امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بر 16 آذر 1398 در 12:04 , ghiam گفت:

شناورهای بعدی تا 3000 تن می رسند که طبق  تصویر نسخه  3000 تنی با نام پروژه هرمز یک ناو پشتیبانی نیمه سنگین هست که علاوه بر حمل دو بالگرد یا یک بالگرد و دو پهپاد سجیل، 96 سیلوی عمود پرتاب، 4 سامانه کمند، یک توپ 76 میلیمتری و لانچرهای مایل پرتاب برای موشکهای کروز/پدافندی داره. 

 

IMG_20191201_080851.jpg

 

 

بر 17 آذر 1398 در 14:09 , M-ATF گفت:

ناو پشتیبانی و حمل ۹۶ سیلوی عمو پرتاب چهار CIWS ، یک توپ ۷۶ م.م و لانچرهای مایل پرتاب !!!؟؟؟

 

با دقت بیشتر معلوم شد که ناو پشتیبانی نیمه سنگین با تریماران 3000 تنی پروژه هرمز تفاوت داره. 

پروژه هرمز داری 96 سیلوی پرتاب موشک، پرتابگرهای عمودی کروز/پدافند، 4 سامانه کمند، توپ 76 میلی متری و دو آشیانه بالگرد هست. که ماکتش رو نشون دادند . اما ناو پشتیبانی هنوز در مرحله طرح اولیه هست که روی بنر تصویر گرافیگی ناو مشاهده میشه. با توجه به عمر سازه ناو پشتیبانی خارک و همچنین کمبود در این زمینه خصوصا آماده شدن سایر موجها و اعزام به نقاط مختلف اقیانوسی نیاز با داشتن ناو پشتیبانی رو بیشتر میکنه و به همین دلیل نیروی دریایی تصمیم به ساخت ناو پشتیبانی کرده.

پس حالا پروژه های نیروی دریایی افزایش پیدا کرد: 1- سفینه 2200 تنی 2- هرمز 3000 تنی-  3- خلیج فارس 5000 تنی 4- نگین 7000 تنی 5- ناو پشتیبانی نیمه سنگین 6- نسل جدید هاورکرافتها 7- زیردریایی 3200 تنی بعثت 8- پهپاد توربوجت دو موتوره سجیل

 • Like 1
 • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , MR9 گفت:

پروژه هرمز

 برنامه  بلندپروازانه نیروی دریایی ایران برای توسعه  ناوشکن های پنهانکار

 

 

به اعتقاد ناظران نظامی ، با وجود احتمال بسیار زیاد در استفاده از موشکهای دفاع هوایی بومی نظیر "باور " یا برنامه " خرداد" ، پروژه هرمز قادر خواهد بود تا موشکهای کروز ضد کشتی سی-802 که تحت امتیاز چین با شناسه "قادر" تولید می شود را نیز به کار برد . برخی ناظران نیز با توجه به تناژ 3000 تن اعلامی ، طراحی بومی ایران را با  شناورهای رزمی کلاس لیتورال  مقایسه می کنند . پروژه هرمز برای دفاع نزدیک دربرابر تهدیدات ضد کشتی و هواپایه ، احتمالا به گونه مشابه سامانه فالانکس یا معادل روسی آن  ( با شناسه  " کمند " )  ، یک رادار آرایه فازی و همچنین عرشه پرواز با قابلیت پذیرش 2 فروند بالگرد مسلح میشود . اما همچنان هزینه ساخت این شناور نامشخص به نظر میرسد ، که با توجه به  کمیت بودجه دفاعی ایران ، برخی معتقدند که نمونه ایرانی ، می تواند قیمتی در حدود معادل آمریکایی آن داشته باشد . اما وضعیت بودجه دفاعی ایران و تنگناهای مالی ایجاد شده برای این کشور و وجود اولویتهای مهمتری نظیر نوسازی شبکه دفاع هوایی موجب خواهد شد این برنامه با تاخیرهای مشخصی روبرو گردد .

 

پی نوشت :  

 

1- استفاده از مطالب برگردان شده به پارسی در انجمن میلیتاری ، براساس قاعده " رعایت اخلاق علمی " منوط به  ذکر دقیق  منبع است . امیدواریم مدعیان رعایت اخلاق ( بخصوص رسانه های مدعی ارزشمداری )  بدون احساس شرمندگی از رفرنس قرار گرفتن بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران ، از مطالب استفاده نمایند . 

2- ادغام پستهای ارسال شده با محوریت پروژه هرمز ، دوازدهم دی ماه  سال یکهزار و سیصدو نود و هشت خورشیدی

 

برگردان به پارسی ، اختصاصی برای بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران  ( MILITARY.IR) 

 

 

بررسی اثری که معرفی این طرح در دشمن گذاشته است مسئله مهمی است. خدا قوت و تشکر و از این مطلب خوب شما.

منبع رو هم ذکر بفرمایید مفید برای خوانندگان و مزید قوت نوشتار شماست.

خصوصا عبارت «موشکهای کروز ضد کشتی سی-802 که تحت امتیاز چین با شناسه "قادر" تولید می شود» نیاز به ذکر منبع را بیشتر می کند.

