Recommended Posts

نگرانم
بعضی عکسها رو میبینم، اشک در چشام حلقه میزنه.
نزاجا انگار در دهه شصت هنگ کرده و کوچکترین پیشرفتی در بحث تجهیزات انفرادی و زرهی نکرده (حفاظت انفرادی که عملا وجود نداره و پیشرفته ترین تانکمون هم تی72 هست)
از پشتیبانی هوایی هم بصورت موثر خبری نیست چون نه پوینتر دست نیروهاست و نه مهمات هوشمند بصورت گسترده استفاده میشوند.
استراتژی اصلی ما جنگ نامتقارن هست، چون دشمن ما آمریکا تصور میشود و نقشه اینه که وقتی بخشی از کشور اشغال شد با تاکتیکهایی مثل کمین و عملیات تخریب به دشمن تلفات وارد شه و عقب بکشه. ولی آمریکا داره توجه بیشتری به آسیای شرقی میکنه و قصد داره خاورمیانه رو به متحدین منطقه ای خود تحویل بده. آیا ننگ نیست که با عربستان به همان روشی بجنگیم که برای ابرقدرت طراحی شده؟ پدافند عربستان به مراتب قویتره، نیرو هوایی هم همینطور، در نیروی دریایی سعودی هم ناوچه های رادارگریز خدمت میکنند، درسته که سربازاش بزدل و ضعیف به حساب میان ولی سعودیها میتونند از سربازای خارجی مزدور و خلبانان خارجی استفاده کنند، اینها همه باید در نظر گرفته بشه، کما اینکه اسراییل هم نهایت کمک رو به سعودیها میکنه، چه تضمینی هست که بتونیم شکستشون بدیم؟ حالا اگه از پاکستان واقعا بمب اتم خریده باشند چی؟ چیزی که الان از حکومت سعودی میبینیم چیزی جز کله خرابی و ماجراجویی نیست. اگه لازم باشه از استفاده از سلاح هسته ای دریغ نمیکنه، هیچ کس هم صداش درنمیاد، مگه تا 1991 ما رو عامل جنگ با عراق حساب نمیاوردند؟
وقتی آلمان به شوروی حمله کرد، مردم عادی که زیاد از اوضاع خبر نداشتند در این فکر بودند که ارتش سرخ در عرض چند روز برلین رو میگیره و پیروز میشه. این احساسو دارم که ما وضعیت مشابهی داریم، متاسفانه.

ویرایش شده در توسط RElectron
  • Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز سلام
 بنده هم نوشته بودم که موافق رسانه ای شدن این تمرینها نیستم و نوشته بودم که هدفشون قشر "عام" جامعه است نه مسیولین و نه متخصصین و نه مطلعین
اینها برای خوراک تبلیغاتی داخلی هستش برای قشر کمترمطلع ازمسایل نظامی نه برای افراد میلیتار
چند درصد جامعه ما فرق تی 55 و تی 72 رو میدونن و یا میتونن تشخیص بدن این تصویرکدومشونه؟
این کارها برای اونهاست هرچند بعلت نبودن پشتوانه تخصصی رسانه ای- نظامی نمیتونن درست از آب دربیارنشون

و اما اون بحث ولایتمداری
منظورم شما نبودید و خودتون هم بعید میدونم نگرفته باشید منظورم چی بوده
 نوشته بودم اونهایی که دم ازولایتمداری میزنن اونوقت "کلمه طیبه" ولی فقیه رو با چه عناوینی خطاب میکنن
بعنوان مدیر باید کاملا دیده باشین
بعید میدونم ندیده باشین البته اگر میخواستین که ببینین(که امیدوارم اینطور باشه)

در بعد انتقاد هم
انتقاد و نقد با تخریب، توهین، تمسخر و.. فرق میکنه
اینو مطمینم خوب میدونید چون بارها خودتون عنوانش کردید
نقد رو در همین تایپیک توی نوشته های کاملا منطقی و فنی گوبلز( آقا سینا) و استاد ام آر 9 (متاسفانه نام گرامیشونو نمیدونم) میتونین ببینین

