امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به گسترده گی اصطلاحات (ترم) و مفاهیم نظامی ، با هماهنگی مدیریت انجمن تصمیم گرفتیم تاپیکی مجزا به این امر اختصاص بدیم.کمک به این روند باعث ایجاد یک دانش نامه منحصر به فرد در گنجینه میلیتاری خواهد شد ، که در آینده مرجع  هایپر لینک های صفحه اول و تاپیک های انجمن نیز خواهد گردید.

نکات:

• اصطلاحات و مفاهیم اگر دارای معادل فارسی نباشند ، ابتدا باید در تاپیک واژه گزینی و معادل سازی مطرح گردند و بعد از معادل یابی به این تاپیک منتقل شوند.

%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF_%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%87.jpg

• هر اصطلاح یا مفهوم باید در یک پست ارسال شود.
  • اصطلاحات هم خانواده را میتوان به صورت یک پست واحد نیز ارسال کرد. ( Expeditionary - Expeditionary force - Expeditionary Vehicle - Expeditionary warfare)
  • تعاریف حتما باید دارای منابع مستند و محکم نظامی باشند.
  • اغلب اصطلاحات و مفاهیم حائز پرداختن به عنوان یک تاپیک مجزا هستند.پس حجم پست ها باید متناسب باشد.
  • درصورت امکان پست ها دارای عکس و نمودار جهت تفهیم بهتر موضوع باشند.
  • در صورت امکان به قالب پست ها به شیوه زیر ارسال گردد و جهت سهولت برای هایپر لینک ، اصطلاح با  ادرس پست مربوطه به صورت لینک شده در ابتدا با فونت 14 قرار داده شود.

ویرایش شده در توسط remo
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

Title 10

عنوان دهم

منظور از Title 10 (عنوان دهم) در متون نظامی ،  قانون‌ جامع نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا  (Title 10 of the United States Code - Armed Forces) می باشد. قانون نامه جامع (کد) ایالات متحده (United States Code)  قوانین دائمی و رسمی ایالات متحده آمریکا در تمام زمینه ها میباشد که تا امروز 54 عنوان را وضع کرده است.این عناوین قابل افزایش بوده و نسخهٔ اصلی آن هر شش سال از سوی شورای بازنگری قانون مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا منتشر شده، و افزون‌های تجمیعی هر ساله منتشر می‌شوند.

%DA%A9%D8%AF_2.jpg%DA%A9%D8%AF1.jpg

Title 10 (عنوان دهم) وظایف نیروهای مسلح در قانون آمریکا را شرح می‌دهدو مبنایی قانونی برای وظایف ،ماموریت‌ها و سازماندهی هر یک از شاخه ها و همچنین وزارت دفاع ایالات‌ متحده فراهم می‌کند. این قانون نامه شامل 5 زیر عنوان ( subtitles) به شرح زیر است :

1. Subtitle A—General Military Law, including Uniform Code of Military Justice
  2. Subtitle B—Army
  3. Subtitle C—Navy and Marine Corps
  4. Subtitle D—Air Force
  5. Subtitle E—Reserve Components

قانون نامه شاخه گارد ملی ایالات متحده به صورت جداگانه در عنوان 32 (Title 32) وضع شده است.

%DA%A9%D8%AF_3.jpg

دانلود قوانین نیروی های مسلح امریکا به همراه اخرین تغییرات

خوانش انلاین و به روز تمامی قوانین

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Code

https://en.wikipedia.org/wiki/Title_10_of_the_United_States_Code

http://uscode.house.gov/download/download.shtml

ویرایش شده در توسط remo
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نام خدا

با عرض سلام خدمت دوستان امروز یکی از اصطلاحات یا بهتر بگم مخفف ها نظامی رو مورد بحث قرار میدیم که یکی از شیوه های حل مسئله در نیرو های مسلح و ارتش آمریکا هست که فکر کنم در زندگی عادی هم کاربرد داشته باشه.

METT-T

این عبارت مخفف کلمه های زیر هست که برای شیوه حل مشکل استفاده میشه :

MISSION: ماموریت یا هدف شما چیست ؟

ENEMY: دشمن شما کیست و چه توانایی و نقاط قوت و ضعفی دارد؟ { چه چیزی شما را از رسیدن به هدف باز میدارد ؟ }

TERRAIN: در چه نوع زمین و ناهمواری ای اقدام به عملیات می کنید؟ { در چه ضمینه ای فعالیت میکنید ؟ }

TROOPS: چه نیروهایی در اختیار دارید ؟ { چه امکانات و توانایی هایی دارید ؟ }

TIME: چه مقدار زمان دارید ؟

مجموعه پاسخ این پرسش کلید دست یابی به موفقیت است.

پ.ن: عباراتی که در درون { } آمده اند سوال هایی اند که افراد غیر نظامی باید از خود بپرسند.

بن پایه : INTO THE STORM: A STUDY IN COMMAND { خاطرات و برسی جنگ خلیج فارس از دیدگاه سپهبد فردریک فرنک فرمانده سپاه هفتم}

ویرایش شده در توسط amirhosaingh
ویرایش و لغت چینی
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلامی گرم و دوباره به دوستان میلیتاریست عزیز

حتما دوستان با اصطلاح " شرافت سربازی " و " اصول شرافت سربازی " بارها و بارها مواجه شده اند. اما شاید برای شما سوال شده باشد که اصول شرافت سربازی چیست ؟

اصول شرافت سربازی

srbz_w_prchm.jpg

آئین نامه انضباطی نیروهای مسلح / فصل دوم / ماده چهارده:

پرسنل نیروهای مسلح از هر درجه و رتبه ای که باشد مفتخر به عنوان سرباز ولی امر بوده و باید همواره اصول زیر را رعایت کنند ، رعایت این اصول اساس و پایه انضباط را پی ریزی نموده و اصول شرافت سربازی نامیده می شود و از زبان یک سرباز مسلمان و ایرانی به شرح زیر بیان می شود :

الف ) من یک سرباز ایرانی هستم که در اطاعت از خدا و رسول و ولایت فقیه به منظور حفظ نظام ، استقلال ، تمامیت ارضی کشور جمهوری اسلامی ایران و پاسداری از اسلام و دست آوردهای انقلاب اسلامی و حمایت از مظلومین و مستضعفین جهان ( غیر معارض با اسلام ) تحت فرمان مقام معظم رهبری خدمت می کنم .

ب) من شهادت در راه خدا را فوز عظیم می دانم و آماده ام جان خود را در راه دفاع و حراست از اسلام ، نظام و کشور جمهوری اسلامی ایران فدا کنم .

ج) من دستور فرماندهان ، روسا و مدیران خود را اطاعت می کنم .

د) من حفظ حیثیت و شرافت سربازی و اخلاق اسلامی را سر لوحه زندگی خود قرار می دهم.

ه) من اصول و مقررات حفاظتی را مد نظر داشته و در حفظ اسرار نظامی و دولتی کوشش می کنم.

و ) من از انجام هرگونه فعالیت سیاسی ممنوعه و وابستگی به احزاب و گروه های سیاسی خودداری می نمایم.

ز) اموال و وسائل و اسنادی را که به من سپرده شده با نهایت دلسوزی و دقت نگه داری و حفظ خواهم نمود.

dnshkhdh_fsry.jpg

ح) من وظایف خود را با جدیت و صداقت انجام می دهم.

ط) در جنگ هیچگاه تسلیم دشمن نخواهم شد و تا قدرت جنگیدن باقی باشد به مقاومت ادامه خواهم داد.

ی) اگر دشمن اسیرم نماید با تمام توان به مقاومت خود ادامه خواهم داد ، هنگام اسارت به هر وسیله ای برای گریختن از دست دشمن و پیوستن به نیرو های خودی متوسل خواهم شد و به فرار دیگران که جز نیرو های خودی هستند کمک خواهم کرد.

ک) اگر دشمن اسیرم نماید هنگام بازپرسی توسط دشمن فقط نام – نام خانوادگی – درجه یا رتبه – شماره پرسنلی – و تاریخ تولد خود را خواهم گفت ، از پاسخ به هر سوال دیگری خودداری خواهم کرد و هیچگونه اظهاری (کتبی یا شفاهی ) علیه نظام اسلامی ، کشور ، ملت و نیرو های مسلح خود نخواهم نمود.

ل) در دوران اسارت نسبت به نظام اسلامی ، ملت ، میهن و نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران و همه همرزمان خود وفادار خواهم ماند ، هیچ گونه اطلاعی که به ضرر نظام ، کشور ، میهن باشد به دشمن نداده و در هیچ عملی علیه آنان شرکت نخواهم کرد. اگر نسبت به همکارانم که اسیر شده اند ارشدیت داشته باشم فرماندهی آنان را بر عهده می گیرم و اگر کسی یا کسانی دیگر ارشد باشند دستورات آنها را اطاعت نموده و با کلیه امکانات از آنان پشتیبانی خواهم نمود.

م) من همواره نسبت به همکاران و همرزمان و عموم مسلمین صمیمی و مهربان بوده و نسبت به دشمنان اسلام و ستمگران سختگیر و سازش ناپذیر خواهم بود .

slm_bh_prchm.jpg

پ.ن : دوستانی که پسندیدند مثبت را فراموش نکنند.

.

ویرایش شده در توسط mehran55
  • Upvote 10
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط remo
      بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به رویکرد جدید کاربران انجمن در پرداختن به موضوعات بکر و کمتر پرداخته شده و به اشتراک گذاری متون ترجمه شده در حوزه نظامی و همچنین مواجهه شدن با تعداد زیادی اصطلاح (ترم) و مفهوم معادل سازی نشده در این حوزه ، نیاز به یک تاپیک برای بررسی دقیق تر این موارد و معادل سازی مناسب برای آن احساس می شود.در این بین با ارسال نتایج معادل سازی ها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی به غنای زبان فارسی کمک کرده ایم و هم به واسطه بررسی دقیق مفاهیم و اصطلاحات درک عمیق تر و دید واضح تری در حوزه دانش نظامی کسب نموده ایم.
      روند واژه گزینی در تاپیک :

اصطلاحات و مفاهیم توسط کاربران معرفی میشه . دوستان با رعایت اصول و ضوابط واژه گزینی و با استناد به منابع و اسناد محکم به تعریف دقیق اصطلاح  می پردازند تا درکی صحیح  ایجاد شود. با ایجاد درک صحیح از اصطلاح مربوطه ، به انتخاب مناسب ترین معادل های پیشنهادی می پردازیم. در پایان اصطلاحات و مفاهیم  معادل سازی شده جهت بهره گیری صحیح تر به تاپیک اصطلاحات و مفاهیم نظامی منتقل می شود.  
      تعاریف فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مورد اصول واژه گزینی :

دانلود
       واژه گزینی
      واژه گزینی فرایندي است که در طی آن براي یک مفهوم مشخص علمی یا فنی یا حرفه اي یا هنري معمولاً یک و در مواردي بیش از یک لفظ برگزیده یا ساخته میشود.
      معادل یابی
      معادل یابی عبارت است از برگزیدن یک واژه یا عبارت یا صورت اختصاري در مقابل یک لفظ بیگانه.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.