امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

خوب همانگونه خبر دارید کره شمالی یک موشک ازمایش کرده بود نمونه زمین پایه از kn11 موشک سوخت جامد 2 مرحله زیر دریایی پرتاب است که در این ازمایش 550 کیلومتر نقطه اوج پروازیش و برد 500 کیلومتر رو طی کرده (تخمینی که برای برد kn 11 زده بودن حدود 1250 کیلومتر بود ) پرتاب سرد و دماغه متفاوت با kn 11

عکس های بالا از تی ای ال موشک کره شمالی منو یاد این تصویر که گفته میشه مربوط به آزمایش موشکی اخیر ایران هست و در اون به تی ای ال موشک خرمشهر و تیوب استوانه ای اون اشاره شده:

http://s6.uplod.ir/i/00865/q6y38w5fjsxn.jpg

در تی ای ال موشک جدید کره شمالی هم تیوب استوانه مشاهده میشه،

آیا خرمشهر هم از یک سیستم کلد لانچ بهره می بره و یا اصالتا برای شلیک از پلتفرم هایی مثل ناو یا زیردریایی توسعه داده شده که بایستی از یک لانچر تیوبی شلیک بشه؟
آیا ارتباطی میان خرمشهر و موشک کره شمالی هست؟

......

پ.ن.:
با عرض پوزش من چون از موبایل ارسال پست می کنم و با موبایل هم مشکلاتی در ارسال پست های بلند دارم امکان ویرایش نقل قول مطابق با قوانین فروم برام میسر نبود

ویرایش شده در توسط MR9
 • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 minutes قبل , shobeirazadi گفت:

موشک خرمشهر رونمایی شد...یاد موشکای کره شمالی افتادم..منتظر عکسا هستیم

خب قطعا برنامه مشترکی طی این سال ها بصورت هماهنگ دنبال شده است.خب ظاهرا موشک سنگین تر و با کلاهک سنگین تری ساخته شده .این عزیزان ما هر چه  زحمت بکشند تا به نیروی هوایی راهبردی نرسند خیالمون رو راحت نمیکنند .

اما خرمشهر دیگه از نظر تاکتیکی بی نظیر در ایران.یکم شبیه دانگ فنگ ۲۱ هستش .

این چند سال مطالبی در رابطه با قیاس موشک و هواپیما در اینجا بارها نوشته شده دیگه نیاز به گفتن نیست .همه میدونیم هر دو نیاز .ولی باز نمیشه نگفت .از حجم اتشی که ایجاد نمیشه و از هزینه های زیادی که در پس حملات موشکی هست واقعا خلع جنگنده و نیروی هوایی سرحال و چالاک و اموزش دیده به شدت احساس میشه .

در ادامه، مطلبی در رابطه با قیمت جنگنده های روسی و غربی و البته مقایسه ای با قیمت چند موشک سرشناس(علی الخصوص بلوک شرق) قرار داده خواهد شد .توجه شود بصورت سنتی در کشور های بلوک شرق هزینه ی تولید پایین تر بوده در نتیجه قیمت نهایی نیز ارزان تر تمام میشود .قیمتی که برای هر جنگنده یا موشک در نظر گرفته شده در واقع قیمت خام و  بی پشتیبانی پس از خرید هر جنگنده یا موشک است .و باید به آن هزینه های  اموزش و پشتیبانی و نگهداری و ... را نیز اضافه کرد که هزینه نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت اولیه را برای مشتری به ارمغان می اورد .و برای مثال اگر میگوییم قیمت سوخو ۳۵ حدودا ۶۵ میلیون دلار است .باید دست کم قیمت نزدیک ۹۰ میلیون دلار را  برای آن متصور بود. در نهایت شرایطی را  برای انجام عملیات با این دو ادوات(موشک و هواپیما) تصور کنید و هزینه های حاصل شده و صد البته موفقیت در عملیات را با هم مقایسه کنید.و اینکه چه اتفاقی بعد از انجام عملیات برای سلاح استفاده شده می افتد .

قیمت اولیه میگ ۳۵ حدود ۵۰ میلیون دلار است . وهزینه ی هر ساعت پرواز با این جنگنده ۱۵۶ هزار دلار می باشد.(منبع این قیمت ها جنگاوران).

قیمت اولیه ی سوخو ۳۰ در حدود۴۵ میلیون دلار است  و هزینه ی هر ساعت پرواز ۲۴هزار دلار است.

قیمت اولیه سوخو۳۵ در حدود ۶۳ میلیون دلار و هزینه ی هر ساعت پرواز حدود ۳۶ هزار دلار است.

