bmosavi

اگر جنگ اتفاق افتاده بود, مرگ در هوا...

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دور زدن هرگز یک گزینه در طی یک نبرد نبود. حساب کرده بودند که نبرد هوایی تبدیل به یک جنگ جدی و همه جانبه شده و با هجوم هوایی کامل طرفین پیمان ورشو چند روز و حداکثر یک هفته طول خواهد کشید تا تمام نیروی هوایی نابود شود.

با تمام این تمرینات و بسیج بودن تمام امکانات برای ساخت جنگنده و پایگاه و تجهیزات مورد نیاز ، باز هم فقط یک هفته زمان برای نابودی نیروی هوایی سوئد کافی بود!  به قولی آدم یاد اون مثل ( مرگ با عزت به از زندگی با ذلت ) می افته.

تعجب میکنم چرا اون دوران سوئد عضو ناتو نشد؟؟ سوئد و ناتو مناسبات و هماهنگی هایی با هم داشتند؟ اگه بین شوروی و سوئد جنگی در میگرفت موضع ناتو چی بود در اون زمان؟

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تمام این تمرینات و بسیج بودن تمام امکانات برای ساخت جنگنده و پایگاه و تجهیزات مورد نیاز ، باز هم فقط یک هفته زمان برای نابودی نیروی هوایی سوئد کافی بود!  به قولی آدم یاد اون مثل ( مرگ با عزت به از زندگی با ذلت ) می افته.

و شاید به همین خاطر باشه که تئوریسین های نظامی بعد از جنگ تحمیلی هرگز سرمایه گزاری گسترده ای روی نیروی هوایی انجام ندادند و ترجیح دادند بودجه خرید و عملیاتی نگه داشتن 100 فروند جنگنده ای رو که برای دشمنی مثل آمریکا و ناتو نهایتا یه دست انداز یه هفته ای محسوب میشد صرف تولید 5000 فروند موشک بالستیک سوخت جامدی بکنن که با هر دستگاه محاسباتی عامل بازدارنده به مراتب موثرتری محسوب میشه.

تعجب میکنم چرا اون دوران سوئد عضو ناتو نشد؟؟ سوئد و ناتو مناسبات و هماهنگی هایی با هم داشتند؟ اگه بین شوروی و سوئد جنگی در میگرفت موضع ناتو چی بود در اون زمان؟

بحث علل و عوامل علاقه دو کشور سوئد و سوئیس به بی طرفی و عدم تمایل اونها به عضویت در پیمان های سیاسی و نظامی که خیلی مفصله و برای خودش تاپیک جداگانه ای می طلبه.

ولی تعجب من اینه که سران و فرماندهان سوئد چرا علیرغم بی طرفی و نداشتن ارتباط خاص با ناتو نسبت به تهدید نظامی شوروی احساس خطر میکردن ؟!!! مخصوصا که در همون سال ها سطح روابط حسنه و حتی همکاری های نظامی و امنیتی کشور همسایه شون فندلاند با شوروی به حدی ارتقا و گسترش پیدا کرده بود که برخی مقامات غربی به طعنه فندلاند رو عضو غیررسمی پیمان ورشو خطاب میکردن 

• Upvote 10
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بحث علل و عوامل علاقه دو کشور سوئد و سوئیس به بی طرفی و عدم تمایل اونها به عضویت در پیمان های سیاسی و نظامی که خیلی مفصله و برای خودش تاپیک جداگانه ای می طلبه.

ولی تعجب من اینه که سران و فرماندهان سوئد چرا علیرغم بی طرفی و نداشتن ارتباط خاص با ناتو نسبت به تهدید نظامی شوروی احساس خطر میکردن ؟!!! مخصوصا که در همون سال ها سطح روابط حسنه و حتی همکاری های نظامی و امنیتی کشور همسایه شون فندلاند با شوروی به حدی ارتقا و گسترش پیدا کرده بود که برخی مقامات غربی به طعنه فندلاند رو عضو غیررسمی پیمان ورشو خطاب میکردن

سوئیس که بحثش جداست. آخه کی دلش میاد به سوئیس حمله کنه ؟ icon_cheesygrin

اما سوئد، بیچاره هم بی طرف بود و هم به شدت وحشت زده! فکر کنم اون بدبخت هم مثل ما چوب موقعیت مکانیش رو میخورد. حالا این دوستمون آقای میرانی میتونه بررسی کنه ببینه سوئد در اون دوران ، ناتو رو تهدید تلقی میکرده یا نه؟ تمرینات نیروی هوایی فقط برای مقابله با شوروی بوده یا برای جنگنده های ناتو هم برنامه داشتند؟

جالب اینجاست هنوز که هنوزه از طرف روسیه احساس خطر میکنه و تازگیا داره واسه شرایط جنگی خودشو آماده میکنه!!

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بی صبرانه منتظر این تاپیکم

هربار میام سایت(روزی 20-30 بار خخخ) میام میبینم هنوز نیومده بالا سرخورده میشم

کی وقت میکنید بقیشو تکمیل کنید

مشتاقم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اتفاقا پسر دایی بنده مقیم کشور سوئد هست و در نیروی دریایی  خدمت میکنه چند باری باهاش در مورد میلیتاری صحبت کردم ارتش خیلی مجهزی دارن و البته مردم خودشونم نه به حد مردم سوئیس ولی به مسائل نظامی علاقه دارن جالبیش اینجا بود که میگفت اکثر وسایل رو خودمون میسازیم  و اگه چیزی بخریم تا با نیازهای خودمون اصلاح و بهینه سازیش نکنیم و به سورسش دسترسی نداشته باشیم تو جاهای حساس نظامی استفادش نمیکنیم 

• Upvote 7
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام . 

استقلال علمی ، فنّی و صنعتی در حوزه توانمندی های دفاعی سوئد واقعا قابل تحسین و احترامه و میتونه الگوی بسیار درخشانی برای کشورهای دنیا باشه .

ولی دیگه به اون شوری که پسردایی محترم شما فرمودن هم نیست . هواپیمای ترابری C-130 هرکولس ، بالگرد بلک هاک و انواع بمب های لیزری PAVE WAY  فقط چند نمونه از این موارد هست که الان به ذهنم میرسه . البته سامانه پدافند هوایی هاک هم هست که فقط رادارش رو تغییر دادن . 

تا اونجایی که بنده خبر دارم و منابع در دسترس عموم میگن ، هیچ کدوم از این موارد تا حالا توسط صنایع نظامی سوئد  نه اصلاح و بهینه سازی شدن و نه اجازه دسترسی به اطلاعات حساس اونا داده شده . ممکنه موارد دیگری هم باشه که الان یادم نمیاد . 

البته رسته پسر دایی بنده مخابرات هست و منظورم از جاهای حساس در مورد مخابرات بود 

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ولی تعجب من اینه که سران و فرماندهان سوئد چرا علیرغم بی طرفی و نداشتن ارتباط خاص با ناتو نسبت به تهدید نظامی شوروی احساس خطر میکردن ؟!!!

به همون دلیلی که سران بلژیک در جنگ جهانی دوم احساس خطر نکردند و کشورشون پل پیروزی آلمان بر خط دفاعی مستحکم فغانس شد، در واقع آلمانها با اشغال بلژیک خط دفاعی پیچیده فرانسوی ها را دور زدند و آن را اشغال کردند.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.