پرش به


تصویر
* * * * * 2 رای

بررسی موردی تولیدات صنایع دفاعی ایران در زمینه پهپاد های رزمی


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
25 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 05:50

*
پست محبوب

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

بررسی موردی تولیدات صنایع دفاعی ایران در زمینه پهپاد های رزمی

مقدمه
برنامه تولید هواگردهای بدون سرنشین هدایت پذیر از راه دور در ایران در کنار برنامه ساخت موشک های بالستیک , کروز ضد ناو , ضد زره و سیستم پدافند هوایی , یکی از پر تیراژ ترین تولیدات صنایع دفاعی جمهوری اسلامی به شمار می آیند که شامل بیش از هزار فروند پهپاد تولیدی (تا سال 1385) در انواع و کاربردهای مختلف می شود.

 

5973628.jpg

عملکرد صنایع هوایی در زمینه تولید هواگردهای بدون سرنشین تا سال 1385

برنامه پهپادی ایران در دهه پنجاه شمسی و در دوره دفاع مقدس در اثر احساس نیاز برای شناسایی اهداف و مقرهای دشمن شکل گرفت که این برنامه در دوره تجهیزات آنالوگ یکی از پیشرو ترین برنامه های پهپادی در جهان محسوب می شود.

از همان ابتدای شروع تولید پهپادهای نسل اول ساده , طرح نصب و بکارگیری سلاح بر روی این پهپادها تعریف و در پهپاد مهاجر به شکل نصب چند راکت آر پی جی 7 اعمال شد.
اما با وجود پیشرو بودن ایران در زمینه بکارگیری پهپاد ها و خصوصا تولید پهپاد رزمی در دهه 60 شمسی و همچنین تولید بیش از هزار فروند پهپاد هدف و شناسایی , در عمل در طول گذشت چند دهه از اتمام جنگ تحمیلی و تا اوایل دهه نود شمسی طرح خاص و کارآمدی در خصوص پهپادهای رزمی و همچنین تولید تسلیحات مرتبط معرفی و عملیاتی نشد! تا اینکه در اوایل دهه نود شمسی , از دو پهپاد در رده MALE (پهپاد با ارتفاع پروازی متوسط و برد بلند) با نام شاهد 129 و فطرس رونمایی به عمل آمد.


پهپاد شاهد 129 به همراه 4 تیر موشک ضد زره سدید و پهپاد فطرس به همراه دو موشک سنگین تر با ظاهری شبیه به موشک هلفایر آمریکایی.
پیش از رونمایی این دو پهپاد , پهپاد های ایران به پهپاد های هدف و پهپادهای سبکی مانند خانوانده ابابیل و مهاجر محدود می شدند که صرفا کاربرد شناسایی و استفاده در سیستم های پدافند هوایی به عنوان شبیه ساز هواگردهای دشمن برای آنها تعریف شده بود.

در ادامه مروری اجمالی بر پهپادهای رزمی تولیدی خواهیم داشت.

 

 

--------

 

 

مهاجر

 

 

mohajer-8249.jpg

 

 

 

هواپیمای بدون سرنشین مهاجر جزو اولین تولیدات صنایع دفاعی ایران در زمینه ساخت هواگردها , خصوصا هواگردهای بدون سرنشین می باشد که در دوران دفاع مقدس همانند بسیاری از پروژه های دفاعی در اثر احساس نیاز در جبهه ها و محدودیت های موجود , به همت دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های صنعتی بعد از انقلاب اسلامی و فراهم شدن شرایط برای فعالیت و حضور در میدان برای این قشر , زمینه ساخت چنین ابزارهایی فراهم گشت.

هواپیمای بدون سرنشین مهاجر , پهپادی ابتدایی و با برد کوتاه برای شناسایی و تصویر برداری از استحکامات دشمن در صحنه نبرد می باشد , اما در اثر احساس نیاز برای داشتن قدرت تهاجمی و حمایت هوایی و با امکانات محدود آن زمان , امکان حمل راکت های آرپی جی به این پهپاد افزوده شد , که این ویژگی شامل نصب دو پاد حمل راکت در زیر بالهای این پهپاد میشد که ظاهرا نتیجه خاصی در بر نداشت و علی رغم این حرکت پیشگامانه در زمینه استفاده رزمی از هواپیماهای بدون سرنشین , تا سالها منجر به تولید محصولی قابل اتکاء در زمینه پهپادهای رزمی نشد.

 

thumb_mohajer-6384.jpg

پاد راکت انداز آر پی چی

 

--------

 

 

 

کرار

 

565633_orig~0.jpg

 

کرار پهپادی با طول حدود 5 متر و مختصات ظاهری و ابعادی نزدیک به موشک های کروز سطح به سطح می باشد که در 31 مرداد 1389 رونمایی شد.
این پهپاد توسط سازمان هواپیما سازی وزرات دفاع (هسا) طراحی شده و تولید می شود. کرار از موتور مینی جت برای تامین نیروی پیشرانش بهره می گیرد و شعاع پرواز این پهپاد در حدود 1000 کیلومتر می باشد که در صورت حمل بار , این میزان به 400 کیلومتر کاهش می یابد. این پهپاد در سه نوع مختلف ائم از پهپاد هدف , پهپاد بمب افکن و پهپاد رهگیر به تولید رسیده .

 

 

 

normal_karrar-57485.jpg

http://gallery.milit...arrar-57485.jpg

مقایسه ابعاد کرار با قد اشخاص حاضر در صحنه

 

thumb_83299706957011077454.jpg

ماکت کرار در نمایشگاه هوایی کیش

 

 

بالهای این پهپاد در مجموع پذیرای دو جایگاه حمل سلاح می باشند که به همراه جایگاه زیر بدنه پهپاد , مجموعا سه جایگاه حمل سلاح در این پهپاد پیشبینی شده که توان حمل 500 پوند (در حدود 220 کیلوگرم) سلاح را دارا می باشند که میتوانند پذیرای تسلیحاتی چون بمب MK-82 , موشک ضد ناو کوثر و موشک شهاب ثاقب باشند.

 

Karrar01.jpg

پهپاد کرار بارگزاری شده با دو فروند موشک ضد ناو کوثر

 

مجموع این ویژگی ها به همراه سرعت بالای پهپاد (900 کیلومتر در ساعت) سبب شده که این پهپاد به عنوان یک پلت فرم برای ماموریت های رزمی مورد توجه قرار گیرد.
در ابتدای رونمایی از این پهپاد بمب MK-82 تنها سلاح هماهنگ شده با این پهپاد محسوب میشد , اما در ادامه تصاویری مبنی بر نصب دو موشک ضد ناو کوثر و موشک شهاب ثاقب و یک نوع بمب هوا به سطح نمایش داده شد. به نظر میرسد این سلاح جدید حاصل افزودن بخش هدایت و کنترل به سرجنگی بمب MK-82 می باشد و توسط سیستم ناوبری ترکیبی اینرسیایی و زمین پایه (هدی) هدایت میشود! همچنین بکارگیری سیستم ناوبری ماهواره ای در این سلاح محتمل به نظر می رسد.

 

582465_527.jpg

بمب هدایت شونده جدید طراحی شده برای پهپاد کرار

 

thumb_karrar--1~0.jpg

جزئیات بیشتر از  این سلاح 

 

 

بمب هوا به سطح رعد 301 هدایت شونده (احتمالا با استفاده از سیستم ناوبری GPS) , سلاح دیگری است که به صورت بالقوه بکارگیری آن در پهپاد کرار رزمی امکان پذیر می باشد و با توجه به موجود بودن این پهپاد در بین سخت افزارهای دفاعی نیروی هوافضای سپاه , احتمالا هماهنگ سازی این سلاح با پهپاد کرار بسیار بالا تخمین زده می شود.

 

_201_PN.jpg

بمب رعد 301

 

سلاح دیگری که میتواند در این پهپاد بکار گرفته شود موشک هوا به سطح شفق می باشد که از تغییر و توسعه موشک شهاب ثاقب (ضد هوایی) حاصل شده که این موشک دارای بردی در حدود 10 کیلومتر می باشد و توان نفوذ در 1 الی 1.5 متر زره تانک و شناور را داراست. این موشک توسط سنسور IIR (تصویر ساز حرارتی) فرآیند هدفیابی را انجام داده و با سرعتی در حدود 2 تا 2.7 ماخ به سوی هدف روانه می گردد.

 

 

thumb_shahfagh-6317.jpgthumb_shahfagh_missile_-_ah-1_cobra.jpgthumb_shahfagh_missile.jpg
موشک ضد زره شفق

 

 

اطلاعاتی در خصوص تعداد تولیدی و میزان عملیاتی بودن این پهپاد وجود ندارد اما احتمال داده می شود که چند فروند از این پهپاد رزمی , توسط نیروی هوافضای سپاه پاسدارن خریداری شده باشد!