جنگنده های روسی معمولا ارزان هستند اما هزینه ی نگهداری سنگین دارند .دلیل را میتوان در عمر پایین موتور های روسی نسبت به غربی و دیگر دلایل مشابه یافت .(۱۰۰۰ساعت پرواز در سوخو۲۷ و نزدیک به ۶۰۰۰ ساعت در f18)

قیمت اف ۱۸ سوپر هورنت در حدود ۶۵ میلیون دلار و هزینه ی هر ساعت پرواز ۱۳۲ هزار دلار است.

 اف ۱۶E با قیمت ۶۰ میلیون دلار و با هزینه هر ساعت پرواز حدود ۱۲۰ هزار دلار است.

به تمام این هزینه ها باید هزینه های پس از فروش همچون تهیه فرودگاه های مناسب .و اموزش و اورحال و ... رو نیز افزود .که این موضوع صد البته در نیروی موشکی نیز وجود دارد و قطعا کمتر نیست ! 

برای مثال ممکن است برای پشتیبانی از تعداد ۲۰۰ جنگنده  مثل سوخو۳۰  نیاز  به هزینه ی بیش از ۱/۵میلیاردی در سال نیاز باشد .با توجه به این موضوع که  در ایران بودجه دفاعی اگر ۷ میلیارد دلار باشد .بخش بزرگی از هزینه ها صرف احیای نیروی هوایی می شود. در حالی که همین وضع برای نیروی موشکی وجود دارد و در رابطه با نیروی دریایی بسیار فراتر از این حرف هاست .دلیل این همه فشار هم میتوان حدس زد و آن کنار گذاشتن توان هوایی در یک مدت چند دهه ای است .و ما مجبوریم این فشار را تحمل کنیم. تا به نقطه استاندارد برسیم .در ادامه قیمت موشک های نسبتا ارزان قیمت را بررسی میکنیم .

قیمت یک تیر موشک دانک فنگ21ساخت چین که یک موشک سوخت جامد دو مرحله ای با برد 1700 کیلومتر است. 6.5 میلیون دلار،دانگ فنگ15 با برد 500 کیلومتر 3 میلیون دلار است.

موشک دانک فنگ ۱۵ ساخت چین
توجه شود موشک هایی انتخاب شده که معادل آن بر اساس برد در ایران موجود است

 
قیمت هر تیر موشک بالستیک سوخت جامد اگنی2 با برد2000 تا 3500 کیلومتر بسته به وزن کلاهک  6.5 میلیون دلار می باشد البته به سال2007 میلادی


وجه تشابه موشک  و جنگنده در هزینه ی نگهداری است .در موشک نیز عمر  اورحال مدنظر است .هزینه های اموزش ،هزینه ساخت پرتابگر ها ،هزینه ی زیر ساخت ها و تونل های زیر زمینی وهزینه ی ساخت زیر دریایی های حامل موشک و هزینه ساخت ابزار های فرستادن اطلاعات و  هزینه ساخت ماهواره  و ...قطعا هزینه های سرسام اور برای هر کشوری  هستند.  اما باید نکته ای را افزود .موشک یک موشک است و هواپیما ده ها موشک یا بمب!!!!!منظور این است یک موشک بله ؛بسیار موثر است  اما نهایت یک هدف را میزند که شعاع مشخص دارد و دقت آن معمولا ریسک دار است .اما یک هواپیما تعداد زیادی بمب هدایت شونده سنگین را حمل میکند و دقت هدف قرار دادن اهداف در آن بسیار بالاست . انعطاف پذیری یک نیروی هوایی چالاک و کار ازموده بسیار زیاد است و میتواند در مقابل هر نوع دشمنی تقابل کند .(فرقی نمیکند داعش دمپایی به دست باشد یا یک کشور قدرتمند)اما این نوشتار در رد نظریه استفاده از موشک به هیچ عنوان نیست .فقط منظور این است که وجود هر دو این نیرو ها در امادگی کامل از اوجب واجبات است. موشک در  جای خود و پدافند در جای خود  و اسکاداران های جنگنده در جای خود . در رابطه با حجم اتشی که یک جنگنده ایجاد میکند نیازی به گفتن نیست .تجربیات نبرد خلیج فارس که روزانه به هزار سورتی پرواز هم  می رسیدند و در هر حمله دشت کم ۲ تن مهمات رها می شد .حال خود حساب کنید به چند تیر موشک برای اجرای این حجم اتش در مدت دو یک جنگ طولانی نیاز است؟! البته تا رفع  موانع  (تحریم و زمان لازم برای طراحی و دستیابی به تکنولوژی )باید صبر کرد و به توان موشکی اتکا نمود .چاره ای نیست!!
 

 • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به گزارش مشرق، سردار امیرعلی حاجی‌زاده  فرمانده نیروی هوافضای سپاه امروز در حاشیه رژه 31 شهریور نیروهای مسلح و در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از موشک جدید برد بلند خرمشهر، گفت: این دستاورد توسط وزارت دفاع طراحی و تولید شده و 2 هزار کیلومتر برد دارد.

وی ادامه داد: این موشک سر جنگی را تا هزار و 800 کیلومتر حمل می‌کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: ویژگی این موشک این است که به جای یک کلاهک می‌تواند چند کلاهک را برای هدف قرار دادن چند هدف حمل کند.

سردار حاجی‌زاده افزود: همانطور که مشاهده شد این موشک از نظر ابعاد کوچکتر و تاکتیکی‌تر شده و در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود.

 

 

https://www.mashreghnews.ir/news/777421/موشک-خرمشهر-با-برد-2-هزار-کیلومتر-قابلیت-حمل-چند-کلاهک-جنگی-را

 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بالک نداره نه؟

طولش هم کوتاه به نظر میاد

 

راست کار شلیک از زیردریایی است

 • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چند وقت پیش کشتی های اطلاعاتی امریکا از شلیک موشک خرمشهر خبر داده بودند و اونو مشابه با موشک موسودان بی ام ۲۵ مقایسه کردن .خیلی هم سر و صدا کرده بود اگر یادتون باشه .المان ها هم چند وقت پیش اظهار نظری کرده بودند .مطالعه مجددشون شاید بدرد بخوره.در ادامه:

در خصوص این آزمایش موشکی، این مقام آمریکایی مدعی شد ایران روز یکشنبه ۱۰ بهمن‌ماه یک موشک بالستیک را از یک سایت تست موشکی شناخته شده در نزدیکی سمنان آزمایش کرده است.  
در ادامه‌ گزارش رسانه‌ی آمریکایی فاکس نیوز به جزئیات بیشتری از این موشک اشاره شده و آمده است: این موشک از نوع میانبرد بوده و 《خرمشهر》 نام داشته و قبل از انفجار مسافتی حدود ۶۰۰ مایل (بیش از ۹۶۵ کیلومتر) طی کرده است.رسانه‌های غربی موشک بالستیک خرمشهر را از خانواده‌ی موشک بالستیک «موسودان بی‌ام ۲۵» کره شمالی عنوان می‌کنند که احتمالاً تغییراتی در آن توسط ایران ایجاد شده است.
********
در انتهای سال ۲۰۰۵ نیز یک پایگاهآلمانی به نقل از مقامات اطلاعاتی گزارش داده بود کره شمالی ۱۸ دستگاه موشک موسادان با برد ۲۵۰۰ کیلومتر را در اختیار ایران قرار داده است.
 
مشخصات موسودان بی ام۲۵
 
وزن: ۱۹ هزار تا ۲۶ هزار کیلوگرم در منابع مختلف ذکر شده است
طول: ۱۲ متر
وزن سرجنگی: ۹۰۰ تا ۱۲۵۰ کیلوگرم
برد: ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلومتر در منابع مختلف ذکر شده (برد خود آر ۲۷ بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر است )
دقت: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ متر
نوع پیشرانه: تک مرحله‌ای سوخت مایع

 

http://nasimetosee.ir/اطلاعات-جدید-در-خصوص-موشک-بالستیک-خرم/

ویرایش شده در توسط Navard
 • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

Iran Sacred Defense Week 2017 ballistic missile parade Khorramshahr IRBM موشک بالستیک خرمشهر

https://www.youtube.com/watch?v=7AJQupuEwD0

 

 

موشک بالستیک میان برد خرمشهر با سرجنگی ۲تن


رونمایی از جدیدترین موشک بالستیک ایران
جدیدترین موشک بالستیک ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران با حضور مقامات عالی‌ رتبه نظامی رونمایی شد.
حاجی‌زاده در جمع خبرنگاران گفت: موشک خرمشهر با برد 2 هزار کیلومتر قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد.
 سردار امیرعلی حاجی‌زاده  فرمانده نیروی هوافضای سپاه امروز در حاشیه رژه 31 شهریور نیروهای مسلح و در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از موشک جدید برد بلند خرمشهر، گفت: این دستاورد توسط وزارت دفاع طراحی و تولید شده و 2 هزار کیلومتر برد دارد. وی ادامه داد: این موشک سر جنگی را تا هزار و 800 کیلومتر حمل می‌کند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: ویژگی این موشک این است که به جای یک کلاهک می‌تواند چند کلاهک را برای هدف قرار دادن چند هدف حمل کند. سردار حاجی‌زاده افزود: همانطور که مشاهده شد این موشک از نظر ابعاد کوچکتر و تاکتیکی‌تر شده و در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود.
http://irinn.ir/fa/news/525157/رونمایی-از-جدیدترین-موشک-بالستیک-ایران