سلام
نمیخوام موضوع رو کش بدم ، اما اگر این روش تداوم پیدا کنه همون چند تا عوام مد نظر شما هم بالاخره بدبین میشن ، در بعد منطقه ای هم اگر دیدید بعد از امارات ، رئیس پلیس افغانستان هم برای ما خط و نشان کشید تعجب نکنید.
  • Upvote 7
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نگرانم
بعضی عکسها رو میبینم، اشک در چشام حلقه میزنه.
نزاجا انگار در دهه شصت هنگ کرده و کوچکترین پیشرفتی در بحث تجهیزات انفرادی و زرهی نکرده (حفاظت انفرادی که عملا وجود نداره و پیشرفته ترین تانکمون هم تی72 هست)
از پشتیبانی هوایی هم بصورت موثر خبری نیست چون نه پوینتر دست نیروهاست و نه مهمات هوشمند بصورت گسترده استفاده میشوند.
استراتژی اصلی ما جنگ نامتقارن هست، چون دشمن ما آمریکا تصور میشود و نقشه اینه که وقتی بخشی از کشور اشغال شد با تاکتیکهایی مثل کمین و عملیات تخریب به دشمن تلفات وارد شه و عقب بکشه. ولی آمریکا داره توجه بیشتری به آسیای شرقی میکنه و قصد داره خاورمیانه رو به متحدین منطقه ای خود تحویل بده. آیا ننگ نیست که با عربستان به همان روشی بجنگیم که برای ابرقدرت طراحی شده؟ پدافند عربستان به مراتب قویتره، نیرو هوایی هم همینطور، در نیروی دریایی سعودی هم ناوچه های رادارگریز خدمت میکنند، درسته که سربازاش بزدل و ضعیف به حساب میان ولی سعودیها میتونند از سربازای خارجی مزدور و خلبانان خارجی استفاده کنند، اینها همه باید در نظر گرفته بشه، کما اینکه اسراییل هم نهایت کمک رو به سعودیها میکنه، چه تضمینی هست که بتونیم شکستشون بدیم؟ حالا اگه از پاکستان واقعا بمب اتم خریده باشند چی؟ چیزی که الان از حکومت سعودی میبینیم چیزی جز کله خرابی و ماجراجویی نیست. اگه لازم باشه از استفاده از سلاح هسته ای دریغ نمیکنه، هیچ کس هم صداش درنمیاد، مگه تا 1991 ما رو عامل جنگ با عراق حساب نمیاوردند؟
وقتی آلمان به شوروی حمله کرد، مردم عادی که زیاد از اوضاع خبر نداشتند در این فکر بودند که ارتش سرخ در عرض چند روز برلین رو میگیره و پیروز میشه. این احساسو دارم که ما وضعیت مشابهی داریم، متاسفانه.

