reza4087

تهاجم ارتجاع عرب ( به رهبری آل سعود ) به یمن / خبر ، گزارش ، تحلیل و ... (1)

Recommended Posts

22 hours قبل , Alicommando گفت:

در مورد تاد هم این گفته شما صدق میکنه؟

سلام

بخشیش بله و بخشیش هم خیر، ولی بحث ما در مورد عملکرد پاتریوت بود نه تاد، تاد سامانه ای تخصصی و ویژه ی واکنش به حملات بالستیکی است که البته تا زمان استقرار در عربستان هنوز زمان دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این شویی که سعودی ها در خصوص ارسال موشک های ایرانی به یمن به راه انداختن از اساس کذبه.
برای مثال تفاوت های موشک نمایش داده شده رو با موشک صیاد 2 و صیاد2 سی بررسی کنید. موشکی که سعودی ها نمایش دادند بیشتر شبیه به یک ماکته و کیفیت ساخت پائینی هم داره.

thumb_vlcsnap-2018-03-30-08h15m17s703.jpthumb_vlcsnap-2018-03-30-08h15m37s781.jpthumb_vlcsnap-2018-03-30-08h16m21s812.jpthumb_vlcsnap-2018-03-30-08h19m23s828.jpthumb_vlcsnap-2018-03-30-08h19m58s062.jp

لینک ویدئو:

http://gallery.military.ir/albums/userpics/10299/4_5895516803366388698.zip

موشک صیاد2:

thumb_vlcsnap-2018-03-30-06h28m57s968.pnthumb_vlcsnap-2018-03-30-06h28m32s328.pnthumb_vlcsnap-2018-03-30-06h28m38s031.pnthumb_vlcsnap-2018-03-30-06h28m42s812.pnthumb_vlcsnap-2018-03-30-06h28m51s671.pnthumb_syyad2-63.jpg

فرمت ریجستر کد ثبت شده بر روی بدنه هم با صیاد2 سی متفاوته:

SD2CMM2C01AD 14

thumb_goar_dzom7ssxcaaemrx.jpg

صیاد 2 سی:

SD2CMM2C01A 002

thumb_vlcsnap-2018-03-30-08h49m23s890.jpthumb_vlcsnap-2018-03-30-08h50m00s640.jpthumb_57408493.jpg

صیاد3:

SD3 CM M1A 01A002

thumb_sayyad1.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 21 دی 1396 در 22:22 , sedmammad گفت:

نورانی ؟؟؟؟؟

تصویر ترماله و کل بدنه به خاطر سرعت بالا به اندازه ی خروجی داغه . پادها پس از خارج شدن از ایرودینامیک کل بدنه در زاویه ی نامناسب با هوا شروع به سقوط میکنن که موجب داغتر شدنشون میشه و درخشانتر دیده میشن . 

اگر فلیر بود در چنین موقعیتی لا اقل یک چهارم مخزنش رو شلیک میکرد خلبان و بلافاصله هم اقدام به مانور و چرخش میکرد . روشن کردن پس سوز و افزایش سرعت در مسیر سابق فقط با همون سناریویی که عرض شد میخونه . 

موشک هم قطعا برخورد نمیکنه . اگر برخورد میکرد قطعات بزرگتری از هواپیما )در اولین وهله الات متحرک مثل بالچه ها و باله ها و پادها و یا حتی سلاح های اویز ) جدا میشد. اون قطعات ریز قطعات خود مو شکه . بنابراین موشک فیوز مجاورتی داره .

اگر از سایت زمینی شلیک شده بود به دلایل متعدد خلبان اینطور غافلگیر نمیشد . به نظر میرسه منپدیه که از ارتفاعات و با پوشش سنگین عوارض طبیعی شلیک میشه و به سرعت به محدوده ی خطر میرسه . سرعت بسیار بالای پرتابه که ظاهرا بیش از 2.5 ماک هست هم اینو تایید میکنه . با توجه به جمیع مطالب به نظر میرسه میثاق 3 یا سوپر ایگلا باشه . البته انتظار میره طرف غربی به دلیل ضایع بودن منپد وجود سایت زمینی رو تقویت کنه ولی چیزی که دیده میشه همینه . البته برای بار هزارم اینا همش تحلیله و ممکنه تصاویری منتشر بشه که کلا داستان فرق کنه ....

، نقل است که راهزنی در بیابان زن و شوهری را دید . اموال آنان را ربود و چون خواست زن را غصب کند روی خاک  دایره ای دور شوهر کشید و گفت تا من زن را برگردانم حق نداری پایت را ازین دایره بیرون بگذاری .چون بالاخره ایشان را رها کرد زن با شوهر پرخاش کرد و بی غیرتی و بی حمیتی اورا نکوهش کرد لکن مرد با خوشحالی گفت : ناراحت نباش که من با او سخت تلافی کردم و هنگامی که  وی تورا باخود برده بود من از غیبت وی استفاده بردم و بارها پایم را از دایره بیرون بردم .

تصاویر پادها ظاهرا منتشر شده ... یکی  از برادران زحمتشو بکشه ....

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

رئیس کمیته عالی انقلاب ‎یمن: موشک‌های روسیه و کره را ارتقا می‌دهیم و اگر انصارالله از تکنولوژی (موشکی) ایران برخوردار بود امروز حتماً در عربستان بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

Patriot Missiles Are Made in America and Fail Everywhere

The evidence is in: the missile defense system that the United States and its allies rely on is a lemon.