annual Sacred Defense Week 2017  ballistic missile parade ,Zulfiqar Short range ballistic missile (MRV) solid propellant SRBM, Qiam-1 Short range ballistic missile liquid propellant  SRBM, Sejil-2 Medium range ballistic missile solid propellant MRBM, Khorramshahr Intermediate-range ballistic missile (IRBM) with a 3-ton MRV warhead

Iran unveils new ballistic missile during military parades
Iran has unveiled a new ballistic missile during military parades held across the nation to mark the first day of the annual Sacred Defense Week.
The missile, named Khorramshahr, was put on display during the military parade in Tehran on Friday, with Iranian President Hassan Rouhani and senior military officials in attendance.The ballistic missile, which has a range of 2000 kilometers, is capable of carrying multiple warheads, said Brigadier General Amir Ali Hajizadeh, a senior commander of the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) Aerospace Division.
"As it was observed, the missile has become smaller in size and more tactical and it will be operational in the near future," he told reporters on the sidelines of the parades.
http://presstv.ir/Detail/2017/09/22/536026/Iran-Sacred-Defense-Week-Army-IRGC-Rouhani

 

 

satellite images
https://ibb.co/jjckjQ
https://ibb.co/k005jQ

 

 • Like 1
 • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام به دوستان

این موشک خرمشهر تاپیک مستقل نداره؟

 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سردار حاجی زاده طول موشک خرمشهر را 13 متر ذکر کردند. اگر تخمینی بودن طول موسودان را درنظر بگیریم به نظر تقریبا هم طول هستند. پس اگر وزن سرجنگی کاهش پیدا کنه برد 4000 کیلومتر هم قابل دسترسی است ظاهرا. هرچند شاید برای ما اهمیت چندانی نداشته باشه.

 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اسکار قویترین انفجار هم میرسه به موشک خرمشهر:

vlcsnap-2018-09-21-16h04m16s046.jpg

13970704_145625_5B1_IRIB_TV15D_Segment_2

 

فیلم مربوط، با تشکر از اسکای هاوک، بابت تصاویر:

http://s9.picofile.com/file/8338305892/13970704_145625_1_IRIB_TV1_Segment_2.mp4.html

 • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 13 مهر 1397 در 16:19 , mehran55 گفت:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to view full size image

Click to view full size image

Click to view full size image

مقایسه ابعاد موشک های هواسنگ-10 ، خرمشهر و عماد

 

 

 

 

با سلام

ابعاد موشک خرمشهر درست ذکر شده؟

چون تفاوتی بین قطر خرمشهر و عماد در تصویر وجود نداشته و با اینکه طول خرمشهر نزدیک به ۳۵درصد کوتاهتر است برد آن ۳۰۰کیلومتر از عماد بیشتر بوده و سرجنگی ان نیز ۳برابر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
31 minutes قبل , sasasasa گفت:

کشور به دانش پرتاب ماهواره تا ارتفاع 500 کیلومتر دست پیدا کرده. چالش اصلی برای رسیدن به مدارهای بالاتر چالش موتور است. این موتور که در این پرتابگرها استفاده میشه با تغییراتی و با اسکیل کردن توانش افزایش پیدا کرده ولی تقریبا به ماگزیمم توان رسیده. 

الان اگر میخوان این تکتولوژی در کشور تکمیل بشه باید یک موتور جدید با تراست بالاتر از صفر در کشور طراحی و ساخته بشه تا بتوان به مدارهای بالاتر رسید. تجربه اینچنین طراحی در کشور وجود نداره و روس ها هم فکر نکنم حاضر بشن کمک کنند. به هر حال چالش اصلی الان اینه

باید دید موتور موشک خرمشهر توانش چقدر اون وقت میتونیم درمورد ماهواره بر با توان بالاتر بحث کنیم اما به اعتقاد من باید به سراغ ساخت ماهواره بر با سوخت جامد بریم 

 • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برای شروع بحث

موشک بالستیک خرمشهر

880x495_389660.jpg

 • Like 2
 • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم