TANK

تاپیک جامع نیروی هوایی ارتش هند( تحلیل ، خبر ، گزارش )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

اولین بالگرد نظامی هندوستان تا سال 2008 پرواز خواهد کرد


مقامات کمپانی هوانوردی هندوستان در نمایشگاه هوایی فرانسه اعلام کردند که به زودی طراحی بالگرد نظامی سبک این کشور به پایان خواهد رسید و این بالگرد تا اکتبر 2008 به پرواز درخواهد آمد. بیشتر اجزای این بالگرد که برای نیروی هوایی هند ساخته می‌شود، از مواد مرکب سبک ساخته شده است. نیروی هوایی هند متقاضی 65 فروند از این بالگرد که توانایی پرواز بین ارتفاعات 8 تا 16 هزار پایی را دارد، شده است. شیلی و بولیوی به ترتیب با درخواست 6 و 2 فروند از این بالگرد مشتریان بعدی آن به حساب می‌آیند. کمپانی HAL به کمک متخصصان روسی که در خود دارد، مجری بسیاری از پروژه‌های هوافضایی هند خصوصا در بخش هوانوردی بوده است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به پروژه‌ی جنگنده‌های Mig-27 و پروژه‌ی جگوار اشاره نمود.

 

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همکاری‌ای مشترک هند و اسراییل بر روی یک موشک جدید نیروی هوایی هند و اسراییل بر روی موشک جدیدی با همدیگر به همکاری خواهند پرداخت که بردی معادل 70 کیلومتر داشته و توانایی اصابت بر اهداف پرنده و در حال حرکت را دارد. این موشک که در حال حاضر تحت نظر سازمان تحقیقات و طراحی‌های دفاعی قرار داشته و عملیات ارتقا بر روی آن انجام می‌شود، بر روی اهداف مختلفی در هوا مورد آزمایش قرار گرفته و به خوبی عمل کرده است. نیروی هوایی هند به دنبال ساخت 18 سیستم پرتاب و کنترل موشک جدید برای موشک‌های زمین به هوای خود است و در کنار این مساله تمایل دارد که موشک‌های خود را ارتقا دهد. آويا

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]هند و 35 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه هواپیماهای نظامی[/align]

در طی سالهای اخیر هند به عنوان یکی از مهمترین نیروهای هوایی دنیا درآمده است. نیروی هوایی این کشور در مانورهای مشترکی که با نیروی هوایی ایالات متحده و بریتانیا برگزار کرده باعث شگفتی آنها شده و خود را به عنوان یکی از نیروهای هوایی برتر دنیا مطرح کرده است. با این وجود ناوگان این نیرو رو به فرسودگی است و برای حفظ جایگاه خود می‌باید تحولات جدی در خود ایجاد نماید. در این مقاله که توسط دو تن از کارشناسان مسائل هوایی هند نوشته شده و در نمایشگاه هوایی هند از طرف نیروی‌هوایی این کشور در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت، نیازهای هوایی این کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

[align=center]تصویر[/align]

براساس تحلیلی که در مجله "استراتژی دفاعی هند" منتشر شد، این کشور برای حفظ توان دفاع هوایی خود باید طی 25 سال آینده بیش از 35 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کند. این سرمایه‌گذاری‌ها شامل جایگزینی ناوگان فرسوده کنونی و همچنین خرید هواپیماهای با تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر می‌شود.

در این گزارش ذکر شده که بجز هواپیمای Su-30MKI نیروی هوایی هند بقیه هواپیماهای این نیرو شامل میگهای 21،23، 25، 27 و 29، جگوار، میراژ 2000، هواپیمای ترابری سنگین Il-76 و هواپیمای ترابری متوسط An-32 همگی در زمان نخست‌وزیری ایندیرا گاندی و پسرش راجیو گاندی خریداری شده‌اند و هم اکنون همگی در شُرُف بازنشستگی می‌باشند.

