امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

پس میفرمائید تمام سیستم دفاعی نیروی دریائی آمریکا برای ایران ساخته شده و مثلا اگر روسها به کشتی های آمریکائی حمله کنند چون آمریکائی ها که موشکهای روسی رو نمیدونند با هر موشک روسی یک ناو آمریکائی غرق میشه ، شما اگر در این مورد اطلاعات داشتی اینطور بچه گانه دلیل نمیآوردی ، جوان ، کار سیستم های مختلف ECM چیه ، شما که ماشااله با اطلاعی بفرمائید ببینم countermeasures system رو چگونه معنی میکنی ، از این countermeasures system چه استنباطی میکنی ، پس جمهوری اسلامی هم که ادعا میکنه در جنگ الکترونیک پیشرفت کرده یعنی اینکه کد و فرکانس موشکهای آمریکا رو بدست آورده بله ؟ کار دستگاههای پیچیده و گرانقیمت دفاع الکترونیک محاسبه ، کشف و تخریب امواج رادیوئی و تششعات راداری دشمن به هرشکله ، اگر قرار باشه شما برای دفاع دربرابر هر یک از موشکهای دشمن باید بقول شما کد و فرکانسش رو بدونی که نیاز به اینهمه تحقیقات و خرج گزاف برای ساختن ECM نبود استاد گرانقدر .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ECM قادر به ایجاد انحراف صد در صد در تمام اهداف بصورت 100% نیست با نتایج بدست آمده از اون عملیات ECM چطور می تونسته چنین موفقیتی داشته باشه! اون هم در اون برحه زمانی پیر دانا! icon_biggrin icon_cheesygrin درضمن Electronic Countermeasures کلا به جنگ افزار های الکترونیکی گفته می شه که قادر به فریب رادار یا شناسایی سیستم های IR و لیزر باشند! و هم می تونند برای حمله و یا دفاع مورد استفاده قرار بگیرند!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کدوم برحه ، ما داریم در مورد امکانات فنی کشوری صحبت میکنیم که ده سا ل قبل از این واقعه هواپیمائی به پیچیدگی اف-14 رو ساخته ، ما داریم در مورد مقدورات کشوری حرف میزنیم که ده سال قبل از این واقعه وقتی که اتحاد شوروی خوابش رو هم نمیدید راداری مثل AN/AWG-9 رو ساخت ، تاریخ نیروی هوائی رو مطالعه کن که در اون زمان در اوج قدرت شوروی اف-4 های ایران با ECM Pod های ساخت آمریکا روی شوروی پرواز شناسائی میکردند ، داریم در مورد توانائی های آمریکا صحبت میکنیم نه بوکینافاسو عزیزم .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وقایع نگاری درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در خلیج فارس • آذر 1365: درخواست امیر کویت از دولتهای غربی برای اسکورت نفتکشهای کویت در برابر حملات ایران. • دولت آمریکا جواب داد که نمی تواند کشتی کشورهای دیگر را اسکورت کند مگر اینکه کویت پرچم آمریکا را بر روی کشتی های خود نصب کند. • 27 اردیبهشت 1366: حمله یک فروند میراژ اف1 عراقی با موشک اگزوست به ناوم "یو اس اس استارک". عراق رسما از آمریکا عذرخواهی کرد. • 2 مرداد 1366: آغاز اسکورت نفتکشهای کویتی با پرچم آمریکا با نام عملیات "ارنست ویل". این عملیات بزرگترین عملیات اسکورت پس از جنگ دوم جهانی شد و تا 4 مهر 1367 ادامه یافت. • توافق پنهانی آمریکا برای دریافت اطلاعات از آواکسهای عربستان جهت مقابله با قایقهای مهاجم ایران. • مرداد 1366: عملیات پنهانی "پرایم شانس" یا بخت اول. آمریکا دو بارج را به همراه هلیکوپترهای توپدار در نزدیکی بحرین مستقر کرد تا با قایقهای تندرو سپاه پاسداران مقابله کنند. در این بارجها علاوه بر هلیکوپترهای کبرا نیروهای ویژه "سیل" و کماندوهای سپاه تفنگداران دریایی حضور داشتند. قایقهای تندرو و هلیکوپترهای "بلک هاوک" نیز در بارجها بودند. • 2 مرداد 1366: در روز اول اجرای عملیات اسکورت یک نفتکش کویتی که توسط آمریکا اسکورت می شد در اثر برخورد با یک مین ایرانی آسیب دید. نام نفتکش "بریجتون" بود. • 14 شهریور1366: کشتی سرفرماندهی "یو اس اس لاساله" جهت هدایت عملیات مخفی بخت اول وارد خلیج فارس شد. این عملیات مخفی تا یک سال پس از آتش بس بین ایران و عراق ادامه یافت. • 30 شهریور 1366: هلیکوپترهای آمریکایی یک کشتی که شبانه در حال مین ریزی در آبهای بین المللی بود به توپ بستند. کشتی مورد نظر "ایران اجر" نام داشت. کماندوهای "سیل" وارد کشتی شدند. خدمه کشتی از آب گرفته شدند و پس از چند روز به ایران فرستاده شدند. 5 روز بعد سیلها ایران اجر را در آبهای بین المللی غرق کردند. • رئيس جمهور وقت ايران -آيت الله خامنه اي- در پاسخ حمله آمريکا گفت:" من صريحا اعلام مي کنم که آمريکا پاسخ اقدام زشت خود در حمله به کشتي باري ايران را دريافت خواهد کرد."( روزنامه اطلاعات 1/7/67) • 11مهر1366: حمله به 2 نفتکش ژاپنی توسط قایقهای تندرو.( روزنامه اطلاعات 11/7/66) • 21:45شب 16 مهر 1366: در تبادل آتش هلیکوپترهای کبرای آمریکا و 5 قایق تندروی ایرانی 3 قایق تندرو غرق شد.( روزنامه اطلاعات 18/7/66) یک فروند هلیکوپتر نیز توسط موشک "استینگر" هدف قرارگرفت و غرق شد. • 24 مهر 1366: تانکر تغییر پرچم یافته "سی آیستل سیتی" در بندر الاحمدی کویت هدف یک موشک کرم ابریشم ایرانی قرار گرفت و 18 نفر از خدمه آن مجروح شدند. وزیر دفاع کویت این موشک را ایرانی می دانست(روزنامه اطلاعات 23/7/66). • 27 مهر 1366: حمله 4 فروند ناوشکن آمریکایی به 2 سکوی نفتی ایران با نام عملیات "نیمبل آرچر"(تیرانداز ماهر). ناوهای شرکت کننده در عملیات عبارت بودند از "يو اس اس هول"، "يو اس اس جان يانگ"، "يو اس اس کيد" و "يو اس اس لفت ويچ". دو سکوی حوزه نفتی رسالت و رشادت مورد هدف قرارگرفتند و سکوی سوم توسط نیروهای سیل اشغال شد. قبل از آغاز حمله به پرسنل مستقر در سکو اخطار داده شد تا آن را ترک کنند. • پرزيدنت رونالد ريگان در کنفرانس خبري پس از حمله، اين عمليات را "يک پاسخ بازدارنده" خواند. • رئيس جمهور وقت ايران -آيت الله خامنه اي- گفت که "کشورش اين حرکت آمريکا را بدون پاسخ نخواهد گذاشت و ريگان اشتباه بزرگي مرتکب شده است." • ساعت 5 صبح روز 25 فروردین 1367: ناو "یو اس اس ساموئل بی رابرتز" در 65 مایلی شرق بحرین و در آبهای بین المللی به یک مین برخورد کرد. کشتی تا دبی یدک کشیده شد. مینهایی که در اطراف این ناو بودند با مینهایی که سال قبل از کشتی ایران اجر به دست آمده بود مطابقت داده شد و آمریکایی ها نتیجه گیری کردند که این مینها را ایران در آب رها کرده است. • 26 فروردین 1367: حمله قایقهای تندرو ایران به یک نفتکش سعودی در آبهای راس الخیمه.