 • Like 1
 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
5 minutes قبل , Lord-Soldier گفت:

 

بررسی اثری که معرفی این طرح در دشمن گذاشته است مسئله مهمی است. خدا قوت و تشکر و از این مطلب خوب شما.

منبع رو هم ذکر بفرمایید مفید برای خوانندگان و مزید قوت نوشتار شماست.

خصوصا عبارت «موشکهای کروز ضد کشتی سی-802 که تحت امتیاز چین با شناسه "قادر" تولید می شود» نیاز به ذکر منبع را بیشتر می کند.

ولی به نظرم بایدروی ماکت کروز سجیل هم یه نگاهی مینداختن که خیلی ماکتش جذاب بود .

یا مشکات و یا هرمز خیلی گزینه های جذاب تری داریم ما . 

یا علی

 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همیشه در منابع غربی گفته میشه که نور و قادر تحت لیسانس چین ساخته میشه.  برای ساخت نور موشک C802 مهندسی معکوس شده ولی تحت لیسانس ساخته نمیشود. موتور ان طلوع 4 بوده که خود چینی ها هم انرا از یک طرح فرانسوس مهندسی معکوس کرده اند. الان در موشک های ما از موتور طلوع 5 استفاده میشود که فکر میکنم از اضافه کردن یک مرحله به کمپرسور طلوع 4 و افزایش  نسبت فشار حاصل شده و یک طرح ایرانی به حساب می اید.

در مورد تناژ ناو های ایرانی به نظر من این بستگی به این دارد که نیروی دریایی چه هدفی را دنبال کند. اگر هدف خلیج فارس باش به نظر من این دریا با توجه به عرض کم ان اصلا مناسب برای ناوهای جنگی نیست. با استفاده از پرتابگرهای ساحلی موشکی اعم از پدافندی و ضد کشتی و رادارهای ساحلی و شناورهای تندرو میتوان کل انرا پوشش داد.  ناوهای 3000 تنی در کلاس هرمز مناسب  و کافی برای تسلط بر دریای عمان و شمال اقیانوس هند هستند. ناوهای سنگین تر مثلا 7000 تن یا بالاتر به مانند ناوهای امریکایی مناسب برای اقیانوس و ارسال ناو به مناطق بسیار دور از سرزمین مادر هستند  که ناو پشتیبانی ندارد و باید مجهز به موشک های دوربرد و حتی امکانات حمله به سرزمین دشمن باشد. ظاهرا نداجا در بلند مدت دنبال چنین هدفی است. ولی من فکر میکنم حتی در صورت ساخت ناوشکن های سنگین بدون ناو هواپیما بر ان ناو هر  چقدر هم مجهز باشد در مناطق دور دست اسیب پذیر است.  تناژ مناسب برای نیروی دریایی ایران همان ناوهایی در  حد 3000 تن یعنی هرمز است مگر زمانیکه ناوهواپیما بر و هواپیماهای مناسب داشته باشیم. البته  حتی این کلاس از ناوها هم در مناطق نزدیک به سواحل ایران بدون یک نیروی هوایی قدرتمند اسیب پذیر هستند که امیدواریم تا زمان ساخت این ناوها، نهاجا نیز تکان جدی خورده باشد.

 

ویرایش شده در توسط sasasasa
 • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , Lord-Soldier گفت:

 

بررسی اثری که معرفی این طرح در دشمن گذاشته است مسئله مهمی است. خدا قوت و تشکر و از این مطلب خوب شما.

خصوصا عبارت «موشکهای کروز ضد کشتی سی-802 که تحت امتیاز چین با شناسه "قادر" تولید می شود» نیاز به ذکر منبع را بیشتر می کند.

 

1 ساعت پیش, sasasasa گفت:

همیشه در منابع غربی گفته میشه که نور و قادر تحت لیسانس چین ساخته میشه.  برای ساخت نور موشک C802 مهندسی معکوس شده ولی تحت لیسانس ساخته نمیشود. موتور ان طلوع 4 بوده که خود چینی ها هم انرا از یک طرح فرانسوس مهندسی معکوس کرده اند.

 

 

سلام علیکم 

 

Hormuz Project: Iran’s Ambitious Program to Develop Stealth Destroyers

 

در این مورد متاسفانه فراموش کردم منبع نگاری انجام شود .

 

 شیوه بنده همیشه در میلیتاری و مراجع دیگری که برای آنها مطلب تالیف یا ترجمه میشود ،  در این هست که  واقعیت ماجرا براساس اطلاعات در دسترس تحلیل شده و کمتر بسمت القاء مطالبی که  مستندات در خصوص آن وجود ندارد و ممکن است میزان وجود شبهه در آن زیاد باشد حرکت شود. 

در خصوص مطلبی که بیان شد ، اگر سی-802 تحت امتیاز در ایران تولید شود ( ادعای نویسنده متن ) ، به هیچ عنوان مایه شرمساری صنعت دفاعی ایران نیست . ما از گذشته های به نسبت دور ، تبادلات دفاعی مشخصی با صنایع دفاعی چین داریم ، و این مساله با توجه به وجود اطلاعاتی مبنی بر ارسال موشکهای هارپون و همکاری در روگرفت از این موشک در تولید یک گونه جدید ، طبق اطلاعات گمانه زنی در خصوص  تولید تحت امتیاز را بالا می برد . با توجه به این مورد ، چون اطلاعات مستندی در خصوص این مساله از صنعت دفاعی داخلی نداریم ، مبناء این تحلیل ( ازسمت نویسنده اصلی متن )  بر این گذاشته شده  که سی -802 تحت امتیاز تولید میشود . حال اگر در این میان ، سی-802 ( قادر / نور ) مهندسی معکوس هم شده باشد ، طبیعتا مایه مباهات صنعت دفاعی داخلی هست .