هند در طی سالهای اخیر تلاش کرده با انجام تعمیرات عمر عملیاتی ناوگان فرسوده خود را بیشتر کند.

در این گزارش ذکر شده که وضعیت ناوگان هلیکوپترهای هند هم بهتر از این نیست و هلیکوپترهای Mi-17 و Mi-8 بسیار قدیمی شده‌اند. از سویی دیگر هواپیماهای شناسایی نیروی دریایی هند که از نوع Il-38 و دورنیر می‌باشند عمر مفید خود را کرده‌اند و نیروی دریایی نه تنها هواپیماهای جدیدتری می‌خواهد بلکه نیازمند افزایش تعداد ناوگان خود نیز می‌باشد. برای مثال هم اکنون نیروی دریایی 20 فروند MiG-29K برای ناوهواپیمابر جدید خود که در روسیه در حال ساخت است سفارش داده است اما این تعداد می‌بایست به 50 فروند برسد. پیش‌بینی می‌شود طی 15 تا 20 سال آینده نیروی دریایی به تنهایی به 100 فروند هواپیما نیاز داشته باشد.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]یکی از جنگنده‌هایی که نیروی دریایی هند به زودی دریافت می‌کند MiG-29K می‌باشد[/align]


ارتش هند به 500 فروند هلیکوپتر نیاز خواهد داشت. این نیرو تا کنون خرید 197 فروند هلیکوپتر را از بین دو گزینه قطعی کرده است و قرار است تا اواسط سال جاری میلادی این مسأله را رسماً اعلام کند. در حال حاضر بیشتر هلیکوپترهای هند بیش از 20 سال عمر دارند.

در این مقاله ذکر شده که مشکل از جایی شروع شد که درپی یک سلسله تفحص بعد راجیو گاندی حتی فرآیند متداول جایگزینی وسایل فرسوده نیز متوقف شد. این اشتباه باعث شده تا هند مجبور شود هزینه این رکود طولانی را به طور ناگهانی و یکجا بپردازد.


Su-30MKI
توان نیروی هوایی هند به علت فرسودگی ناوگان رزمی آن رو به کاهش است و نمی‌توان عمر وسایل را بیش از حد معینی افزایش داد. خوشبختانه با خرید Su-30MKI وضعیت کمی بهتر شده است. این جنگنده نیرومند توانایی حمل سه نوع موشک راهبردی را دارد. تولید داخلی این هواپیما شروع شده و انتظار می‌رود هال (Hindustan Aerospace Ltd.) سالیانه 8 تا 12 فروند از این هواپیما تولید کند و ناوگان Su-30MKI نیروی هوایی را به بیش از 200 فروند برساند.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]هواپیمای Su-30MKI هم اکنون به عنوان مهمترین جنگنده نیروی هوایی هند مشغول به فعالیت است[/align]


با این حال هنوز فاصله بین نرخ دریافت هواپیما و بازنشسته شدن ناوگان موجود بسیار زیاد است. در حالی که دولت 45 اسکادران رزمی را همزمان آماده عملیات اعلام کرد، در عمل تنها 5/39 درصد آنها به کار گرفته شدند.

براساس گزارشهای موجود هند 800 فروند جت رزمی در اختیار دارد. از این تعداد 600 فروند انواع میگ هستند و بقیه جگوار و میراژ 2000 می‌باشند. نیروی هوایی تنها یک سوم این ناوگان را حفظ کرده، حدوداً 300 فروند میگ 21، و میگهای 23 و 27 درحال بازنشست شدن می‌باشند. میگ 25 با توانایی نفوذ بسیار بالای خود سال گذشته از رده خارج شد. هواپیماهای میگ 29، میراژ 2000 و جگوار نیازمند به روز شدن هستند و مذاکرات برای انجام این کار در جریان است.

همچنین باید به خاطر داشت که ناوگانی نظیر ناوگان نیروی هوایی هند سالانه دو اسکادران را به دلیل پایان یافتن عمر تکنیکی از دست می‌دهدTotal Technical Life . همچنین از سوانح نمی‌توان چشم پوشی کرد.

همچنین هر اسکادران می‌بایست حداقل دو هواپیمای اضافی داشته باشد تا در زمانی که یک هواپیما برای انجام سرویسهای متداول از حالت عملیاتی خارج می‌شود بتوان توان رزمی اسکادارن را به طور کامل در اختیار داشت. به این ترتیب هر اسکادران نیروی هوایی هند باید 16+2 هواپیما داشته باشد.

در هنگام جنگ که معمولاً به صورت غیر منتظره نیز حادث می‌شود، هر اسکادران باید حداقل طی دو هفته اول دست کم 75 درصد از توانایی خود را در اختیار داشته باشد. چنین کاری بدون برنامه‌ریزی درست و در اختیار داشتن هواپیماهای مناسب و همچنین هواپیماهای جانشین مناسب ممکن نیست.

در مورد هواپیماهای ترابری نیز وضع به همین ترتیب است. هواپیماهای Il-76 و An-32 در اواسط دهه هشتاد خریداری شده‌اند و عمر آنها افزایش داده شده است و هم اکنون زمان مناسب برای برنامه‌ریزی برای جایگزینی آنهاست.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]یکی از نیازهای هوایی هند هواپیماهای چندمنظوره سنگین است؛ این کشور قصد دارد طی پروژه‌ای مشترک با روسیه این نیاز را رفع کند[/align]


باید یادآور شد که نیروی هوایی هند برای دریافت اولین داکوتای خود 10 سال صبر کرد و همچنین دریافت هواپیمای آموزشی پیشرفته هاوک Advanced Hawk Jet بیست سال طول کشیده است و در ماه سپتامبر امسال (2007) تحویل آنها آغاز خواهد شد.

هند هم اکنون قصد دارد 126 فروند جنگنده چند منظوره خریداری کند که بزرگترین سفارش جنگنده در قرن 21 است. بعلاوه با توجه به اینکه هواپیمای جنگنده بومی سبک LCA به احتمال زیاد تا 5 سال آینده آماده نخواهد شد، این سفارش احتمالاً به 200 فروند افزایش خواهد یافت.

به طور تقریبی هر فروند جنگنده چند منظوره 50 میلیون دلار قیمت خواهد داشت که می‌تواند شامل آموزش، تسلیحات و حس‌گرهای لازم باشد. به این ترتیب این سفارش می‌تواند تا 10 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

همچنین ارزش قراردادهای مختلف هند با روسیه برای جنگ‌افزارهای هوایی نظیر Su-30MKI، هلیکوپتر، توسعه هواپیمای ترابری جدید و هواپیماهای سوخت‌رسان و آواکس جدید می‌بایست به همین میزان ارزش داشته باشد.

قرار است برای رفع موقت کمبودها 40 فروند Su-30MKI جدید سفارش داده شود. بعلاوه نیروی هوایی هند تصمیم گرفته تا 80 فروند Mi-17 خریداری کند اما احتمالاً این نیرو ناچار خواهد شد برای جایگزینی 150 هلیکوپتر فرسوده موجود خود تعداد این سفارش را افزایش دهد. نیروی هوایی هند همچنین به هلیکوپترهای رزمی سنگین با توانایی پرواز در ارتفاع بالا نیاز دارد.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]ناوگان هلیکوپتر هند نیز به اندازه دیگر پرنده‌های این کشور قدیمی شده است[/align]


همچنین تعداد سوخت‌رسانهای هند باید از 6 به 12، تعداد آواکسها از 3 به 6 افزایش پیدا کند تا توانایی آنها دوبرابر شود.

نیروی دریایی در حال خرید کشتی‌های جدید شامل دو ناو هواپیمابر تازه است که طی دهه آینده تحویل خواهند شد. همچنین چند فروند زیردریایی هسته‌ای به این ناوگان اضافه خواهد شد.برای محافظت از این ناوگان هواپیماهای شناسایی دریایی، هلیکوپتر و موشک کافی نیست.

با توجه به تمامی این عوامل عجیب نیست که هند در طی دو دهه آینده پول زیادی صرف هواپیماهای جدید و سیستمهای مرتبط با آنها بکند.هند بزرگترین مشتری تسلیحاتی اسرائیل

ژنرال یوسی بن هنان فرمانده سازمان کمکهای دفاعی خارجی و صادرات دفاعی اسرائیل SIBAT، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که هند با 5/1 میلیارد خرید، بزرگترین مشتری تسلیحاتی اسرائیل می‌باشد. این هزینه شامل خرید سیستم دفاع موشکی نیروی دریایی برک بالغ بر 450 میلیون دلار نیز می‌شود.

اسرائیل و هند در پروژه‌های دفاعی زیادی با هم همکاری می‌کنند. بخشی از این کارها در زمینه رادارهای پیشرفته، پهبادهای بلند پرواز با استقامت بالا، سیستمهای جنگ الکترونیک و نسل سوم سیستمهای نبرد شبانه می‌باشد. با این وجود اولویت همکاری این دو کشور در زمینه سیستمهای موشکی و دفاع موشکی است.

صنایع دفاع اسرائیل با فروشی بالغ بر 4/4 میلیارد دلار در سال 2006، خود را در بین پنج کشور بزرگ صادر کننده تسلیحات قرار داده است.


همكاري هند و روسيه براي ساخت جنگنده نسل پنجم

هند طرحهاي مربوط به يك جت جنگنده سريع نسل پنجم را كه داراي توانايي كروز مافوق صوت، قدرت مانور بسيار بالا و كاهش امكان رديابي توسط رادار است، به اتمام مي­رساند و علاقمند به همكاري با روسيه در اين پروژه چند ميليارد دلاري است.

[align=center]تصویر[/align]

روسيه براي چندين سال حاضر به فروش پروژه جنگنده نسل پنجم خود به هند نبود و اكنون نياز به سرمايه براي رقابت با پروژه جنگنده F-35 امريكا دارد.

دو ابرقدرت هوانوردي روسيه، شركت ميگ و دفتر طراحي سوخو برنامه­هاي خود براي مشاركت با هند در ساخت جنگنده نسل پنجم را تصويب كردند. هر دو طرف طرحهاي خود در مورد شكل هواپيما، سهم طرفين و هزينه­ها را مطرح كردند.

قوي­ترين جنگنده­ها در ناوگان جنگي هند در حال حاضر جنگنده­هاي Sukhoi-30MKI هستند كه تحت قرارداد انتقال تكنولوژي از روسيه اكنون در هند توليد مي­شوند.

هيات دولت هند از نيروي هوايي هند خواسته است كه ساخت 140 فروند هواپيماي Sukhoi-30MKI را سه سال زودتر و به جاي زمان قبلي 2017-2018 در 2013-2014 به پايان برساند.

گفته مي­شود جنگنده نسل پنجم در اويونيك، شعاع چرخش، دقت تسليهات و ساير توانمندي­هاي جنگي 50 تا 100 درصد بهتر از Sukhoi-30MKI است.

تنها جنگنده نسل پنجم عملياتي در حال حاضر در دنيا رپتور F/A-22 امريكا است كه با 258 ميليون دلار قيمت، گرانترين جنگنده تاريخ است.

جنگنده­هاي نسل چهار مانند MiG-29، F-15 Eagle، F-16، F/A-18 و ميراژ 2000 از سال 1970 بوجود آمدند. فاصله بين آنها و جنگنده­هاي نسل پنجم راSukhoi-30MKI, F/A-18 E/F Super Hornets, F-16F Desert Falcons, Eurofighter Typhoons, Rafales پر كرده­اند.


هند پرواز هواپيماهای جاسوسی ميگ 25خود را متوقف می کند

نيروی هوايی هند اعلام کرده است پرواز هواپيماهای ميگ - 25 خود را متوقف می کند. هند هواپيماهای ميگ 25 خود را تاکنون مخفی نگه داشته بود.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]هند هواپيماهای ميگ 25 خود را به شدت مخفی نگه داشته بود.[/align]


يکی از سخنگويان نيروی هوايی هند گفته است که اين کشور آخرين چهار ميگ - 25 در حال کار خود را از اول ماه مه سال جاری تدريجا از دور خارج خواهد کرد.

هواپيمای ميگ 25 در جريان جنگ سرد برای ماموريت های جاسوسی مورد استفاده بوده است. اين هواپيما قادر است با سرعت سه برابر سرعت صوت پرواز کند.

هند، 10 نوع از اين هواپيمای ميگ خود را در سال 1981 از شوروی سابق خريداری کرده بود و آن را "گارودا" (نام يکی از خدايان هندو) ناميد. اين هواپيماها در مکانی مخفی نگهداری می شدند.

يکی از خلبانان ميگ در هند، اين هواپيما را، که قادر است در ارتفاع بسيار بالايی از سطح کره زمين (استراتوسفر) پرواز کند، "ماشينی بسيار جالب" توصيف می کند و می گويد "حتی اکنون خلبانان اجازه ندارند درباره ماموريت های خود صحبت کنند."

هواپيماهای ميگ 25 در دو مدل "گشت اکتشافی" و "رهگير" ساخته شده اند و سريع ترين جنگنده های جهان هستند.

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]هواپيمای جاسوسی لاکهيد اس آر - 71 آمريکا، تنها جنگنده ديگری است که سرعت آن با ميگ 25 برابری می کند.[/align]

ميگ در اواخر دهه شصت ميلادی در رقابت با بمب افکن مافوق صوت اکس بی - 70 آمريکا (که هرگز مورد استفاده قرار نگرفت) طراحی شد. پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، نيز چون تصور می کرد که ميگ هواپيمايی بسيار چابک است، جنگنده های اف - 15 و اف - 16 را ساخت.

پس از پناهنده شدن يک خلبان روسی با ميگ خود به ژاپن، وزارت دفاع آمريکا متوجه شد که ميگ 25، با اين که هواپيمايی قدرتمند است اما سنگين است. شوروی ميگ 25 را به کشورهای متعدد، از جمله الجزاير، سوريه و عراق صادر کرده است.

[align=center]داستان پناهنده شدن خلبان ميگ25 شوروي به غرب[/align]

[align=center]تصویر[/align]
[align=center]قرار است در هند به مناسبت توقف پروازهای ميگ 25 اين کشور، برنامه ای نمايشی برگزار شود.[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]جنگنده های سوخوی-30 هند پایگاه جدیدی در شمال کشور دریافت نمودند


تصویر


پایگاه جدیدی برای جنگنده های سوخوی-30 نیروی هوایی هند جهت پوشش حریم هوایی شمالی و شمالی شرقی تاسیس شد.

به گفته نمایندگان وزارت دفاع هند اسکادران های این جنگنده های روسی به طور دائم در کنار شهر باریلی در ایالت اوتار- پرادش مستقر

خواهند شد. آنها جایگزین جنگنده های رهگیر میگ25 می شوند که به تدریج از ترکیب نیروی مسلح هند خارج می شود.

جنگنده جدید سوخوی-30 قادر به حمل محموله هایی تا 8 تن هستند.

به گزارش روزنامه تایمز هند با سوختگیری هوایی جنگنده مذکور می تواند تا 8 هزار کیلومتر پرواز کنند.

رونامه تریبون امروز به نوبه خود گزارش داد که توانایی های عملیاتی سوخوی-30 به مراتب افزایش یافته چرا که این جنگنده ها به تجهیزات

مدرن جاسوسی تولید اسراییل مجهز شده اند.

آويا[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همین روزها در مسکو توافقنامه بین دولتی روسیه و هند درباره اجرای مشترک پروژه ساخت جنگنده نسل پنجم امضا خواهد شد. در این پروژه که حدود 10 میلیارد دلار ارزیابی می شود، مسکو و دهلی سهمی مساوی خواهند داشت. منابعی آگاه در صنایع هوایی روسیه تاکید نمودند که امضای توافقنامه اجرای این پروژه برای روز 17 اکتبر در نظر گرفته شده است. به گفته "میخائیل پوگوسیان" مدیر کل کمپانی "سوخوی" که مجری اصلی پروژه از سوی روسیه است، جنگنده بر اساس طرح مشهور روسی تی-50 و ای-21 ساخته می شود. در مراحل آغازین، بیشتر محاسبات مهندسی را طرف روسی انجام می دهد. اما پوگوسیان تاکید نمود که این برنامه ای برای چندین دهه است. در ابتدا هند بیشتر حضوری مالی در پروژه خواهد داشت، اما برای سازگار سازی طرح با مطالبات نیروی هوایی هند و مدرنیزه سازی آتی که طبق ارزیابی های انجام شده تا 50% از کل کارها در چارچوب پروژه خواهند بود، توسط مهندسین هندی انجام می شوند. شرکت کنندگان در این برنامه اطلاع دادند که بهای این پروژه به همراه مخارج ساخت موتور و سیستم های نظامی می تواند بیش از 10 میلیارد دلار باشد. به گفته "الکساندر زلین" فرمانده کل نیروهای هوایی روسیه، تا پایان سال 2009 جنگنده باید به پرواز درآید و از سال 2010 تولید انبوه آن آغاز شود. تا سال 2015 نیز باید خریداری هواپیمای مرحله دوم آغاز شود که کاملاً پاسخگوی تمامی نیازهای نظامی مطابق جنگنده نسل پنجم باشد. فعلاً روسیه و هند تنها یک پروژه مشترک، یعنی پروژه ساخت موشک بالدار "براهموس" را با موفقیت اجرا می کنند. برنامه ساخت هواپیمای باری-نظامی МТА بعلت مشکلات مالی به مرحله اجرای فعال نرسیده است. وزارت دارایی فدراسیون روسیه از سرمایه گذاری مجدد در پروژه بواسطه بدهی باقیمانده روپیه ای هند که کمی بیش از 1 میلیارد دلار است، امتناع نمود و به همین دلیل نیز روسیه نمی توانست پیشنویس توافقنامه بین دولتی را تنظیم نموده و مورد توافق قرار دهد. در ماه جولای، هند که از وقت کشی و بروکراسی روسی ناراضی بود، حتی تهدید کرد که ممکن است از پروژه МТА امتناع نموده و پروژه دیگری را با اروپا و یا برزیل اجرا کند. طبق اطلاعات موجود، امضای این توافقنامه زودتر از ماه نوامبر نخواهد بود. روزنامه کامرسانت، خبرگزاری «نووستی» روسیه، 23 مهر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حالا كه هند تونسته اين نازنينو تو كشورش خودش مونتاژ كنه آيا امكان داره كه ما بتونيم از طريق اين كشور صاحب اين رهگير قوي بشيم مخصوصا باايونيك اسراييلي ؟ icon_biggrin


مالک جان باید بگم در شرایط حاضر و تحریم های بین المللی: خیر!
هند یکی از بزرگترین و مهمترین مشتری های نظامی روسیه هست. تا جایی که علاوه بر سوخو-30 چندی قبل روسیه گفته بود در صورت خرید 120 فروند جنگنده مورد نیاز نیروی هوایی هند از روسیه، اونها فناوری ساخت جنگنده نسل پنجم رو هم به هند میفروشند.
و یا تکنولوژی ساخت موشک یاخونت که پیشترفته ترین موشک ضدکشتی موجود در دنیا هست رو به هند فروخته اند و هندی ها اون موشک را با نام "براهموس" خودشون تولید می کنند. هند و روسیه از لحاظ نظامی روابط همه جانبه ای دارند. البته بهتر بگم این رابطه به این صورته که هند همیشه خریدار و طالب هست و روسیه فروشنده و مطلوب!
البته این موارد رو هم باید در مورد روسها در نظر گرفت:
میگ-29 های الجزایری با قطعات آویونیک دست دوم ساخته شده بودند و روسیه نامردی کرده بود و الجزایر اونها رو پس داد و بجاش سوخو-30 گرفت.
یا چند وقته پیش اعلام شد روسیه تجهیزات سیستم ترمز و ارابه فرود و تایر های سوخو-30 های هند رو خوب تامین نمی کنه و از 2 اسکادران سوخو-30 یکی از پایگاه های نیروی هوایی هند تنها 10-12 فروند قادر به پرواز هستند!

بهترین روش استفاده از تکنولوژی هست نه خرید و وابستگی همه جانبه. مثل همین کاری که ما داشتیم در مورد شفق انجام میدادیم و مشخص نیست الآن در چه مرحله ای هستیم. یعنی از متخصصان روسیه خواستیم بیان و در مورد ساخت جنگنده نسل جدید همکاری کنند و پولشون رو بگیرند اما ظاهراً روسیه وسطای کار بخاطر فشار امریکا جا زده. انتقال تکنولوژی بهمون کمک میکنه عقب موندگی 50 سالمون رو با سرعت بیشتری جبران کنیم و فاصله مون رو با تکنولوژی روز دنیا کم کنیم نه اینکه همه راه رو با تجربه و خطا بریم.

ساختن یک اسلحه و تجهیزات لطف دیگه ای داره، به شرطی که بتونیم و بخوایم.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان هواپیماهای زیر که درکنار هم با صلح و صفا ایستاده اند همگی متعلق به یک نیروی هوایی هستند ولی هر کدام از یک کشور امده اند.
اگر کسی حدس زد این هواپیماها متعلق به کدام نیرو یهوایی هستند؟
تصویر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب اینکه تقابل نیست که تعامله . متعلق به نیروی هوایی هند هست این که دیگه معلومه که.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خوب اینکه تقابل نیست که تعامله .
متعلق به نیروی هوایی هند هست این که دیگه معلومه که.


هر وقت اسم هند میاد یاد فقر می افتم ......آخه این کشور کی بش میتونه حمله کنه با این همه آدم فقیر icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
لطفاً به شاگردهای تنبل کلاس راهنمایی کنید .

نگید من بیسوادم نفهمیدم ها ! خریدهای هنده . مانند تصویر :

Jaguar MIRAGE-2000D SU-30MKI MIG-27L MIG-21PF

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همانطور که شفق23 گفتن عکس متعلق به نیروی هوایی هند است. جنگنده ها از راست به چپ عبارتند از: میگ21 ، میگ27 ، سوخو30 ، میراژ 2000 و جگوار عظمت سوخو30 هم در این عکس کاملا مشهود است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبرگزاري روسي اينترفاکس سه شنبه به نقل از سيوانتانو پيلي مدير شرکت روسي هندي براموس اعلام کرد ارتش هند دو ميليارد دلار (‌يک ميليارد و سيصد و شصت ميليون يورو )‌موشک کروز به اين شرکت سفارش داد. به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسکو پيلاي اعلام کرد سفارش نيروهاي مسلح هند به دو ميليارد دلار بالغ مي شود. وي تصريح کرد اين موشک ها از نوع زمين به هوا!!* هستند. هدف شرکت بارموس که ده سال پيش تاسيس شد طراحي ،‌ساخت ،‌ارتقا و فروش موشک هاي کروز است . پنجاه وپنج دهم درصد از سهام اين شرکت در اختيار سرمايه گذاران هند و چهل ونه و پنج دهم درصد در اختيار روس ها است. روسيه نخستين تامين کننده سلاح هاي هند است . اين دو کشور در اين زمينه همکاري مي کنند و به ويژه توافقنامه اي را امضا کرده اند که انها را به مسير طراحي و توليد مشترک انواع مختلف جنگ افزارهاي مشترک وارد مي کند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.