By Jeffrey Lewis
| March 28, 2018, 3:10 PM
A Patriot Surface-to Air missile system displayed at the US airbase in Osan, south of Seoul on Oct. 12, 2008. (KIM JAE-HWAN/AFP/Getty Images) 

On March 25, Houthi forces in Yemen fired seven missiles at Riyadh. Saudi Arabia confirmed the launches and asserted that it successfully intercepted all seven.

This wasn’t true. It’s not just that falling debris in Riyadh killed at least one person and sent two more to the hospital. There’s no evidence that Saudi Arabia intercepted any missiles at all. And that raises uncomfortable questions not just about the Saudis, but about the United States, which seems to have sold them — and its own public — a lemon of a missile defense system.

Social media images do appear to show that Saudi Patriot batteries firing interceptors. But what these videos show are not successes. One interceptor explodes catastrophically just after launch, while another makes a U-turn in midair and then comes screaming back at Riyadh, where it explodes on the ground.

It is possible, of course, that one of the other interceptors did the job, but I’m doubtful. That is because my colleagues at the Middlebury Institute of International Studies and I closely examined two different missile attacks on Saudi Arabia from November and December 2017.

In both cases, we found that it is very unlikely the missiles were shot down, despite officials’ statements to the contrary. Our approach was simple: We mapped where the debris, including the missile airframe and warhead, fell and where the interceptors were located. In both cases, a clear pattern emerged. The missile itself falls in Riyadh, while the warhead separates and flies over the defense and lands near its target. One warhead fell within a few hundred meters of Terminal 5 at Riyadh’s King Khalid International Airport. The second warhead, fired a few weeks later, nearly demolished a Honda dealership. In both cases, it was clear to us that, despite official Saudi claims, neither missile was shot down. I am not even sure that Saudi Arabia even tried to intercept the first missile in November.

The point is there is no evidence that Saudi Arabia has intercepted any Houthi missiles during the Yemen conflict. And that raises a disquieting thought: Is there any reason to think the Patriot system even works?

In fairness, the system deployed in Saudi Arabia — the Patriot Advanced Capability-2 or PAC-2 — is not well designed to intercept the Burkan-2 missiles that the Houthis are firing at Riyadh. The Burkan-2 flies around 600 miles and appears to have a warhead that separates from the missile itself.

But I am deeply skeptical that Patriot has ever intercepted a long-range ballistic missile in combat — at the least, I have yet to see convincing unclassified evidence of a successful Patriot intercept. During the 1991 Gulf War, the public was led to believe the that the Patriot had near-perfect performance, intercepting 45 of 47 Scud missiles. The U.S. Army later revised that estimate down to about 50 percent — and even then, it expressed “higher” confidence in only about one-quarter of the cases. A pesky Congressional Research Service employee noted that if the Army had correctly applied its own assessment methodology consistently, the number would be far lower. (Reportedly that number was one — as in one lousy Scud missile downed.)

According to a House Committee on Government Operations investigation, there was not enough evidence to conclude that there had been any intercepts. “There is little evidence to prove that the Patriot hit more than a few Scud missiles launched by Iraq during the Gulf War,” a summary of the investigations concluded dryly, “and there are some doubts about even these engagements.”

This report — which called on the Pentagon to declassify more information about the performance of the Patriot and request an independent evaluation of the program — never saw the light of day. A fierce lobbying campaign by the Army and Raytheon spiked it, save for a summary.

Against that background, you can imagine that I was pretty skeptical of the Pentagon’s claims that the Patriot shot down Iraqi ballistic missiles in 2003 — claims that have generally been accepted uncritically. And when I heard that missile defenses were protecting Riyadh, I wanted to see for myself — and, unfortunately, I wasn’t surprised by what I found.

But if the Patriot system doesn’t work, why would the United States or the Saudi government claim otherwise?

At some level, we should be sympathetic. The basic function of a government is to provide security for its citizens. There is enormous pressure on the Saudi government to show that it is taking steps to defend its citizens. By asserting successful intercepts — assertions that are uncritically spread in headlines — the Saudi government is able to present itself as fulfilling its obligations to protect its population. And, like in 1991, the perception that a defense is working helps keep a lid on regional tensions. Just as false claims about missile defenses helped keep Israel from retaliating against Iraq during the 1991 Gulf War, perhaps the fable that Riyadh is defended makes it easier to ignore the fact that Iranian proxies are firing Iranian missiles into Saudi Arabia’s capital.

But my colleagues and I are independent analysts, not government functionaries. Our obligation is to the truth — and in this case, the truth seems to be that these systems are not working. The danger here is that leaders in Saudi Arabia and the United States will come to believe their own nonsense. Consider this: Despite that the fact that anonymous U.S. officials have confirmed that there was no successful intercept in November 2017, President Donald Trump had a very different impression: “Our system knocked the missile out of the air,” Trump told reporters the following day. “That’s how good we are. Nobody makes what we make, and now we’re selling it all over the world.” This is a theme Trump has returned to again and again. When asked about the threat from North Korea’s nuclear-armed missiles, Trump said, “We have missiles that can knock out a missile in the air 97 percent of the time, and if you send two of them, it’s going to get knocked down.” Trump has repeatedly given every indication that he believes missile defenses will protect the United States.

