Recommended Posts

ارتش عراق عده ای از عوامل بومی در سجاریه را به جرم همکاری با داعش بازداشت کرد:

http://www.uplooder.net/img/image/66/292687e698430ae24fc2cf0869f89a43/مكافحةالاجرام1.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/33/22ba9be37669a1a842a8a005292828de/مكافحةالاجرام2.jpg

امروز انفجار خودرو بمب گذاری شده در منطقه  سبع البور در تاجی در شمال بغداد تعدادی کشته و زخمی در پی داشت

_______________________________________________________________________________________________________

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برسی میزان زمینه  تجزیه کشور های عراق افغانستان سوریه و پاکستان :

عراق:
در حالی که داعش بخش وسیعی از خاک عراق بخصوص مناطق سـُـنی نشین را در اختیار دارد، پیشنهاد سه منطقه خودمختار (شیعه، کرد و سـُـنی نشین) توسط دولت المالکی رد شده است. آمریکا و انگلیس قول داده اند تا در صورت تشکیل دولت آشتی ملی قدرت نظامی خود را علیه داعش به کار گیرند. آمریکا و غرب حداکثر توان خود را بکار برده اند تا اقلیم کردستان را متقاعد سازند نه تنها در حفظ تمامیت ارضی عراق کوشا باشد بلکه در دفع داعش با دولت مرکزی همکاری کند. اما نوری المالکی معتقد است که با کمک ایران و سوریه می تواند داعش را شکست دهد، و لزوم تشکیل دولت وحدت و یا آشتی ملی را که پیش شرط کشورهای غربی برای کمک نظامی است، رد می کند. این سماجت و نابخردی سیاسی باعث خواهد شد تا کردستان فرصت را مغتنم شمرده و اعلام استقلال کند. بعد از تفکیک این وزنه تعادل، احتمالا برخی از سـُـنی های عراق نیز خواهان استقلال مناطق خود باشند. این در حالی است که داعش ماهیتا با تجزیه و فصل مخالف است. زیرا بنابر ادعای خودشان برای وصل کردن عراق و شام آمده اند و نه بعنوان پیشگام و طلیعه آور فروپاشی عراق؛ اگرچه آنها نیز همانند المالکی غوطه ور در خشونت و جاهلیت باطل خویش در این خیالند که اکسیر می‌کنند. وانگهی باید پرسید بخش هایی از مردم سـُـنی مذهب عراق از ترس کدام عقرب جراره به مار غاشیه داعش پناه بردند، و چرا؟ باید پرسید برای اعتمادسازی بین کرد و عرب در عراق دیر شده است؟
سوریه:
بشار اسد در فروردین سال گذشته در مصاحبه با شبکه "اولوصال" و روزنامه "ایدنلیک" ترکیه مدعی شد هدف از ایجاد بحران توسط غرب تجزیه سوریه و سلطه گروه‌های تروریستی با حمایت مستقیم غرب می باشد. وی نیز همانند همه دیکتاتورها سیاست سرکوب بیرحمانه دولت سوریه را مسبب اصلی فروپاشی آن کشور نمی داند. بلکه آن را نقشه اسرائیل و غرب برای تجزیه سوریه و حذف جبهه مقاومت در مقابل اسرائیل می داند. این در حالی است که کشورهای غربی تعهد و الزام عملی خود را برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و نظم ژئوپلیتیک ناشی از توافق سایکس- پیکو نشان داده اند و در عمل حفظ نظام بشار اسد را بر تجزیه سوریه ترجیح داده اند. اما ذهن توطئه ـ محور خیالپردازان متوهم همچنان در جستجوی کاسه دسیسه پنهان در زیر نیم کاسه غرب و اسرائیل برای تجزیه کشورهای منطقه است.
افغانستان:
در طی سه دهه گذشته همواره تنش و ناهمگونی بین مناطق پشتون نشین جنوب افغانستان و مناطق عمدتا فارسی زبان تاجیک، ازبک، ترکمن و هزاره نشین مرکز و شمال افغانستان وجود داشته. این تضاد و نفرت قومی و مذهبی در دوران حکومت طالبان به اوج خود رسید. افغانستان شاید تنها کشوری باشد که بحث تجزیه آن کشور در رادیو تلویزیونها مورد بحث و بررسی مخالفان و موافقان قرار گرفته است. هیچگونه قبحی در طرح مباحثی نظیر تاسیس "پشتونستان بزرگ" بمثابه یکی از اجزای به اصطلاح "طرح خاور میانه بزرگ" وجود ندارد. به احتمال زیاد در طی روزهای آینده اعتراضات جاری عبدالله عبدالله بر علیه تقلب انتخاباتی، باعث برخورد شدید طرفداران وی که عمدتا فارس زبان هستند با حامیان اشرف غنی احمدزی که عمدتا پشتون هستند و از طرف دولت احمد کرزای نیز حمایت می شوند، تضاد قومی در افغانستان را وارد مرحله سرنوشت سازی خواهد کرد، که ممکن است سرآغاز فروپاشی افغانستان باشد

پاکستان
پاکستان کشوری است مصنوعی و جدیدالتاسیس که توسط انگلیس ها برای در هم شکستن هندوستان مستقل و یکپارچه بوجود آمد. مرزهای آن توسط برخی از همسایگان نظیر خط مرزی دیورند بین افغانستان و پاکستان و خطوط مرزی در کشمیر، مورد مناقشه هستند. پاکستان در سال ١٩٤٧ میلادی بوجود آمد. حدود یک سال بعد ارتش پاکستان به بلوچستان که در آن زمان تحت حاکمیت خان کلات مستقل بود حمله کرد و آن را بزور ضمیمه پاکستان نمود. از آن زمان تا به امروز حداقل پنج قیام مسلحانه توسط بلوچ ها بر علیه سلطه پاکستان رخ داده است. در پروسه تمام قیام های مسلحانه بلوچ ها، همه کشورهای غربی (بدون استثناء) حمایت بیدریغ سیاسی و بخصوص نظامی از پاکستان کرده اند. و در سرکوب مردم بلوچ بطور غیر مستقیم نقش بسزایی داشته اند. بخش های از جدایی طلبان پشتون از ایالت خیبر پختونخواه نیز خواهان تشکیل "پشتونستان بزرگ" هستند. جدایی خواهان ایالت سند نیز خواهان استقلال آن ایالت هستند. ارتش پاکستان و بخصوص سازمان امنیتی آن بنام آی اس آی (ISI) یکی از مخوفترین و بیرحم ترین دستگاه های امنیتی ـ نظامی دنیا است. دلیل استقلال طلبی بلوچها و دیگر اقوام در پاکستان، نه دسیسه غرب، بلکه کاملا برعکس، سرکوب، تبعیض و کشتار بیرحمانه فعالان قومی توسط ارتش و دستگاه های امنیتی می باشد

پیوست: خودام ترجمه کردم از چند روزنامه (گزارش تحلیلی برای تارنگار میلیتاری)

______________________________________________________________________________________________________

ویرایش شده در توسط vhsjdvsjd
  • Upvote 6
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برسی میزان زمینه  تجزیه کشور های عراق افغانستان سوریه و پاکستان :

عراق:
در حالی که داعش بخش وسیعی از خاک عراق بخصوص مناطق سـُـنی نشین را در اختیار دارد، پیشنهاد سه منطقه خودمختار (شیعه، کرد و سـُـنی نشین) توسط دولت المالکی رد شده است. آمریکا و انگلیس قول داده اند تا در صورت تشکیل دولت آشتی ملی قدرت نظامی خود را علیه داعش به کار گیرند. آمریکا و غرب حداکثر توان خود را بکار برده اند تا اقلیم کردستان را متقاعد سازند نه تنها در حفظ تمامیت ارضی عراق کوشا باشد بلکه در دفع داعش با دولت مرکزی همکاری کند. اما نوری المالکی معتقد است که با کمک ایران و سوریه می تواند داعش را شکست دهد، و لزوم تشکیل دولت وحدت و یا آشتی ملی را که پیش شرط کشورهای غربی برای کمک نظامی است، رد می کند. این سماجت و نابخردی سیاسی باعث خواهد شد تا کردستان فرصت را مغتنم شمرده و اعلام استقلال کند. بعد از تفکیک این وزنه تعادل، احتمالا برخی از سـُـنی های عراق نیز خواهان استقلال مناطق خود باشند. این در حالی است که داعش ماهیتا با تجزیه و فصل مخالف است. زیرا بنابر ادعای خودشان برای وصل کردن عراق و شام آمده اند و نه بعنوان پیشگام و طلیعه آور فروپاشی عراق؛ اگرچه آنها نیز همانند المالکی غوطه ور در خشونت و جاهلیت باطل خویش در این خیالند که اکسیر می‌کنند. وانگهی باید پرسید بخش هایی از مردم سـُـنی مذهب عراق از ترس کدام عقرب جراره به مار غاشیه داعش پناه بردند، و چرا؟ باید پرسید برای اعتمادسازی بین کرد و عرب در عراق دیر شده است؟
سوریه:
بشار اسد در فروردین سال گذشته در مصاحبه با شبکه "اولوصال" و روزنامه "ایدنلیک" ترکیه مدعی شد هدف از ایجاد بحران توسط غرب تجزیه سوریه و سلطه گروه‌های تروریستی با حمایت مستقیم غرب می باشد. وی نیز همانند همه دیکتاتورها سیاست سرکوب بیرحمانه دولت سوریه را مسبب اصلی فروپاشی آن کشور نمی داند. بلکه آن را نقشه اسرائیل و غرب برای تجزیه سوریه و حذف جبهه مقاومت در مقابل اسرائیل می داند. این در حالی است که کشورهای غربی تعهد و الزام عملی خود را برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و نظم ژئوپلیتیک ناشی از توافق سایکس- پیکو نشان داده اند و در عمل حفظ نظام بشار اسد را بر تجزیه سوریه ترجیح داده اند. اما ذهن توطئه ـ محور خیالپردازان متوهم همچنان در جستجوی کاسه دسیسه پنهان در زیر نیم کاسه غرب و اسرائیل برای تجزیه کشورهای منطقه است.
افغانستان:
در طی سه دهه گذشته همواره تنش و ناهمگونی بین مناطق پشتون نشین جنوب افغانستان و مناطق عمدتا فارسی زبان تاجیک، ازبک، ترکمن و هزاره نشین مرکز و شمال افغانستان وجود داشته. این تضاد و نفرت قومی و مذهبی در دوران حکومت طالبان به اوج خود رسید. افغانستان شاید تنها کشوری باشد که بحث تجزیه آن کشور در رادیو تلویزیونها مورد بحث و بررسی مخالفان و موافقان قرار گرفته است. هیچگونه قبحی در طرح مباحثی نظیر تاسیس "پشتونستان بزرگ" بمثابه یکی از اجزای به اصطلاح "طرح خاور میانه بزرگ" وجود ندارد. به احتمال زیاد در طی روزهای آینده اعتراضات جاری عبدالله عبدالله بر علیه تقلب انتخاباتی، باعث برخورد شدید طرفداران وی که عمدتا فارس زبان هستند با حامیان اشرف غنی احمدزی که عمدتا پشتون هستند و از طرف دولت احمد کرزای نیز حمایت می شوند، تضاد قومی در افغانستان را وارد مرحله سرنوشت سازی خواهد کرد، که ممکن است سرآغاز فروپاشی افغانستان باشد

پاکستان
پاکستان کشوری است مصنوعی و جدیدالتاسیس که توسط انگلیس ها برای در هم شکستن هندوستان مستقل و یکپارچه بوجود آمد. مرزهای آن توسط برخی از همسایگان نظیر خط مرزی دیورند بین افغانستان و پاکستان و خطوط مرزی در کشمیر، مورد مناقشه هستند. پاکستان در سال ١٩٤٧ میلادی بوجود آمد. حدود یک سال بعد ارتش پاکستان به بلوچستان که در آن زمان تحت حاکمیت خان کلات مستقل بود حمله کرد و آن را بزور ضمیمه پاکستان نمود. از آن زمان تا به امروز حداقل پنج قیام مسلحانه توسط بلوچ ها بر علیه سلطه پاکستان رخ داده است. در پروسه تمام قیام های مسلحانه بلوچ ها، همه کشورهای غربی (بدون استثناء) حمایت بیدریغ سیاسی و بخصوص نظامی از پاکستان کرده اند. و در سرکوب مردم بلوچ بطور غیر مستقیم نقش بسزایی داشته اند. بخش های از جدایی طلبان پشتون از ایالت خیبر پختونخواه نیز خواهان تشکیل "پشتونستان بزرگ" هستند. جدایی خواهان ایالت سند نیز خواهان استقلال آن ایالت هستند. ارتش پاکستان و بخصوص سازمان امنیتی آن بنام آی اس آی (ISI) یکی از مخوفترین و بیرحم ترین دستگاه های امنیتی ـ نظامی دنیا است. دلیل استقلال طلبی بلوچها و دیگر اقوام در پاکستان، نه دسیسه غرب، بلکه کاملا برعکس، سرکوب، تبعیض و کشتار بیرحمانه فعالان قومی توسط ارتش و دستگاه های امنیتی می باشد

پیوست: خودام نوشتم (گزارش تحلیلی برای تارنگار میلیتاری)

______________________________________________________________________________________________________

با سلام

دو نکته...اولا شما این متن رو کی‌ نوشتی‌؟؟؟اطلاعاتش مربوط به بیش از یک سال پیشه

دوم باید بگم که علئ‌‌رغم زحماتتون در خبر گذاری که جای تشکر داره،اما متاسفانه  شما هم گرفتار کلیشه شدین و در قضیه عراق و سوریه صرفاًً سخنان و نوشته‌های رسانه‌‌های غربی رو تکرار می‌کنین...هم در ارتباط با اسد و هم مالکی

دقیقا همان خط خبری   را بدون هیچ نگاه نقّادانه‌ای تکرار می‌کنین!!!!!

بالاخره از  کسی‌ که میاد و در سایتی مثل میلیتاری وقت میذاره و فعایلیت میکنه، انتظار میره که به دور از فضای  کلیشه‌ای معمول در فضای‌ رسانه‌‌ای قالب جهان ،فکر کنه

یک عده هم  هستند،شما رو نمیگم البته،که گمان میکنند تکرار خط خبری رسانه‌‌های غربی موجب خواهد شد که روشنفکر جلوه کنند،و حتا برخی‌ مشکلشون جلوه کردن در برابر دیگران نیست،بلکه کلا خودشون با خودشون حال میکنند که مثلا روشنفکریم!!!!!!با خودشون میگن ما که تحت تأثیر  صدا و سیما و سایت‌های داخلی‌ قرار نمی‌گیریم،پس خیلی‌ کارمون درسته و آزاد اندیش و روشنفکر و غیره هستیم...غافل از اینکه از چاله مزخرفات رسانه‌‌های داخلی‌ میا‌‌ن بیرون اما گرفتار چاه جریان قالب رسانه‌‌ای جهان میشند

بدون اینکه خودشون متوجه بشوند و تازه احساس خوبی هم دارند!!!!!

البته باز هم تکرار می‌کنم این قسمت آخر منظورم شما نبودی،کلی‌ گفتم...در کّل همین که زحمت کشیدین و تحلیلی رو از نظر خودتون ارائه دادیم جای تقدیر داره،به ویژه اینکه به نظر می‌رسه سنّ و سال کمی‌ هم داشته باشین،که در این صورت بیشتر هم جای تقدیر داره

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

1- از ادم های رک و راست خوشم میاد

2-هدف من تنها ترجمه چیز هایی هست که شاید برای بعضی اعضای انجمن تازه و جدید باشه

3- من معمولا خبر های نت فارسی رو نمی خوانم خبر هایی که به نظر خودام جالب میاید رو برای تارنگار ترجمه میکنم

4- توی این تارنگار و کلا در زندگی دلم نمیخواد بیننده و خواننده محض باشم دلم میخواست خودام هم توی گود باشم

5- خبر بالا هم ترجمه ای از چند روزنامه بود که خودام ترجمه کرد چون پراکنده بودند به همون دلیل روشنفکر نماییی و ... نخواستم اسم ردیف کنم

6 -گذاشتن خبر های تحلیلی نه واقعی  به دلیل تذکر یکی از دوستان بود (13 پست بالاتر) که گفته بود داری تک میزنی

7-درباره سن و سال هم حق با شما است  از خیلی اعضای سایت شاید کوچکتر باشم ولی باور کنید  ادم تحصیل کرده ای ام خدمت سربازی در ارتش جمهوری اسلامی رو با بالاترین درجه نظامی که یک سرباز وظیفه با تطبیق مدرک تحصیلی دانشگاهی میتواند در ساختار تعریف شده داشته باشد در دوسال خدمت ام داشتم(دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه افسری برای همین درجه سه ستاره باید حداقل  چهارسال زحمت بکشند )

8- تخصص من موضوعات نظامی نیست رشته من هم درباره دوا و درمان کردن  مردم هست  من تنها از فعالیت اینجا میخواستم چیزی  یاد بگیرم همین.

9- از شما باز هم متشکر ام ولی شاید گفتن این نکته ضروری باشه  اختلاف دیدگاه و سلیقه اگر نباشه غیر عادی هست

10- از تذکر و نوشته شما هم بسیار سپاسگذار ام . ادم انتقاد پذیری هستم .

..............................................................................................................

چند تا عکس:

http://www.uplooder.net/img/image/21/1661c2b4dd35e4dca8eda2a65b475ccb/1.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/38/febed1e6c3e3d078b3ffbe6908f26b25/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/85/15e2806a6a86c2dc30b2c51db136ffa4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/16/fed7cfdd418c07ea6c1d2fbcef3bbdd8/4.jpg

_________________________________________________________________________________________________________

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وزیر دفاع آمریکا:

«اشتون کارتر» وزیر دفاع امریکا پس از نشست ناتو در بروکسل، اعلام کرد که در این سازمان، برای اعزام نیرو به عراق برای مبارزه با داعش به توافق رسیده‌ایم.

به گزارش فارس، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا که امروز برای نشست سازمان پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) در بروکسل حضور داشت، پس از نشست ناتو با اعلام اینکه کشورهای ائتلاف جهانی علیه داعش، عملیات هوایی خود علیه این گروه تروریستی را افزایش خواهند داد، گفت: کشورهای عربی خلیج [فارس] برای ارائه کمک بیشتر به ائتلاف ضد داعش اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی در ابتدا در مورد عراق گفت: برای اعزام نیروهایی از ناتو به عراق برای مبارزه با داعش به توافق رسیده‌ایم و لازم است تا برای بازپس‌گیری موصل و الرقه از دست داعش عجله کنیم و آماده هستیم تا برای حمله علیه داعش به کارمان سرعت ببخشیم.

کارتر در این مورد افزود: استفاده از نیروهای ناتو در ائتلاف جهانی ضد تروریسم را بررسی می‌کنیم اما برای مبارزه با داعش نیازمند حمایت‌های مختلفی هستیم و این حمایت‌ها صرفا کمک نظامی نیست.

وزیر دفاع‌ آمریکا همچنین در مورد سوریه نیز گفت: بحران سوریه باید از طریق سیاسی که مورد پذیرش همه طرف‌های سوری باشد، به پایان برسد.

http://www.tabnak.ir/fa/news/567266/ناتو-به-عراق-نیرو-اعزام-می‌کند

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

1- از ادم های رک و راست خوشم میاد

2-هدف من تنها ترجمه چیز هایی هست که شاید برای بعضی اعضای انجمن تازه و جدید باشه

3- من معمولا خبر های نت فارسی رو نمی خوانم خبر هایی که به نظر خودام جالب میاید رو برای تارنگار ترجمه میکنم

4- توی این تارنگار و کلا در زندگی دلم نمیخواد بیننده و خواننده محض باشم دلم میخواست خودام هم توی گود باشم

5- خبر بالا هم ترجمه ای از چند روزنامه بود که خودام ترجمه کرد چون پراکنده بودند به همون دلیل روشنفکر نماییی و ... نخواستم اسم ردیف کنم

6 -گذاشتن خبر های تحلیلی نه واقعی  به دلیل تذکر یکی از دوستان بود (13 پست بالاتر) که گفته بود داری تک میزنی

7-درباره سن و سال هم حق با شما است  از خیلی اعضای سایت شاید کوچکتر باشم ولی باور کنید  ادم تحصیل کرده ای ام خدمت سربازی در ارتش جمهوری اسلامی رو با بالاترین درجه نظامی که یک سرباز وظیفه با تطبیق مدرک تحصیلی دانشگاهی میتواند در ساختار تعریف شده داشته باشد در دوسال خدمت ام داشتم(دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه افسری برای همین درجه سه ستاره باید حداقل  چهارسال زحمت بکشند )

8- تخصص من موضوعات نظامی نیست رشته من هم درباره دوا و درمان کردن  مردم هست  من تنها از فعالیت اینجا میخواستم چیزی  یاد بگیرم همین.

9- از شما باز هم متشکر ام ولی شاید گفتن این نکته ضروری باشه  اختلاف دیدگاه و سلیقه اگر نباشه غیر عادی هست

10- از تذکر و نوشته شما هم بسیار سپاسگذار ام . ادم انتقاد پذیری هستم .

..............................................................................................................

چند تا عکس:

http://www.uplooder.net/img/image/21/1661c2b4dd35e4dca8eda2a65b475ccb/1.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/38/febed1e6c3e3d078b3ffbe6908f26b25/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/85/15e2806a6a86c2dc30b2c51db136ffa4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/16/fed7cfdd418c07ea6c1d2fbcef3bbdd8/4.jpg

_________________________________________________________________________________________________________

سلام

پس متن ترجمه بوده  ،آخه آخرش نوشتین تحلیل فکر کردم کاملا کار خودتون بوده باشه..گفتم که مشخصا یک فرم ژورنالیستی داشت،و اطلاعاتش تقریبا مربوط به سال ۲۰۱۴ بود

البته اگه خودتون هم نوشته بودین ،مشکلی‌ نبود..بالاخره هر کی‌ نظری داره و اگر این نظر رو در یک مکان عمومی‌ ارائه میده قطعاً مورد قضاوت و نقد قرار میگیره،همانطور که جواب من به شما هم میتونه نقد  بشه

این رو بگم که بیشتر بحث عراق و اینکه پیدایش داعش حاصل عملکرد  مالکی هست من رو حساس کرد...به این دلیل که کاملا مشخص بود که حرف ،حرف رسانه‌‌های غربیه،و این خط خبری از طرف آنها دنبال میشه،که شما هم تأیید کردین و گفتین که ترجمه بود
در واقع الان مشخص شده که داعش ربطی‌ به عملکرد مالکی نداشته و الان  مالکی نیست اما داعش کماکان هست

در اصل مشکل اعراب منطقه و غرب با مثلا تبعیض‌های مالکی نبود،من با عدد و رقم ثابت می‌کنم که در عراق اهل سنت بیشتر از ظرفیت جمعیتیشون پست و مقام داشتند در دوره مالکی...اصل قضیه این بود که مالکی تا حد قابل توجهی‌ با خواسته‌های ایران موافقت میکرد،به ویژه در قضیه سوریه...به خاطر همین تبدیل شد به آدم بده و بمباران رسانه‌‌ای ضدّ وی آغاز شد

اگه مادر ترسا هم بشه نخست وزیر و بخواد با ایران هماهنگ باشه،بلافاصله بعدش همین رسانه‌‌ها میکننش دیکتاتور و خودکامه و غیره

:winking: راستی‌ تخصص مون هم یکیه 

• Upvote 6
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

72V6E_rl_ky~0.JPG

روسها اعلام کردند که تمامی  24 سیستم های دفاع هوایی Pantsir-S1  که عراقی ها سفارش داده بودند را تحویل دادند

• Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

37 سال پیش شعار دادند " نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی"

به راستی چقدر به این هدف رسیدبم؟

ویرایش شده در توسط A7A
  • Upvote 17
  • Downvote 18

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عصبانیت پیمان ملی از حیدر العبادی

تحلیل وضعیت سیاسی عراق از سوی جمعی از روزنامه نگاران و کارشناسان سیاسی عراق نشان از وضعیت نه چندان قابل پیش بینی برای عراق دارد. در عین حال این مساله را نیز بازگو می کند که دامنه تحولات عراق و سوریه تا چه اندازه به یکدیگر نزدیک است. روزنامه نگاران عراقی درباره سوریه تحلیل کرده اند که عدم دخالت جنگنده های ترکیه در خاک سوریه به دلیل نگرانی آنکارا از تجهیزات پیشرفته نظامی استقرار یافته در سوریه توسط روس ها است. آنها در مورد لبنان نیز اظهار نظر کرده اند که وضعیت پست ریاست جمهوری را حزب الله لبنان نهایی می کند ولی سفر ژنرال جان قهوجی، رئیس ستاد ارتش به امریکا که در آن درباره پست ریاست جمهوری لبنان صحبت هایی ایران کرده نیز به نوبه خود مهم است.

در مورد عراق تحلیلگران عراقی می گویند: اولا: جلسه پیمان ملی در حالی به پایان رسید که شرکت کنندگان در آن از کارها و رفتارهای دکتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق عصبانی بودند، او اعلام کرد که قصد دارد کابینه وزارتی خود را اصلاح کند در حالی که هیچ مشورتی با همکاران و شرکای سیاسی اش در پیمان ملی یا گروه های سیاسی نکرد.  

ثانیا: صدری ها در حالی به حمایت از توصیه های آقای مقتدا صدر که خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات شد، برخواستند که به نظر می رسد در وضعیت فعلی تشکیل چنین دولتی میسر نیست، برای همین احتمالا آنها به زودی به انجام تظاهرات و اعتصاب های عمومی رو آورند تا به این خواسته خود برسند.  

ثالثا: نیروهای داوطلب مردمی ظرف سه روز گذشته دومین ضربه خود را خورد، بعد از آن که حیدر العبادی در مونیخ گفت که نیروهای داوطلب مردمی برخی افراد فعال غیرقانونی را به جمع خود اضافه کرده اند، حالا مقتدا صدر از نیروهای داوطلب مردمی خواسته است که به دستگاه امنیتی کشور بپیوندند. او به این ترتیب بعد از حیدر العبادی مشروعیت قانونی نیروهای داوطلب مردمی را زیر سوال برد.

رابعا: وضعیت خدمات رسانی در اقلیم به دلیل نبود منابع مالی به بدترین حالت ممکن نزدیک شده است. شهر سلیمانیه تنها شش ساعت در شبانه روز برق دارد این بدان معنا است که سرمایه گذاران خارجی بخش برق به دلیل تنگناهای مالی اقلیم و عدم دریافت هزینه های سود سرمایه گذاری خود مجبور شده اند سرمایه های خود را خارج کنند که این مساله بر وخامت اوضاع اقلیم می افزاید.  

خامسا: دستگاه مبارزه با تروریسم شهر رمادی را که به تازگی از دست داعش به طور کامل آزاد شده به ارتش و پلیس و نیروهای فوق العاده داده است تا تمرکز خود را روی شهر فلوجه بگذارد و به زودی عملیات خود را در آنجا آغاز کند.

سادسا: اتحاد نیروهای طرفدار توصیه مقتدا صدر برای تشکیل دولت تکنوکرات به سمت فشار سیاسی به دولت رو آوردند که این مساله باعث افزایش شکاف های سیاسی در میان جریان شیعی شده است.

رسما با این خبر همه ی پیروزی ها نسیب ارتش و پشتیبانی آمریکا شد نمیفهمم چرا ایران داره تو عراق امتیاز میده قراره به جاش چی نسیبش بشه؟

http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1956503/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87+%D8%A7%D8%B2+%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF+%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C+%D8%A8%D9%87+%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87+%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%D8%B3%D8%AF.html

نظاميان آمريكائي از زماني كه سرزمين مقدس عراق را به اشغال خود در آوردند , در مناطق شيعي اين كشور بويژه در شهرهاي مقدس نجف و كربلا با مقاومت سازمان يافته جوانان شيعه اي مواجه بوده اند كه تحت رهبري طلبه اي جوان از خاندان آيت الله صدر به نام « مقتدي » كمر به مبارزه مسلحانه با اشغالگران بسته اند. اين مبارزه مانع بزرگي بر سر راه نقشه هاي برنامه ريزي شده آمريكائيها در عراق ايجاد كرده است . آمريكائيها نيز بي آنكه اعتنائي به منطق و مواضع اين گروه شيعه داشته باشد , آنها را به عنوان اينكه سد راهشان شده اند « تروريست » لقب داده و تحت تعقيب قرار داده اند. آن مبارزه و اين واكنش از جمله عواملي است كه در بستر تحولات سياسي عراق , سبب منزلت اجتماعي مقتدي صدر و افزايش نفرت از آمريكائيهاي اشغالگر شده است . با اين همه امروز در ايران اسلامي , مردم كنجكاو و پيگير رويدادهاي سياسي عراق فقط خبرهاي مربوط به مبارزه مقتدي صدر را مي شنوند و كسي اطلاعي ندارد كه وي به درستي كيست , چه مي خواهد , به چه كسي اتكا دارد و نهايتا چه هدفي را در جامعه آشوب زده عراق دنبال مي كند. مطلبي كه پيش روي داريد , پاسخي اجمالي به همين سئوالات است
. « مقتدي صدر » كيست ؟
« مقتدي صدر » فرزند كوچك آيت الله سيد محمد صادق صدر از علماي برجسته وبا نفوذ عراق است . پدر مقتدي و پسر عموي پدرش آيت الله سيد محمد باقرصدر (از مراجع پيشين تقليد شيعيان عراق ) به همراه دو برادر ديگرش در دوران رژيم بعثي صدام حسين به خاطر نقش محوري كه در مبارزه مردم اين كشور عليه صدام داشتند , به شهادت رسيدند. پس از اين حادثه , مقتدي مخفي شد وبه زندگي پنهاني وزيرزميني روي آورد . مقتدي پس از آنكه پدرش در 29 بهمن 1377 به شهادت رسيد فعاليت خود را صرف بازيابي روابط با بخشي از طرفداران پدرش كه همچنان پيرو وي باقي مانده بودند , كرد. اين گروه كه عمدتا از جوانان پرشور تشكيل شده بود , هسته اوليه تشكلي شد كه اكنون با عنوان « جماعت صدرثاني » به طرفداري از مقتدي صدر فعاليت مي كنند . مقتدي صدر اگر چه 30 ساله است و تحصيلات حوزوي زيادي را طي نكرده و از هيچ مرجع تقليدي اجازه اجتهاد ندارد , اما اعتقادات سياسي و مذهبي و سخنراني هاي آتشين او كه همگي عليه اشغالگران و برله برپايي حكومت اسلامي در عراق است , توانسته صدها هزار نفر از طيف هاي پرشور شهرهاي شيعي عراق بويژه « شهرك صدر » در حومه بغداد را به سوي خود جذب كند. پس از سقوط صدام , مقتدي صدر با برخي اقدامات گسترده , موسسات خيريه و دفاتر پدرش در شهرهاي مختلف عراق را دوباره فعال ساخت و اشخاص مهم و تاثيرگذاري همچون شيخ محمد يعقوبي را كه مقلد صدر پدر بود , سازماندهي كرد و اطراف خود جمع نمود. سپس با تدوين مرامنامه اي كه در آن به لزوم تشكيل حكومتي براساس احكام اسلامي و اقامه حدود شرعي براي آينده عراق تاكيد شده وارد صحنه سياسي و اجتماعي اين كشور شد. مقتدي صدر داماد « آيت الله شهيد سيد محمد باقر صدر » نيز هست . همين امر باعث شده كه در حال حاضر به عنوان مهمترين ميراث خاندان صدر مطرح باشد. اما در واقع بزرگ خاندان صدر شخص ديگري به نام سيد حسين صدر است كه به عنوان روحاني ميانه روي شيعه شناخته مي شود و مورد غضب دولتهاي غربي نيز نمي باشد. حسين صدر با وجود اختلاف ديدگاهي كه با مقتدي صدر و حاميانش دارد بارها در مصاحبه ها از صداقت آنها دفاع كرده است . او حتي يكبار حمايت خود از شوراي حكومتي عراق را منوط كرده بود به اينكه گروه مقتدي صدر نيز در اين شورا نماينده داشته باشد. البته خود مقتدي صدر بهيچوجه خواهان حضور طرفدارانش در اين شورا نيست زيرا اصولا آنرا به رسميت نمي شناسد. مقتدي صدر به پيروي از پدرش حوزه هاي علميه را به دو بخش « فعال و سخنگو » و « منفعل و ساكت » تقسيم كرده و خود را نماينده بخش فعال حوزه هاي علميه عراق مي داند. همين طرز فكر و موضعگيري سبب شده تا ميان وي و آيت الله سيستاني و برخي علماي ديگر حوزه هاي علميه نجف و كربلا فاصله ايجاد گردد و روش هاي سياسي ايشان زير سوال برود. مقتدي صدر از حاميان آيت الله سيستاني است ولي از اينكه ايشان فعالانه پنجه در پنجه اشغالگران آمريكائي نمي افكند و حاضر نيست در فعاليت هاي سياسي مداخله گسترده وجدي داشته باشد ودر قبال مسائل روزمره سياسي موضعگيري نمايد چندان خشنود نيست . مقتدي صدر به پيروي از پدرش بر اين اعتقاد است كه مرجع تقليد بر همه امور مقلدانش ولايت دارد و بايد در همه امور سياسي و غير سياسي حضور فعال و تعيين كننده داشته باشد و در مواقع حياتي به مركزيتي براي هدايت مقلدان مذهبي در دفاع از ارزشهاي ديني و ملي بدل گردد. درباره عدم تفاهم ميان مقتدي صدر و آيت الله سيستاني در زمينه مسائل سياسي نظراتي ديگر نيز وجود دارد. برخي معتقدند كه مقتدي صدر و گروهش ظاهرا با روش هاي سياسي آيت الله سيستاني مخالفت مي كنند اما بدنبال تثبيت مرجعيت عربي هستند و ايراني الاصل بودن ايشان بعنوان مرجع تقليد شيعيان عراق مخالفند. براساس اين نظريه , مقتدي صدر چندان مايل نيست كه يك مرجع غير عرب , امور مذهبي شيعيان عراق را به عهده بگيرد. اما در مقابل پيروان اين نظريه اكثريت ديگري از صاحبنظران وجود دارند كه معتقدند مقتدي صدر كمترين تعصب ضد ايراني ندارد و براي مثال به حمايت ايشان از آيت الله حائري اشاره مي كنند. آيت الله سيد كاظم حائري كه مقتدي صدر از ايشان تقليد مي كند , اصالتا ايراني است و صدر پدر هم نه بخاطر تعلقات قومي و عربي , بلكه بخاطر اينكه آيت الله حائري را مجتهد و مرجع جامع الشرائط مي دانسته , از ايشان تقليد مي كرده است . آيت الله حائري كه خود از موسسان حزب الدعوه عراق است در سال 1351 جز اولين علمايي بود كه بدليل داشتن شناسنامه ايراني , از عراق اخراج شد و به ايران آمد و تقريبا از همان زمان تاكنون در شهر قم سكونت دارد. مقتدي صدر 17 ساله بود كه انتفاضه شيعيان جنوب عراق در سال 1370 توسط صدام سركوب شد و 24 ساله بود كه پدرش سيد محمد صادق صدر را به شهادت رساندند. قبل از حمله آمريكا به عراق و سقوط صدام , مقتدي صدر و گروهش نزد برنامه ريزان آمريكايي از لحاظ توان سياسي و حوزه نفوذش ميان شيعيان عراق ناشناخته بود و ساير گروه هاي معارض عراقي نيز كه براي ساقط كردن صدام به ضرورت تشريك مساعي سياسي با يكديگر پي برده بودند از وجود جنبش مقتدي صدر در داخل عراق كه نماينده بخش اعظم شيعيان پرشور اين كشور بود , غافل و بي خبر بودند. به همين علت بود كه آمريكا نيز قبل از حمله به عراق در چارچوب تلاش هاي خود براي جلب همكاري گروه هاي مختلف شيعي اين كشور با جنبش مقتدي صدر هيچگونه مذاكره و تعاملي نداشت . از اين رو است كه امروزه هم آمريكايي ها و هم گروه هاي عراقي با ظهور جنبش جوانان پرشور شيعه به رهبري مقتدي صدر غافلگير شده و وي را مانع عمده برنامه ريزيهاي خود در عراق مي دانند. بنظر مي رسد اكنون آمريكائيها كه به توان و نفوذ مقتدي صدر و گروهش در ميان شيعيان عراق واقف شده اند تلاش دارند تا قبل از فرا رسيدن موعد مقرر براي انتقال قدرت به عراقيها يعني 10 تير , گروه مقتدي صدر را مضمحل و نابود كنند و اگر نتوانند , به گونه اي رفتار كنند تا مردم عراق تحت تاثير تبليغات و نيرنگهاي آمريكا به اين گروه بدبين شوند. درباره اهداف و خواسته هاي مقتدي صدر و گروهش « جماعت صدرثاني » , تاكنون نظرات و پيشداوريهاي گوناگوني از سوي محافل سياسي و خبري داخلي و خارجي منتشر شده است كه بنظر مي رسد بعضا بدون نظر داشت شرايط جاري عراق و صرفا با عنايت به اميال اشغالگران غربي ابراز شده است . در چنين قضاوتهائي نه تنها جانب امانتداري و انصاف رعايت نشده بلكه با كمي تامل و دقت , غرض ورزي هاي صورت گرفته در آنها آشكار مي گردد. قطعا انتخاب چنين شيوه هايي براي اطلاع رساني افكار عمومي را اقناع نخواهد ساخت . مطلب حاضر تلاش دارد بدور از هرگونه موضعگيري و تنها از طريق انعكاس نظرات مقتدي صدر كه طي يكسال اخير در گفتگو با برخي رسانه هاي خبري انجام داده , خوانندگان را با نظرات وي در زمينه هاي مختلف آشنا سازد. گفتگوي روزنامه ايتاليايي « ايل مساجرو » با صدر ث آقاي صدر در اين لحظه كجا هستيد آيا مخفي شده ايد در نجف هستم و از هيچ كس هم خودم را پنهان نمي كنم .من هر لحظه براي مرگ آمادگي دارم . پشت سر من سايه پدرم وجود دارد , كسي كه مقابل ظالم ترين حاكم دنيا (صدام ) ايستاد و جنگيد.من هم با همين نام براي عراق آزاد و آباد مي جنگم . به جاي مخالفت با نيروهاي ائتلافي آيا بهتر نبود آنها را همراهي مي كرديد يك مسئله بايد مشخص شود و آن اينكه مردم ما تحمل هيچ تجاوز و اشغالگري را ندارند و حمله به شهرهاي عراق را محكوم مي كنند. آمريكايي ها و نيروهاي ائتلافي شان اخيرا رفتارهاي متناقضي از خود بروز داده اند. مردم كشورهاي ائتلافي كه امروز در عراق هستند بايد بفهمند و سياسيون خود را متقاعد كنند كه تنها راه چاره , بازگشت سربازان آنها به خانه هايشان است , چون هيچكس نمي تواند اتفاقاتي را كه در عراق مي افتد , پنهان كند. به چه علت عليه نيروهاي آمريكايي به اقدامات نظامي متوسل شده ايد ما تهاجم را شروع نكرده ايم بلكه آنها هستند كه هر روز زنان و مردان عراقي را زنداني و شكنجه مي كنند و بسياري از مردم بيگناه را كشته اند. رفتار امروز ما در حقيقت عكس العمل چنين وقايع دردناكي است . من متعجبم كه مي بينم مردمي كه از تمدن حرف مي زنند خودشان بدون هيچ خجالت و شرمي , ملت ما را كه خواهان آزادي و رفع اشغالگري هستند , مي كشند.اين رفتار آنان براي ملت ما گران تمام شده و نفرت شديدي را در ما بوجود آورده است . چه اهدافي را از تشكيل « ارتش المهدي » دنبال مي كنيد من هيچ اختياري براي تشكيل آن ندارم , بلكه ايمان و اعتقاد جوانان ما بطور خودجوش اين لشگر بزرگ را ساخته است . همه مي دانند تا قبل از اين اعضاي اين لشگر براي صلح و كمك به مردم مستضعف و فقير عراق كار مي كردند. اما حالا كه مسئله تجاوز و تهاجم به كشور پيش آمده , مسلح شده ايم تا از مردم و خودمان دفاع كنيم . ما را متهم مي كنند كه يك گروه مخالف مسلح تشكيل داده ايم اما اين يك دروغ بزرگ است . گفتگوي سايت عراقي « الكتابه » با صدر شما دقيقا چند سال داريد در آغاز سال 1974 برابر با 20 ذيحجه 1393 هجري قمري بدنيا آمدم . گفته مي شود شما در تحصيلات حوزوي پس از دوره مقدماتي , بدون گذراندن دوره سطح به تحصيلات درس خارج مشغول شده ايد صحت دارد من از 14 سالگي تحصيلات حوزوي را شروع كردم . بنابر اين تاكنون 16 سال است كه مشغول تحصيل هستم و براي گذراندن دوره هاي مقدمات , سطح و سطوح عالي زماني كمتر از آنچه كه گفتم , طول مي كشد. مرجع تقليد شما كيست و در مسايل روزمره از چه كسي تقليد مي كنيد مرجع تقليد من , شهيد صدر است . درباره مسايل روز نيز از آيت الله حائري تقليد مي كنم . چرا شما در خلال جنگ عراق و نيز بلافاصله پس از سقوط رژيم صدام , با اشغال عراق اقدام به مقابله نكرديد روشن است كه براندازي رژيم سابق عراق يكي از اهداف ائتلاف غرب براي آغاز جنگ بود و اين مسئله همچنين آرزويي بود كه در آن زمان هيچكس نمي تواند , شدت تعلق مردم عراق را به آن انكار كند. از سوي ديگر مردم عراق خود قادر نبودند به اين آرزو تحقق ببخشند , كما اينكه اين موضوع در انتفاضه سال 1990 شيعيان جنوب عراق اثبات شد. از طرف ديگر امروز پس از گذشت ماه ها از اشغال عراق براي هر فرد آگاه و متعهد به دين و وطن مشخص شده كه اوضاع از چه قرار است و آمريكائيها در عراق بدنبال چه اهدافي هستند. وانگهي آنچه ما عليه ائتلاف آمريكا انجام مي دهيم بسيار كمتر از آن است كه بتوان نام آن را مقاومت يا مقابله گذاشت . اگر ما حقيقتا بخواهيم مقابله عليه ائتلاف را آغاز كنيم , به حول و قوه الهي اثري از اشغالگران باقي نخواهد ماند. درباره ترور « عبدالمجيد خويي » و اتهامات خود چه حرفي داريد تا بگوييد « عبدالمجيد خويي » روز دهم آوريل 2003 (22 فروردين 1382 )ترور شد . عاملان اين عمليات نيز پس از گذشت مدت زمان كوتاهي بوسيله شبه نظامياني كه آن زمان كنترل نجف را به عهده داشتند , دستگير شدند اما بناگاه همه اين افراد ناپديد شدند. اين قاتلان وابسته به محافل ناشناخته داخل نجف بودند. اما اكنون پس از يكسال اين اتهامات را مطرح كرده اند. سوال من از كسانيكه ما را به اين قتل متهم مي كنند اينست كه اگر من و يا يكي از اعضاي دفتر من متهم به اين قتل بود چرا با يكسال تاخير اين اتهامات را مطرح مي كنيد از همين جا معلوم مي شود كه عاملان اين ترور كساني هستند كه اهداف شيطنت آميز دارند. حكم جلب شما صادر شد , ولي از معرفي خودتان خودداري كرديد. فكر نمي كنيد اگر تسليم مي شديد مساله تمام شده تلقي مي شد حكم جلب من يك حركت برنامه ريزي شده و يك توطئه كثيف است بدلايل بسياري كه براي همگان مي گويم . از جمله : 1 ـ حكم جلب من از سوي شوراي حكومتي صادر شد كه اساسا اين مسئله مربوط به آنان نمي شود. 2 ـ حتي اگر شوراي حكومتي كه تمام اعضاي آن توسط آمريكائيها تاييد و تعيين شده اند , را قانوني بدانيم باز هم حكم جلب من به تاييد دادگاه نرسيده و علاوه بر آن هم رئيس قوه قضائيه و هم وزير دادگستري از صدور چنين حكمي اظهار بي اطلاعي كرده اند و اين امري مهم است كه موجب شده نسبت به اهداف پشت پرده طراحان اين سناريو , دچار شك و ترديد فراوان بشويم . 3 ـ طبق قانون , در پرونده هاي جنايي , حكم جلب تا 45 روز قابل پيگيري و قانوني است و پس از گذشت اين مدت از درجه اعتبار ساقط مي شود اما چطور شده كه اين حكم درباره من جاودانه است و پس از ماه ها هنوز لغو نشده است 4 ـ بديهي است زماني به قانون گردن مي نهيم كه مجريان و ضابطين آن براساس غرض ورزي و مسايل پشت پرده حكم صادر نكنند چرا كه زمان صدور حكم , مستقل بودن و تحت فشارهاي سياسي نبودن قاضي , يك شرط اساسي است . نظر شما درباره اين كه گفته مي شود « جيش المهدي » را براي برقراري موازنه ميان « جماعت صدرثاني » وابسته به خود و « سپاه بدر » وابسته به مجلس اعلا تشكيل داده ايد , چيست با توجه به اوضاع نابسامان كشور بويژه اينكه ائتلاف آمريكا , با برنامه هاي از پيش تعيين شده اش مردم عراق رامقابل عمل انجام شده قرار مي دهد , سپس مردم را مجبور به اطاعت از آن مي كند , چه اشكالي دارد كه براي موازنه قوا , سازمانهايي تشكيل شود علاوه بر آن هر زمان كه تمام شبه نظاميان عراقي وابسته به گروه هاي عراقي خلع سلاح شدند ما نيز خلع سلاح مي شويم . درباره دمكراسي و اينكه براي هر تصميمي بايد به آراي مردم مراجعه شود , چه نظري داريد حتي اگر مردم حكومت لائيك را بپذيرند اگر معني دمكراسي حكومت اكثريت بر مردم بدون ضايع شدن حقوق اقليت هاست , در اين صورت ما از كساني بوديم كه حتي پيش از صدور فتواي مراجع در اين باره , خواستار آن شديم . ضمن اينكه وقتي فتواي مراجع در اين زمينه صادر شد از آن حمايت كرديم و به همراه ساير مردم عراق طي تظاهراتي خواستار اجراي آن شديم . علاوه بر آن بارها اعلام كرده ايم كه حتي يك روز پس از برگزاري انتخابات آزاد و سالم در عراق , هيچ شبه نظامي وابسته به ما در عراق وجود نخواهد داشت . درباره خواسته اكراد عراق مبني بر تامين حقوقشان از طريق حكومت فدرال چه نظري داريد با حكومت فدرالي موافقيم بشرط آنكه همه عراق را در برگيرد نه حاكميت هاي جدا از يكديگر كه پرچم , دولت و ارتش مستقل داشته باشند. از طرفي همه بخوبي مي دانند كه اكراد خواهان جدايي و تشكيل يك كشور مستقل هستند اما اوضاع بين المللي و منطقه اي چنين اجازه اي را به آنان نمي دهد. آيا فكر مي كنيد در اين مبارزه اي كه عليه اشغال عراق آغاز كرده ايد , پيروز خواهيد شد اولا دفاع از خود , واجب شرعي است . در ثاني ما با كسي وارد جنگ نشده ايم . حوادث اخير عراق نيز چيزي بيش از دفاع از خود و مقدسات نبوده است و هيچ انسان عاقلي نيز به هنگام دفاع از خود به اين موضوع فكر نمي كند كه آيا در اين دفاع , پيروز مي شود يا شكست مي خورد. ما وقتي ديديم نيروهاي متجاوز با تانك به شهرهاي مقدس و مردم حمله كردند و قتل عام راه انداختند , اسلحه بدست گرفتيم و به دفاع پرداختيم . به فرض , اگر نيروهاي ائتلاف طبق خواسته شما از عراق خارج شوند , چگونه مي خواهيد امنيت مرزهاي عراق را از طمع ورزي كشورهاي همجوار تضمين كنيد همه خواسته ما بر اين نكته تمركز دارد كه بايد براي خروج نيروهاي ائتلاف از عراق , جدول زمانبندي مشخصي تدوين و اجراي آن از سوي سازمان ملل تضمين شود. ما مي گوييم اين نيروها پس از برگزاري انتخابات قانوني آزاد و سالم , كشور عراق را ترك كنند تا دولت قانوني و ارتش قانوني , خود به حفظ امنيت مرزها مبادرت كند. اينكه شما خواستار حكومتي برپايه ولايت فقيه هستيد آيا مي خواهيد اقليت ها و اكراد وساير گروه ها را مجبور به پذيرش آن كنيد اين سوال نشانه ناآگاهي شما از فقه اسلامي است . ولايت فقيه نيازي به تلاش براي بدست گرفتن قدرت از طريق كودتا يا انقلاب ندارد. ولايت فقيه , مرهون پذيرش از سوي عموم مردم است و اين امر ويژه شيعيان است . بنابر اين چگونه مي توان اين نظريه را بر كسانيكه اهل سنت هستند يا عقايد ديگري دارند , تحميل كرد. در زمينه حكومت اسلامي , سخن ما اينست كه راي مردم در انتخابات براي تعيين حكومت بر همه چيز مقدم است , پدر مرحومم وقتي از او درباره ميزان اختيارات ولايت فقيه سوال مي كردند , مي گفت : وسعت ولايت فقيه به اندازه دلالت دليل است و همگاني بودن آن را رد مي كرد. آيا شما در دولت آينده عراق كه بناست در سي ام ژوئن 2004 (دهم تير 1383 ) تشكيل شود , شركت خواهيد كرد بارها اين سخن را تكرار كرده و باز هم تكرار مي كنم . من و هواداران من وارد دستگاه حكومتي عراق نخواهيم شد حال اين دولت چه قانوني باشد چه غيرقانوني . و اعتقاد داريم كه تنها راه حل مشكل عراق , برگزاري كنفرانسي ملي تحت نظارت سازمان ملل يا كشورهاي اسلامي يا مخلوطي از اين دو است . تا اين كنفرانس , دولتي تشكيل دهد كه بدون تحميل فشار قدرت هاي جهاني قادر به اداره كشور باشد. بخش اعظم ارتش عراق نيز بايد دعوت به كار شوند تا به همراه ديگر كسانيكه آمادگي پيوستن به ارتش را دارند , امنيت كشور را حفظ كنند. و ديگر اينكه تمام گروه هاي عراقي و شبه نظاميان آنان خلع سلاح شوند. گفتگوي مجله آلماني « اشپيگل » با مقتدي صدر شما خواهان خروج سريع اشغالگران آمريكايي هستيد. آيا فكر نمي كنيد اين كار هرج و مرج موجود در عراق را افزايش خواهد داد بايد از هر نوع اشغالگري بيزاري جست . هر قدر اشغالگران بيشتر در كشور اشغال شده باقي بمانند , پيامدهاي آن بدتر است . آمريكايي ها بايد بروند. در غير اين صورت موج خشونت همه جا را پر مي كند. اشغالگران حتما بايد طي يك جدول زماني معين و تحت نظارت سازمان ملل از عراق بيرون بروند. همين امروز تصميم گيري براي چنين كاري بهتر از فرداست . آيا عكس حرف شما صحيح نيست برخي مي گويند اگر آنها نبودند مجموعه اي از جنگ ها در عراق اتفاق مي افتاد كه بسيار شديدتر از درگيري هاي فعلي بود. اما آمريكايي ها خودشان اين وضعيت را به وجود آورده اند. به نظر مي رسد آنها نه مي توانند و نه مي خواهند كه امنيت عمومي را برقرار كنند. حمله به مقر سازمان ملل در بغداد اين امر را نشان داد. حمله به روحانيون نجف نيز نشان داد كه نيروهاي خشن ارتش جورج بوش , خود مسبب ناامني هستند. اگر اشغالگران سياست هاي امنيتي قابل قبولي اجرا مي كردند , چنين اتفاقاتي نمي افتد. اين را ديگر دوست و دشمن همه مي گويند. برخي شواهد حاكي از آن است كه القاعده در عراق نفوذ كرده است . شما در اين زمينه چه نظري داريد اگر اين واقعيت داشته باشد يك دليل ديگر مبني بر ناتواني آمريكايي هاست و نشان دهنده آن است كه بايد خيلي سريع دست به اقداماتي بزنيم . البته به هيچ وجه نبايد از وظيفه اصلي خويش يعني پايان دادن به اشغالگري غافل شويم . بسياري از هم كيشان شما حضور آمريكايي ها تا زمان تشكيل يك نظام سياسي دموكراتيك را منطقي مي دانند. آيا واقعا فكر مي كنيد آمريكايي ها مي توانند براي ما حكومت دموكراتيك به ارمغان بياورند خنده دار است . سربازان آقاي بوش اينجا نيامده اند كه به ما دموكراسي آمريكايي بدهند. آنها براي چه اينجا هستند واشنگتن از مدت ها پيش حمله به عراق را برنامه ريزي كرده بود. آمريكايي ها كاملا به دنبال منافع خود هستند. به همين دليل تنها روزي عراق را ترك مي كنند كه منافعشان برآورده شده باشد. شوراي حكومتي جديد در عراق مي كوشد چارچوب هايي دموكراتيك را براي آينده عراق فراهم آورد.... .... چه باشگاه اسفباري ! اين 25 نفري كه پل برمر , حاكم آمريكايي ها , به دلخواه خود انتخاب كرده , به هيچ وجه نماينده كشور عراق نيستند. چند شخصيت سرشناس مسلمان از ميان شيعيان در شوراي جديد حضور دارند. اين چيزي را تغيير نمي دهد. آنها نماينده ملت نيستند. آنان در قبال مردم مسئوليتي ندارند بلكه تنها بايد به برمر گزارش دهند و به حرف هاي وي گوش دهند. خوب چه جايگزين سياسي ديگري مي شد به جاي اين شورا مطرح كرد اشغالگران بايد خيلي زود انتخابات برگزار كنند. مردم بايد خودشان در مورد ساختار سياسي تصميم بگيرند. اين مي تواند يك آغاز باشد. چنين چيزي بايد الان اتفاق بيفتد و نه بعدها. آمريكايي ها براي انتخابات تاريخ دقيقي مشخص نمي كنند تا شرايط را به دلخواه خويش پيش ببرند. اما از مجموع 25 عضو شورا 13 نفر شيعه هستند و ظاهرا به اندازه كافي به شيعيان توجه شده است . مسئله اين نيست . انتخاب اعضا توسط اشغالگران مشكل اصلي است . بسياري از اعضا توانايي هاي لازم را ندارند. حتي يكي از علماي نجف هم در شورا حضور ندارد. اين به سخره گرفتن عقلانيت بشري است . با اين شورا نمي توان كاري را آغاز كرد. ما آن را تحريم مي كنيم و براي ما اصلا وجود ندارد. شما از برگزاري انتخابات حمايت مي كنيد اما شوراي حكومتي فعلي را قبول نداريد. به نظر شما پس چه كسي بايد انتخابات را برگزار كند سياستمداراني كه توسط مردم انتخاب شده باشند. مقتدي صدر , شوراي حكومتي عراق را به رسميت نمي شناسد و مايل به حضور طرفداران خود در اين شورا نيست مقتدي صدر فاقد تعصب ضد ايراني است و تقليد او از آيت الله حائري كه اصالتا ايراني است مويد اين حقيقت است آمريكا تلاش دارد تا مقتدي صدر و گروه او را قبل از 10 تير , موعد مقرر براي انتقال قدرت به عراقيها نابود كند و اگر نتواند , با نوع تبليغات خود , افكار عمومي را عليه وي بدبين كند هر قدر اشغالگران بيشتر در كشور اشغال شده باقي بمانند , پيامدهاي آن بدتر است . آمريكايي ها بايد بروند. در غير اين صورت موج خشونت همه جا را پر مي كند اين 25 نفري كه پل برمر , حاكم آمريكايي ها , به دلخواه خود و براي حاكميت عراق انتخاب كرده , به هيچ وجه نماينده كشور عراق نيستند سربازان بوش به عراق نيامده اند تا به ملت اين كشور دمكراسي هديه كنند مردم عراق خود بايد در مورد ساختار سياسي كشور خود تصميم بگيرند. چنين چيزي بايد همين الان صورت گيرد نه بعدها. در هر صورت پيرامون مقتدي صدر و نحوه عملكرد ايشان در شرايط كنوني ديدگاه هاي متفاوتي وجود دارد و برخي به هيچ وجه اقدامات مسلحانه ايشان در شرايط كنوني _كه شيعيان با توجه به اينكه اكثريت جمعيت عراق را تشكيل مي دهند و به طور طبيعي مي توانند از راههاي سياسي به حقوق خويش دست يابند_ را به مصلحت مردم عراق نمي دانند و آن را حركتي هر چند ناخواسته، در راستاي اهداف اشغالگران و ساير گروههاي رقيب شيعيان نظير القاعده و حزب بعث، تلقي مي كنند. با اين همه قضاوت نهايي پيرامون اين قبيل موضوعات نيازمند گذر زمان و حوادثي است كه اتفاق مي افتد، مي باشد.
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبري، كد: 1/100117212)

ویرایش شده در توسط militaryfactory
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عصبانیت پیمان ملی از حیدر العبادی

تحلیل وضعیت سیاسی عراق از سوی جمعی از روزنامه نگاران و کارشناسان سیاسی عراق نشان از وضعیت نه چندان قابل پیش بینی برای عراق دارد. در عین حال این مساله را نیز بازگو می کند که دامنه تحولات عراق و سوریه تا چه اندازه به یکدیگر نزدیک است. روزنامه نگاران عراقی درباره سوریه تحلیل کرده اند که عدم دخالت جنگنده های ترکیه در خاک سوریه به دلیل نگرانی آنکارا از تجهیزات پیشرفته نظامی استقرار یافته در سوریه توسط روس ها است. آنها در مورد لبنان نیز اظهار نظر کرده اند که وضعیت پست ریاست جمهوری را حزب الله لبنان نهایی می کند ولی سفر ژنرال جان قهوجی، رئیس ستاد ارتش به امریکا که در آن درباره پست ریاست جمهوری لبنان صحبت هایی ایران کرده نیز به نوبه خود مهم است.

در مورد عراق تحلیلگران عراقی می گویند: اولا: جلسه پیمان ملی در حالی به پایان رسید که شرکت کنندگان در آن از کارها و رفتارهای دکتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق عصبانی بودند، او اعلام کرد که قصد دارد کابینه وزارتی خود را اصلاح کند در حالی که هیچ مشورتی با همکاران و شرکای سیاسی اش در پیمان ملی یا گروه های سیاسی نکرد.  

ثانیا: صدری ها در حالی به حمایت از توصیه های آقای مقتدا صدر که خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات شد، برخواستند که به نظر می رسد در وضعیت فعلی تشکیل چنین دولتی میسر نیست، برای همین احتمالا آنها به زودی به انجام تظاهرات و اعتصاب های عمومی رو آورند تا به این خواسته خود برسند.  

ثالثا: نیروهای داوطلب مردمی ظرف سه روز گذشته دومین ضربه خود را خورد، بعد از آن که حیدر العبادی در مونیخ گفت که نیروهای داوطلب مردمی برخی افراد فعال غیرقانونی را به جمع خود اضافه کرده اند، حالا مقتدا صدر از نیروهای داوطلب مردمی خواسته است که به دستگاه امنیتی کشور بپیوندند. او به این ترتیب بعد از حیدر العبادی مشروعیت قانونی نیروهای داوطلب مردمی را زیر سوال برد.

رابعا: وضعیت خدمات رسانی در اقلیم به دلیل نبود منابع مالی به بدترین حالت ممکن نزدیک شده است. شهر سلیمانیه تنها شش ساعت در شبانه روز برق دارد این بدان معنا است که سرمایه گذاران خارجی بخش برق به دلیل تنگناهای مالی اقلیم و عدم دریافت هزینه های سود سرمایه گذاری خود مجبور شده اند سرمایه های خود را خارج کنند که این مساله بر وخامت اوضاع اقلیم می افزاید.  

خامسا: دستگاه مبارزه با تروریسم شهر رمادی را که به تازگی از دست داعش به طور کامل آزاد شده به ارتش و پلیس و نیروهای فوق العاده داده است تا تمرکز خود را روی شهر فلوجه بگذارد و به زودی عملیات خود را در آنجا آغاز کند.

سادسا: اتحاد نیروهای طرفدار توصیه مقتدا صدر برای تشکیل دولت تکنوکرات به سمت فشار سیاسی به دولت رو آوردند که این مساله باعث افزایش شکاف های سیاسی در میان جریان شیعی شده است.

رسما با این خبر همه ی پیروزی ها نسیب ارتش و پشتیبانی آمریکا شد نمیفهمم چرا ایران داره تو عراق امتیاز میده قراره به جاش چی نسیبش بشه؟

با سلام

من بیش از یک سال هست که اینجا و در جاهای دیگه همینو میگم و از اول هم هشدار داده بودم که این حیدر عبادی آدم خطرناکی هست برای منافع ایران و جبهه‌ مقاومت...اما همه کسانی‌ که با آنها در این ارتباط صحبت می‌کردم،حتا افرادی که در صحنه حضور داشتند و مستقیماً با شرایط عراق آشنا هستند،خوشبین بودند...البته اینها الان سکوت اختیار کردند و نمیتونند هیچ تحلیلی از اوضاع بدهند

حقیقت اینه که ایران امتیاز خاصی‌ در عراق نگرفته و یا اینکه حد اقل، امتیازات داده شده اصلا قابل مقایسه با امتیازات گرفته شده نیست

دلیل این شرایط هم این هست که یک طیفی در ایران همکاری با آمریکا و نزدیک شدن به این کشور را هدف اصلی‌ و راهبردی می‌دانند و در این راستا حاضر به استفاده و یا بهتره بگم سوزاندن برگ‌های منطقه‌ای ما هستند...یعنی‌ از نظر این طیف، احیاناً همکاری و گفتگو با آمریکا تنها یک راه و وسیله   برای رسیدن به برخی‌ از اهداف و تسهیل برخی‌ از امور نیست،بلکه هدف هست

پس وقتی‌ که یک موضوع برای شما هدف میشه،دیگر موضوعات جنبه فرعی خواهند داشت و شما به راحتی‌ از آنها صرف نظر خواهید کرد

پس اینجا بحث گفتگو نکردن با آمریکا مطرح نیست...اتفاقا گفتگو خوبه،اما به شرطی که بدانی که  گفتگو هدف نیست ،بلکه قراره از این گفتگو امتیازی بگیری،و اگر ناتوانی ،اصلا چنین گفتگویی بیهوده خواهد بود، و میشود فقط امتیاز دادن یک طرفه ما ،مثل کنفرانس بن سال ۲۰۰۱ برای افغانستان که ما حد اکثر امتیازت را دادیم و پست ریاست جمهوری که می‌بایست به ‌یک فرد نزدیک به ما تعلق بگیره را دادیم به آمریکا و حامد کرزای...این در حالی‌ بود که متحدین ما در اتحاد شمال که کابل را فتح کرده بودند و قدرت اصلی‌ روی زمین بودند، در شرایطی که آمریکا هنوز نیرو به صورت گسترده در افغانستان نداشت،مخالف کرزای بودند و به درستی‌ انتظار داشتند که رئیس جمهور یک فرد از آنها باشد،اما نماینده ایران در آن‌ کنفرانس فشار‌های زیادی آورد تا قبول کنند کرزای رو

جالبه که نماینده آمریکا در آن گفتگو‌ها بعد‌ها در خاطراتش میگه که ما از این اصرار شدید ایران در همکاری با ما بسیار تعجب کردیم!!!!! و اگر نبود این همکاری ایران ما نمیتوانستیم فرد مورد نظر خودمان را در پست ریاست جمهوری افغانستان قرار دهیم...

بعدش نتیجه چه شد؟؟؟ همان آمریکا ما را در محور شرارت قرار داد..و بعد از آن هم در افغانستان  نفوذ ما رو به کاهش رفت

اینها متوجه نیستند که همین امتیازاتی هم که آمریکا اخیرا به ایران حاضر شده بده حاصل پیشروی‌های چند سال گذشته در مسئله هسته‌ای و از آن مهم تر مسائل منطقه‌ای هست،که این رو هم مدیون تدبیر و سیاست‌های افرادی مثل سردار سلیمانی هستیم که کشوری رو که قصد محاصره شو داشتند با اشغال عراق و افغانستان تا یا تسلیم شود و یا به آن حمله شود،به جایی‌ رساند که بعد از چند سال  سرپل‌های راهبردی و اصلی‌ منطقه در اختیار آن قرار داشت و  آمریکا مجبور به تعامل با آن‌ شده برای خروج بی‌ درد سر از منطقه

حالا اگر این نفوذ و  توفیقات نبود اصولا آمریکا دلیلی‌ برای  دادن امتیاز به ما نداشت،همانگونه که در مذاکرات ۱۴-۱۵ سال پیش این کار را نکرد علیرغم امتیازات مهمی‌ که ما در قضیه هسته‌ای و افغانستان به آن داده بودیم

الان هم اگر این برگ‌های منطقه‌ای را از دست دهیم هیچ تضمینی وجود نداره که طرف غربی به تعهدات خود پایبند باشد و باز فکر‌های دیگری به سرش نزند

جالبه که این آقایان به محض سر کار آمدن،در سکوت رسانه‌ ای، پرونده سیاسی منطقه به ویژه عراق را از دست سردار سلیمانی گرفتند و خودشون مستقیماً در اختیار گرفتند در دبیر خانه شورای عالی‌ امنیت ملی‌...که نتیجه میشه امثال حیدر عبادی

و هنوز من یک نفر رو ندیدم که توضیح منطقی‌ برای این تصمیم نامیمون آورده باشه

نگاه خوشبینانه اینه که برخی‌ دوستان در داخل از ضعف تحلیلی رنج میبرند و متوجه اهمیت وضعیت فعلی منطقه و حساسیت و اهمیت امتیازات داده شده به آمریکا در قضیه عراق در ۲ سال اخیر نیستند

عراقی که اگر بهتر از آن‌ استفاده کنیم میتواند تا حد زیادی ما را در دیگر پرونده‌ها مثل سوریه و یمن جلو ببرد...اما گویا نمی‌فهمند برخی‌ در داخل

اینجا سردار حاجی زاده فرمانده هوا فضا سپاه اشاره‌هایی‌ به این صحبت‌های من و تا حدی جواب شما را داده اند...در لابلای صحبت‌هاشون اگر بخوانید یک حرف‌هایی‌ از وضعیت سیاست داخلی‌ ایران زده اند

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/535515/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%85%D8%A8-%D8%A7%D9%81%DA%A9%D9%86-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C

• Upvote 9
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

من بیش از یک سال هست که اینجا و در جاهای دیگه همینو میگم و از اول هم هشدار داده بودم که این حیدر عبادی آدم خطرناکی هست برای منافع ایران و جبهه‌ مقاومت...اما همه کسانی‌ که با آنها در این ارتباط صحبت می‌کردم،حتا افرادی که در صحنه حضور داشتند و مستقیماً با شرایط عراق آشنا هستند،خوشبین بودند...البته اینها الان سکوت اختیار کردند و نمیتونند هیچ تحلیلی از اوضاع بدهند

حقیقت اینه که ایران امتیاز خاصی‌ در عراق نگرفته و یا اینکه حد اقل، امتیازات داده شده اصلا قابل مقایسه با امتیازات گرفته شده نیست

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب X-Mas

با تشکر از توضیحات و تحلیلی که فرمودید

و احترام به نظرات جنابعالی

بنظرم کسی سکوت نکرده و مسائل منطقه ایی مدام رصد و برنامه ریزی های مناسب برای آن انجام میگردد

وزنی را که جنابعالی برای جناب عبادی در عراق متصورید در صورتی بروز پیدا میکرد که راه ایشان در نخست وزیری مسدود میشد

عراق یک استان ایران نیست

عراق بظاهر کشور مستقلیست که احساسات ملی گرایانه در آن میتواند همچون موجی ویرانگر سالها سرمایه گذاری در ان را از بین ببرد

در مورد جناب کرزای هم بنظرم بد نبود برای ایران

با اینکه منتسب به ایران نبود (که در حقیقت این بهترین عملکرد است ) اما در جهت ایران بسیار گام برداشت

در حقیقت وقتی کسی منستب به ما نیست بدیهایش هم منتسب به ما نیست و در کشور آشوب زده افغانستان آن هم در ان زمان بهترین کار دوری از انتساب کسی بما بوده و هنوز به این معتقدم

و در انتها به احتمال زیاد بزرگوارانی که دستی بر آتش دارند به دقت بسیار بیشتری میتوانند پاسخگوی تحلیل جنابعالی باشند

• Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.