امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

اگر این گفته درست باشه که کرار ارتقا تی 72 است و گفته شده یکی از بهترین بسته های ارتقا این تانک هست. با توجه به اینکه این تانک به کشورهای زیادی در جهان فروخته شده است میتوان به صادرات این بسته ارتقا فکر کرد.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستانی که با شکلک و تمسخر و این حرکات جلف فکر میکنند خیلی میدونن و سعی در تحقیر و کوچک نشان دادن هر دستاوردی دارن احتمالا هنوز به سن بلوغ هم نرسیدن وگرنه یادشون هست که روسیه چطور در چند پروژه مشترک که اتفاقا تماما سرمایه گذاریشم با ما بوده چطور عقب کشیده.یا سر ماجرای اس ۳۰۰ چه بلاهایی سرمون اورد.
حالا این کشور یکدفعه اومده بدون هیچ نام و نشانی تمام قطعات کرار رو به ما داده و تازه در کمال جوانمردی گفته اسمی ام از ما نیارید.
نه عزیزم.شما در پایین ترین سطح دانش نظامی هستین که نمیدونین روسها به این راحتی تکنولوژی تانک اصلی میدان نبردشون رو واگذار نمیکنن.نهایتا تانک رو میفروشن یا اجازه مونتاژ میدن.اما اینکه بدون هیچ نام و نشان رسمی اینکارو کنن زهی خیال باطل.
وقتی صحبت از خود تانک میشه اقایون میگن تانک معمولی هست و فلان اما وقتی بحث ساختش میشه میگن ایران توانایی نداره و فلان و مثال میزنن از کاردستی های جهاد خودکفایی ارتش.
خوب چرا پهباد فطرس وزارت دفاع رو با کوادکوپترهای نیروی زمینی مقایسه نمیکنید؟؟؟واقعا متوجه نمیشید که مجموعه وزارت دفاع که صا ایران جز کوچکیشه قابل مقایسه با جهاد خودکفایی نیست؟؟

در نهایت قطعا توپ و موتور این تانک وارداتیه.اصلا هم عیبی نداره و اتفاقا درسته.ما فوقش بخوایم هزارتا کرار بسازیم که برای این تعداد سرمایه گذاری ساخت موتور و توپ حماقته.
در مورد شاسی هم باز هم یادآوری میکنم که همون روسیه که اقایون الان میگن اومده تموم تکنولوژی و قطعات تی ۹۰رو گذاشته تو سینی و تقدیم کرده در جریان قرارداد مونتاژ تی ۷۲وسط کار ول کرد و تعدادی شاسی نو تی ۷۲موجوده که اصلا به مرحله مونتاژ نهایی نرسیده.
انشالله شاسی های جدید هم ساخته میشه در آینده تا کور شود هر آنکه نتواند دید.
به دوستان پیشنهاد میکنم مقاله اقای نوریخانی رو خوب مطالعه کنن که اگر ایرادی میخوان بگیرن بر اساس واقعیات باشه نه اینکه بر اساس حرف های باد هوایی که مثلا:اقا تابلوعه روسا دادن اینو و ما افتابه نمیتونیم بسازیم و فلان