 

--------

 

 

 

کرار رهگیر

 

IRIBTV1_22AUG2010-2122412.jpg

 

اولین بار تصویر پهپاد کرار با دماغه ای دارای رادوم و مناسب برای پذیرش رادار هواپایه , در گزارش خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی (ایمان مرآتی) , بدون اشاره به قابلیتهای آن به نمایش درآمد و در مستند تلوزیونی دیگری نیز تصویر یک نوع رادار هواپایه کوچک به نمایش درآمد که با ابعاد دماغه کرار انطباق دارد و در پس زمینه این تصویر نیز جسمی مشابه پهپاد کرار قابل روئیت است که نشان دهنده کاربرد این رادار (استفاده در موشک کروز یا پهپاد) می باشد.

 

 

thumb_Karrar-3819.jpgthumb_IMG17063833.jpg

کرار رهگیر

 

 

seeker.jpg

تصویر راداری متناسب با ابعاد دماغه پهپاد کرار

 

این پهپاد با ماموریت رهگیر نقطه ای در نهایت در نمایشگاه توانمندی های وزارت دفاع , بدون داشتن رادوم مذکور به همراه موشک شهاب ثاقب به نمایش درآمد.
موشک شهاب ثاقب موشک ضد هوایی برد کوتاه می باشد که در سیستم های پدافند هوایی یازهرا و حرز نهم به کار می رود. در نمونه جدید این موشک بالکهای نزدیک دماغه موشک (کانارد) حذف شده و موشک از سیستم کنترلی نامعلومی استفاده میکند.
این موشک در حالت پرتاب از لانچر سطحی دارای برد نهایی در حدود 12 کیلومتر می باشد که در صورت پرتاب از سکوی هوایی با سرعت نزدیک به صوت این برد تا حدودی قابل افزایش می باشد.

 

 

 

thumb_Shahab_Tagheb_Thaqeb_missile_syste

موشک شهاب ثاقب

 

 

 

thumb_Herz-9_-_Shahab_Thaqeb.jpg

پرتاب شهاب ثاقب جدید توسط سیستم پدافند هوایی کوتاه برد حرز نهم

 

در نمایشگاه توانمندی های دفاعی در ظاهر موشک شهاب ثاقب هواپایه تفاوت هایی نسبت به نمونه سطح پایه آن دیده میشد! به نظر می رسد برای آماده سازی موشک شهاب ثاقب جهت استفاده در پهپاد کرار رهگیر , تغییراتی در قسمت هدایت و هدفیابی موشک داده شده که با توجه تغییر فرم دوکی شکل دماغه این موشک به فرمی متناسب با فرم دماغه موشک های حرارت یاب و همچنین ساخت نمونه هوا به سطح (ضد زره) این موشک با نام شفق مجهز به سنسور IIR , شواهدیست که نشان می دهد شهاب ثاقب هواپایه به جستجوگر حرارت یاب مجهز شده و با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه تجهیزات الکترواپتیکال و میتوات گفت که احتمالا سیکر مذکور از نوع تصویر ساز حرارتی می باشد!
در نمایشگاه توانمندی های دفاعی تنها ماکت این موشک جدید در جایگاه حمل سلاح پهپاد کرار نصب شده بود و با توجه به ابعاد و وزن (در حدود 60 کیلوگرم) این سلاح , پهپاد کرار به صورت بالقوه توانایی حمل 3 تیر از این موشک را داراست!

 

 

shahfagh-shahab.jpg

شباهت ظاهری ماکت موشک شهاب ثاقب و موشک هوا به سطح شفق

 

به نظر می رسد که همانند پهپادهای سریر و مهاجر 4 , کرار رهگیر نیز برای مقابله با موشک های کروز توسعه یافته است و با توجه به سرعت بالای این پهپاد به نظر می رسد که بر خلاف پهپاد های ذکر شده , کرار بعد از بعد از کشف موشک های کروز توسط رادارهای پیش اخطار (خصوصا رادارهای ماورای افق) از روی لانچر پرتاب شده و به سوی موشک های مهاجم روانه می گردد تا پیش از رسیدن موشک های کروز به نقطه پدافندی امکان حذف تعدادی از این موشک ها را داشته باشد و به این صورت تا حدودی از بار پدافند سطحی کاهش یابد! به نظر می رسد استفاده از این ایده (در کنار سایر راهکارها) جهت تقابل با موشک های کروز که به پرواز در ارتفاع پست و مخفی ماندن از دید رادارها شهرت دارند , می تواند موثر واقع گردد.

 

--------

 

 

 

سفره ماهی

 

 

54367547868.jpg

 

 

 

سفره ماهی پروژه ساخت پهپاد رزمی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی می باشد , این پروژه از زمان برگزاری رژه روز ارتش در سال 1389 با نمایش دو ماکت از این پهپاد رسانه ای شد.
مشخصه بارز ظاهری هر دوی این ماکت ها بهره گیری از طراحی و اصول پنهانکاری و همچنین استفاده از دو موتور توربینی می باشد.
هر دو ماکت دارای محفظه مربوط به ارابه فرود ,فضای کافی برای نصب رادار هواپایه سبک و تجهیزات مربوطه در دماغه و همچنین چند محفظه حمل سلاح می باشند. همچنین در قسمت جلوی پهپادها , قسمتی شبیه به کابین خلبان و کانوپی قابل مشاهده است , با توجه به اینکه هر دو نمونه از چنین طراحی برخوردار هستند و اینکه به پروژه عنوان پهپاد اطلاق گشته , به نظر میرسد که این مکان احتمالا برای تعبیه آنتن و تجهیزات مربوط به سیستم ارتباطی ستکام میباشد که با ظاهری شبیه به فرم کانوپی هواپیماهای رزمی سرنشین دار طراحی شده است!

 

 

thumb_Sofre_Mahi_28229.jpg

 

 

 

مشخصات خاصی از این پهپاد در اختیار رسانه ها قرار داده نشده اما با مبنا قرار دادن محفظه های حمل سلاح این ماکت ها و اندازه گیری ماکت ها و در نظر گرفتن تسلیحات قابل حمل احتمالی (موشک میثاق , سایدوایندر , ضد زره) , ابعادی بین ده تا بیست متر برای این ماکت ها در مقیاس اصلی بدست می آید که با توجه به ماهیت و نوع این هواگرد (پهپاد) و همچنین امکانات موجود در زمان تعریف این پروژه , طول بیست متر غیر منطقی به نظر می رسد!
با در نظر گرفتن این مفروضات و امکانات می توان گفت که این ماکت ها در مقیاس اصلی طولی در حدود 10 متر داشته (صرفا طول بدنه بدون لحاظ کردن تیل ها) و احتمالا برای هردوی آنها موتور مینی جت (از خانواده موتورهای طلوع ) به عنوان پیشران در نظر گرفته شده است.
اگرچه می توان استفاده از موتور توربوجت جی 85 (موتور جنگنده تایگر) را نیز محتمل دانست , اما با توجه به امکانات موجود در برهه زمانی مربوط به تعریف این پروژه , احتمال استفاده از این موتور ضعیف به نظر میرسد. هرچند در آن زمان برنامه ساخت این نوع موتور هم در دست اجرا قرار داشت , اما این موتور جزو محصولات قابل ارائه توسط صنایع دفاعی وزارت دفاع محسوب نمی شد!

 

 

thumb_111.jpgthumb_2222.jpg

اندازه گیری ماکت های پهپاد سفره ماهی

 

با اینحال در صورت بکارگیری دو موتور جی 85 , پهپاد سفره ماهی مشخصاتی قریب به مشخصات جنگنده اف 5 تایگر را دارا خواهد بود.
هنوز به درستی مشخص نیست که چرا نهاجا دو طرح کاملا متفاوت را به صورت همزمان برای رسیدن به پهپادی رزمی دنبال می کند! آیا نهاجا قصد رقابت بین دو طرح و ارزیابی آنها را دارد و یا اینکه این دو طرح دو پروژه مجزا محسوب می شوند؟!
نمونه رادیو کنترل (RC) این پهپاد ها چندین سال پیش تولید و تست های پروازی را به انجام رسانده اند اما از سرنوشت پروژه ها اطلاعاتی در دست نیست!