That’s dangerous, particularly at a moment when the Trump administration seems poised to collapse the nuclear deal with Iran and send Tehran down the same path that North Korea followed to a nuclear capability that can strike U.S. partners in the region and ultimately the United States itself. And so we need to tell the truth: Missile defense systems do not represent a solution to the challenge posed by growing missile capabilities or an escape from vulnerability in the nuclear age. There is no magic wand that can “knock down” all the missiles aimed at the United States or its allies. The only solution is to persuade countries not to build these weapons in the first place. If we fail, defenses won’t save us.

About the Author

Jeffrey Lewis is director of the East Asia Nonproliferation Program for the James Martin Center for Nonproliferation Studies at the Middlebury Institute of International Studies at Monterey.

Jeffrey Lewis is director of the East Asia Nonproliferation Program for the James Martin Center for Nonproliferation Studies at the Middlebury Institute of International Studies at Monterey.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 8 فروردین 1397 در 07:38 , hosm گفت:

https://motherboard.vice.com/en_us/article/8xkgw4/patriot-missile-saudi-arabia-yemen
https://southfront.org/houthis-target-four-saudi-airports-with-ballistic-missiles-saudi-patriot-systems-fail-videos/
https://taskandpurpose.com/saudi-arabia-patriot-missile-video/
https://www.timesofisrael.com/videos-raise-questions-over-saudi-missile-intercept-claims/
http://www.news.com.au/technology/innovation/military/us-patriot-ballistic-missile-defence-system-may-have-failed-over-saudi-arabia/news-story/c2cb4990ae494f5723db3169694e429a

در این پست لینکهایی آوردم برای دوستان که همه ادعا می‌کردند شلیک‌های پاتریوت ناموفق بوده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , hosm گفت:

در این پست لینکهایی آوردم برای دوستان که همه ادعا می‌کردند شلیک‌های پاتریوت ناموفق بوده

یه تعدادی از موشک های بالستیک حوثی ها توسط پاتریوت توی هوا منهدم میشه اما یک تعدادی از موشک های پاتریوت هم 180درجه تغییر مسیر میده میخوره زمین(جالب اینجاست کانال آپارات کاربرهای محورمقاومتی برخورد پاتریوت به زمین رو برخورد موشک یمنی ها به هدف میدونن آخه موشک بالستیک که در فاز نهایی پیشرانه نداره که!! سخن بزرگانم آرزوست)

یک نمونه فقط:

https://www.aparat.com/v/3Kvdn

از ثانیه35 به بعد 2تا پاتریوت شلیک میشه که هردوتا موفق میشن موشک های بالستیک انصارالله رو متاسفانه شکار کنن...

بعد ورداشته تیتر زده وحشت در عربستان نتیجه موشک های انصارالله یمن!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , Alicommando گفت:

یه تعدادی از موشک های بالستیک حوثی ها توسط پاتریوت توی هوا منهدم میشه اما یک تعدادی از موشک های پاتریوت هم 180درجه تغییر مسیر میده میخوره زمین(جالب اینجاست کانال آپارات کاربرهای محورمقاومتی برخورد پاتریوت به زمین رو برخورد موشک یمنی ها به هدف میدونن آخه موشک بالستیک که در فاز نهایی پیشرانه نداره که!! سخن بزرگانم آرزوست)

یک نمونه فقط:

https://www.aparat.com/v/3Kvdn

از ثانیه35 به بعد 2تا پاتریوت شلیک میشه که هردوتا موفق میشن موشک های بالستیک انصارالله رو متاسفانه شکار کنن...

بعد ورداشته تیتر زده وحشت در عربستان نتیجه موشک های انصارالله یمن!

لینکهایی که من تقدیم کردم واقع بینانه تر تحلیل کرده اند. یک جایی هم واضحه که نوشک بعد از رهگیری ادامه میده و نهایتا نور انفجار روی زمین دیده میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, hosm گفت:

لینکهایی که من تقدیم کردم واقع بینانه تر تحلیل کرده اند. یک جایی هم واضحه که نوشک بعد از رهگیری ادامه میده و نهایتا نور انفجار روی زمین دیده میشه

اونکه بلکه حرف جنابعالی رو قبول دارم نور انفجاری چیه؟؟

منظورتون برخورد پاتریوت به زمین رو میگید یا موشک یمنی؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

