MR9

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (5)

Recommended Posts

11 hours قبل , aminf14 گفت:

برجام هم نوعی کوتاه اومدن و سازگار شدن ما با طرف مقابل بود نه تسلیم شدن اونها  و کسب رضایت ما. ولی قضیه در دعوای سیاسی عده ای برای انتخابات و طرف مقابل برای گزارش صد روزه یا انتخابات و محبوبیت گم شد. مطهری درست میگه چون جبهه پایداری با مخالفت عجیب و تمام قدشون پالسی به امثال ترامپ داد که بله با رقیبی تماما متحد روبرو نیست. اقداماتی هم در حد وسعشون انجام دادن. بعضی مواردم گفتنی نیست.

خب برداشت من این نبود که  چنین عقیده ای دارید و ادعای جناب مطهری را تایید میکنید. اون هم با این استدلال که جبهه پایداری به ترامپ پالس داده و اقدامات غیرقابل ذکری انجام داده که ترامپ از برجام خارج بشه. دو نظر متفاوت وجود داره که البته به دقت مورد بحث قرار گرفت و دلایل متعددی هم برای «دروغ» بودن این ادعا مطرح شد که با احترام بزارید قبول نکنم جبهه پایداری و پالسش! و مواردی که ناگفتنی! است باعث وضع فعلی برجام شده باشه نه ضعفهای متعدد خصوصا تدوینی برجام.

به هر حال چندین بار اشاره کردم که تحلیل به زعم من با این شدت اشتباه در آینده میتونه به جای اینکه دولتمردان فعلی و آینده را به بازنگری در نحوه مذاکره و توافق با طرف غیرقابل اعتماد و قلدر غرب وادار کنه باعث سرکوب جناح رقیب و سیاست بازی بشه تنها که ضعف های برجام نه؛ بلکه جلیلی و رییسی باعث خروج ترامپ از برجام شدند! و این به شدت خطرناک هست برای قوه تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 minute قبل , alala گفت:

خب برداشت من این نبود که  چنین عقیده ای دارید و ادعای جناب مطهری را تایید میکنید. اون هم با این استدلال که جبهه پایداری به ترامپ پالس داده و اقدامات غیرقابل ذکری انجام داده که ترامپ از برجام خارج بشه. دو نظر متفاوت وجود داره که البته به دقت مورد بحث قرار گرفت و دلایل متعددی هم برای «دروغ» بودن این ادعا مطرح شد که با احترام بزارید قبول نکنم جبهه پایداری و پالسش! و مواردی که ناگفتنی! است باعث وضع فعلی برجام شده باشه نه ضعفهای متعدد خصوصا تدوینی برجام.

به هر حال چندین بار اشاره کردم که تحلیل به زعم من با این شدت اشتباه در آینده میتونه به جای اینکه دولتمردان فعلی و آینده را به بازنگری در نحوه مذاکره و توافق با طرف غیرقابل اعتماد و قلدر غرب وادار کنه باعث سرکوب جناح رقیب و سیاست بازی بشه تنها که ضعف های برجام نه؛ بلکه جلیلی و رییسی باعث خروج ترامپ از برجام شدند! و این به شدت خطرناک هست برای قوه تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور.