جناب پاتک حرفاتون صحیح هست  و  قبول دارم .واقعا خرید بخش هایی از تانک و یا هر سلاح  دیگه خیلی در دنیا عادیه . (روسیه ئ چین و هند همین کار می کنند )ولی  به نظرم توپ و موتور بخش های بسیار کلیدی یک تانک هستند . اگر تحت امتیاز ساخته بشن . هر چه هزینه بردار  هم بشه باز ارزششو داره .می دونید که چینی ها هم در مورد توپ همین کارکردند . من نمی دونم منظور اقای مراتی چه بود که گفت مهندسین کشور در عرصه ها الکترونیک و موتور و .... سه سال کار انجام دادن !!!(حتما بی مدرک گزارش گری مثل مراتی حرف نمیزنه )حقیقت اینه که برای کشوری مثل ما که خطر تحریم شدن چند دهه ای داریم تولیذ این دو  جز اساسی ضروری تر از  ساخت قطعات الکترونیکی هستش. خود روسیه خیلی از بخش های الکترونیکی رو ازفرانسه وارد می کنه .(حالا ما صا ایران رو داریم)اگر واقعا توپ و موتور نمی سازیم .باید بگم که ساخت این دو کم اهمیت تر از ساخت یک تانک نیست . گرچه میگن هزینه داره و تولیدش لبه ی فناوری  . اما باید دست پیدا کرد . موتور ساختن برای کشور دست نیافتنی نیست که حالا بریم به پای روس ها بیوفتیم برای خرید تعداد ناچیز. یک نقدی هم به حرفتون هست درتعداد تانک .هزار عدد برای پوشش نیاز های ما خیلی کم 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ساخت موتورو توپ مهم هست اما زمانی که ما حداقل امکانات و شرایط برای صادرات رو داشته باشیم.وقتی نداریم عملا صرفه اقتصادی نداره.الان خیلی از تکنولوژی های این تانک رو میشه رو بسیاری از وسایل دیگه هم سوار کرد.اصلا قیمت تمام شده ساخت و یا هزینه تحقیقاتشون و ... قابل مقایسه با ساخت موتور تانک به خصوص نیست.
البته اگر زرنگ باشیم هستن شرکت های اوکراینی که موتورهای خوبی هم میسازن و میشه ازشون همه چیز رو گرفت که احتمال استفاده از این موتورها در کرار هم هست.به هر حال کرار چند تن سنگین تر از تی ۷۲هست قطعا.
اون عدد هزار تا هم خیلی دست بالا گفتم با توجه به بودجه ها و استراتژی ما و اینکه احتمالا تانک کاملا بومی دیگه ای هم در دست ساخت باشه برای آینده.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ساخت موتورو توپ مهم هست اما زمانی که ما حداقل امکانات و شرایط برای صادرات رو داشته باشیم.وقتی نداریم عملا صرفه اقتصادی نداره.الان خیلی از تکنولوژی های این تانک رو میشه رو بسیاری از وسایل دیگه هم سوار کرد.اصلا قیمت تمام شده ساخت و یا هزینه تحقیقاتشون و ... قابل مقایسه با ساخت موتور تانک به خصوص نیست.
البته اگر زرنگ باشیم هستن شرکت های اوکراینی که موتورهای خوبی هم میسازن و میشه ازشون همه چیز رو گرفت که احتمال استفاده از این موتورها در کرار هم هست.به هر حال کرار چند تن سنگین تر از تی ۷۲هست قطعا.
اون عدد هزار تا هم خیلی دست بالا گفتم با توجه به بودجه ها و استراتژی ما و اینکه احتمالا تانک کاملا بومی دیگه ای هم در دست ساخت باشه برای آینده.

در مورد تجهیزاتی مثل توپ و موتور تانک دو بحث وجود دارد 

داشتن تکنولوژی و دانش فنی ساخت آن 

ساخت آن بصورت بومی 

همیشه پیشنهاد میشود اگر میتوانید تکنولوژی چنین مواردی که حساس و مهم هستند را داشته باشید تا در موقع لزوم دچار فشار و تحریم نشوید 

ولی بحث دوم تماما به صرفه اقتصادی و نیاز بسته هست گاهی برای شما ارزش دارد وارد کنید حتی برای 1000 تانک و گاهی می ارزد برای 10 تا تانک خودتان بسازید 

همه این ها بسته به موقعیت و فشار است 

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دقیقا حرف شمام درسته.به خاطر همین میگم اگر زرنگ باشیم میشه تکنولوژی تمام و کمال رو از اوکراینی ها گرفت برای روز مبادا یا تصمیم به ساخت داخلی.
اما توپ این تانک واقعا مسیله مهمیه که در کل نمونه های غربی کجا و شرقی کجا.فعلا که دستمون کوتاهه از نمونه غربی اما اگر تونسته باسیم توپ جدید تی ۹۰هارو از روسها گرفته باشیم بد نیست.یا حداقل روی مهمات موثرتری میتونیم کار کنیم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