 

این مساله  بدین دلیل از روی متن و بدون پی نوشت مشخص در این خصوص بیان شد تا دیدگاه  تحلیلگران خارجی در حوزه نوآوری های دفاعی بومی رصد شود و از تعریف و تمجیدهای بدون دلیل و اغراق آمیز خودداری گردد .  

 • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, baktari گفت:

 راجب کروز ۲۰۰۰ کیلومتری مشکات هست که چرا هیچ اطلاعاتی نه توی اینترنت و نه توی میلیتاری ازش نیست اگر چیزی از این پروژه میدونید بگید ممنون میشم چون واقعا این کروز ما داره میره سمت تاماهاوک های امریکا از نظر بردی .....

 

 

بسم ا... 

 

سیاست رسمی و پذیرفته شده در میلیتاری ، تحلیل براساس اطلاعات رسمی هست ، ما به هیچ عنوان ( در صورت اطلاع از این موارد ) مجاز نبودیم ، نیستیم و نخواهیم بود که اطلاعات طبقه بندی شده  را در اینترنت پخش کنیم ، هر زمان مقامات رسمی نیروهای مسلح  تشخیص دادند که باید در این حوزه ، اطلاعاتی منتشر بشود ، تحلیل ها براساس همون اطلاعات صورت می گیرد . 

 

این تاپیک در خصوص موشک یاعلی هست 

 • Like 1
 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

SAFINEH-2Fn2000-e1581459665342.jpg

 

نقل قول

سازمان صنایع دریایی یک پروژه‌ای تحت عنوان ناوشکن سنگین دارد؛ این یکی از پروژه‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان صنایع دریایی است. این شناور نزدیک به شش هزار تن وزن دارد و یک پروژه‌ای است که دست بلند نیروی دریایی خواهد بود و بدنه‌اش تری ماران تقریباً سه تکه است. ان‌شاالله کار اجرایی ساختش سال بعد استارت می‌خورد؛ البته کار طراحی آن به طور کامل تمام شده است.

 

نیروی دریایی یک درخواستی دارد که از همین کلاس موج که در حدود هزار و پانصد تن هست یک ناوشکن کلاس دوهزار تنی با بدنه سه تکه در دستور کار قرار گیرد، امیدواریم این ناوشکن مد نظر نیروی دریایی ارتش را هم اجرا کنیم، اما پروژه وزارت دفاع، ساخت ناوشکن سنگین است که حدود شش هزار تن وزن دارد و دارای قابلیت‌های بسیار ویژه‌ای است. این ناوشکن دست بلند نیروی دریایی ایران برای حضور طولانی‌تر در اقیانوس‌ها با قابلیت‌های آفندی و پدافندی بسیار ویژه خواهد بود تا بتواند نقش راهبردی نیروی دریایی را به طور کامل ایفا کند.

مدت زمان ماندگاری آن در دریا مشخص است؟

بله، تا فورس حدود هشت می‌تواند عملیات انجام بدهد، تا فورس ده قابلیت ماندگاری دارد و می‌تواند در عرصه طوفانی اقیانوس حضور پیدا کند و ماندگاری بیش از دو ماه دارد به گونه‌ای که بدون پهلوگیری برای گرفتن آذوقه حداقل دو ماه را در پهنه اقیانوس مأموریت هایش را انجام بدهد.

پروژه «نگین» در چه مرحله‌ای است؟

ناوشکن نگین، ناوشکن سنگین حدود شش هزار تن است، قابلیت ویژه و منحصر بفردی در جهت ایفای نقش نیروی دریایی راهبردی خواهد داد که بتواند انبوهی از سامانه‌ها، تسلیحات و تجهیزات را با خود حمل کند و شناوری است که می‌تواند تا فورس هشت عملیات انجام دهد و تا فورس ده می‌تواند در طوفان‌های اقیانوسی ماندگار باشد و دست بلند نیروی دریایی در آینده باشد در سال آینده امیدوار هستیم که ساخت بدنه‌اش آغاز شود.

 

 

حالا با اعلام وزن 6000 تن کاملا منطقی است که ناوشکن پروژه هرمز دارای 96 سیلوی عمود پرتاب باشد. احتمالا اسم پروژه هرمز هست و اسم ناوشکن نگین باشد. بعید است نیروی دریایی همزمان دو ناوشکن 6000 تنی را پیش ببرد. اما اگر ناوشکن نگین جدا از پروژه هرمز باشد پس باید طرح آن متفاوت باشد و احتمالا همرده تایپ 45 یا تایپ 52 است. 

 • Like 3
 • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

- به جز منابعی که داخل ویکیپدیا مبنی بر انتقال یاخونت از طریق سوریه به ایران انتقال پیدا کرده، منابع دیگه ای هم وجود داره؟ چون تا اونجاییکه یادمه ایران برای به دست آوردن سیستم دفاع ساحلی باستیون بر مبنای همین یاخونت بعد برجام اظهار علاقه کرده بود. 

