MR9

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه - بخش سوم ( از NOVEMBER 2016)

Recommended Posts

ظاهرا یکی از مقامات سوری گفته که ایران و روسیه به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارند و به نوعی غائله رو خوابونده.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
7 hours قبل , MR9 گفت:

"ابهام در خصوص درجات نظامی و اینکه چرا درجات ستوانی تا سروانی در این ارتش در حوزه اطلاعات رزمی تصمیم گیر هستند "

سلام و تشکر از پاسخ شما :rose:

من ابتدا فکر کردم این ساختار برای ایران می باشد و سپس ذهنم به جای دیگری معطوف شد . با این وجود بخشی از ابهام من درباره همان درجات نظامی بود که فرمودید (البته ابهاماتی دیگری افزوده شد که باید بر رویش کمی فکر کنم:unsure:).

7 hours قبل , MR9 گفت:

در یک نگاه جامع ، نمودار فوق ماهیت تصمیم گیری را دارد نشان می دهد و خود مفهوم تصمیم گیری به عوامل مختلفی بستگی دارد که فقط یک قسمت ان را بدلیل ساده بودن تشریح ان عرض می کنم :

فکر کنم با مفاهیم  ISR ارتباط تنگاتنگی داشته باشند (C4ISR ، C5ISR ، C6ISR).

7 hours قبل , MR9 گفت:

در حوزه تصمیم گیری در یک سازمان نظامی ، ما با درجات مختلف سختی روبرو هستیم که به عواملی نظیر (محدودیت در  اطلاعات ، نامشخص بودن شرایط " uncertainty " ، کمبود منبع  اطلاعاتی و در نهایت عوامل روانی ) قابل تشخیص هست .

نمودار

یک مطلب خارج موضوع که امیدوارم بحث رو منحرف نکنه : من با توجه به تغییر ماهیت نبرد ها در عصر حاضر واقعا درک نمی کنم چطور در نیروهای نظامی ما افراد با تحصیلات غیر مرتبط وارد نیرو می شوند و درجه دریافت می کنند و ...:( .

5 hours قبل , hgh گفت:

چنین جنگی به سود آمریکا و روسیه وتا حدودی به نفع بعضی کشورهای نفتی اگه بتونند خودشونو از جنگ دور نگه دارند و به ضرر مستقیم چهار کشور ایران ، چین ، هند و اتحادیه اروپا و اسراییل ، دوستان شاید معتقد به این باشن که آمریکا به زیان اسراییل کاری نمیکنه ، ولی در نظر داشته باشن که سودی که به آمریکا و حتی تصمیم گیران اصلی صهیونیزم در آمریکا میرسه ، از نظر اونا ضررهای مادی که به اسراییل میرسه رو تحت پوشش قرار میدهد مضافا بر اینکه تصمیم گیران اصلی داخل جغرافیای اسراییل لزوما نیستند و براشون ارزش جانی و مالی مردم داخل اسراییل اهمیتش در وهله بعدیه ، دراین چالش کشورهای حاشیه خلیج فارس هم سعی خواهند کرد که خودشونو از جنگ و تبعات اون دور نگه دارند تا از این خوان نعمت گرانی نفت سود واقعی بالایی ببرند ، پس یکی از نکات اینه که ما دراین مورد با کسانی که باهامون منافع دراز مدت و واقعی مشترک دارند در این مورد تبادل نظر و همسویی پیدا کنیم تا با روسیه و دیگران ، چه بخواهیم و چه نخواهیم این کشورها عبارتند از چین ، هند ، اتحادیه اروپا ، ترکیه و کلیه کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت مانند برزیل و البته اسراییل هم همچنین.

جای سوال هستش که وقتی آمریکا با تبلیغات و مواضع مسئولانش در رده های مختلف می تواند اوضاع را ملتهب نشان دهد چرا باید به دنبال جنگی باشد که بسیار ممکن است از کنترل خارج شده و عواقب آن دامن گیر همگان شود . نکته مهم این است که تصمیم گیری برای به وجود آوردن یک جنگ که یک طرف آن کشور ما  باشد دارای پیچیدگی های فراوانی می باشد و به هیچ عنوان نمی توان عواقب آن را به راحتی پیش بینی کرد . به نظر برای اینکار استفاده از گروه های شبه نظامی کار راحت تری می باشد و ... .

موفق باشید

پ ن . فکر کنم در انجمن بحث هایی راجع به امنیت انرژی ، زیر ساخت ها و منابع و ... نیاز باشد . اصولا ماهیت تقابلات در عرصه های مختلف در سطح بین الملل در حال گسترش می باشد که توجه به آنها ضروری است .

ویرایش شده در توسط tiktak
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دو منطقه حجر الاسود و یرموک در جنوب غربی دمشق با تخلیه و تسلیم شدن داعش پاکسازی شد البته فعلا خبری از سرنوشت منطقه التقدم نیست ولی تصاویر خروج نیروهای داعش منتشر شده با این خروج عملا کار دمشق یکسره شد

از چهار روز پیش تصاویر و خبرهای مربوطه پخش شده بود دولت سوریه هم برای کم کردن حساسیت داعش این سری اخبار رو تکذیب کرد. فقط امروز اعلام کردن در راستای اقدامات انسانی افراد سالخورده زنان و کودکان از منطقه حجرالاسود تخلیه شدن. بعد دو ساعت از انتشار این خبر در خبری دیگر پاکسازی حجرالاسود اعلام شد

تیپ قدس هم رسما خبر پاکسازی اردوگاه یرموک رو منتشر کرده

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تو خبرا خوندم رویترز گفته

دیپلمات های چین،روسیه،اروپا درحال تهیه توافقی اند که از ایران بخوان به ازای دریافت کمک های مالی برنامه های موشکیش رو کنار بزاره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یادمه چند سال پیش در اوج جنگ داخلی سوریه دوستانی در سایت بودند که وقایع این جنگ رو با توجه به شواهد و قراینی که میدیدند ربط به ظهور و آخرزمان می دادند و خیلی هم بر این موضوع تاکید داشتند و البته نظریاتشون با اقبال خوبی از طرف سایر اعضای سایت مواجه می شد. یعنی اگر کمی انشاء خوبی داشتند حداقل 30 تا لایک می گرفتند. من الان احساس می کنم که نمی بینمشون البته من چند سالی تو سایت نبودم و از روی سرگرمی جدیدا گاهی به سایت نگاهی می اندازم. الان این دوستان تشریف ندارند؟ کسی اطلاعی نداره ؟ شاید من اسم ها رو فراموش کردم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر نقل رسانه ها درست باشه فرمانده نیروی هوایی اسراییل در مصاحبه با هاآرتص صریحا گفته که حمله به تیفور توسط اف-35 های این رژیم بوده و با افتخار اعلام کرده هدف کشتن افسران ایرانی و نابودی موشک های سطح به هوا بوده. ( اشاره این نقل جدید و لفاظی های مستقیم تر این رژیم این روزها که بر خلاف گذشته داره مسئولیت همه چیز! را به عهده میگیره ممکنه به تضمین آمریکا به این رژیم در سوریه برای پشتیبانی علیه حملاتش و پاسخ احتمالی مقاومت باشه با توجه به گفته های دیشب پمپئو و پنتاگون و مثلا بعد از ائتلاف ضد داعش در سوریه سراغ یک ائتلاف ضد نیروهای خارجی (منظور مقاومت) برند با همراهی چند کشور عربی که مقدمات حضورشون در رقه را هم دیدند. میتونه به عنوان یک فرض در نظر گرفته بشه چون همه میدونیم اصل راهبرد ترامپ ضد ایران یک راهبرد صهیونیستی است و بیشتر بندها هم برای خنثی سازی توان مقابله با اسراییل.

