعا خیلی مقاله ی خوبی بود.
اما نمیشه از راکت پرتابگر کاوشگر هامون برای موشک استفاده کنیم؟[/quote]
من هم با شما موافقم راکت کاوشگر 3 وقتی لانچ شد با شتاب فوق العاده ای به سمت جو زمین پرواز کرد.در ضمن 100 در 100 موشک های سامانه ی اس 300 (هر چند مدل های قدیمی) در ایران وجود دارد و می توان از نمونه ی مهندسی معکوس شده ی این موشک ها استفاده کرد و با کمی تغییرات در شکل موشک و افزایش کیفیت سوخت،برد و مانور پذیری ان ها رو افزایش داد.در مورد این که این موشک برای تغییر مسیر حرکت باید از بالک استفاده کند یا جت وین به نظرم باز هم باید ببینیم روس ها از چه روشی استفاده کرده اند.
در زمینه ی لانچ سرد هم مشگل خاصی نداریم وقتی چین و اسرائیل هم چنین فناوری رو در اختیار دارند چرا ما نداشته باشیم؟
در زمینه ی راداری (چه رادار های کشف و کنترل اتش و چه رادار داخلی موشک) تقریبآ جزو بهترین ها در دنیا هستیم و ان شاالله در اینده شاهکارهای ایران را در این زمینه خواهید دید.
من حتی چند وقته پیش از یک بنده ی خدایی شنیدم که ایران می تواند به خوبی یک سامانه ی دفاع هوایی همانند اس 300 و حتی بهتر از ان تولید کند و تنها به زمان نیاز دارد اما ایشون گفت پیچیده ترین قسمت سامانه ایمن کردن سامانه در برابر جنگال دشمن است چون کشورهای غربی همانند:امریکا و فرانسه به شدت در جنگال قدرتمند هستند و بایستی این سامانه را جوری طراحی کنیم که احتمال ایجاد اختلال در ان به صفر برسه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این بسیار خوشحال کننده است که چنین سامانه برد بلندی در کشور در حال ساخته، اما به موازات اون مسئولین ما باید به فکر یک سامانه برد کوتاه بسیار پیشرفته نیز باشند، چون سامانه برد بلند خودش نیاز به یک سامانه برد کوتاه پیشرفته برای حفاظت داره.

روسیه برای حفاظت از S-300 ها از tor-m1 استفاده میکنه(در مقابل هارم و ...) اما این سامانه تور خودش ضعف های جدی داره که باید برطرف بشه. مثلا سامانه تور توان انهدام اهدافی با سرعت فراتر از 700 متر بر ثانیه(2.1 ماخ) رو نداره و توان انهدام بیش از دو هدف همزمان رو هم نداره. امیدوارم که کار روی یه سامانه برد کوتاه پیشرفته تر از تور هم شروع بشه.[/quote]

مگه ما tor-m1 نداریم؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک نکته هم که البته به آن اشاره نشده [b]زمان[/b] تست نمونه‌ی اولیه و تولید انبوه هست. سه سال برای تست گرم (یعنی سال ۱۳۹۳) و شش سال برای تولید انبوه و تحویل به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) (یعنی سال ۱۳۹۶) خوبه؟ البته برای اولین نسل باور ۳۷۳.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شاید باور ۳۷۳ توانایی های کمتری نسبت به اس۳۰۰ داشته باشه و نتونه نیازمندی های نیروی هوایی رو کامل بروارده کنه و چیزی قابل افتخاری دربرابر اسرائیل روسیه و امریکا نباشه اما اگر به بقیه کشورهای عربی نگاه کنیم میبینیم ایران در وضعیت خوبی قرار داره.
ما هرچی که میسازیم حداقل ماله خودمونه و قرار خودمون برای خودمون استفاده کنیم حالا اگه می خواد ضعیف باشه یا قوی قدیمی باشه یا پیشرفته مهم اینه که ساختیم و برای خریدش از کشوری گدایی نکردیم و برای استفادش از کشورهای دیگه نیرو استخدام نکردیم و برای مقاصد و منافع کشور دیگری از اسلحه استفاده نمی کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یک نکته هم که البته به آن اشاره نشده [b]زمان[/b] تست نمونه‌ی اولیه و تولید انبوه هست. سه سال برای تست گرم (یعنی سال ۱۳۹۳) و شش سال برای تولید انبوه و تحویل به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) (یعنی سال ۱۳۹۶) خوبه؟ البته برای اولین نسل باور ۳۷۳.[/quote]
ببخشید این اعداد و ارقام رو از کجا اوده اید؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تصور می کنم در بعد پدافند هوایی هم بشه به ایده جت کرار حداقل فکر کرد و بررسیش کرد.