از نظر من علت تام دونالد ترامپ بود. ولی این بحث پالس و سیگنال قدیمیه وجود داشته، از نظر عمل موضع ما فرقی نکرده ولی ادبیات چرا. مثلا  خاتمی مدتها طرف رو سر کار می زاشت که ما غنی سازی نمی کنیم و بعدا معلوم شد می کنیم، طرفی با ادبیات تهاجمی صحبت می کرد و معلوم شد این ادبیات تهاجمی پشتوانه ای نداره و فعالیت ما صرفا صلح آمیزه. در این موردم بعضی طیف ها کارهایی و کارشکنی هایی کردند بعضی انجام و بعضی کنترل شد. در طرف مقابل یعنی غرب هم این تمایل رو دیدم که برجام 1 مقدمه ای برای برجام دو و سه و ... باشه ولی شاید نوع ادبیات ما اونها رو از این رویه منصرف کرد ( حال اینکه این رویه و تعامل مثبت یا منفی فعلا جای بحث نیست).  پس به زعم من این تلاش از جانب بعضی مخالفین داخلی وجود داشته ولی در مقابل اقدام رو و واضح ترامپ تلاش اونها ناچیزتر بوده. ولی بحث وحدت داخلی و پالس به طرف مقابل بوده، چه از جانب طیف های افراطی و چه از جانب طرف تفریط گرا و تاثیر بعضی اقدامات داخلی بر سرنوشت انتخابات ایالات متحده. قبلا هم نمونه ی تاریخیشو داشتیم مثل روی کار اومدن رونالد ریگان که نتیجه مستقیم اشغال لانه جاسوسی آمریکا بود. بعضی افراد با اقداماتشون و ایجاد التهاب باعث تاثیری در انتخابات ایالات متحده شدن. خیلی موارد رو در این جریان بی تاثیر نمی دونم از جمله همین قضیه آتش زدن سفارت عربستان، قضیه دستگیری ملوانان و زوم فوق العاده بر روی اون و تاثیر روانی اش بر مردم آمریکا که  چندان سیاسی نیستند یا آزمایش های موشکی که روتین بود ولی خبرسازی و اطلاع رسانی زیادی در موردشون شد و... ( که میشه در مورد هرکدوم بحث کرد).

طرف غرب هم بنابر پیش بینی شون از طرف مقابل نقشه می کشیدن. اینکه نهایت فشار رو وارد کنند و بعد باعث خروج ما از برجام بشن. یعنی با اینکه پیمان شکنی و فشار از طرف مقابل بوده کاسه کوزه ها بر سر ما شکسته بشه، شدیدترین طیف سیاسی ما بر سر کار بیاد و تبدیل به لولویی برای استحمار هرچه بیشتر کشورهای حاشیه خلیج پارس بشیم. از نظر بار اقتصادی موفقیت ترامپ چشمگیر بود ولی از نظر بار سیاسی - دیپلماتیک نه چندان و بجای شر نشون دادن ایران، قلدری  خود ترامپ به چشم میاد.

در مورد قبول کردن یا قبول نکردن عرض بنده شما مختار اید. خود این صحبتی که من مطرح کردم یه تئوری و فرضیه است ، احیانا حقیقت ثبت شده، واضح و عینی نیست و طرح کردنش برای این بود که منظور مطهری رو بفهمیم. بنابر مشاهدات و مطالعه ایه که در مورد سه انتخابات ایالات متحده داشتم ( ریگان - کارتر، ال گور -بوش ، ترامپ- کلینتون). اینکه ما از انتخابات ایالات متحده انتظار یه نتیجه رو داریم ، خواسته یا ناخواسته با اقداماتی باعث تاثیر در اون میشیم چون ممکنه کاندیدای له یا علیه ما باشه. اونوقت سیاستگذاری اون کاندیدا باعث تاثیر در سیاست داخلی و فضای مد نظر یا دور از نظر ما بشه. البته در مورد تاثیر گذاری ایرانی جای بحثه ولی من نشانه هایی از اون رو در رجز خوانی های انتخاباتی ترامپ دیدم که 150 میلیارد دلار به ایران رسیده، رفتار ایران تغییر نکرده، همچنان محور شره و...

اینکه ایران با اقداماتش روح برجام رو نقض کرد ( یعنی همچنان سرکشه). این چیزی نبود که برجام رو نقض کنه ولی انتظارشو از ایران داشتن یعنی تعدیل سیاست منطقه ایش ( اینکه این انتظار درسته یا غلط خودش یه بحثه)

ولی در مقابل ایالات متحده و ترامپ هم روح و هم متن برجام رو نقض کرد یعنی حتی حفظ ظاهر و مقدمه چینی نکرد.

