mostafa_by

روزنه اي به 95 ماه نبرد و پايداري {امار جنگ}

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ليستي كه از طريق لينك٬ مشاهده خواهيد كرد٬ عمليات‌هاي صورت‌گرفته در طول 8 سال جنگ تحميلي٬ توسط سپاه٬ ارتش و يا بصورت مشترك است. عمده‌ي مطالب٬ از سايت ويكي پديا و ساجد (سايت جامع دفاع مقدس) برداشت شده٬ وليكن نقص‌هايي نيز دارد.
از دوستان عزيز خواهشمندم كه درصورت پيدا كردن اين ايرادات و يا داشتن مطالب تكميلي و يا صحيح‌تر٬ به بنده اطلاع داده تا در اسرع وقت٬ ليست صحيح‌تر در سايت قرار بگيرد.
فرمت فايل٬ PDF است. براي اجراي آن، به نرم‌افزار Acrobat Reader نياز خواهيد داشت.

براي دريافت فايل، كليك كنيد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از زحمتی که کشیدی فایل خیلی مفید و جالبی بود. منتظر ادامه این روند هستم و امیدوارم فایل بعدی حاوی توضیحات مختصری از هر عملیات نیز باشد. :|
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اتفاقاً خودم هم در نظر دارم كه همچين كاري رو انجام بدم (پروژه كليد خورده :| ). ان شاء الله به زودي، درمورد عمليات‌هاي انجام گرفته در طول 8 سال دفاع مقدس، مطالبي رو ارائه خواهم كرد.
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
* تجاوز نظاميعراق به ايران در روز 31 شهريور سال 59 اغاز شد و پس از 95 ماه يعني 2887 روز حماسه و پايداري جوانان اين مرز و بوم در تاريخ 67/5/16 پايان پذيرفت *در طول هشت سال دفاع مقدس 19 عمليات بزرگ 19 عمليات متوسط و 124 عمليات كوچك و محدود صورت پذيرفت{توسط رزمندگان اسلام} *اولين عمليات منظم رزمندگان اسلام عمليات{امام مهدي عج}در تاريخ26/12/59 و اخرين عمليات عمليات {مرصاد}در منطقه اسلام غرب صورت پذيرفت *در طول هشت سال دفاع مقدس 7 عمليات با رمز يا الله 13 عمليات با رمز محمد رسول الله و 7 عمليات با رمز يا علي بن ابي طالب و 13 عمليات با رمز مبارك يا فاطمه الزهرا و 11 عمليات با رمز يا ابا اعبد الله الحسين و 8 عمليات با نام مقدس صاحب ال زمان انجامشد *عمليات هاي بيت المقدس و رمضان و كربلاي 5 و كربلاي 8 و بيت المقدس 7 در منطقه شلمچه انجام شد *عمليات هاي والفجر مقدماتي و ولفجر يك و محرم و ظفر 4 وو عاشوراي 3 در منطقه فكه انجام شد *براساس امار بدست امده در طول 8 سال جنگ 395148 نظامي عراقي كشته و مجروح شدند *حدود 72363 نظامي عراقي در طول جنگ به اسارت رزمندگان اسلام در امدند *در طول جنگ 266 هواپيماي جنگنده و 90 بالگرد و 5758 تانك و نفر بر عراقي هدف قرار گرفته و منهدم شدند *در عمليات كربلاي 5 در منطقه شلمچه 16 لشگر و 8 تيپ از رزمندگان اسلام در برابر 132 تيپ عراق از 19 دي ماه تا تا اسفند ماه جنگيدند *در عمليات بيت المقدس در سال 61 كه منجر به ازاد سازي خرمشهر و مناطق وسيعي از جنوب كشور شد ارتش عراق با بر جا گذاشتن 16000كشته و مجروح و 19000 اسير مجبور به فرار شد *543 كشتي تجاري نفت كش در خليج فارس در طول مدت جنگ مورد حمله طرفين قرار گرفت و منهدم شد پايان whew

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آمار جالبي بود. با اون تلفات همچنان ارتش عراق روز به روز قويتر ميشد تا جايي كه خطر اين ارتش را تجهيزكنندگان آن متوجه شده و با حمله عراق به كويت و حمله نيروهاي اتلاف به عراق اين ارتش در هم شكسته شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام؛

دوستان بنده قصد دارم که جنگ تحمیلی و کلیه عملیات ها رو اینجا شرح بدم لطفا دوستان حدالمقدور از ارسال پست تا بروزرسانی تاپیک خودداری کنند.

توجه: در تمامی عملیات هایی که شرح داده می شود، سعی شده بی طرفی در لحن گفتار رعایت بشه!

قابل توجه کپی پیست کنندگان عزیز! لطفا بدون اجازه کپی پیست نکنید!

با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عملیات مروارید فردا اینجا قرار خواهد گرفت! :mrgreen: شرمنده مشکل دارم تاخیر شد! :mrgreen: هرت هرت هرت هرت... applause :evil:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
Lich عزيز لطفا اين يكي رو هم نديد بگير.اما پيشنهاد مي كنم اين عملياتها رو يكي يكي در تاپيك هاي جدا ارسال كني كه بتونيم در مورد تاكتيكهاي مورد استفاده فرماندهان-تجهيزات و ادوات بكار گرفته شده - نقاط ضعف و قوت-نتايج حاصله- تاثيرات رواني و .... بحث و گفتگو كنيم تا يه چيزي گير ما هم بياد. :mrgreen: :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من با نظر حامد موافقم!!! شايد بعضي ها اطلاعاتي داشته باشند كه تو رسانه ها نباشه!!! :mrgreen: :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام و كسب اجازه از كليه دوستاني كه تا به حال تاپيك هايي رو در مورد عمليات هاي دفاع مقدس شروع كردند ولي هر كدام به دليل مشكلاتي كه حتما موجه بوده اين كار رو نيمه كاره رها كردند .... بنده تصميم دارم با توجه به اهميت دفاع مقدس ، عمليات هايي كه نيروهاي زميني ايران در طول هشت سال جنگ تحميلي انجام دادند رو بر اساس تاريخ شروع عملبات در تاپيك هاي جداگانه بررسي كنم و از نظرات دوستان و احيانا از اطلاعاتي كه دارند استفاده كنم .... نظر بنده اين هستش كه هر كدام از عمليات ها رو بدون توجه به وسعت و اندازه اون عمليات در يك تاپيك جداگانه مطرح كنم تا اگر دوستان هم در مورد عملياتي اطلاعات ديگه اي داشتند در همون تاپيك قرار بدهند تا در پايان كار يك دايره المعارف كامل از هشت سال دفاع مقدس در اين سايت شكل بگيره . پس دوستان لطف كنند و نظرشون رو در مورد روش اجراي كار در همين تاپيك بيان كنند . منابع من هم اين كتاب ها هستند : 1- اطلس جنگ ايران و عراق 2- آغاز تا پايان 3- روز شمار جنگ ايران و عراق 4- كارنامه عمليات سپاهيان اسلام البته با توجه به اينكه تمامي اين كتاب ها چاپ شده در انتشارات سپاه پاسداران جهت انجام امورات فرهنگي هستند جا داره با توجه به همسو بود اهداف فرهنگي ما با انتشارات سپاه همين جا از اين ارگان اجازه بگيرم. پس اگر كسي از انتشارات سپاه اين مطلب رو مي خونه و با اين كار مخالفه لطفا در بخش نظرات بيان كنه تا حقي از كسي ضايع نشه . با تشكر در ابتدا انواع عمليات رو از لحاظ تاكتيك هاي نظامي تعريف مي كنم تا در تاپيك هاي بعدي مطالب براي كسي گنگ و نا مفهوم نباشه : 1- عمليات كلاسيك : عملياتي كه بر اساس علوم و فنون شناخته شده و شيوه هاي كلاسيك نظامي انجام مي شود كه خود به دو دسته كلاسيك محدود و كلاسيك گسترده تقسيم مي شود : الف ) كلاسيك محدود : اين نوع عمليات در منطقه اي محدود و بر اساس اهداف مشخص و در كوتاه مدت انجام مي شود . مثل عمليات توكل ونصر ( هويزه ) ب ) كلاسيك گسترده : اين نوع عمليات در منطقه اي گسترده و بر اساس اهداف نا محدود و زمان نا مشخص انجام مي شود كه البته به دليل كمبود امكانات چنين عملياتي توسط نيروهاي ايراني هيچگاه انجام نشد . 2- عمليات غير كلاسيك : عملياتي كه با شيوه هاي شناخته شده جنگ هاي كلاسيك انجام نمي شود ، بلكه با شيوه هاي ابداعي و ابتكار و تدابير فرماندهان جنگ انجام مي شود كه در دفاع مقدس با شيوه هاي ابداعي مبتني بر فرهنگ انقلابي و به كار گيري عواملي چون شجاعت و شهادت طلبي انجام مي شده است و همانند عمليات هاي كلاسيك به دو صورت محدود و گسترده مي باشد 3- عمليات نا منظم : اينگونه عمليات با آرايش نا منظم نيروها و با قصد نفوذ ، انهدام و ضربه زدن به دشمن انجام مي شود كه كه به آن عمليات چريكي نيز گفته مي شود . اين عمليات عمدتا به قصد نفوذ به تاسيسات يا منطقه تحت اشغال يا خاك دشمن انجام مي شود 4- عمليات ايذايي : اين عمليات به صورت محدود و ضربتي و به صورت شبيخون با قصد ضربه زدن به تاسيسات و نيروي دشمن انجام مي شود . منتظر نظرات شما دوستان در مورد نحوه انجام كار هستم تا در اولين فرصت شرح عمليات ها رو شروع كنم . با تشكر .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا عجب كاري مي كني واقعا خوبه موفق باشي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
محمد جان . ممنون از لطف شما .... ولي مثل اينكه دوستان ما در اين سايت علاقه چنداني به مباحث جنگ تحميلي ندارند . حالا كافي بود كه موضوع ما مثلا عمليات هاي ژنرال رومل در جنگ جهاني بود اون موقع مي ديدي كه دوستان براي نظر دادن توي اون تاپيك صف مي كشيدند icon_cool واقعا دفاع مقدس براي نسل سوم انقلاب ارزش و اهميت خودشو از دست داده و به نظر من يكي از علل اصلي مشكلات جامعه ما همينه ... چون قدر خون شهدا رو نمي دونيم .... ولي در هر صورت اگه عمري باقي باشه من اين كار رو به پايان خواهم رسوند .... چون خودم رو مديون خون شهدا مي دونم و احساس مي كنم بايد يه جوري دينم رو ادا كنم .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حاجي اصلا خودتو ناراحت نكن شما كارتو بكن و دل شهدا رو شاد كن رو كمك هاي من هم اگر نياز داشتي حساب كن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بازم ممنون از لطف شما ..... اگه بشه مي خوام يك هفته صبر كنم تا اگه كسي از انتشارات سپاه با اين كار مخالف بود اعلام كنه تا بعدا مشكلي پيش نياد ... بعدش به ياري خدا و كمك دوستان شروع مي كنم ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.