- طراحی پلتفرم مشترکی که بتونه مدلهای مختلفی از موشکها رو برای پرتاب عمودی ساپورت کنه هم به نظر میاد خودش یک گلوگاه مهم باشه. به طوریکه اگه اشتباه نکنم نیروی دریایی فرانسه از مدل امریکایی استفاده کرده. مگر اینکه از چین یه سری انتقال فناوری داشته باشیم که این مورد هم شاملش باشه.

 • Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 hours قبل , ghiam گفت:

 

حالا با اعلام وزن 6000 تن کاملا منطقی است که ناوشکن پروژه هرمز دارای 96 سیلوی عمود پرتاب باشد. احتمالا اسم پروژه هرمز هست و اسم ناوشکن نگین باشد. بعید است نیروی دریایی همزمان دو ناوشکن 6000 تنی را پیش ببرد. اما اگر ناوشکن نگین جدا از پروژه هرمز باشد پس باید طرح آن متفاوت باشد و احتمالا همرده تایپ 45 یا تایپ 52 است. 

 

 

الان آخرین چیزی که بر اساس مصاحبه اخیر امیر رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در 15 فروردین مشخص شده اینه که خود وزارت دفاع یک پروژه ناوشکن 6000 تنی با بدنه تریماران داره که احتمالا یا اسم پروژش نگین هست یا اسم یکی از محصولاتش که بنده تصور می کنم اسم پروژش باشه. 

 

ضمن این که ارتش هم از وزارت دفاع خواسته یک شناور با بدنه تریماران بر اساس پلتفرم موج بسازه که وزنش در حدود 2000 تن میشه که احتمالا همون 2200 تنی که قبلا صحبتش شد، و این پروژه هم احتمالا همون موج 6 هست که قبلا صحبتش شده بود.

 

پس فعلا میشه دوتا شناور رزمی با بدنه تریماران:

 

1- ناوشکن 6000 تنی نگین 

 

2- فریگیت 2200 تنی مبتنی بر پلتفرم موج 

 • Like 1
 • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این ناوشکن یعنی هرمز از نظر طراحی و امکانات در حد بهترین ناوشکن های روز چین مثلا مشابه و کوچک شده ناوشکن type 52 D است.  و حتی از نظر قدرت اتش نزدیک به ناوشکن های روز امریکا است. که کاملا مشخص میکنه دست چین در ساخت این ناوشکن دخیل است. ان هم مشخص میکنه که چین کاملا روی ایران به عنوان متحد نظامی داره حساب میکنه. وگرنه حاضر نمی شد تکنولوژی ناوشکن روز خود را به ایران منتقل کند. نهایتا می امد و کاری که برای پاکستان کرد یعنی ناوشکن کلاس ذولفقار که ان هم در حد ناوشکن های کلاس موج است و یا حداکثر یکی دو  کلاس بالاتر برای ما میکرد. 

چین دارد به تقویت توان دریایی ما کمک میکند. دست چین در پروژه های اخیر ناوشکن و زیردریایی ما دیده میشود. هدف چین تقویت سیادت دریایی ایران به منظور حفظ امنیت انرژی خود که عمدتا از خلیج فارس تامین میشود است. 

احتمالا بعدا قصد فروش هواپیما حتی j20 یا j31 را به ما دارد. فراموش نمی کنیم که فرمانده نیروی هوایی مدتی پیش اعلام کرد در اینده نزدیک هواپیماهای نسل 5 به نهاجا اضافه میشود.

"معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش همچنین از الحاق جنگنده‌های نسل ۵ به نهاجا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مردم عزیزمان مطمئن باشند به حول و قوه الهی این نسل از جنگنده‌ها را به نمایش خواهیم گذاشت و آمادگی داریم تا در ادامه راه شهدا و در راستای اجرای منویات مقام عظمای ولایت با قدرت از آسمان کشورمان دفاع کنیم.

https://www.mashreghnews.ir/news/927869/جنگنده-های-نسل۵-به-نهاجا-می-پیوندند"

این نسل 5 از کجا قرار است بیاید. روسیه که اس 300 را به زور به ما داد. توان داخلی ما هم که فعلا کوثر است. پس چطور فرمانده نهاجا چنین با اطمینان صحبت میکند.

چین و امریکا به شدت در حال تقابل هستند. و چین روی ما از نظر تامین امنیت انرژی خود حساب میکند. بیخود نیست که پمپو و ترامپ  سر تحریم تسلیحاتی ایران انقدر تلاش میکنند. حتی مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات امریکا نیز به کمک ترامپ امده اند.

حتی اگر سیاست های ترامپ گونه امریکا ادامه یابد احتمالا یک بلوک نظامی در شرق تشکیل میگردد که چین و ایران و شاید روسیه اعضای ان هستند. 

 

ویرایش شده در توسط sasasasa
 • Like 1
 • Upvote 6
 • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , sasasasa گفت:

این ناوشکن یعنی هرمز از نظر طراحی و امکانات در حد بهترین ناوشکن های روز چین مثلا مشابه و کوچک شده ناوشکن type 52 D است.  و حتی از نظر قدرت اتش نزدیک به ناوشکن های روز امریکا است. که کاملا مشخص میکنه دست چین در ساخت این ناوشکن دخیل است. ان هم مشخص میکنه که چین کاملا روی ایران به عنوان متحد نظامی داره حساب میکنه. وگرنه حاضر نمی شد تکنولوژی ناوشکن روز خود را به ایران منتقل کند. نهایتا می امد و کاری که برای پاکستان کرد یعنی ناوشکن کلاس ذولفقار که ان هم در حد ناوشکن های کلاس موج است و یا حداکثر یکی دو  کلاس بالاتر برای ما میکرد. 

چین دارد به تقویت توان دریایی ما کمک میکند. دست چین در پروژه های اخیر ناوشکن و زیردریایی ما دیده میشود. هدف چین تقویت سیادت دریایی ایران به منظور حفظ امنیت انرژی خود که عمدتا از خلیج فارس تامین میشود است. 

احتمالا بعدا قصد فروش هواپیما حتی j20 یا j31 را به ما دارد. فراموش نمی کنیم که فرمانده نیروی هوایی مدتی پیش اعلام کرد در اینده نزدیک هواپیماهای نسل 5 به نهاجا اضافه میشود.

"معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش همچنین از الحاق جنگنده‌های نسل ۵ به نهاجا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مردم عزیزمان مطمئن باشند به حول و قوه الهی این نسل از جنگنده‌ها را به نمایش خواهیم گذاشت و آمادگی داریم تا در ادامه راه شهدا و در راستای اجرای منویات مقام عظمای ولایت با قدرت از آسمان کشورمان دفاع کنیم.

https://www.mashreghnews.ir/news/927869/جنگنده-های-نسل۵-به-نهاجا-می-پیوندند"

این نسل 5 از کجا قرار است بیاید. روسیه که اس 300 را به زور به ما داد. توان داخلی ما هم که فعلا کوثر است. پس چطور فرمانده نهاجا چنین با اطمینان صحبت میکند.

چین و امریکا به شدت در حال تقابل هستند. و چین روی ما از نظر تامین امنیت انرژی خود حساب میکند. بیخود نیست که پمپو و ترامپ  سر تحریم تسلیحاتی ایران انقدر تلاش میکنند. حتی مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات امریکا نیز به کمک ترامپ امده اند.

حتی اگر سیاست های ترامپ گونه امریکا ادامه یابد احتمالا یک بلوک نظامی در شرق تشکیل میگردد که چین و ایران و شاید روسیه اعضای ان هستند. 

 

 

 

من علت روشنی در ارتباط طرح ناوشکن تریماران ایران با ناوشکن تایپ 52 دی چین نمی بینم.

 

بحث طراحی سازه هست آیا؟ که خوب به کل متفاوت هست.

 

بحث تسلیحات و تجهیزات هست ؟ که خوب تسلیحات ایرانی هست که شاید هر کدوم به صورت انفرادی کپی یا الگوبرداری از یک سامانه خارجی هست، مثل 76 میلیمتری فجر که از نمونه ایتالیایی ساخته شده، یا کمند که حالا تولید تحت لیسانس یا کپی روسی هست.

 

موشک ها که خوب هنوز نمی دونیم دقیقا چه ترکیبی استفاده بشه، ولی خوب موشک ها هم مشخصه هر کدوم چه داستانی دارن شاید البته بخشی از موشک های سطح به سطح دریایی مون ریشه چینی داشته باشن که ماجراش به خیلی وقت پیش بر میگرده و ارتباطی به ناوشکن چینی نداره.

 

سیستم لانچ عمودی هم هنوز نمی دونیم سرد هست یا گرم هست. 

 

رادارها هم که باز تا الان تعدادی رادار رونمایی شده احتمالا تا زمان به بهره برداری رسیدن شاید نمونه های جدید تری هم ساخته بشه از همین رادارها یا نمونه های به کلی جدید. 

 

 • Like 2
 • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام
چندتا نکته را بدون هیچ قضاوتی کنار هم میگذارم، شاید بزرگترهای میلیتاری تحلیل بهتر و قوی تری داشته باشند
.
اول، در آخرین نمایشگاه دفاعی دبی، چینی ها ماکت تیریمارن خودشون را نمایش دادند
.
http://uupload.ir/files/4j53_9591823_356.jpg

البته با الگو و طراحی ما فرق دارد
.
دوم. در بحث ورتیکال لانچ، احتمال خرید فناوری سیستم
.
Shtil-1
.
از روسیه که در واقع نسخه دریاپایه سیستم بوک.ام هستش خیلی قوی هستش
.

http://uupload.ir/files/3qc_177.1.jpg
.
نکته سوم، بحث توپ های 30 میلیمتری است
.
یکی از سامانه های روسی که چندی قبل مورد رصد دریادلان ارتشی قرار گرفت، برجک
.
ABM M30-M3
.
بود، این برجک ریموت کنترل به سیستم های هدف گیری لیزری و اپتیکی مجهز هستش و در طرح مورد بازدید هیئت اعزامی #نیروی_دریایی این برجک با یک توپ سی میلیمتری
.
2A72
.
مجهز شده بود
.
http://uupload.ir/files/0u02_russia-_iranian_military_officials_inspect_russian_defence_capabilities_in_sevastopol.mp4_000078530.jpg
.
البته این برجک به سلاح های دیگری هم تجهیز می شود که در بنر می توانید مشاهده کنید،به نظرم این محصول می تواند جایگزین مناسبی برای توپ های اورلیکن باشد
.
http://uupload.ir/files/rfz2_c-czfeaxcaam2xo.jpg

 • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
12 hours قبل , mhstq گفت:


.
دوم. در بحث ورتیکال لانچ، احتمال خرید فناوری سیستم
.
Shtil-1
.
 از روسیه که در واقع نسخه دریاپایه سیستم بوک.ام هستش خیلی قوی هستش


.
.
البته این برجک به سلاح های دیگری هم تجهیز می شود که در بنر می توانید مشاهده کنید،به نظرم این محصول می تواند جایگزین مناسبی برای توپ های اورلیکن باشد
 

 

نمونه چینی ظاهرا یک فریگیت سبک در حدود 2500 تن هست که از این منظر میشه اون رو با طرح تریماران مبتنی بر پلتفرم موج مقایسش کرد. اما در کل من طراحی این تریماران خودمون که ماکتش رونمایی شده و احتمالا ماکت نگین هست رو کامل تر از کار چینی ها می دونم. البته اینا صرفا ماکت هستن و تا طرح نهایی قطعا دچار تغییرات میشن ولی در هیمن حد ماکت به نظر میاد پنهانکاری و نکات ریز در طرح ایرانی بیشتر لحاظ شده.

 

به عنوان مثال مقایسه کنید لانچر های ظاهرا اژدر ایرانی ظاهرا در یک فضای قرار گرفته که از اطراف سطوحی اون رو در برگرفته شاید یک کاور متحرک هم قرار بگیره، اما لانچر های مایل پرتاب طرح چینی همینطور عریان خودنمایی می کنه.

 

در مورد سیستم عمود پرتاب با توجه به اینکه تنها داده مستندی که در حال حاضر داریم که میشه به پیش بینی های ما جهت دهی کنه، سیستم های عمود پرتاب باور هست، گمانه زنی من اینه که احتمالا از فناوری داخلی مورد استفاده قرار بگیره. 

 

در مورد برجک، مهمتر از برجک خود توپ بکار رفته هست، توپ 2A72 توپ جدیدی هست که در پانتسیر اس 1 استفاده شده، اما توپ اورلیکن هم توپ بدی نیست، مضاف بر اینکه در عین کالیبر بالاتر نواخت تیر بالاتری هم داره، البته به همین راحتی و صرفا بر اساس مشخصات نمیشه گفت کدام توپ بهتره، اما در کل با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در برهه کنونی، اگر توپ اورلیکن همانطور که اعلام شده در کشور تولید میشه و با کیفیت مناسبی هم تولید میشه قطعا گزینه منطقی اینه که از همین اورلیکن استفاده بشه خصوصا اگه مهمات هوشمند که اخیرا شواهدی ازش نمایش داده شده در اون بکار برده بشه، ولی هنوز جای بهینه سازی داره مخصوصا کلیت سیستم .

 

 

 

 

 • Like 1
 • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط IRINavy
   بسم رب الشهداء و الصدیقین

   چند ماه پیش برای یه برنامه فرهنگی و مذهبی که در سایت سوباشی برگزار شده بود، رفتم. اونجا بود که از نزدیک با مشهد شهدای اون حادثه و شرح ماجرا بیشتر آشنا شدم.
   بعد از اون تصمیم گرفتم مطالب دست اولی تهیه کنم و در سالگرد اون حادثه خدمت دوستان تقدیم کنم تا اینکه از طریق یکی از دوستان بسیار خوبم به فیلم مستندی دراینباره دسترسی پیدا کردم. که هنوز در هیچ رسانه ای پخش نشده و احتمالا چهارشنبه هفته آینده از برنامه روتین ارتش از شبکه یک پخش خواهد شد)
   این فیلم حدودا 15 دقیقه ای روایتی مستند از حادثه ی حمله به سایت رادار سوباشی است که در 5 مرداد سال 67 (تنها چند روز به پایان جنگ تحمیلی و پس از پذیرش رسمی قطعنامه 598 از سوی ایران) اتفاق افتاده که منجر به شهادت 19 نفر از پرسنل متخصص پدافندهوایی شد.
   فیلم به اندازه کافی گویا هست پس من بیشتر از این توضیح نمیدم و پیشنهاد میکنم که حتما اون رو دانلود و تماشا کنید.
   دوستانی هم که نظرات و انتقادی نسبت به فیلم دارند لطفا یا در همین جا یا بصورت خصوصی بفرمایند تا به سازندگان اون منتقل کنم.
    


    
    

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    

    

    

   لینک های دانلود

    
   http://habibnavy.persiangig.com/video/Soobashi-00.flv

   http://habibnavy.persiangig.com/video/Soobashi-00.flv
   قسمت اول - 36 مگابایت


    
    
   http://habibnavy.persiangig.com/video/Soobashi-01.flv


   http://habibnavy.persiangig.com/video/Soobashi-01.flv
   قسمت دوم - 36 مگابایت   انشاءالله رهرو راه شهدا باشیم
   شادی روحشون، صلوات


    
  • توسط MR9
   بسم ا...
    
   گسیل پدافند هوایی مدرن باور-373 به سوریه/ ایران اجازه زدن بدون هشدار قبلی هواپیماهای اسراییلی را در آسمان سوریه دریافت کرده است
    
    
   منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی می گویند، ارتش روسیه اجازه هدف قرار دادن بدون هشدار قبلی هواپیماهای اسرائیلی را در سرتاسر آسمان سوریه به ایران داده است.
    

    
   سفررییس ستاد کل نیروهای مسلح به سوریه
    
    
  • توسط hans
   موشک ضد زره صاعقه 2

   دوستان امیدوارم تکراری نباشد من جستجو کردم چیزی پیدا نکردم.
   موشک ضد زره صاعقه 2 بهینه سازی شده ی موشک ضد زره دراگون امریکایی است که توسط مهندسین و متخصصین صنایع دفاع مهندسی معکوس و بهینه شده است و توسط نیروی زمینی ارتش مورد استفاده قرار می گیرد.این موشک از نظر برد بهینه سازی شده است به طوری که برد نهایی دراگون امریکایی 500 متر است ولی برد موشک صاعقه 1000 تا 1090 متر بهینه شده است,همچنین سر جنگیه ان سنگین تر و نافذتر شده است.در اصل باید گفت این موشک مهندسی معکوس شده موشک سوپر دراگون است که اوایل دهه ی 90 بهینه شده بود.

   توضیحی مختصر در باره ی دراگون امریکایی
   این موشک ضد تانک هدایت شونده توسط کمپانی مک دانل داگلاس در امریکا ساخته شده است.سیستم هدایت موشک شامل سیستم دید در شب و سیستم گرما یاب که بر روی لانچر پرتاب نصب شده . همچنین این لانچر مجهز به یک دو پایه و یک باتری میباشد.این موشک قابل شلیک توسط یک نفر است و هدایت ان سیمی است.در دهه ی 90 سوپر دراگون 1 ساخته شد و پس از ان سوپر دراگون 2 که نسبت به نمونه ی اولیه خیلی کارامدتر و توانایی بیشتری دارد.


   دراگون امریکایی

   دراگون امریکایی


   spike-360
   Hans
  • توسط EBRAHIM
   از سال 1986 گزارشهاي دريافتي از ايران حاکي از برنامه توسعه و پيشرفت موشک بالستيکي ميان بردي بود که نامهاي مختلفي از قبيل Shahab 3،Shihab 3،Shehob 3 و يا Zelzal براي آن برگزيده شده بود.در سال 1993 ايران و کره شمالي همکاريهاي بسيار نزديکي را در جهت برنامه توسعه و پيشرفت موشکهاي سوخت مايع يک مرحله اي No-dong 1 و No-dong 2 آغاز کردند و احتمالا در همان زمان پاکستان نيز براي توسعه و پيشرفت موشکهاي Ghauri1/2 خود به اين برنامه ملحق شد. طراحي موشک No-dong کره شمالي بر اساس تکنولوژي ساخت موشک روسي SCUD B بنا نهاده شده بود که بعدها نيز امتياز ساخت موشکهاي SCUD B و SCUD C را نيز در اختيار کره شمالي قرار داد و آنها نيز نسخه بعدي آن را به ايران فروختند.

   موشکهاي No-dong و شهاب ٣ که به نظر مي‌آيد طراحي آنها بر اساس موشکهاي SCUD مدل B و C باشد شايد تنها در مقياس (کوچکتر يا بزرگتر بودن) تفاوت اندکي با هم داشته باشند.

   گزارشهاي ارسالي از ايران حاکي از آن است که ايران در حال بررسي خريد امتياز موشک شهاب No-dong کره شمالي و مجموع 150 فروند از اين موشکها مي‌باشد. همچنين ايران در نظر دارد که تمامي مراحل آزمايش برد و پرتاب اين نوع موشکها را در داخل خاک ايران انجام دهد،زيرا کره شمالي با شرايط سختي براي اين آزمايشها از قبيل :عدم صدور مجوز براي پرواز اين موشکها بر فراز خاک ژاپن از سوي اين کشور و فشار وارده از سوي چند کشور جهان از جمله آمريکا به کره شمالي براي ترک سريع برنامه‌هاي موشکي ايران روبه رو است .

   در سال 1997 ايران مشغول انجام آزمايش و تست هفت موتور براي توسعه ي برنامه هاي موشکي خود بود که اين موشک شهاب ٣ ناميده ميشد. منابع خبري معتقدند که کره شمالي در فاصله سالهاي 1994 تا 1995 تعداد اندکي موشک احتمالا 5 تا 12 فروند No-dong به همراه 4 خودروي مخصوص حمل موشک به ايران تحويل داده است و اين تحويل‌ها به علت فشار چندين کشور به کره از جمله آمريکا متوقف شد و بار ديگر از سال 1997 از سر گرفته شد. آنچه به نظر مي‌رسد اين است که توسعه و ظهور موشک شهاب ٣ ابتدا با مجوز صنايع هوافضاي ايران ودر نهايت مجلس به انجام رسيد و وظيفه آزمايش و نگهداري و عملياتي نگاه داشتن آن به صنايع موشکي همت در تهران سپرده شد که اين مرکز با در اختيار داشتن موتورهاي موشک و تانکرهاي سوخت ساخته شده در يک مرکز بزرگ و وسيع زير زميني واقع در خوجان به خوبي از انجام ماموريت محوله برآمده است.
   ======================================================


   در آوريل 1998 برنامه پرواز آزمايشي موشک بالستيکي ميان برد خود را که نام Ghauri 1 يا Hatef برآن نهاده شده بود به اجرا گذاشت که به نظر مي‌رسيد بسيار شبيه موشکهاي شهاب ٣ ايران و No-dong کره شمالي باشد که در نهايت باعث امضاي توافقنامه اي مشترک براي ساخت کمپاني‌اي واحد جهت برنامه‌هاي موشکي ميان سه کشور مزبور شد. به نظر مي‌رسد که تکنولوژي ساخت موشکهاي No-dong 1 و No-dong 2 از کره شمالي به ايران و پاکستان فرستاده شده است و به همين دليل موشکهاي شهاب ٣ و Ghauri 1 يا Hatef 5 بسيار به هم شبيه هستند. اولين برنامه پرواز آزمايشي موشک شهاب ٣ در ژولاي 1998 انجام شد دو فروند از اين نوع موشک نيز در سپتامبر 1998 به نمايش عمومي در آمد. يک منبع وابسته به منابع اسرائيلي گزارش کرد که ايران در حال ساخت و توسعه يک کلاهک هسته اي براي موشک شهاب ٣ مي‌باشد ، اما اين گزارشات از سوي مقامات ايراني تائيد نشده است. در سپتامبر 2000 يک موشک شهاب 3 مدل D آزمايش شد که ايرانيها عنوان کردند که از آن به عنوان نخستين وسيله پرتاب ماهواره در ايران استفاده خواهند کرد. اين موضوع نشان مي دهد که موتور استاندارد شهاب ٣ ابتدا يک موتور با سوخت جامد دو مرحله اي بود.

   برد موشك‌هاي نسل جديد «شهاب ۳»، در مقايسه با سري قبلي حدود ۱۰۰ درصد ارتقا پيدا كرده و از ۱۳۰۰ كيلومتر به ۲۵۰۰ كيلومتر افزايش يافته و خطاي هدف‌گيري که در نسل قبلي نسبت به برد آن ۸ در ده‌هزار بوده، در نسل جديد، به ۲ در ده‌هزار كاهش يافته است. نكته ديگر، سيستم اختصاصي ناوبري موشك‌هاي شهاب است كه موجب شده كساني كه ادعا دارند ايران اين موشك ها را از كشورهاي ديگر تهيه كرده است، اما اين سيستم ناوبري و الكترونيكي ساخته شده توسط متخصصان ايراني، جاي شبهه اي را باقي نگذاشته است. اين سيستم علاوه بر آنكه قدرت شناسايي و اصابت به اهداف را به گونه اي بسيار دقيق در اختيار ايران قرار داده است كه علاوه بر اطمينان از برخورد موشك به هدف موردنظر، در صورت خروج از مسير تعيين شده نيز مي تواند آن را تصحيح كرده و درصد اطمينان از برخورد را به نحو چشمگيري افزايش دهد. نكته ديگر در خصوص بهينه سازي استفاده از موشك هاي شهاب، تغيير زاويه شارژ موشك شهاب است كه از اين پس با زاويه صفر با سطح افق مورد استفاده قرار مي گيرد. اين تغيير موجب مي شود تا فواصل آماده سازي شليك موشك ها كمتر شده و قدرت متحرك سازي شليك ها را افزايش مي دهد تا شليك هايي نامحدود در زمانهاي كوتاه را شاهد باشيم.


   مشخصات:

   عملكرد: موشك بالستيك ميان برد
   سازنده:سازمان هوا و فضاي ايران
   طول:16.58 متر
   وزن:1780 كيلوگرم در مدل اوليه و 2.180 كيلوگرم در مدل هاي بعدي
   قطر: 1.38 متر
   برد: 1300 كيلومتر در مدل اول و 2500 كيلومتر در مدل هاي بعدي
   موتور: موتور تك مرحله اي با سوخت مايع در مدل اوليه و سوخت جامد در مدل بعدي
   وزن پرتاب: 17480 كيلوگرم
   كلاهك:بين 700 تا 1200 كيلوگرم
   دقت: 190m CEP
   زمان ساخت: ۱۹۹۷
   ==============================================================   =========================
   منبع
  • توسط nasirirani
   سلام دوستان

   در تصاویر بازدید مقام معظم رهبری و همینطور اخبار مربوط به این بازدید از ساخت ناوشکن آموزشی و عملیاتی به عنوان پروژه ای بسیار مهم که بعدآ به یک ناوشکن نظامی تبدیل خواهد شد اخبار و تصاویری منتشر شد..

   توی این تصویر این ناو با تناژ حدود 5600-5800 تن به نظر میاد...

   به نظر شما این ناو آموزشی می تونه بستر آزمایش انواع سامانه های دفاع نقطه ای ضد موشکی CIWS و نسخه ایرانی تور و اس-300 دریایی باشه!؟

   [img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10104/_DSC1171~0.jpg[/img]
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.