منم دقیقا با این نظرات موافقم به هر حال اگه اتفاقی تو این کشور بیافته در وحله اول و اولویت ارتش که باید بره و از اون دفاع کنه ولی نمیدونم چرا ......
اصلا من با پوشش هوایی . زرهی . توپخانه اینا اصلا کاری ندارم هیچی
ولی دیگه کم ترین کار که برای جون یک سرباز انجام میتونن بدهند 1. سلاح انفرادی مدرن نه این سلاح های از رده خارج مثل ژ3 کلاش 2. جلیقه ضد گلوله که اصلا استفاده نمیشه که به نظر من تو فرهنگ نظامی ما یه چیز غریبیه 3. استفاده از کلاه خود ضد گلوله که تو این رزمایش بازم دیدیم که بعضی ها اصلا نداشتن اونایی که داشتن فک کنم عمر اون کلاه خود از عمر طرف بیشتر بود واسه زمان جنگ بود فک کنم 4. استفاده از لباس استارت هماهنگ با محیط من واقعا نمی دونم طراح لباس نزاجا کی بوده واقعا این لباس چه هماهنگی با محیط داره نمیدونم
البته این چیزایی که من گفتم نیاز به بودجه هنگفتی داره که فک نکنم حتی تا 50 سال آینده ارتش به این تجهیزات دست پیدا کنه شما الان اگه حتی نیروهای نخبه ارتش سپاه نگاه کنی باز این تجهیزات نمی تونی پیدا کنی حالا تو سپاه من یه چیزایی دیدم ولی تو ارتش نه مثل تیپ 65 که بازم از تجهیزات از رده خارج استفاده می کنه
کلا نیرو زمینی ما چه ارتش چه سپاه فقط از نظر کمیت خوبه نه کیفیتش ویرایش شده در توسط milad47
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منم دقیقا با این نظرات موافقم به هر حال اگه اتفاقی تو این کشور بیافته در وحله اول و اولویت ارتش که باید بره و از اون دفاع کنه ولی نمیدونم چرا ......
اصلا من با پوشش هوایی . زرهی . توپخانه اینا اصلا کاری ندارم هیچی
ولی دیگه کم ترین کار که برای جون یک سرباز انجام میتونن بدهند 1. سلاح انفرادی مدرن نه این سلاح های از رده خارج مثل ژ3 کلاش 2. جلیقه ضد گلوله که اصلا استفاده نمیشه که به نظر من تو فرهنگ نظامی ما یه چیز غریبیه 3. استفاده از کلاه خود ضد گلوله که تو این رزمایش بازم دیدیم که بعضی ها اصلا نداشتن اونایی که داشتن فک کنم عمر اون کلاه خود از عمر طرف بیشتر بود واسه زمان جنگ بود فک کنم 4. استفاده از لباس استارت هماهنگ با محیط من واقعا نمی دونم طراح لباس نزاجا کی بوده واقعا این لباس چه هماهنگی با محیط داره نمیدونم
البته این چیزایی که من گفتم نیاز به بودجه هنگفتی داره که فک نکنم حتی تا 50 سال آینده ارتش به این تجهیزات دست پیدا کنه شما الان اگه حتی نیروهای نخبه ارتش سپاه نگاه کنی باز این تجهیزات نمی تونی پیدا کنی حالا تو سپاه من یه چیزایی دیدم ولی تو ارتش نه مثل تیپ 65 که بازم از تجهیزات از رده خارج استفاده می کنه
کلا نیرو زمینی ما چه ارتش چه سپاه فقط از نظر کمیت خوبه نه کیفیتش

ببین عزیزم من کاری به ارتش ندارم ولی این همه ازش بد میگن کسی پست اونارو حذف نمیکنه ولی پست مارو همیشه حذف میکنن 

اولا نیروی ویژه صابرین رو هیچ احد الناسی ندیده و نخواهد دید اکثر اون هایی که ما توی رژه ها و یا رزمایش ها میبینیم جزو تکاوران هستند و ایضا معدود نیروی مخصوص 

بله ارتش هیچ پیشرفتی نکرده و اگر ما فقز ارتش رو داشتیم با این وضعیت همون موقع عربستان و یا اسرائیل مارو شخم میزد 

ولی دلیل اصلی مبنی بر اینکه بهمون حمله نمیکنن بخاطر ارتش نیس 

فقط بخاطر سپاه پاسداران هستش که توی زمین و هوا و دریا پیشرفت های هم رده جهانی و لب به لب تکنولوژی جهان کرده 

ابراز ناراحتیتون رو درک میکنم ولی هنوز مونده کسی سپاه رو بشناسه 

من نه با سردار جعفری دیزی خوردم نه چیزی ولی خب در حیطه ی کاری خودم چیزهایی دیدم که کسی ندید 

sepah for ever

در مورد تجهیزات انفرادی: در مورد لباس که از همون بووووووق سال پیش سپاه به لباس استتار دیجیتالی-دیزرتی روی اورد در حالی که ارتش هنوز اینکارو نکرده 