وقتی کرار برای اولین بار رونمایی شد، یه صحبتی که زیاد مطرح میشد این بود که کرار در حقیقت یک موشک کروز برگشت پذیره.

حالا یک موشک پدافند هوایی برگشت پذیر رو در نظر بگیرید.

تصور کنید پهپادی داریم که قابلیت سرعت مافوق صوت رو داره و البته امکان تجهیز به موشک های هوا به هوای کوتاه برد که تحت فرمان یک سیستم پدافند هوایی دوربرد هست و البته جدای از هدایت توسط واحد فرماندهی پدافند هوایی دوربرد ، همچون کرار امکان فعالیت به صورت هوشمند و مستقل هم داره.

حالا اگه این پهپاد ها مثلا در شعاع حدود 40-50 کیلومتری سیستم مرکزی این سامانه پدافند هوایی مستقر شده باشندکه با توجه به نوع پرتاب مثلا کرار امکان استقرار اونها در فضاهای زیرزمینی حفاظت شده و غیر قابل رویت در سطح زمین هم هست. پس از شناسایی هدف توسط رادارهای سیستم پدافند زمینی، به جای موشک چند پهپاد به سمت هواپیماهای دشمن پرتاب و هدایت شن ( البته سامانه پدافند مطمئنا در کنار پهپاد ها به موشک هم میتونه مجهز باشه).

یه مزیتی که این ایده می تونه داشته باشه اینه که سامانه های راداری زمینی برای تشخیص و شناسایی اهداف رادار گریز قدرت بیشتری نسبت به یک رادار مثلا جنگنده دارند. دوم اینکه چون پهپاد کوچکتر از یک جنگنده هست، و البته سرنشین هم نداره، هم میتونه به مانورپذیری های بیشتر در درگیری احتمالی با هدف دست پیدا کنه، هم امکان پنهانکاری بیشتری هم خواهد داشت.

به لحاظ هزینه هم می تونه اقتصادی باشه و امکان استفاده از چهد پهپاد علیه یک هدف هست. حتی شاید در مقابل هزینه های ساخت موشک های دوربرد سوخت جامد مجهز به جت وین هم به لحاظ هزینه شاید صرفه اقتصادی داشته باشه.

مهمترین مشکلش هم میتونه اخلال در ارتباط بین پهپاد و سامانه مرکزی باشه که این مشکل به هر حال همیشه وجود خواهد داشت حتی در مورد موشک، که همونطور که گفتم در صورتی که امکان عملکرد مستقل هم داشته باشه به طوریکه پس از دریافت اطلاعات اولیه از سامانه مرکزی پس از پرواز و در نزدیکی هدف بتونه مستقل هم عمل کنه این مشکلات کمتر هم میشه.[/quote]
نظر جالبیه اما طراحی همچین پهپادی فکر کنم سخت تره ها :mrgreen: :mrgreen: (حمل موشک هوابه هوا،قابلیت مانور ترجیحا هوشمند،سرعت2ماخ و البته برد زیاد و اندازه کوچک) تقریبا دریک پهباد غیر ممکنه(البته ساخت کرار هم قبل از تولید برای ایران غیر ممکن بود ولی ممکن شد)همه ی این ویژگی ها به جز سرعت مافوق صوت و طراحی پنهانکارتر تو کرار هست اما اضافه کردن این موارد سبب احتیاج کرار جدید به باند میشه حداقل برای فرود میشه مگر از عمود پرواز استفاده کنیم که این طوری ایران اولین دارنده جنگنده نسل 6 میشه که اگه بشه دیگه نه نیازی به باور هست نه موشک های بالستیک
مشکل دیگه نبود موتور قوی تر و کم مصرف تر هست؟؟
---------------------------------------------------------
Goebbelsعزیز از توضیحاتت در این باره ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
نظر جالبیه اما طراحی همچین پهپادی فکر کنم سخت تره ها :mrgreen: :mrgreen: (حمل موشک هوابه هوا،قابلیت مانور ترجیحا هوشمند،سرعت2ماخ و البته برد زیاد و اندازه کوچک) تقریبا دریک پهباد غیر ممکنه(البته ساخت کرار هم قبل از تولید برای ایران غیر ممکن بود ولی ممکن شد)همه ی این ویژگی ها به جز سرعت مافوق صوت و طراحی پنهانکارتر تو کرار هست اما اضافه کردن این موارد سبب احتیاج کرار جدید به باند میشه حداقل برای فرود میشه مگر از عمود پرواز استفاده کنیم که این طوری ایران اولین دارنده جنگنده نسل 6 میشه که اگه بشه دیگه نه نیازی به باور هست نه موشک های بالستیک
مشکل دیگه نبود موتور قوی تر و کم مصرف تر هست؟؟
---------------------------------------------------------
Goebbelsعزیز از توضیحاتت در این باره ممنون[/quote]
میشه به هر دو صورت با باند فرود و با چتر و بالشتک فرود استفاده کرد.
این پهپاد ماموریت آفندی نداره بلکه پدافندی هست، بنابراین نیاز به برد بالا هم نیست. برد کرار حدود 1000 کیلومتر ذکر شده. ولی من فکر می کنم برای همچین پهپادی شعاع عملیاتی 200 کیلومتر کفایت می کنه.
برای مانور هوشمند هم بیشتر نیاز به کار نرم افزاری هست.

شخصا فکر می کنم مشکل سخت افزاری عمده ، دستیابی به سرعت مافوق صوت هست، چون جنگنده هایی که ما داریم هر چند همه مافوق صوت هستند ولی همه در حالت پس سوز امکان دستیابی به سرعت مافوق صوت رو دارند که امکان استفاده اون در کل مسیر وجود نداره، الان معدود جنگنده هایی مثل اف 22 یا یوروفایتر هستند که قابلیت سوپر کروز دارن (اون هم زیر 2 ماخ) .
مگر اینکه موتور رمجتی چیزی براشون توسعه داده بشه، البته چون ابعاد کوچک تر در مقایسه با جنگنده مشکل کمتره.

تا دستیابی به این فن آوری میشه ، این پهپاد ها رو در فاصله دورتری از سامانه مرکزی پدافند مستقر کرد و شعاع عملیاتی زیر 100 کیلومتر رو برای اون ها در نظر گرفت. و از اونها به عنوان یک لایه مکمل پدافندی استفاده کرد.
مثلا اونها رو در شعاع 150 کیلومتری سامانه مرکزی پدافند مستقر کرد، و طوری برنامه ریزی کرد که وقتی اهداف به فاصله حدودا مثلا 80-90 کیلومتری محل استقرار پهپاد ها میرسند، پهپاد به سمت هدف پرتاب باشه. چون فاصله کمه امکان استفاده از پس سوز در این مدت محدود تا رسیدن به شعاع درگیری با هدف هم وجود داره (با در نظر گرفتن برد حدودا 30 کیلومتری موشک ها)، هر چند چون فاصله کم اهمیت سرعت بالا برای رسیدن به هدف هم کمتر میشه.

البته اینا همش یه ایده هستش ، ولی فکر نمی کنم این ایده خیلی ماورائی و تخیلی و غیر قابل اجرا باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با شما موافقم کار شدنیه
من فکر می کنم اگه هواپیما مقداری پنهانکاری هم داشته باشه برای پدافند خیلی بهتر میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشكر از سپهبد عزيز كه زحمت كشيدن و مقاله جالبي را تهيه كردن . ( هنوز دارم بعضي چيزها را پيش خودم محاسبه مي كنم )

به نظر من يكي از راههاي رسيدن به موشكهاي پدافندي مي تونه استفاده از موشك هاي بالستيك باشه ! درسته كه آمريكائيها ، نمونه هايي از استاندارد را به موشك سطح به سطح و يا حتي سطح به زمين تبديل كرده اند ، اما كاربراي عزيز اين مسئله را در نظر داشته باشند كه در ايران ، برنامه موشكهاي بالستيك بسيار پرقدرت تر از ساير بخش ها دنبال مي شه . شما خبر ارتقاء سامانه هاگ را كي مي شنويد ، اما اخبار پيشرفتهاي موشك هاي بالستيك چطور هست ؟
البته در مورد موشك استاندارد يك، janes مقاله اي داشت در مورد اينكه اين موشك بر روي F-4 نصب شده است . اما ارتقاء اين موشك براي من و شما كاملا مبهم و ناشناخته هست .
-----------
M-ATF عزيز

چيزي كه شما دنبالش هستي يك UCAV هست . حال مي خواهيد در نقش پدافند از اون استفاده كنيد . X-47B دومين UCAV هست كه آمريكائيها مي خواهند آن را تكميل كنند .
قبل از آن Predator B با قابليت نصب موشكهاي آمرام و سايدويندر اولين نمونه يك UCAV هست .
چيني ها هم در حال كار كردن هستند .
http://military.china.com/zh_cn/etc/endpage/showPic.html?http://images2.china.com/mili/zh_cn/bbs2/11053806/20110923/16784280_693986.jpg
[size=7]اگه گفتيد چرخ جلوش كجاست [/size] :mrgreen:

علي الخصوص اين يكي :mrgreen:
http://military.china.com/zh_cn/etc/endpage/showPic.html?http://images2.china.com/mili/zh_cn/bbs2/11053806/20110927/16789508_694764.jpg

مداومت پرواز و پنهانكاري ويژگيهاي ضروري براي اين پهباد خواهد بود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]موردی که در موقع استفاده از لانچر های تیوبی یا جعبه ای پیش می آید بحث گاز های خروجی موشک است. اگر موشک پیش از خروج از محفظه روشن شود گاز های خروجی میتوانند مدت زیادی در آن بمانند و آن را خراب یا حتی ذوب کنند. در دنیا برای جلوگیری از این اتفاق یا محفظه را به قدری قوی میسازند که برای آن مشکلی پیش نیاید و همچنین با قرار دادن راه های خروجی اضافی جلوی انباشته شدن بیش از حد گاز ها در آن را میگرند (لانچ گرم) یا این که قبل از روشن شدن موتور موشک آن را به بیرون پرتاب می کنند. به این مورد در اصطلاح لانچ سرد (کولد لانچ) میگویند.
در این که ایران توان انجام هر کدام از این دو را دارد جای بحث است. تنها موشک کولد لانچی که در ایران یافت میشود تور ام 1 است. دمای گاز های خروجی موتور های موشک های یاد شده در بالا معلوم نیست و بنابر این نمیتوان در مورد توان ایران در ساخت سامانه ی لانچ گرم نیز نظر داد. اما به نظر من میتوان از روشی که پاکستانی ها در لانچر موشک کروز بابر خود استفاده کردند، بهره برد. دیواره های کناری محفظه ی جعبه ای آن ها برداشته شده و تنها اسکلت آن باقی مانده. در این صورت گاز های خروجی به سرعت پخش میشوند.[/quote] در مورد پرتاب سرد سيستم هاي اس-300 و تور، داخل تاپيك زير به يك ميله خاص اشاره كردم.
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=16739&postdays=0&postorder=asc&start=30

به نظرم پرتاب سرد در اين سيستم ها با مكانيزم پيستون و سيلندر، به صورتي كه در شكل زير نشان داده ام انجام مي شود. البته اين تنها حدس بنده است و نمي دانم تا چه حد درست باشد.
اگر پرتاب سرد با اين مكانيزم باشد، چيز خيلي پيچيده اي نخواهد بود.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/CLaunch_mahdavi3d_01.jpg[/img]
[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/CLaunch_mahdavi3d_01.jpg]لينك عكس[/url][/quote]

ضمن روش ذكر شده امكان استفاده از روش هاي زير هم است.

بطور مثال نميشه در اينجا از روشي كه براي پريدن خلبان از جنگده موقع سقوط آن بكاربرده شده استفاده كرد؟ من فكر ميكنم كه در پرتاب سرد اس300 هم شايد از همين تخنيك استفاده شده باشه. يا شايد از مقدار كم مواد منفجره در حدي كه بتونه موشكو به ارتفاع بيست ال سي متر پرتاب كنه استفاده شده باشه. ويا هم شايد از روش ساده همين گلوله هاي توپ و تانك استفاده شده باشه. به هر حال اين قسمتش به كشوري مثل ايران اونقدر مغلق به نظر نمي رسه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]یک نکته هم که البته به آن اشاره نشده [b]زمان[/b] تست نمونه‌ی اولیه و تولید انبوه هست. سه سال برای تست گرم (یعنی سال ۱۳۹۳) و شش سال برای تولید انبوه و تحویل به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) (یعنی سال ۱۳۹۶) خوبه؟ البته برای اولین نسل باور ۳۷۳.[/quote]
ببخشید این اعداد و ارقام رو از کجا اوده اید؟؟[/quote]فقط یک حدس محتاطانه بود! icon_cool خواستم نظر بقیه هم هم بدونم. با توجه به زمان مورد نیاز برای اینجور پروژه‌ها و همچنین اعلام‌های فرماندهان ما مبنی بر تست گرم «به زودی» و یا ساخته شدن این سامانه تا دو سال دیگر، حدس محتاطانه و تا حدودی بدبینانه‌ی من این بود.
در کل منظورم این بود که وقتی تا این حد وارد جزئیات می‌شیم باید زمان محتمل رو هم پیش‌بینی کنیم. چون بالاخره ایران تا ۵۰ سال دیگه همه چیز می‌تونه بسازه! خیلی فرق می‌کنه که این سامانه‌ی باور ۳۷۳ دو سال دیگه آماده بشه یا پنج سال دیگه یا ده سال.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.