Recommended Posts

میزان اثر گذاری حملات هوایی به دقتشان است نه به تعداد جنگنده و پرواز 

الان دیگر بحث تعداد و حجم آتش نیست بحث دقت آتش و اثرگذاری است 

سوریه چند بار به لجستیک تروریست ها حمله کرده است؟

چند بار منابع انرژی آنها را تخریب کرده است؟ 

سوری ها فکر می کنند هرچه بیشتر بکشند پیروز می شوند ولی پیروزی در جنگ با کشتن نیست با زدن نقاط حساس وکلیدی است

الان میشه مهمات پیشرفته نهاجا رو به من معرفی کنید!؟ لطفا اسم طرحی رو بیارید که ما هم دیده باشیم!

یکسال هست از عملیات نهاجا در عراق میگذره جز سقوط ازاد و ناپالم و خوشه ای و راکت چیزی مشاهده نشده.. اگر این مهمات دقیق عملیاتی شده بود الان وضع این نبود برادر من..

اگر هم فکر می کنند که خود سوری ها ، پرنده های باقی مانده را پشتیبانی می کنند ( بعنوان مثال سرپا نگه داشتن ناوگان فنسرها ) ، که بطور مسلم در اشتباه کامل هستند .

استاد گرام ، Syaaf در فرودگاه نیرب العسکری شهر حلب دارای تاسیسات اورهال و بروزرسانی بوده ، این یکی از حقایق اظهر من المشس جنگ سوریه است که از ابوعمر شیشانی تا اوریکس و برون موزز اون رو تصدیق کردند حالا شما اینها رو قبول ندارید و اونها رو "صرف یک آرم کلیشه شده روی بدنه بالگرد"  میخونید تقصیر ما نیست.. من اصراری بر تاکید بر حقایق ندارم و هر بزرگواری میتونه با یک سرچ ساده متوجه بشه که وضع نیرو هوایی بشار در 2011 بهتر بوده یا نهاجا 2016!

اینها حقایقی هست که جاریه و مستقل از اینه که من و شما تاییدش کنیم! ولی باز تکرار میکنم نهاجا در زمان کنونی برگ برتری خاصی (حداقل در ظاهر) در برابر نیرو هوایی ارتش عربی سوریه نداره.. و این توجیهات هم اصلا صورت خوشی نداره..

• Upvote 5
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

استاد گرام ، Syaaf در فرودگاه نیرب العسکری شهر حلب دارای تاسیسات اورهال و بروزرسانی بوده ، این یکی از حقایق اظهر من المشس جنگ سوریه است که از ابوعمر شیشانی تا اوریکس و برون موزز اون رو تصدیق کردند حالا شما اینها رو قبول ندارید و اونها رو "صرف یک آرم کلیشه شده روی بدنه بالگرد"  میخونید تقصیر ما نیست.. من اصراری بر تاکید بر حقایق ندارم و هر بزرگواری میتونه با یک سرچ ساده متوجه بشه که وضع نیرو هوایی بشار در 2011 بهتر بوده یا نهاجا 2016!

اینها حقایقی هست که جاریه و مستقل از اینه که من و شما تاییدش کنیم! ولی باز تکرار میکنم نهاجا در زمان کنونی برگ برتری خاصی (حداقل در ظاهر) در برابر نیرو هوایی ارتش عربی سوریه نداره.. و این توجیهات هم اصلا صورت خوشی نداره..

با سلام  

خوب ، ظاهراً منظور را بد رساندم ، بحث سر این هست که برفرض صحت فرموده شما ، الان نیروی هوایی سوریه دقیقاً کجاست ؟؟؟ 

این همه در مورد  برمیل های اسد گفته شد ، ( که البته این کار را به هیچ عنوان تایید نمی کنم ) ولی در همان زمان کسی از خودش پرسید ، اگر نیروی هوایی سوریه ، توانمندی رزمی مورد نظر شما را دارد ، پس پشتیبانی هوایی رزمی که نیاز شدید این روزهای ارتش سوریه هست ، چرا تامین نمی شود ؟؟ ( 2011 یا حال حاضر ) 

این ماجرای ستون کشی های  دواعش درست بغل گوش اسد در دمشق که تصاویرش پخش شده ، نیاز به یک بمباران ( حالا نه مهمات لیزری ، بلکه حداقل مهمات سقوط آزاد ) نداشت ؟؟؟ 

تکلیف را باید دوستان مشخص کنند . نمی شود که از یک طرف ، استفاده از برمیل را بطور مرتب پیش بکشند ، بعد از طرف دیگر ، ادعای سرحال بودن نیروی هوایی سوریه را باور کنیم . 

در این اینکه نیروی هوایی سوریه ، قابل اعتماد ترین نیروی در دسترس اسد هست ، شکی نیست ، ولی این آمادگی را به هیچ توجیهی نمی شود بیان کرد . 

از طرف دیگر ، دکترین رزمی شرقی نیروی هوایی سوریه ، با دکترین آموزش غربی نهاجا ، اصولاً قابل مقایسه هست ؟؟؟ 

در یک کلام ، مقایسه دو نیروی هوایی که  تاریخچه رزمی آنها ، بیلان آنها ، ماموریتهای محوله به آنها ، با هم متفاوت هست ، یک مقدار جای سئوال دارد . 

صرف دراختیار داشتن تاسیسات  اورهال ، ( که تاثیرش در میدان نبرد جای سئوال دارد )  تضمین کننده سرحال بودن ناوگان هوایی اسد هست ؟؟؟ 

( بدین معنی که اگر این تاسیسات فعال بوده یا حداقل ماموریتهای خودش را با یک روند کند انجام می داد ، این ناوگان کمّی اسد ، چرا واکنش مورد انتظار را از خودش نشان نمی دهد ؟؟)

پی نوشت : 

1- نیروی هوایی ما مشکلات زیاد دارد ، از نوع نگاه به این نیرو تا تجهیزات پروازی و مهمات محمول ، اما ..................... ( بگذریم چون همه چیز قابل بیان نیست ) 

2- شخصاً هم ادعا ندارم هر روز صبح با فرمانده نیروی هوایی " صبحانه کاری " صرف می کنم . صرفاً جمع آوری ، تجزیه ، تحلیل و ترکیب اطلاعات در دسترس ، بعضاً موجب امیدواری و بعضاً موجب نگرانی است . 

3- شخصاً اهل توجیه هیچ چیزی نیستم ، اما باید منصفانه به مفاهیم نگاه کرد ، یا اسد نیروی هوایی دارد ( که استفاده از برمیل توجیهی نخواهد داشت ) یا اینکه نیروی هوایی اش توان رزم موثر خودش را از دست داده ( که استفاده از برمیل - حداقل بحاظ نظامی و نه انسانی - توجیه پذیر هست

4- در ضمن ، بحث نهاجا نبود ، بحث سر این بود که چرا وقتی چیزی را که در سوریه وجود ندارد یا در حداقل توان خودش نیست را دوستان با فلان تاسیسات  مصداق می آورند ، در حالی که شرایط میدانی ، چیز دیگری را نشان می دهد .

• Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قصد سیاهنمای نیس اما بنا به مواردی که در این همه سال بر نهاجا گذشته و بعضن مورد لوث شده که دیگه اسمش رو نمیاریم در بیشتر طرح ها صحبتای mo313 همخوانی بیشتری با وضعیت کلی ان داره تا سایر عزیزان، متاسفانه تولید انبوه تسلیحات کمااینکه همچنان در پاره ای از ابهام وجود دارن بیش از یک دهه بطول انجامیده گه این خود نشان دهنده چیز خوبی نیس! و یا داستان پروژه دوران که بهتره خیلی به ان چشم امید نداشته باشیم و موارد دیگر، با وجودیکه که نهاجا تا همیبن جا بنظرم با دست خالی عملکرد قابل قبولی داشته اما فراموش نکنیم بقاپذیری خیلی محدودی پیدا کرده و ...

Haj-rezvan عزیز، نهاجا در عراق از انواع بمب و موشکهای هدایت پذیر خودش مثل قاصد و ستار و ماوریک بر علیه تاسیسات و خودروهای داعش استفاده کرد، متاسفانه الان به تصاویر دسترسی ندارم وگرنه این موارد بنا به دلایلی با بازنشر اونها موافقت شده و ...
  • Upvote 6
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

الان میشه مهمات پیشرفته نهاجا رو به من معرفی کنید!؟ لطفا اسم طرحی رو بیارید که ما هم دیده باشیم!

یکسال هست از عملیات نهاجا در عراق میگذره جز سقوط ازاد و ناپالم و خوشه ای و راکت چیزی مشاهده نشده.. اگر این مهمات دقیق عملیاتی شده بود الان وضع این نبود برادر من..

در بحث هوا به زمین این موارد را در رژه ها همیشه به نمایش می گذارند

ولی در بحث هوا به هوا حرف زیاد است ولی تمامی موشک های آمریکایی موجود که مورد تایید و استفاده نهاجا در دوران جنگ بود بومی و ساخته شده اند 

این منهای موشک های روسی است که وارد برنامه نهاجا شده است

پیشرفته کلمه درستی نیست، کاربردی و دقیق بهتر است 

ماوریک ( شاید بگویید قدیمی است ولی کلی قابل است )

بمب قاصد

موشک هدایت لیزری مثل خانواده ستار 

موشک کایت از نوع پخش کننده مهمات 

این چند لینک بد نیست 

http://asredena.com/fa/news/8083/%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87%E2%80%8C%D8%B2%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

http://seraj24.ir/fa/news-details/60937/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-4-%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-+-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%88-%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA/

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/398931/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%AE%D8%B1%D8%A8%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در بحث هوا به زمین این موارد را در رژه ها همیشه به نمایش می گذارند
ولی در بحث هوا به هوا حرف زیاد است ولی تمامی موشک های آمریکایی موجود که مورد تایید و استفاده نهاجا در دوران جنگ بود بومی و ساخته شده اند 
این منهای موشک های روسی است که وارد برنامه نهاجا شده است

بمب قاصد

این چند لینک بد نیست 
http://asredena.com/fa/news/8083/تجهیز-جنگنده‌های-ایران-به-موشک‌های-کروز-نقطه‌زن-با-موتور-جت-عکس

http://seraj24.ir/fa/news-details/60937/خانواده-4-عضوی-موشک‌های-هدایت-لیزری-و-پیشرفته-ستار-+-عکس-و-جزئیات/

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/398931/آشنایی-با-سنگین‌ترین-و-مخرب‌ترین-سلاح-نیروی-هوایی-ارتش-عکس

مطلب سایت سراج واقعا بامزه بود موشک لیزری ستار رو رقیب فکور ۹۰ می دونست
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطلب سایت سراج واقعا بامزه بود موشک لیزری ستار رو رقیب فکور ۹۰ می دونست

حالا من متن سایت را نخوندم ولی اسم موشک ها بود (موشک فکور 90 همان فونیکس است و هوا به هوا است در صورتی که ستار هوا به زمین است)

موشک هایی که کپی نمونه آمریکایی هستند که توانایی شان مشخص است 

موشک هایی که طرح و ابتکار داخل است را باید در اجرا دید که فعلا امکانش نیست

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خوب ، ظاهراً منظور را بد رساندم ، بحث سر این هست که برفرض صحت فرموده شما ، الان نیروی هوایی سوریه دقیقاً کجاست ؟؟؟ 

این همه در مورد  برمیل های اسد گفته شد ، ( که البته این کار را به هیچ عنوان تایید نمی کنم ) ولی در همان زمان کسی از خودش پرسید ، اگر نیروی هوایی سوریه ، توانمندی رزمی مورد نظر شما را دارد ، پس پشتیبانی هوایی رزمی که نیاز شدید این روزهای ارتش سوریه هست ، چرا تامین نمی شود ؟؟ ( 2011 یا حال حاضر ) 

بزرگوار من ادعای عملکرد خوب و بی نقص نیرو هوایی سوریه رو نداشتم که بیام ازش دفاع کنم.. 

بحث من ساده بود! اونم اینه که از نهاجا برتری سخت افزاری خاصی بر نیرو هوایی سوریه در ظاهر نداره! هر جور که حساب کنید! 

این ماجرای ستون کشی های  دواعش درست بغل گوش اسد در دمشق که تصاویرش پخش شده ، نیاز به یک بمباران ( حالا نه مهمات لیزری ، بلکه حداقل مهمات سقوط آزاد ) نداشت ؟؟؟ 

اولا بزرگوار دواعش هیچگاه در استان دمشق ستون کشی نکردند..(منظورتون احتمالا رژه سراسری جیش الاسلام در عوطه است که ربطی به داعش نداره !)

الا ای حاله این مدل ستون کشی ها بار ها بار ها در سوریه و عراق انجام شده.. بهتر از خودتون بپرسید که اون روزی که دواعش ستون ستون بقل گوش پایگاه عین اسد در عراق وارد رمادی شدند نیرو هوایی ائتلاف چکار کرد..!؟ 

نیرو هوایی سوریه اصلی ترین پایگاه هاش رو در شرق و مرکز کشور یا از دست داده یا در دست سقوطه.. قطعا این قدر وضعش کویت نیست که جنگنده ها ازش بلند شن 24/7 گشت بزنن براتون ستون رو با بمب لیزری بزنن..

مشکل اینه که شما بزرگواران بدون نگاه دقیق به تحولات میدانی دارید به قضیه نگاه میکنید! اسم برمیل رو شنیدید خبر ندارید ارتش اسد هر روز از یک پایگاه هوایی عقب میکشه.. خوب حاصل این عقب نشینی ها چیه!؟

جنگنده ها باید مسافت های طولانی رو تا مواضع شورشیان طی کنند در نتیجه توانایی ایستایی در میدان رو ندارند..! بعد هی میگین چرا برمیل چرا برمیل..

ارتش داره کور میزنه خیلی وفته داره کور میزنه سایر نیرو های هوایی خاورماینه هم مطمئن باشید وضع بهتر نخواهند داشت..!

بمب قاصد

کدومش در عراق استفاده شده!؟

هیچ کدام..!

چرا!؟

الله اعلم!

Haj-rezvan عزیز، نهاجا در عراق از انواع بمب و موشکهای هدایت پذیر خودش مثل قاصد و ستار و ماوریک بر علیه تاسیسات و خودروهای داعش استفاده کرد، متاسفانه الان به تصاویر دسترسی ندارم وگرنه این موارد بنا به دلایلی با بازنشر اونها موافقت شده و ... 

من اولین کسی بودم که تصاویر فانتوم های نهاجا رو روی فلوجه پوشش دادم ولیکن تا الان ندیدیم اثری از چنین تصاویری.. ممنون میشم به ما هم ارائه اش کنین

• Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سر های جنگی گرافیتی دو نوع هستند یکی که نوعی ابر ریزگرد گرافیتی تولید می کند که نوعی است که کاربر آن آمریکا هست

جسارتا بابد خدمت شما عرض کنم که آمریکا فقط از همون نوع رشته ای که خودتون هم اشاره فرمودین استفاده میکنه و در مورد این نوع ابر ریزگرد تا حالا چیزی نشنیده ام. از بقیه توضیحات مفید شما هم بسیار استفاده کردم.

blu-114-bombica0.jpg

blu-114-kalem.jpg

BLU-114-B.png

blu114_2.jpg

Blu114-1.jpg

blu114_1.jpg

blu_114.jpg

BLU-114.jpg

BLU-114B.jpg

blu_114_1.jpg

blu-114-art.jpg

• Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بمبهای گرافیتی تا قبل جنگ اول خلیج فارس اصلا کسی ازش خبر نداشت تا آمریکایی ها چندتا پست انتقال برق رو باهاش از کار انداختن و البته ژست هم گرفتن که ما هدفمون نابودی زیرساختهای عراق نیست و میخوایم با کمترین خسارت جنگ رو پایان بدیم با غلبه بر صدام. که البته بعدش جنایتهایی کردند که روی هیتلر سفید شد.

دوستان مطمئن باشید در بدنه نیروی هوایی و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند آدمهای کاربلد و باسواد و خوشفکری که شاید بهترین شرکتهای نظامی دنیا براشون له له میزنن. ولی چون ما ضعیف تر از دشمن هستیم یکی از اصول جنگ نامتقارن حفاظت اطلاعات شدید از دارایی هامون هست.

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همچین صحنه ای جز خیانت چه معنی دیگه ای میتونه داشته باشه؟

COaZZShWwAAbmKP.jpg

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

الان شما یک فاکتور سوم را وارد بحث کردید و آن نیروی هوایی ائتلاف هست . حالا ارتباط آن را با عملکرد نهاجا تشریح بفرمایید ؟؟  :thinking:

(که مشخصاً معلوم هست که چرا ، عمدتاً مربوط به حوزه و دنیای سیاست هست و بحث نیروی های شیعه ، دولت عراق و نفوذ ایران در این کشور )

گفتم بزرگوار.. این جماعت در اقصی نقاط دنیا ستونهای طولانی مکانیزه و موتوریزه به راه میاندازند.. و در اکثر موارد باهاشون برخوردی هم نمیشه.. به هر حال ائتلاف هم اسما با این نیرو ها درگیر است ولی باز هم اثری از برخورد با ستونها دیده نمیشه! و این مورد مختص ارتش سوریه نیست!

خوب ، نکته همین جاست ، زمانی که یک نیروی هوایی ، بخش عمده ای از زیرساختهای خودش را از دست داده ، ادعای سرزنده بودن ، برتری کمّی  داشتن  به چه معنی است ؟؟ در حالی که دوستان مدعی هستند ، نیروی هوایی سوریه ، فلان و بهمان هست . !!!!!!!

من ادعا نکردم نیرو هوایی کنونی ارتش سوریه از نهاجا برتره.. بحث من مربوط به 2011 بود نه الان.. فقط خواستم به وضع وخیم نیرو هوایی در نقش های ضد شورش اشاره کنم..

خوب ، این دومین بار هست که این مساله را می فرمایید ، در حالی که گستره پوشش خبری در مورد سوریه ، محدود به مراجع خاصی نمی شود .

اتفاقاً یک نقشه 1:50000 از سوریه در کتابخانه بنده هست ، هر روز عقب نشینی ها ، پیشروی ها ، در آن با علائم ثبت می شود . به همین خاطر هست که یک برآورد کلی از اوضاع وجود دارد . ( دقیقاً کاری که در جنگ 2003 عراق ، انجام گرفت ) 

حاصل این عقب نشینی ها ، فقط یک مساله است ، سوریه فاقد یک نیروی هوایی تاثیر گذار هست ، مقایسه آن با نهاجا از اساس اشتباه بوده و فاقد منطق نظامی است .

مشکل اینه که شما بزرگواران بدون نگاه دقیق به تحولات میدانی دارید به قضیه نگاه میکنید!

نگفتم شما اطلاعی ندارید.. گفتم دقیق نیستید.. و فکر میکنم در اثنا بحث بارها ثابت کردم که دقیق نیستید و منظورم رو رسوندم بهتون MR9 عزیز..

همین مساله ، یعنی وضع خراب  هست ، هواگردهای رزمی این نیرو ، براثر فشار جنگ و سقوط پی درپی پایگاه های هوایی ، توان رزم خودش را از دست داده ، به همین دلیل چون پشتیبانی هوایی وجود ندارد ، استفاده از برمیل در دستور کار قرار گرفته . بنابراین ، ادعای بعضی در خصوص نیروی هوایی سوریه ، کلاً روی هواست .

من باز هم تکرار میکنم من فقط از نظر سخت افزاری نهاجا رو در وضع پائین تری نسبت به نیرو هوایی سوریه دونستم اونم در 2011 نه الان.. شکی نیست که الان وضع نیرو هوایی سوریها بسیار فاجعه بار از این حرفهاست.

این شکل تصاویر در کنار هزاران تصویر دیگر بگذارید ، بعد ادعای بعضی از دوستان را در مورد توانایی سوری هادر سر پا نگه داشتن و حفظ توان رزم نیروی هوایی را تحلیل کنید

یکی از عللی که میگم شما دقیق فرایند های میدانی رو دنبال نمیکنید( نه این که بی خبر باشید) همین هاست..

بزرگوار این فرودگاه بیش از سه ساله در محاصره زمینی شورشیان بوده.. تنها چیزی ازش انتظار نمیرفته انجام اورهال و سر پا نگه داشتن پرنده رزمی هست..! 

بخاطر عدم توجه به همین ریز جزئیات هست که اون حرف رو زدم..

چطور میشه انتظار داشت از فرودگاهی که سه سال محاصره است و علاوه بر اون وظیفه CAS  نیرو های اطرافش رو هم برعهده داشته بیاد و سرپا نگه داره هواگرد های خودش رو..!

• Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چطور میشه انتظار داشت از فرودگاهی که سه سال محاصره است و علاوه بر اون وظیفه CAS  نیرو های اطرافش رو هم برعهده داشته بیاد و سرپا نگه داره هواگرد های خودش رو..!

با سلام

خوب ، این که شد حرف بنده ، پس ادعای اینکه سوری ها ناوگان هوایی خودشون را به تنهایی سرپا نگه داشتند ( آن هم براساس یک کلیشه روی بالگرد هیپ ) تقریباً شبیه شوخی هست .

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.