 


thumb_hj6ztn16j18is04lu7.jpgthumb_sfrh_mhy.jpg
پرواز نمونه های RC سفره ماهی


thumb_bwzj2x07gfkhd53ybwrm.jpg
تصاویر گرافیکی از این پهپادها 

--------

 

 

 

شاهد 123 -شاهد121

 

 

817326.jpg

72187236.jpg

 

نام شاهد برای پهپادهای هوافضای سپاه , اولین بار در بنر صنایع هوایی ایران (مربوط به سال 1385) دیده شد. در واقع علی رغم شباهت ظاهری نسبی پهپاد شاهد 129 به پهپاد های سری هرمس (ساخت رژیم اسرائیل) , قبل از ساخت شاهد 129 , حداقل چهار نوع پهپاد با فرم ظاهری مشابه در سایزهای کوچکتر و با کاربردهای متفاوت به تولید رسیده که در ادامه به آنها اشاره می شود. با وجود گذشت چندین سال از رسانه ای شدن این پهپاد ها , اما نام دقیق آنها مشخص نمی باشد!

 

thumb_20101008427.jpg

اشاره به نام پهپاد شاهد 123 در بنر تبلیغاتی صنایع هوایی در سال 1385

 

thumb_Shahed-87521445.jpg

پهپادهای خانواده شاهد در نمایشگاه هوافضای سپاه

 

thumb_vlcsnap-2015-04-25-16h04m50s159.jp

یک نمونه از پهپاد شاهد در نمایشگاه توانمندی های دفاعی

 

در رزمایش برگزار شده در سال 2012 توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت مختصر و بدون اشاره به جزئیات , تصاویر پرتاب و پرواز چند نوع پهپاد جدید به نمایش گذاشته شد , پهپاد هایی در رده پهپاد های سبک و برد کوتاه و با مداومت پروازی در حدود 12 ساعت! این پهپادها از روی پرتابگر ریلی به وسیله بوستر پرتاب شده و به انجام ماموریت محوله می پردازند.

 

thumb_vlcsnap-2014-11-18-20h40m24s154.jpthumb_91375289.jpg

 

 

مدتی بعد در مستند تلوزیونی سپاه (مستند هوافضا) تصاویر پرواز نمونه دارای ارابه فرود چرخ دار یکی از این پهپادها با فرم بدنه مشابه به نمایش درآمد , اما همچنان به جزئیات و مشخصات پهپاد اشاره ای نشد!

 

thumb_72187236.jpgthumb_514627.jpgthumb_4821728.jpg

 

در نمایشگاه "تبدیل تهدید به فرصت" هوافضای سپاه , نمونه هایی از پهپادهای خارجی به غنیمت درآمده به همراه نمونه های مهندسی معکوس شده آنها به نمایش درآمدند. در این نمایشگاه پهپادی با ظاهر خانواده هرمس به نمایش درآمد که توسط پدافند هوایی سرنگون گشته بود , این نمونه بسیار شبیه به پهپادی بود که در سال 2012 در رزمایش سپاه بکار گرفته شده بود! پهپادی فاقد هرگونه ارابه فرود یا اسکید که از روی ریل پرتاب شده و توسط چتر بازیابی می شود.

 

 

thumb_9731892862.jpg

پهپاد یاد شده 

 

thumb_61527226.jpg
نمونه مهندسی معکوس شده این پهپاد

 

در نمونه بدون ارابه فرود این پهپاد تقریبا امکان حمل هیچ گونه سلاحی میسر نمی باشد اما در نمونه های دیگر در زیر بدنه پهپاد ها یک شی استوانه شکل مشابه موشک های ضد زره نصب گشته که ماهیت و کاربرد آن نامشخص می باشد! خصوصا اینکه مکان سایت هدفیابی هم با نصب این شی اشغال شده است!
اما با اینحال شاید امکان بهره گیری از دوربین خود سلاح برای هدفیابی وجود داشته باشد! احتمال دیگری که میتوان مطرح کرد , استفاده از این پهپاد به عنوان سکوی پرتاب سلاح برای پهپادهای دیگر می باشد.

 

thumb_583761.jpgthumb_vlcsnap-2015-09-27-18h12m15s206~0.

پهپاد های شاهد بارگزاری شده

 

thumb_58139.jpgthumb_71953.jpg

سانحه های این پهپاد

 

 

 

 

پایان قسمت اول.

ادامه دارد...


 • 105

#2 OFFLINE   EMP

EMP

  Master Sergeant

 • Eminent-User
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 357 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 04:36

*
پست محبوب

درود

برخی ممکن است تصور کنند که این همه پهپاد فقط دوباره کاری هست اما علت وجود این پهپاد های جالب و خوش رنگ نیروی هوایی  می تواند نیاز تست و بهود و توسعه رادارهای جدید ما باشد.طبیعی است که ما برای تست رادارها و موشکها نیاز به پرنده هدف رادار گریز با سطح مقطع نزدیک به  پرنده های دشمن داریم در نتیجه این پهپادها ممکن هست با هدف اولیه تست سامانه های پدافندی تهیه شده باشند. زیرا نمی توانیم برای تستها برویم جنوب و شبانه روز به صورت اپتیکی منتظر  تجاوز F-22 های مقیم اجاره نشین ها باشیم. البته بعدها اگر معجزه شد و پولی تزریق شد به نیرو همین پلتفرم را می توان تبدیل به هواپیمای آموزشی و شکاری و شناسایی بی سرنشین و بعدها اگر همه زیر سامانه ها ایمنی کافی را داشتند به با سرنشین تبدیل نمود.


 • 24

#3 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 05:39

*
پست محبوبشاهد129

shahed-129--2874.jpg


شاهد 129 پهپادی در رده پهپاد های با برد و مداومت پروازی متوسط (MALE) و سومین پهپاد رزمی رونمایی شده ایران بعد از مهاجر و کرار می باشد که به سلاح هوا به سطح مجهز شده است. شاهد 129 با طولی در حدود 7.5 متر و با دو جایگاه حمل سلاح در زیر بالها , موثرترین و حرفه ای ترین پهپاد رزمی تولیدی توسط صنایع دفاعی ایران به شمار می آید و از لحاظ عملکرد با پهپاد آمریکایی MQ-1 Predator قابل مقایسه می باشد.


vlcsnap-2016-02-06-05h45m32s375.jpg
مقایسه ابعاد شاهد 129 با وانت تویوتا هایلوکس


شاهد 129 دارای بالهایی عریض تر از طول بدنه است و در در زیر هر بال یک جایگاه حمل سلاح تعبیه شده و هر کدام از این جایگاه ها توان حمل دو موشک ضد زره را دارا می باشند که این میزان (خصوصا در حالت استفاده از نمونه پیشران دار سدید که از تیوب پرتاب می شود) به صورت بالقوه به 4 موشک قابل افزایش است و احتمالا به خاطر کاهش پسا و افزایش مداومت پروازی از چنین الگوی بارگزاری استفاده نمی شود.


thumb_shahed-914-01.jpg
پیشران شاهد 129

سلاح اصلی این پهپاد موشک سدید می باشد که در دو نوع دارای پیشران و بدون پیشران و با طیف وسیعی از انواع جستجوگرها و هدایت های متفاوت به تولید رسیده است. این سلاح در حقیقت نمونه توسعه یافته موشک تاو می باشد که در صنایع دفاعی ایران با نام توفان تولید می گردد.
شاهد 129 با اتکاء به این سلاح و پایداری طولانی مدت در آسمان (24 الی 30 ساعت در نمونه های جدیدتر) و همچنین دارا بودن تجهیزات نظارتی و هدفیابی نسبتا کامل , از توان مناسبی برای انجام ماموریت های رزمی برخوردار است و پیشبینی می شود در نمونه های تولیدی آینده , این پهپاد به رادار روزنه مصنوعی سار تولید داخل (با نام ابصار) نیز مجهز شود.


Multi-Sensor_Targeting_System_.JPG

0kuvyfmmraet22tz6e20.jpg
سایت های الکترواپتیکال مورد استفاده در پهپاد شاهد 129thumb_818188_277.jpgthumb_818187_163.jpg
تعقیب اهداف هوایی و سطحی توسط دوربین این پهپاد

3252521311.jpg
نمایی از تصاویر ثبت شده توسط دوربین ترمال این پهپادthumb_2015-10-27_000643.jpgthumb_1946340_663.jpgthumb_1946366_561.jpgthumb_1946341_498.jpg
رادار روزنه مصنوعی (SAR) ابصار
thumb_sadid--shahed-129.jpg
نمایی از تسلیحات قابل حمل توسط این پهپاد
 

 

در حال حاضر تعداد محدودی از این پهپاد به تولید رسیده که تقریبا در هر نمونه , نسبت به نمونه های دیگر تغییراتی در اجزا و قطعات پهپاد اعمال شده که نشان از تداوم توسعه محصول بعد از شروع تولید پهپاد دارد!
در حال حاضر خط تولید 4 فروندی این پهپاد (احتمالا در صنایع شاهد) دایر گشته و همچنین خط تولیدی نیز برای تسلیحات آن ایجاد شده که با تیراژ مناسبی به تولید این تسلیحات این پهپاد می پردازد.


43636346.jpg
نمونه جدید شاهد 129 با دماغه ای مناسب برای پذیرش آنتن ستکامvlcsnap-2016-02-06-05h45m58s656.JPG
خط تولید پهپاد شاهد 129thumb_vlcsnap-2016-02-06-05h47m04s390.jp
دو فروند از پهپاد شاهد 129 در درون شلتر


thumb_vlcsnap-2016-02-06-05h45m35s640.jpthumb_vlcsnap-2016-02-06-05h51m00s640.jpthumb_vlcsnap-2016-02-06-05h51m04s546.jpthumb_vlcsnap-2016-02-06-05h53m15s093.jpthumb_vlcsnap-2016-02-06-05h49m05s046.jp
اتاق کنترل پهپاد شاهد 129


ماموریت های شناسایی این پهپاد در داخل و خارج از کشور مورد رصد قرار گرفته و حتی این پهپاد در داخل کشور یک سقوط داشته (در اثر نقص فنی موتور) که نشان دهنده فعال و عملیاتی بودن این پهپاد می باشد.thumb_n2845256-4238962.jpgthumb_S-129.jpgthumb_Shahed-129.jpg

thumb_Shahed-129-modified.jpgthumb_Shahed_129.jpgthumb_Shahed-129--.jpg
تصاویر مربوط به رصد پهپاد شاهد در داخل و خارج از مرزهای کشورthumb_shaaheedddd.jpg
اولین سانحه شاهد 129 در داخل کشور


به نظر می رسد به دلیل جدید بودن این پهپاد تولیدی و کم تعداد بودن پهپاد های تولید شده , تا کنون نتوانسته نقش پررنگی در مقابله با گروه های تروریستی حاضر در سوریه و عراق ایفاء کند , البته شاید مشکل فاصله زیاد بین جبهه های سوریه و عراق و احتمال وجود محدودیت در استقرار ایستگاه کنترل این پهپاد در مناطق یاد شده نیز در این خصوص بی تاثیر نبوده باشد!

vlcsnap-2016-02-06-05h48m15s921.jpg

 

با توجه به ضعف نیروی هوافضای سپاه در زمینه تعداد کم هواپیماهای رزمی سرنشین دار پشتیبانی هوایی , پیش بینی می شود که در آینده نمونه بزرگتر این پهپاد (مشابه MQ-9 Reaper) با موتور قوی تر توربو پرآپ و دارای قابلیت حمل و پرتاب تسلیحات شونده های سنگین تر نیز طراحی و تولید شود.

 

 
حماسه

13950826000602_PhotoL.jpg


در تاریخ 19 اردیبهشت 1392 پیش نمونه این پهپاد با حضور وزیر دفاع وقت رونمایی شد. در نمونه اولیه پهپاد حماسه دو جایگاه حمل سلاح با ظاهری نامتعارف و فرم اتصال گیره ای در زیر بالها تعبیه شده بودند که به هر کدام ماکت یک سلاح نیز متصل شده بود. در نمایشگاه هوایی کیش (1395) نمونه جدید تر این پهپاد به نمایش درآمد که علاوه بر تغییرات محسوس در فرم ظاهری پهپاد و قسمت محفظه پیشران و بالها , شکل نصب پایلون به بال نیز تغییر کرده است.
پهپاد حماسه در اصل حاصل توسعه پهپاد ابابیل 3 می باشد و در نمونه اولیه این پهپاد , بالها و موتور و همچنین ارابه فرود انهایی ابابیل 3 بکارگرفته شده و صرفا ظاهر پهپاد تغییر یافته!


thumb_13920220000357261_PhotoL~0.jpgthumb_vlcsnap-2016-02-07-12h16m19s625~0.
پیش نمونه پهپاد حماسهthumb_0_small~0.jpg
پهپاد ابابیل 3 فرود آمده در تکریک عراقthumb_vlcsnap-2016-02-07-12h18m56s906.jp
شباهت ظاهری بالهای حماسه با بالهای ابابیل 3


thumb_5673462.JPG
تفاوت های نمونه جدید در قسمت پیشران و ملخthumb_img_php2~0.jpg
پیشران نمونه اولیه پهپاد حماسهاین پهپاد در هر دو نمونه نمایش داده شده فاقد سایت هدفیابی بوده , اما همچون سلف خود (ابابیل 3) استعداد پذیرش سایت الکترواپتیکال نصب شده در بالگرد توفان را دارا می باشد. در نمونه های به سانحه دیده ابابیل 3 در سوریه و عراق سایت الکترواپتیکال مورد استفاده در بالگرد رزمی توفان 2 در زیر بدنه این پهپادها قابل مشاهده است و بر همین مبنا , پهپاد حماسه نیز می تواند از این سایت هدفیابی بهره مند گردد.
thumb_92617.jpgthumb_iranian-drone-pahpad.jpg

نمونه سقوط کرده ابابیل 3 در سوریه

در نمونه جدید پهپاد حماسه یک نوع سلاح هوا به سطح (احتمالا بدون پیشران) نیز در زیر بال این پهپاد بارگزاری شده بود که نشان دهنده توجه به ماموریت های رزمی در این پهپاد می باشد. در خصوص مشخصات این سلاح اطلاعاتی در دست نیست و این سلاح تا کنون به صورت رسمی رونمایی نشده است.1950206_373.jpgبا نگاهی به سابقه تولید و بکار گیری پهپاد ابابیل 3 و شمار حدودا 200 فروندی پهپاد های تولید شده از این نوع , میتوان گفت که پهپاد حماسه نیز از شانس بالایی جهت تولید انبوه برخوردار می باشد! هرچند در این کلاس چند پهپاد دیگر توسط صنایع مرتبط با ارتش و سپاه معرفی شده , اما به دلیل ویژگی های این پهپاد , همچون بالهای عریض و دارای استعداد بالا برای حمل بار , همچنان می تواند مورد توجه قرار گیرد.
علاوه بر ماموریت های تهاجمی , این پهپاد می تواند در زمینه حمل اخلاگرهای سبک برای ایجاد اخلال در ارتباطات بی سیم و همچنین هدایت آتش توپخانه نیز مورد استفاده قرار گیرد.


thumb_e9ce56b0-c5e2-4e7d-a810-bc9997f627
پهپاد ابابیل 3 سپاه پاسداران , با شماره سریال 164


thumb_15678100.JPG

ابابیل 3 با شماره سریال 124

 

--------

 


فطرس

untitled.jpg

فطرس پهپادی در رده MALE و الگو برداری شده از پهپاد هرون (ساخت رژیم اسرائیل) و پهپاد سوپ می باشد. این پهپاد با فرمی مشابه پهپاد حماسه , مدتی بعد از نمایش پهپاد حماسه رونمایی شد.
این پهپاد در مرحله توسعه قرار دارد و برنامه آتی آن تولید نمونه دارای پیشران جت (توربو پرآپ) می باشد که بکارگیری این نوع موتور در پهپاد فطرس , توانایی های آن را خصوصا در زمینه میزان حمل تسلیحات ارتقاء خواهد بخشید. در نمایشگاه هوایی کیش , ماکت این پهپاد با نام فطرس 110 به نمایش درآمد.thumb_241.jpg
پرواز پیش نمونه فطرسthumb_100842325656393687951577.jpg
فطرس 110

 

 

نمونه فعلی این پهپاد به دلیل نداشتن فاصله یاب یا نشانه گذار لیزری در قسمت سایت الکترواپتیکال , فاقد قابلیت رزمی به نظر می رسد اما در زمان رونمایی از این پهپاد در زیر بالهای آن دو جایگاه حمل سلاح تعبیه شده بود که هر کدام حامل یک تیر موشک هوا به سطح از نوع موشک های هلفایر آمریکایی بودند که این نکته نشان دهنده تعریف ماموریت های رزمی برای این پهپاد می باشد.
هنوز جزئیات خاصی از سلاح یاد شده منتشر نشده است اما به نظر می رسد این سلاح از طریق دستیابی ایران به پهپاد های آمریکایی (مانند MQ-1 Predator)دست یافته و صنایع دفاعی ایران در حال نمونه سازی و تولید این سلاح می باشند.

نمونه فعلی این پهپاد به دلیل نداشتن فاصله یاب یا نشانه گذار لیزری در قسمت سایت الکترواپتیکال , فاقد قابلیت رزمی به نظر می رسد اما در زمان رونمایی از این پهپاد در زیر بالهای آن دو جایگاه حمل سلاح تعبیه شده بود که هر کدام حامل یک تیر موشک هوا به سطح از نوع موشک های هلفایر آمریکایی بودند که این نکته نشان دهنده تعریف ماموریت های رزمی برای این پهپاد می باشد.
 