( روزنامه اطلاعات26/1/67) ایران هیچ گاه انجام این حملات را از سوی خود تایید نکرد و قایقهای مهاجم را ناشناس می خواند. • 27فروردین 1367: ایران ادعای آمریکا را درباره مین ریزی خلیج فارس متناقض خواند.( روزنامه اطلاعات 27/1/67) • 28 فروردین1367: ستاد تبليغات جنگ در اعلاميه اي بيان کرد" هرگونه تجاوز آمريکا به ايران با پاسخ قاطع روبرو خواهدشد."( روزنامه اطلاعات 28/1/67) • دريادار ملک زادگان به صورت تلويحي حمله ايران به کشتي هاي تجاري و نفتکشهاي دولتهاي بي طرف را تاييد کرد:"… در مقابل، صدمات بيشتري به کشتهاي تجاري و نفتکشها و ناوهاي استکباري و کشورهاي منطقه در آن سوي خليج فارس واردشد…"( روزنامه اطلاعات 28/1/67) • رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي حجت الاسلام رفسنجاني در يک سخنراني که براي پرسنل ارتش انجام شد اين مين گذاري را توطئه آمريکا براي حضور در منطقه دانست.( مجله صف خرداد 67 شماره 102) • 29 فروردین 1367: تلافی مین ریزی ایران توسط آمریکایی ها با عملیات "آخوندک". 3 گروه ناو با پشتیبانی هواپیماهای برخواسته از ناو هواپیمابر "اینترپرایز" به سمت سکوهای نفتی ایران حرکت کردند. گروه براوو که شامل 2 فروند ناوشکن و ناوآبي-خاکي يو اس اس ترنتون بود به سکوي نفتي سلمان حمله کردند. گروه چارلي که شامل 1فروند رزمناو و 2 فروند ناوچه بودند به سکوي نفتي سيري حمله بردند. گروه دلتا نيز وظيفه داشتند به جستجوي ناوچه سبلان بپردازند. • 8 صبح29 فروردین 1367: به پرسنل سکوی سلمان اخطار داده شد که سکو را تخلیه کنند. • 8:05 روز 29 فروردین 1367: آغاز حمله گروه چارلی به سکوی سیری. • 9:25 روز 29 فروردین1367: هلی برن تفنگداران دریایی بر روی سکوی سلمان. آنها پس از جمع آوری اطلاعات سکوی را با مواد منفجره از کار انداختند. • 11:30 روز 29 فروردین 1367: حرکت ناوچه موشک انداز "جوشن" به سوی گروه چارلی. • 12:15روز 29فروردین 1367: آغاز درگیری جوشن با ناوهای آمریکایی توسط شلیک یک موشک هارپون به سوی آنها. • پاسخ ناو "یو اس اس سیمپسون" به جوشن با شلیک 4 فروند موشک استاندارد و "وین رایت" با 2 فروند موشک دیگر. ناوها به جوشن نزدیک شده و آن را به توپ بستند. پس از چند دقیقه جوشن غرق شد. • 12:50روز 29 فروردین1367: 2 فروند فانتوم ایرانی به سوی "وین رایت" پرواز کردند که پس از شلیک موشکهای استاندارد کشتی عقب نشینی کردند. • 13:30روز 29 فروردین1367: حمله قایقهای تندرو سپاه پاسداران به بارج پانامایی "اسکن بای" در آبهای امارات. ایران این بارج را بارج آمریکایی ذکر کرد.(روزنامه اطلاعات 30/1/67) بعدها ايران اعلام کرد که حمله به سکوي نفتي اماراتي توسط ناوگان آمريکا انجام شده است.( روزنامه اطلاعات 30/1/67) • 14:45روز 29فروردین1367: حمله 2 فروند جت "آ6ئی" با بمبهای خوشه ای به قایقهای تندرو ایرانی که بارج پانامایی حمله کرده بودند. 1 فروند قایق غرق شد و بقیه به سوی ابوموسی عقب نشینی کردند. • حمله ایران با شلیک 2 موشک کرم ابریشم به بارجهای آمریکایی که در عملیات "بخت اول" شرکت داشتند. ناوچه "گری" با رها کردن چف موشکهای ایرانی را منحرف کرد. • 15:30روز 29فروردین1369: رهگیری ناوچه "سهند" توسط جنگنده های آمریکایی. ظاهرا سهند قصد داشت تا با عبور از عرض خلیج فارس به سکوهای نفتی امارات حمله کند. • حمله موشکی سهند به جنگنده های آمریکایی و پاسخ آنها با شلیک 2 فروند موشک هارپون. 1 فروند موشک هارپون نیز از ناو "جوزف اشتراس" شلیک شد. • سهند در 10 مایلی جنوب غربی جزیره لارک غرق شد. • 17:00روز 29 فروردین 1367: اعزام سبلان به سمت خلیج فارس. سبلان با موشکهایش به جنگنده های آمریکایی حمله کرد و آنها نیز با پرتاب 1 بمب هدایت هدایت لیزری پاسخ دادند. سبلان آسیب داد و از حالت عملیاتی خارج شد. • 30 فروردین1367: وزير امورخارجه ايران در نامه اي به دبيرکل سازمان ملل اعلام کرد که " تجاوز ناجوانمردانه آمريکا به سکوهاي نفتي ايران را قطعا بدون پاسخ نخواهيم گذاشت."(روزنامه اطلاعات همان روز) • 1اردیبهشت1367: عمليات رمضان المبارک نيروي زميني و گارد رياست جمهوري عراق در شبه جزيره فاو آغازشد و عراق توانست با فشار نظامي و بمباران وسيع شيميايي فاو را بازپس گيرد. درگير و دار اين جنگ زميني و تقاضاي مقامات رسمي و نظامي ايران از مردم براي پيوستن داوطلبانه به جبهه ها درگيري دريايي با ناوگان جنگي آمريکا به فراموشي سپرده شد. • تلفات ايران در اين عمليات 57 کشته و 100 مجروح اعلام شد.(مجله صف خرداد1367) • 12تیر1367: شلیک ناو "وینسنس" به سوی ایرباس ایرانی و سقوط ایرباس در آبهای خلیج فارس. • 4 مهر 1367: آخرین اسکورت و پایان عملیات "ارنست ویل". نفتکش کویتی توسط ناو "یو اس اس وندرگیفت" اسکورت شد. تا این روز 259 فروند نفتکش در غالب 127 کاروان دریایی توسط ناوگان آمریکا اسکورت شدند. • 6نوامبر2003: به شکایت ایران و آمریکا بر علیه یکدیگر در جریان عملیات آخوندک در دادگاه بین المللی رسیدگی شد. دادگاه ادعای ایران را برعلیه ایران رد کرد. پروفسور کرياگ سايموند -از آکادمي نيروي دريايي آمريکا- اين نبرد را به عنوان يکي از 5 نبرد دريايي آمريکا معرفي کرده است که برتري نيروي دريايي آمريکا را به صورتي قاطع برقرار کردند. نبردهاي ديگر عبارتند از نبرد درياچه اِراي(1813)، نبرد جاده هاي هامپتون(1862)، نبرد خليج مانيل(1898) و نبرد ميدوي(1942).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا رضا ممنون از این روزشمار ، ترس من از اینه که کرکری خوندن های امروز هم دسته گل بمراتب بزرگتر و شاید جبران ناپذیر تو بغلمون بذاره .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

6RezaKianiنوامبر2003: به شکایت ایران و آمریکا بر علیه یکدیگر در جریان عملیات آخوندک در دادگاه بین المللی رسیدگی شد. دادگاه ادعای ایران را برعلیه ایران رد کرد.

دوست عزیز کی علیه اون یکی شکایت کرده بود icon_biggrin
منبعشم ذکر کنید ممنون میشم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سعید جان آخرین پستی که خطاب به من نوشته بودی یه بار دیگه بخون! اولا که من اهل بحث سیاسی نیستم که بخوای با این جور نوشتن منو بازی بدی و وارد بحث کنی. این جوری هم نبود که شب بخوابند و صبح پاشن برن حمله کنند به ایران. سوما که ما نگفتیم که ناو الوند رفته به کسی حمله کرده. من خلاصه حرفهام رو توی پست بالا زدم. ببخشید که دوتا پست پشت سرهم گذاشتم چون موضوع اونها از هم جدابود. موضوع دیگه اینه که خودتون اگه اولین پستی رو که توی این تاپیک گذاشتید با دقت بخونید می بینید که توش نوشتید در مورد این عملیات چیز خیلی زیادی نمی دونید. ولی عزیزم من دوماه عمرم رو صرف کردم توی اینترنت و کتابخانه ملی رفتم دنبال این مطالب گشتم. خلاصه تحقیقم رو گذاشتم بالا تا شما و دیگر دوستان بخونید. البته فقط بحث نظامی جریان رو . بعدش هم تو رو جان هرکسی که دوست داری شما به من نگو یکجانبه نیگاه می کنم. شما در پستی که برای عملیات مروارید گذاشتید اوون رو بزرگترین و مفقترین عملیات دریایی جهان دونستید. عزیزم انصاف هم خوب چیزیه. به قول خواجه عبدالله انصاری اگر بی انصاف نداند که انصاف چیست، انصاف داند که بی انصاف کیست. پسر خوب اگه بری توی یکی از همین سایت های درپیتی هم بگردی می بینی که نبردهای دریایی بزرگتری مثله نبرد دریای زرد، نبرد تسوشیما، نبرد کورال سی، نبرد دریایی میدوی، نبرد دریای فیلیپین، جنگ فالکلند، نبرد خلیج لیت، جنگ اسپانیا و آمریکا، نبرد لپانتو از نظر حجم و شدت نبرد و تعداد شناور های بکار رفته عملیات مروارید رو سوکس می کنند. من نمی خوام به احساسات پاک وطن پرستی شما توهین بکنم. در ضمن این احساسات رو دوست هم دارم. به کسانی که توی اون 8 سال رفتن از جونشون مایه گذاشتن تا آدمی مثه من بره درس بخونه هم نمی خوام بی احترامی کنم و دست همشون رو هم می بوسم. ولی تو رو به خدا تاریخ این جنگها رو بخون تا ببینی عملیات مروارید در برابر اینها یه آتش بازی بچه گونه بیشتر نبوده. تازه مهمترین و زیباترین نبرد هم که نبرد دریایی ترافالگاره اسم نبردم. چون برای هر تاریخ دان بی غرضی اظهر من الشمس و اسود من الیل است. می دونم بازهم می گه یه جانبه نگر، غرض ورز، بی سواد..... نمی دونم هرچی دوست داری بگو . فقط امیدوارم که بعدا که هم سن من شدی من هم زنده باشم تا همین پست هات رو بذارم جلوت ببینم در مورد اونها چی می گی؟ بازهم عملیات مروارید رو بزرگترین عملیات دریایی جهان می دونی یا نه؟ باز هم فکر می کنی که توی سال 67 آمریکایی ها همین جوری الکی به ما گیر دادن یا نه؟ برای عمر طولانی و با عزت آرزو می کنم. دوست کوچکت رضا

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پرویز جان من هم از همین کرکری خوندن ها می ترسم. عین همین کرکری رو توی سایت های انگلسی زبان هم می بینم. من نمی دونم اگه این دوستان زن و بچه هم داشتن در مورد جنگ به همین راحتی نظر می دادن. کسانی که خیلی عشق جنگ دارند بیان تهران من ببرمشون یه دست پینت بال بازی کنن تا بفهمن که جنگ اون چیزی نیس که توی سرشون می گذره. تکون بخوری همیچی هدشات می شی که نتونی پاشی. درضمن شکایت دوطرفه بوده. ایران وآمریکا در زمان شاه یه پیمان همکاری داشتند (در میانه دهه 50 فکر کنم بسته شد اون پیمان) بنا بر مفاد اون هر دو طرف از همدیگه شکایت کردند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پرویز جان شما که ماشالله یک پیرمرد ریش سفید هستید من تعجب می کنم چنین حرف های بچگانه ای می زنید! icon_biggrin من نمی دونم چرا دوستان از جنگ می ترسند! مطمئن باشید اگر مطمئن به قابلیت های خود نباشیم نمی جنگیم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت دوستان گرامی و با تشکر از همه مطالب مفیدی که دوستان ارائه دادند . چه خوب است که دوستان عزیز و آگاه که عشق به وطن و اعتلای آن از لابه لای نوشتار آنها پیداست در بحثها حوصله و تحمل یکدیگر را بیش از پیش در نظر داشته باشند تا به یاری خدا بحث از روال و روند عادی و فنی خود منحرف نشده و به نتایج خوبی برسد . به نظر من ورود مستقیم آمریکا به صحنه جنگ اجتناب ناپذیر بود . اوضاع در جبهه زمینی به نفع ایران پیش می رفت و عراق علی رغم تمامی کمکهایی که چه در زمینه نظامی چه در زمینه های دیگر به آن می شد توان مقابله با ایران را نداشت و پی در پی متحمل شکستهای اساسی در وضعیتی می شد که بعد از تصرف فاو به وجود آمده بود . کاهش قیمت نفت به عنوان یک اهرم اقتصادی علیه ایران به مانند یک شمشیر دولبه عمل می کرد که وضع اقتصادی کشورهای صادر کننده نفت را نیز با مشکل مواجه می ساخت و طبیعی بود که توان انجام این سیاست در دراز مدت وجود نداشت . استفاده عراق از سلاحهای شیمیایی به هر حال اثرات منفی در دنیا داشت ضمن آنکه تسلیح بیش از اندازه این کشور به خاطر روحیات صدام نیز خطرناک محسوب می شد . از طرفی تلاش آمریکا برای ارتباط با ایران در ماجرای مک فارلین نیز با شکست مواجه شده و عملا بی اعتمادی متحدین سنتی آمریکا در منطقه را به همراه داشت . وضعیت خاص منطقه نیز مزید بر علت بود و باید به نحوی این جنگ با عدم پیروزی ایران به پایان می رسید . بنابراین آمریکایی ها با بهانه محافظت از امنیت صدور نفت حضور خود را به طور رسمی و در جهت تقویت عراق افزایش دادند که برای ایران به هیچوجه مطلوب نبود . از سوی دیگر در زمان پایه گذاری نیروی دریایی جدیدی ایران در زمان شاه نه تنها به هیچ عنوان درگیری با آمریکا در لیست برنامه های شاه قرار نداشت بلکه خدمات فنی و کمکهای لجیستیکی آنها جهت سر پا ماندن این نیرو کاملا جنبه حیاتی داشت و کاملا طبیعی بود که کشتی های جنگی ایران توان مقابله با حریفان آمریکایی خود را نداشته باشند . ضمن اینکه نحوه حضور کشتی های جوشن و سهند و سبلان در صحنه درگیرا می توان از اشتباهات نیروی دریایی خودی در نظر گرفت که هرکدام به تنهایی و بدون پوشش موثر هوایی یا دریایی واد نبرد شدند که شکست آنها در برابر گروه ناوهای آمریکایی مجهز به تجهیزات به روز شده و پیشرفته همراه با پوشش و تامین مناسب دریایی و هوایی حتمی بود . شاید حداقل کاری که در آن شرایط می شد انجام داد حضور ترکیبی ناوهای ارتش و قایقهای سپاه بود که شاید درصد موفقیت آنها را کمی بالاتر می برد . اما درحال حاضر می توان گفت مجموعه نیروهای مسلح ایران در ابعاد مختلف با تکیه بر تجارب آموخته شده در دفاع مقدس و باز سازی توان رزمی خویش وضعیت مطلوبتری را نسبت به قبل دارا هستند . در واقع باید پذیرفت ما اکنون ادوات و تجهیزاتی را دارا هستیم که در آن زمان نداشتیم . درست است که طرف مقابل از تکنولوژی و امکانات و آموزشهای بسیار بهتری برخوردار است اما نیز به اندازه خودمان امکانات بهتری را فراهم کرده و حریف دست و پا بسته ای نخواهیم بود . به نظر من جنگ سی و سه روزه لبنان و وقایع پس از آن مثال خوبی در خصوص تغییرات وضعیت نبردهای حال حاضر باشد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

27 مهر 1366: حمله 4 فروند ناوشکن آمریکایی به 2 سکوی نفتی ایران با نام عملیات "نیمبل آرچر"(تیرانداز ماهر). ناوهای شرکت کننده در عملیات عبارت بودند از "يو اس اس هول"، "يو اس اس جان يانگ"، "يو اس اس کيد" و "يو اس اس لفت ويچ". دو سکوی حوزه نفتی رسالت و رشادت مورد هدف قرارگرفتند و سکوی سوم توسط نیروهای سیل اشغال شد. قبل از آغاز حمله به پرسنل مستقر در سکو اخطار داده شد تا آن را ترک کنند.

سكوي هاي مورد اشاره R1 , R4 , R7 می باشند که سکوی R7 توسط نيروي آمريكايي به اعماق آبهاي خليج فارس فرستاده شد و همينك پايه هاي اين سكوي نفتي هنوز ديده مي شود دو نفر يا سه نفر از نظاميان ايراني كه حاضر به ترك اين سكو نشدند به شهادت رسيدند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون سکویی رو که دوستمون ذکر کرد من خودم پایه هاش رو دیدم که از آب زدن بیرون. کشتی آر وان رو هم اون جور که همکار هام گفتن عراقی ها زدن. بعدها که بیشتر مطالعه کردم فهمیدم برای سوختگیری هواپیماهاشون رو می فرستادن بحرین تا بتونه به سکوی های ایران در اطراف جزیره لاوان حمله کنه. دوستمون زد بعضی از قسمتهای تحلیلشون درسته و بعضی هم شاید کمتر درست باشه. مثلا گفتید که آمریکا برای درگیر شدن با ایران به بهانه حفاظت از نفتکشها و امنیت صدور نفت وارد منطقه شد. این درست نیست اگر تاریخچه جنگ نفتکش ها رو بخونید می بینید که احتیاج به بهانه نبوده و این مسئله برای غرب به صورت یک تهدید واقعی درامده بود. البته بیشتر نفت وارداتی آمریکا از کشورهایی مثل مکزیک و ونزوئلا تامین می شد ولی به هرحال کشورهای متحد امریکا ومخصوصا ژاپن به نفت خاورمیانه نیاز داشتند. در مورد اشتباه تاکتیکی نیروی دریایی ایران فکر کنم حق با شما بود. این ناوچه ها در زمان شاه برای حفاظت منطقه خریده شده بودند و اصولا ناوچه های کم ظرفیتی هستند. در برابر ناوچه های موشک انداز عراقی خیلی خیلی خوب ظاهر شدند ولی برای مقابله با تعداد زیادی ناوهای آمریکایی که هم قدرت آتش بیشتری داشتند و هم تعدادشون بیشتر بود و هم از نظر تکنولوژی پیشرفته تر بودن یه مقدار باید بیشتر فکر می کردند. تازه همون جور که گفتید اونها رو بدون پشتیبانی هوایی موثر فرستادن توی دهن کوسه. در مورد این عملیات نیروی دریایی آمریکا یه برنامه ویدئویی تهیه کرده سعی می کنم پیداش کنم و فایلش رو روی سایت بذارم. از دوستمون لیچ هم خواهش می کنم برای اینکه بحث منحرف نشه در مورد گذشته صحبت کنند و نه آینده. این تاپیک در مورد یه عملیاتی که در گذشته اتفاق افتاده نه اینکه بخواهیم آینده نگر ی کنیم . همین یکی رو اگر تحلیل کنیم خودش خیلی خوبه و هممون می تونیم کلی چیز یادبگیریم. یادتوون باشه که این درگیری برای طرف مقابل خیلی مهم بود . این عملیات اولین درگیری موشکی نیروی دریایی آمریکا در طول تاریخ بوده و از طرفی هم بعد از اون با فشاری که به ایران اورند تونستن منطقه را برای نفتکشها امن کنند و از حملات بیشتر ایران به نفتکشهای کشورهای عربی جلوگیری شد. با کمترین تلفات بیشترین نتیجه سیاسی رو به دست آوردند. ولی ما با بیشترین تلفات کمترین نتیجه سیاسی رو به دست آوردیم. ظاهرا دوستان نظامی درسهای خوبی از این واقعه گرفتن. چون همون جور که توی این دو سه سال اخیر می بینیم نیروی دریایی ارتش و سپاه هر دو تاشون رشد خوبی کردن و به پیشرفتهای خوبی دست پیداکردن. باید امیدوارباشیم که این حرکت رو به جلو ادامه پیداکنه. در مورد جنگ نفتکشها هم یه مطلب دارم اگه وقت شد می ذارمش روی سایت. همگی موفق باشید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب ايچ ، مثلي است معروف كه ميگه با قدرت ترين و مقتدر ترين ارتش دنيا ارتشي است كه هرگز مجبور به جنگ نشه و يا جنگ نكنه ( با توجه به ترجمه ) شما چون قابليت هاي خودتون رو ميدوني پس بايد جنگ كني !!! عجب استدلال محكم و زيبائي ، با اين تفكر واين فرهنگ خدا را شكر كه هنوز چيزي در دستمون نيست وگرنه دنيا رو به آتيش ميكشيديم ، شما از جنگ نميترسي ؟ شما از عواقب و مصيبت هاي جنگ نميترسي !! ؟ جالبه ، بفرمائيد پشت ميز كامپيوتر چكار ميكنيد ، ماشااله اعتقاد كه داريد ، تعصب كه داريد و شجاع هم كه هستيد ، هم در عراق هم در لبنان و هم در افغانستان جوانهائي مثل شما رو روي چشم ميگذارند ، بفرمائيد بسم اله ، ولي براي ديگران نسخه مرگ و نيستي تجويز نكنيد ، شايد بقيه مثل شما شجاع نباشند ، اين شعار دادن شما من را بياد جريان ديگري انداخت ، ميبينم كه فرزندان تمام دست اندكاران مملكت شغل هاي خوب و نان وآب داري دارند ، از خودم ميپرسم اينها در زمان جنگ ايران و عراق همه شان در سن وسال سربازي بودند ، آنروزها كه راديو وتلوزيون مرتب جوانها را براي شهيد شدن تشويق ميكردند اين نورچشمان كجا بودند ، نكنه براي شما هم مرگ خوبه ولي براي همسايه ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پرویز جان مطمئن باشد در صورت جنگ ما در ایران خواهیم ماند و در آلمان به سر نخواهیم برد! icon_biggrin باز هم تکرار می کنم این جنگ چندین میلیارد تلفات به دنبال خواهد داشت پس بهتر است غربی ها سعی نکنند ما رو تحریک کنند. تا جایی که بتونیم سعی می کنیم جنگ نکنیم ولی اگر اجتناب ناپذیر باشد چکار می شه کرد؟! straight

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.