موشک های پاتریوت در آمریکا ساخته شده اند و همه جا شکست می خورند شواهد عبارتند از: سیستم دفاع موشکی که ایالات متحده و متحدانش به آن متکی هستند لیمو است. توسط جفری لوئیس | مارس 28، 2018، 3:10 بعد از ظهر یک سیستم موشکی Patriot Surface to Air که در 12 اکتبر 2008 در پایگاه هوایی ایالات متحده در Osan در جنوب سئول نشان داده شده است. (KIM JAE HWAN / AFP / Getty Images) در روز 25 مارس، نیروهای حوثی در یمن هفت موشک در ریاض را اخراج کردند. عربستان سعودی راه اندازی ها را تأیید کرد و اظهار داشت که با موفقیت تمام هفت مورد را بازداشت کرد. این درست نبود این تنها چیزی نیست که بقایای سقوط در ریاض حداقل یک نفر را کشته و دو نفر دیگر را به بیمارستان فرستادند. هیچ شواهدی وجود ندارد که عربستان سعودی هرگونه موشکی را دستگیر کند. و این مسائل ناخوشایند نه تنها در مورد سعودی ها، بلکه در مورد ایالات متحده، که به نظر می رسد آنها را به فروش می رساند - و مردم خود - لیمو سیستم دفاع موشکی است. به نظر می رسد که تصاویر رسانه های اجتماعی نشان می دهند که باتری های سعودی پاتریوت شلیک می کنند. اما آنچه این فیلم ها نشان می دهد موفق نیستند. یکی از رهگیرها پس از راه اندازی فاجعه بار منفجر می شود، در حالی که یکی دیگر از هواپیما را در هوا می چرخاند و سپس به ریاض می کشد و جایی که زمین آن را منفجر می کند. البته ممکن است که یکی از موارد دیگر رهبران این کار را انجام دهد، اما من مشکوک هستم. این به این دلیل است که همکاران من در موسسه مطالعات بین المللی میدلبوی و من از دو نوامبر و دسامبر 2017 دو حمله موشک مختلف به عربستان سعودی را بررسی کردند. در هر دو مورد، ما متوجه شدیم که موشک ها به رغم مخالفت مقامات، خلاف آن هستند. رویکرد ما ساده بود: ما نقشه کشیدیم که جایی که آوارها، از جمله موشک و موشک هواپیما و کلاهک، سقوط کرد و جایی که رهگیرها قرار داشتند. در هر دو مورد یک الگوی واضح ظاهر شد. موشک خودش در ریاض فرو میرود، در حالیکه کلاهبرداری جدا و پرواز میکند و در نزدیکی هدف قرار دارد. یک هلیکوپتر در چند صد متر از ترمینال 5 در فرودگاه بین المللی پادشاه خالد ریاض سقوط کرد. کلاه دوم دوم که چند هفته بعد اخراج شد، یک نمایندگی هوندا را نابود کرد. در هر دو مورد، برای ما روشن بود که، علی رغم ادعاهای رسمی عربستان سعودی، هیچ موشکی از بین نمی رود. من حتی مطمئن نیستم که عربستان سعودی حتی در ماه نوامبر برای اولین بار موشک اول را دستگیر کند. نکته این است که هیچ شواهدی وجود ندارد که عربستان سعودی موشک های حوثی را در طی درگیری های یمن دستگیر کرده است. و این یک نگرانی ناخوشایند را ایجاد می کند: آیا هیچ دلیلی وجود دارد که فکر می کنم سیستم پاتریوت حتی کار می کند؟ در عدالت، سیستم مستقر در عربستان سعودی - قابلیت پاتریوت پیشرفته-2 یا PAC-2 - به خوبی برای طراحی موشک های Burkan-2 که Houthis در ریاض شلیک می کند طراحی نشده است. Burkan-2 در حدود 600 مایل پرواز میکند و به نظر میرسد دارای یک کلاهک است که از موشک جدا شده است. اما من عمیقا شک و تردید دارم که پاتریوت تا به حال یک موشک بالستیک دوربرد در جنگ را متوقف کرده است - حداقل، من هنوز شاهد یک شواهد غیرقابل قبول قانع کننده از یک رهگیری موفق پاتریوت هستم. در طول جنگ خلیج فارس سال 1991، عموم مردم به این باور رسیدند که پاتریوت عملکرد نزدیک به کامل داشته و 45 مورد از 47 موشک اسکاد را دستگیر کرده است. ارتش ایالات متحده بعدا این برآورد را تا حدود 50 درصد تجدید کرد - و حتی پس از آن، اعتماد «بیشتر» را تنها در حدود یک چهارم موارد نشان داد. یک کارمند خبری تحقیقاتی خبری کنگره خاطر نشان کرد که اگر ارتش به درستی روش خود ارزیابی خود را به طور صحیح اجرا کرده باشد، این تعداد بسیار پایین خواهد بود. (گزارش شده است که این شماره یک بود - همانطور که در یک موشک اسکاد وحشی فرو می ریزد.) به گفته یک کمیته مجلس نمایندگان در مورد تحقیقات عملیات دولتی، شواهد کافی برای نتیجه گیری در مورد این که هر گونه مداخله ای وجود دارد، وجود ندارد. "شواهد کمی برای اثبات این است که پاتریوت بیش از چند موشک Scud که توسط عراق در جنگ خلیج فارس اجرا شده است، خلاصه ای از تحقیقات را به صورت خشک انجام داد، و حتی برخی از این تعهدات نیز شک دارند." این گزارش که از پنتاگون خواست تا اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد پاتریوت را محرمانه و درخواست ارزیابی مستقل از برنامه را نادیده بگیرد، نور روز را نادیده گرفت. مبارزۀ شدید لابیگری توسط ارتش و رایتون آن را نادیده گرفت، صرف نظر از یک خلاصه. در این زمینه، می توانید تصور کنید که من نسبت به ادعاهای پنتاگون نسبت به این که پاتریوت در سال 2003 موشک های بالستیک عراق را شلیک کرد، بسیار متاسف بود. ادعا می کند که به طور کلی غیرقابل قبول بوده است. و وقتی شنیدم که دفاع موشکی از ریاض محافظت می کرد، من می خواستم خودم را ببینم - و متاسفانه، چیزی که من پیدا کردم متعجب نشدم. اما اگر سیستم پاتریوت کار نمی کند، چرا ایالات متحده یا دولت عربستان سعودی دیگر ادعا می کنند؟ در برخی از سطوح، ما باید همدردی داشته باشیم. عملکرد اساسی یک دولت این است که امنیت شهروندان خود را تامین کند. فشار بر دولت سعودی بسیار زیاد است تا نشان دهد که اقداماتی را برای دفاع از شهروندانش انجام می دهد. با تأیید تعقیب های موفقیت آمیز - اظهاراتی که در سرفصل های نامتعارفی پخش می شوند - هفتم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
5 hours قبل , Alicommando گفت:

اونکه بلکه حرف جنابعالی رو قبول دارم نور انفجاری چیه؟؟

منظورتون برخورد پاتریوت به زمین رو میگید یا موشک یمنی؟!