در مورد هلمت ها که سپاه به بسیجی های خودش کلاه کولار داده دیگه و جدیدا هم هلمت اوپس کور داده در حالی که ارتش هنوز از کلاه اهنی داره استفاده میکنه 

در مورد سلاح انفرادی : سپاه به بسیجی های خودش که تو رزمایش اقتدار ثارالله دیدم کلاش اپگرید شده با خشاب پلیمری و هولو گرافیک رد دات و قنداق تلسکوپی بصورت انبوه داده همچنین ام16ا4 بهینه شده 

شما حساب کن به نیروی ویژه صابرین چی میده 

در همین نمایشگاه ایپاس اون سلاح مولتی کالیبر رو که یادم نمیاد اسمش چی بود سپاه سفارش داده بود 

ولی ارتش هنوز که هنوز درجا زده 

داداش نزسا رو با نزاجا قیاس نکن 

بحث حمله کردن به ارتش نیس من عاشق سپاه نیستم من ضد انقلاب نیستم ولی دارم واقعیت هارو میگم که همه میدونیم 

فی امان الله

ویرایش شده در توسط gen
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا زیر بال چیز مشکوکی نیست؟

http://www.mizanonline.ir/files/fa/news/1394/8/26/207039_144.jpg

شبیه سیسنم های بصری است

توی این عکس راکت ها شبیه نوع تمرینی هستند انگار؟ 

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1394/08/26/13940826132629366_PhotoL.jpg

http://img7.irna.ir/1394/13940826/2986181/n2986181-4650838.jpg

ولی توی این عکس خبری نیست

http://www.defapress.ir/IDNA_media/image/2015/11/92804_orig.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظرم بهتره تاپیک قفل بشه...

والله ، تا نصف مملکت از دست نره ، ************... زمان قاجار هم با همین بهانه های در پیت « قشون » پیشرفت نمی کرد و سرداران قشون با پیشرفت مخالفت می کردند... نتیجه رو هم دیدیم .

ویرایش شده در توسط Juicer
  • Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنظر من بهتره این رزمایشها برگزار بشه تا ایرادها پیدا بشه

-   نصب شدهzsu23   مثلا ما چرا برای وانتهایی که روشون 

هیچگونه حفاظه ضد گلوله ای قرار ندادیم ایا جنگ در سوریه را نمیبینیم

چرا زره قفسی بر روی تانکها و نفربرها در این رزمایش دیده نمیشود ایا زره قفسی هم گران است

اینگونه کارها رو باید قبل از وقوع جنگ انجام داد چون اونموقع دیگه دیره

ضمنا کل این نفربرهایی که بصورت ستون در جاده بودن در برابر بمبهای کنار جاده ای آسیب پذیر بودن پس ترکوندنه چنتا بمب مشقی کنارشون چه مفهومی میتونست داشته باشه؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آغاز مرحله مقدماتی رزمایش دریایی «ولایت 94»
جانشین فرمانده کل ارتش از برگزاری رزمایش دریایی «ولایت 94» در دهه اول بهمن ماه و تست سلاح‌های بهینه‌سازی شده در این رزمایش خبر داد و گفت: مرحله گسترش واحدهای عمل‌کننده در رزمایش آغاز شده است.

به گزارش مشرق، امیر سید عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش درباره رزمایش جدید ارتش اظهار داشت: رزمایش ولایت 94 با محوریت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در دهه نخست بهمن ماه و از مبدأ دریای عمان برگزار می‌شود.

وی افزود: در این رزمایش همچون سال‌های گذشته سلاح‌های بهینه‌سازی شده که به تازگی وارد چرخه نیروهای مسلح شده است، مورد آزمایش قرار می‌گیرد و همچنین از نیروهای رزمی که دوره‌های آموزشی لازم را گذرانده‌اند، در این رزمایش استفاده می‌شود.

جانشین فرمانده کل ارتش با بیان اینکه گسترش واحدهای عمل‌کننده در رزمایش آغاز شده است، گفت: در این رزمایش نیروی هوایی و پدافند هوایی نیز مأموریت پشتیبانی از شناورهای نداجا را بر عهده دارند.

امیر موسوی عنوان کرد: معمولا بخشی از رزمایش‌ها بر اساس رصد اطلاعاتی تحرکات دشمن و نوع تهدیدات انجام می‌شود؛ که این امر در طول رزمایش بر روی مسائل آموزشی و تجهیزات و نوع تاکتیک‌های رزمایش تأثیر می‌گذارد.

وی که در حاشیه بازدید از نمایشگاه تحقیقات غیرصنعتی نیروهای مسلح با خبرنگار دفاع پرس گفت‌وگو می‌کرد، در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه در سطح نیروهای مسلح اظهار داشت: بازدید از این نمایشگاه که به همت ستاد کل نیروهای مسلح محصولات گسترده‌ای را در حوزه تحقیقات غیر صنعتی جمع‌آوری کرده و در اختیار مخاطب خاص خود قرار داده است، برای من جذابیت داشت.

جانشین فرمانده کل آجا با بیان اینکه امروز شرایطی برای پژوهشگران به‌وجود آمده تا ایده‌های خود را با دیدگاه‌های علمی قوی جهت سربلندی نظام ارائه دهند، افزود: بحمدالله امروز دانش متراکمی که در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌واسطه تلاش‌های پژوهشگران‌مان ایجاد شده، را مورد استفاده قرار داده‌ایم، و محصولات تولیدی را به‌صورت موضوعی دسته‌بندی و در گروه‌های هدایت دانش و چرخه‌های علمی وارد کرده‌ایم؛ که این جای امیدواری و مباهات دارد.

امیر موسوی همچنین با تأکید بر لزوم پرداختن به مسئله دفاع مقدس در حوزه‌های پژوهشی گفت: البته تاکنون در ارتباط با دفاع مقدس ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی ازجمله ارتش، سپاه، ستادکل نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، مرکز تحقیقات راهبردی و دانشگاه‌ها کارهای گسترده و مطلوبی انجام داده‌اند؛ که در نوع خود گنجینه عظیمی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اما اینکه در مقابل آن اتفاق بزرگی که در تاریخ معاصر افتاد، و طی آن یک ملت با توکل بر خدا و اتکای به خود و به تنهایی در برابر قدرت‌های بزرگ دنیا ایستاد و با شیوه‌هایی مبتنی بر ابتکارات و توانمندی‌های داخلی پاسخگوی هجمه‌ها شد؛ این یک اقیانوس بزرگ است که ما فقط به اندازه یک حوض از آن برداشت کرده‌ایم، و هنوز این عرصه لایه‌های متعددی دارد، که باید استخراج شود.

جانشین فرمانده کل ارتش در پایان تأکید کرد: پژوهشگران حوزه دفاع مقدس باید از نسلی که در دوران جنگ باقی مانده‌اند، استفاده لازم را ببرند؛ تا این گنجینه بزرگ استخراج شده و در اختیار نسل‌های بعدی قرار گیرد.

• Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دریادار سیاری در نشست خبری:
مرحله اصلی رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش از فردا آغاز می‌شود/ جزئیات برخورد نداجا با نیروهای فرامنطقه‌ای را اعلام می‌کنیم/ اسکورت 25 شناور خارجی توسط نداجا در خلیج عدن
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه مرحله اصلی رزمایش بزرگ این نیرو از فردا در سواحل مکران آغاز می‌شود، به 8 سال حضور مداوم نداجا در منطقه خلیج عدن اشاره کرد و گفت: تا کنون 3هزار کشتی ایرانی و 25 شناور خارجی را در این منطقه اسکورت کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز در نشست خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران اعزامی رسانه‌های کشور در منطقه کُنارک (استان سیستان و بلوچستان) برگزار شد، گفت: مرحله اصلی رزمایش بزرگ نداجا با نام «ولایت 94» از فردا با محوریت منطقه سوم دریایی «نبوت» در سواحل مکران و آبهای شمال اقیانوس هند آغاز می‌شود.

به گفته امیر سیاری، این رزمایش از اول بهمن آغاز شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با شناورهای کشورهای فرامنطقه‌ای نیز برخورد داشته‌اید، گفت: این برخورد صورت گرفته که در زمان خودش آن را اعلام خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری این رزمایش را علاوه بر پیام صلح و دوستی برای کشورهای منطقه و نمایش اقتدار در برابر تهدیدات خارجی، تمرینی برای یگان های حاضر در آبهای جنوبی کشور دانست و گفت: رزمایش ولایت 94 در 4 مرحله گسترش، تاکتیک، پرتاب موشک و اژدر و نمایش اقتدار (رژه دریایی) برگزار می‌شود.

سیاری منطقه این رزمایش را از شرق تنگه هرمز تا مدار 10 درجه شمالی اقیانوس هند به وسعت 3میلیون کیلومتر مربع عنوان کرد و افزود: این رزمایش در سواحل مکران که مهمترین سواحل ایران است و کشور ما را به آبهای آزاد وصل می‌کند، در حال انجام است.

ولی همچنین تصریح کرد: شمال اقیانوس هند نیز برای همه کشورها یک منطقه مهم است که اگر امنیت آن از بین برود، مسایلی مثل دزدی دریایی خلیج عدن در اینجا نیز اتفاق خواهد افتاد.

دریادار سیاری همچنین با اشاره به 8 سال حضور مداوم نیروی دریایی ارتش در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب گفت: تا کنون 3هزار کشتی ایرانی و 25 شناور خارجی را در برابر تهدیدات دزدان دریایی اسکورت کرده‌ایم.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با اعلام امیر دریادار سیاری
مرحله اصلی رزمایش دریایی ولایت ۹۴ آغاز شد/ استقرار یگان‌های سطحی و زیرسطحی نداجا از تنگه هرمز تا اقیانوس هند
مرحله اصلی رزمایش نیروی دریایی ارتش در گستره ۳ میلیون کیلومتر مربع از تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، صبح امروز با اعلام رمز «یا زهرا» توسط امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از روی عرشه ناوشکن جماران مرحله اصلی رزمایش دریایی ولایت 94 آغاز شد.

با شروع این مرحله، یگان‌های مختلف سطحی و زیرسطحی از جمله ناوشکن‌ها، ناوهای لجستیک، ناوهای موشک‌انداز، زیرسطحی‌های کلاس غدیر و طارق و یگان‌های دریایی ارتش در محدوده تنگه هرمز تا مدار 10 درجه شمالی اقیانوس هند که گستره‌ای در حدود 3 میلیون کیلومتر مربع را دربرمی‌گیرد، مستقر شدند.

این بزرگترین رزمایش سالانه نیروی دریایی ارتش است که در آن تمامی تاکتیک‌ها و برنامه‌های رزمی نیروی دریایی آزمایش و ارزیابی می‌ شوند.

رزمایش ولایت 94 در چهار مرحله شامل گسترش یگان‌ها، انجام تاکتیک، پرتاب موشک‌ها و اژدرها و نیز نمایش قدرت (رژه دریایی) برگزار می شود.

مقابله با عملیات نفوذ دشمن به سواحل کشور و دفع تهاجمات دریایی توسط یگان‌های رزمی و تفنگداران نیروی دریایی ارتش از برنامه‌های دیگر این رزمایش است.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ای کاش هر موقع که از این رزمایش ها برگزار می گردند بک ناوچه یا ناوی یا شناور های لاستیکی رو به نیروی دریایی ملحق می کردند
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.