FLANKER

موشک ضد شناور اس اس .ان-26 - پی800- اونیکس/یاخونت (SS-N-26 Yakhont/Oniks P-800)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[align=center]تصویر[/align]

موشک یاخونت نیز از انواع موشکهای ضد کشتی ساخت اتحاد جماهیر شوروی است . اولین نسل از موشکهای ضد کشتی کروز که قابلیت هدایت توسط رادار را داشتند در سال 1957 با نام p-5 شلیک شد که در حقیقت نسلهای بعد نیز بعد از این موشک ساخته شدند .
موشک یاخونت موشکی ضد کشتیست که جزء موشکهای نسل چهارم در این رده از موشکها قرار میگیرد . این موشک دارای 3 فاز پرتابی است که در همه فازها دارای سرعت سوپرسونیک است و به علت هدف گیری خودکار ، نیازی نیست تا لزوما هدف گیری کاملی قبل از شلیک انجام شود و اصطلاحا موشک موشک دارای سیستم " بزن و فراموش کن " ( fire & forget ) می باشد .
همانطور که گفته شد موشک دارای 3 فاز است ، در فاز اول موشک شلیک شده و تا ارتفاع خاصی بالا میرود ، سپس به سرعت با فعالیت رادار خود از ارتفاع خود می کاهد و در فاز پایانی در ارتفاعی معادل 5 متر از سطح دریا به سوی هدف خود می رود . یاداوری می کنم در تمام مراحل ذکر شده موشک دارای سرعت مافوق صوتی در حدود 2 تا 2.5 ماخ میباشد .
موشک به دلیل رادار قدرتمندی که دارد می تواند از همان فاز دوم هدف را شناسایی و به سوی آن پیش برود . در رادار سر موشک سیستم کامپیوتری قرار داده شده تا موشک بین هدف اصلی و اشباه که بوسیله سیستمهای جنگ الکترونیک کشتی ایجاد می شوند ، تمایز قایل شده و به سوی هدف اصلی پیش برود .
از مشخصات خوب این موشک اینست که می تواند در انواع شناورهای سنگین و حتی ناوچه های سبک نیز به راحتی نصب و شلیک شود .
برخی سیستمهای این موشک که جزو نقاط برجسته ی ان محسوب میشوند بدین ترتیب است :
قابلیت fire & forget
سرعت سوپر سونیک
قابلیت شلیک از انواع کشتیها ، زیردریاییها و گارد ساحلی ( عدم محدودیت در مکان شلیک ) و هواپیما

مراحل پرتاب موشک نیز بدین ترتیب هستند :
هدف یابی مقدماتی
مرحله شلیک
مرحله شتابگیری و اوجگیری
مرحله کروز و حرکت در ارتفاع بالا
مرحله دایوینگ و کم کردن ارتفاع
شروع فعالیت رادار و تجسس هدف
نزول ارتفاع به پایین ترین حد ممکن
فعالیت مکرر رادار به صورت پاسیو و قفل کردن بر روی هدف
مشخصات کامل موشک :
مدل SS-N-26 Yakhont/Oniks P-800
ساخت : شوروی ( روسیه )
برد : 300 کیلومتر به صورت بالستیکی و 120 کیلومتر به صورت کاملا پست
سرعت : 2 تا 2.5 ماخ
ارتفاع در فاز نهایی : 5 تا 10 متر
وزن کلاهک : 200 کیلو گرم
نوع رادار :رادار active-passive در سر موشک به صورت خودکار
برد رادار در حالت اکتیو : 50 کیلومتر
زوایای اسکن : 45 ± درجه
نوع سوخت : مایع در فاز اولیه و جامد در فاز دو و سه
موتور : ramjet
قابلیت شلیک : زیراب ، روی خشکی و از روی کشتی و هواپیما
نوع شلیک : به وسیله کانتینر مخصوص پرتاب
وزن هنگام شلیک : 3000 کیلوگرم
وزن در هنگام پرتاب با کانتینر : 3900 کیلو گرم
زاویه شلیک : بین 15 تا 90 درجه
ابعاد کانتینر : 8.9 متر طول و 0.7 متر قطر

[align=center]

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر[/align]

• Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر مطلب جالبی بود و البته مفید هم بود. :mrgreen: :mrgreen: با اجازه از دوست گرامی درباره عکس اول توضیحات متخصری ارایه میکنم. کره زمین به علت کروی شکل بودن در فواصل طولانی دریایی انحنای آن مشخص شده و عملا از یک فاصله معین (که از میزان دقیق آن اطلاع ندارم ولی در حدود 100 کیلومتر است) به آن سو رادارهای عادی قادر به شناسایی هدفهای سطحی نیستند. این مشکل با چند روش قابل حل است. روش اول استفاده از رادارهای OTH یا ماورای دید افق است. روش دیگری که مورد استفاده قرار گرفته استفاده از رادار پرنده مانند آواکس و بالگرد و جدیدا پهپاد است. روش اول نیاز به سطح فناوری پیشرفته ای داشته که بجز چند کشور معدود از جمله آمریکا و روسیه کشور دیگری قادر به استفاده کامل از این روش نیست. اما روش دوم روشی است که هر کشوری با سطح فناوری متوسط به بالا قادر به استفاده از آن است. در این روش یک پهپاد کوچک که مجهز به رادار میباشد تا نزدیکی ناو دشمن پرواز کرده و اطلاعات دریافتی را به ناو خودی ارسال میکند. سپس موشک شلیک شده و تا لحظه ای که ناو در دید رادار موشک قرار گیرد با استفاده ترکیبی از رادار ناو و پهپاد پرواز میکند. این روش در صورت عدم شناسایی پهپاد و موشک این قابلیت را به نیروهای خودی میدهد تا دشمن را بدون اطلاع قبلی مورد هدف قرار دهیم. قابل ذکر است که بجای پهپاد امکان استفاده از بالگرد یا هواپیمای آواکس و ... وجود هم وجود دارد اما بدلیل جثه بزرگ امکان لو رفتن عملیات وجود خواهد داشت. همچنین در صورتی که نیروی دریایی دشمن مجهز به رادارهای ماورای دید افق باشد این روش کارایی کمتر دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درسته این موشک دارای سیستم over the horizon range OTH ( یا همون ماورای دید افق ) می باشد که البته در صورت لزوم از پهباد یا هلی کپتر هم استفاده می کنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فلانكر جان دستت درد نكنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام . من يه سوال دارم كه نميدونستم كجا مطرح كنم ؟ اگر ربطي به بحث نداره منو ببخشيد . توي يه كتاب اسمي از اژدر سوپر كاويتاسيون با سرعت خيلي بالا برده شده بود . ميشه كسي برام توضيح بده ؟؟ icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فلانکر جان دستت درد نکنه. مطلب جالبی بود. ایران هم توی یکی از رزمایش ها اعلام کرد که تونسته موشک ضد کشتی نور رو بدون استفاده از سیستم OTH شلیک کنه و موشک هم به هدف اصابت کرده. احتمالاً از پهباد استفاده کرده اند. به نظرتون اگه این موشک یاخونت دست مهندسین صنایع دفاع ایران بیفته توان مهندسی معکوسش رو دارند؟ من که شدیداً منتظرم اعلام خبر ساخت یه موشک ضد کشتی سوپرسونیک با برد مناسب و سرجنگی قوی هستم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام .
من يه سوال دارم كه نميدونستم كجا مطرح كنم ؟
اگر ربطي به بحث نداره منو ببخشيد .
توي يه كتاب اسمي از اژدر سوپر كاويتاسيون با سرعت خيلي بالا برده شده بود .
ميشه كسي برام توضيح بده ؟؟ icon_frown

ببخشید به خاطر مشغله زیاد دیگه مثل سابق نمی تونم زیاد و هر روز سر بزنم
در مورد این نوع اژدرها باید بگم که این اژدرها به خاطر نوع سیستم حرکتیشون سریعتر حرکت می کنند .
به این لینک سر بزنید بد نیست :
http://www.globalsecurity.org/military/systems/ship/systems/hsuw.htm

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام تا آنجائيكه من اطلاع دارم ايران از نوعي از همين كلاس موشك در اختيار دارد كه به آن SUNBURN يا SSN-22ميگويند. اين نوع موشك مافوق صوت بوده و تقريبا" هيچ كاري از دست ناوگاني كه توسط اين موشك هدف حمله قرار گرفته اند بر نمي آيد.مقامات اسرائيلي اين موشك را بسيار خطرناك و كشنده ارزيابي كرده اند. http://www.rense.com/general59/theSunburniransawesome.htm كلاهك جنگي آن 750 پوند (حدود 350 كيلوگرم) وزن دارد. جالب توجه اينكه اين موشك قابليت حمل كلاهك هسته اي به وزن 200 كيلو تن را هم دارد. http://www.rense.com/general74/sisrr.htm http://rdanafox.blogspot.com/2007/01/iranian-missile-systems.html

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا آنجائيكه من اطلاع دارم ايران از نوعي از همين كلاس موشك در اختيار دارد كه به آن SUNBURN يا SSN-22ميگويند

از توجه شما ممنونم ولی سانبرن یا همون موسکیت یک کلاس دیگست و یاخونت یک کلاس دیگه . icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هند نوع جدیدی از این موشک رو تست کرده که 5.2 ماخ سرعت داره(بیش از 2 برابر نمونه اصلی) و در اون از موتور اسکرام جت بجای رم جت استفاده کرده که مخصوص سرعتهای بیش از 3.5 ماخ هست.
ببخشید گفتم دوستان بدونن بد نیست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]5.2 ماخ سرعت داره[/quote]

اين اطلاعات تاييد شده؟

اگر واقعا اينطور باشه فكر نكنم بشه اين موشك رو ديد چه برسه به اينكه بخواهيم رهگيريش كنيم يا باهاش مقابله كنيم. icon_biggrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]تاپیک خدابیامرز!

[quote]هند نوع جدیدی از این موشک رو تست کرده که 5.2 ماخ سرعت داره(بیش از 2 برابر نمونه اصلی) و در اون از موتور اسکرام جت بجای رم جت استفاده کرده که مخصوص سرعتهای بیش از 3.5 ماخ هست.
ببخشید گفتم دوستان بدونن بد نیست.[/quote]

چنین چیزی امکان نداره!شما مطمئنید؟! گفتیم موشک خوفیه نه دیگه براش 5 ماخ هم بسازند! اون هم هند!!!! icon_biggrin

[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]جسارت نشه و حرف شما خودش سنده ولی اگر ممکنه یه منبع موثق ارائه بدید خیالم راحت بشه،چون 5 ماخ برای عقل ناقص من قابل هضم نیست! icon_biggrin
[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.