معمولا ساخت تجهیزات نظامی به بازار خارج نگاه نمی کنه .شبیه ساخت خودرو و امثالهم نیست  که بخوایم اولویت رو فروش خارجی قرار بدیم .بعد فروش خارجی اولویتی بزرگ تر نیاز داره و اون هم پیمان  و متحد هست.کشوری مثل سوئد بهترین سلاح هارو میسازه .برای مثال جنگنده ی گریپین ساب عالیه ،ولی چرا کسی نمی خره .؟!! دلیل همون چیزی که گفتم سوئد همپیمان استراتژیک نداره .ما داریم سوریه و عراق . جالب اینه که روسیه  و چین هم حامیشونند .به نظرتون اگه خود شما جای روسای این دو کشور بودین از کدوم کشور سلاح می خریدین؟!!!پس توپ و موتور هیچ ربطی به بازار خارجی نمی تونه داشته باشه . ما برای حفظ تمامیت  مون چه با تصور تحریم وبی تحریم باید در فکر طراحیش باشیم (برای همه ی یگان های دریایی و هوایی و زمینی ) موتور  و پیشرانه پایه ی ساخت هر سلاح این چنینی هست . و اگه نتونیم بسازیم سال ها خطر تحریم مارو تهدید می کنه که خدای نکرده نداشتن موتور باعث خوابیدن تانکامون بشه .این داستان دقیقا در نیروی هوایی ما اتفاق میوفته .وقتی موتور نمی سازیم جنگنده ساختنمون هم باورش سخت میشه . ولی اگه موتوربسازیم دیگه راحت می تونیم هر طراحی خواستیم اعمال کنیم کسی هم حرف نزنه  و ایراد نگیره .(البته نه جی 85 که چهار تاش نمیشه یک موتور سوخو35)کل حرفم اینه که موتور و  توپ تانک ساختش برای کشوری مثل ما ضروری هست  .اپتیک و الکترونیک رو وارد می کردیم مشکلی نبود که خداروشکر میسازیم ولی موتور و توپ یکم تو ذوق میزنه اگه داخلی نباشند . امیدوارم که باشند ویا تحت لیسانس ساخته شده باشند .البته به قول شما باز مشکلی نیست اگه وارد شده باشه تو  این زمان .رفع نیاز فوری واجب تربود . اما باید این موضوع در دستور کار قرار بگیره و موتور و توپ حتما ساخت داخل بشن

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر این گفته درست باشه که کرار ارتقا تی 72 است و گفته شده یکی از بهترین بسته های ارتقا این تانک هست. با توجه به اینکه این تانک به کشورهای زیادی در جهان فروخته شده است میتوان به صادرات این بسته ارتقا فکر کرد.

ارتش لبنان درخواست تجهیز توسط ایران رو داده.

بنظر شما بهترین گزینه از نظر قیمت و کارایی برایشان کرار نیست؟؟البته ناگفته نماند تانک صادراتی ما نباید همون ویژگی های تانک داخلی را داشته باشد.

درکل بدون شک سوریه بعدا خریداری میکند و عراق هم تمایل دارد  تانک  های شرقی را هم در خدمت داشته باشد پس چه کسی بهتر از ایران که  در تعهداتش بد احدی نمیکند؟؟ارتش ارمنستان نیز دارای ضعف زرهی است و یادمان نرود که ارمنستان یک دوست واقعی برای ماست.

لذا بازار جبهه مقاومت را دارد.

بنظر بنده بهترین کار ممکن در بخش زرهی صورت گرفته .

افرادی که در بوق و کرنا میکنند که روسیه به ما این هارا داده کمی تفکر کنند متوجه میشوند که روسیه هیچوقت از سود میلیاردی فروش تانک و خط تولیدش نمیگذرد تا ما امنیت داشته باشیم.

این تانک تماما توسط ایرانی ها درست شده.طرح کپی است اما تجهیزات کاملا متفاوت است و حتی در مواردی پیشرفته تر از تی 90 ام اس..از جمله سایت های اپتیکی.

امیدوارم شاسی جدیدی طراحی کنند تا از بهانه های دوستان کم شود..البته چه خوب میشد طرح برجک از نمای جلو از نظر فاصله با شاسی و شیب سطح برجک  شبیه به مرکاوا میبود.

از طرفین کرار فیس زیبایی دارد اما به عقیده بنده از نمای روبرو فاصله برجک و  شاسی تو ذوق زن است و این تنها برای کرار نیست و تی 90 هم این سبک طراحی را دارد  اما انشالله در کرار 2 تانک حاصله با شاسی جدید و برجک  جدید رونمایی شود و از لحاظ زیبایی هم اعضای انجمن را راضی کند. fi_lone_ranger :winking:

ویرایش شده در توسط MA5
  • Upvote 8
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

1- در صورت دخالت داشتن روس ها در پروژه که امر بسیار محتملی بوده و هست شکایت کردن از ایران کار بسیار احمقانه ای خواهد بود . شکایت دوستان غربی مون در مورد کبراها احتمالا به خاطر عدم پرداخت باج سبیل بوده . 

2- در مورد فعل یهویی که به کار بردید من ندیدم منبعی به زمان شروع پروژه اشاره کرده باشه . فقط اگر اشتباه نکنم جایی خواندم و یا شنیدم 3 ملیون نفر ساعت روی این پروژه کار شده . با توجه به سابقه ما در مونتاژ تی 72 و با توجه به این که در صورت چرب کردن سبیل همسایه شمالی میتوان از کمک های فنی شون بهره برد ارائه کیت ارتقا برای تی 72 کار شاق و نشدنی نخواهد بود .

جمع بندی : به کار بردن کلمه ی بومی برای پروژه ارتقای یک تانک خارجی زیاد مناسب نیست . کرار یک پروژه مشترک با درصد مشارکت بالای ماست . اش به آن شوری که شما دوست دارید نیست البته از نظر بنده 

و در نهایت :

خدا روس هارا برای ما نگه دارد که اینگونه تحریم هارا برای ما دور میزنند و خدا نگه دارد امریکا و یارانش را که اینگونه و به راحتی خر میشوند و به واردات 90 درصدی قطعات تانک گیر نمیدهند :)  . به امید خدا و در راستای طرز فکر جهادی شما ان شاءالله شاهد واردات 90 درصدی قطعات پکفا باشیم . منم قول میدم بهش به چشم دستاورد نگاه نکنم  و صرفا در راستای فرهنگ ایثار برای کمتر مردن افراد شادی میکنم .  :kiss:

۱- پس دستاورد نیست واردات هست ،دستاورد رو معمولا تولید شخصی معنی میکنن مگر نه واردات آدامس خرسی از چین هم میتواند دستاورد بزرگی تو صنایع غذای باشه .کبری ها هم هیچ ربطی به باج سبیل نداشته کلا قضیه متفاوت هست خلط مبحث نکنید ، تو کبری از نمونه های که بود و قطعاتی که داشتیم یه کبری سرهم شده اینجا کیت وارد شده یه سری جزییات هم مثل تیر بار یا دوربین ها شاید هم سایت های هدفگیری از تولیدات داخل است

۲ -خود روس ها فکر کنم تقریبا دو سال هست این تانک رو رونمایی کردن پوتین هم از سر کل این تانک بالا رفت بعد ما که معمولا حر پروژه رو چندین چند بار رونمایی میکنیم حر بار نمونه ها با سری قبل تفاوت های داره و بعد چند سال تازه رونمایی از خط تولید داریم یهوی تاکید میکنم یهوی این رو رونمایی میکنیم چند ماه بعد هم خط تولید ،این رو هم من باز یهوی معنی میکنم مخصوصا در ایران که کاملا یهوی معنی میده . در مورد ساعت هم خدا کنه همینطور بوده باشه احتمالا هم هست چون بهرحال قرار بوده قسمتی از این کیت ها با نمونه های داخلی که قبلا گفتم جایگزین بشه تا جا برای شکایت بین الملی نبوده باشه ،تانک تی ۷۲ رو ما تنها منتاژ گر بودیم با نبود قطعات کلا صنایع دورود خوابید ،اگر این صنعت توانای تولید همچین برجکی ولو با داشتن طرح های اون داشت هیچوقت برای تولید کیت های تانک ساده تری مثل تی ۷۲ که اتفاقا بغیر طرح اصل نمونه رو هم داشت نموند پس تولید قسمت اعظم قطعات باز هم رد میشه

در مورد جمع بندی هم که شما دارین حرف من رو تایید میکنید من هم فقط با این کلمات دستاورد و بومی مشکل دارم ،اش دقیقا به همان شوری است که من میگم ،مشارکت بالا که خود شما به کار بردین یعنی تایید حرف من یعنی دستاورد تولید بومی کشک ، یا مشارکت بالا یا دستاورد دوتاش با هم نمیشه شرمنده

در مورد پکفا هم زیاد نگران نباشین احتمالا اگر با همین فرمان جلو برن به زودی از صاعقه جدید که به صورت کاملا اتفاقی شبیه سوخو ۳۰ هست رونمایی میشه دیگه راحت میتوانید با دوستان اینجا رژه بروید و سرود های حماسی سر بدهید که ما میتوانیم

• Upvote 10
  • Downvote 20

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مروری بر اخبار گذشته هم خالی از لطف نیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، رئیس خدمات فدرال در همکاری های نظامی-تکنیکی روسیه روز چهارشنبه اعلام کرده است دولت روسیه قصد فروش تانک نظامی به ایران را ندارد. الکساندر فومین می گوید به خاطر ممنوعیت های بین المللی به خاطر فروش ابزارهای نظامی چنین معامله ای انجام نخواهد شد. بر اساس قوانین اعلام شده توسط شورای امنیت سازمان ملل فروش تانک، کشتی و موشک به کشورهای دیگر ممنوع است. پیش از این شرکت سازنده تانک های جنگی روسیه در ماه فوریه گفته بود قصد دارد ساخت تانکهای تی90 خود را در داخل ایران بررسی کند. شرکت اوراواگونزاود روسیه در بیانیه اعلام کرده بود که حاضر است تولید تانک های تی90 خود را در ایران آغاز کند. 
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اینجا یک درخواستی شد، مبنی بر اینکه یک مقایسه درست درمون کسانی که مطلع هستند، بین نمونه پیشرفته T90 و کرار انجام بشود، از ریزترین بخشها تا درون و بیرون، اگر کسی زحمتش رو بکشه و بجزییات واقفه خیلی عالیه!

اینجوری دقیق متوجه میشیم چیو داریم با چی مقایسه میکنیم، و آیا بهتر هست، در مواردی بهتر هست، یا بصورت کلی سطح پایینتری داره.

در باب عیب و ایراد، شخصا به بحث اینکه میگن طراحی داخلی عیب و ایراد وارده، چون با توجه بصحبت های نوریخانی و این طرف و اون طرف قطعا طراحی داخل نیست! حالا وارداته، مونتاژه هرچی هست.

از یک طرفم بهرحال واردات همیشه بد نیست، خوب همین الان گندم و خیلی امثالهم! وارد میشود، خوب نشود ملت گرسنه میمونه! نمیشه گفت صبر کنید افتضاحهای کشاورزی حل بشود، یا بطور مثال وزیر در موارد حیاتی بخاطر صرفه اقتصادی به خودکفایی نگاه نمیکند!

این مثال بخوبی نشون میده که دید در کشور ما چجوری هست. یعنی بخاطر معامله گر بودن برخی افراد، بخاطر صرفه اقتصادی از همه چیز میگذرن! بعد میرسیم به همون جمله معروف خودم برای خودم، اگر بتونن میخرن! اگر نشه چندتا شده از از بازار سیاه میخرن کپی میکنن، نشه! طرحها و غیره درظاهر رو میگذارن میگن کپی کنید! اگه خیلی داره فشار میاد! هیچی هم نیست راهی هم برای کپی نیست، مجبور میشن بگردن پی آپشن طراحی، ولی با سرمایه گذاری اندک، و بطور مثال زمان 6 ماه یکسال! 

1- اینکه واقعا تانک، جنگنده، پدافند و بالگرد خیلی مسائلی دیگه حیاتی هست یا خیر، اگر هست کدوماش هست! اگر نیست کدوماش نیست؟

2-اینکه باید بتوانیم خودمون طراحی (نه کپی) کنیم یا خیر، اگر خیر چرا، اگر بله چرا؟

3-اینکه حقیقتا چقدر از بودجه مملکت باید خرج تحقیقات و صنایع نظامی بشود؟

4-چند درصد بایست صرف خرید، چند درصد صرف تحقیقات و چند درصد صرف مهندسی معکوس بشود؟

5- آیا اصولا در بحث نظامی و در صورتی که حیاتی و کلید باشد محلی برای در نظر گرفتن صرفه اقتصادی! بهمان معنایی که یک تاجر میفهمد وجود دارد یا خیر؟

6- و دیگر سوالاتی از این دست.

اگه یه مرد پیدا بشه! مثل بچه آدم به این 5 تا سوال منطقی و مستدل پاسخ بده، فکر میکنم، این بحثهای دوطرفه در مورد واردات، مونتاژ، تولید و طراحی داخل و خارج همه حل میشه....

چون نگاه میکنیم، مثلا کرار جز بفرض 30 درصد بودجه اختصاص یافته برای واردات هست!

اون موقع بفرض میشه بحث کرد بودجه تحقیقات چی شد و کجا رفت.... 

کلا هرچیزی در جای خودش بحث میشه، جایی که بفرض با 30 درصد بودجه واردات حداکثر راندمان بگیرن و وارد کنن مسائل پیشرفته ای رو جای خوشحالی و تحسین داره، ولی بعنوان یه جنس وارداتی و مونتاژی یا مهندسی معکوسی یا هرچیزی دیگری! اونوقت وقت کمتری هم تلف میشه، بطور مثال بنده که اصولا به اخبار واردات و مهندسی معکوس علاقه ای ندارم! سر سری نگاه میکنم و رد میشم و وقت افراد هم بر مبنای علایقشون کمتر تلف میشه.

ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 4
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم