Goebbels

خودرو رزمی پیاده نظام راتل ( Ratel )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

Besmellah_21.png

نگاهی بر  خودرو های زرهی سری Ratel نیرو های دفاع ملی آفریقای جنوبی

Ratel گورکن  آفریقایی:

رتل یک خودروی زرهی پایه است که توسط گردان پیاده نظام مکانیزه  دفاع ملی آفریقای جنوبی  مورد استفاده قرار میگیرد

(Ratel)  در زبان آفریکانس به معنی یک نوع گورکن است که به جنگندگی و وحشی بودن شهرت دارد.Ratel اولین (Infantry Fighting vehicle ) یا به اختصار (IFV) کشور آفریقای جنوبی بود  که وارد خدمت  شده . به طور کلی  رتل یک طرح با نفوذ را دارد  که  برای نمونه ی شبیه به آن در کشور های دیگر میتوان خودروی زرهی Wz_523   چین  را معرفی کرد. این خودرو در مدل های مختلفی ارائه شد که بهترین مدل های آن را میتوان Ratel-90  و یا Ratel-zt3  معرفی کرد. در نسخه ی Ratel -Zt3   خودرو  مجهز به 3 پرتابگر موشک ضد زره است . در نمونه های Ratel 20  یا Ratel 60  خودرو عمدتا نقش انتقال دهنده نیرو هارا دارد.

Ratel_20_armoured_infantry_fighting_vehi

Ratel 20

در سال  1970  ، نیروی دفاع ملی آفریقای جنوبی  (SADF)  احساس کردند نیازمند یک  وسیله ی نقلیه  برای پیاده نظام خود هستند در همان سال بود که دولت آفریقای جنوبی دستوری مبنی  بر  مجهز کردن ارتش به وسایل مکانیزه را صادر کرد. 

رتل در ابتدا  یک محصول حاصله از اصلاحاتی  بر روی شاسی کامیون های نظامی  MAN6*6 بود .در آن زمان  ارتش آفریقای جنوبی طرح هایی برای خرید خودرو های زرهی  مانند پانارد ، M3 ،Thyssen ، UR-416   ،   VXB-170 ،  EE-11 به جای رتل را مورد برسی قرار داد اما در نهایت تصمیم به ساخت یک نمونه داخلی با توان داخلی خود گرفت و پروژه رتل  را  در سال 1971 شروع کرد و سرانجام بعد از 3 سال  به نتیجه رسید و  ژنرال  مگنوس مالان  در یک گزارش به پارلمان آفریقای جنوبی طرح رتل را یک موفقیت صنعتی معرفی کرد.

Ratel_90.jpg

Ratel 90

در بین سال های 1971 تا 1975 سه مدل از این خودرو ها  ساخته شد و با یک قرار داد خرید توسط نیروی  زمینی ارتش آفریقا  جنوبی  تحت تولید قرار گرفت.  ساخت خودروی رتل با مدل رتل 20  به اوج خود رسید  به طوری که 3 بار روی آن بسته ارتقا قرار گرفت و  در نهایت  یک هزار دستگاه خودروی رتل  ساخته شد و به ارتش تحویل داده شد.

اما رفته رفته  با گذر زمان  و ارائه طرح های جدید  اقدامات اولیه ای برای  برای از خدمت خارج کردن رتل  صورت گرفت.مهمترین  اقدام برای خارج کردن  رتل از خدمت جایگزینی 246  دستگاه  خودروی Patrian AMV   با خودروی رتل بود که تحت پروژه   Hoefyster صورت گرفت.

مشخصات فنی :

تولید انبوه رتل در سال 1977  رسما  صورت پذیرفت. این خودرو وزنی بالغ بر 18.5 تن (18500 کیلوگرم )  دارد. طول آن به 7.212 متر (23.66 فوت)  است و عرض این خودرو 2.516 متر (8.25 فوت)  و دارای ارتفاع 2.915 متر (9.56 فوت )  است.این خودرو توانایی حمل 3 خدمه و انتقال 7 سرباز را دارد .جنگ افزار اصلی رتل یک توپ 20 میلی متری است همچنین جنگ افزار ثانویه این خودرو عبارت است از :

1 x 7.62 mm (0.30 in) MG (coaxial),
    1 x 7.62 mm (0.30 in) MG (anti-aircraft),
    2 x 2 smoke grenade dischargers

همچنین این خودرو از موتور D 3256 BTXF  شش سیلندر در خط توربو شارژ دیزلی  بهره میبرد .این موتور توانایی حرکت خودرو تا شعاع 1000 کیلومتری را با سرعت 115 کیلومتر در ساعت  در جاده آسفالت   و 65 کیلومتر در ساعت  در خاکی  را می دهد

182838183178.jpg

تسلیحات استفاده شده درRatel

این خودرو با توجه به شرایط جغرافیایی افریقای جنوبی طراحی شده و از برتری های این خودرو نسبت به  هم دورانی های خود  قدرت آتش بالای این خودرو به واسطه توپ 90 میلی متری آن است.از نکات جالب این خودرو مخزن نگهداری آب شرب آن است که با توجه به کم دسترس بودن  آب در برخی نقاط آفریقا بر روی این خودرو نصب شده است و خدمه را از تشنگی  در امان نگه میدارد.درثانی برد عملیاتی این خودرو 1000 کیلومتر است که نسبت به  خودرو های M2 /M3 برادلی  که برد عملیاتی 450 کیلومتری دارند بسیار کارآمد تر هستند.

در طرح رتل اهمیت زیادی به محافظت خودرو در برابر مین های زمینی  نسبت به هم دوره ای های خود  داده شده است و این نشان دهنده تجربه بالای ارتش آفریقای جنوبی است. رتل مانند وسایل نقلیه    Casspir   و  Buffel   دارای  بدنه زاویه دار در پایین است  که مرکز انفجار را به دو قسمت تقسیم میکند  و باعث میشود از خودرو در برابر مین های زمینی محافظت شود. از ویژگی های رتل این است که در صورت بروز مشکل در چرخ های آن فرایند تعویض چرخ بسیار آسان و سریع انجام میشود .

این خودرو دارای  در ب های متعددی است  که شامل 2 درب  اصلی در طرفین ،   یک درب در عقب و یک دریچه در سقف میباشد و به نیروهای  داخل خودرو این امکان را میدهد از خود  در برابر کمین ها به خوبی محافظت کنند. رتل  از نظر حفاظت در برابر گلوله های معمولی  به خوبی عمل میکند اما در برابر موشک های ضد زره شانسی ندارد .و این تحلیل در درگیری های مرزی با انگولا به وضوح ثابت شد.

reumech-omc-ratel-06.jpg

رفته رفته پس از اصلاحات گوناگون بر روی  رتل 60 صنایع نظامی آفریقا  نمونه جدید رتل را معرفی کردند که آن را رتل ZT-3s نام نهادند. این رتل دارای 3 پرتابگر موشک ضد زره هدایت شونده است  که برای اولین بار در سال 1987   طی  عملیات Moduler   مورد ازمایش قرار گرفت. در طی این عملیات تانک های T-55 آنگولا با نیرو های آفریقای جنوبی درگیر شدند   که طی این درگیری چند دستگاه رتل 90 به منطقه اعزام شد اما با ناکار آمدی تسلیحات این نسل از رتل رتل  ZT-3s به منطقه اعزام شد  و با نابودی 3 تانک  T-55  در 10 دقیقه عملکرد بسیار مطلوبی ر به نمایش گذاشت.

نویسنده : MA5

just for military

ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز..ما تجهیزاتی داریم که همگی لبه ی فناوری روز هستند و خودمون تولید میکنیم،زمان جنگ مشخص میشه چند مرده حلاجیم ...اونوقت میبینید چقدر بروز و پیشرفته هستیم...
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز..ما تجهیزاتی داریم که همگی لبه ی فناوری روز هستند و خودمون تولید میکنیم،زمان جنگ مشخص میشه چند مرده حلاجیم ...اونوقت میبینید چقدر بروز و پیشرفته هستیم...