 


thumb_Fotros-30.JPG

 

 

هنوز جزئیات خاصی از سلاح یاد شده منتشر نشده است اما به نظر می رسد این سلاح از طریق دستیابی ایران به پهپاد های آمریکایی (مانند MQ-1 Predator) دست یافته و صنایع دفاعی ایران در حال نمونه سازی و تولید این سلاح می باشند.


fortos07.jpg

 

 

--------سریر

2651515_108.jpg
 

سریر پهپادی دو موتوره با ظاهری نامتعارف می باشد که با الهام از RQ-5 Hunter ساخته شده است.
این پهپاد در مراسم رژه روز ارتش سال 1392 توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء به نمایش درآمد.

این پهپاد تا کنون به صورت رسمی رونمایی نشده و جزئیات چندانی از مشخصات و عملکرد آن موجود نمی باشد! اما به صورت کلی پهپاد سریر , پهپادی با دو موتور و مداومت پروازی در حدود پنج الی ده ساعت می باشد که به دو جایگاه حمل پرتابگر موشک ضد هوایی میثاق مجهز گشته است. ماموریت این پهپاد با توجه به سرعت پائین و برد کوتاه موشک آن , گشت هوایی (بعد از دریافت هشدار از رادارهای پیش اخطار) بر روی نقطه پدافندی و درگیری با موشک های کروز و پهپادهای دشمن ارزیابی می شود.
این پهپاد از لحاظ عملکرد با پهپاد مهاجر 4 رهگیر مشابهت دارد.

بعد از نمایش این پهپاد , فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء از ساخت پهپادی با نام حازم 3 و با ماموریت مشابه پهپاد سریر خبر داد که تا کنون این پهپاد رسانه ای نشده است.

 

--------
مهاجر 4 رهگیر
5342647.jpg
 

مهاجر رهگیر پهپادی با موتور ملخیست که بر پایه پهپاد مهاجر 4 ساخته شده است که در شهریور 1393 رونمایی شده است. این پهپاد به دو تیر موشک ضدهوایی میثاق و همچنین سایت الکترواپتیکال دو کاناله برای رهگیری اهداف هوایی مجهز گشته است.
این پهپاد همانطور که از نام آن پیداست برای ماموریت های رزمی و درگیری با اهداف هوایی توسعه یافته است. استفاده از پلتفرم کم سرعت ملخی اما با پایداری بیشتر در آسمان (نسبت به نمونه های جت) می تواند نشان دهنده در اولویت قرار داشتن خصوصیت پایداری طولانی در آسمان برای این پهپاد باشد!

 thumb_3526t4367.jpg


thumb_729364.jpg
تصاویری از انهدام پهپاد هدف توسط مهاجر رهگیر

 

این پهپاد احتمالا جهت انجام ماموریت گشت هوایی (به صورت الگوی پرواز دایره ای یا کرکسی) بر روی نقطه پدافندی (بعد از شناسایی اولیه موشک های مهاجم توسط رادارهای پیش اخطار) و درگیری با موشک های کروز و پهپاد های دشمن توسعه یافته است!
با توجه به ظاهر پرتابگر و نداشتن کپسول گاز خنک کننده در قسمت جلوی آن , به نظر می رسد که سلاح مورد استفاده در این پهپاد , موشک ضد هوایی دوش پرتاب میثاق 1 با برد حدود 5 می باشد که در این صورت استفاده از موشک میثاق1 (به جای موشک جدیدتر میثاق 2 دارای کپسول گاز خنک کننده سنسور) می تواند نشان دهنده قدمت پروژه باشد! اما احتمال دیگر تامین برق مورد نیاز از داخل پهپاد و قرار دادن کپسول در محل باتری لانچر است که در این صورت فرضیه قبل متنفی می شود.
از آینده این پروژه اطلاعی در دست نیست و احتمال تحقیقاتی بودن آن جهت ساخت پهپادی دیگر (مانند کرار رهگیر) محتمل به نظر می رسد!

--------
مهاجم 92

 

 

2949040-4543749~0.jpg

مهاجم 92 در حاشیه نمایشگاه نیروی هوایی ارتش در سال 95 به نمایش درآمد. این پهپاد را میتوان حاصل تجربیات بدست آمده از بکارگیری پهپادهای خانواده مهاجر و احتمالا ابابیل دانست!
نام گذاری این پهپاد نشان دهنده نوع ماموریت در نظر گرفته شده برای این پهپاد می باشد.
علی رغم گذشت دو سال از شروع پروژه اما هنوز این پهپاد به تجهیزات لازم برای انجام ماموریت محوله تجهیز نشده و همین نکته نشان دهنده سرعت و میزان پیشرفت این پروژه می باشد!

 

--------

پایان قسمت دوم.

ادامه دارد...

 


 


 • 72

#4 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 06:08

*
پست محبوب

سیمرغ

401935_204.jpg

 

در تاریخ 13 آذر 1390 خبر به دام افتادن افتادن و دستیابی ایران به هواپیمای آمریکایی RQ-170 Sentinel توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام شد و پس از اظهار نظرهای مختلف همراه با شک و تردید از داخل و خارج , پهپاد RQ-170 با ظاهری تقریبا سالم توسط فرمانده هوافضای سپاه به نمایش درآمد. این پهپاد علی رغم شک و تردید های و اظهارات ناباورانه در داخل و خارج توسط هوافضای سپاه به دقت مورد بررسی و اطلاعات ائم از اطلاعات موجود در درون حافظه ها و اطلاعات مربوط به اجزای پهپاد (خصوصا محموله ویژه) استخراج شده و سپس این پهپاد تحت فرآیند مهندسی معکوس قرار گرفت.

در مرحله اول نمونه هایی با مقیاس 15 و 40 درصد اندازه واقعی , جهت انجام تست های بعد از مهندسی معکوس و نقشه برداری و همچنین تحلیل عملکرد پهپاد مهندسی معکوس شده تولید و یکی از نمونه ها در نمایشگاه هوافضای سپاه در حضور رهبر انقلاب اسلامی به همراه پهپاد آمریکایی و ماکاپ مقیاس کامل آن به نمایش گذاشته شد. این نمونه در اصل نمونه رادیو کنترل پهپاد سیمرغ و دارای پیشران مینی جت و تمام مشخصه های ظاهری (برآمدگی های روی بدنه و محفظه سایت الکترواپتیکال) پهپاد آمریکای محسوب می شود و احتمالا تصاویر پرواز همین نمونه در آبان 1393 در رسانه ها انتشار یافت.

 

thumb_525.JPG

ماکاپ پهپاد سیمرغ

 


thumb_3214412.JPGthumb_vlcsnap-2014-11-18-20h48m10s222.JP

نمونه رادیو کنترل

 

برخلاف هواگردهای دیگر , مدل موتور پهپاد آرکیو 170 دقیقا مشخص نمی باشد اما با توجه به ابعاد پهپاد آرکیو 170 و وزن آن , ابعاد موتور پهپاد نیز متناسب با سایز و وزن پهپاد , کوچک و کم توان (به نسبت هواگردهای رزمی سرنشین دار یا پهپاد رزمی X-47 B) تخمین زده می شود ! پیش بینی می شود با توجه به محدودیت های موجود در زمینه تامین قعطات از خارج از کشور و تولید موتور اوج , پهپاد سیمرغ از این موتور و موتور توربوفن J-90 (در آینده) بهره بگیرد! همچنین احتمال مهندسی معکوس موتور پهپاد نیز ممکن می باشد.
در نهایت نمونه مقیاس کامل این پهپاد با نام سیمرغ در نمایشگاه "تبدیل تهدید به فرصت" هوافضای سپاه به نمایش درآمد و تصاویر مربوط به پرواز آن نیز در گزارش مربوطه ارائه شد.

 

thumb_1373448392134506906.jpgthumb_13921027000014_PhotoA_28129.jpgthumb_irartesh_2cf4e1d7edd02.jpg

مراحل ساخت پهپاد

 

 

thumb_vlcsnap-2016-10-10-03h25m44s265.jp
در نمایشگاه تبدیل تهدید به فرصت

 

thumb_vlcsnap-2016-10-10-03h26m03s546.jpthumb_vlcsnap-2016-10-10-03h28m09s437.jp

در حال پرواز

 

thumb_vlcsnap-2016-10-10-03h22m14s437.jp
در حال برخواستن از باند

 

پهپاد سیمرغ پهپادی بر اساس آیرودینامیک و ساختار پهپاد آرکیو 170 با بدنه غیر فلزی به تولید رسیده و بنا بر گفته فرمانده هوافضای سپاه پاسداران برنامه تولیدی پهپاد آرکیو 170 ایرانی تا پایان سال 1393 شامل تولید 4 فروند پهپاد می شود و برنامه تولید انبوه آن به بعد از سال 1393 موکول گشته است و این پهپاد در سایز های مختلف (حتی بزرگتر از نمونه اصلی) و برای ماموریت های متفاوت تولید خواهد شد!
پیش بینی می شود در آینده نمونه رزمی پهپاد سیمرغ نیز ارائه گردد و همچنین با استفاده از تجربیات این پروژه و بر اساس پلت فرم این پهپاد , هواگردهای رزمی بزرگتری چون X-47 B نیز طراحی و تولید شوند.


--------صاعقه

5435.jpg
پهپاد صاعقه دارای موتور توربینی

 

546363.jpg
پهپاد صاعقه با ظاهری شبیه به پهپادهای ملخی

 

پهپاد آرکیو 170 یک پهپاد جت بال پرنده و بدون سکان افقی و عمودی و دارای مداومت پروازی بالا می باشد که برای ماموریت های شناسایی و جاسوسی طراحی و ساخته شده که برخلاف پهپادهایی مانند X-47B از امکانات لازم برای حمل سلاح برخوردار نیست اما پس از دستیابی ایران به این پهپاد و تعریف پروژه مهندسی معکوس آن , برنامه ای نیز برای ساخت نمونه های رزمی این پهپاد تعریف شد که در نمایشگاه تبدیل "تهدید به فرصت" هوافضای سپاه , دو مدل از این پهپادها به نمایش درآمدند. این پهپادها با نام صاعقه و با ابعادی در حدود نصف (احتمالا با مقیاس40درصد) پهپاد آرکیو 170 ساخته شده اند که یکی از نمونه ها با توجه به نداشتن ورودی هوا در قسمت جلوی پهپاد و همچنین ایراینتیک کوچک , از موتور ملخی پیستونی (با توجه به وعده فرمانده هوافضا برای ساخت چنین نمونه ای) برای تامین نیروی پیشرانش بهره خواهد برد و نمونه دیگر این پهپاد که ظاهری همچون آرکیو170 داشته و صرفا برآمدگی های روی بدنه حذف گشته اند , از یک دستگاه موتور مینی جت توربوجت یا توربوفن بهره خواهد برد.


vlcsnap-2016-10-10-03h27m36s343.jpg
ارابه فرود عقب

 

401965_420.jpg

نحوه حمل تسلیحات

 

 

thumb_401959_542.jpgthumb_401966_490.jpgthumb_401961_847.jpg

 

thumb_401957_540.jpgthumb_401958_743.jpgthumb_401956_758.jpg

خط تولید بمب هوا به سطح سدید 342

 

این پهپاد ها با وجود تفاوت در نوع پیشران , از نظر ابعاد با همدیگر برابر می باشند و هر دو از بمب های سدید 342 برای تهاجم به اهداف مورد نظر استفاده میکنند. تا به حال جزئیات چندانی از مشخصات و نحوه عملکرد این پهپاد در اختیار رسانه ها قرار داده نشده و حتی شاید برخی از اجزای آن نظیر سایت الکترواپتیکال هدفیابی در نمونه های به نمایش درآمده بر روی پهپاد نصب نشده باشند که در یک نمونه اولیه و محصول تحت توسعه امری قابل اغماض به شمار می آید! و همچنین احتمال ماکت بودن برخی نمونه ها و حتی آزمایشی بودن بدنه ها نیز محتمل می باشد.

 
اما احتمال دیگری نیز می توان مطرح کرد! احتمال اول امکان استفاده از صاعقه به عنوان سکوی پرتاب ارزان قیمت سلاح برای پهپاد سیمرغ و پهپادهای شناسایی دیگر می باشد ! به این صورت که پهپاد شناسایی وظیفه هدفیابی یا نشانه گذاری را انجام داده و از پهپاد صاعقه به عنوان سکوی حمل و پرتاب سلاح استفاده شود که این احتمال و این ایده در شرایطی مانند مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری در سوریه و عراق می تواند کاربرد داشته باشد و مشکل فاصله و زمان طولانی برای برگشت به پایگاه و بارگزاری مجدد را با استفاده از پیشران جت و سرعتی نزدیک به سرعت صوت برطرف گرداند.

احتمال دیگری که مطرح می باشد استفاده از دوربین های موجود در تسلیحات زیر بدنه پهپاد برای هدفیابی و قفل بر روی اهداف می باشد و با توجه به نبود سایت هدفیابی در نمونه های نهایی بالگرد شاهد 285 هوافضای سپاه , می توان چنین فرضیه ای را هم محتمل دانست.

شایان ذکر هست که برای اهداف ثابت نظیر سایت های راداری و پایگاه های هوایی که جزو اهداف اصلی هوافضای سپاه به شمار می آیند , داشتن امکان نظارت دائمی برای هدفگیری چندان مورد نیاز نمی باشد و صرفا با یک اطلاعات اولیه و شناسایی و هدفگیری نهایی (مانند عملکرد موشک های کروز) نیز می توان چنین ماموریتی را به انجام رساند!
لازم به ذکر هست که سابقه استفاده از تسلیحات ضد زره بر علیه سایت های راداری به جنگ خلیج فارس بر می گردد که بالگردهای آپاچی آمریکایی با موشک های هلفایر و پرواز در ارتفاع پست , به سایت های راداری عراق حمله ور گشتند و راه را برای هواگردهای دیگر امن تر ساختند.

با این حال در حال حاضر صاعقه یک پهپاد عملیاتی محسوب نمی گردد و در مرحله توسعه قرار دارد و باید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر همچنان منتظر ماند , اما به صورت کلی می توان گفت که پهپاد صاعقه در صورت داشتن امکانات ارتباطی ماهواره ای یا تجهیزات ناوبری داخلی مانند ترکام و استفاده ناوبری ماهواره ای , توان لازم برای انجام عملیات های رزمی در فواصل دور و ورای مرزهای کشور را میتواند داشته باشد و بالهای این پهپاد میتوانند سوخت لازم برای انجام چنین ماموریت هایی را در خود جای دهند و همچنین محفظه موتور آن نیز قابلیت جایگیری موتورهایی با ابعاد موتورهای مینی جت طلوع را داراست که توان مناسبی را در اختیار این پهپاد قرار می دهد.--------
 


کواد کوپتر مسلح

1350783940286148296.jpg

این پهپاد عمود پرواز اخیرا در نمایشگاه  ماشین الات، تجهیزات و دستاوردهای نوین مهندسی دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح به نمایش درآمد. پهپاد مذکور به یک سلاح با کالیبر نامشخص مجهز می باشد که ظاهرا بر مبنای نیازهای جنگ شهری و خصوصا مقابله با تهدیدات تروریستی ساخته شده است.
تا کنون تصویری از نحوه عملکرد این پهپاد ارائه نشده است اما به صورت کلی نمایش این پهپاد و سلاح آن , نظرات مثبتی در پی نداشت!


--------

نتیجه گیری:

با وجود قدمت فعالیت های ایران در زمینه طراحی و تولید هواپیماهای بدون سرنشین هدایت از راه دور (در حدود 3 دهه) و همچنین با وجود ساخت هزاران پهپاد در مدل ها و کاربردهای مختلف توسط صنایع دفاعی ایران , اما در عمل در زمینه بکار گیری از این امکانات در ساخت و بکارگیری پهپادهای رزمی کارآمد و دارای تنوع تسلیحات قابل حمل , نواقص و همچنین ضعف های آشکاری دیده می شود!
بخشی از این ایرادات دلایل فنی داشته (خصوصا تا دهه 80) و به دلیل محدودیت های لحاظ شده در خصوص خرید تسلیحات و دریافت فناوری از خارج از کشور , امکان مرتفع سازی آنها به سادگی میسر نبود , خصوصا اینکه در کشورهای شرقی هم این جنگ افزار سلاحی نو و فناوری جدید محسوب می شود! اما در سوی دیگر ماجرا دکترین های دفاعی و نوع تهدیدات موجود را هم میتوان در زمینه عقب ماندگی های ذکر شده دخیل دانست!
اما به نظر می رسد علی رغم موثر بودن موارد یاد شده در زمینه عقب ماندگی ها و نواقص موجود , اصلی ترین عاملی که موجب این ضعف مشهود (خصوصا در تقابل با تروریست های تکفیری حاضر در سوریه و عراق یا در تقابل با اشرار داخلی) شده است , عدم رسوخ تفکر نبرد شبکه محور و فراهم کردن امکانات آن در نیروی های مسلح می باشد!

نبود ارتباطات ماهواره ای یا ضعف در زمینه بکارگیری تجهیزات موجود (مانند بکارگیری پهپادهای شناسایی) و ایجاد سیستمی برای اشتراک اطلاعات بدست آمده از سنسورهای هوایی و سطحی و زیر سطحی و استفاده از این اطلاعات در جهت طراحی عملیات ها و خصوصا طرح ریزی عملیات های مشترک با سایر نیروها , سبب شده که حداکثر ظرفیت امکانات موجود (حتی از پهپادهای شناسایی و مراقبتی) مورد بهره برداری قرار نگیرد! خصوصا اینکه پهپادهای رزمی و بعضا شناسایی در اختیار نیرو و یگان حاضر در صحنه نبرد قرار ندارد و در چنین شرایطی زیان های عدم اجرای ایده نبرد شبکه محور و هماهنگ و فراهم سازی امکانات مرتبط با آن به خوبی درک می گردد!


پهپادهای رزمی عموما محصول عصر دیجیتال می باشند و هر ساختار نظامی که بیشتر در عرصه بکارگیری و استفاده از فناوری های مرتبط تلاش کرده باشد , در زمینه استفاده از پهپادهای رزمی هم پیشرو تر می باشد و راه هموارتری در پیش خواهد داشت!
در ساختار نیروی های مسلح جمهوری اسلامی , قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) و نیروی هوافضا و نیروی دریایی سپاه پاسداران , به دلیل الزامات موجود در جهت مقابله با تهدیدات و نظارت بر مرزهای هوایی و  دریایی , بیشتر از سایر بخش های نیروهای مسلح در زمینه بکارگیری فناوری های جدید اهتمام ورزیده اند.

mtw_66~0.jpg

نظارت جانشین فرمانده نیروی هوایی بر روند انجام رزمایش هوایی!
 

در زمینه تولید پهپاد های رزمی , نیروی هوافضای سپاه و صنایع هوایی شاهد , تولیدات با کیفیت تری نسبت به سایر صنایع دفاعی ارائه کرده اند و علاوه براین در مدت کوتاه تر برای محصولات رونمایی شده خط تولید دایر کرده و محصولات در مرحله توسعه متوقف نمانده اند! برای مثال می توان به احداث خط تولید چهار فروندی شاهد 129 و همچنین خط تولید موشک های سدید اشاره کرد.

در حال حاضر با توجه به تولید موتور توربینی اوج (مهندسی معکوس J-85) و در دست تولید بودن موتور توربوفن J-90 , میتوان پیشبینی کرد که در آینده نچندان دور این پیشران ها نیز در تولیدات هواگردهای بدون سرنشین مورد بهره برداری قرار گرفته و زمینه ساخت پهپادهایی در رده HALE  و پهپادهایی نظیر Cloud Shadow چینی و RQ-4 Global Hawk آمریکایی را جهت انجام ماموریت های رله ارتباطی ,عملیات های ضربتی و پشتیبانی فراهم گردد. 

 

پایان.

 

تالیف: Skyhawk

استفاده از این مطالب صرفا با ذکر منبع بلامانع می باشد.


 • 74

#5 ONLINE   gen

gen

  Master Sergeant

 • Members
 • 287 ارسال

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 07:07

با تشکر فراوان و خسته نباشید بابت تاپیک عالیتون 

 

مطمئنید این پهپاد شاهد 129 هست؟؟  پهپاد Ch-4 رنگین کمان چین که در عراق مشغول به خدمته نیست ؟؟ 

 

http://s8.picofile.c...sdefault_1_.jpg

http://s9.picofile.c...34/yourfile.jpg

 

به این علت که در شاهد 129 قسمت زیرین پهپاد بصورت استوانه طراحی شده و در پهپاد رنگین کمان بصورت مسطح

 

Shahed-129-modified.jpg


ویرایش شده توسط gen 25 نوامبر 2016 - 07:09 .

 • 1

#6 OFFLINE   iliasd

iliasd

  Master Sergeant

 • Members
 • 409 ارسال

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 07:21

سلام

چیزی که کسی توجهی به اون نداشت اینه که پهپاد صاعقه در سه مدل ارایه شده نه دو مدل

یک مدل ملخی و یک مدل جت شناسایی ، یک مدل هم جت رزمی

مدل جت شناسایی مشابه rq ورودی هوای مشبک داره (تصویر بالا )

اما مدل جت رزمی که در سوله جداگانه ای نشان داده شد ورودی هوای متفاوتی داره ، البته که در رونمایی پوشانده شده بود (تصویر پایین )

5435.jpg

مشخصه که نمونه رزمی باید موتور قوی تری برای حمل تسلیحات داشته باشه ، شاید دلیل تغییر ورودی هوا هم همین باشه ، ورودی هوای s شکل رو باید برای این نمونه مدنظر داشت ، وگرنه دلیلی نداره که پوشانده بشه
 • 0

#7 OFFLINE   irfateh

irfateh

  Master Sergeant

 • Members
 • 256 ارسال

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 07:52

*
پست محبوب

تاپیک بسیار عالی و مفید هست واقعا خسته نباشید

 

 

نکته دیگری که در مورد  شاهد129 هست نمایش این مدل جدید و خط تولیدشه...یادم میاد در مصاحبه ای گفتند که مدل جدید شاهد129 توان حمل 100 کیلو محموله بیشتر نسبت به مدل قبلی داره و همینطور اگه اشتباه نکنم مداومت پروازی به 30 ساعت رسیده

 

401934_128~1.jpg

402023_748~0.jpg

402024_743.jpg


ویرایش شده توسط irfateh 25 نوامبر 2016 - 07:56 .

 • 12

#8 ONLINE   MILAD110

MILAD110

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: Approved Posting
 • 1,843 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 08:13

به نظر این دو تا تصویر یکی هستن، و هر دو مربوط به مدل موتور پیستونی صاعقه هستن، فقط در یکیشون بنا به دلایلی مثل نشان دادن زیرسیستمهای داخلی به بازدیدکنندگان از نمایشگاه، درپوش بالای دماغه برداشته شده و اینطور به نظر میاد که ورودی هوا هست. پوشاندنش با پارجه هم به دلیل عدم انتشار تصویری از داخل پهپاد هنگام تهیه گزارش های خبری میتونه باشه.

IMG_20161125_194736.jpg
IMG_20161125_194716.jpg


******************


دو ویدیوی منتشر شده از عملیاتهای برون مرزی پهپاد شاهد-129

http://www.aparat.com/v/V8dkY
http://www.aparat.com/v/dgSYX


 • 4

#9 OFFLINE   patak

patak

  Master Sergeant

 • Members
 • 922 ارسال

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 10:02

*
پست محبوب

همین پهبادهای شاهد 129اگر در سوریه به تعداد بالا استفاده بشن بلای جان تکفیری ها خواهند بود.گمان میکنم با پول خرید یک تانک تی 90بشه چندین فروند شاهد 129مسلح ساخت که قطعا موثر تر هم عمل میکنن.به قول اسکای هاوک عزیز مشکل اصلی تفکر فرماندهان ارشد هست که هنوز آپدیت نشدن و اگرم استفاده ای از پهباد رزمی تا الان داشتیم کاملا سلیقه ای بوده.
 • 10

#10 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 نوامبر 2016 - 11:28


سلام و تشکر بابت لطف دوستان

 

این تاپیک همونطور که از عنوانش پیداست جهت بررسی پهپاد های رزمی ایجاد شده و بر همین مبنا  زیاد به جزئیات فنی پرداخته نشده! چراکه تاپیکی برای اینکار وجود داره و از ابتدا هم  قصد موازی کاری هم وجود نداشت! 

http://www.military....سانی-تا-12-خرد/

 

 

با تشکر فراوان و خسته نباشید بابت تاپیک عالیتون 

 

مطمئنید این پهپاد شاهد 129 هست؟؟  پهپاد Ch-4 رنگین کمان چین که در عراق مشغول به خدمته نیست ؟؟ 

 

http://s8.picofile.c...sdefault_1_.jpg

http://s9.picofile.c...34/yourfile.jpg

 

به این علت که در شاهد 129 قسمت زیرین پهپاد بصورت استوانه طراحی شده و در پهپاد رنگین کمان بصورت مسطح

 

خواهش میکنم.

این تصویر رو در آرشیو داشتم و تا اونجایی که یادم میاد بچه های خودمون قرارش داده بودن!