یک ویدئو را من دیدم که خیلی واضح معلوم بود پاتریوت سر راه موشک منفجر میشه ولی موشک به راه خود ادامه میده و بعد از مدتی یک فلش نور در افق دیده میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
15 hours قبل , hosm گفت:

یک ویدئو را من دیدم که خیلی واضح معلوم بود پاتریوت سر راه موشک منفجر میشه ولی موشک به راه خود ادامه میده و بعد از مدتی یک فلش نور در افق دیده میشه

سلام علیکم

یعنی میگید موشک یمنی ها برخورد کرده؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم ا...........

حمله حوثی ها به پایگاه ارتش عریستان در مرز با این کشور

DZvkVjcW0AAiRX5.jpg

thumb_DZvkQAeWkAA8dKT.jpgthumb_DZvjlUbW4AA0o33.jpgthumb_DZvkkJeX4AADBvV.jpgthumb_DZvklyzWsAMjPbs.jpgthumb_DZvkmhkWsAEqqFg.jpg

ادامه عملیات ارتش وحوثیها در منطقه نیهم 

این منطقه در مرز با استان صنعا قرار داره و نیروهای  وابسته به ائتلاف از دو ماه پیش فشار زیادی رو  روی این منطقه و مناطق اطراف اون اوردن تا راهی بسوی صنعا پیدا کنند  پیشروی های نسبتا خوبی ها داشتن / ارتش وحوثیها چند وقته که ضد حملات رو شروع و موفق شدن ائتلاف رو عقب بزنند  نیروهای ائتلاف تلفات سنگینی رو در این محور روزانه متحمل میشن در مجموع درگیریها در یمن در پنج محور متمرکزه  دو محور تعز و صنعا درگیریها روزانه وشدید هستش در محور بندر مخا تا حیس  هم هر چند وقت یکبار درگیریها و حملات سنگین شروع میشه / بعدی بندر میدی در نوار ساحلی مرز عربستان ویمن قرار داره این منطقه با شدت به مراتب کمتری از منطقه مخا درگیری در جریانه . نیروهای سودانی در این محور هستن  یکبار قصد داشتن به سمت صعده پیشروی کنند طوری توسط حوثی ها قتل عام شدن که دیگه هوس جلو اومدن به سرشون نزنه اجساد دهها نفرشون توی این درگیری در منطقه جا موند. یه محور کلی هم مناطق مرزی یمن با عربستانه

thumb_DZqqSzRXkAA9A4h.jpgthumb_DZfUWMdX4AIIkTZ.jpgthumb_DZfUWMeXkAA3Xtx.jpgthumb_DZfUx2HW4AAIXl8.jpg

پیشروی جزئی نیروهای ائتلاف در محور لحج تعز + اسرای زخمی حوثی در دستان نیروهای ائتلاف

thumb_DZ1ReeZX4AEoyGU_large.jpgthumb_DZqlAVxWsAIgTII.jpg

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط Navard
      سخنی با خوانندگان محترم:
      در مطلب پیش رو سعی بر این شده که به مختصری از شرایط فرهنگی و اجتماعی و تاریخی اعراب پیش از اسلام پرداخته شود. در این نوشته اصل بر رعایت صداقت تاریخی و امانت است و در گرداوری آن از منابع با عقاید گوناگون کمک گرفته شده است. گرد آوری مطالب تاریخی هیچ گاه خالی از اشتباه نیست، علی الخصوص که این مطالب در رابطه با مسائل حساسیت بر انگیز مذهبی باشد. در نتیجه از دوستان خواننده این مطلب درخواست میشود درصورت وجود اشتباه، به منظور تکمیل و اصلاح این مطلب بنده را یاری کنند.

پیشگفتار:
      سرنوشت پیامبران و قومشان و نتایجی که از آن کسب کرده اند را میتوان یکی از مهمترین نشانه های حقانیت آن ها به حساب آورد. این نتایج بعضا چنان معجزه آسا و خیره کننده هستند که در حالت معمول موارد مشابهی برای آنها یافت نمی شود. برای نمونه مسیح (ع) در دل امپراطوری قدرتمند روم شرقی به پیامبری رسید. در سرزمینی که تعداد نامعلوم خدا توسط مردم پرستیده میشد و پیامی که آورد چنان در دل ها رسوخ کرد که در مدت کمتر از چند سده مسیحیت در سه قاره گسترش یافت! از حبشه در آفریقا گرفته تا امپراطوری قدرتمندی چون روم که روزی دشمن مسیحیت بود و همچنین طیف کثیری از اقوام در خاورمیانه و ...! در اسلام نیز ما با چنین پیشرفت معجزه آسایی رو به رو هستیم. محمد (ص) در سن چهل سالگی در جامعه ای بدوی به پیامبری برگزیده شد که جز غارت و ستیز دستاوردی نداشتند و هر روز به بهانه ای با یکدیگر در جنگ بودند و شعرا و نام آوران عرب روزگاری برای بدست آوردن شرافت، خود را به پای پادشاهان ایران و روم می انداختند. در شبه جزیره عربستان اگر در جایی تمدنی دیده میشد به پاس قرابت با ایران یا روم بود. و از دست آورد هایشان در آن ادوار، جز پاره ای از روایات افسانه گونه چیزی بجا نمانده است. در چنین محلی که محمد(ص) شدیدا زیر فشار فرهنگی و البته فشار عوامل ثروت و قدرت  در مدت کمتر از سیزده سال توانست بنیان نخستین حکومت اسلامی را در یثرب بنا نهد که تا پایان عمر ایشان این حکومت به چنان وسعت و قدرتی رسید که در سرحدات خود به تقابل با روم شرقی می‌پرداخت.