نقل قول

دو منطقه حجر الاسود و یرموک در جنوب غربی دمشق با تخلیه و تسلیم شدن داعش پاکسازی شد البته فعلا خبری از سرنوشت منطقه التقدم نیست ولی تصاویر خروج نیروهای داعش منتشر شده با این خروج عملا کار دمشق یکسره شد

یاد همه ی شهدا را باید گرامی داشت، از شهدای حزب الله که اون اوایل تنها و یک تنه از زینبیه دفاع کردند تا شهدای شیعه سوری و زینبیون و فاطمیون و بچه های سپاه و عراقی و خود سوری ها حتی. هنوز اون جو یاس و "همه چیز تمام شد" را در خیلی از برهه ها که خود من هم همراهش بودم با بدبینی در برخی مواقع فراموش نمیکنیم چه در دمشق و حلب و حما و چه در تدمر و پایگاه افسانه ای شهید زهرالدین در دیرالزور.

شاید اصلا حالا تجمیع تمام فشارها برای همین یک مورد هست.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نیروهایارتش سوریه در حال سرازیر شدن به سمت درعا هستن.البته سهیل حسن ظاهرا به مرخصیرفته و این روزها در طرطوس دیده شده.

با نزدیک شدن سیل نیروهای ارتش به سمت جنوب عملیات روانی و درخواست مصالحه از طرق مختلف هم شروع شده و زمزمه هایی ازتمایل چندین شهرک برای پیوستن به مصالحه شنیده میشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بارریزی آذوغه و تجهیزات توسط هرکولس ارتش برای مردم فوعه و کفریا

هفته پیش برای اولین بار  بصورت رسمی تصاویری از بارریزی  تدارک بروی این دو شهرک در قالب مستند قلب ادلب منتشر شد

33387601_598739613858293_885211154191535

thumb_2199793_524.jpg

thumb_33303742_598739743858280_644009215

www.iribnews.ir/fa/news/2127218/قلب-ادلب-فوعه-و-کفریا

در حمله انتحاری داعش به حوالی ایستگاه تی سه در بیابانهای حمص.دیرالزور شانزده سرباز سوری کشته شدن

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , alala گفت:

اگر نقل رسانه ها درست باشه فرمانده نیروی هوایی اسراییل در مصاحبه با هاآرتص صریحا گفته که حمله به تیفور توسط اف-35 های این رژیم بوده و با افتخار اعلام کرده هدف کشتن افسران ایرانی و نابودی موشک های سطح به هوا بوده. ( اشاره این نقل جدید و لفاظی های مستقیم تر این رژیم این روزها که بر خلاف گذشته داره مسئولیت همه چیز! را به عهده میگیره ممکنه به تضمین آمریکا به این رژیم در سوریه برای پشتیبانی علیه حملاتش و پاسخ احتمالی مقاومت باشه با توجه به گفته های دیشب پمپئو و پنتاگون و مثلا بعد از ائتلاف ضد داعش در سوریه سراغ یک ائتلاف ضد نیروهای خارجی (منظور مقاومت) برند با همراهی چند کشور عربی که مقدمات حضورشون در رقه را هم دیدند. میتونه به عنوان یک فرض در نظر گرفته بشه چون همه میدونیم اصل راهبرد ترامپ ضد ایران یک راهبرد صهیونیستی است و بیشتر بندها هم برای خنثی سازی توان مقابله با اسراییل.

یاد همه ی شهدا را باید گرامی داشت، از شهدای حزب الله که اون اوایل تنها و یک تنه از زینبیه دفاع کردند تا شهدای شیعه سوری و زینبیون و فاطمیون و بچه های سپاه و عراقی و خود سوری ها حتی. هنوز اون جو یاس و "همه چیز تمام شد" را در خیلی از برهه ها که خود من هم همراهش بودم با بدبینی در برخی مواقع فراموش نمیکنیم چه در دمشق و حلب و حما و چه در تدمر و پایگاه افسانه ای شهید زهرالدین در دیرالزور.

شاید اصلا حالا تجمیع تمام فشارها برای همین یک مورد هست.

مشكل من اين روش بيان إسرائيلي هاست 

اصلا نميتونم درك كنم چرا اسراييل اينجورى مياد و صريح عمليات هاش رو ميگه 

قبل تر هيچ حرف نميزدن 

و وقتي ازشون ميپرسيدن

با يه پوزخند ميگفتن طبق سياست اسراييل نه اين مورد رو تكذيب و نه تاييد ميكنيم 

و ٤٠ سال اين سياست جواب داد و الان به راحتي تاييد ميكنن 

از وقتي نتانياهو اومده پشت سر هم رفتار اسراييل منشأ سياسي و داخلي گرفته 

و حساب رأي جمع كردن و انتخابات اسراييل مياد وسط 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان خیلی ابراز نگرانی می کنند از خروج ایران از سوریه.