حالا اگه ادعای مطهری رو بررسی کنیم تقریبا میشه همون ادعای ترامپ 

ولی صحبت بنده این بود دوستان اون طیف تلاششونو کردند ولی عامل اصلی و تام ترامپ بود چون انتخاب ایشون ( چه ما در انتخابش تاثیر بزاریم یا نزاریم) این حق رو بهش نمیده که از یه توافق رسمی که ایران بهش پایبند بوده بدون دلیلی مستدل و منطقی خارج بشه پس باید در مقابل همچین فردی ایستاد نه طیف رقیب داخلی . باید به آینده فکر کرد نه گذشته.

بنابراین  نباید اینقدر خروج یا وفاداری ترامپ برای ما مهم می بود، باید سالها اینقدر تلاش می کردیم که دستمون از نظر شرایط اقتصادی و.. پر می بود و اقتصادی پویا و مستقل می داشتیم که نداشتیم. بله فرض کنیم که خروج از برجام همون طور که شما گفتید،  مثلا تقصیر جلیلی یا رئیسی ولی برجام یکی از ابعاد کشور داری و مربوط به بعد خارجی اونه. قسمت اعظم اقتصاد مربوط به داخل و رویه غلط و پر از فسادیه که 42 سال وجود داره و همه گروه های سیاسی در اون نقش داشتن و ناکارآمد بودن. اگر این ناکارامدی کلی رو گردن یک طیف یا نیرویی بیندازیم فرافکنی و بدور از انصافه.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر بعد از برجام اجازه میدادیم چندتا شرکت آمریکایی مثلا خودروسازی تو ایران میومدن و سرمایه و تجهیزاتشون رو می اوردن، ترامپ به این راحتی میتونست از برجام خارج بشه؟

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

درباره برجام دوستان را به پست زیر در تعریف منطقه خاکستری ارجاع می دهم :

مخصوصا عبارت " عملیات ها ممکن است به وضوح از آستانه جنگ عبور نکنند که این موضوع می تواند به دلیل ابهام در قوانین بین‌ المللی ، ابهام در اقدامات و اسناد و یا به این دلیل که  فعالیت‌ ها انجام یک واکنش از جانب دشمن را توجیه نمی‌کنند صورت پذیرد " . با توجه به این جمله به وضوح برجام ما را در حالت ابهام در قوانین بین المللی ، اسناد و اقدامات طرف مقابل قرار داد و راه را برای مانور آنها باز و شرایط را برای ما بسیار محدود کرد در حالی که جنگ به هیچ عنوان برای دشمن توجیه پذیر نیست . از این منظر کسانی که باعث به وجود آمدن برجام شدند ، در مذاکرات رویکرد اشتباهی را برگزیده بودند .

بحث دیگه هم درباره مباحث با رویکرد جناحی هست . دوستان این دقت نظر را داشته باشند که بدون دسته بندی های مشترک هر ساختار اجتماعی مبتنی بر حس/ طبقه / واکنش (دریافت احساسی ، طبقه بندی و بخشی کردن جامعه و سپس واکنش دادن) در قلمرو ساده  شکسته خواهد شد و نتیجه اش سقوط مارپیچی خارج از کنترل ساختار به درون لایه لیتانی همواره معترض است (همواره در حال غر زدن) .  این روند مراحل زیر را دارد :

1. اول من ! (حرف من درست تر است اما دلایل پایه ای و اصولی ارائه نمی شود)
  2. تنها من !  (فقط من درست می گویم)
  3. من ! من ! من ! (ورود به حالت آشوبناک که به صورت هرج و مرج کودکانه هستش و به مانند بچه ای که در هنگام لجبازی به هیچ صراطی مستقیم نیست و با همه چیز مخالف است رفتار می کند)

به این شکل با افزایش تنش اجتماعی و گسسته شدن پیوند بین افراد ، دسته بندی های قلمرو ساده از اینکه چه چیز از نظر ما واقع شده است به چه چیز از نظر من صادق است شکسته می شوند که باعث  تغییر ماهیت از حقوق ما به حقوق من و از بین رفتن آگاهی درباره مسئولیت های متقابل ، که برساخته های اجتماعی مانند حقوق فردی را پی ریزی می کنند می گردد و  خود محوری را بنیان می نماید .

برای جلوگیری از این امر بهتر است ابتدا دسته بندی های مشترک ایجاد گردد تا در چارچوب آنها بحث جلو برود . به عنوان مثال خود من مخالف هر غرب گرای غرب زده (نه هر غرب گرایی ، زیرا الزاما غرب گرا بودن در بعضی از شئون علی الخصوص بعضی از مباحث علمی بد نمی باشد) هستم و به هیچ عنوان نمی توانم این نحله فکری را تحمل کنم (خصوصیت این جماعت سهل گیری و خوش بینی به مظاهر غرب هستش که در دنیای سیاست سمی کشنده می باشد - البته غرب و شرق ندارد و بیشتر چارچوب های فکری منظورم هستش) .

همراهان می توانند به عنوان تکمیل مطالب گفته شده درباره محیط آشوبناک به پست زیر مراجعه نمایند :

3 hours قبل , h298989 گفت:

اگر بعد از برجام اجازه میدادیم چندتا شرکت آمریکایی مثلا خودروسازی تو ایران میومدن و سرمایه و تجهیزاتشون رو می اوردن، ترامپ به این راحتی میتونست از برجام خارج بشه؟

بله می توانست .

موفق باشید

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حال به نقطه ای رسیدیم که می گوییم اگر آمریکا به برجام برگردد ما حاضر به مذاکره ایم. این چیزیست که مسئولین مکرر می گویند و در ظاهر هم کسی مخالفتی ندارد. خب این مذاکره سر چه چیزیه؟ برجام رو که مسئولین می گویند دیگر بسته شده و غیر قابل مذاکره است. پس همان موشکی و منطقه ای خواهد بود. خب این که چند سال پیش قابل انجام بود! یعنی الان من سوالم اینه اگر ترامپ بگوید ما حاضر به بازگشت به برجامیم به شرط اینکه مذاکره سر مسایل منطقه ای و موشکی شروع شود جواب ما چه خواهد بود؟

ویرایش شده در توسط habdollahi83
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 hour قبل , habdollahi83 گفت:

حال به نقطه ای رسیدیم که می گوییم اگر آمریکا به برجام برگردد ما حاضر به مذاکره ایم. این چیزیست که مسئولین مکرر می گویند و در ظاهر هم کسی مخالفتی ندارد. خب این مذاکره سر چه چیزیه؟ برجام رو که مسئولین می گویند دیگر بسته شده و غیر قابل مذاکره است. پس همان موشکی و منطقه ای خواهد بود. خب این که چند سال پیش قابل انجام بود! یعنی الان من سوالم اینه اگر ترامپ بگوید ما حاضر به بازگشت به برجامیم به شرط اینکه مذاکره سر مسایل منطقه ای و موشکی شروع شود جواب ما چه خواهد بود؟

يك مجموعه سوال هست كه بايد جداگانه پرسيدم شود 

سوال اول 

ايا امريكا بر مي گردد به برجام؟ 

به نام برجام مربوط به اوباما هرگز

و اگرنه ترامپ نابود ميشه 

شايد اسمش رو عِوَض كنه و برگرده كه اون وقت بايد امتياز به ايران بده كه اونم بعيده 