از شما تقاضا دارم یکی از تجهیزاتی که در لبه هم نه در حد  سال 2000 باشه که خودمون ساختیم رو ذکر بفرمایید...بنده ممنون میشوم

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز گقتم که در زمان جنگ مشخص میشه ...اینها مگو!!! هستند ....نمیشه بیان گرد وگرنه خود مسئولین میگفتند ...علی الحساب همین صنایع موشکی را در نظر بگیرید یا در زمینه پهپادها
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز گقتم که در زمان جنگ مشخص میشه ...اینها مگو!!! هستند ....نمیشه بیان گرد وگرنه خود مسئولین میگفتند ...علی الحساب همین صنایع موشکی را در نظر بگیرید یا در زمینه پهپادها

دوست عزیز در جنگ یک سری ادوات پایه و اساسی هستند.

مثل جنگنده  مثل تانک مثل ناوشکن و زیر دریایی مثل نفر بر مثل اسلحه سبک.

پهپاد  به هیچ وجه نمیتونه  جای جنگنده باشه..عمده پهپاد های ما شناسایی هستند و تنها سری شاهد به صورت تولید انبوه مسلح است..با پهپاد نمیشه موازنه قدرت رو تغییر داد درثانی تکنولوژی کدام پهپاد ما در لبه تکنولوژی جهان است؟؟؟نکنه شاهد هارو با گلوبال هاوک اشتباه گرفتید؟؟

در زمینه موشکی هم نباید منکر  کمک های کره شمالی شد البته ما موشک عماد رو داریم. خب دوست عزیز در بحث موشک باید بگم موشک های ماپیشرفته هستند اما امریکا و روسیه 70 سال قبل چنین موشک هایی ساختند پس بروز نیستند.

ما در تانک چه پیشرفت قابل توجهی داشتیم؟؟در جنگنده چطور؟؟در نفربر ها؟؟در ناوشکن ها؟؟در  سایر ادوات چی؟؟دوست عزیز سال 2017 است و ما  اولین اسلحه سبک خود را با نام مصاف رونمایی کردیم. که در واقع کپی و ترکیب چند اسلحه غربیست..منکر یکسری توانایی ها نمیشوم اما منکر مدیریت صحیح میشوم

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاری به اقارب و .... ندارم، منتها متاسفام که نظامی های ایران شدن مسخره دست شما و امسال شما که 24 ساعته پای تلگرام و اینستاگرام و ... در حال بافتن جفنگیات هستید. این میاد میگه کرار خوب نیست اونو به جاش بسازید، این میگه فلان خوب نیست اونو به جاش بسازید!

همه ی جوانان غیور ایران زمین هم شدن متخصص صنایع نظامی! اونم به واسطه تلگرام و اینستاگرام!

انصافا اگه یک نفر نظامی بود که خبره ی این کار و واقعا از جون و دل مایه گذاشته بود حرفاشو قبول می کردم، نه اینکه از طریق ویکیپدیا انگلیسی بشه متخصص اسلحه و متخصص هوایی و متخصص زرهی!!!! من خودم فکر میکردم قبلا خیلی حالیمه! کلی از همین کسایی که توی اینترنت قبلا و الان ادعای نظامی گری داشتن من جمله خودم از همین انجمن شروع کردن! ولی واقعیت چیز دیگری هست! به قول هوت توی سقوط بلک هاوک: اولین گلوله که از کنار گوشت رد بشه همه ی این سیاست و ... از یادت میره! سعی کن افرادت رو زنده بر گردونی، حالا دوست خوب و عزیزم، توی میدان جنگ چه با اقارب، چه با استرایکر آمریکایی چه با دست خالی باید جون خودت و دور و وریاتو حفظ کنی!

یا علی!

ویرایش شده در توسط siavash75
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاری به اقارب و .... ندارم، منتها متاسفام که نظامی های ایران شدن مسخره دست شما و امسال شما که 24 ساعته پای تلگرام و اینستاگرام و ... در حال بافتن جفنگیات هستید. این میاد میگه کرار خوب نیست اونو به جاش بسازید، این میگه فلان خوب نیست اونو به جاش بسازید!

همه ی جوانان غیور ایران زمین هم شدن متخصص صنایع نظامی! اونم به واسطه تلگرام و اینستاگرام!

انصافا اگه یک نفر نظامی بود که خبره ی این کار و واقعا از جون و دل مایه گذاشته بود حرفاشو قبول می کردم، نه اینکه از طریق ویکیپدیا انگلیسی بشه متخصص اسلحه و متخصص هوایی و متخصص زرهی!!!! من خودم فکر میکردم قبلا خیلی حالیمه! کلی از همین کسایی که توی اینترنت قبلا و الان ادعای نظامی گری داشتن من جمله خودم از همین انجمن شروع کردن! ولی واقعیت چیز دیگری هست! به قول هوت توی سقوط بلک هاوک: اولین گلوله که از کنار گوشت رد بشه همه ی این سیاست و ... از یادت میره! سعی کن افرادت رو زنده بر گردونی، حالا دوست خوب و عزیزم، توی میدان جنگ چه با اقارب، چه با استرایکر آمریکایی چه با دست خالی باید جون خودت و دور و وریاتو حفظ کنی!

یا علی!

دوست عزیز بنده در عجب حرف های شمام.

بنده اصلا اسمی از نیروی نظامی ایران نیاوردم. شما حتی نمیدونید صنایع نظامی از نیرو های عملیاتی جدا است.من نمیدونم چرا  شما  اینقدر مغرورید..بنده در کجای این مقاله نوشتم نظامی ام؟؟درکجا از علم خودم نوشتم؟؟عزیز من تنها کار بنده اضافه کردن اطلاعات یک خودروی نظامی بوده برای جامع شدن انجمن.حالا شما اطلاعات بیشتری دارید بنده جلوی انتشارشو گرفتم؟؟درثانی شما مگه منو میشناسی که میگی نظامی هستم یا نه؟؟ بنده یادم باشه اگر میخواستم مطلبی برای استفاده دوستان بذارم حتما از شما و اون اقای میلیمتری اجازه بگیرم.

تنها حرف ما این وسط اینه چرا اینقدر مدیریت ضعیفه.

من گفتم جوانان ما نمیتونن بسازند؟؟کجای متن من چنین چیزی نوشته شده؟

شما فکر کنید من از رو تلگرام و اینستاگرام و ویکی پدیا این مطلب رو نوشتم.یادم نمیاد کسی در مورد رتل چیزی نوشته باشه..خب بد کاری کردم اطلاعات جداگانه رو در یک مقاله ارائه دادم برای علاقمندان؟

شما بنده رو به چی متهم میکنید؟؟مگه حداقل شناخت که نام و نام خانوادگی هست رو از من دارید؟

شما سن پایینی دارید و به همین دلیل به نظرم بهتره در رفتار با دیگران تجدید نظر کنید. بنده حداقل 20  سال از شما سنم بیشتره .شما از کجا میدونید بنده نظامی نیستم؟

متاسفانه این انجمن با این گونه رفتارات به حاشیه رانده میشه.

شما از اقارب دفاع میکنید..بنده در قلب  صنایع دفاع ایران  شاغل هستم با چشم خودم جوانانی رو میبینم که اگر بهشون بودجه بدهند ظرف 10 سال ادواتی میسازند قابل رقابت با نمونه های روسی و اروپایی .

مشکل ما اینه تا در فضای مجازی یک مقام میگیریم میشویم علامه .میشویم همه چی دان.به خودمان اجازه قضاوت در مورد دیگران را میدهیم.

بنده شکی ندارم که چنین حرف هایی واکنش های منفی از جانب کاربران برایم در پی دارد چون تعجبی نیست با تعداد پست شما کاملا میشود حدس زد دوستان زیادی حامی شما هستند.

اما تا کسی را نمیشناسید تهمت نزنید. سن شما 20 سال است و خوشبینانه اش دارای مدرک فوق دیپلم باشید .پس حتی سربازی هم نرفته اید و  شایدم سربازی رفته اید و مدرک دیپلم دارید.

پس به کسی تهمت نزنید چون خود شما تنها در درس آمادگی دفاعی  اسلحه واقعی به  دست گرفته اید و آن هم خالی و بدون اختیار شلیک.

از بالا به دیگران نگاه نکنید.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

p6.jpg

نفربر  ratel مجهز به موشک هدایت شونده ضد تانک zt_3 

* در صورت ساخت نمونه مشابه و یا تجهیز نفربر های حال به این سامانه هدف گیری و ضد تانک و بکارگیری سری موشک های طوفان و تجهیزات اپتیکی صا ایران ، قدرت نیروی زمینی ما در برابر یگان زرهی دشمن بدون شک ارتقا پیدا می کند.

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.