قسمت اول: قبیله و معنای متفاوت آن در بین اعراب

اعراب از قبل اسلام در پهنه ی وسیعی از خاورمیانه حضور داشتند. و بر خلاف تصور عموم مردم، فتوحات پس از اسلام به تنهایی سبب استقرار آن ها در این پهنه نشد. در تاریخ موجودیت اعراب با سامی نژاد ها گره خورده است. این حضور آنقدر چشمگیر بود که رومیان و یونانیان مناطق عرب نشین را به سه ناحیه عربستان خوشبخت و عربستان بیابانی و عربستان سنگی تقسیم کرده اند که حدود این مناطق از دریای سرخ و شبه جزیره عربستان شروع شده و از سویی به مرز های روم آن روزگار در شامات رسیده و در سوی دیگر در عراق امروزی به رود فرات ختم می شود. در رابطه با وضعیت اعراب قبل اسلام باید به این موضوع اشاره کرد، پیشینه تاریخی که برای آنها ذکر شده به ۲۰۰ سال قبل از سال عام الفیل محدود می شود. عام الفیل همان سالی است که گفته میشود محمد(ص) در آن دیده به جهان گشود. البته این بدان معنا نیست که اعراب قبل از آن موجودیت خارجی نداشته اند‌. برای مثال در دبیره های هخامنشی از آن ها بعنوان خراج گذاران عصر داریوش بزرگ یاد شده است. اما آنچه از این گفته پیداست، اعراب تهی از پیشینه تاریخی و تمدنی غنی بودند و آنچه در آنها یافت می‌شد در حقیقت از هم نشینی و یا دست درازی دیگر اقوام بود. این همان زمانیست که قرآن از آن به عنوان دوره جاهلی اعراب یاد می‌کند.

نگاره ای از سرباز ساتراپی عربیا در مقبره خشایارشا، واقع در نقش رستم که بصورت نمادین به شکل یکی از ستون های شاهنشاهی به نمایش در آمده است.

با نگاهی به زندگی اعراب در آن اعصار می توان دریافت که تفاوت عمده‌ای میان نوع زندگی آنان با زندگی مردم ایران و روم و حتی در نزدیکی آنها با دولت های نچندان نامی حبشه دیده میشد. در آن روزگار ایران و روم حکومت مرکزی داشتند حکومتی که تمام شؤون جامعه را از حیث قانون و عمل به قانون و وادار کردن همه به تابعیت از آن در دست داشتند و تمام زوایای آن جامعه زیر سلطه نظامی واحد قرار گرفته بود، به طوری که در هر گوشه آن وجود حکومت مرکزی احساس می‌شد. این در حالی بود که در جزیرة العرب در هر ناحیه ی آن، مردم بر پایه نسبت خانوادگی مشترک به عنوان یک قبیله گرد آمده بودند و هر یک در جغرافیای حضور خود اعمال قدرت می‌کردند. هیچ قبیله‌ای بر دیگری اعمال نفوذ نداشت مگر در داد و ستد و جنگ! جنگ بین قبایل هم نامنظم بود و بیشتر به دعوایی نامنظم و خانوادگی شباهت داشت. این مطلب نشانگر پراکندگی و تضاد بسیار عمیق بین قبایل است. باید گفت برای وحدت در میان یک امت فرهنگی لازم است که نقاط مشترک آنها را در خود جمع کرده و مردمی را گرد هم بیاورد. در شبه جزیره عربستان چنین تفکر یکنواختی وجود نداشت و هدف واحدی برای آنها مطرح نبود. در کنار کعبه هر قبیله بتی مخصوص به خود داشت و بدین ترتیب حتی در این زمینه هم تضاد و خودبینی دیده می‌شد. شرایط سخت و طاقت فرسای جزیرة العرب بر این اختلاف دامن می‌زد. مناطق حاصلخیز و دارای آب محدود و با فاصله زیاد از هم بودند. راه‌های محدودی وجود داشت که آنها هم زیر سلطه راهزنان دیگر قبایل بوده و تحت نفوذ قدرت های خارجی اداره میشد.

در این شرایط دشوار اگر قبیله‌ای قادر بود تا چراگاهی را از چنگ دیگری در آورد این کار را بی درنگ می‌کرد. هیچ قبیله ای از این نظر در امنیت نبود و جنگ های بسیار با دلایل ساده و بعضا نا مأنوس بین آن ها رخ می داد. مشخص است که جنگ یکی از رایج ترین اعمال در بین آن ها بود آن چنان که عده ای برای کسب شهرت و آزمون جنگاوری خود مسیر نزاع را هموار میکردند. این جنگ از سر منع ازدواج یک زوج در دو قبیله می‌توانست شکل بگیرد تا بر سر شرایط تجارت و پاسداری از کاروان ها و ... که البته همانطور که گفته شد هیچ کجای آن به جنگ نمی‌ماند و بیشتر به یاغی گری و غارت و دعوای عشیره ای شباهت داشت. در نتیجه از این حیث قبیله جایگاه ویژه‌ای پیدا میکرد. بقای افراد به بقای قبیله گره خورده بود. هر کسی را با قبیله‌اش می‌شناختند و در نتیجه خدای این مردم هم در حقیقت قبیله آنها بود و بت ها هم نمادی برای اعلام وجود هر قبیله بودند و هرچه بزرگان این قبیله ها می‌گفتند هم، حقیقت تام برای آن ها محسوب می‌شد. با این اوصاف هرچه افراد یک قبیله زیادتر بود افتخار آن هم بیشتر میشد. این افراط تا آنجا پیش رفت که در سوره تکاثر قرآن، خداوند خطاب به مشرکان می گوید که آنها به منظور بزرگ نشان دادن تبار خود حتی دست به شمارش مردگان خود می‌زدند. نعمان در خطاب به پادشاه وقت ایران گفت که جز عرب کسی به نسب خود آگاهی ندارد و جز عرب از هر کسی اجدادش را بپرسی آنها را نمی‌شناسد. در حقیقت گذشتگان و نژاد چیزی نبود که اعراب بتوانند اشتباهی هر چند سهوی را به آنها نسبت دهند. شاید تا اینجا مطلب روشن شده باشد که پیامبر اسلام چه کار دشواری در پیش داشت. بخصوص وقتی بدانیم یکی از مهمترین اقدامات پیامبر مقابله با همین برتری جویی نژادی بوده است‌. عملا هر قدمی که به جهت آگاهی و یا مخالفت با سنت های گذشتگان آنها برداشته میشد، از نظرشان نوعی توهین تلقی میگردید. شاید جالب باشد بدانید که بت پرستی اعراب نیز ریشه در همین افراط دارد! یعقوبی در تحلیل خود از بت پرستی و عوامل آن می‌گوید:«بت پرستی از هنگامی آغاز شد که وقتی یکی از مردم می‌مرد، اقوام او مجسمه‌ای از وی ساخته و به یاد او آن را محترم می‌داشتند فرزندان آنها پس از سال‌ها گمان کردند که این‌ها خدایان آنان هستند» . شاهد این امر می‌تواند سخن مشرکین با پیامبر (ص) باشد که می‌گفتند:
      این بت ها اقوام گذشته هستند که مطیع خدا بوده و ما صورتی از آنها ساخته و عبادتشان می‌کنیم. در مورد سه بت مشهور یعوق و یغوث و نسر گفته شده: از قوم نوح بودن و افرادی صالح بودند و بعدها مجسمه آنان به صورت بت درآمد. در مورد لات نیز گفته شده او در واقع مرد صالحی بوده است که غذا برای حاجیان درست می‌کرده وقتی او مرد، تمثالی از او درست کردند و بر آن بنایی ساخته‌اند و اسمش را بیت الربه نهادند. ابن قیم می‌گوید؛ تعظیم مردگان سبب شد تا کم کم صورت هایی از آنها به شکل بت ساخته شود. زمانی که محمد(ص) مکه را فتح کرد در درون آن ۳۶۰ بت وجود داشت. در حقیقت ما با سرزمینی طرف هستیم که ۳۶۰ اعتقاد و ۳۶۰ تضاد در آن میتوان شمارش کرد!

اوضاع اعراب از ابتدا این گونه نبود. اعراب شهر مکه خود را از نسل عدنان می‌دانستند، که در نتیجه نسب آنها به اسماعیل (ع) باز میگشت. از این گفته مشخص است که نخستین اعراب موحد بودند اما به تدریج به سوی شرک گرایش پیدا کردند. از این منظر اعراب مکه در کنار بنی اسرائیل بودند که به دین حضرت ابراهیم گرایش داشتند و در حقیقت ریشه نسبی مشترک در آن ها می توان یافت. در سال‌های مانده به بعثت پیامبر، افرادی در بین اعراب پیدا شده‌اند که خواهان بازگشت به دین ابراهیم بودند. آنها شروع به تبلیغ علیه اعتقادات آن روزگار اعراب کردند. از معروف‌ترین این افراد ورقة بن نوفل بود که در جستجوی دین خدای یگانه به این سو آن سو رفت و در نهایت مسیحیت را پذیرفت. زید بن عمر شخص دیگری بود که به روایت تاریخ در بین اعراب از بازگشت به آئین ابراهیم سخن گفت. بسیاری از رسوم مشرکین مکه همان چیزی بود که ابراهیم به اجدادشان آموخته بود ولی آنها آنرا شرک آلود کرده بودند. برای مثال اعراب جاهلی نیز به رسومی چون ختنه و کفن و دفن میت و ازدواج نکردن با محارم و حج بیت الله الحرام معتقد بودند. آنها حتی شعار معروف تلبیه را نیز داشتند اما آن را به نوعی شرک آمیز کرده بودند. ( تلبیه همان شعار لبیک اللهم لبیک لاشریک ... است که حاجیان در حین طواف خانه خدا می‌گویند). اعراب جاهلی به افرادی از خود که ختنه کرده و به حج می رفتند حنیف میگفتند . این در حالی است که به پیروان حضرت ابراهیم در گذشته حنیف گفته میشد! این بدان معناست که این کلمه از گذشته های دور در بین اعراب زبان به زبان چرخیده و تغییر معنا یافته است.