سوال دوم 

ايا مشكل ما تحريم ها هست ؟ 

خير مشكل ما مديريت داخل و فساد داخل كشور است 

سوال سوم 

ايا ما در هسته اي باختيم؟ 

جواب رو بايد جاي ديگه جست نه در برجام 

در اقدامات زيرساختي جواب هست 

اگر كار كرده باشيم برديم و اگرنه باختيم 

خلاصه بگم زمين اصلي بازي تو كشور ماست و نتيجه رو ما تعيين مي كنيم 

ولي رسانه ها اينطور ألقاً مي كنند كه خارج تعيين كننده است 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این قضیه هسته ای یه شروع، دنباله طولانی  و اوج خودشو داشته  و به یک تفاهم نامه جامع ختم شده. الان وقتشه که تموم شه. آژانس انرژی اتمی پایبندی ایران رو بارها تایید کرده، سالها ایران وقتشو صرف اعتماد سازی کرده و به توافق وفادار بوده . در حال حاضر نوبت راستی آزمایی و انجام تعهدات طرف های غربی - شرقیه رسیده تا ببینیم چقدر اهل عمل و وفای به پیمانی هستند که بستند. این قضیه توقف در مقابل توقف یا مذاکره بعد از بازگشت به برجام معنایی نداره چون بخش بزرگی از تعهدات برجام از سمت ایران انجام شده و کم کم باید به سمت برداشته شدن تحریم تسلیحات تهاجمی و موشکی و ذینفع شدن ایران در سودهای اقتصادی حاصل از برجام  و در نهایتا خاتمه پیدا کردن این زخم کهنه رفت. اگه طرف مقابل هر دفعه که نوبت تعهداتش می رسه یه جوری زیر میز بازی می زنه و سعی در کش دادن قضیه و استفاده از مزایای احتمالی اش داره، این مشکل خودشه. ایران باید هوشیار باشه و جز به بازگشت به برجام و ختم قائله در آینده نه چندان دور رضایت نده. فیلم قضیه ی هسته ای مدتهاست تموم شده و دلیلی برای بازگشت به خانه اول و مذاکرات اونهم به صورت نمایشی وجود نداره. در صورت انجام این کار مضحکه آیندگان خواهیم شد. ربطی بین برجام و دیگر مسائل منطقه ای وجود نداره. قضیه هسته ای مسئله ایه که باید زودتر ختم شه، فرصت برای  مناقشه یا مذاکره بر سر مسائل دیگر هست.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
19 hours قبل , arminheidari گفت:

ايا امريكا بر مي گردد به برجام؟ 

به نام برجام مربوط به اوباما هرگز

و اگرنه ترامپ نابود ميشه 

شايد اسمش رو عِوَض كنه و برگرده كه اون وقت بايد امتياز به ايران بده كه اونم بعيده 

چرا احتمال نداره ترامپ به برجام برنگرده؟ اتفاقا ترامپ از اول میگفت که ایران بیاد در مورد موشکی و منطقه ای مذاکره کنیم و برای همین چند باری برجام رو با اکراه تمدید کرد. وقتی دید ایران کوتاه نمی یاد به کل زد زیر میز! اصلا دموکرات ها هم برنامه شون همین بود ولی نه به این شکل! اونا امتیازات زیادی در برجام به ایران دادند به امید اینکه بتونند سر سایر چیزها با ایران مذاکره رو شروع کنند. اتفاقا آنهایی که با برجام مخالف بودند از این میترسیدند رو همین حساب هم به صورت هماهنگ و با برنامه شروع کردند به تخریب برجام! اونا از این رویه ای که شروع شده بود ترس داشتند و باید جایی متوقف می کردنش! ادعای پوچ نابودی صنعت هسته ای !! حالا انصافا اگر ایران بخواد سراغ بمب هسته ای بره و از همین حالا استارت بزنه چقدر زمان میبره؟! کمتر از یک سال!

19 hours قبل , arminheidari گفت:

ايا مشكل ما تحريم ها هست ؟ 

خير مشكل ما مديريت داخل و فساد داخل كشور است 

در این مورد شما و دوستانتون هزار بار گفتید که مشکل مدیریت  و فساد کشوره بهتره یه بار هم راه حل رفع این مشکل رو بدید! تا اونجایی که من میدونم مدیران از اول به صورت مفسده اقتصادی به دنیا نمی یان!

• Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.