 

https://theaviationi...dified-version/

 

 

 

سلام

چیزی که کسی توجهی به اون نداشت اینه که پهپاد صاعقه در سه مدل ارایه شده نه دو مدل

یک مدل ملخی و یک مدل جت شناسایی ، یک مدل هم جت رزمی

مدل جت شناسایی مشابه rq ورودی هوای مشبک داره (تصویر بالا )

اما مدل جت رزمی که در سوله جداگانه ای نشان داده شد ورودی هوای متفاوتی داره ، البته که در رونمایی پوشانده شده بود (تصویر پایین )

5435.jpg

مشخصه که نمونه رزمی باید موتور قوی تری برای حمل تسلیحات داشته باشه ، شاید دلیل تغییر ورودی هوا هم همین باشه ، ورودی هوای s شکل رو باید برای این نمونه مدنظر داشت ، وگرنه دلیلی نداره که پوشانده بشه

 

در واقع با سه نوع پهپاد با فرم آرکیو 170 مواجهیم! سیمرغ و صاعقه با پیشران جت و ملخی!

 

این دو تصویر بالا هر دو یک پهپاد هستن! 

این چهار تا بمبی که زیر صاعقه نصب شده در کل حدود صد کیلو وزنشونه! یعنی نصف قدرت حمل بار کرار!

 

 

 

 

به نظر این دو تا تصویر یکی هستن، و هر دو مربوط به مدل موتور پیستونی صاعقه هستن، فقط در یکیشون بنا به دلایلی مثل نشان دادن زیرسیستمهای داخلی به بازدیدکنندگان از نمایشگاه، درپوش بالای دماغه برداشته شده و اینطور به نظر میاد که ورودی هوا هست. پوشاندنش با پارجه هم به دلیل عدم انتشار تصویری از داخل پهپاد هنگام تهیه گزارش های خبری میتونه باشه.

IMG_20161125_194736.jpg
IMG_20161125_194716.jpg


******************


دو ویدیوی منتشر شده از عملیاتهای برون مرزی پهپاد شاهد-129

http://www.aparat.com/v/V8dkY
http://www.aparat.com/v/dgSYX

 

تصویر بالا مربوط به یک سوله دیگر هست که در اون پهپاد سیمرغ و پهپادهای شاهد و ام کیو 1 قرار داشتن! حتی رنگ پوشش زمین هم متفاوته!

 

در تصویر زیر ایراینتیک صاعقه بهتر دیده میشه.

 

vlcsnap-2016-10-10-03h26m32s734.jpg

vlcsnap-2016-10-10-03h20m02s609.jpg

 

 

 

پ.ن:

جالب این هست که ما پیش از این پهپاد , پهپاد دیگری با نام صاعقه داشتیم که 281 فروند هم از این پهپاد تولید شده!

http://gallery.milit...299/5973628.jpg


 • 6

#11 ONLINE   gen

gen

  Master Sergeant

 • Members
 • 287 ارسال

ارسالی 26 نوامبر 2016 - 02:20

اگر فرض رو بر این بزاریم که نمونه ی نهایی صاعقه همین تصویری هستش که چارتا بمب زیرش نصب شده ( با همین ابعاد ) اونوقت لندیگ گیر جلویی و محفظه ی قرار گیری سایت اپتیکی ( مثل ارکیو سایت اپتیکی درون بدنه ی پرنده قرار بگیره )  در کجا قراره میگیره ؟؟ 

مهم تر از اون : آیا ما به فناوری خنک سازی گازهای خروجی از موتور که در نتیجه احتراق داخلی سوخت در محفظه ی احتراق هستش رو بدست اوردیم یا نه ؟؟؟ 

اگر جواب  خیر باشه شعاع عملیاتی پهپاد نمیتونه زیاد باشه چون توسط سیکر های تصویر برداری حرارتی ( IIR ) براحتی شناسایی میشه 


ویرایش شده توسط gen 26 نوامبر 2016 - 02:23 .

 • 1

#12 OFFLINE   Aspahbod

Aspahbod

  04- استوار

 • Magazine
 • 2,355 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 نوامبر 2016 - 07:28

اگر فرض رو بر این بزاریم که نمونه ی نهایی صاعقه همین تصویری هستش که چارتا بمب زیرش نصب شده ( با همین ابعاد ) اونوقت لندیگ گیر جلویی و محفظه ی قرار گیری سایت اپتیکی ( مثل ارکیو سایت اپتیکی درون بدنه ی پرنده قرار بگیره )  در کجا قراره میگیره ؟؟ 

مهم تر از اون : آیا ما به فناوری خنک سازی گازهای خروجی از موتور که در نتیجه احتراق داخلی سوخت در محفظه ی احتراق هستش رو بدست اوردیم یا نه ؟؟؟ 

اگر جواب  خیر باشه شعاع عملیاتی پهپاد نمیتونه زیاد باشه چون توسط سیکر های تصویر برداری حرارتی ( IIR ) براحتی شناسایی میشه 

 

خود RQ-170 سال 88 توسط سیکر های حرارتی شناسایی شده بود. فیلمش رو هم نشون دادن. مشکل تصویر برداری حرارتی اینه که تقریبا قابلیت "جست جو" نداره و همین کمک می کنه به پنهان موندن پرنده ای مثل RQ-170. گرچه با کم کردن حرارت گاز های خروجی احتمال و برد شناسایی توسط چنین سیستم های کم میشه.


 • 6

#13 ONLINE   gen

gen

  Master Sergeant

 • Members
 • 287 ارسال

ارسالی 26 نوامبر 2016 - 01:07

خود RQ-170 سال 88 توسط سیکر های حرارتی شناسایی شده بود. فیلمش رو هم نشون دادن. مشکل تصویر برداری حرارتی اینه که تقریبا قابلیت "جست جو" نداره و همین کمک می کنه به پنهان موندن پرنده ای مثل RQ-170. گرچه با کم کردن حرارت گاز های خروجی احتمال و برد شناسایی توسط چنین سیستم های کم میشه.

 

با تشکر از شما 

 

یعنی مثل رادار باند ایکس که یک رادار کنترل آتشه و اطلاعات مربوط به هدف رو به موشک رهگیر ارسال میکنه ، سایت های الکترواپتیکال و ایضا حرارتی توانای قفل روی هدف و روانه کرده موشک های حرارتی به سمت هدف رو ندارند ؟؟ 

 

کاش در طراحی محفظه ی ارابه ی فرود سیمرغ ، از طراحی دندان اره ای ( sawtooth ) استفاده میشد مثل اف 35 و تارانیس و اف 117 ، چون باعث کاهش سطح مقطع پرنده میشه 


 • 0

#14 OFFLINE   Aspahbod

Aspahbod

  04- استوار

 • Magazine
 • 2,355 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 نوامبر 2016 - 08:49

 

یعنی مثل رادار باند ایکس که یک رادار کنترل آتشه و اطلاعات مربوط به هدف رو به موشک رهگیر ارسال میکنه ، سایت های الکترواپتیکال و ایضا حرارتی توانای قفل روی هدف و روانه کرده موشک های حرارتی به سمت هدف رو ندارند ؟؟

 

خیر. اتفاقا توانایی قفل دارن (هدایت موشک یه بحث دیگست). ولی توانایی "جستجو" ندارن. یعنی اگر از قبل ندونن که یه پرنده کجاست، احتمال این که بتونن پیداش کنن خیلی کمه.


 • 6

#15 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 01 دسامبر 2016 - 02:39

*
پست محبوب

مراکز نظارتی و کنترل (ظاهرا هوافضا) سپاه:

 

thumb_2015-09-26_20_29_001819.jpgthumb_2015-09-26_20_29_001828.jpgthumb_2015-09-26_20_29_001830.jpg

thumb_2015-09-26_20_29_001825.jpgthumb_2015-09-26_20_29_001826.jpgthumb_2015-09-26_20_29_001831.jpg

 

قرارگاه پدافند هوایی:

 

http://www.military....هوایی/?p=466654

http://www.military....هوایی/?p=490363

http://www.military....هوایی/?p=466336

http://www.military....ز-نمایشگاه-دست/

 

پ.ن: جهت مقایسه با تصویر (اتاق) مرکز کنترل و فرماندهی نهاجا

 

 

---

 

 

شاهد 129 و (احتمالا) ایستگاه کنترل پهپاد در پس زمینه تصویر:

thumb_2015-09-26_20_29_002079.jpg

 

سایت اپتیکی شاهد 129:

thumb_2015-09-26_20_29_001290.jpg

 

 

ساخت پهپاد:

thumb_2015-09-26_20_29_001301.jpgthumb_2015-09-26_20_29_001293.jpg

 

 

---------

 

پرتاب آزمایشی بمب هوا به سطح سدید 342 از پهپاد شاهد 129

http://www.aparat.com/v/m2dFj

 

مهندسی معکوس پهپاد RQ-170
http://www.aparat.com/v/BVWU9

 

پهپاد شاهد129( پرواز عملیاتی,خط تولید پهپاد و تسلیحات)- گزارش مرآتی
http://www.aparat.com/v/DZluG

 

نمایش نسل جدید پهپاد تهاجمی شاهد-129
http://www.aparat.com/v/hDies


 • 12


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی