seyedmohammad

پهپادهای بالاخواه و آینده جنگ هوایی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

مطلب بسیار عالی کار شده

آینده همینه ولی شاید خیلی اینده نزدیک نباشه تا به قابلیت های نسل 5 فعلی برسن

• Like 1
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
14 minutes قبل , seyedmohammad گفت:

مشخصا ارتش ها با استفاده از سامانه های بدون سرنشین مسلح ،  (UCAV) قادر خواهند بود کل عملیاتی را که یک جنگنده در حال حاضر انجام می دهد یا مواردی که می توانند به عنوان یک مکمل برای یک جنگنده سرنشین دار  فعالیت کنند ، انجام دهند.

این «بالاخواه» ها چه نیازی به جنگنده های سرنشین دار دارند؟ یعنی چرا کاملا با بدون سرنشینها عملیات نمی کنند ؟ وجود یک جنگنده سرنشین دار چه مزیتهایی اضافه می کند؟

این سوال خیلی برای ما مهم است

یعنی تعیین می کند که ما در آینده به جنگنده سرنشین دار نیاز داریم یا نه؟

یا نسل 4 و 5 سرنشین دار را Leap frog کنیم و بریم سراغ جنگنده های نسل 6 بدون سرنشین.

• Like 2
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 minutes قبل , Lord-Soldier گفت:

این «بالاخواه» ها چه نیازی به جنگنده های سرنشین دار دارند؟ یعنی چرا کاملا با بدون سرنشینها عملیات نمی کنند ؟ وجود یک جنگنده سرنشین دار چه مزیتهایی اضافه می کند؟

این سوال خیلی برای ما مهم است

یعنی تعیین می کند که ما در آینده به جنگنده سرنشین دار نیاز داریم یا نه؟

یا نسل 4 و 5 سرنشین دار را Leap frog کنیم و بریم سراغ جنگنده های نسل 6 بدون سرنشین.

بالاخواه رو به عنوان برابر نهاده ( ترجمه ) برای لغت wingman  به کار بردم ازونجا که معادل پارسی نداره . 

به نظرم دو جور میشه دید داستانو :

1. یک فاز واسطه قبل از عملی شدن کامل سوارم با هوش مصنوعی پهپادها . از ونجا که کلا در بحث هوش مصنوعی گفته میشه که فاز اول  هم افزایی با هوش بشری و فاز بعدی  خودمختاری کامل سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی هست . 

2. در حالت دوم داستان رو میشه ساده تر دید ، یک نوع استفاده عملیاتی میتونه استفاده به عنوان بالاخواه باشه یعنی دفاع جنگنده ها  .  در کنارش استفاده های دیگه ای هم وجود داره از جمله سوارم برای اشباع پدافند و یا حملات به اهداف زمینی و ...  

• Like 1
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, seyedmohammad گفت:

بالاخواه رو به عنوان برابر نهاده ( ترجمه ) برای لغت wingman  به کار بردم ازونجا که معادل پارسی نداره . 

به نظرم دو جور میشه دید داستانو :

1. یک فاز واسطه قبل از عملی شدن کامل سوارم با هوش مصنوعی پهپادها . از ونجا که کلا در بحث هوش مصنوعی گفته میشه که فاز اول  هم افزایی با هوش بشری و فاز بعدی  خودمختاری کامل سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی هست . 

2. در حالت دوم داستان رو میشه ساده تر دید ، یک نوع استفاده عملیاتی میتونه استفاده به عنوان بالاخواه باشه یعنی دفاع جنگنده ها  .  در کنارش استفاده های دیگه ای هم وجود داره از جمله سوارم برای اشباع پدافند و یا حملات به اهداف زمینی و ...  

حالت دومت هم برمیگرده به همون حالت اول

وگرنه چرا اصلا جنگنده سرنشین دار حضور داشته باشه که نیاز به دافع داشته باشه؟

اما در مورد حالت اول

قبول دارم که حالت Man in the loop فعلا برقرار خواهد بود و نیاز به مداخله انسانی در هوش مصنوعی برقرار هست، اما چرا این کنترل و مداخله انسانی در یک هواگرد باشه؟ استقرار کنترلگر انسانی روی زمین که خیلی به صرفه تر و کارآتر خواهد بود. خصوصا هواپیماهای تک سرنشین مثل اف 35 که نمی تونند بیش از حد مشخصی لود کاری رو تحمل کنند. بهتره که یک اپراتور کنترلر پهپاد در زمین مستقر باشه. حتی اگر هواگرد سرنشین دار هم حضور داشته باشه باز بهتره بی سرنشین ها از روی زمین هدایت بشوند.

• Like 1
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , seyedmohammad گفت:

سلام علیکم 

ظاهرا" برای واژه وینگمن ( wingman)  معادل فارسی  " همبال " را انتخاب کردند  ( البته اگر منظور را درست متوجه شده باشم ) 

• Like 3
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
50 minutes قبل , MR9 گفت:

سلام علیکم 

ظاهرا" برای واژه وینگمن ( wingman)  معادل فارسی  " همبال " را انتخاب کردند  ( البته اگر منظور را درست متوجه شده باشم ) 

علیکم السلام 

به نظر نمیاد که مصوب باشه  و ظاهرا در خود نیرو استفاده میشه . اصطلاح بالاخواه به نظرم معنی رو بهتر میرسونه به خصوص در مورد پهپادها ...

...........................................

نکته ی دیگه ای که میخوام اضافه کنم به متن اصلی اینه که در چند سال اخیر  مد طراحی بعد از Antonov An-178 بدنه ی خمیده  curved body بود . 

مد جدید ، بدنه و بال یکپارچه Blended wing body است که در Boeing X-45C به بهترین نحو اجرا شده بود . XQ-58A هم دارای طراحی نامبرده هست . 

ویرایش شده در توسط seyedmohammad
  • Like 1
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 hour قبل , MR9 گفت:

سلام علیکم 

سلام

به نظرم اگر قرار به انتخاب نام از روی نام اصلی باشد به جای همبال ، همپرش بهتر مفهوم را منتقل می کند . 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 minute قبل , HRA گفت:

سلام

به نظرم اگر قرار به انتخاب نام از روی نام اصلی باشد به جای همبال ، همپرش بهتر مفهوم را منتقل می کند . 

اف تاپیک هست ولی مفهوم دفاع و فدایی بودن وینگ من باید توش لحاظ بشه ....

• Like 1
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , HRA گفت:

سلام

سلام علیکم 

بله ، این هم خوب هست ولی اصطلاح وینگمن ، در هوانوردی حداقل تا جایی که اطلاع دارم ، به معنای بال در بال شدن ( اصطلاح عمومی ) هواگردهای رزمی در قالب یک صورت بندی رزمی است ( که برای جنگنده ها و بمب افکن ها متفاوت هست ) و به این سبب "هم پرش " یک مقداری به نظرم دور از ذهن هست . ( قرار گرفتن هواگردها در یک صورتبندی در هوا با معنای  "پرش" " در اصطلاح عموم به معنای پریدن از یک مکان بلند به پایین یک مقداری جفت نمی شود ) 

defense-large.png

Wingman was originally the plane flying beside and slightly behind the lead plane in an aircraft formation.

The traditional military definition of a "Wingman" refers to the pattern in which fighter jets fly. There is always a lead aircraft and another which flies off the right wing of and behind the lead. This second pilot is called the "Wingman" because he or she primarily protects the lead by "watching his back

یک فایل pdf بود که واژگان مصوب فرهنگستان را برای حوزه نظامی ارائه کرده بود . این واژه " هم بال " را هم آنجا دیده بودم . 

• Like 1
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
7 hours قبل , Lord-Soldier گفت:

اما در مورد حالت اول

قبول دارم که حالت Man in the loop فعلا برقرار خواهد بود و نیاز به مداخله انسانی در هوش مصنوعی برقرار هست،این کنترل و مداخله انسانی در یک هواگرد باشه؟ استقرار کنترلگر انسانی روی زمین که خیلی به صرفه تر و کارآتر خواهد بود. خصوصا هواپیماهای تک سرنشین مثل اف 35 که نمی تونند بیش از حد مشخصی لود کاری رو تحمل کنند. بهتره که یک اپراتور کنترلر پهپاد در زمین مستقر باشه. حتی اگر هواگرد سرنشین دار هم حضور داشته باشه باز بهتره بی سرنشین ها از روی زمین هدایت بشوند.

جابه جایی در سلسله مراتب کنترل و اعمال قدرت با مقاومت مواجه می شود اما اتفاق خواهد افتاد.

با یکی از آن تابوهایی که هنوز شکسته نشده است ، طرفیم ! این که سلاحی را به دست یک ربات بدهیم و او را راهی مأموریت مرگ کسی کنیم و آرزو کنیم موفق باشد ، برای خیلی از صاحبان قدرت ، سیاستمداران و فرماندهان پذیرفتنی به نظر نمی رسد.

چند وقت پیش بود که بحثی در جهان مطرح شده بود که جلوی بکارگیری فناوری تشخیص چهره گرفته شود ، چرا ؟ این فناوری امکان و توان کنترل مضاعفی به دولتها می دهد تا شهروندان را زیر نظر داشته باشند و این جابجایی در کنترل و اعمال قدرت با مقاومت مواجه می شود اما حتما به کار گرفته خواهد شد . 

نویسنده گرامی تاپیک ، با احترام ، بکارگیری کلمه بالاخواه به جای wingman اصلا با مسمی نیست !

آدم یاد کسی می افته که بالا خونه اش را اجاره داده !

• Like 1
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
8 hours قبل , seyedmohammad گفت:

به نظر نمیاد که مصوب باشه  و ظاهرا در خود نیرو استفاده میشه . اصطلاح بالاخواه به نظرم معنی رو بهتر میرسونه به خصوص در مورد پهپادها ...

وینگمن مراقب جنگنده همراهش هست و به جنگنده گفته میشه و جدیدا به پهپاد هم وصله خورده، بالاخواه این معنی رو به هیچ عنوان نمیده، همبال گرچه مقداری سبک هست ولی به معنی وینگمن نزدیک تر هست.

من شنیدم که برخی از خلبانها به شکل مثالی اینطوری صحبت میکنند: "وینگمن من جناب سرهنگ سه نقطه، تا پایان ماموریت همراه من بود" یعنی حتی وینگمن رو برای شخص استفاده میکنند تا جنگنده. اگر بگذاریم بالاخواه من! یا بدتر از اون همبال من که ممکنه شنونده اشتباه بشنوه حمال من! هیچ کدوم جالب نیستن.

• Like 2
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ماک آپی که برای پروژهFCAS  نشان داده شده این هست  . هرچندممکنه در آینده تغییر کنه :

FCAS_remote_carriers_mock-up_at_Paris_Ai

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 10 اسفند 1398 در 18:34 , seyedmohammad گفت:

ماک آپی که برای پروژهFCAS  نشان داده شده این هست  . هرچندممکنه در آینده تغییر کنه :

در واقع تا همین الان 2 بار تغییر کرده و این تصویری که قرار دادید طرح سوم حساب میشه

طرح اول:

466082863.jpg

طرح دوم:

2~8.jpg

• Like 2
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.