یک سوال.

اسد چه متحدی پشت سر خود دارد؟

لبنان؟(پرونده الحریری) اردن؟ ترکیه؟ عربستان؟ قطر؟ اروپا؟ یا روسیه ای که بعد از گذشت 3 سال از جنگ تازه یادش افتاد باید کمک کنه؟

حضور نظامی ایران نه یک انتخاب بلکه یک اجبار برای جلوگیری از قتل عام اقلیت علوی است.

ویرایش شده در توسط Deepblue

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سوال اینکه ایران میتونه تا کی هزینه های حضور خودشو تو سوریه بده؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
21 hours قبل , arminheidari گفت:

مشكل من اين روش بيان إسرائيلي هاست 

اصلا نميتونم درك كنم چرا اسراييل اينجورى مياد و صريح عمليات هاش رو ميگه 

قبل تر هيچ حرف نميزدن 

و وقتي ازشون ميپرسيدن

با يه پوزخند ميگفتن طبق سياست اسراييل نه اين مورد رو تكذيب و نه تاييد ميكنيم 

یک بخشیش مربوط به حضور ترامپ و پشت گرمی ای هست که دارند. علاوه بر تاثیرات سیاسی داخل یک قدرت نمایی بیرونی هم دارند و البته به دنبال تحریک ایران هم هستند چون به این شکل با تحقیر ایران به زعم خودشون فشار روانی را هم بر ایران ایجاد می کنند. و البته راهبرد عدم اجازه به ایران برای حضور در سوریه را هم کم کم عادی سازی می کنند. شاید سیگنال مثبت روس ها هم تاثیر داشته باشه. امروز نتانیاهو باز هم در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ادعاهای ضد ایرانیش را تکرار کرد و پمپئو هم در کنگره با اشاره به همکاری نزدیک با پنتاگون ادعا کرد ایران تجهیزات پیشرفته نظامی در 2 سال!! گذشته به سوریه ارسال کرده.

حضور ایران در سوریه به عنوان یکی از برگ های برندش در حال حاضر به قدری مهم هست که این همه فشار داره تحمیل میشه تا ازش دست بکشه چون همونطور که بارها گفته شد تمام فشارها برای تامین امنیت اسراییل در صورت حمله به ایران هست از طرف امریکا و یا خود اسراییل و این مهیا نمیشه ( حمله ازادانه و بدون دغدغه به ایران به هر بهانه ای ) مگر خنثی سازی لبنان و سوریه.

پمپئو امروز در کنگره اشاراتی هم داشت به همپیمانی با اعراب برای مقابله با ایران در سوریه به کمک پنتاگون، احتمالا همون طرح حضور نیروهای نظامی اعراب در رقه هست هرچند باید دقیق بود تا غافلگیر نشیم در سوریه.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مثل اینکه دوستان خیلی بیشتر از آمریکا و روسیه و عربستان و صهیونیستا علاقه دارن ایران از سوریه خارح بشهicon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
46 minutes قبل , alala گفت:

یک بخشیش مربوط به حضور ترامپ و پشت گرمی ای هست که دارند. علاوه بر تاثیرات سیاسی داخل یک قدرت نمایی بیرونی هم دارند و البته به دنبال تحریک ایران هم هستند چون به این شکل با تحقیر ایران به زعم خودشون فشار روانی را هم بر ایران ایجاد می کنند. و البته راهبرد عدم اجازه به ایران برای حضور در سوریه را هم کم کم عادی سازی می کنند. شاید سیگنال مثبت روس ها هم تاثیر داشته باشه. امروز نتانیاهو باز هم در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ادعاهای ضد ایرانیش را تکرار کرد و پمپئو هم در کنگره با اشاره به همکاری نزدیک با پنتاگون ادعا کرد ایران تجهیزات پیشرفته نظامی در 2 سال!! گذشته به سوریه ارسال کرده.

حضور ایران در سوریه به عنوان یکی از برگ های برندش در حال حاضر به قدری مهم هست که این همه فشار داره تحمیل میشه تا ازش دست بکشه چون همونطور که بارها گفته شد تمام فشارها برای تامین امنیت اسراییل در صورت حمله به ایران هست از طرف امریکا و یا خود اسراییل و این مهیا نمیشه ( حمله ازادانه و بدون دغدغه به ایران به هر بهانه ای ) مگر خنثی سازی لبنان و سوریه.

پمپئو امروز در کنگره اشاراتی هم داشت به همپیمانی با اعراب برای مقابله با ایران در سوریه به کمک پنتاگون، احتمالا همون طرح حضور نیروهای نظامی اعراب در رقه هست هرچند باید دقیق بود تا غافلگیر نشیم در سوریه.

در خصوص اینکه حمله به ایران بدون اطمینان از امنیت اسرائیل درست میگید

و بحث موشکی ( قدرت آفند در لحظات اول و ادامه در طول یک ماه اول ) به همراه توان حزب الله دو عامل بازدارنده جنگ هست 

در خصوص حزب الله بعد از 2006 نتونستن کاری انجام بدن از لحاظ نظامی و فقط روی بحث سیاسی و تفرقه در لبنان مانور دادن

در سوریه هم میخواستن عقبه حزب الله قطع بشه که وضعیت برخلاف میلشون به یک برد استثنایی برای ایران دراومد 

الان هم دنبال بهم زدن این بازی هستن ولی با جر زدن 

در مورد رفتار نتانیاهو مسلما امدن ترامپ موثر بوده ولی رفتارش در زمان اوباما و حتی قبل از امدن روحانی هم تقریبا همین بود ( سازمان ملل و تصویر بمب اتم )

الانم فقط تعداد حملات نظامی زیاد شده ولی حرف زدنش همون قبلی هست

این رفتار بیشتر نمایش و اثبات خود است تا برنامه حساب شده 

برنامه حساب شده اسرائیل هنوز تو ساختارش هست ولی در مدیریت کلانش دیگه نیست 

به شخصه باز فکر میکنم نتانیاهو میخواد در داخل اعتبارش رو بالا ببره و به نخست وزیری ادامه بده حتی به قیمت نابودی اسرائیل

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اسراییل باز دوباره به سوریه حمله کرده. گویا فرودگاهی در حمص و مثل همیشه از آسمان لبنان. حملات هوایی مدام و مستمر به بهانه های مختلف و بعد از پیروزی های ارتش سوریه برای تضعیف توان کلی نظامی این کشور و نابودی هر چه این کشور از ابتدا داشته که میتونه خطرناک باشه برای این رژیم. فعلا هم که پشتوانه چک سفید آمریکا و حمایت های بی بدیلش که سر دو موضوع سفارت و معامله قرن هم شاهدش بودیم هیچ پوزه بندی را تصور نیست براش.

در تحریم های امروز آمریکا هم که در نوع خودش بسیار خصمانه بود تحریم چندین فروند هواپیمای خطوط هوایی ایران از جمله مهمترینشون یعنی هواپیمای تشریفات دولت بود. که خب در عرف بین الملل معانی خاصی از وقاحت را داره.

پ ن: نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل امروز در گزارش به شورای امنیت دو آزمایش موشکی ایران را به اطلاع شورا رسانده. قطعا بر خلاف برخی نظرها اینبار این آزمایشها حتی اطلاع رسانی هم نشدند احتمالا چه برسه به جنجال و سر و صدا و عکس و شعار و ... ولی این رژیم که تقریبا از ساخت و تست موشک و بمب اتم! و حمله به هر جایی که دلش میخواد و ترور هر کسی که تمایل داره چه نظامی و غیرنظامی و در هر کجای کره خاکی!! لحظه ای و ثانیه ای عقب نمیکشه حالا متعرض آزمایش موشکی ما شده اون هم در شرایط فعلی.

ویرایش شده در توسط alala
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.