deserthawk

جنگ کارگیل جدال بر فراز قله ها

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

یه سوالی که برای من پیش اومده

تقریبا نه ،تمام تاپیک هایی که خوندم در نهایت پاکستان بوده که شکست خورده ، یا در حد شکست به خاری افتاده

ارتشش نسبت ب هند ضعیفتره؟

این که تو تمام نبرد ها شکست میخوره ، چرا بازهم دست ب حمله میزنه؟ اصلا تو جنگی پیروز شده؟

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نکاتی که برای خودم مورد توجه هست رو با شما هم در میون میزارم

رزمایشهای هندی هارو  که نگاه کردم چه مشترک با چین و چه به تنهایی آمادگی جسمانی پایینی دارن اثلا شل ول تشرف دارن 

شاید این ضعف رو با نفرات زیاد پوشش میدن شاید هم برداشت من اشتباه هست 

در مورد اینجور جنگها  و علت شروعش  بماند  از نظر من تمام این آقایون که نام برده شد حقوق بگیر سرویس اطلاعاتی آمریکا و اینگلیس هستن 

بازیچه ای بیش نیستن

تایپیک بسیار خوبی بود و جا ی تحلیل زیاد داره

:rose:  :rose:

ویرایش شده در توسط saeghe_1
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته اینطور نیست که در بعد نظامی ارتش پاکستان هیچ پیروزی در طی چندین مرحله نبرد با هند بدست نیاورده باشه ولی مشکل در اینجاست که در کل و در بعد سیاسی هدف از شروع هر مرحله از جنگ ها در سال های مختلف برای پاکستان مشخص نبوده و استراتژی قوی برای پیروزی، تثبیت زمین و تعیین حداکثر مقدار استفاده از قدرت و در نهایت دامنه جنگ بسیار ضعیف بود. بهترین استراتژی نبرد در میان پاکستانی ها هم اتفاقا در همین جنگ بود ولی به علت های مختلف پیروزی سیاسی حاصل نشد. از جمله این نکته که در مقطع زمانی جنگ کارگیل اختلافات داخلی در پاکستان به حداکثر مقدار خود رسیده بود و بین نخست وزیر و ارتش و ISI اختلافات شدیدی وجود داشت.

در حالی که ارتش خود را درگیر در کارگیل کرده بود و با موفقیت هم اهداف ابتدایی را محقق کرده بود، قوای سیاسی از دامنه دار شدن جنگ ترسید و حاضر نشد با تمام قوا از این اقدام دفاع کنه همچنان که نیروی هوایی پاکستان با داشتن هواپیماهای F-16 می تونست نقش موثری در این درگیری ها ایفا کنه ولی این امر صورت نپذیرفت. در بقیه جنگ ها هم اینطور هست و باید به صورت موردی و در زمان خاص خودش بررسی بشه.

ضمن تشکر از شما در مورد ضعف نیروهای هندی دقیقا نمیشه این مسئله رو به طور کامل تصدیق کرد. البته در این مورد خاص نیروهای هندی به جز تعدادی از بودائیان منطقه تقریبا حامی خاصی بین نیروهای محلی نداشتند و تقریبا بیشتر جمعیت مسلمان نشین این منطقه همانطور که الان هم مشخص هست با طرف هندی مخالف هستند وحتی بسیاری از اونها در کنار پاکستانی ها جنگیدند که این  توانایی طبیعی اونها در زندگی و جنگیدن در محیط با اکسیژن پایین کوهستان  برتری قابل توجهی به نیروهای پاکستانی می داد. ولی شما باید به تعداد بالای نیروهای هندی در مقابل پاکستانی ها (30 هزار در مقابل 5 هزار) و پشتیبانی نیروی هوایی و هلیکوپترهای هندی از نیروهاشون هم توجه کنید که با وجود مقاومت پاکستانی ها ولی در نهایت این سنگرها تصرف می شد.

به طور کلی استراتژی هندی ها در محاصره دریایی پاکستان بسیار در این جنگ با اهمیت بود و یکی از دلایل قبول عقب نشینی پاکستانی ها همین تهدید به قطع خطوط دریایی و واردات نفت بود.

برداشت من از پاکستان اینه

یه کشور بی دروپیکر بدون قدرت مرکزی، نیروی نظامی با قدرت متوسط وه عدم اطلاعت کامل از قدرت مروزی تو تمام نیروها (خب ی سری نیروهای خاص رو باید کنار گذاشت ،فرق دارن ) ،نیروهای بشدت افراطی ،ضعف شدید تو ساختار قدرت سیاسی در قسمت مربوط ب جنگ ، نیروهای افراطی جنگی(تنها قدرتش همین وهابیت اماده جهادن ) ،فرماندهان نچندان لایق تو سطح میانی(برای جنگی که با تانک و بدون پشتیبانی هوایی زدن تودل دشمن و تانکاشون گیرکرد تو شن و شدن سیبل ثابت ،یا درگیری های زیادی که خوندم ،همش پاکستان ترکیده اسمش یادم نمیاد متاسفانه  ،کلا تو بحث اسم و عدد ضعیفم شرمنده لبخند)و مجهز ب بمب اتمی(تنها دلیل امنیت خارجیش)

در قبالش،من قبلا هند رو کشور ضعیفی میدونستم ،الان با توضیحات دوگانه شما ،الان نمیدونم هند در چ وضعیه ،ارتش قوی ای داره؟روی کاغذ منظورم نیست ،در حقیقته 

چون توی کاغذ نیروهوایی امارات  و عربستان تنهایی کل نیروهای مارو حریفن ، در واقعیت منظورم بود

باتشکر

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برداشت من از پاکستان اینه

یه کشور بی دروپیکر بدون قدرت مرکزی، نیروی نظامی با قدرت متوسط وه عدم اطلاعت کامل از قدرت مروزی تو تمام نیروها (خب ی سری نیروهای خاص رو باید کنار گذاشت ،فرق دارن ) ،نیروهای بشدت افراطی ،ضعف شدید تو ساختار قدرت سیاسی در قسمت مربوط ب جنگ ، نیروهای افراطی جنگی(تنها قدرتش همین وهابیت اماده جهادن ) ،فرماندهان نچندان لایق تو سطح میانی(برای جنگی که با تانک و بدون پشتیبانی هوایی زدن تودل دشمن و تانکاشون گیرکرد تو شن و شدن سیبل ثابت ،یا درگیری های زیادی که خوندم ،همش پاکستان ترکیده اسمش یادم نمیاد متاسفانه  ،کلا تو بحث اسم و عدد ضعیفم شرمنده لبخند)و مجهز ب بمب اتمی(تنها دلیل امنیت خارجیش)

در قبالش،من قبلا هند رو کشور ضعیفی میدونستم ،الان با توضیحات دوگانه شما ،الان نمیدونم هند در چ وضعیه ،ارتش قوی ای داره؟روی کاغذ منظورم نیست ،در حقیقته 

چون توی کاغذ نیروهوایی امارات  و عربستان تنهایی کل نیروهای مارو حریفن ، در واقعیت منظورم بود

باتشکر

بعد از امریکا و روسیه هند در رده ی چین  قوی ترین ارتش جهان رو داره تکنولوژیشان نیز بهترین تکنولوژی های روز اسرائیل و فرانسه و امریکا و روسیه رو استفاده میکنه از نظر فضایی هم یک ناسای کوچک هست 

ویرایش شده در توسط armagdon
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هند اصلا کشور ضعیفی نیست بینهایت قوی هست هم از بعد نظامی هم از بعد اقتصادی که باعث میشه بتونه جنگ رو مدیریت کنه در مقابل کشور پاکستان فقط بمب اتم داره و با توجه به جمود ذهنیشون هیچ کشوری دوست  نداره که جنگ همه جانبه با پاکستان داشته باشه البته وضع نیروی نظامی پاکستان معمولی هست (در مواردی از ایران قوی تر هست )بجز پیاده که تقریبا خوب ارزیابی میشه در این مورد دوستان رو ارجاع میدم به تاپیک  مقایسه نیروی نظامی هند و پاکستان 

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون از همه دوستان کل باورهام در مورد هند بهم ریخت

ببخشید دیگه ی مثبت خشکو خالی پاسخگوی شما و نویسنده این قسمت نبود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام ، از عزیزانی که حول این موضوع مطالعاتی داشتند از جمله صاحب محترم تاپیک و جناب MR9 تقاضا دارم چند سطری از مواضع حقیقی ایران در دوران نبرد کارگیل قلم بزنند ، با توجه به اینکه گفته شد اسراییل از هند پشتیبای کرده.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز ایران تا چند وقت پیش همیشه سعی میکرد متجاوز رو محکوم کنه چه زمانی که شوروی به افغانستان حمله کرد و چه زمانی که ...فقط در مورد اکراین سکوت کردیم .هنوز حرف های سفیرشون رو به یاد دارم که گلایه میکرد چرا شما موضع گیری نمیکنید و اصلا از ایران همچین انتظاری نداشتیم و .... البته شرایط منطقه ایجاب میکرد این کارو ولی ما در این جور مسایل همیشه طرف حق رو میگرفتیم 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.