قبیله قریش زادگاه قدرت

قریش نامی آشنا و از پر نفوذترین قبایل در میان عرب بوده و بعد اسلام نیز تا قرن‌ها بر جهان اسلام حکومت کرده است. خلفا تا پیش از امپراتوری عثمانی همیشه قریشی بودند. اعراب کسانی را که از نسل مضر بن کنانه باشند را قریشی می گویند. در علم تبارشناسی عرب نیای مضر بن کنانه به اسماعیل (ع) باز میگردد. قریش در آن دوره از آنجا که امور حج را بر عهده داشت به شهرت و ثروت زیادی رسید. امور کعبه در دوره ای به قصی و هاشم و سپس به عبدالمطلب که همه از نسل مضر بودند سپرده شد. در دوران قصی مراسم حج  شکل جدیدی به خود گرفت و این تغییرات زمینه ساز قدرت یافتن قریش در بین دیگر قبایل عرب گردید. در این ایام مردم عرب از نقاط دور دست به این مکه می آمدند تا هم به تجارت بپردازند و هم خدایان پر تعداد کعبه را پرستش کنند. بنوعی مکه و کعبه آن میعاد گاه اعراب بود. در این شهر بازار هایی بر پا میشد که از غرب و شرق عالم تجار به آن رجوع می کردند. راه تجاری مهمی از روم شرقی به یمن و در نهایت به هند ختم می شد که این مسیر از قطب های اقتصادی آن روزگار محسوب می شد که البته نکته مهم برای ما این است که شهر های مکه و یثرب هم در مسیر آن رونق یافته بودند.

در بین قریش طایفه بنی هاشم به طور خاص که پیامبر اسلام نیز از آنان بود دارای مقبولیت و شهرت بیشتر گردید. همان طور که گفته شد بعد هاشم، عبدالمطلب زمام امور حج را بر عهده گرفت. وی پدر بزرگ پیامبر اسلام است و او از اعرابیست که قبل اسلام طبق سنت خاندان خود به دین حنفیت معتقد بود و خدای یکتا را می پرستید. عبدالمطلب بعد مرگ والدین محمد(ص) سرپرستی او را پذیرفت و در نتیجه آن محمد(ص) در محیطی با اعتقادات دین حنفیت زندگی میکرد.

از تاریخ چنین بر می‌آید که قریش در میان اعراب به شرافت و عزت معروف بوده و معمولاً با عناوینی چون «آل الله» و «سکان حرم الله» خوانده می‌شدند و مردم آنها را به عنوان بزرگ و شریف قبول کرده بودند. باید افزود که این شهرت در همه طوایف قریش نیست، بلکه تنها در خاندان قصی و بعد از او خاندان هاشم و عبدالمطلب بود چرا که وجود این افراد در نهایت سبب شهرت قریش گردید.

هنگام ظهور پیامبر اسلام در میان طایفه های قریش، از بنی هاشم عباس بن عبدالمطلب مسئولیت آبرسانی به حجاج را بر عهده داشت و از طایفه بنی امیه، ابوسفیان ریاست سپاه قریش را بر عهده داشت. این جبهه بندی در میان قریش تا قرن ها بعد ادامه پیدا کرد. البته باید توجه شود که طوایف دیگر از قریش هم بودند که نقشی در امور حج داشتند اما نقش آنها به پر رنگی دو طایفه نامبرده نبود.

دیگر قبایل عرب متوجه عظمت کعبه و نقش آن در فزونی قدرت قبیله قریش شدند در نتیجه برخی از آن ها در مناطق خود نیز کعبه هایی ساختند تا قبیله خود را برای رفتن به مکه بازدارند. این کعبه ها از بسیاری از جهات همچون وجود سنگی مانند حجر الاسود(سنگ سیاه) تا ارکان کعبه به آنچه در مکه بود شباهت داشتند. برای مثال در یمن پرستشگاهی در شهر غَیمان قرار داشت و «حجر الأحمر» یا سنگ سرخ در آن استفاده شده بود و همچنین کعبه ی شهر العَبلات در جنوب مکه، که «حجر الأبیض» یا سنگ سفید داشت!

ادامه دارد ...

این مطلب برای انجمن mililtary.ir  گرداوری شده و هر گونه برداشت از آن با ذکر نام نویسنده و این انجمن بلامانع است. 

نویسنده و گرداورنده: Navard 

منابع و ماخذ:

کتاب تاریخ سیاسی اسلام(جلد1) / نویسنده: رسول جعفریان
      کتاب گنجینه تاریخ ایران(جلد نهم)/ نویسنده: عبدالعظیم رضایی
      کتاب دو قرن سکوت( ویرایش دوم) / نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

لینک

• توسط aminor
      بسم الله الرحمن الرحیم

منفک شده از تاپیک تحولات یمن
      1399/11/09

تاپیکهای مرتبط با محوریت حمله به آرامکو
      UAV kent 2.0 concept: عملیات تن ماهی
      سپر صحرا : بررسی شبکه دفاع هوایی ارتش عربستان سعودی

منابع یمنی : شلیک موشک قاهر1 به شرکت نفت آرامکو در جیزان عربستان

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.